Jump to content

Recommended Posts

• İleti 286
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tamamda....

her ölen cocuğun cennete gitiğine dair bir ayet yada kanıt yok ki....

hızıırn öldürdüğü cocuk cehennemlik... bunu anlamaaycak ne var... hikayeden bu cok basit anlaşılıyor..

o çoçuk 7 yıl yaşasa 60 yıl da yaşasa 1000 yılda yaşasa yine cehennemlik olacaktı...

bak allah kuranda ne diyor;

enam ;

27.

Ah bir görsen, ateşin başında durdurulup da şöyle dediklerini: "Ne olurdu, geri gönderilsek, Rabbimizin ayetlerini yalanlamasak ve müminlerden oluversek."

28.

İşin doğrusu şu: Önceden gizlemekte oldukları karşılarına dikildi. Geri gönderilselerdi yasaklandıkları şeyi mutlaka yineleyeceklerdi. Doğrusu, onlar, tam yalancıdırlar.

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tamamda....

her ölen cocuğun cennete gitiğine dair bir ayet yada kanıt yok ki....

hızıırn öldürdüğü cocuk cehennemlik... bunu anlamaaycak ne var... hikayeden bu cok basit anlaşılıyor..

o çoçuk 7 yıl yaşasa 60 yıl da yaşasa 1000 yılda yaşasa yine cehennemlik olacaktı...

bak allah kuranda ne diyor;

enam ;

27.

Ah bir görsen, ateşin başında durdurulup da şöyle dediklerini: "Ne olurdu, geri gönderilsek, Rabbimizin ayetlerini yalanlamasak ve müminlerden oluversek."

28.

İşin doğrusu şu: Önceden gizlemekte oldukları karşılarına dikildi. Geri gönderilselerdi yasaklandıkları şeyi mutlaka yineleyeceklerdi. Doğrusu, onlar, tam yalancıdırlar.

aynı şeyleri soruyorsun cevabını verdim

geri gönderilenler yaptıkları hataları yinelerler yalnız burda hata yamamış suçu henüz işlememiş bir çocuk söz konusu

o çoçuk 7 yıl yaşasa 60 yıl da yaşasa 1000 yılda yaşasa yine cehennemlik olacaktı......Cat Stevens- Yusuf İslam ???????*

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Parçacığın yeri belirlendi ve kader sorunu çözüldü ( ? )

Kusura bakmayın ama ne ilgisi var ?

300 m yükseklikte bir kayalıktan atlarsam ölürüm.

Ankara otobüsüne bilet alır ve binersem Ankara'ya giderim ( çok basit )

Bana tatlı ve çay sunulmuşsa çay seviyorsam zaten bunu SEÇERİM !

Lütfen her şeyin olasılıklar ve seçimlerimizle şekillendiğini görün artık !

saygılar....

Sitelerde Paylaş
yalnız burda hata yamamış suçu henüz işlememiş bir çocuk söz konusu

O çocuğun hata yapmadığını günah işlemediğini nerden biliyorsun

elbet o cocuk, o yaşına kadar bir haltlar yediki... allahta o cocuğun o aileye ilerde zarar vereceğini gördüde o cocuk hakkında o hükmü verdi..

bak mesela bundan 2 ay önce biizm sokakta yaşları 5-6 arasında değişen 3 cocuk.. bir kediyi yakalamışlar kuyruğundan yakmaya çalışıyorlardı..

sence bu kadarcık bir olay bile bu cocuklaırn kötülüğe meyilli olduğuna delalet değilmidir...

Sitelerde Paylaş
Parçacığın yeri belirlendi ve kader sorunu çözüldü ( ? )

Kusura bakmayın ama ne ilgisi var ?

300 m yükseklikte bir kayalıktan atlarsam ölürüm.

Ankara otobüsüne bilet alır ve binersem Ankara'ya giderim ( çok basit )

Bana tatlı ve çay sunulmuşsa çay seviyorsam zaten bunu SEÇERİM !

Lütfen her şeyin olasılıklar ve seçimlerimizle şekillendiğini görün artık !

saygılar....

bana değil nobel ödüllü fizikçiye soracaksın onun kaderin ispatıyla ne alakası olduğunu beni aşar

benim anladığım basit olarak seçimlerimizi nedenlerin belirlediği...

Sitelerde Paylaş
O çocuğun hata yapmadığını günah işlemediğini nerden biliyorsun

elbet o cocuk, o yaşına kadar bir haltlar yediki... allahta o cocuğun o aileye ilerde zarar vereceğini gördüde o cocuk hakkında o hükmü verdi..

bak mesela bundan 2 ay önce biizm sokakta yaşları 5-6 arasında değişen 3 cocuk.. bir kediyi yakalamışlar kuyruğundan yakmaya çalışıyorlardı..

sence bu kadarcık bir olay bile bu cocuklaırn kötülüğe meyilli olduğuna delalet değilmidir...

aynı cevaplar

o zaman o üç çocuğu idam edelim varmı böyle saçmalık

küçük çocuğu büyüdüğünde işleyeceği bir suç için cezalandıramazsın adaletliysen ,gerisi senin tabirinle boş

>>>o çoçuk 7 yıl yaşasa 60 yıl da yaşasa 1000 yılda yaşasa yine cehennemlik olacaktı......Cat Stevens- Yusuf İslam ???????*

Sitelerde Paylaş
o zaman o üç çocuğu idam edelim varmı böyle saçmalık

yaw biz öldürelim demedim....

herkesi yaratan allah olduğuna göre... herkes hakkında hükmü allah verir

elbet o herkesden daha iyi biliyor... herkesin gerçekte ne bok olduğunu... içini dışını..

hem anlamdığım şu... allah dememişki.... herkesin yaşama hakkı şu kadar yıl diye..

yaşam soluğu ve hayat onun... istediğine istediği kadar verir... kimene 5 yıl kimine 100 yıl... bunda adaletsizlik yok

cünkü allah verdiği kadarınından kişiye hesabını sorar.....

şimdi biz bu kadar yıl yaşamayı hak ettik mi ki.. belki bize sırf verdiği şu gözler için bile hakkıyla ona şükranlarımızı sunamadık

yinede allahın cömertliğinin sonu yok.... benim ondan yana kuşkum yok... yeterki şu cizdiği sınırları elimziden geldiğikadar kollayalım

ENAM;

151.

De ki onlara: "Hadi gelin, Rabbinizin size neleri haram kıldığını yüzünüze karşı okuyayım:

*Hiçbir şeyi O'na ortak koşmayın.

*Ana-babaya çok iyi davranın.

*Yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; biz sizi de onları da rızıklandırırız.

*Kötülüklerin görünenine de gizli kalanına da yaklaşmayın.

*Allah'ın saygın ve aziz kıldığı cana, bir hakkı savunmak dışında kıymayın. Allah size bunları önerdi ki, aklınızı işletebilesiniz."

152.

*"Yetimin malına yaklaşmayın! Ancak rüştüne erişinceye kadar en güzel yolla ilgilenme hali müstesna.

*Ölçme ve tartmayı tam bir dürüstlükle yerine getirin.

*Hiç kimseye yaratılış kapasitesinin üstünde yükümlülük getirmiyoruz.

*Konuştuğunuz zaman, yakınlarınız/aleyhine de olsa, adaleti gözetin.

*Ve Allah'a verdiğiniz söze sadık kalın. Düşünüp öğüt alasınız diye O size bunları önerdi.

153.

Bu benim dosdoğru yolumdur, onu izleyin, başka yolları izlemeyin! Yoksa bu hal sizi O'nun yolundan uzaklaştırıp parçalara böler. Sakınıp korunasınız diye O bunu önermiştir size.

Sitelerde Paylaş
yaw biz öldürelim demedim....

herkesi yaratan allah olduğuna göre... herkes hakkında hükmü allah verir

elbet o herkesden daha iyi biliyor... herkesin gerçekte ne bok olduğunu... içini dışını..

hem anlamdığım şu... allah dememişki.... herkesin yaşama hakkı şu kadar yıl diye..

yaşam soluğu ve hayat onun... istediğine istediği kadar verir... kimene 5 yıl kimine 100 yıl... bunda adaletsizlik yok

cünkü allah verdiği kadarınından kişiye hesabını sorar.....

şimdi biz bu kadar yıl yaşamayı hak ettik mi ki.. belki bize sırf verdiği şu gözler için bile hakkıyla ona şükranlarımızı sunamadık

yinede allahın cömertliğinin sonu yok.... benim ondan yana kuşkum yok... yeterki şu cizdiği sınırları elimziden geldiğikadar kollayalım

öyleyse büyüdüğünde işleyeceği suç için küçükken ölmüşse o suç için yargılanamaz ve kayırmaca burda kendini gösterir

>>>o çoçuk 7 yıl yaşasa 60 yıl da yaşasa 1000 yılda yaşasa yine cehennemlik olacaktı......Cat Stevens- Yusuf İslam ???????*

Sitelerde Paylaş

Kaderi sadece islami yönüyle almamak lazım , profosor babanın oglu olup tum hayatını tatiller kolejler ve guzel kızlarla geciren insanla köyde dogup küçücük sınırların icinde ölüp gidenin arasındaki fark tesadüf müdür ? Ben tasadüf diye birşeye inanmam , kader vardır ama her yönüyle tartışılmalıdır

Sitelerde Paylaş
anlamakta zorlanan sensin...birşeyin belli olması için illa senin bilmen gerekmiyor...at gözlüğünü çıkar artık...farklı açılardan bakmayı dene

Allah biliyorsa bellidir korkulacak değiştirmeye çalışılacak birşey yok

müslüman olmayana anne babadan doğmuşların sonradan müslüman olma oranlarına bir bak bakalım dediğin kadar basit miymiş?

ya güzel kardeşim allah biliyor diyorsuz zaten teslim olmuşuz zaten allahın takdiri ki şu an müslümanız allah huzuruna istiyorki namaz kılıyoruz .

islam bilgini artır biraz . sen diyorsunki zaten : Allah biliyorsa bellidir korkulacak değiştirmeye çalışılacak birşey yok

Hz Muhammed svs günde 70 defa tövbe eder idi . bir gece secdeye kapanır ve hz sişe yanına gelir ve okadar çok secdede kalırki , ruhunu allaha teslim etti gibi gelir aişeye ...

sonrasında hz muhammed ya aişe şükreden kul olmıyayım mı der . hz muhammed cennet ile zaten müjdelenmiş .

peki bunu bilen hz muhammed neden günde 70 defa istifar eder ?

senin zaten belli bir kapasiten var onu aşman mümkin değil bilginde bu konuların hakkını verecek düzeyde değil .

sen neyin peşindesin bu yazıların ile neyi ispat etmeye çalışıyorsun ?

Sitelerde Paylaş
öyleyse büyüdüğünde işleyeceği suç için küçükken ölmüşse o suç için yargılanamaz ve kayırmaca burda kendini gösterir

ya ben şuna inanıyorum.... o cocuk 60 yılda yaşasa hak edeceği cehennem cezası aynı...

yani eğer allah birini uzun yaşatyorsa .. gerçekten hakk ettiği neyse onu alması içindir.... erken ölen zaten... hak edeceği belli olacağı kadar yaşamıştır... daha fazlasına gerek yoktur...

elbet allah bazılarını diğerlerine göre kolluyor.... ama bunu rasgele değil... belli bir kurala göre yapıyor...

kim onun sevdiği özellliklere sahipse... ona kulluk ediyorsa... elbet allah onları kolayacaktır...

allah herkesi sevmez...

bak mesela lokman süresi;

18.

"Kibirlenerek insanlardan yüzünü çevirme, yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah, kurula kurula kendini övenlerin hiçbirini sevmez."

Sitelerde Paylaş
ya güzel kardeşim allah biliyor diyorsuz zaten teslim olmuşuz zaten allahın takdiri ki şu an müslümanız allah huzuruna istiyorki namaz kılıyoruz .

islam bilgini artır biraz . sen diyorsunki zaten : Allah biliyorsa bellidir korkulacak değiştirmeye çalışılacak birşey yok

Hz Muhammed svs günde 70 defa tövbe eder idi . bir gece secdeye kapanır ve hz sişe yanına gelir ve okadar çok secdede kalırki , ruhunu allaha teslim etti gibi gelir aişeye ...

sonrasında hz muhammed ya aişe şükreden kul olmıyayım mı der . hz muhammed cennet ile zaten müjdelenmiş .

peki bunu bilen hz muhammed neden günde 70 defa istifar eder ?

senin zaten belli bir kapasiten var onu aşman mümkin değil bilginde bu konuların hakkını verecek düzeyde değil .

sen neyin peşindesin bu yazıların ile neyi ispat etmeye çalışıyorsun ?

muhammed cehennemden korktuğu için mi ibadet ediyordu? yoksa haz aldığı için mi?

biz onun seviyesine gelemeyeceğimize göre önce korkuyla başlamalıyız...cehennem korkusu mevcut kader anlayışına göre imkansız olduğuna göre

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=7534 bana Allah sevgisini aşılamakla başlayabilirsin

Sitelerde Paylaş
ya ben şuna inanıyorum.... o cocuk 60 yılda yaşasa hak edeceği cehennem cezası aynı...

yani eğer allah birini uzun yaşatyorsa .. gerçekten hakk ettiği neyse onu alması içindir.... erken ölen zaten... hak edeceği belli olacağı kadar yaşamıştır... daha fazlasına gerek yoktur...

elbet allah bazılarını diğerlerine göre kolluyor.... ama bunu rasgele değil... belli bir kurala göre yapıyor...

o çocuk yaşasaydı anne babasını küfre düşürecekti kendisiyle beraber(cehennemlik olduğunu iddaa etttiğin için)

çocukken öldüğü zaman hakettiğiyle nasıl karşılaştırırsın

ısrarla yusuf islam sorusundan kaçıyorsun

çocukken....gençliğinde uyuşturucu alkol içindeyken...ve şuanda

nasıl ne zaman ölseydi alacağı sonuç farketmezdi diyorsun????????????

Sitelerde Paylaş

Kader çok ilginç bir mevzu, bu evren ve insanlık için başı boş da diyemiyorsun; Aksini de iddia edemiyorsun.

Ya Tanrının sorgulaması, hür bi iradem mi var öyle mi? İklim bile insanın psikolojisini etkiliyor...

Danimarkada yaşıyan suça daha uzak, ya buralarda. Babamızın annemizin genlerinin bize ettiği fenalıklara ne demeli, hani derler ya sinirlidir babasına çekmiş, evet babamın genlerinen dolayı aniden sinirlenip kırdığım kalbin sorumlusu benmiyim. Ya toplumdaki çarpıklıklara karşı bireyde gelişen tepkiye ne demeli sırf bu yüzden Tanrı beni cehennemde yakacak mı?

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İnsanın cüz-i iradesi vardır ve külli iradeye tabi olarak seçim yapabilir ve tercihinden de mes'ul dür... Allah'ın bilmesi, insanın iradesine mani değildir... Bu Allahtan bağımsız olmak demek değildir; Çünki Allah'tan bağımsız olan hiç bişey yoktur.. Bu tercih Allah'ın ilmindeki sonsuz seçenekten birisini seçme iradesine sahip olmak demektir.. İnsanı, insan yapan bu iradedir....

İslamda Allah sadece bilen değil, aynı zamanda yaratan. Yani olayların nasıl gelişeceğine karar veren.

Ya olayların nasıl gelişeceğini hesaba katmadan yaratması lazım, ki mutlak hakimiyet ile bu çelişir,

ya da olayların nasıl gelişeceğini bilmeden yaratması lazım, ki bu hem mutlak hakimiyet ile hem de mutlak bilgiyle çelişir.

Ayrıca irade iradedir, küçük büyük ayırımı ile olayı bulandırmaya gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hunter, bilmeyen kişide sorumluluk yoktur.

hz.Peygamber'in bir hadisi bunu açıkça belirtmektedir. 'Benim ümmetimden hata ve nisyan kaldırılmıştır'

Yanılarak yaptığınızda size bir günah yoktur. Fakat kalblerinizin bile bile yaptığında günah vardır. {{Ahzab (33/5)

Günah yoktur veya hata kaldırılmıştır denilirken; hata işleyen sorumluluğunun hafifletilmesi, yahut da kasıtlı suç işleyenle aynı seviyede tutulmayacağı ifade edilmektedir.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Hunter, bilmeyen kişide sorumluluk yoktur.

hz.Peygamber'in bir hadisi bunu açıkça belirtmektedir. 'Benim ümmetimden hata ve nisyan kaldırılmıştır'

Yanılarak yaptığınızda size bir günah yoktur. Fakat kalblerinizin bile bile yaptığında günah vardır. {{Ahzab (33/5)

Günah yoktur veya hata kaldırılmıştır denilirken; hata işleyen sorumluluğunun hafifletilmesi, yahut da kasıtlı suç işleyenle aynı seviyede tutulmayacağı ifade edilmektedir.

Sen hunterı anlayamadın galiba özgür iradem yok diyor...genlerim ,doğup büyüdüğüm yer,yetiştirilmem benim davranışlarımı belirliyor diyor

tanrı beni nasıl cezalandırıp cehenneme atabilir diyor...sorumlusu kendisiyken....sen hatalardan bahsediyorsun :)

Sitelerde Paylaş
Sen hunterı anlayamadın galiba özgür iradem yok diyor...genlerim ,doğup büyüdüğüm yer,yetiştirilmem benim davranışlarımı belirliyor diyor

tanrı beni nasıl cezalandırıp cehenneme atabilir diyor...sorumlusu kendisiyken....sen hatalardan bahsediyorsun :)

Aynen öyle Tyler!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...