Jump to content

Rahman suresi üzerine

Recommended Posts

Muhammed kuranı yazarken sıkıştığı noktalarda genelde aynı hikayeleri tekrarlamış yada alakasiz konular arasında atlayarak Allahın özelliklerini sıralamaya başlamıştır.Mesela Hz.Musa ve Firavun arasında geçen olaylar defalarca anlatılır.Halbuki Kuran tek bir kitap olarak yazılacaktır ve bir kitapta aynı olayın farklı yerlerde defalarca anlatılmasının mantıklı açıklaması olamaz.

Muhammed?in vahiy sıkışmasının en güzel örneklerinden birisini ? Rahman Suresi ? denilen , her zamanki gibi insana kin kusan sure gösterir. Bu surenin 13. ayetinde başlayan ?Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? cümlesi tam 33 defa tekrar edilmektedir. Muhammed artık o kadar bıkmış ve bu kitabı yazmaktan sıkılmıştır ki aynı ayetleri ve olayları tekrarlayıp balon sureler oluşturma gafletinde bulunmuştur. Bu surenin absurd ve kendisini ele veren taraflarından biri, insanın hic gormedigi şeylerle Allah tarafından suçlanmasıdır ; Hiçbir insanın hayatında görmediği şeyleri alt alta yazarak peki bunlardan hangisini yalanlayabilirsiniz diye soruyor ;

14. ayetten itibaren başlayalım ;

İnsanı, ateşte pişmiş gibi kuru bir çamurdan yarattı. (14)

Cann'ı (cinni) da 'yalın-dumansız bir ateşten' yarattı. (15)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (16)

Cinlerin dumansız ateşten, insanınsa kuru bir çamurdan yaratılışını görebilen var mı? Peki insan hic gormedigi seyleri nasıl yalanlayabilir ?

Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman; (37)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (38)

Burada kıyametten bahsediyor ve yine insanı yalanlamakla suçluyor..Kıyamet ne zaman koptu ? Koptu da haberimiz mi yok?

İşte o gün, ne insana, ne cinne günahından sorulmaz. (39)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (40)

Kıyamette ne insana ne de cine günahından sorulmazmış , sonra da biz rabbimizin hangi nimetini yalanlayabilirmişiz

Çünkü o gün) Suçlu-günahkarlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar. (41)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (42)

Bunun nimetle ne ilgisi var ?

işte bu, suçlu-günahkarların kendisini yalanladıkları cehennemdir. (43)

Onlar, kendisiyle alabildiğine kaynar hale getirilmiş su arasında dönüp-dolaşırlar. (44)

O halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (45)

Kaynar hale getirilmiş cehennemi görebilen kim var , peki nasıl yalanlayacağız ?

Rabbin makamından korkan kimse için ise iki cennet vardır. (46)

halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (47)

Çeşit çeşit 'inceliklere ve güzelliklere' (veya her türden sık ağaçlara) sahiptirler. (48)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (49)

İkisinde de akmakta olan iki pınar vardır. (50)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (51)

İkisinde de her meyveden iki çift vardır. (52)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (53)

Astarları, ağır işlenmiş atlastan yataklar üzerinde yaslanırlar. İki cennetin de meyve-devşirmesi (ordakilere) yakın (kolay)dır. (54)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (55)

Orada bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş kadınlar vardır ki, bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur. (56)

Biz nerden bilelim cenneti , atlastan yastıkları , bakışı eşlerine çevrilmiş kadınları , bunları yalanlamaktan bahsetmek nasıl bir salaklık ? İnsan görmediği şeyi nasıl yalanlasın

Bu-ikisinin ötesinde iki cennet daha var. (62)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (63)

Alabildiğine yemyeşildirler. (64)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (65)

İçlerinde durmaksızın fışkırıp-akan iki pınar vardır. (66)

Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? (67)

Cennet daha bitmedi.. Hiç görmediğimiz birinci cennet yetmiyormuş gibi iki tane daha çıkıyor , ve biz rabbimizin nimetlerini yalanlamaktan yine sorumlu tutuluyoruz !

Sure 76. ayette Yeşil yastıklara ve çarpıcı güzellikteki döşeklere yaslanırlar. Dedikten sonra bir daha yalanlama ayetini tekrarlıyor ve son ayette bu ana kadar anlatılanlarla hiç alakası olmayan Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin adı ne yücedir. (77) cümlesiyle sona eriyor..

Yazının başında belirttiğim gibi Muhammed sıkışınca ya tekrarlara soyunuyor yada allahı yücelten ayetleri alt alta diziyor?

tarihinde XES tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hz.Musa ve Firavun arasında geçen olaylar defalarca anlatılır.Halbuki Kuran tek bir kitap olarak yazılacaktır ve bir kitapta aynı olayın farklı yerlerde defalarca anlatılmasının mantıklı açıklaması olamaz.

Helede bu aynı hikayelerin sonları farklı ise hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Araf 120. Sihirbazlar ise secdeye kapandılar. "Âlemlerin Rabbine iman ettik" dediler.

Yunus 83: Firavun ve kavminin kendilerine işkence etmesinden korkuya düştükleri için kavminden bir gurup gençten başka kimse Musa'ya iman etmedi. Çünkü Firavun yeryüzünde ululuk taslayan (bir diktatör) ve haddi aşanlardan idi.

Çelişkiyi daha açık görmek için ayetlerin tamamını okuyunuz.

Sitelerde Paylaş
Helede bu aynı hikayelerin sonları farklı ise hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Araf 120. Sihirbazlar ise secdeye kapandılar. "Âlemlerin Rabbine iman ettik" dediler.

Yunus 83: Firavun ve kavminin kendilerine işkence etmesinden korkuya düştükleri için kavminden bir gurup gençten başka kimse Musa'ya iman etmedi. Çünkü Firavun yeryüzünde ululuk taslayan (bir diktatör) ve haddi aşanlardan idi.

Çelişkiyi daha açık görmek için ayetlerin tamamını okuyunuz.

ÇELİŞKİ NEREDE PARDON AMA NERENDEN UYDURUYORSUN BUNLARI

Firavun, “Bütün usta sihirbazları bana getirin” dedi.5

80. Sihirbazlar gelince Mûsâ onlara, “Atacağınızı atın (hünerinizi ortaya koyun)” dedi.

81. Sihirbazlar atacaklarını atınca Mûsâ dedi ki: “Sizin bu yaptığınız sihirdir. Allah onu elbette boşa çıkaracaktır. Çünkü Allah bozguncuların işini düzeltmez.

82. Suçluların hoşuna gitmese de, Allah hakkı sözleriyle gerçekleştirecektir.”

83. Firavun ve ileri gelenlerinin kötülük yapmaları korkusu ile kavminin küçük bir bölümünden başkası Mûsâ’ya iman etmedi. Çünkü Firavun o yerde zorba bir kişi idi. O gerçekten aşırı gidenlerdendi.

84. Mûsâ, “Ey kavmim! Eğer siz gerçekten Allah’a iman etmişseniz, eğer O’na teslim olmuş kimseler iseniz, artık sadece O’na tevekkül edin” dedi.

85. Onlar da şöyle dediler: “Biz yalnız Allah’a tevekkül ettik. Ey Rabbimiz, bizi zalimler topluluğunun baskı ve şiddetine maruz bırakma!”

86. Bizi rahmetinle o kâfirler topluluğundan kurtar.

87. Mûsâ’ya ve kardeşine, “Kavminiz için Mısır’da (sığınak olarak) evler hazırlayın ve evlerinizi namaz kılınacak yerler yapın. Namazı dosdoğru kılın. Mü’minleri müjdele” diye vahyettik.

Sitelerde Paylaş

XES Rahman suresi ilginç bir suredir..

Bence Muhammed in bezginliğinden değil uyak ve seci uyduracağım diye kasmasındandır..

Cahiliye döneminde Arapların övünç kaynağı şiirleridir..

Şair ve şiir onlar için her şeydi. Çünkü şiir, atalarının cemiyet hayatını, adet ve inançlarını aksettiren tek güvenilir ayna idi. Öyle ki, bir şairin, bir tek sözü üzerine kabileler birbirleriyle kıyasıya çarpışıyorlardı. Yine bir şairin bir tek sözü ile de yıllardan beri birbirleriyle kanlı bıçaklı olanlar bir anda barışabiliyorlardı.

İşte bu dönemde yaşamış Muhammed de iyi bir şairdir ama kendisine asla şair dedirtmeyecektir. Arap şiirinin bütün özelliklerini ustaca kullanarak ayetlere yansıtmasını bilmiştir. En basit örnek olarak Arap şairler bol bol yemin ederlerdi.. İslam öncesi şiirlerden bazı yemin örnekleri..

الاصباح (Geceyi yarıp sabahı çıkarana and olsun ki),

لا و مُهِبّ الرياح (Rüzgarları estirene and olsun ki),

لا و مُنشر الأرواح (Ruhları yeniden yaratacak olana and olsun ki),

لا والذي هو أقرب اليّ من حبل الوريد (Bana şah damarımdan daha yakın olana and olsun ki),

لا والذي يراني من حيث ما نظر (Baktığı her yerden beni görene and ol-sun ki),

Düz yazı içinde uyak örnekleri yani seci bu surede bolca mevcuttur..

Bunu iyi anlamak için bu Sureyi Arapça okumak gerekir...

Sitelerde Paylaş

Neden müslüman olduğunu şaşmamalı.

Araf süresi ile yunus suresini oku ikisini karşılaştır.

Birisinde sihirbazlar yere kapanıyor musaya inanıyor ökekisinde firavun un kavminde sadece birkaç gen inanıyor.

Ayetlerin tamamını oku.

Tek bir tane ayet yazarak çelişki yok diyerek cahil bir müslüman olduğunu belli etme.

Sitelerde Paylaş

Bunu genel anlamda soyledim , tekrarlanan hikayeler ve ayetler kuranın gelen ozelligidir , bir cok ayette " suphesizki allah cok merhametlidir o cok gucludur " tarzı cumlelere rastlayabilirsiniz , ben bunları bosluk doldurmaca olarak goruyorum , allahın buyuklugu bir defa bes defa on defa soylenir bin defa soylenir mi , zaten bu surede asıl dikkat cektigim sey insana rabbinin nimetlerini nasıl yalanlıyorsun sorusunu sorarken verilen ornekler , ayet tekrarları kucuk bir nottu

tarihinde XES tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranın zaten en büyük falsosu bütün halinde okunduğunda anlamsız olması.Burada dinini savunan müslümanların eleştirilerinin başında ateistlerin ayetleri tek tek cımbızladığı ve bu yüzden anlamsız olduğu söyleniyor.Halbuki bütün halinde okunduğunda durum daha da vahim.Ama ne varki bazıları bunun böyle olduğunu en az ateistler kadar iyi bilimesine rağmen bütün halinde okumanın zorluğu ve tamamını bir seferde okuyan az olduğu için böyle bir hava estiriliyor.

Kuran bütün halinde okunduğunda hiç bir numarası yoktur.Kitabın tamamen rasgele dizildiği konuların alkasız geçişler içerdiği hemen ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

dostum sen dunyanin en buyuk gerizekalısına kagıt kalem ver sana 23 senede kitap yazar , nerdeyse ceyrek asirda tamamlamis kitabi , simdi uc kisi biraraya gelelim en fazla 1 sene icinde kitap yazamaz mıyız? bırak da adam 23 senede yazsın biseyler bu mudur mucize?

Sitelerde Paylaş
Kuranın zaten en büyük falsosu bütün halinde okunduğunda anlamsız olması.Burada dinini savunan müslümanların eleştirilerinin başında ateistlerin ayetleri tek tek cımbızladığı ve bu yüzden anlamsız olduğu söyleniyor.Halbuki bütün halinde okunduğunda durum daha da vahim.Ama ne varki bazıları bunun böyle olduğunu en az ateistler kadar iyi bilimesine rağmen bütün halinde okumanın zorluğu ve tamamını bir seferde okuyan az olduğu için böyle bir hava estiriliyor.

Kuran bütün halinde okunduğunda hiç bir numarası yoktur.Kitabın tamamen rasgele dizildiği konuların alkasız geçişler içerdiği hemen ortaya çıkar.

O yüzden sürekli kuranın tamamını okuyun diyoruz ya.

Tamamı okunduğunda çoğu çelişkiler ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Birinin zoruna gitti galiba mesajım silinmiş . 84. ayetden sonrasını iyi oku . İman ettik diyorlar. bay cımbızcı

Firavun, “Bütün usta sihirbazları bana getirin” dedi.5

80. Sihirbazlar gelince Mûsâ onlara, “Atacağınızı atın (hünerinizi ortaya koyun)” dedi.

81. Sihirbazlar atacaklarını atınca Mûsâ dedi ki: “Sizin bu yaptığınız sihirdir. Allah onu elbette boşa çıkaracaktır. Çünkü Allah bozguncuların işini düzeltmez.

82. Suçluların hoşuna gitmese de, Allah hakkı sözleriyle gerçekleştirecektir.”

83. Firavun ve ileri gelenlerinin kötülük yapmaları korkusu ile kavminin küçük bir bölümünden başkası Mûsâ’ya iman etmedi. Çünkü Firavun o yerde zorba bir kişi idi. O gerçekten aşırı gidenlerdendi.

84. Mûsâ, “Ey kavmim! Eğer siz gerçekten Allah’a iman etmişseniz, eğer O’na teslim olmuş kimseler iseniz, artık sadece O’na tevekkül edin” dedi.

85. Onlar da şöyle dediler: “Biz yalnız Allah’a tevekkül ettik. Ey Rabbimiz, bizi zalimler topluluğunun baskı ve şiddetine maruz bırakma!”

86. Bizi rahmetinle o kâfirler topluluğundan kurtar.

87. Mûsâ’ya ve kardeşine, “Kavminiz için Mısır’da (sığınak olarak) evler hazırlayın ve evlerinizi namaz kılınacak yerler yapın. Namazı dosdoğru kılın. Mü’minleri müjdele” diye vahyettik.

tarihinde teccol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Birinin zoruna gitti galiba mesajım silinmiş . 84. ayetden sonrasını iyi oku . İman ettik diyorlar. bay cımbızcı

Sen şakamı yapıyorsun yoksa gerçekten bu kadar anlamazmısın.

Yunus 83: Firavun ve kavminin kendilerine işkence etmesinden korkuya düştükleri için kavminden bir gurup gençten başka kimse Musa'ya iman etmedi. Çünkü Firavun yeryüzünde ululuk taslayan ve haddi aşanlardan idi.

Hala bir tek ayeti buraya getirerek çelişki yok diyor bukadarda anlamamazlık olurmu?

Şu iki ayeti oku bakayım.

Sitelerde Paylaş
Sen şakamı yapıyorsun yoksa gerçekten bu kadar anlamazmısın.

Şu iki ayeti oku bakayım.

pm dende attım buradanda atıyorum. bana bir ayet cımbızlıyarak cevap verme ben sana kaç sure ile açıklamışım hala bir ayeti gösteriyorsun bende diyorumki sonuç olarak bütün sureti ele al sonuçda iman etmişler.

konuya dönersek 84. ayetden önce secde edenler az diyordu sonra 84 ayetde musa peygamber uyarıda bulundu 85 ve sonrasındaki ayetlerde tamam iman ettik dediler bunu nasıl göremiyorsun anlamadım

Sitelerde Paylaş

"Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?"

bu cümle sure içince 57 kere geçiyor(19 un 3 katı)

bu tesadüf olamayacağına göre islamın hak din oladuğunu kabul etmek zorundasınız

Sitelerde Paylaş

XES sen böyle bir kitap yaz sana yemin ediyorum bırak seni peygamber kabul etmeyi sana tanrı diye biat edicem.. yaz sen hadi bekliyorum..

yaw benim anlamadığım neyin kavgasını veriyosunuz, abicim kitabın en başında derki oku...Allahın adıyla oku... e siz Allahın adıyla okumuyosunuzki bende ateisttim hemde sizin gibi boş değil harbi ateistlerdendim, ne imamlar boyun büktü karşımda ne imamlar dona kaldılar hepsi yolunu aldı gitti..

kuranda okumuştum hemde 2 defa saçma sapan geliyodu ilkokul kitabından farkı yoktu benim için.. bigün ben yine Kuranla alay ederken arkadaş bana dediki "olum hikaye kitabı okur gibi okursan, tabiki hikaye kitabına benzetirsin kuranı, Allahın adıyla oku inanmasanda Allahın adıyla yani inanarak içten oku dedi" dedim eyvallah nüzul sırasına göre okudum ben üçüncü sayfayı çevişrirken "büyüksün yarabbi" dedim noluyoz dedim yaa kitap bittiğinde kendime lanet ettim. ben bu kitabamı inanmamışım diye.. abicim sizide anlıyorum ben. sizde öle hikaye kitabı okur gibi okuyosunuz anlaşılması zor bi ayette hemen benim gibi "bu ne saçmalık lan" diyosunuz... ama Allah adıyula okundumu anlıyosunuz farkı..

ben incilide Allah adıyla okudum tevratıda akıllı olan bir insan, bu üçünün arasıdnaki farkı anlayabilir.. şimdi siz eski dostlarım olan ateistlere acır gözle bakıyorum..neyi yalanlayıp duuyosunuz ben anlamıyorumki bu apaçık bir Allah kitabıdır.. ve kuryuluş sadece O'ndadır.

Sitelerde Paylaş
pm dende attım buradanda atıyorum. bana bir ayet cımbızlıyarak cevap verme ben sana kaç sure ile açıklamışım hala bir ayeti gösteriyorsun bende diyorumki sonuç olarak bütün sureti ele al sonuçda iman etmişler.

Kasıtlımı böyle saf oynuyorsun?

İman edenler farkı anlamıyormusun.

Birisinde sihirbazlar secdeye kapanıyor anladınmı???

Bir diğerinde bir grup gençten başkası iman etmedi diyor anladınmı???

O senin iman ettiler dediğin yerde zaten o bir grup geçten bahs ediyor anladınmı???

O kadarda açık yazıyorum ama müslüman işte anlamaya çaba harcıyor.

Sitelerde Paylaş

islambilgini

ben bunun gibi otuz tane kitap yazarım yirmiuc senede , allahın adıyla okumus da bilmem ne , aynı ayet kitap aynı kitap hadi allahın adıyla okumaya baslayalım bismillah.. ee noldu bu celiskiler ortadan kalktı mı ?

buraya yalanla dolanla gelmeyin imamlar onunde diz cokmus bizden daha buyuk ateistmis..

Sitelerde Paylaş
XES sen böyle bir kitap yaz sana yemin ediyorum bırak seni peygamber kabul etmeyi sana tanrı diye biat edicem.. yaz sen hadi bekliyorum..

yaw benim anlamadığım neyin kavgasını veriyosunuz, abicim kitabın en başında derki oku...Allahın adıyla oku... e siz Allahın adıyla okumuyosunuzki bende ateisttim hemde sizin gibi boş değil harbi ateistlerdendim, ne imamlar boyun büktü karşımda ne imamlar dona kaldılar hepsi yolunu aldı gitti..

kuranda okumuştum hemde 2 defa saçma sapan geliyodu ilkokul kitabından farkı yoktu benim için.. bigün ben yine Kuranla alay ederken arkadaş bana dediki "olum hikaye kitabı okur gibi okursan, tabiki hikaye kitabına benzetirsin kuranı, Allahın adıyla oku inanmasanda Allahın adıyla yani inanarak içten oku dedi" dedim eyvallah nüzul sırasına göre okudum ben üçüncü sayfayı çevişrirken "büyüksün yarabbi" dedim noluyoz dedim yaa kitap bittiğinde kendime lanet ettim. ben bu kitabamı inanmamışım diye.. abicim sizide anlıyorum ben. sizde öle hikaye kitabı okur gibi okuyosunuz anlaşılması zor bi ayette hemen benim gibi "bu ne saçmalık lan" diyosunuz... ama Allah adıyula okundumu anlıyosunuz farkı..

ben incilide Allah adıyla okudum tevratıda akıllı olan bir insan, bu üçünün arasıdnaki farkı anlayabilir.. şimdi siz eski dostlarım olan ateistlere acır gözle bakıyorum..neyi yalanlayıp duuyosunuz ben anlamıyorumki bu apaçık bir Allah kitabıdır.. ve kuryuluş sadece O'ndadır.

Sen resmen yalan söylüyorsun.

Ve bunun yalan olduğunu en iyide sen biliyorsun.

Neden böyle yalan söylemek zorunda kaldığını bir düşün.

düşündüğünde bulacağın sebep islam olacaktır.

Ateistmiş yalana bakın.

Hocalar imamamlar boununu bükmüş yalana bak.

Bunları yazacağına konuya cevapta yazsaydınya

Sahtekar islamcı seni.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...