Jump to content

Aydemir Güler : Esas darbe şimdi yapıldı

Recommended Posts

Demokratik yollarla bilinçlenme ve örgütlenme niye birilerine bu kadar battı anlamıyorum. Haklar demokratik olarak kazanılmaya çalışılır. İnsana yakışan budur. Ama insana yakışmayan davranış elbette burjuvaziden gelecektir. İşçi sınıfının haklarını kazanmasını istemeyecektir. Olur da demokratik hareket, kitleleri istenen konuma getirir, buna rağmen burjuvazi sağ kolu faşizmi devreye sokarsa icabında zor kullanılarak devrim gerçekleştirilir. Mühim olan faşizme yüz yüze geldiği an su koyvermeyecek, dişini sıkıp mücadelesine devam edebilecek kitleler yaratmak. Şu memleketin suyunu sıksan ve 10000 tane silahlı devrimci yaratsan, halktan destek görmediği sürece devrim mevrim yapamazsın Hallaç. Maceraperest tarafını bir kenara bırak adam akıllı düşün şunları bir daha. Sosyalizm romantik bir maceradan ibaret değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Guest cigdemsariozlu

tkpnin eski "misafirlerindenim" birkaç mitinginde de bizzat bulundum.. neden devam etmedim.. mitinglerde çoğu sloganlar kürtçe atıldı ve ben çoğunu anlamadım .. yankee go homelar dışında.. tkp buram buram şovenizm kokuyor, tkp çok iş başaracağını iddia ediyor bir gecede devrim diyor özellikle liseliler.. nasıl olacak bu diyoruz yanıt alamıyoruz.. üzgünüm ama bu hayalden başka birşey değil.. yurtsever cepheyle evet belki birşey olabilirdi ama gördükki ilerleyemedi.. sadece popülerlik verdi.. ya ne tkpsi ne ödpsi chpsi bırakacağız bunları bir kenara herkes şapkasını önüne alacak.. kendi hırslarından vazgeçecek ve "çıkarlarından" sol birleşecek.. o da olmuyor.. bizim yaptığımız da lakırdıdan öte geçmiyor..

Sitelerde Paylaş

Atma Çiğdem, forumdaşız. :) Ben o mitinglerin (istanbuldakilerin) %80 ine giderim. Öyle kürtçe sloganlar ağırlıkta değildir. Hatta bu bence bir bakıma kötü bir şey. Birlik ve beraberliği, çok sesliliği duyurabilmek için daha fazla bile Kürtçe slogan olması gerektiğini düşünüyorum. Bu bölgeden bölgeye de değişebilir. Van'da, Diyarbakırda belki daha fazla kürtçe slogan atılıyordur ama İstanbul'dakilerde öyle bir şeye rastlamadım.

Demek daha fazla Kürt vatandaşımızı kazanmamız, DTP gibi ayrılıkçıların elinden kurtarıp sosyalist dayanışmaya dahil etmemiz lazım.

Sitelerde Paylaş
Guest cigdemsariozlu

yüzde sekseninde bulundum gibi bir iddiam olmadı sadece kadıköy iskele meydanındaki üslerle ilgili mitingde bulundum. bir süre bakırköy ilçeye gittim geldim güngören de yapılan birkaç toplantıda bulundum hepsi bu.. ben denk geldiğimi söylüyorum.. bunu atmak olarak nitelendiriyorsan sen bilirsin.. + eğer çok seslilik diyorsan.. ben kürt karşıtı değilim.. ama madem çok seslilik bu ülkede sadece kürtler ve türkler yok o zaman sloganlara biraz da lazca eklensin.. gürcüce eklensin.. artvinden kalkıp gelen yurtseverlerde vardı o mitingde..

kürtçeden rahatsız olduğum anlaşılmasın burada.. grup yorumu aynur doğanı ferhat tunçu severek dinlerim.. anlıyor muyum sözleri hayır ama merak etmiyor da değilim.. zira ben kazım koyuncu da dinlerim anlıyor muyum sözleri yine hayır ama onu da merak ediyorum..

Sitelerde Paylaş

Sosyalistler sağolsun bizi ezilmekten sömürülmekten kurtarıp bize paramızı nasıl harcayacağımızı, hayatı nasıl yaşayacağımızı öğretecekler. Çünkü bizim kafamız basmıyor. Sağolsunlar, malımıza el koyup sonra hepimizi fabrikalarda çalıştırıp, karneyle ekmek aldırtacaklar. Bizi "özgürleştirecekler". Ne kadar da ince düşünceli insanlar ah.

Sitelerde Paylaş

Evet, lazca da slogan atılsın, ermenice de... Zaten söylemek istediğim de bu. Ben de şahsen kürtçe bilmiyorum. Kürtçe slogan atılırken eşlik edemiyorum. Ama slogan atılınca anlamını kürtçe bilen bir arkadaşıma sorup öğreniyorum. Kürtçe sloganın atılıyor olmasının mitinglerin değerini ölçmede nasıl bir kriter olduğunu anlamadım sadece...

TKP ne şovu yapıyor? TKP'den beklentin tam olarak nedir onu soruyorum. Miting dediğin şey zaten böyle bir şeydir. Konuşmacılar çıkar konuşur, sloganlar atılır, bazen şarkı türkü marş falan söylenir. Mitinglerin formatı budur.

Ben basitçe soruyorum. TKP ne yapmalı, nasıl olmalı?

Sitelerde Paylaş

Hayır ludwig anlattığın senin sosyalizm anlayışın.

Seni değil sömürdüğün işçileri sömürülmekten kurtaracağız.

Kar diye cebine attığın haksız kazanca mani olacağız.

Sömürülmeyince işçiye daha fazla pay düşecek.

Ekmeğin karne ile dağıtıldığı zamanlar tarih oldu. Üstelik bir ürünü herkese eşit dağıtmanın en iyi yöntemidir karne ile dağıtmak. Parası olanın aldığı, olmayanın bakakaldığı bir düzen daha mi güzel?

Özgürlükten kapitalistlerin sömürme özgürlüğünü anlıyorsan, evet bu özgürlüğe son vereceğiz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sosyalistler sağolsun bizi ezilmekten sömürülmekten kurtarıp bize paramızı nasıl harcayacağımızı, hayatı nasıl yaşayacağımızı öğretecekler. Çünkü bizim kafamız basmıyor. Sağolsunlar, malımıza el koyup sonra hepimizi fabrikalarda çalıştırıp, karneyle ekmek aldırtacaklar. Bizi "özgürleştirecekler". Ne kadar da ince düşünceli insanlar ah.

500 YTL asgari ücreti işçinin önüne dayayıp "ya çalış, ya s...rolgit" diyen kapitalistler mi insanları özgürleştiriyor?

Valla işine gelirse... Malınıza da el koyacağız, eşek gibi de çalıştıracağız. Fabrikada falan da değil hem de. Kömür madenlerinde... Villalarınız kültür merkezi, beş yıldızlı otelleriniz hastane, yatlarınız balıkçıların ekmek teknesi, servetiniz emeğin karşılığı olacak. Ağlasanız da sızlasanız da kudursanız da aynen böyle olacak. Kapitalistlere özgürlük vaadetmiyoruz. Kapitalistlerin işçilere vaadetmediği gibi...

Sitelerde Paylaş
TKP ne yapmalı: Önce partiyi kapatsınlar. Sonra da bir iş bulup çalışsınlar. Akıllarınca devrim yapıp toplumun "planlayıcıları" olacaklar, herkesi amele edip kendileri yönetici elit olacaklar, yok ya. Yağma yok.

"Yağma" kelimesi ağzına amma da yakışıyor Ludwig.

Sitelerde Paylaş
Seni değil sömürdüğün işçileri sömürülmekten kurtaracağız.

Kar diye cebine attığın haksız kazanca mani olacağız.

Patronun karı işçinin cebinden çıkmaz. Bu yanlış analiz Emek Değer Teorisinin doğru olduğunu varsayar. Bu teorinin yanlışşığı da 100 sene önce bin tane ekonomist tarafından ayrı ayrı gösterildi. Bugün hiçbir ekonomist bu teoriyi kabul etmemektedir.

Sömürülmeyince işçiye daha fazla pay düşecek.

Ekonomiden anlamıyorsun. Asıl Kaptalizmde işçi daha müreffehdir. Birincisi kapitalizmde ekonomi daha büyük olacak ve paranın satın alma gücü artacaktır. İkincisi her biri aynı zamanda tüketici olan işçiler kapitalizmin sunduğu rekabet ortamı sayesinde daha kaliteli malı daha ucuza alabilecektir.

Parası olanın aldığı, olmayanın bakakaldığı bir düzen daha mi güzel?

Parası olmayan gidip çalışsın. Kimse kimseye bakma mecburiyetinde değil.

Özgürlükten kapitalistlerin sömürme özgürlüğünü anlıyorsan, evet bu özgürlüğe son vereceğiz.

Sen anca üçünbirine son verirsin aslanım. Biraz yavaş özgürlüğümüze son ver.

Sitelerde Paylaş
500 YTL asgari ücreti işçinin önüne dayayıp "ya çalış, ya s...rolgit" diyen kapitalistler mi insanları özgürleştiriyor?

Asgari ücret yanlış bir uygulamadır. Sadece istihdama zarar verir. Gerçek bir liberal sistemde asgari ücret olmaz. Ücreti de beğenmiyorsun ama komunizmin incisi Küba'da aylık maaşlar 20 dolar yawru. Kuzey Kore ile Güney Kore de 60 sene tek ülke iken bugün kişi başına düşen milli gelirleri arasında 30 kat fark var. Sosyalizm mi refah getiriyor kapitalizm mi?

Valla işine gelirse... Malınıza da el koyacağız, eşek gibi de çalıştıracağız. Fabrikada falan da değil hem de. Kömür madenlerinde... Villalarınız kültür merkezi, beş yıldızlı otelleriniz hastane, yatlarınız balıkçıların ekmek teknesi, servetiniz emeğin karşılığı olacak. Ağlasanız da sızlasanız da kudursanız da aynen böyle olacak. Kapitalistlere özgürlük vaadetmiyoruz. Kapitalistlerin işçilere vaadetmediği gibi...

Dikkat et ağzın köpürüyor. Birincisi hiç bir halt yapamazsınız. 3-5 tane çapulcusunuz. İkincisi ise sen sanıyormusun ki devrim olduktan sonra senin hayat tarzın burjuva olarak yasaklanmayacak? O zaman The Crow izleyip internette entel marxist ayaklarına yatabilecekmisin? Kuzey Kore'de interneti sadece Kim İl Jung kullanabiliyor, proleterlere yasak. Cep telefonları da Küba'da şimdi Raul'un yaptığı reformlar sayesinde yasak kalktı da millet cepğ telefonu gördü. Sen ise şımarık bir salaksın. Hem burjuva hayatından sonuna kadar yararlan, hem de salak gibi yokolmasını iste. Aklınca devrimde sonra yönetici elit kesimden olacan de mi çakal? Dikkat et de sen de bir tarlada yahut kömür madeninde bulma kendini.

Sitelerde Paylaş
Ludwig cahili. Enflasyonun - değerde olduğu kapitalist ülkeler listesini bi as bakalım. Nerede paranın satın alma gücü artıyormuş biz de bilelim.

İstersen 100 sene öncesiyle bugünün satın alma değerlerini karşılaştıralım. O zaman kaç kişi araba alabiliyormuş bugün kaç kişi alabiliyor. TV ler ilk çıktığında kaç kişi alabiliyormuş bugün kaç kişinin evinde birden fazla TV var. Rakamlara baksak rezil olursun. Zenginlik hep artıyor. İnsanlar fakirlikte mağaralarda başladı. Zenginlik hep arttı. Ama ençok son 200 senede arttı. Bugün senin rahatlıkla alabildiğin bir buzdolabı yahut çamaşır makinesini 10,000 sene önce bütün insanlık bir araya gelse alamazdı.

Sitelerde Paylaş

Dangalak herif Küba'ya uygulanan ambargo yüzünden cep telefonu gibi imkanlar halka sağlanamıyordu. Ortada yasak masak yok. Şimdi tüm o küresel baskıya rağmen halka bu tip imkanlar sağlanıyor.

20 dolar dediğin maaş da 1.5 dolara ev kiralayabildiğin bir ülkedeki maaş. Dünyadaki hangi ülkede bir işçi maaşının %7.5'i ile ev kiralayabiliyor söyle...

Evet devrimden sonra elit kesim olan işçi sınıfından olacağım. Birileri 1500 metrekarelik alttan ısıtmalı malikanesinde jakuzi keyfi yapsın diye günde 8 saat alın teri dökmeyeceğim. Kendim ve toplum için çalışıp kazanacağım. Battı mı?

Sitelerde Paylaş

Sovyetler Birliğinin güzelliklerine dair bir kadının söylediklerine göre Sovyetlerin "planlayıcı" elitleri nedense çamaşır makinelerini üretmek için fazla lüks bulmuşlar. Zaten üretim tamamen bürokratik olduğu için konfor arttırıcı ve maliyet düşürücü yenilikler çıkmnaz ve biri bir fikirle çıksa bile bürokratları ikna edip üretime çıkması 10 sene sürer. Ve nitekim Soveyt kadınının "özgür" ve asil proleter hayatı çamaşırı elle yıkamalarını gerektiriyordu.

Bu gene iyi. Ya burjuva hayatının şehir hayatınla eşdeğer olduğunu düşünen Kamboçya devrimcileri? Köylülüğün en aslaetli yaşam olduğuna inanan bu hayvanlar herkesi şehirlerden tarlaya sürdü, ve yargısız infazları ve gerizekalı "ekonomik planlamaları" sonucu oluşan kıtlıklarda ülkenin 3 te 1 mefta oldu 3 senede. Açıp okuyun rezilliklerinizi.

Mao bey "İleri Atılım Hamlesinde" kaç milyon insan açlıktan ölürken sırf dünyada "rasyonel planlaması" başarılı gözüksün diye tahılları ihraç ediyordu.

Sitelerde Paylaş
İstersen 100 sene öncesiyle bugünün satın alma değerlerini karşılaştıralım. O zaman kaç kişi araba alabiliyormuş bugün kaç kişi alabiliyor. TV ler ilk çıktığında kaç kişi alabiliyormuş bugün kaç kişinin evinde birden fazla TV var. Rakamlara baksak rezil olursun. Zenginlik hep artıyor. İnsanlar fakirlikte mağaralarda başladı. Zenginlik hep arttı. Ama ençok son 200 senede arttı. Bugün senin rahatlıkla alabildiğin bir buzdolabı yahut çamaşır makinesini 10,000 sene önce bütün insanlık bir araya gelse alamazdı.

Al işte zırcahilin ekonomi analizleri. TV, otomobil, bilgisayar endüstrisi kaptalist parababalarının osuruğuyla mı ortaya çıktı? Hepsi işçilerin iş gücü ile yapılan şeyler. Bir de faydalanamasaydı işçi... Yok yaa!

Sitelerde Paylaş
Dangalak herif Küba'ya uygulanan ambargo yüzünden cep telefonu gibi imkanlar halka sağlanamıyordu. Ortada yasak masak yok. Şimdi tüm o küresel baskıya rağmen halka bu tip imkanlar sağlanıyor.

Yalancı lavuk. Birincisi Küba zaten KAPALI BİR EKONOMİDİR. Adamlar zaten dışarıyla ticaret yapmıyor. İkincisi ise teknolojik pek çok alet Kübada YASAKTI. Yalan söyleme. Raul şu anda reform yapıyor da insanlar biraz rahatlıyor.

20 dolar dediğin maaş da 1.5 dolara ev kiralayabildiğin bir ülkedeki maaş. Dünyadaki hangi ülkede bir işçi maaşının %7.5'i ile ev kiralayabiliyor söyle...

Yalan söylüyorsun. Rakamları kıçından sallıyorsun. Hemen bana kaynak göster. Ben +20 doların satın alma gücüne göre hesaplanmış bir rakam olduğunu okudum. Sen bana ev kiralarının ne kadar olduğunu nerden bildiğini söyle.

Evet devrimden sonra elit kesim olan işçi sınıfından olacağım. Birileri 1500 metrekarelik alttan ısıtmalı malikanesinde jakuzi keyfi yapsın diye günde 8 saat alın teri dökmeyeceğim. Kendim ve toplum için çalışıp kazanacağım. Battı mı?

Devrimden sonra elitler işçiler değil bürokratlar olacak salak. Ayrıca kimse başkası için çalışmaz. O malikanesinde yaşasın diye çalışmazsın. Bunlar Marxın bugüne kadar yüz kere çürütülmüş "sömürü" analizine dayanan zırvalıklar. Biraz oku yawrucum. Kendini eğit. Ne ekonomiden anlıyorsun, ne de temel haklardan. Ayrıca günümüz sisteminde KASTLAR varmış gibi aksettiriyorsun. Bu yalan. Sen de birgün zengin olup malikanede yaşayabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...