Jump to content

Geometri sevenler

Recommended Posts

• İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Güzel bir düşünce ve thecrow'u bu nedenle kutlarım...keşke konu dağıtılmadan devam edilebilse. Bir soru da ben ilave edeyim hele...

A(-2,3) , B(1,-3) , C(5,1) ve D(1,k) noktaları veriliyor.AB // CD ise k sayısı kaçtır?

PS: Bu soruyu sanırım

sevgili Samsun'lu dostumuz

şıppadanak çözecektir. :rolleyes:

tabii drekinci dostumuz daha önce

çözmezse.

Sitelerde Paylaş
Güzel bir düşünce ve thecrow'u bu nedenle kutlarım...keşke konu dağıtılmadan devam edilebilse. Bir soru da ben ilave edeyim hele...

A(-2,3) , B(1,-3) , C(5,1) ve D(1,k) noktaları veriliyor.AB // CD ise k sayısı kaçtır?

PS: Bu soruyu sanırım

sevgili Samsun'lu dostumuz

şıppadanak çözecektir. :rolleyes:

tabii drekinci dostumuz daha önce

çözmezse.

k=28-5x/3

tarihinde mechanic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

DreiMalAli yeni çember de R yarıçaplı mı?

Görebildiğim kadarıyla lPP1l, lPP2l, lPP3l eksenleri etrafında çemberlerden birini döndürdüğümüzde karşısındakini elde ediyoruz. lP1P2l, lP2P3l, lP3P1l eksenlerinden herhangi birinde çemberlerden birini döndürdüğümüzde P1, P2 ve P3 ten geçen bir çember elde ediyoruz.

Sitelerde Paylaş
DreiMalAli yeni çember de R yarıçaplı mı?

Görebildiğim kadarıyla lPP1l, lPP2l, lPP3l eksenleri etrafında çemberlerden birini döndürdüğümüzde karşısındakini elde ediyoruz. lP1P2l, lP2P3l, lP3P1l eksenlerinden herhangi birinde çemberlerden birini döndürdüğümüzde P1, P2 ve P3 ten geçen bir çember elde ediyoruz.

Evet!

Biraz sonra benim çözümümü veriririm.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

post-8-1217768041_thumb.jpg

Çemberlerin merkeçleri A, B ve C.

Çizimde 3 tane dörtgen var. Bunların rhombus olduğunu göstermek kolay (Türkçesi de rhombus mu?. Rhombus: kenarları biribirne eşit olan ve karşılıklı kenarları paralel olan bir dörtgen.). Çünkü her kenarın uzunluğu, dairelerin yarıçapı olan R'dir.

Bu durumda A-P1-P2-C bir paralelogram olur. AC = P1P2 ve AC P1P2'ye paralel.

Yani ABC üçgeninin AC kenarı P1P2P3 üçgeninin P1P2 kenarına eşit.

(Şekil fazla karışmasın diye üçgenleri ve paralelogramları çizmedim)

Benzer şekilde AB = P3P2 ve BC = P1P3 olduğunu buluruz.

Öyleyse ABC üçgeninin kenarlar P1P2P3 üçgeninin kenarlarına eşittir. Bu üçgenler eşit üçgenlerdir.

Yarıçapını aradığımız 4. dairemiz (Kırmızı) P1P2P3 üçgeninin çevre çemberidir.

ABC üçgeninin çevre çemberinin yarıçapının R olduğu ise resimde hemen görülüyor.

ABC ve P1P2P3 üçgenleri de eşit olduğundan P1P2P3 yarıçapı da R olmak zorundadır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...