Jump to content

Matematik Soruları Paylaşalım

Recommended Posts

• İleti 558
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 23.08.2020 at 20:26, DreiMalAli yazdı:

Bir ailenin 2 çacuğu var. Çocuklardan birisinin erkek olduğu biliniyorsa, diğer çocuğun

- erkek olma olasılığı nedir?

- kız olma olasılığı nedir?

Sevgiler

Oh be! Böylesi basit bir soruya hemen "kız/erkek olma olasılığı 1/2 ve 1/2'dir" diye yanlış cevap veren sadece ben değilmişim. :)

Benim jeton da çooook sonraları düşmüştü.

Sorulan sorudan bağımsız; bir ailenin 2 çocuğu varsa bunlar şu 4 seçenekten birisidir:

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

Soruda ise çocıklardan birisinin erkek olduğu belirtiliyor. Öyleyse listedeki 4. seçenek "kız - kız"-seçeneği geçersizdir. Geriye toplam 3 seçenek kalıyor.

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

İkinci çocuğun da erkek olması sadece 1. seçenekle mümkün. Öyleyse 2. çocuğun erkek olma olasılığı 1/3'dür.

İkinci çocuğun kız olması ise hem 2. hem de 3. seçenek ile mümkün olduğundan, ikinci çocuğun kız olma olasılığı 2/3'dür.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Oh be! Böylesi basit bir soruya hemen "kız/erkek olma olasılığı 1/2 ve 1/2'dir" diye yanlış cevap veren sadece ben değilmişim. :)

Benim jeton da çooook sonraları düşmüştü.

Sorulan sorudan bağımsız; bir ailenin 2 çocuğu varsa bunlar şu 4 seçenekten birisidir:

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

Soruda ise çocıklardan birisinin erkek olduğu belirtiliyor. Öyleyse listedeki 4. seçenek "kız - kız"-seçeneği geçersizdir. Geriye toplam 3 seçenek kalıyor.

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

İkinci çocuğun da erkek olması sadece 1. seçenekle mümkün. Öyleyse 2. çocuğun erkek olma olasılığı 1/3'dür.

İkinci çocuğun kız olması ise hem 2. hem de 3. seçenek ile mümkün olduğundan, ikinci çocuğun kız olma olasılığı 2/3'dür.

Sevgiler

kız - erkek ile erkek - kız aynı şeyi ifade ediyor İkisinden neden farklı olasılık olarak bahsediyoruz ? 

Doğal olarak 3 seçenek olmalı. 

Erkek - erkek

Erkek - kız (kız - erkek) 

Kız - kız

kız kız olamaz dedik. 

%50 %50 kalır. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

kız - erkek ile erkek - kız aynı şeyi ifade ediyor İkisinden neden farklı olasılık olarak bahsediyoruz ? 

Doğal olarak 3 seçenek olmalı. 

Erkek - erkek

Erkek - kız (kız - erkek) 

Kız - kız

kız kız olamaz dedik. 

%50 %50 kalır. 

Haklısın.

Verdiğim listeyi yazarken aklımda doğum sırası vardı. Bunu belirtmeden vermişim listeyi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Konuya şimdi baktım ekşi sözlükte falan benzeri açılmış. Hesabın doğru olduğunu varsaysam bile kafam şöyle bir kurguya takıldı.

► Kurgumuzda tek çocuğa sahip bir ailemiz olsun. Bu çocuğun erkek olduğu da biliniyor olsun. Şimdi 2. doğacak olan çocuk, bir kutuya doğurulacak olsun ve cinsiyeti hiç bir şekilde bilinmiyor olsun. 

Dışarıdan bir insan getirip kutudaki çocuğun  kız - erkek olma olasılığını sorarsak, %50 - %50 denecektir. Zaten öyledir de. 

Peki bu çocuk doğduktan sonra ve artık kurgusal ailemiz 2 çocuğa sahip olduktan sonra nasıl oluyor da geriye dönük olasılık hesabında kız olma olasılığı artık 2/3 bulunabiliyor ? 

Edit link :  https://eksisozluk.com/kardesin-biri-erkekse-digerinin-kiz-olma-ihtimali--5759071?p=1

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

...

Verdiğin linke şimdilik bakmıyacağım. Önce kendim uğraşmalıyım.

Alıntı

Kurgumuzda tek çocuğa sahip bir ailemiz olsun. Bu çocuğun erkek olduğu da biliniyor olsun. Şimdi 2. doğacak olan çocuk, bir kutuya doğurulacak olsun ve cinsiyeti hiç bir şekilde bilinmiyor olsun. 

Dışarıdan bir insan getirip kutudaki çocuğun  kız - erkek olma olasılığını sorarsak, %50 - %50 denecektir. Zaten öyledir de. 

Bu durumda benim için de "çocuğun  kız - erkek olma olasılığını sorarsak, %50 - %50"dir. Ailenini Dünyaya gelmiş çocuk sayısı kaç tane olursa olsun, ilerde doğacak olan ilk çocuğun hem erkek olma olasılığı hem de kız olma olasılığı % 50'dir.

Alıntı

Peki bu çocuk doğduktan sonra ve artık kurgusal ailemiz 2 çocuğa sahip olduktan sonra nasıl oluyor da geriye dönük olasılık hesabında kız olma olasılığı artık 2/3 bulunabiliyor ?

Eyvah! Yine çam devirdim galiba! :(

Basitleştirerek gideyim, bakalım ne çıkacak...

Doğum sırasına göre seçenek listesi: Seçenek listesinde ilk sıradaki cinsiyet dünyaya ilk önce gelmiş olsun.

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

@Smile Buddha ile @DreiMalAli arasında geçen bir sohbet :

-@Sütlü Kase'nin kaç çocuğu var?

A- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Büyüğü erkek.

olsaydı...

Geçerli seçenekler sadece

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

seçenekleri olurdu.

Bu durumda yaşca küçük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

B- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Küçüğü erkek.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

1. erkek - erkek

3. kız - erkek

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda yaşca büyük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı yine %50 / %50 olurdu.

C- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Büyüğü kız.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

3. kız - erkek

4. kız - kız

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda da yaşca küçük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

D- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Küçüğü kız.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

2. erkek - kız

4. kız - kız

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda da yaşca büyük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

Buraya kadar olan durumlarda bir yaş sıralaması verisi vardı ve ikinci çocuğun erkek veya kız olma olasılığı her seferinde eşitti.

Ama asıl soruda yaş sıralaması bulunmuyor. Yaş sıralamasını da göz önüne almak bana doğal geldiği için olsa gerek, ben eklemiş oluyorum. Yani bana göre erkek-kız doğum sırası ile kız-erkek doğum sırası iki ayrı seçenektir. Bir neden görmeden bundan vazgeçmeye niyetim yok.

Ama vazgeçmezsem de garip bir durum (çelişki?) ortaya çıkıyor.

Asıl soruda çocuklardan birisinin erkek veya kız olması eşdeğer olmalıydı.

E1- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Birisi erkek.

olsaydı şu 3 seçenek geçerli olurdu

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

ve ben erkek-kız doğum sırası ile kız-erkek doğum sırası iki ayrı seçenektir diye inat edersem,

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 1/3 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı 2/3 olurdu.

E2- Fakat verilen cevap

- 2 çocuğu var. Birisi kız.

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4- kız-kız

ve ben erkek-kız doğum sırası ile kız-erkek doğum sırası iki ayrı seçenektir diye inat edersem,

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 2/3 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı 1/3 olurdu.

E1 ve E2'de ikinci çocuğun (cinsiyeti bilinmeyen çocuk) birinci çocuk (cinsiyeti bilinen çocuk) ile aynı cinsiyete sahip olma olasılığı 1/3 iken değişik cinsiyete sahip olma olasılığı 2/3 oluyor!!!!

Bu durum ise bana garip geliyor!

İnadımdan vazgeçer ve Sütlü Kase'nin belirttiği düşünceyi -kız-erkek doğum sıralaması ve erkek-kız doğum sırlaması iki ayrı seçenek değildir, tek bir seçenektir- kabul edersem

F1- Verilen cevap

olsaydı şu 2 seçenek geçerli olurdu

1. erkek - erkek

2. erkek - kız = kız - erkek

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 1/2 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı da 1/2 olurdu.

F2- Fakat verilen cevap

3- kız-kız

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı yine 1/2 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı da yine 1/2 olurdu.

Bu sonuç bana daha doğal geliyor.

Şu an yine iki arada - bir deredeyim.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Bu durumda benim için de "çocuğun  kız - erkek olma olasılığını sorarsak, %50 - %50"dir. Ailenini Dünyaya gelmiş çocuk sayısı kaç tane olursa olsun, ilerde doğacak olan ilk çocuğun hem erkek olma olasılığı hem de kız olma olasılığı % 50'dir.

Eyvah! Yine çam devirdim galiba! :(

Basitleştirerek gideyim, bakalım ne çıkacak...

Doğum sırasına göre seçenek listesi: Seçenek listesinde ilk sıradaki cinsiyet dünyaya ilk önce gelmiş olsun.

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

@Smile Buddha ile @DreiMalAli arasında geçen bir sohbet :

-@Sütlü Kase'nin kaç çocuğu var?

A- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Büyüğü erkek.

olsaydı...

Geçerli seçenekler sadece

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

seçenekleri olurdu.

Bu durumda yaşca küçük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

B- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Küçüğü erkek.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

1. erkek - erkek

3. kız - erkek

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda yaşca büyük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı yine %50 / %50 olurdu.

C- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Büyüğü kız.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

3. kız - erkek

4. kız - kız

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda da yaşca küçük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

D- Verilen cevap

- 2 çocuğu var. Küçüğü kız.

olsaydı...

Seçeneklerden geriye

2. erkek - kız

4. kız - kız

seçenekleri kalırdı.

Bu durumda da yaşca büyük olan ikinci çocuğun erkek/kız olma olasılığı %50 / %50 olurdu.

Buraya kadar olan durumlarda bir yaş sıralaması verisi vardı ve ikinci çocuğun erkek veya kız olma olasılığı her seferinde eşitti.

Ama asıl soruda yaş sıralaması bulunmuyor. Yaş sıralamasını da göz önüne almak bana doğal geldiği için olsa gerek, ben eklemiş oluyorum. Yani bana göre erkek-kız doğum sırası ile kız-erkek doğum sırası iki ayrı seçenektir. Bir neden görmeden bundan vazgeçmeye niyetim yok.

Ama vazgeçmezsem de garip bir durum (çelişki?) ortaya çıkıyor.

Asıl soruda çocuklardan birisinin erkek veya kız olması eşdeğer olmalıydı.

E1- Verilen cevap

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 1/3 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı 2/3 olurdu.

E2- Fakat verilen cevap

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4- kız-kız

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 2/3 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı 1/3 olurdu.

E1 ve E2'de ikinci çocuğun (cinsiyeti bilinmeyen çocuk) birinci çocuk (cinsiyeti bilinen çocuk) ile aynı cinsiyete sahip olma olasılığı 1/3 iken değişik cinsiyete sahip olma olasılığı 2/3 oluyor!!!!

Bu durum ise bana garip geliyor!

İnadımdan vazgeçer ve Sütlü Kase'nin belirttiği düşünceyi -kız-erkek doğum sıralaması ve erkek-kız doğum sırlaması iki ayrı seçenek değildir, tek bir seçenektir- kabul edersem

F1- Verilen cevap

1. erkek - erkek

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı 1/2 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı da 1/2 olurdu.

F2- Fakat verilen cevap

3- kız-kız

- diğer çocuğun erkek olması olasılığı yine 1/2 ve

- diğer çocuğun kız olması olasılığı da yine 1/2 olurdu.

Bu sonuç bana daha doğal geliyor.

Şu an yine iki arada - bir deredeyim.

Sevgiler

Kafam karışıktı ama bu verdiğin örnekler bana bir şeyi fark ettirdi. 

Kız-erkek ve erkek-kız sıralamasının neden aynı olduğunun gerçeğini... (sadece hissel olarak fark ediyordum)

A - B - C - D örneklerinde hangi çocuğun büyük olduğunu (önce kimin doğduğunu) biliyorduk. Aynı şekilde benim verdiğim kurgusal ailemizde de farkında olmasakta bu bilgi içeriden verilmişti. 

Doğal olarak sıralama önemli hale geldi. Çünkü sıralama ile ilgili bilgimiz vardı. 

İlk çocuk erkek kesin.

doğal olarak kız-kız seçeneği ve kız-erkek seçeneği baştan eleniyor geriye kalan seçenekler erkek-kız ve erkek - erkek oluyor. Bu durumda %50 istediğimiz sonuç.

Ancak E1 ve E2 örneklerinde geriye dönük bir hesap yapılıyor ve aslında önce hangi çocuğun doğduğu ile ilgilenilmiyor.

Şimdi seçeneklere bakalım 

erkek - erkek

kız- erkek

erkek - kız

kız - kız 

Şimdi eğer doğum sırası ve zamanlama ile ilgilenmiyorsak erkek - kız ile kız - erkek aynı şey olmaldır. Zira bu sıralama aslında zaman belirtiyor olmalı.... eğer zaman belirtmiyorsa ne belirtiyor olabilir ki ?? (matematiksel olarak neden bu şekilde sıralı yazdık)

Bu ikisini birbirinden ayırmamız için bir sebep yok ortada. A B C D için vardı. 

Özetle demek istediğim şey geriye dönük olasılık hesabı için aşağıdaki yazım yanlıştır bir sıralama yapılmamalıdır. 

Alıntı

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

Bu durumda gelecekteki bir noktadan kimin önce doğduğu ile ilgilenmeden olasılık havuzumuza bakarsak ortada 3 seçenek vardır. Bir ailenin ya 2 erkek, ya 2 kız, yada 1 kız 1 erkek çocuğu olabilir. 

çocuklardan birinin erkek olduğu varsayılırsa kalan çocuk kız yada erkek olabilir.

%50 %50

Edit:: hala bir şey boşluktaymış gibi geliyor. Yinede eminim geriye dönük olasılık havuzumuzda bu soru için erkek - kız ve kız-erkek ayrımı yapılmamalı bunu yapmak için bir sebep yok ortada. Hiç zamandan bahsetmedik ki..

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgiler

Linkte cevap buna benzer olarak bu yazılmış zaten. Spoiler içerikli bir şey yok

Alıntı

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

Sevgiler

Aksini iddia eden kişilerde ortaya somut bir şey koyamamış. Onu burada biz yapmaya çalışıyoruz şuan. :D

Sitelerde Paylaş

5 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

...

Edit:: hala bir şey boşluktaymış gibi geliyor. Yinede eminim geriye dönük olasılık havuzumuzda bu soru için erkek - kız ve kız-erkek ayrımı yapılmamalı bunu yapmak için bir sebep yok ortada. Hiç zamandan bahsetmedik ki..

Sanırım bahsettiğin boşluğu şöyle doldurabiliriz. Ve sanırım geriye dönük olasılık fikrini kullansak da kullanmasak da aynı sonuca erişiriz.

Şurada uyguladığım yol yanlış değil. Fakat eksik olduğu için  hatalı sonuç veriyor.

20 saat önce, DreiMalAli yazdı:

...

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

4. kız - kız

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

...

Verilen cevap

Denildiğinde cevapta zaman faktörü bulunmuyor. Bu doğru. Fakat zaman faktörünü yine de ekleyebilirim.

Cevapdaki erkek çocuk zamansal iki seçenek vardır: Bu çocuk

- ya önce doğan çocuktur

- veya sonra doğandır çocuktur.

Burada mantksal olarak VEYA fonksiyonu devreye giriyor.

Yani her iki seçenek için geçerli durumları tesbit edip "toplamam" gerekiyor (VEYA fonksiyonu).

A1: Erkek çocuk önce doğandır seçenekleri:

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

A2: Erkek çocuk sonra doğandır seçenekleri:

1. erkek - erkek

3. kız - erkek

A: Erkek çocuğun önce doğması VEYA sonra doğması için geçerli toplam seçenekler

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. erkek - erkek

4. kız - erkek

Böylece diğer çocuğun da erkek olma olasılığı yani her iki çocuğun erkek olma olasılığı 2/4 = 1/2 olur.

VEYA kullandığımız için bu 4 seçeneği 2 seçeneğe sadeleştirmemiz de mümkün:

- (erkek - erkek) VEYA (erkek - erkek) = erkek/erkek'dir. (erkek/erkek yazılımı artık doğum sırasını vermiyor sadece iki erkek çocuğun varlığını bildiriyor)

- (erkek - kız) VEYA (kız - erkek) = kız/erkek'dir. (kız/erkek yazılımı artık doğum sırasını vermiyor sadece bir kız ve bir erkek çocuğun varlığını bildiriyor)

(Nihayetinde doğum sıralamasını hesaba katmamıza gerek kalmamış oldu)

Böylece toplam seçenekler ikiye inmiş oldu:

1- erkek/erkek

2- kız/erkek

Şimdi tekrar soruya dönersek:

- İkinci çocuğun da erkek olma ihtimali yani her iki çocuğun erkek olma ihtimali = 1/2 oldu.

- İkinci çocuğun kız olma ihtimali yani çocukların bir erkek ve bir kız olma ihtimali de = 1/2 oldu.

Benzer şekilde...

Verilen cevap

olsaydı, sadece erkek ve kız rol değiştirecekti ve diğer çocuğun erkek olma itimali veya kız olma ihtimali yine 1/2 olacaktı.

Oh be! Rahatladım. :)

Sevgili haci biz görmesin! Hemen "Yine bizim deliler pösteki toplamış" diyecektir, en azından düşünecektir.

Halbuki biz "gereksiz işler uzmanlığının" gereğini yerine getiriyoruz. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, DreiMalAli yazdı:

E1- Verilen cevap

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. kız - erkek

hata burada. :)

seçenekler böyle olmalı.

1.erkek-erkek

2.erkek-kız

3.erkek-erkek

4.kız-erkek 

ikisi erkek olunca ayrım yapmıyorsunuz. :)

@DreiMalAli  düzeltiği cevabı ben neden göremiyorum?İletiyi attıktan sonra gördüm.

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Verilen cevap

Denildiğinde cevapta zaman faktörü bulunmuyor. Bu doğru. Fakat zaman faktörünü yine de ekleyebilirim.

Cevapdaki erkek çocuk zamansal iki seçenek vardır: Bu çocuk

- ya önce doğan çocuktur

- veya sonra doğandır çocuktur.

Burada mantksal olarak VEYA fonksiyonu devreye giriyor.

Yani her iki seçenek için geçerli durumları tesbit edip "toplamam" gerekiyor (VEYA fonksiyonu).

A1: Erkek çocuk önce doğandır seçenekleri:

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

A2: Erkek çocuk sonra doğandır seçenekleri:

1. erkek - erkek

3. kız - erkek

A: Erkek çocuğun önce doğması VEYA sonra doğması için geçerli toplam seçenekler

1. erkek - erkek

2. erkek - kız

3. erkek - erkek

4. kız - erkek

Böylece diğer çocuğun da erkek olma olasılığı yani her iki çocuğun erkek olma olasılığı 2/4 = 1/2 olur.

Evet bütün olay burada. 

Rahata erdiğimize göre yeni problemler türetebiliriz.  :lol:

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

:)

Zevkler, renkler ve matematik soruları tartışılmaz sevgili haci.

Sevgiler

Beni rahatsız eden zevkler, renkler ve matematik soruları değil sevgili DMA.

Zevkler, renkler ve matematik  sorularına verilen cevaplar.?

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

Benim zamanımdaki ÖSS sorusudur.

Bay ileri gerinin yürüyüşü sırayla 5 adım ileri ve sonra 2 adım geri şeklindedir. Bay ileri geri, toplamda 124 adım attığında kaç adım ileri gitmiş olur? 

Bu soru hep aklımda, unutmamışım. :)

Not: Bütün ileri ve geri adımlar eşit mesafededir. Önce 5 adım ileri sonra 2 adım geri şeklinde bu sıralamada böyle devam eder.

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, John.Ahmet yazdı:

Benim zamanımdaki ÖSS sorusudur.

Bay ileri gerinin yürüyüşü sırayla 5 adım ileri ve sonra 2 adım geri şeklindedir. Bay ileri geri, toplamda 124 adım attığında kaç adım ileri gitmiş olur? 

Bu soru hep aklımda, unutmamışım. :)

Not: Bütün ileri ve geri adımlar eşit mesafededir. Önce 5 adım ileri sonra 2 adım geri şeklinde bu sıralamada böyle devam eder.

56 adım.
tek denklemle çözen varsa denklemi yazabilir mi?

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

56 adım.
tek denklemle çözen varsa denklemi yazabilir mi?

Evet doğru 56 :)

124 sayısının mod 7 (5+2) ye göre kalanını bulup bu kalanı 124 ten çıkarıp (124 -  5 = 119) sonucu  7 ye bölüp çıkan sonucu 3 (5 - 2) il çarparsak ve son olarak bu ilk çıkardığımız 5 adımın da hepsinin ileri adım olduğuna kanaat getirip son sonuca ilave edersek nihayi sonucu buluruz.

124 mod 7 denktir 5

124 - 5 = 119

119 / 7 = 17

17 * 3 = 51

51 + 5 = 56 adım ileri gitmiş olur.

Tek denklem kurmak için kasmaya gerek yok.

tarihinde John.Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...