Jump to content

AY İKİYE BÖLÜNÜP YERE DÜŞMÜŞ

Recommended Posts

AY İKİYE BÖLÜNÜP YERE DÜŞMÜŞ

İslam'da Şakku'l-Kamer (Ay'ın bölünmesi) Mucizesi diye ünlü "mucize"yi birlikte göreceğiz: Kamer Suresinin l. ayetine, Diyanet'in resmi çevirisinde şöyle anlam verilir:

"Kıyamet saati yaklaşır, ay ayrılır."

Bu çevirideki "yaklaşır, ayrılır" ayetteki sözcüklere uymuyor. Ayette, burada, "geçmiş zaman" kipi kullanılıyor. Bu nedenle, doğrusu: "Yaklaştı, ayrıldı."dır. "Ayrıldı"yerine de ayetteki "inyakka" sözcüğüne uygun olması için "bölündü", ya da "parçalandı" demek gerekir. Diyanet'in çevirisi, burada, "akıl ve bilim dışılığı örtmek" amacıyla, sözcükler kendi anlamlarının dışına çıkarılarak, daha sonraki ayetler, ayrıca açıklayıcı hadisler gözardı edilerek yapılmış bir "yorum"a, ibnü'l-Cevzi'nin yorumuna (Bkz. tefsiru ibnü'İ-Cevzi, 8/89.) dayanmakta. Bu yorum, tefsircilerce kabul edilmez. (Bkz. M.Ali Sabuni, Safvetu't-tefisir, 3/284; Hizin, 4/226.)

Bu durumda ayetin doğru çevirisi şudur: "Kıyamet (sat) yaklaştı; ay bölündü :" Bunu izleyen iki ayetin anlamı da şöyle: "Onlar bir mucize gördüklerinde; yüz çevirirler ve: 'sürüp giden bir büyüdür.' derler. Yalanladılar ve kendi eğilimlerine uydular. Her şey, yerini bulur." (Kamer: 2-3.) Görüldüğü gibi ayetlerde açıkça, kıyametin yaklaştığının da bir belirtisi olarak, Ayın bölündüğü ve bu mucizeyi, inanmazların yalanladıkları" anlatılıyor. Bu ayetlerin anlattığı olayı aktaran hadislere bakalım.

Gökteki Ay mı, Arabistan'daki Hira Dağı mı daha büyük?

İlkokul öğrencileri bile böyle soruyu saçma bulur, değil mi? Ama hadiste anlatılana bakılırsa bu soruya saçma dememek gerek.Malik Oğlu Enes anlatıyor:

Mekkeliler, Peygamberden bir mucize göstermesini istediler. Peygamber de onlara ayı ikiye bö1ünmüş olarak gösterdi. Öylesine ki, onlar, Hira Dağı'nı, bu iki parçanın arasında görüyorlardı." (Bkz. Buhari, e's-Sahih, Kitabu'1-Menakib/36; Müslim, e's-Sahih, Kitabu St- fati'l- Münafdun/46-47, hadis no: 2802.)

"Abdullah İbn Mes'ud anlatiyor: Peygamberle birlikte Mina'daydık. Birden ay iki parçaya bölündü. Bu parçalardan biri, dağın arkasında, biri de dağın beri yanında kaldı. İşte o sırada Peygamber. Bakın da tanık olun!' dedi." (Bkz. Buhari, es-Sahih, aynı yer; Müslim, e's-Sahih, aym yer, hadis no: 2800.) Düşünün. İnanmazlar, Muhammed'den, peygamberliğini kanıtlamak için bir mucize istiyor. Tanrı da Muhammed'e güç veriyor. Muhammed mucizesini gösteriyor: Şu gökteki, şu Amerikalıların ayak bastığı, şu bildiğimiz ay, iki parçaya bölünüyor. Parçalanan Ay, yere düşüyor. Yeryüzünün ufacık bir bölgesine sığınıyor. Düştüğünde orada, kimseyi ezmiyor. Ay böylesine ufakmış ki: Hira dağı ondan daha büyük. Çünkü geriden bakınca, Hira Dağı, ayın iki parçası arasında gözükebiliyor! Ve düşünün: Böyle bir "olay"ı bile, Mekkeliler bir mucize saymıyor. "Olay"a tanık oldukları halde! Ve dünyanın her yanından gözüken şu ay, o sırada ikiye bölünüp yere düşüyor da, dünyanın hiçbir yerinde, kimse farkında olmuyor. "Olay"i ne gören oluyor, ne de yazan. Muhammed'in Sahabilerinden başka... Ayrıca: Ayın "bölünmesi", haber verilegelen kıyametin yaklaştığının bir kanıtı oluyor.

Yukarıdaki ayet ve hadislere göre, bütün bunlara "inanmak" gerekiyor. İnanan inanır kuşkusuz. Kim ne diyebilir? Bizim burada yaptığımız şey, yalnızca bir belirleme ve sergileme, Şu da unutulmamalı: İnananın nasıl inanma hakkı varsa, inanmayanın da inanmama hakkı vardır. İnsanoğlunun aklına, bilime özgürlük tanımak bunu gerektirir. İnsan, kınanmasız ve saldırısız bir ortam içinde insanlığına yakışır nitelikte geliştireceği düşüncesini, kişiliğini meyvelendirir. Bu köşedeki sergilemeler de bunun için...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer bir insan günümüzde peygamber olduğunu iddia etseydi ve siz ondan bir mucize göstermesini istediğinizde o da size ayı böleceğini söyleseydi ardından tüm TV kanallarının canlı yayınında(burasını abarttım farkındayım) bu mucizesini gerçekleştirseydi ve sizde bizzat olay anında kendi gözleriniz ile bu hadiseyi görseydiniz, o kişinin peygamber olduğuna inanırmıydınız?

Yoksa şüpheciliğinizde devam mı ederdiniz? ''Acaba bu bir sihir mi'' diye düşünürmüydünüz?

Ben bu sorunun cevabını henüz kendime veremedim.Varsayımsal olarak bile.Bunu itiraf etmeliyim.

Not: Tv abartmasını isterseniz hiç görmeseniz de olur. Ben adaletli olmak istedim sadece. Bahsedilen Tanrı gibi küçük bir gruba mucize gösterip kalanlarına göstermeyip ihmal etmemek için.

Siz ne yapardınız?

Sitelerde Paylaş

Ya tabi öyle olmuştur hatta "güneşi sağ elime, ayı sol elime koyacak olsalar, ben yine de bu dâvâdan vazgeçmem! ..."

diyen,davasından vazgeçmeyeceğini bu şekilde ifade eden birisi ayı ikiye de böler üçe de... :)

İlginç olan,Müslüanlar halen bu masala inanmaktalar....ay yarılmış yere düşmüş :) tabi tabi öyledir.

Sitelerde Paylaş
Ya tabi öyle olmuştur hatta "güneşi sağ elime, ayı sol elime koyacak olsalar, ben yine de bu dâvâdan vazgeçmem! ..."

diyen,davasından vazgeçmeyeceğini bu şekilde ifade eden birisi ayı ikiye de böler üçe de... :)

İlginç olan,Müslüanlar halen bu masala inanmaktalar....ay yarılmış yere düşmüş :) tabi tabi öyledir.

Daha da ilginci, Ay'da bu yarılmanın izinin olduğuna inanmaları.

Sitelerde Paylaş

Burada tartışmacıların göz ardı ettiği durum şudur: Bu mucize eğer kıyamet zamanında olacak olanları anlatmıyorsa eğer, itiraz etmek için bekleyen o zamanki muhaliflerin bu ayete itiraz etmeleri gerekirdi. Ortada böyle bir itiraza dair bilinen tarihi kayıt yok ... Yani bu olayı bu anlayış açısından da irdelemek gerekir. Çünkü biliyoruz ki o zamanın muhalifleri en ufacık bir itiraz fırsatını kaçırmıyorlardı. Bence kıyamet zamanı olarak algılanmış olmalı ama bu durumda da hadis rivayetleri nasıl açıklanacak bilmiyorum :unsure: Ayrıca ayın böyle bir kararsız duruma geçişinin çok büyük fizik ve kozmolojik etkileri de olacaktır ...

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O zamanın muhalifleri zaten herzaman Muhammed'in okudukları için "YALAN " ve eskilerin "MASALLARI" demiyorlar mıydı? diyorlardı hatta Muhammed bunu kendisi Kuran'da anlatıyor.Yani itiraz herzaman var.

Günümüzde bile müslümanlar gerçekten bu olaya inanmakta hatta bazıları Ay'a giden astronotların orada ezan sesi duyduğuna da inanmakta,Ay'da ikiye yarıldığına dair iz olduğuna da inanmakta :) Gerçekten çok ilginç.

Sitelerde Paylaş

Bence o anda yarim bir ay tutulmasi felan oldu. Tabi bu her zaman olan birsey olmadigi icin bizimkiler dogaustu birsey sandi. Muhammed de bunu gorunce hemen etrafindakilere olayi parmagiyla gosterip "aha!" dedi. Sanki olayi yapan kendi parmagiyla gostermesiymis gibi. Zaman gectikce bu hikaye dallandirilip budaklandi, yok iste ay ikiye ayrildi, bir parcasi yere dustu, yahut bir parcasi dagin onunde, digeri arkasindaydi felan seklinde.

Gunumuzde Muslumanlar bu resimde A ile gosterilen 200 km. lik bir ay vadisinin daha yakin cekilmis, uclarinin gozukmedigi bir resmini sitelerde dolastirip "aha ay yarilmis izi kalmis" seklinde seyler diyorlar.

(Ariadaeus vadisi A isaretiyle gosterilmektedir http://www.ne.jp/asahi/stellar/scenes/moon_e/moon_a32.htm )

Ayni 200 km.lik vadinin yakin resmi mesela su sitede sayfanin en altinda mevcuttur: http://www.answering-christianity.com/moon_split.htm

Sitelerde Paylaş
Bence o anda yarim bir ay tutulmasi felan oldu. Tabi bu her zaman olan birsey olmadigi icin bizimkiler dogaustu birsey sandi. Muhammed de bunu gorunce hemen etrafindakilere olayi parmagiyla gosterip "aha!" dedi. Sanki olayi yapan kendi parmagiyla gostermesiymis gibi. Zaman gectikce bu hikaye dallandirilip budaklandi, yok iste ay ikiye ayrildi, bir parcasi yere dustu, yahut bir parcasi dagin onunde, digeri arkasindaydi felan seklinde.

Gunumuzde Muslumanlar bu resimde A ile gosterilen 200 km. lik bir ay vadisinin daha yakin cekilmis, uclarinin gozukmedigi bir resmini sitelerde dolastirip "aha ay yarilmis izi kalmis" seklinde seyler diyorlar.

(Ariadaeus vadisi A isaretiyle gosterilmektedir http://www.ne.jp/asahi/stellar/scenes/moon_e/moon_a32.htm )

Ayni 200 km.lik vadinin yakin resmi mesela su sitede sayfanin en altinda mevcuttur: http://www.answering-christianity.com/moon_split.htm

Tebrik ederim ludwig,

çok güzel bir şekilde sahte bilim ile insanları kandırmaya çalışanların foyasını ortaya koymuşsun. Baştan başa bir yarık olması gerekirken uçları belli olmayan bir vadi görüntüsünü yayınlayıp işte bu bizim dinimizin ispatı diyen aşağılık insanlara güzel bir şamar bu.

Sitelerde Paylaş

Ay gibi bir gökcisminin bir kutubuna iki baş parmağı geçirip karpuz gibi kütürt diye yarılması yada kaşar tekeri gibi bıçakla ikiye bölünmesi olacak iş değil.. Ay ikiye bölünemez eğer biri bölmeye çalışırsa yumurtayı ikiye bölmekten farksızdır uzaya dağılır gider.

Aydaki çatlakların peşine düşenler bu fırsatla biraz astronomi ve fizik öğrenmeye çalışsalar keşke... Ay karpuz veya peynir dilimi değil bir gezegen.. Müslümanların bunu kabul etmesi lazım artık...

Sitelerde Paylaş
Daha da ilginci, Ay'da bu yarılmanın izinin olduğuna inanmaları.

İki yıl önce, şu yapraklı takvimlerden birinin bir yaprağını kopardım. Bir arkasına baktım. Yazdığı aklımda kalan şeylere bakalım ne yazıyormuş:

"Neil Armstrong, aya adım attıktan sonra, bir kaç metre ötede bir yarık gördü. Bunu söyledi, ancak papalık olayı örtbas ettirdi. Aslında o yarık, hz muhammedin ayı yardığının izidir."

Yahu, insanların duygularıyla bu kadar da oynanmaz ki, böyle şeyler de söylenmez ki yahu...

Kimileri de tutmuş, bermuda şeytan üçgeninde ve ayda, cinlerin hüküm sürdüğünü düşünüyorlar. Uzaylılara cin diyorlar. Adamlar öyle bir uykuda ki...

Sitelerde Paylaş

Yukarda verilen linklerde hurma dalı yalanı da tekrar tekrar anlatılmış ... Bu forumlarda ayın yörüngesinin böyle olmadığı çok güzel resim ve şemalarla anlatılmıştı akademisyen arkadaşlar tarafından geçen sene.Arşivlerde vardır ...Bu arada Harun Yahya takma isimli şahıstan, "Dr. Harun Yahya" diye bahsetmeleri de çok ama çok ilginç ... Görüyorsunuz bir taş atılıyor ve nasıl yankılanıyor uzak diyarlarda ...

Sitelerde Paylaş
"Neil Armstrong, aya adım attıktan sonra, bir kaç metre ötede bir yarık gördü. Bunu söyledi, ancak papalık olayı örtbas ettirdi. Aslında o yarık, hz muhammedin ayı yardığının izidir."

Mükemmel bir noktaya deyinmişsin dostum. :lol:

O takvimleri biliyorum bizim evdede var, sırf komedi başka birşey değil.

Sitelerde Paylaş
..

Eğer bir insan günümüzde peygamber olduğunu iddia etseydi ve siz ondan bir mucize göstermesini istediğinizde o da size ayı böleceğini söyleseydi ardından tüm TV kanallarının canlı yayınında(burasını abarttım farkındayım) bu mucizesini gerçekleştirseydi ve sizde bizzat olay anında kendi gözleriniz ile bu hadiseyi görseydiniz, o kişinin peygamber olduğuna inanırmıydınız?

...

Once bunun bir sihirbazlik numarasi oldugunu dusunurdum. Sonra olayi kendim gozlemeye calisirdim. Takip eden gunler icinde bilim adamlarinin yorumlarini izlerdim. Diyelim ki, herkes bunun bir mucize oldugunu kabul etti. Adamin peygamber oldugu da kabul edildi. Iyi, ne yapayim. Ben doner kendi isme bakarim. Simdi bu noktada adamin birseyler soylemesi lazim dragon. Ne diyor adam? :blink:

..

..

Allah'da ayi ikiye bolebilecek kapasite var ama iz birakmadan yapistirabilecek kabiliyet yok :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...