Jump to content

AY İKİYE BÖLÜNÜP YERE DÜŞMÜŞ

Recommended Posts

Bu öyle bir mucize ki, ne hikmetse sadece bazı araplar görebilmiş. Hiç bir Bizans kaydında bu tür bir gözlemlenmiş vakıaya rastlanmaz. Yada herhangi başka bir toplumun kayıtlarında. Araplar kayrıldıkça kayrılıyor nedense. Sümerlere,Mayalara kadar uzanan astroloji kayıtlarını inceleyebiliyor ve ulaşabiliyor iken nedense bu tür kayıtlara bir türlü ulaşamıyoruz. Bu Allah yoksa Arap mı? Ve asıl adı da Muhammed mi acaba? :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu öyle bir mucize ki, ne hikmetse sadece bazı araplar görebilmiş. Hiç bir Bizans kaydında bu tür bir gözlemlenmiş vakıaya rastlanmaz. Yada herhangi başka bir toplumun kayıtlarında. Araplar kayrıldıkça kayrılıyor nedense. Sümerlere,Mayalara kadar uzanan astroloji kayıtlarını inceleyebiliyor ve ulaşabiliyor iken nedense bu tür kayıtlara bir türlü ulaşamıyoruz. Bu Allah yoksa Arap mı? Ve asıl adı da Muhammed mi acaba? :rolleyes:

Çok daha fazla kayıt olmalı ...Ama yapmadığı bir şeyi, niye buraya yazsın bu da ayrı konu tabii ...

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İngiltere Canterbury’de 5 ingiliz rahibin yeminli ifadesi : “Ay’ın prıl pırl olduğu bir geceydi. ….yarım Ay’ın iki ucu doğuya bakıyordu. Üstteki ucu birden ikiye bölündü. Bölünmenin orta yerinden bir meşale fırladı…”

Tarih 25.haziran.1178 ‘dir. Bu ifade Graves günlüklerinde yer alır. C.Sagan’ın ifadesiyle “Bu günlük zamanının siyasal ve kültürel olaylarını güvenilir biçimde kayıtlara geçirmekle” tanınır.

Bu günlükteki ayın bölünmesi iddiasının doğru olup olmadığını araştıran iki astronom, (Derral Mulholland ve Odile Calame) ay’a küçük de olsa bir meteor çarpmasının dünyadan bakan gözlemciye, 5 rahibin yeminli ifadesine “uygun” biçimde görülebileceğini hesaplamışlar.

Yine aynı astronomlar ayın böyle bir çarpışmanın etkisi ile titreşime girmesi gerektiğinden hareketle ayda böyle bir vibrasyon olup olmadığının peşine düşmüşler. Ay’a Apollo seferleri ile yerleştirilen lazer reflektörlerinden çıkan sonuçlara göre uydumuzun üç yılda, 3 mt’lik enlemesine bir titreme geçirmekte olduğunu görmüşler.

Meteorit uzmanı Jack Hartung rahiplerin tarif ettiği bölgede görece yeni küçük bir kraterin varlığını tespit etmiş. Bu kratere engizisyon tarafından yakılarak öldürülen G.Bruno’nun ismi verilmiş.

İslam kutsal kitabında geçmiş zaman kipiyle bahsedilen ay’ın yarılması Kurana göre bir mucizeden çok, durum tesbitine benzemektedir. Sanki bir gözlemden bahsetmekte gibidir. Ancak hadislere bakılırsa bu durum mucizedir. Ayın yarılıp tekrar birleşmesinin imkansızlığını bilen “akıllı” kuran yorumcuları bu ifadelerin gelecek zamanda, kıyamet anında ortaya çıkacak belirtilerden birisi olarak anlatma çabasındadırlar.

Oysa gerçek pekala Graves günlüklerinde yer alan doğal bir olgunun gözlenmesinden ibaret olabilir. Hitap ettiği kitleyi ikna edebilmek için kuran yazarı bu doğal olguyu kıyametin yaklaştığına dair işaretlerden biri olarak kullanmışa benziyor.

Sitelerde Paylaş
İngiltere Canterbury’de 5 ingiliz rahibin yeminli ifadesi : “Ay’ın prıl pırl olduğu bir geceydi. ….yarım Ay’ın iki ucu doğuya bakıyordu. Üstteki ucu birden ikiye bölündü. Bölünmenin orta yerinden bir meşale fırladı…”

Tarih 25.haziran.1178 ‘dir. Bu ifade Graves günlüklerinde yer alır. C.Sagan’ın ifadesiyle “Bu günlük zamanının siyasal ve kültürel olaylarını güvenilir biçimde kayıtlara geçirmekle” tanınır.

Bu günlükteki ayın bölünmesi iddiasının doğru olup olmadığını araştıran iki astronom, (Derral Mulholland ve Odile Calame) ay’a küçük de olsa bir meteor çarpmasının dünyadan bakan gözlemciye, 5 rahibin yeminli ifadesine “uygun” biçimde görülebileceğini hesaplamışlar.

Yine aynı astronomlar ayın böyle bir çarpışmanın etkisi ile titreşime girmesi gerektiğinden hareketle ayda böyle bir vibrasyon olup olmadığının peşine düşmüşler. Ay’a Apollo seferleri ile yerleştirilen lazer reflektörlerinden çıkan sonuçlara göre uydumuzun üç yılda, 3 mt’lik enlemesine bir titreme geçirmekte olduğunu görmüşler.

Meteorit uzmanı Jack Hartung rahiplerin tarif ettiği bölgede görece yeni küçük bir kraterin varlığını tespit etmiş. Bu kratere engizisyon tarafından yakılarak öldürülen G.Bruno’nun ismi verilmiş.

İslam kutsal kitabında geçmiş zaman kipiyle bahsedilen ay’ın yarılması Kurana göre bir mucizeden çok, durum tesbitine benzemektedir. Sanki bir gözlemden bahsetmekte gibidir. Ancak hadislere bakılırsa bu durum mucizedir. Ayın yarılıp tekrar birleşmesinin imkansızlığını bilen “akıllı” kuran yorumcuları bu ifadelerin gelecek zamanda, kıyamet anında ortaya çıkacak belirtilerden birisi olarak anlatma çabasındadırlar.

Oysa gerçek pekala Graves günlüklerinde yer alan doğal bir olgunun gözlenmesinden ibaret olabilir. Hitap ettiği kitleyi ikna edebilmek için kuran yazarı bu doğal olguyu kıyametin yaklaştığına dair işaretlerden biri olarak kullanmışa benziyor.

Yukardaki kırmızıyla işaretlediğim yer gerçekten ilginç. Ay yarım da olsa hilal de olsa yine küre ve biz sadece güneş ışığının yansıdığı bölümünü görüyoruz.O halde ucunun kopması gibi bir durum nasıl olabilir ki? bir kürenin nasıl bir ucundan bahsedilebilir?

Neyse zaten güneş te kara balçığın içinde batıyormuş ya onu da uzay olarak yorumlarlar olur biter..:) ay da artık kıyamette yarılır.

Frodo buradan da merhaba(benim bildiğim frodoysan) değilsen de merhaba :)

Sitelerde Paylaş
Yukardaki kırmızıyla işaretlediğim yer gerçekten ilginç. Ay yarım da olsa hilal de olsa yine küre ve biz sadece güneş ışığının yansıdığı bölümünü görüyoruz.O halde ucunun kopması gibi bir durum nasıl olabilir ki? bir kürenin nasıl bir ucundan bahsedilebilir?

Neyse zaten güneş te kara balçığın içinde batıyormuş ya onu da uzay olarak yorumlarlar olur biter..:) ay da artık kıyamette yarılır.

Frodo buradan da merhaba(benim bildiğim frodoysan) değilsen de merhaba :)

Merhaba gerçekisim.

Ay'a baktığımızda onu küre olarak düşünmek eğitimizden gelen bir önsel bilgidir. İnsanların onu ve diğer gök cisimlerinin

küresel olduğunu anlamaları oldukça uzun ve acılı bir süreçle gerçekleşti. Zaten rahipler ikiye bölünmekten bahsediyorlar. Bahsedilen "uç" kısma

meteorun çarpması ile ortaya çıkacak toz bulutu, geçici bir süre de olsa, ayın yukarıdan ikiye bölündüğü yanılsamasını yaratabilir. Bahsettiğim

astronomlarda bunu doğrulamış zaten.

Sitelerde Paylaş

İlahiyatçılar Muhammedin böyle bir mucizesi olmadığını, bunarın hurafe olduğunu iddia ediyorlar şu anda..Ancak bazı gelenekçi müslümanlar hala böyle bir mucize olduğuna inanmaya devam ediyor..

tarihinde murtimuro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İlahiyatçılar Muhammedin böyle bir mucizesi olmadığını, bunarın hurafe olduğunu iddia ediyorlar şu anda..Ancak bazı gelenekçi müslümanlar hala böyle bir mucize olduğuna inanmaya devam ediyor..

O inanca sahip kişiler hep böyledir. Adamın çocuk yaştaki Ayşe ile yattığını söyleyen hadislere değil, ayın yarıldığı hadise inanırlar.

Sitelerde Paylaş
İngiltere Canterbury?de 5 ingiliz rahibin yeminli ifadesi : ?Ay?ın prıl pırl olduğu bir geceydi. ?.yarım Ay?ın iki ucu doğuya bakıyordu. Üstteki ucu birden ikiye bölündü. Bölünmenin orta yerinden bir meşale fırladı??

Tarih 25.haziran.1178 ?dir. Bu ifade Graves günlüklerinde yer alır. C.Sagan?ın ifadesiyle ?Bu günlük zamanının siyasal ve kültürel olaylarını güvenilir biçimde kayıtlara geçirmekle? tanınır.

Bu günlükteki ayın bölünmesi iddiasının doğru olup olmadığını araştıran iki astronom, (Derral Mulholland ve Odile Calame) ay?a küçük de olsa bir meteor çarpmasının dünyadan bakan gözlemciye, 5 rahibin yeminli ifadesine ?uygun? biçimde görülebileceğini hesaplamışlar.

NASA'da bu konuyu araştırdım. Bakın NASA'da ki açıklama ne diyor? Dünya'da ki gözlemcinin bu çarpışmayı görmesinden bahsedilmiyor. Ancak bir meteor bu görünüşe sebep olabilir denmekte.Bizim pederler de bu gördüğünü bu şekilde deklare etmekle kalmayıp maşaallah kutsal bölge ilan etmişle sonrasında orasını.

Yet no vigilant 12th century sky watcher reported such a storm.

So what did the witnesses see that the Canterbury monk recorded?

"I think they happened to be at the right place at the right time to look up in the sky and see a meteor that was directly in front of the moon, coming straight towards them," Withers said.

"And it was a pretty spectacular meteor that burst into flames in the Earth's atmosphere -- fizzling, bubbling, and spluttering. If you were in the right one-to-two kilometer patch on Earth's surface, you'd get the perfect geometry," he said. "That would explain why only five people are recorded to have seen it.

Bu linki mutlaka inceleyin.

http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast26apr_1.htm

Ayrıca

http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno_(crater)

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı kişiler Burada Mucizelerle dalga geçiyorlar.o olmazki ama. bu yerçekimine aykırı .şu imkansız diyorlar.

Bu bana çok komik geliyor.Bunlar neden eleştirilir anlamıyorum.

Ben müslümanım.İnancıma göre Allahın gücü sınırsız ve her şeyin üstündedir.(Bunu eleştirebilirsiniz belki)Ama sözkonusu özelliklere sahip olan yaratıcı fizik kurallarının da üstündedir.Dolayısı ile Kur anda ki mücizelere işte bu fizik kanunlarına aykırıdır demek muhakeme den yoksun insanların yapacağı iştir(hakaret etmedim muhameden yoksun insanlar olabilir)

Yani ben sizle evrimi tartışırken bazı şeyleri sizin inancınıza göre sabit kabul etmeliyim teknik olarak .(tartışmak ve aynı paydada buluşmak için )Mesela evrim çoook uzun yıllarda olur gibi .Sonra neden hemen gerçekleşmiyor hemen gerçekleşmiyorsa olmaz dersem tartışmada teknik olarak mantıki bir yanlışa düşmüş olurum.

Bazen “geyik yapılırken”işte taşı yerçekimi mi düşüyüyor Allah Mı düşürüyor denir.

Ben Müslüman olarak diyorum ki ,yerçekimi vardır ve taşı yerçekimi düşürüyor.Bununla beraber Yerçekimi ni ve ona bağlı olan olmayan tüm bu dengeleri Allah yaratmıştır.Dolayısı ile o taşı Allah düşürür derken yerçekimini inkar etmem.

Yani burada geyik yaparken dünya ayın etrafında şu nedenden dönüyor demek ve bunu bilimselliğe taşımak Allahın varlığı konusuna anca pozitif etki yapar.

Geyik yapmayın.Tartışın

Sitelerde Paylaş
NASA'da bu konuyu araştırdım. Bakın NASA'da ki açıklama ne diyor? Dünya'da ki gözlemcinin bu çarpışmayı görmesinden bahsedilmiyor. Ancak bir meteor bu görünüşe sebep olabilir denmekte.Bizim pederler de bu gördüğünü bu şekilde deklare etmekle kalmayıp maşaallah kutsal bölge ilan etmişle sonrasında orasını.

Bu linki mutlaka inceleyin.

http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast26apr_1.htm

Ayrıca

http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno_(crater)

Teşekkürler;

Böylece bu bilgi benim için sadece C.Sagan'ın Kozmos kitabında değindiği bir not olmaktan çıktı. Nasa kayıtlarına kadar dragon'un çabasıyla ulaşmış olduk.

Dinlerin aktardığı çoğu hikayenin aslında doğal olayların "başaşağı" açıklanması olduğunu düşünürüm. Örneğin şakkı kamer olayı. Muhtemelen doğal bir

olgu gözlemlendi ve bu kıyamet alameti olarak kayda geçirildi. Sonra hadisciler buna "parmak" atarak (Muhammed Mustafanın parmağı) mucize ürettiler.

1400 yıl sonra 7.yüzyıl vaizinin sözleri ile nesnel dünyayı açıklamaya çalışan "akılcı" müslümanlar bu olsa olsa kıyamet gerçekleştiğinde ayın yarılması

olabilir dediler. Bize de tartışmak düştü.

Sitelerde Paylaş
Kamer süresi 1. ayetin algılanaması neticesinde çok sonra oluşturulmuş hurufi bir mucize iddiasıdır..Böyle birşey yoktur..Ay iki yarılsa ve birde yere düşse varya:)Kıyamet olur..

Sevgili Herakles,

ben mucizelere hiç ama hiç itibar edemiyorum. Bir Tanrı'ki vahiy denilen gizli bir metod ile insanlar ile iletişime geçmiş olduğunu bildirip sonrasında aşikar bir biçimde doğaüstü yada mucizevi hadiseler sergilemesi bana tuhaf görünüyor. Madem mucize göstereceksin neden vahiy? Madem vahiy o zaman neden mucize?

Sitelerde Paylaş
...

Dinlerin aktardığı çoğu hikayenin aslında doğal olayların "başaşağı" açıklanması olduğunu düşünürüm. Örneğin şakkı kamer olayı. Muhtemelen doğal bir

olgu gözlemlendi ve bu kıyamet alameti olarak kayda geçirildi. Sonra hadisciler buna "parmak" atarak (Muhammed Mustafanın parmağı) mucize ürettiler.

1400 yıl sonra 7.yüzyıl vaizinin sözleri ile nesnel dünyayı açıklamaya çalışan "akılcı" müslümanlar bu olsa olsa kıyamet gerçekleştiğinde ayın yarılması

olabilir dediler. Bize de tartışmak düştü.

Güzel bir yorum, katılıyorum. Tanrı fikri dahil olmak üzere tüm doğa hadiseleri bu sizin yorumunuzda ifade ettiğiniz gibi çarpıtılmış zihinsel çıkarımlardır. Doğa hep bizimle idi. Fakat onu algılayış biçimimiz bir Tanrı fikrine kadar ilerleyerek bizi yanıltabildi. Neticesinde nice Tanrılar eskittik insanoğlu olarak. Şimdi Tanrısız bir doğa anlayışımız var bilimsel düşünüş metodunu geliştirebilmemiz sayesinde.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Herakles,

ben mucizelere hiç ama hiç itibar edemiyorum. Bir Tanrı'ki vahiy denilen gizli bir metod ile insanlar ile iletişime geçmiş olduğunu bildirip sonrasında aşikar bir biçimde doğaüstü yada mucizevi hadiseler sergilemesi bana tuhaf görünüyor. Madem mucize göstereceksin neden vahiy? Madem vahiy o zaman neden mucize?

Muhteşem :)

Sitelerde Paylaş
Sevgili Herakles,

Doğru olanı yapıyorsun.Vahy konusunda ise muallak bir durum var.Baya şişirilmiş bir olgu..

Selamlar..

Sitelerde Paylaş
Kalamarca gene guzel bir konuya parmak basiyor. Allah varsa sonsuz guce sahiptir ve mucizeleri yapabilir. Ayi da ikiye ayirir, istedigini yapar. Dogru soyluyor.

O zaman niye tebliğ yöntemi olarak aslında şizofrenik bir belirti olan vahiy gibi bir yöntemi seçmiş ?... Gaipten ses duymaya "halusinasyon" denir ...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...