Jump to content

bazı böcekler

Recommended Posts

Hamamböceğinin kaç tane türü var biliyor musun? Tek bir tür gibi bahsedilir hep... :)

evet çok türü var...yaptığım araştırmada rastladım..güney amerikada 15 cm liği bile varmış...

yaşama bu kadar uyum sağlamış güçlü bir yaratık...seleksiyondan çok sağlam çıkmış...ama evlerde baş belası...ama yinede düşmanıma saygı duydum....çok feci özellikleri var doğrusu..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

evet çok türü var...yaptığım araştırmada rastladım..güney amerikada 15 cm liği bile varmış...

yaşama bu kadar uyum sağlamış güçlü bir yaratık...seleksiyondan çok sağlam çıkmış...ama evlerde baş belası...ama yinede düşmanıma saygı duydum....çok feci özellikleri var doğrusu..

Abi 4000'den fazla türü var... üç değil beş değil, dört bin!

Evrimleşmedikleri yalan... 4000 tür nereden çıkmış evrimleşmedilerse? (senin böyle bir saçmalığı savunmadığın biliyorum)

Bunların adaptasyon yetenekleri çok yüksek, zira çok primitifler. Çok geniş alanda yayılmışlar. Her türlü şart altında yaşamaya alışmışlar... Birkaç türü de bizim başımıza dert olmuş. (Dünya'nın patronu biziz ya :) )

Bizim en iyi tanıdığımız Blatta orientalis. Türkiye'dekiler küçük ama. Burada yerler gökler hamamböceği ve çok iriler. Benim evde bir hergün 3-5 tanesini ölü olarak ele geçiriyorum. Ayrıca uçar bu arkadaşlar. Çok feci bir durum uçarken gelip çarpmaları felan... İğrenç bir durum... Neyse...

Sitelerde Paylaş
Abi 4000'den fazla türü var... üç değil beş değil, dört bin!

Evrimleşmedikleri yalan... 4000 tür nereden çıkmış evrimleşmedilerse? (senin böyle bir saçmalığı savunmadığın biliyorum)

Bunların adaptasyon yetenekleri çok yüksek, zira çok primitifler. Çok geniş alanda yayılmışlar. Her türlü şart altında yaşamaya alışmışlar... Birkaç türü de bizim başımıza dert olmuş. (Dünya'nın patronu biziz ya :) )

Bizim en iyi tanıdığımız Blatta orientalis. Türkiye'dekiler küçük ama. Burada yerler gökler hamamböceği ve çok iriler. Benim evde bir hergün 3-5 tanesini ölü olarak ele geçiriyorum. Ayrıca uçar bu arkadaşlar. Çok feci bir durum uçarken gelip çarpmaları felan... İğrenç bir durum... Neyse...

ok..saol..sanırım harun yahyanın sallaması halk arasında yayılmış...sorma ya benim evede dışardan gelen 1-2 parça eşya yoluyla yayıldılar..

olayı önce 1-kaç münfetir kendini bilmez hamamböceğidir diyerek atladım :rolleyes: ama sonra başımın belaya girdiğini gördüm..normalde benim evde hiç ortaya çıkmamışlardı...neyse türlü zehirler ve böcek yemleriyle kuruttum gibi gözüküyor..ama yiende özelliklerini okuyunca paranoyaklaştım...sürekli etrafı kontrol ediyorum..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

hala evrinden mi bahsediyorsunuz! felsefeci misiniz yoksa biyolog mu yada genetiktik varyasyonla mutasyon ya da dogal seleksiyonu ayırt edemeyecek kadar bu işlerin cahili olduğunuz halde bu konularda basit çocuk mantığı ile terkedilmiş bir saçmalığı yeniden ihya edeceğinizi mi sanıyorsunuz! Şu komediye bakar mısınız bu cehaletle adamların ettikleri laflara vardıkları sonuçlara bak... isterseniz bir stand up sitesi açalım siz orada konuşun zira görünüz o ki bu konular sizi aşıyor ama cesaretinizde hiç kırılmıyor. Allaha inanıp inanmamanız haddi zatında sizin sorununuz ama bu saplantınız sizi ilmi gerçekleri göremeyecek kadar mı kör etti. Eğer meseleyi genetik veya ilmi gereklilik açısından tartışmak isterseniz tartışalım ama bilgehan ve ortak kanaatteki yazarlar lütfen google mantığı ya da acaba belki sanırsam ile ilim üretmeyelim. Biz genetik- moleküler biyoloji- classifikasyon meselelerini üniversitede ders olarak aldık ve rahatlıkla diyebilirim ki bu araba sizin dediğiniz gibi yürümüyor bu gün genetik ilmi darwinin saçmalıklarını 100 yıl kadar geride bıraktı o yüzden olayın siyasi boyutu ya da senaristliğini adı bilge olmasada işi bilgi olanlara bırakın....

Sitelerde Paylaş
hala evrinden mi bahsediyorsunuz! felsefeci misiniz yoksa biyolog mu yada genetiktik varyasyonla mutasyon ya da dogal seleksiyonu ayırt edemeyecek kadar bu işlerin cahili olduğunuz halde bu konularda basit çocuk mantığı ile terkedilmiş bir saçmalığı yeniden ihya edeceğinizi mi sanıyorsunuz! Şu komediye bakar mısınız bu cehaletle adamların ettikleri laflara vardıkları sonuçlara bak... isterseniz bir stand up sitesi açalım siz orada konuşun zira görünüz o ki bu konular sizi aşıyor ama cesaretinizde hiç kırılmıyor. Allaha inanıp inanmamanız haddi zatında sizin sorununuz ama bu saplantınız sizi ilmi gerçekleri göremeyecek kadar mı kör etti. Eğer meseleyi genetik veya ilmi gereklilik açısından tartışmak isterseniz tartışalım ama bilgehan ve ortak kanaatteki yazarlar lütfen google mantığı ya da acaba belki sanırsam ile ilim üretmeyelim. Biz genetik- moleküler biyoloji- classifikasyon meselelerini üniversitede ders olarak aldık ve rahatlıkla diyebilirim ki bu araba sizin dediğiniz gibi yürümüyor bu gün genetik ilmi darwinin saçmalıklarını 100 yıl kadar geride bıraktı o yüzden olayın siyasi boyutu ya da senaristliğini adı bilge olmasada işi bilgi olanlara bırakın....

Sen ne demek istiyosrun kardeşim...

Bizlerle paylaşmak istediğin bir şeyler varsa bilelim.

Bu saçmalıkları zırvalayacağına, bilimsel bir şeyler mırıldan.. Belki doğru bir iki laf de etmiş olursun..

Ne demek istediğini açıklaman için sana biraz süre veriyorum.

O fırsatı kullanamazsan bu iletileri silecek ve bu saçmalığa son vereceğim.

Sitelerde Paylaş
Sen ne demek istiyosrun kardeşim...

Bizlerle paylaşmak istediğin bir şeyler varsa bilelim.

Bu saçmalıkları zırvalayacağına, bilimsel bir şeyler mırıldan.. Belki doğru bir iki laf de etmiş olursun..

Ne demek istediğini açıklaman için sana biraz süre veriyorum.

O fırsatı kullanamazsan bu iletileri silecek ve bu saçmalığa son vereceğim.

Bilimsel yorumlarınızı bu başlıktada görmek isteriz

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=14887&st=0

Sitelerde Paylaş

Tamam, kabul, buyur hadi.. Sen ders olarak aldıysan, bizde ders olarak verdik bunları..

Ha, hocamız Adem TATLI'ydı, dersi de bize risaleinur dan verdi diyorsan onu bilemem.. O zırvalıklar burada tartışılmıyor zaten..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

sanırım gayet acık konuştum ne demek istediğimi anlayamamanız sanıyorum türkçeye veya genetik ilmine ve hatta sanırsam ikisine birden uzak olmanızdan kaynaklanıyor bilimin geride bıramış olduğu evrim konusunda bu kadar mutaasıp olmanız veya tekrardan üzerinden geçmeye çalışmanız bu kanaatide cidden kuvvetlendiriyor.Genetik varyasyon fayda verici olması açısından ancak bir karakteri oluşturan birden fazla (aslında bazen binden fazla bile diyebiliriz) mutasyonun aynı anda olmasını gerektirebilmektedir yani şöyle diyelim çoğu zaman bir karakter pek çok gen tarafından tanımlanır bir gende mutasyon oluşma ihtimali olasılık olarak ciddi manada düşük bir orandır bunun faydalı olma ihtimali dahada ciddi düşüşe sebep olur mesela düz kulak kepçesiz bir canlıda kepçeli kulak oluşumu için kaç mutasyonun aynı anda (fayda verici olabilmesi açısından) olması gerektiğini biliyormusunuz zira 1 kepçe oluşacak büyüklük-pozisyon-doku kalınlığı kulak deliğinin varlığı zira kepçe kulak deliğini örtebilir- kıkırdak yapı varlığı şekli vs vs vs eğer bunlardan biri ilk mutasyonda var olmazsa şu an genetiktede kabul edildiği gibi mutasyon ancak ona sahip bireyin yaşamın zorlaştırır ve onun çoğu zaman seleksiyon ile sürüden uzaklaşmasına sebep olur doğal seleksiyon sürüde her zaman (asla genetik değişime dayalı bir mesele değildir genetik kodun üzerinde olan bilginin doğal bir sonucudur) fayda verici veya sahibini koruyucu kabul edilirken genetikçiler açısından mutasyon her zaman zarar verici kabul edilmektedir. Yukarıdaki giriş yazısını yazan şahıs daha doğal seleksiyon ve mutasyon arasındaki farkı ayıramamaktadır bunu herhangi basit biyoloji okumuş biyoloji bile öğretmeni bilir (hiç genetik bilimine gitmeden)bir karakter asırlar boyunca bireylerde ressesif olarak saklı kalabilir ama doğal şartların değişmesi bu ressesif karakterdeki bireylerin yaşam şartlarının artması ile (ressesiflerin yoğunluğundan dolayı) ressesif homozigot bireylerin sürüde topluluğa hakim olmasına neden olur aslında ressesif karakterlerin bu şekilde korunması genel olarak daha mümkün görünmektedir dominant karakterlerde bu şekilde taşınma (eğer doğal seleksiyonun yok ettiği bir karakterse )daha zor olmaktadır.ve aslında paylaşabileceğim pek çok şeye sahibim ama ne fayda .Sonra bakınız mutasyon çok ağır bir süreçtir mutasyonun hesaplı kitaplı hadi şöyle olalım şöyle olduk şeklinde bir mantıkla bile gerçekleşmesi binlerce yıl alır (mesela insan neslinin genetik açıdan bir kaç bin yıldır değişmediğini açıkça görmekteyiz yani türlerin evolusyonu çok ağır bir süreçtir) o zaman bu süreçte evrimin farklı safhalarına ait her türe ait binlerce demiyorum onbinlerce ara tür fosil örnekleri bulunması gerekirdi ki böyle bir şey olmadığı aşikardır. Yine bir vs vs vs sanırsam yukarıda (sizin tabirinizle) yapılan zırvalıklardan daha bilimsel oldu. Hadi kalın sağlıcakla

Sitelerde Paylaş

>>> sanırım gayet acık konuştum ne demek istediğimi anlayamamanız sanıyorum türkçeye veya genetik ilmine ve hatta sanırsam ikisine birden uzak olmanızdan kaynaklanıyor bilimin geride bıramış olduğu evrim konusunda bu kadar mutaasıp olmanız veya tekrardan üzerinden geçmeye çalışmanız bu kanaatide cidden kuvvetlendiriyor

Bu lafına edilecek tek cevap şudur: Ne diyon leyyn sen, sibop? Karşında, genetiğin dersini vermiş biriyle muhatapsın..

Ve biz o bilimde, derslerde, ne hocalarımızdan duyduk, ne de öğrencilerimize öğrettik, mutasyonun zararlı, faydalısını.. Mutasyonun zararlısı da olmaz, faydalısıda.. Fizik, kimya, zarar/kar hesabı yapmaz..

Paylaşabileceğin hiç bir şey yok. Sibobun biri olarak çıkabilecek osuruktan teyyarden başka..

Ama madem o kadar güveniyorsun kendine, buyur hadi şunun üzerinde çalışalım madem? İnsan DNA'sında virüslerin ne halt işi vardır? Bu virüsler bir sürü mutasyona yol açmışken, insan hala nasıl yaşamaktadır?

Sitelerde Paylaş
  • 7 years later...

Ek bir bilgi olarak ben de yazayım bu konuya.(( Not=yazdıklarım internetten kopya değildir,eğitim gördüğüm bilgilerdir))

Biyoteknoloji : DNA teknolojisi ile bitki, hayvan ve mikroorganizmalar geliştirmek, doğal olarak var olmayan yeni ve az bulunan maddeler üretmek için kullanılan teknolojiye biyoteknoloji denir.

Şu alanlarda kullanılmaktadır :

*Yeni sebze ve meyve üretimi

*Yapay organ ve doku üretimi

*Aşı, tıbbi bitki üretimi

*Zor şartlara sahip çevrelerde yaşayan organizmaların enzimlerin sağlamlaştırılıp sanayide kullanılması

*Bazı hormon, antikor, vitamin ve antibiyotiklerin üretilmesi ...

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) :

Bitki biyoteknolojisi alanında,1980'lerden sonra önemli gelişmeler yaşanmıştır. İlk GDO lu ürün 1996 da üretilen domatestir. Daha sonra mısır, pamuk ve patateste bu uygulama sürmüştür. GDO lu ürünler özellikle insan sağlığı ve çevreye etkileri nedeniyle eleştirilmektedir...

Bir nevi, genleri dna'dan ayırıp,aynı özelliklere sahip olmayan başka bir canlıya yerleştirme durumu...

Bu yolla üretilen bitkiler ilaç ve zararlılara karşı daha dirençlidir,doğru;Ancak bitkilerin lezzet, besleyicilik ve dayanıklılığının geliştirildiği zannedilmektedir...

GDO nun Zararları :

*Biyo çeşitliliği tehlikeye sokar.

*Besleyici değildir, besleyici olması mümkün değildir.

*Biyolojik kirliliğe neden olmaktadır.

*Gen, bitkinin içine yerleştirildiği için insan sağlığını negatif etkiler.

*Böcekleri ve küçük canlıları yok ettiği için,ekosistemi tehdit eder.

*Her yıl yeni tohum alma zorunluluğu yaratır.Örneğin, Annem orjinal tohumlar kullanmaktadır ve bu konuda şunu söylemiştir."Ziraat'dan alınan tohumlardan,ertesi yıl tohum elde edilememektedir".

*Küçük çiftçileri piyasanın dışına iter ve tekelleşme yaratır.

*Gdo vücuttan kolay kolay atılamıyor, gdolu proteinlerin ,insan vücudundaki bazı bakterilerin dna'sına işlemesi yüksek bir olasılıktır.

Ne yediğinize, ne içtiğinize dikkat edin.Bugün gdo lu ürünlerin ekim alanlarının %99'u ABD,Kanada,Arjantin ve Çin'de bulunmaktadır.Abd'de İşlenmiş gıdaların %75'inde gdo'lu ürünler bulunuyor.

Antalyadaki seralardan örnek vereyim.Bugün bu seralarda üretilen bir çok meyva ve sebze tüm türkiye'ye dağıtılıyor. Mevsiminde olmayan,yetişmeyen hiçbir meyva ve sebzeyi tüketmemek gerekir.

Alışverişinize köylü pazarlarından yapmaya özen gösterin. Köylülerden ,köy yumurtası,sütü, köy domatesi(pembe domates)

satın alarak kendinize iyilik etmiş olursunuz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...