Jump to content

KAÇAK KURAN KURSU ÇÖKTÜ...14 ÖLÜ...

Recommended Posts

Evet elbette bilim öğrenmelidir,bu yer kuran kursu değil de başka bir yer olsaydı ve bu konuda cahil bir insan olsaydı,yine aynı şey olabilirdi,ama düşün ki Kuran'ı ilim sayan bir zihniyet var,herşeyin orada yazdığına inanan bir zihniyet.Kuran bilim kitabı olsaydı heralde dünyada en ileri,en eğitimli olanlar müslümanlar olurdu.Ama tam tersine,sence neden? "Kuran'ı iyi öğrenmediklerinden" deme sakın. Sonuçta olan körpecik çocuklara oldu,ailelerine oldu,memleketin geleceğine oldu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öyle olmuyor işte, Konyada yaşıyorum ben... Bilirim bu şekilde erken yaşta başı kapatılıp kursa gönderilen kızları da diğer özgür ve serbest bırakılan kızları da...

Başı aile baskısıyla kapıtlan bu kızlar, hep baskı altında kalmaya da devam ederler, bunlar babalarının yanında açıp bir kitap bir dünya klasiği okurlarsa hoş görülmez, belki azar işitirler, ama Kuran okurlarsa namaz kılarlarsa ailelerinin gözünde ondan iyisi yoktur. Böyle böyle cahil yetişir, bastırılmış duygularıyla büyürler...

Ha sen bana dersin ki Kuran kitap okumamayı emretmez felan, beni pek ilgilendirmez o aileye yerleşmiş bi islam kültürü var ve ben bu kültürün neler yaptırdığına bakarım. Nelere sebep olduğuna bakarım.

Sitelerde Paylaş

Lanet olsun bu yavruların ana-babalarına!

Bu işin suçlusu varsa o da onlardır.

Din iman öğrensin diye küçücük, gencecik kızları dağın başında bir binaya yollamanın ne anlamı vardır?

Nasıl içiniz rahat eder?

Kime, nasıl bu denli güvenirsiniz?

O çocukların başlarında, onları hemen örgütleyip dışarı çıkarabilecek donanıma sahip bir yetişkin bile yok belli ki.

Kendilerini bağışlayabilecekler mi acaba?

Matematik kursu desen yollamaz!

Bu çocukların hepsi anne-babazede...

Ve;

Burada yorum yapan inanırların, yorumlarında kullandıkları smiley'ler çok şaşırtıcı.

Çocuklar dağ başında, din uğruna ölmüş;

adam hala burada evrimle dalga geçiyor, gülüyor, ateiste saldırıyor üstün zekasıyla.

Ateist kadar için yandıysa bu olayda, ben de huri olayım!

Sitelerde Paylaş

kaliteli başlık görmez oldu gözlerimiz...

rabbim rahmet etsin yavrularımıza..anlam veremediğim bi nokta çimentodan demirden yapılma bi kursun çökmesi neden islamla bağdaştırılıyor? hem siz üzülmeyin sizi bile gayesiz yaratmayan Rabbim onları da bir gaye için var etti tayin vakti bitti alındılar ve bizler ümitvarız ki cennet kapılarında bekliyolardır..lakin sözlerin tükendiği bi yer burası kimse cümlenin altındaki hikmete bakmaz ki...

Sitelerde Paylaş

Ölen bebelerin ailesi muhtemelen dinci. İşte sırf bu sebeple sistemi sorgulamayacaklar, dava açmayacaklar. "Rabbim istedi oldu" mantığı. İşte siyasilerin toplumu rahat yönetmek için din afyonunu neden yutturduklarının göstergesi.

Yazık diyorum, yazık.

Sitelerde Paylaş
Evet elbette bilim öğrenmelidir,bu yer kuran kursu değil de başka bir yer olsaydı ve bu konuda cahil bir insan olsaydı,yine aynı şey olabilirdi,ama düşün ki Kuran'ı ilim sayan bir zihniyet var,herşeyin orada yazdığına inanan bir zihniyet.Kuran bilim kitabı olsaydı heralde dünyada en ileri,en eğitimli olanlar müslümanlar olurdu.Ama tam tersine,sence neden? "Kuran'ı iyi öğrenmediklerinden" deme sakın. Sonuçta olan körpecik çocuklara oldu,ailelerine oldu,memleketin geleceğine oldu.

Kuran elbette ilimdir.Kuranda herşey vardır.Ancak herkez herşeyi görmez.O çocukları o kursa gönderenler gaz kaçakları konusunu kurandan öğrenmeleri için göndermiyorlar zaten.dolayısıyla gaz kaöaklarını öğretmeyen hoca ve aileler suçlu sayılır.O kursta kuranı okumayı ve birkaç basit bilgi için gönderiliyorlar.

Bu yüzden gaz kaçaklarıyla ilgili ayrı bir bilgi gerekli.

İkincisi kuran bir bilim kitabı değildir haklısın.Zaten olmamalıdır.Kuran güneşin hangi maddeden yapıldığından açık açık bahsedebilirdi.Güneş şu yaştadır kendi etrafında şu kadar hızla şu zamanda döner diye açık açık yazabilirdi.ama yazmamış güneşi sadece lamba diye tarif etmiş.Yani güneşi onu ışıklandıran için anmış.Bilim kitabı olsaydı önce bahsetitğim tarz olurdu.ama kuranın birinci görevi belkide tevhidtir.Güneşten bahsederse ancak tevhid için bahseder.

Kuran bilim kitabı olsaydı belki dünyanın en ilerisi müslümanlar olurdu.Ama bu sonuç en iyisi olmazdı.Çünkü kuran hu dünyaya değil ahirete bakar.allah kulu için dünyayı değil ahireti ister.Sonsuz hayat ile sınırlı hayat kıyas edilmez.Bu yüzden kuranın amacı müslümanları dünyanın en eğitimlisi yapmak değil belkide.Ahiretin en iyisi yapmak.

hem kuran zaten bilimi öğrenmeyin demez eğitimli olmayın demez insan onu kendi diğerilimlere bakarakta başarır.Ama ahiret rehberi ancak kurandır.

Oku emri sadece kuranı okumak değildir.Araştırıp öğrenmek kainatı incelemek deney gözlem gibi şeyleride içine alır.

Bu yüzden okuma bilmeyen bir insanada kuranın oku emri geçerlidir.

Yani bu olayda ne kurana nede islama fatura çıkmaz.çıkartan ancak zorlama yapar.

Sitelerde Paylaş
Ölen bebelerin ailesi muhtemelen dinci. İşte sırf bu sebeple sistemi sorgulamayacaklar, dava açmayacaklar. "Rabbim istedi oldu" mantığı. İşte siyasilerin toplumu rahat yönetmek için din afyonunu neden yutturduklarının göstergesi.

Yazık diyorum, yazık.

"Çocuklar şehit oldu, cennete gitti, zamanı gelince sizi de oraya alacaklar torpilli olacaksınız" :( diye kandıracaklar bu aileleri... Hiç var olmayan Arap Allah'ının yine hiç olmayacak olan 7. yy Arap cennetini pazarlayarak kendi çocuklarını Amerikalarda okutacaklar, zavallı ailelere de Kur'an kursu açacaklar bol bol...

Sitelerde Paylaş
Kuran elbette ilimdir.Kuranda herşey vardır.Ancak herkez herşeyi görmez.O çocukları o kursa gönderenler gaz kaçakları konusunu kurandan öğrenmeleri için göndermiyorlar zaten.dolayısıyla gaz kaöaklarını öğretmeyen hoca ve aileler suçlu sayılır.O kursta kuranı okumayı ve birkaç basit bilgi için gönderiliyorlar.

Bu yüzden gaz kaçaklarıyla ilgili ayrı bir bilgi gerekli.

Herşey varsa bu konuda vardır,sana zahmet göster de bilelim o ayeti.

İkincisi kuran bir bilim kitabı değildir haklısın.Zaten olmamalıdır.Kuran güneşin hangi maddeden yapıldığından açık açık bahsedebilirdi.Güneş şu yaştadır kendi etrafında şu kadar hızla şu zamanda döner diye açık açık yazabilirdi.ama yazmamış güneşi sadece lamba diye tarif etmiş.Yani güneşi onu ışıklandıran için anmış.Bilim kitabı olsaydı önce bahsetitğim tarz olurdu.ama kuranın birinci görevi belkide tevhidtir.Güneşten bahsederse ancak tevhid için bahseder.

Güneşin battığı yere gidip kara balçık içinde battığını söylüyor ama,bunun tevhidle alakaı ne? Bilime uygun mu?

Kuran bilim kitabı olsaydı belki dünyanın en ilerisi müslümanlar olurdu.Ama bu sonuç en iyisi olmazdı.Çünkü kuran hu dünyaya değil ahirete bakar.allah kulu için dünyayı değil ahireti ister.Sonsuz hayat ile sınırlı hayat kıyas edilmez.Bu yüzden kuranın amacı müslümanları dünyanın en eğitimlisi yapmak değil belkide.Ahiretin en iyisi yapmak.

hem kuran zaten bilimi öğrenmeyin demez eğitimli olmayın demez insan onu kendi diğerilimlere bakarakta başarır.Ama ahiret rehberi ancak kurandır.

İyi o zaman."Müslüman ülkeler neden geri kalmış,neden müslümanlar zulüm görüyor!" diye yakınmayın o halde!

Oku emri sadece kuranı okumak değildir.Araştırıp öğrenmek kainatı incelemek deney gözlem gibi şeyleride içine alır.

Bu yüzden okuma bilmeyen bir insanada kuranın oku emri geçerlidir.

Emin misin? Kuran'da OKU dediği KURAN'ın kendisidir.Değil diyorsan kanıtla,bu sadece senin yorumun,kuran senin dediğini demiyor.

Yani bu olayda ne kurana nede islama fatura çıkmaz.çıkartan ancak zorlama yapar.

Direkt olarak alaka kurmadım zaten ancak dolaylı olarak alakası var,bunu da inkar edemezsin.Önceki iletilerimde bu tür olayın her yerde olabileceğini söyledim,bir yerde cehalet olmayagörsün........

tarihinde gercekisim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazık diyorum, yazık.

Dün bu sözleri sarfetmiştim.

Şimdi şu habere bakın:

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/9573513....29&sz=16483

Sitelerde Paylaş

Dindar olmak isterdim.

Dini bilmek isterdim.

İsterdim ki bana inanmayacak, benden kuşku duyacak insanlara, onların inanacağı ayetlerle, hadislerle seslenebileyim.

Eminim ki kutsal kitapların, kutsal sözlerin bir yerinde “din adına gösterişi” lanetleyen bir cümle vardır.

O cümleyi bilebilmek isterdim.

Ve, onlara o cümleyi söyleyebilmek isterdim.

Bir dağın yamacındaki bir binaya küçük kızları doldurup onlara Kuran öğretmeye kalkmanın bir amacı vardır.

Nedir o amaç?

O çocukları hayatın kötülüklerinden korumak mı?

Allah’ın büyüklüğünü onlara anlatmak mı?

Onlara cennete giden yolu göstermek mi?

Peki, o çocukları ölümden korumayı hiç düşünmeyen biri, onları hayatın kötülüklerinden koruyabilir mi?

Hayatın kötülüklerinden biri, çocukların hayatını hiçe saymak değil mi?

Dindar olmak isterdim.

Dini bilmek isterdim.

Asıl ibadetin, çocukları iyi ve güvenli yaşatmak olduğunu söyleme hakkına sahip olmak isterdim.

Yaptığın binaya aldırmadan Kuran dersi vermenin bir “şekil”, bir “gösteriş”, bir “günah” olduğunu söyleyebilecek bir bilgim, dağarcığımda söylediğime şahit gösterebileceğim “kutsal” bir cümle bulunsun isterdim.

Öyle bir bilgim yok.

Öyle bir cümle bilmiyorum.

Ne kadar çaresizim.

Bir günahkâra niçin inansınlar?

Bir günahkârın, günah bulduğuna onlar niçin “günah” desinler?

Ama içimden, ta derinimden o kadar eminim ki o çocukları o binaya sokmanın günah olduğuna.

Hiçbir ibadetin bu günahı silemeyeceğine o kadar eminim ki...

Ve, ben bunu anlatamadığım için o kadar çaresizim ki.

Ben dinden hiç korkmadım.

Ben dindarlardan hiç korkmadım.

Ama dini sadece bir şekil, bir gösteriş sananlar hep ürküttü beni.

“Din öyle bir şey değil,” diye bağırmak istedim.

Din öyle bir şey değil.

Din gösteriş değil.

Biliyorum, bunu söylemeye benim hakkım yok.

Ben bunu söyleyemem.

Ama dindar olmasam da ta içimden, ta derinimden biliyorum, “kul kula emanettir” ve biliyorum, “ibadet, sana emanet edileni korumakla başlar.”

O çocukları korumayan herkes, o binanın sağlam olmasını sağlamayan herkes, “dinin gösterişçiliği” tarafından mahkûm edilmekten korktuğu için o binayı kapatmayan herkes günahkârdır bence.

Ben dindar olmak isterdim.

Dini bilmek isterdim.

“Din adına yapılan her gösteriş, sevabı şekilde her arayan her davranış, insanı günaha götürür,” diyebilmek isterdim.

Bunu diyebilmek isterdim gerçekten, buna bütün kalbimle inanıyorum çünkü.

O çocukları öldürdüler.

Kazanacakları sevabı, çocukların hayatından daha fazla düşündükleri için öldürdüler.

Ve, o kadar çoklar ki...

Kimse o çocukları korumaya gitmedi.

Kimse o binayı kapatmadı.

Bunu yapmaya kalkana “dinsiz” diyeceklerdi çünkü.

“Asıl dindar, o binayı kapatacak cesarete ve dürüstlüğe sahip olandır” diyebilmek isterdim.

Ama diyemem ki...

Kim bana inanır?

Hangi dindar inanır bana?

Kutsal bir cümle bilmiyorum ki...

Tanrıya inanmasam da tanrıyla ilgili bir sezgim var ama benim.

Onun “benim yarattıklarımı koruyun, birbirinizi koruyun” diyeceğine eminim.

Böyle bir dua bilseydim, ben o duayı ederdim.

“Diğer kullarımı sevmeden, beni sevemezsiniz” diyeceğine eminim.

Bundan eminim.

Eğer varsa, O, benim bundan emin olduğumu biliyor.

Benim hiçbir dindara din anlatmaya hakkım yok.

Cahilim ve inançsızım.

Ama inansaydım ve bilseydim, “en büyük ibadetin insanları, çocukları korumak” olduğunu söyleyen bir cümle bulurdum.

Ve inansaydım ve bunu söylemeye hakkım olsaydı, ben hayatım boyunca bu cümleyi tekrarlar, bir tek çocuk ölmesin diye dinimden vazgeçmeye, onu kızdırmaya, en ağır cezalarla cezalandırılmaya razı olurdum.

Ve, bunun en büyük ibadet olduğuna ve bunun O’na duyulan en büyük sevgi olduğuna iman ederdim.

Ve, hiç kimse inanmasa da O buna inanırdı.

Ahmet Altan

Bir teist olarak bir çok cümleye katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim.

Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. (10/49)

çocuklar ecelleriyle ölmediler mi?önlem alınsa ölmezlerdi diyemezsin matrix

Sitelerde Paylaş

Tyler;

Ben aslında sorduğu soruya muhatap olabilecek bir şey söylemedim ama, yinede bir yorum yazayım:

Hadis olduğu söylenen ve beğendiğim bir sözü aktarayım,

Tedbir gibi akıl, ahlak gibi şeref bulunmaz..

Bir de bir atasözü var:Sen eşşeğini sağlam kazığa bağla bırak ip kopsun.

Eğer o ölen çocuklar bir servis minibüsünde trafik kazası geçirerek ölseydiler belki bu kadar yaygara olmayacaktı..Tabi bu da çok yanlış..Sanki trafik kazaları bir binanın çökmesinden daha doğalmış gibi düşünmemek lazım..Konuyu dağıtmadan çocuklar ecelleriyle öldüler..Binanın yıkılması ecellerine sebebiyet verdi..Eğer trafik kazası olsaydı bu defa sebep o olacaktı..

Önlem alınsa ölmezlerdi diyemezsin matrix.. demişsin.

Önlem alınıpta ölmemiş olsaydılar sen de bana bu cümleyi edemezdin Tyler..

Belki o binada ölmeyeceklerdi..Başka bir yerde ve zamanda öleceklerdi..

Ama biz o saatin ecel saati olduğunu söyleyecektik..

Bu başlık altında çok fazla yorum yapmak doğru değil..

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
:D lan ne kadar sahtekar adamsınız orası öğrenci yurduymuş Kur'an kursu falan deil

Neden sırıtıyorsun?

Bir anda unuttun 18 ölen çocuğu sanırım... Senin derdin Allah'ı mı kurtarmak?

Bırak şimdi onu, 18 çocuk ölmüş... Sen sırıt!

Pis adam!

Sitelerde Paylaş
Tedbir gibi akıl, ahlak gibi şeref bulunmaz..

Bir de bir atasözü var:Sen eşşeğini sağlam kazığa bağla bırak ip kopsun.

''tedbir taktiri değiştirmez'' sözünü duydunmu?

Eğer o ölen çocuklar bir servis minibüsünde trafik kazası geçirerek ölseydiler belki bu kadar yaygara olmayacaktı..Tabi bu da çok yanlış..Sanki trafik kazaları bir binanın çökmesinden daha doğalmış gibi düşünmemek lazım..Konuyu dağıtmadan çocuklar ecelleriyle öldüler..Binanın yıkılması ecellerine sebebiyet verdi..Eğer trafik kazası olsaydı bu defa sebep o olacaktı..

ecel sadece zamanla sınırlı değildir şekil itibari ilede sonuç bellidir

ne zannediyordun tanrının sebepsiz bir süre belirlediğini, insanların seçimleriyle içini doldurduğunu mu?

intihar edenler farklı bir sonla ölebilirler miydi?

Önlem alınsa ölmezlerdi diyemezsin matrix.. demişsin.

Önlem alınıpta ölmemiş olsaydılar sen de bana bu cümleyi edemezdin Tyler..

Belki o binada ölmeyeceklerdi..Başka bir yerde ve zamanda öleceklerdi..

Ama biz o saatin ecel saati olduğunu söyleyecektik..

Bu başlık altında çok fazla yorum yapmak doğru değil..

belki farklı bir yerde ve zamanda öleceklerdi dersen...ecelleriyle ölmüşlerdir sözüne ters düşersin

''önlem alınsaydı ölmezlerdi '' gibi bir olasılık yok......zamanı defalarca geri sarsan yine hatalarımızdan kaçamayız

aynı şartlarda dünyaya yeniden gelsen her anın yaşadıklarının kopyası olur...bu senin kaderin kaçamazsın...özgür değilsin

zaten hatalardan kaçınılabilir olsa farklı bir hayat yaşayabilsek mutlak sonucumuzu belirleyen imtihan sistemi olmaz ..

ölen çocukların yaşayıpta farklı bir hayat sürebilmeleri olanak dahilinde olsa

ya büyüdüğünde daha iyi biri olmaktan ,daha çok mükafatlandırılacak bir cennetlik olmaktan alı konulmuş haksızlık yapılmış olunur

yada büyüdüğünde kötü biri cehennemlik olmaktan kayırılmış olunur

bu imtihan dünyası kişinin hakkettiğiyle yüzleştirilmesi olacaksa,asla farklı sonla bitememeli...

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
>>> "Din" imgesi yanlış bi şekilde işin içine girdimi, insanların güvenlik, tedbir, çalışkanlık duygularını gevşiyor

neden gevşiyor acaba :))

Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır

De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim.

Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler. (10/49)

yoksa Allah bu kader meselesini yanlış mı anlattı

insanların ecelleri belliyse neden tedbir alma ihtiyacında olsunlarki..

bu ölen çocuklar eceliyle ölmediler mi?

burada bir çelişki yok ki. 6-7 yaşımda bunu kafamda çözmüştüm zaten.

bu, yanlışlanamaz ama kanıtlanaz iddia olarak: "Ne zaman ölürsen öl, bu senin kaderindir" şeklindedir. Kızlar kurtarılmış olsaydı, kaderlerinde daha fazla yaşamak vardı diyecektik.

yani gene diyorum, bunda ne çelişki var anlayamıyorum...

Sitelerde Paylaş
burada bir çelişki yok ki. 6-7 yaşımda bunu kafamda çözmüştüm zaten.

bu, yanlışlanamaz ama kanıtlanaz iddia olarak: "Ne zaman ölürsen öl, bu senin kaderindir" şeklindedir. Kızlar kurtarılmış olsaydı, kaderlerinde daha fazla yaşamak vardı diyecektik.

yani gene diyorum, bunda ne çelişki var anlayamıyorum...

başka bir olasılık yok arkadaşım müslümanlıktan bağsediyorsak

tabi paralel evrenlerin olduğuna inanan biri kendini müslüman zannederse böyle olur

ayetleri görmüyormusun....herkesin ecelini belirleyen Allah

onun izni olmadan kimse kendine bile zarar vermez diyor

Allah'ın bilgisi değişmez ...tek mutlak gelecek var...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...