Jump to content

Allah'ın Yokluğunu Kimse İspatlayamaz!

Recommended Posts

>>> Maddenin aklı yok, beyni yok, iradesi yok.

Bunu nerden çıkarıyorsun ki? Bize ispatlasana maddenin aklı, beyni, iradesi vs. olmadığını..

Benim beynim sadece maddeden oluştu diyorsun yani. Peki o zaman ne diye soyut kavramlar üretiyorsun? Ne diye Tanrının yokluğunu anlatıp duruyorsun? Herşey maddeden ibaret olsaydı sen soyut kavramlar üretemezdin. Onlara hayatında yer vermezdin. Mesela onur ve şeref kavramlarına yok diyebilir misin? Beynin sadece maddi bir yapı olsaydı onur ve şeref kavramları sana hiç birşey ifade etmezdi. Gerçi o zaman beyninde olmazdı ya misal işte. Tanrının varlığına dair bir hissin olmasaydı Onunla bu kadar uğraşmazdın. Yok der geçerdin. Neden yıllardır Tanrı ile uğraştığını hiç düşündün mü? Sen yıllarca yok ile uğraşacak kadar akılsız mısın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 325
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Maddenin aklı yok, beyni yok, iradesi yok.

Bunu nerden çıkarıyorsun ki? Bize ispatlasana maddenin aklı, beyni, iradesi vs. olmadığını..

Bir ateist yokluğun ispatını istiyor, bu günleri de görecekmiydim yarabbim :lol:

Tanrının varlığına/yokluğuna yeryüzünde nesnel bir belirteç bulamazsınız.

Herşey beyindeki nöronların işi.

Hani o nöronlar ile iki kadının ağlaması arasındaki farkı görebiliyorsak (annesi ölen biri ile evladı ünv. bitiren annenin ağlaması arasındaki fark) bu da nöronların bize ettiği.

İnançda böyledir, nöronlarla ispatlanır.

Biri o nöronları inanç yönünde değerlendirir, Allah var der.

Diğeri aksi yönde değerlendirir yok der.

İkisine de verilebilecek en nesnel tanım kişinin davranışları ve hayata bakışıdır.

Her iki kesimde ahlaklı ya da ahlaksız olabilir, farketmez.

Ama Tanrının var olduğu yok olduğundan daha barizdir. Bilim....

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Benim beynim sadece maddeden oluştu diyorsun yani. Peki o zaman ne diye soyut kavramlar üretiyorsun? Ne diye Tanrının yokluğunu anlatıp duruyorsun? Herşey maddeden ibaret olsaydı sen soyut kavramlar üretemezdin.

Bu saçmasapan sonuca da nasıl vardınız? Öncülleriniz neler bu konuda?... Verdiğim "su" örneğini iyi inceleyin...

"Soyut kavram" dediğiniz her şeyi ilaçlarla manipüle edebilirsiniz; o halde nasıl soyut oluyorlar?...

Sitelerde Paylaş
Tanrı denilen şeyin kesin bir tanımı yoksa, zaten üzerinde düşünmeye bile değmez... Böyle uçan kaçan, her argümandan sıyrılan bukalemun gibi tanrı kavramı mı olur?...

Maddeye veya maddi olmanın bilincine gelince, suyun hangi özelliği hidrojende veya oksijende var ki?.. Ama bir araya gelince "su" (H2O) oluyor işte...

Varlığı ve madde-enerji kompleksini açıklayacak en basit açıklamayı (diyalektik materyalizm) en azından şimdilik pratik işler için doğru kabul etmek en doğru ve aklın yolu olan yaklaşımdır... Niye çok daha karmaşık ve komik olan "tanrı" diye bir kavram uydururalım ki; ne gerek var?...

Tanrının kesin bir tanımı yok diyerek mi üzerinde düşünülmeye değmez sonucuna varıyorsun? Maddeninde kesin bir tanımı yok. O zaman bilim yapmaya gerek yok. Nasılsa çözemedik. Ne diye uğraşmaya devam edelim ki? Sizin argümanlar hep böyle havada zaten işte.:)

Sana göre hidrojen ve oksijenin bir araya gelip, kendilerinden alakasız bir yapı olan suyu oluşturması bir normallik. Oluyor işte o kadar. Oysa bu normallik değil anormallik. Sadece su değil herşey bir garip zaten. Biz alıştığımız için herşey bize normal geliyor. Şimdi bundan, ne var işte bu böyle sonucu mu çıkartmak gerekiyor yoksa hayret edip bunları kim yaptı ve yapıyor sonucu mu çıkartmak gerekiyor? Ben ikincisini çıkartıyorum. Anormal olanı bile anlamsız görüyorsunuz ya hayret birşeysiniz yani.

Tanrı karmaşık olduğu için mi yok sayılmalı? Aslında Ona karmaşık demek yanlış olur. İhata eden ve aşkın olan diyebiliriz ve elbette ki biz Onu anlamaktan aciziz. Ne var ki iş o kadarlada sınırlı değil. Biz bizi ve evrenide anlayamıyoruz. Biz aslında çok az şey biliyoruz. Hiç birimiz şu hayatı açıklayacak bilgiye sahip değil. Ne yapalım o zaman yaşamaya değmez mi diyeceğiz? Esas komik olan bu bence. Tanrı komik değil.

Sitelerde Paylaş
Bu saçmasapan sonuca da nasıl vardınız? Öncülleriniz neler bu konuda?... Verdiğim "su" örneğini iyi inceleyin...

"Soyut kavram" dediğiniz her şeyi ilaçlarla manipüle edebilirsiniz; o halde nasıl soyut oluyorlar?...

O ikisi birleşince su oluyor evet, ama tek başına iken suya ilişkin şeyler yok demişsin.

Peki o ikisi birleşince nasıl/niye su oluyor, buna cevabımız varmı andromeda?

Yoksa nasılın/niyenin cevabı olmadığı için oluyor işte, bu akılcı demek zorunda mıyız?

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

İlaçlarla bir insanı yaşayan ölüye döndürebilirsin. Bitkisel hayata sokabilirsin ve hatta öldürebilirsin. Bazen basit bir ilaç bile bir bünyede ciddi sonuçlar doğurabilir. İlaç ve hormon yükleme örnekleri kaçak güreşmektir. Çünkü ancak ortalama sağlıklı denebilecek insanlar bu konuları sağlıklı bir şekilde tartışabilir. Diğerleri ise olduğu kadar.

İnsanlığı bu zararlı ve rasyonaliteden kopuk kavramdan kurtarmak için buradayız; yoksa bir şeyle uğraştığımız falan yok...

Bunca ateist var. Ayrıca bir dine mensup olan bunca gizli kafir var. Onlar neden tartışmıyor?

Sitelerde Paylaş
Tanrının kesin bir tanımı yok diyerek mi üzerinde düşünülmeye değmez sonucuna varıyorsun? Maddeninde kesin bir tanımı yok. O zaman bilim yapmaya gerek yok. Nasılsa çözemedik. Ne diye uğraşmaya devam edelim ki? Sizin argümanlar hep böyle havada zaten işte.:)

Arkadaşım nasıl maddenin kesin tanımı yok?... Düzeyiniz gerçekten bazen beynimi dumura uğratıyor ve niye sizinle mesajlaştığımı ciddi olarak bana sorgulatıyor gerçekten...

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım nasıl maddenin kesin tanımı yok?... Düzeyiniz gerçekten bazen beynimi dumura uğratıyor ve niye sizinle mesajlaştığımı ciddi olarak bana sorgulatıyor gerçekten...

DeHRi örtmene soracaksın onu. Bir fizikçiye madde nedir dersen seni döver dediydi.:) Bende okuduklarımdan zaten bunu anladım sonunda. Fizik basit birşey sanmıyorsundur umarım. Çok ayıp çok.:)

Sitelerde Paylaş
O ikisi birleşince su oluyor evet, ama tek başına iken suya ilişkin şeyler yok demişsin.

Peki o ikisi birleşince nasıl/niye su oluyor, buna cevabımız varmı andromeda?

Cevabım yok; o halde 7. yy'da yazılmış, ne idüğü belirsiz bir kitapta ne yazıyorsa onu yapmalıyım değil mi? Zihnimi ve beynimi bu kitapla prangalamalıyım ... :good:

Sitelerde Paylaş

Sana göre hidrojen ve oksijenin bir araya gelip, kendilerinden alakasız bir yapı olan suyu oluşturması bir normallik. Oluyor işte o kadar. Oysa bu normallik değil anormallik. Sadece su değil herşey bir garip zaten. Biz alıştığımız için herşey bize normal geliyor. Şimdi bundan, ne var işte bu böyle sonucu mu çıkartmak gerekiyor yoksa hayret edip bunları kim yaptı ve yapıyor sonucu mu çıkartmak gerekiyor? Ben ikincisini çıkartıyorum. Anormal olanı bile anlamsız görüyorsunuz ya hayret birşeysiniz yani.

Tanrı karmaşık olduğu için mi yok sayılmalı? Aslında Ona karmaşık demek yanlış olur. İhata eden ve aşkın olan diyebiliriz ve elbette ki biz Onu anlamaktan aciziz. Ne var ki iş o kadarlada sınırlı değil. Biz bizi ve evrenide anlayamıyoruz. Biz aslında çok az şey biliyoruz. Hiç birimiz şu hayatı açıklayacak bilgiye sahip değil. Ne yapalım o zaman yaşamaya değmez mi diyeceğiz? Esas komik olan bu bence. Tanrı komik değil.

İşte tam olarak düşüncem budur. Şu cümleyi çok sevdim. 'Karmaşık olduğundan mı Tanrı yok diyicez?'.

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
DeHRi örtmene soracaksın onu. Bir fizikçiye madde nedir dersen seni döver dediydi.:) Bende okuduklarımdan zaten bunu anladım sonunda. Fizik basit birşey sanmıyorsundur umarım. Çok ayıp çok.:)

Sen de "madde nedir" diye sorma o zaman... Bu yine de "tanımı yok" demek ve maddenin nasıl davranacağını en azından istatistiksel olarak tahmin edemeyiz demek değil... Maddeyi lab'a sokamayız demek değil... "Ya tanrıyı" ?

Sitelerde Paylaş
Sen de "madde nedir" diye sorma o zaman... Bu yine de "tanımı yok" demek ve maddenin nasıl davranacağını en azından istatistiksel olarak tahmin edemeyiz demek değil...

Mesela en basitinden bizi sınamak isteyen biri heralde kendini istatistiki olarak hesaplattırmazdı bize. Bu şuna benzer. Ben sizi her yerde görünmeyişimle sınıycam deyip, arkasından gökyüzüne silüetini vermesi gibidir.

Sitelerde Paylaş
İşte tam olarak düşüncem budur. Şu cümleyi çok sevdim. 'Karmaşık olduğundan mı Tanrı yok diyicez?'.

Hayır; varlığı bir fayda sağlamadığı ve varlığına pratik anlamda gerek olmadığı için yok kabul edebiliriz anlamında "yok" diyeceğiz... Zaten "tanrı" denilen kavramın bir tanımı falan da yok; uydurulmuş bir şey işte... Uçar, kaçar, saklanır, bilim geliştikçe bukalemun gibi şekil değiştirir...

Sitelerde Paylaş

>>> Benim beynim sadece maddeden oluştu diyorsun yani. Peki o zaman ne diye soyut kavramlar üretiyorsun? Ne diye Tanrının yokluğunu anlatıp duruyorsun?

Gayet basit, algı merkezi ile alakalı bir mevzu.. Git biraz nörofizyoloji üzerine çalış..

Ama mesele bu değil.. Mesele, senin burada ilave bir halt, bir töz, bir ruh, bir cin vs. var derken, maddede var olduğunu inkar etmen :)

Maddenin, yani şuradaki taşın bir bilinci vs. olmadığını nerden çıkarıyorsun? Bizde sana bunu soruyoruz..

Sitelerde Paylaş
Sen de "madde nedir" diye sorma o zaman... Bu yine de "tanımı yok" demek ve maddenin nasıl davranacağını en azından istatistiksel olarak tahmin edemeyiz demek değil...

E o zaman demezler mi adama daha maddeyi tam olarak bilmiyorsun ama herşey maddedir diye tutturuyorsun? Daha kendini tanımıyorsun beni yaratan olamaz diye tutturman ise cabası. Ne bilim ne felsefe daha çözemedi insanı. Ayrıca insanın mana derinliklerini çok iyi çözmüş olanlar bile kendilerini ve alemi olabildiği kadar tanıyıp göçtüler, göçüyorlar ve göçecekler. Bunca az bilginin içinde Tanrı yok demek ne mümkün. O yoksa biz neden varız? Failsiz fillerle dolu evren mi olurmuş?

Sitelerde Paylaş
Mesela en basitinden bizi sınamak isteyen biri heralde kendini istatistiki olarak hesaplattırmazdı bize. Bu şuna benzer. Ben sizi her yerde görünmeyişimle sınıycam deyip, arkasından gökyüzüne silüetini vermesi gibidir.

Sizi sınamak isteyen biri falan yok, o şizofreni...

Sitelerde Paylaş
E o zaman demezler mi adama daha maddeyi tam olarak bilmiyorsun ama herşey maddedir diye tutturuyorsun? Daha kendini tanımıyorsun beni yaratan olamaz diye tutturman ise cabası. Ne bilim ne felsefe daha çözemedi insanı. Ayrıca insanın mana derinliklerini çok iyi çözmüş olanlar bile kendilerini ve alemi olabildiği kadar tanıyıp göçtüler, göçüyorlar ve göçecekler. Bunca az bilginin içinde Tanrı yok demek ne mümkün. O yoksa biz neden varız? Failsiz fillerle dolu evren mi olurmuş?

Her şey madde değilse, bunu lab'da gösterirsin... Maddi ilaçların soyut kavramlara(!) etkisi olmadığını gösterirsin...

Sitelerde Paylaş
Cevabım yok; o halde 7. yy'da yazılmış, ne idüğü belirsiz bir kitapta ne yazıyorsa onu yapmalıyım değil mi? Zihnimi ve beynimi bu kitapla prangalamalıyım ... :good:

Ben orada kurandan bahsetmedim, konunun rotasını kasıtlı değiştiriyorsun, ben senin tarzını yutalı çok aylar oluyor bu forumda andromeda?

Cevabın varsa onu ver, üzerinden devam edelim olur mu :crazy:

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
>>> Benim beynim sadece maddeden oluştu diyorsun yani. Peki o zaman ne diye soyut kavramlar üretiyorsun? Ne diye Tanrının yokluğunu anlatıp duruyorsun?

Gayet basit, algı merkezi ile alakalı bir mevzu.. Git biraz nörofizyoloji üzerine çalış..

Ama mesele bu değil.. Mesele, senin burada ilave bir halt, bir töz, bir ruh, bir cin vs. var derken, maddede var olduğunu inkar etmen :)

Maddenin, yani şuradaki taşın bir bilinci vs. olmadığını nerden çıkarıyorsun? Bizde sana bunu soruyoruz..

Algı merkezi imiş nörofizyoloji imiş. Neden nörofizyologlardan Tanrıya inanan var öyleyse? Onların bu işi çözdüğünü nereden çıkardın? Atma anibal atma.

Taşın bilinci olması pekala mümkündür. İslama göre olanını henüz tam araştırmadım ama bundan biryerlerde bahsedildiğini hatırlıyorum. Tabii taşın bilincide taşa göre olmalı varsa ki bence taşta bile bir bilinç var. Çünkü onunda kaba maddeden gayrı bir varlığı olmalı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...