Jump to content

KARUN'UN MANTIKLI AMA ONURSUZ SEÇİMİ

Recommended Posts

zamandan mekandan bağımsız bir şey nasıl varolabilir diyor..

deneyimleyemeyeceğimiz şeyler yoktur diye özetleyebileceğimiz kaba pozitivizm düşüncesi 50 yıl önce çöplüğe gönderildi..

peki ne cevap verilecek?

buna verilecek cevap bilmiyoruzdur..

bu bilmiyoruz cevabı, onun var olduğunu göstermediği gibi yokluğunu da göstermiyor..

demek ki hala aynı yerdeyiz..

Allah yoktur diyenle

Allah vardır diyen arasında

hiç bir fark yoktur..

dır dır dır..

afra tafra afra tafra afra tafra, burhan altıntop:)

tanrı vardır denemez tanrının varlığına ancak inanılabilinirse

tanrının var olma ihtimalini yüksek görenlerin(inananlar) ödüllendiriliceğini

düşük görenlerin(inanmayanlar) cezalandırılıcağını

iddaa eden sizin gibi müslümanları hangi kefeye koyacağız :))

sen diyon ki ""varlığı kanıtlanamadığı için inanmamayı tercih edıyom""

ben de diyom ki ""yokluğu kanıtlanamadığı için inanmayı tercih ediyom""

Allah'ın varlığı ve yokluğu

gözlemden ve deneyden çıkardığımız bilgilere aynı uzaklıktaysa

varlığını kabul edenlerle yokluğunu kabul edenler aynı düzeyde haklıdırlar..

demiş idü zamanında üstat Trajito:)

Bunu anlamak zor değil de

sen hukuk kurallarını mantık kurallarıyla aynı şey sanıyon.. ayıp yani:)

hangi mantık aynı nedenden ötürü iki haklı tarafa farklı muamele göstermeyi adalet olarak görebilir? :))

Vahaay Tyler, senin dışında cevap verilecek adam göremiyom şu anda burada..

cevap vereyim..

cevap şu: tanrını hukuku böyle.

((adalet demiyom, hukuk diyom dikkat et))

üzerinde düşün..

senin inandığın tanrının hukuku böyle olabilir

sen bu hukukta adaletsizlik görüyorsan(ki bu apaçık ortada)

tanrıyı nasıl sevebilirsin?

senin adalet anlayışına göre adaletsizlik var.. tanrının anlayışına göre de adalet olmadığını söyleyemezsin, referansın yok..

tanrı yaratmış adaletim bu demiş.. bana laf söylemek düşmez..

bunda mantıksız bir yan yok..

ha merak ediyorsun nasıl sevebiliyorsun böyle tanrıyı diye..

bazı insanları da bu bağlamda seversin

adaletsiz davranır bazı durumlarda

ama bu onu sevmene ((sevmekten çok saygı göstermek veya ondan tırsmak)) mani değil:)

her yaptığı emrettiği nefsimin işine gelmiyor ama

kabul ediyoruz işte..

ikinci sebebim de şu:zıtlaşarak anlaşmak:)

iyide bu ne kadar onurlu bir davranıştır

sırf tanrı olduğu cehennemle tehtit ettiği için adaletsiz görmene rağmen

boyun eğip saygı duyman ondan tırsman :))))

ya bu onursuzluğu tercih etmeyenleri taktir edip ödüllendirecekse :)))))))))

onursuzluk??

kendi uydurduğun bir laf bu:)

duygusal olmayın, mantıklı olun..

ister ahlaki seçeneği tercih edip ateist olursunuz

ister tersini..

tartışma bağlamında ben mantığı, siz onuru haysiyeti seçiyorsunuz:)

mantık???

ben ateist değilim

inanca dayalı cezalandırma yapmayan tanrıya inanıyorum

ancak böyle bir adaletli tanrı seni değerli yapabilir(ancak bu ihtimalde kazanacağına emin olabilirsin)

adaletsiz tanrıya inanmak mı mantıklı....seni ona boyun eğsen bile cezalandırabilecek bir tanrıya inanman mı mantıklı :))

sen onu adaletsiz gördüğün halde ondan tırstığın için boyun eğdiğini gören tanrı senin hakkında ne düşünüyor olabilir :))

Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateizm ahlaki bir tercihtir demiş idü gak zamanında.. Ben de aynen böle diyom Tyler.. (ağzuğnu burnuğnu dağıdırem Tyler :) )

Dikkat edin sitedekilere

hep şikayet hep hayıflanma

yüzde 90'ı böle..

hep ahlaki eleştiri ile başlar ateizm..

Jean Messlier güzel bir itirafçıdır bu konuda..

Tanrı adil değildir ona göre (O da Epikür'den gapmış, gapı gaptırtmam'ı da sülümen demirel sölemiş zamanında)

Sitelerde Paylaş
Ateizm ahlaki bir tercihtir demiş idü gak zamanında.. Ben de aynen böle diyom Tyler.. (ağzuğnu burnuğnu dağıdırem Tyler :) )

Dikkat edin sitedekilere

hep şikayet hep hayıflanma

yüzde 90'ı böle..

hep ahlaki eleştiri ile başlar ateizm..

Jean Messlier güzel bir itirafçıdır bu konuda..

Tanrı adil değildir ona göre (O da Epikür'den gapmış, gapı gaptırtmam'ı da sülümen demirel sölemiş zamanında)

kusura bakma ama çok pis s.çmışsın karun :)

Sitelerde Paylaş
kusura bakma ama çok pis s.çmışsın karun :)

yok ben tuvalette yapıyom o işi..

iyi dinle domuz yiyici :)

dediğimin özeti şu: ateizm ahlaksal bir tercihtir..siz ahlaki sebeplerden dolayı ateist olmaktasınız..(hele ki sen, felsefi düzeyin pek yok gördüğüm kadarıyla, garanti ahlakisin:))

Sitelerde Paylaş
Sitede garip bi yavaşlık var..

ekleme yapim: onursuzluk denen kavram aramızda anlaştığımız kavramdır..

öbür tarafta belki onursuzluk para ediyordur:)

belki mi? bu mu mantıklı seçimin?

bende bu onusuzluğu tercih etmeyenleri ödüllendireceğine inanıyorum

adaletli ve ahlakı seven bir tanrı olduğu ihtimaline daha fazla olasılık veriyorum

hangimizinki daha mantıklı ?

hangimizin ihtimali doğruysa ,kazanma(cennet) olasılığımız daha fazla.....adaletsiz tanrıya güvenilmez...boyun eğsende seni cehennneme canı sıkıldığında atabilir :)

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tyler

ben onu demedim, sen tartışmayı onursuzluğa götürdün..

onursuzluk dediğin neki dedim bende..

onursuzluk bu dünyada deneyimlediğimiz birşey..

tanrının bu kelam karşısında nasıl tutum takınacağını bilemeyiz..

tanrıyı niye seviyon dedin..

yukarıda anlattım işte:)

Sitelerde Paylaş
yok ben tuvalette yapıyom o işi..

iyi dinle domuz yiyici :)

dediğimin özeti şu: ateizm ahlaksal bir tercihtir..siz ahlaki sebeplerden dolayı ateist olmaktasınız..(hele ki sen, felsefi düzeyin pek yok gördüğüm kadarıyla, garanti ahlakisin:))

domuz yiyici?bu bir hakaretmi.insanları aşılamak için hep bu yolumu seçersin onurlu yolu seçmeyen tırsık

Sitelerde Paylaş
domuz yiyici?bu bir hakaretmi.insanları aşılamak için hep bu yolumu seçersin onurlu yolu seçmeyen tırsık

yağu ne hakareti jadı

domuz yediğini kendin söyledin..

utanacak ne var bunda? amma duygusal yaratıklarsınız (oluşumlarsınız daha uygun olur:) )

Sitelerde Paylaş
Tyler

ben onu demedim, sen tartışmayı onursuzluğa götürdün..

onursuzluk dediğin neki dedim bende..

onursuzluk bu dünyada deneyimlediğimiz birşey..

tanrının bu kelam karşısında nasıl tutum takınacağını bilemeyiz..

tanrıyı niye seviyon dedin..

yukarıda anlattım işte:)

>>>tanrının bu kelam karşısında nasıl tutum takınacağını bilemeyiz..

niye bilemeyelim...tanrı adaletliyse kendi adaletini anlayamayan(anlayamayacak olan aksine adaletsizlik görecek olan)

insanı kendisine güvenemediği için cezalandırmaz...

senin gibi adaletsiz gördüğü halde sırf cehenneminden tırstığın için yalakalık yapacak olanlarıda ancak küçük düşürür yine cezalandırmaz

adaletsizse....sana bir müddet vaadettiği cennetine koyabilir...onursuzluk para ediyorsa(dediğin gibi)

ama adaletsiz tanrının sağı solu belli olmaz ...cehennemede atabilir sıkıldığında

sonuçta hem cennetten hem onurundan olursun :)))))))))

ben yanılıyorsam hiç değilse onurum haysiyetimle yanarım senin yanında övünecek bir şeyim olur :))

Sitelerde Paylaş
yağu ne hakareti jadı

domuz yediğini kendin söyledin..

utanacak ne var bunda? amma duygusal yaratıklarsınız (oluşumlarsınız daha uygun olur:) )

yani ne biliyim bir insana karşı domuz yiyici gibi hitaplarmı seçersin.çok kibarsın.ama sizin efendinizden gelen bir centilmenlik bu zaten

s.çtın dedim çünkü gerçekten malesef öyle yapmışsın.seninkisi ya varsa mantığı.yani allah çok adil gibi görünmüyo ama ya varsa?inanmaktan birşey kaybetmiş olmam.o zaman ben mantıklı ve en güvenli olan yolu seçeyim gibi bişey bu

Sitelerde Paylaş
>>>tanrının bu kelam karşısında nasıl tutum takınacağını bilemeyiz..

niye bilemeyelim...tanrı adaletliyse kendi adaletini anlayamayan(anlayamayacak olan aksine adaletsizlik görecek olan)

insanı kendisine güvenemediği için cezalandırmaz...

senin gibi adaletsiz gördüğü halde sırf cehenneminden tırstığın için yalakalık yapacak olanlarıda ancak küçük düşürür yine cezalandırmaz

adaletsizse....sana bir müddet vaadettiği cennetine koyabilir...onursuzluk para ediyorsa(dediğin gibi)

ama adaletsiz tanrının sağı solu belli olmaz ...cehennemede atabilir sıkıldığında

sonuçta hem cennetten hem onurundan olursun :)))))))))

ben yanılıyorsam hiç değilse onurum haysiyetimle yanarım senin yanında övünecek bir şeyim olur :))

karaladığım yere koptum ha:))))))))

sen kızarırkene ben püfür püfür cağara tüttürücem, yaşıt kızlar etrafımda bağa hizmet edecek, ellerindeki ipriklerle şarap çanağıma şarap dökecekler:)

site yavaş, yazamıyom, ben en iyisi gideyim..

sonra görüşürüz..

Tyler, sağlam düşünüyorsun, bunu da not edeyim:)

Sitelerde Paylaş
karaladığım yere koptum ha:))))))))

sen kızarırkene ben püfür püfür cağara tüttürücem, yaşıt kızlar etrafımda bağa hizmet edecek, ellerindeki ipriklerle şarap çanağıma şarap dökecekler:)

site yavaş, yazamıyom, ben en iyisi gideyim..

sonra görüşürüz..

Tyler, sağlam düşünüyorsun, bunu da not edeyim:)

yanlış anlamışsın son cümlemi(aslında ben eksik yazmışım)

adaletsiz tanrın canı sıkılıp senide cehenneme attığında

beraber yanarken sana karşı övünebileceğim hiç değilse onurum olur :)))

Sitelerde Paylaş

Karun üzerine yaptığım bir tespit ile başlayayım.

Kendisi anlaşılmadığı zamanlarda,yazdıklarından çıkarılan yanlış anlamları da kabul edip öyle devam ediyor. :)

Allah yoktur diyenle

Allah vardır diyen arasında

hiç bir fark yoktur..

Varlığı ve yokluğu kanıtlanamıyorsa evet vardır diyen ile yoktur diyen arasında fark yoktur.

senin adalet anlayışına göre adaletsizlik var.. tanrının anlayışına göre de adalet olmadığını söyleyemezsin, referansın yok..

tanrı yaratmış adaletim bu demiş.. bana laf söylemek düşmez..

bunda mantıksız bir yan yok..

Demiş.

Burda da yanlış bişey yok.

Başka bir başlıkta verdiğim örneği vereyim,bir oyuncakcının ürettiği aynı kalitede iki farklı oyuncağın birini diğerinden daha pahalıya satması,oyuncakçının oyuncakları üreten kişi olmadığının kanıtı değildir.

Adaletsizlik yok.Bizim için belki ama üretici için yok.

O zaten birini ucuza diğerini pahalıya satmak için üretmiş.

Eğer iki farklı fiyatlarda ürün satmak istiyorsa,illaki biri daha ucuza satılacak.Zaten bunun için üretilmiş.

Tanrının yarattıklarına adaletsiz davranmasında mantıksızlık yok ise,yine Karun'un dediği yere geliyoruz.

Duygusal davranıp ahlaki tercih yapanlar inanmamayı seçiyor.Ama bu onları "onurlu" yapmıyor.

"Onurlu" yapabilmesi için önce Tanrının varlığını kabul etmek gerekiyor.Şöyle,

"Tanrı vardır,şu şu nedenlerden adaletsizdir,varlığını kabul ediyorum ama ben böyle adaletsiz tanrıya rest çekiyorum"

Tanrının varlığını kabul etmiyorsanız ki etmiyorsunuz ozaman hiç bişey sizi Karun'dan daha onurlu yapmıyor.

Öldükten sonra cehenemde yanacağını bilerek kimse "onurlu(!)" davranmaz.

Başa dönelim.

Karun "yanlış anlamlarla" devam ediyor demiştim,yazdıklarınız sizi onun söylediklerine getirdiği halde "onursuzluk" dediğiniz şeyi kabul edip öyle devam etmiş.

ben yanılıyorsam hiç değilse onurum haysiyetimle yanarım senin yanında övünecek bir şeyim olur

demiş arkadaş.

kardeşiiiimmmm onurunla yanmış olmuyorsun.

onurunla yanman için önce tanrının varlığını kabul edip sonra adaletsizliklerinden dolayı ona rest çekmen gerekiyor.

tanrının varlığı ve yokluğu kanıtlanamıyor.

karun varlığına inanıp öldükten sonra yanmamak istiyor.

sen yokluğuna inanıp zamanını namaz kılarak oruç tutarak...vs geçirmemek istiyorsun,rahatına bakıyorsun.

bak ikisinde de eşit derecede "fedakarlık" var.

Karun bu dünyadaki yaşantısından fedakarlık yapıp inanıyor

sen öteki dünyadaki yaşantından fedakarlık yapıp inanmıyorsun.

Sonuç:

1-

Karun'un onursuz sizin onurlu olabilmeniz için önce Tanrıyı kabul etmeniz gerekiyor.Etmeden ondan daha onurlu olamıyorsunuz.

2-

Adaletsizlik...vs Tanrı'ya inanmamak için bir sebep olabilir (duygusal-ahlaki neden), ama onun yokluğuna kanıt olamaz.

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben yanılıyorsam hiç değilse onurum haysiyetimle yanarım senin yanında övünecek bir şeyim olur

demiş arkadaş.

kardeşiiiimmmm onurunla yanmış olmuyorsun.

onurunla yanman için önce tanrının varlığını kabul edip sonra adaletsizliklerinden dolayı ona rest çekmen gerekiyor.

tanrının varlığı ve yokluğu kanıtlanamıyor.

karun varlığına inanıp öldükten sonra yanmamak istiyor.

sen yokluğuna inanıp zamanını namaz kılarak oruç tutarak...vs geçirmemek istiyorsun,rahatına bakıyorsun.

bak ikisinde de eşit derecede "fedakarlık" var.

Karun bu dünyadaki yaşantısından fedakarlık yapıp inanıyor

sen öteki dünyadaki yaşantından fedakarlık yapıp inanmıyorsun.

Sonuç:

1-

Karun'un onursuz sizin onurlu olabilmeniz için önce Tanrıyı kabul etmeniz gerekiyor.Etmeden ondan daha onurlu olamıyorsunuz.

2-

Adaletsizlik...vs Tanrı'ya inanmamak için bir sebep olabilir (duygusal-ahlaki neden), ama onun yokluğuna kanıt olamaz.

Tam olarak beni tarif etmişiniz zaten :)) benim ateist olmadığımı gözden kaçırmışsınız B)

mantık???

ben ateist değilim

inanca dayalı cezalandırma yapmayan tanrıya inanıyorum

ancak böyle bir adaletli tanrı seni değerli yapabilir(ancak bu ihtimalde kazanacağına emin olabilirsin)

adaletsiz tanrıya inanmak mı mantıklı....seni ona boyun eğsen bile cezalandırabilecek bir tanrıya inanman mı mantıklı :))

sen onu adaletsiz gördüğün halde ondan tırstığın için boyun eğdiğini gören tanrı senin hakkında ne düşünüyor olabilir :))

Sitelerde Paylaş

Tam olarak beni tarif etmişiniz zaten :)) benim ateist olmadığımı gözden kaçırmışsınız B)

Büyük bişey kaçmamış.

Değişmiyor.

"Onurlu" davranmış olmak için bir tanrıya değil adaletsiz olduğunu iddia ettiğiniz tanrıya inanmak gerekiyor.

Ona inanıp adaletsizliklerinden dolayı kafa tutmak gerekiyor.

Ancak böyle sizin mantığınız ile Karun'dan daha onurlu olmuş olursunuz.

Sitelerde Paylaş
Büyük bişey kaçmamış.

Değişmiyor.

"Onurlu" davranmış olmak için bir tanrıya değil adaletsiz olduğunu iddia ettiğiniz tanrıya inanmak gerekiyor.

Ona inanıp adaletsizliklerinden dolayı kafa tutmak gerekiyor.

Ancak böyle sizin mantığınız ile Karun'dan daha onurlu olmuş olursunuz.

karun tanrının varlığının bilinemiyeceğini

ona inanan ve inanmayanların eşit derece haklı olacaklarını

inanca dayalı yargılama yapan tanrının insana göre adaletsiz olduğunu söylemesinin yanında

her ne kadar adaletsiz görse bile sırf cehenneminden korktuğu için ona boyun eğmenin onursuzluk olsada mantıklı seçim olduğunu savunuyor

ben bir tanrı olma ihtimalini yüksek görüyorum(inanıyorum)

tabiki bu ihtimalin içinde karunun tanrısı Allah'ta var...

dolayısıyla bu adaletsiz tanrı olasılığına ihtimal verdiğim halde seçmediğim için ben onursuzluğu seçmemiş oluyorum

>>>Ancak böyle sizin mantığınız ile Karun'dan daha onurlu olmuş olursunuz

ateistleri ele alırsak...karunun yaptığı seçimde onur olmadığı için ...her halükarda ateistler karundan daha onurlu olur(onurlu bir hayat yaşamışlarsa)

bunu zaten karun kabul ediyor

KARUN:onursuzluk??

ister tersini..

tartışma bağlamında ben mantığı, siz onuru haysiyeti seçiyorsunuz

aslında yaptığı seçim mantıklıda değil adaletsiz gördüğü tanrıya güvenemeyeceğinden belkide onursuzluk para etmeyecektir ve cehennemi boylayacaktır

belkide bu pnursuzluğu yapmayanları ödüllendirmek isteyecektir ...bilinemezse güvenilemezse mantıklıda olmaz

Sitelerde Paylaş
karun tanrının varlığının bilinemiyeceğini

ona inanan ve inanmayanların eşit derece haklı olacaklarını

inanca dayalı yargılama yapan tanrının insana göre adaletsiz olduğunu söylemesinin yanında

her ne kadar adaletsiz görse bile sırf cehenneminden korktuğu için ona boyun eğmenin onursuzluk olsada mantıklı seçim olduğunu savunuyor

ben bir tanrı olma ihtimalini yüksek görüyorum(inanıyorum)

tabiki bu ihtimalin içinde karunun tanrısı Allah'ta var...

dolayısıyla bu adaletsiz tanrı olasılığına ihtimal verdiğim halde seçmediğim için ben onursuzluğu seçmemiş oluyorum

>>>Ancak böyle sizin mantığınız ile Karun'dan daha onurlu olmuş olursunuz

ateistleri ele alırsak...karunun yaptığı seçimde onur olmadığı için ...her halükarda ateistler karundan daha onurlu olur(onurlu bir hayat yaşamışlarsa)

bunu zaten karun kabul ediyor

KARUN:onursuzluk??

ister tersini..

Bunun onursuzluk olduğunu siz söylüyorsunuz.

Cehenneminden korktuğu için boyun eğdiğini nerden çıkardınız?

Ben neden böyle bişey çıkaramıyorum onun yazdıklarından?Gerizekalı mıyım (olabilir ama yine de Karun öyle bişey demiyor) :)

O kendi inancı üzerine konuşmuyor,değerlendirme yapıyor ve tanrının varlığı ile yokluğunun kanıtlanamayacağını bu yüzden inananlar ile inanmayanlar arasında fark olmadığını söylüyor.

İnananlar fark olmadığı için mi inanıyor sanıyorsunuz?

Değil,onlar yok olma ihtimalini kabul etmiyor,varlığına inanıyor.Dolayısı ile "yok olabilir ama ben yinede inanayım ne olur ne olmaz yanmayalım cehennemde" demiyorlar.İçlerindeki "vardır,var" sesi ağır basıyor.Siz de tam tersi.

Bunu nasıl anlatırım bilmiyorum :) Rexino daha iyi anlatabilir,yardım ederse sevinirim :)

ister tersini..

kardeşiiiimmmm hiişşşttt heyyyy aloooooooo

bak ne diyor,tartışma bağlamında diyor :)

onun varlığından emin olsam bile boyun eğmez inkar ederdim diyorsunuz,helal olsun ne diyeyim amuahahaha

ama bununla Karun'un söylediklerinin pek alakası yok,o sizin gibi onurlu(!) artistlerden değil ateistlerden bahsediyor,Tanrı'nın adaletsizliğini onun yokluğuna kanıt olarak gösterenlerden bahsediyor.

Yada ben yanlış anlıyorum,bir de Rexino'dan dinleyelim :)

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...