Jump to content

KARUN'UN MANTIKLI AMA ONURSUZ SEÇİMİ

Recommended Posts

Bunun onursuzluk olduğunu siz söylüyorsunuz.

Cehenneminden korktuğu için boyun eğdiğini nerden çıkardınız?

Ben neden böyle bişey çıkaramıyorum onun yazdıklarından?Gerizekalı mıyım (olabilir ama yine de Karun öyle bişey demiyor) :)

hayır karun öyle diyor.onursuz olanı seçtim demedi ama ahlaki olanı değil mantıklı olana seçtim dedi.artık bu cümleleri yorumlamak okuyuculara kalsın.bana pekte mantıklı olan bu gibi gelmiyor aslında.dünya üzerinde pekçok din var,o otomatikman mensubu olarak dünyaya geldiği dinin doğruluğunu kabul etmiş.burada çok büyük bir mantık hatası var.belkide yahudilik doğru dindir,hiç bu ihtimal üzerinde ciddi ciddi,objektif olarak düşündümü sence?tabiki asla

İnananlar fark olmadığı için mi inanıyor sanıyorsunuz?

Değil,onlar yok olma ihtimalini kabul etmiyor,varlığına inanıyor.Dolayısı ile "yok olabilir ama ben yinede inanayım ne olur ne olmaz yanmayalım cehennemde" demiyorlar.İçlerindeki "vardır,var" sesi ağır basıyor.Siz de tam tersi.

hayır,fark olmadığı için inanmadıklarını sanmıyoruz.büyük çoğunlukla müslüman ailelerde doğdukları,en çok sevdikleri,güvendiklari insanlardan devamlı allah,cennet,cehennem...vb hikayeleri dinleyerek büyüdükleri için inanıyorlar.cehennem ve ölüm korkusu en ağır basar.bu yüzden sorgulamaktan korkarlar."yanılıyor olsamda nasılsa bir kaybım yok ama öteki türlü cehenneme gitme riski var"düşüncesi teizmin temel felsefesidir

yada insanlar yaşlandıkça dindarlaşabilir.buradada yine ölüm faktörü etkilidir.içten gelen ses falan yok yani.

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 156
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bunun onursuzluk olduğunu siz söylüyorsunuz.

Cehenneminden korktuğu için boyun eğdiğini nerden çıkardınız?

Ben neden böyle bişey çıkaramıyorum onun yazdıklarından?Gerizekalı mıyım (olabilir ama yine de Karun öyle bişey demiyor) :)

Karunu dinleyelim;

senin(kendide inanca dayalı yargılamanın adaletini açıklayamadığı için hepimizin) adalet anlayışına göre adaletsizlik var..

tanrının anlayışına göre de adalet olmadığını söyleyemezsin, referansın yok..(bilinemez)

tanrı yaratmış adaletim bu demiş.. bana laf söylemek düşmez..

bunda mantıksız bir yan yok..

ha merak ediyorsun nasıl sevebiliyorsun böyle tanrıyı diye..

bazı insanları da bu bağlamda seversin

adaletsiz davranır bazı durumlarda

ama bu onu sevmene ((sevmekten çok saygı göstermek veya ondan tırsmak)) mani değil:)

her yaptığı emrettiği nefsimin işine gelmiyor ama

kabul ediyoruz işte..

ikinci sebebim de şu:zıtlaşarak anlaşmak:) (tanrısıyla fikir ayrılığı var ceza sistemi hakkında)

>>>öbür tarafta belki onursuzluk para ediyordur:)

O kendi inancı üzerine konuşmuyor,değerlendirme yapıyor ve tanrının varlığı ile yokluğunun kanıtlanamayacağını bu yüzden inananlar ile inanmayanlar arasında fark olmadığını söylüyor.

İnananlar fark olmadığı için mi inanıyor sanıyorsunuz?

Değil,onlar yok olma ihtimalini kabul etmiyor,varlığına inanıyor.Dolayısı ile "yok olabilir ama ben yinede inanayım ne olur ne olmaz yanmayalım cehennemde" demiyorlar.İçlerindeki "vardır,var" sesi ağır basıyor.Siz de tam tersi.

tanrının olmama ihtimalini kabul etmemek ...bu nasıl olaki...inançta kesinlik olmaz ...inandığın ihtimalin aksi olasılığı her zaman vardır

yok olabilir ama ben yinede inanayım ne olur ne olmaz yanmayalım cehennemde...aynen bunu diyor...adınada mantıklı seçim koyuyor

ister ahlaki seçeneği tercih edip ateist olursunuz

ister tersini..

tartışma bağlamında ben mantığı, siz onuru haysiyeti seçiyorsunuz

kardeşiiiimmmm hiişşşttt heyyyy aloooooooo

bak ne diyor,tartışma bağlamında diyor :)

yani tanrıyı adaletsiz kabul edersek diyor...adaletsiz olarak görmen onu adaletsiz yapmaz diyor...ama

..kendini insanlığa adaletsiz olarak göstermesi(inanca dayalı yargılayan olarak) konumuz.... onun katında adaletli olduğunu anlasam ne olur :))

onun varlığından emin olsam bile boyun eğmez inkar ederdim diyorsunuz,helal olsun ne diyeyim amuahahaha

evet doğru anlamışsın...onursuzca yaşamak azapların en büyüğüdür benim için

tarihinde TylerDurdenn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hayır karun öyle diyor.onursuz olanı seçtim demedi ama ahlaki olanı değil mantıklı olana seçtim dedi.artık bu cümleleri yorumlamak okuyuculara kalsın.bana pekte mantıklı olan bu gibi gelmiyor aslında.dünya üzerinde pekçok din var,o otomatikman mensubu olarak dünyaya geldiği dinin doğruluğunu kabul etmiş.burada çok büyük bir mantık hatası var.belkide yahudilik doğru dindir,hiç bu ihtimal üzerinde ciddi ciddi,objektif olarak düşündümü sence?tabiki asla

Jadı :)

ister ahlaki seçeneği tercih edip ateist olursunuz

ister tersini..

tartışma bağlamında ben mantığı, siz onuru haysiyeti seçiyorsunuz

Bak bunu Karun söylüyor.

Sizin adaletsizlik dediğiniz şeylerde inkar etmek için bir mantıksızlık yok diyor.

Ben mantıklı olup olmadığına bakıyor öyle değerlendiriyorum (tartışmalarda),siz ahlaki olup olmadığına bakıyorsunuz diyor.

Sitelerde Paylaş

TylerDurdenn;

Yanlış hatırlamıyorsam daha önce size Tanrı'nın yalancı olabilmesi için "yalan söyleme eylemini gerçekleştirmesi" gerektiğini ve bu eylemi gerçekleştirmek için kendi dışında yalan söyleyebileceği birilerine ihtiyacı olduğunu anlatamamıştım.

Adaletsizlik,bu sizin fikriniz.

Bunu kabul ediyor ve diyor ki adaletsizlik olsa bile bunda kanıt olabilecek mantıksız bişey yok.

Onursuzluk,bu da sizin fikriniz.

Bunu da kabul ediyor,kabul edip belkide diğer tarafta böylesi işe yarıyordur diyor.

Bu başlığa daha yazmayacağım bilginize.

Sıkıldım :)

Sitelerde Paylaş
TylerDurdenn;

Yanlış hatırlamıyorsam daha önce size Tanrı'nın yalancı olabilmesi için "yalan söyleme eylemini gerçekleştirmesi" gerektiğini ve bu eylemi gerçekleştirmek için kendi dışında yalan söyleyebileceği birilerine ihtiyacı olduğunu anlatamamıştım.

Adaletsizlik,bu sizin fikriniz.

Bunu kabul ediyor ve diyor ki adaletsizlik olsa bile bunda kanıt olabilecek mantıksız bişey yok.

Onursuzluk,bu da sizin fikriniz.

Bunu da kabul ediyor,kabul edip belkide diğer tarafta böylesi işe yarıyordur diyor.

Bu başlığa daha yazmayacağım bilginize.

Sıkıldım :)

Evet hatırladım tanrının yalancı olamayacağında da benzer mantık hataları yapmıştınız

(tanrı hiçbirşey yaratmadığı anda yaratıcı sıfatına sahip olabiliyordu ama yalancı sıfatını barındıramıyordu değil mi?)

Aynı zamanda Karun da bu konuda olduğu gibi size karşıt olarak tanrının yalancı olabileceğini söylüyordu

bu konudaki karşıtlığını tahmin edersinizki ...tanrıdan tırstığını cehennemden korktuğu için boyun eğdiğini onunla adaleti noktasında zıtlaştığını söylemesine rağmen

ısrarla bunu kabul etmemeniz....inanca dayalı cezalandırmanın adaletini açıklayamayan Karun tabiki bunu adaletsizlik olarak görüyor...

bizim fikrimiz değil...

Sitelerde Paylaş
(tanrı hiçbirşey yaratmadığı anda yaratıcı sıfatına sahip olabiliyordu ama yalancı sıfatını barındıramıyordu değil mi?)

Değil.

"Yalancı" sıfatını kazanabilmek için "Yalan söyleme eylemini gerçekleştirmesi gerekiyor".

Bu eylemi gerçekleştirebilmek için kendisi dışında yalan söyleyebileceği birilerine ihtiyacı var.

"Yaratıcı" sıfatını kazanabilmesi için "yaratma eylemini gerçekleştirmesi gerekiyor"

Bu eylemi gerçekleştirmek için başkalarına ihtiyacı yok.

Ben Tanrının yalancı olamayacağını söylemedim,yalancı olabilmek için başkalarına yani yarattıklarına ihtiyacı olduğunu söyledim.

Ayrıca Karun,bunun tam tersini söylemiş de olabilir.Karun'un söylediklerimin tersini söylemiş olması burda onun söylediklerini anlamamış olmam anlamına gelmiyor.Ne alakası var?Heaaa?

Neyse bu başka bir konu,ben tartışmaya sizin yalancı olması için tıpkı yaratıcı olması gibi kimseye ihtiyaç duymayacağını iddia ettiğiniz yerde dahil olmuştum.

Sitelerde Paylaş
Değil.

"Yalancı" sıfatını kazanabilmek için "Yalan söyleme eylemini gerçekleştirmesi gerekiyor".

Bu eylemi gerçekleştirebilmek için kendisi dışında yalan söyleyebileceği birilerine ihtiyacı var.

Yalancı sıfatını kazanabilmesi için mi?....tanrının sıfatları değişime uğramaz sonradan eklenip çıkarılmazdı ...konuyu hatırlarsan

"Yaratıcı" sıfatını kazanabilmesi için "yaratma eylemini gerçekleştirmesi gerekiyor"

Ben Tanrının yalancı olamayacağını söylemedim,yalancı olabilmek için başkalarına yani yarattıklarına ihtiyacı olduğunu söyledim.

olay basit fazla kafanı karıştırmana gerek yok :) tanrı hiçbirşey yaratmadan öncede yaratıcılık sıfatına sahipti değil mi?

sahip olmalıki birşey yaratabilsin...bunun gibi tanrı kimse yokkende yalancılık sıfatına sahip olabilir yarattıktan sonra

yaratıkları üzerinde tecelli eder...yaratıcı olmakla yalancı olmak arasında hiçbir fark yok

ikisindede yaratıkların varlığı gerekli...yaratma eylemini gerçekleştirmek için yaratıkları var etmeye ihtiyacı olduğu gibi

yalan söylemek içine yaratıkları var etmek zorunda...aynı mantık

Ayrıca Karun,bunun tam tersini söylemiş de olabilir.Karun'un söylediklerimin tersini söylemiş olması burda onun söylediklerini anlamamış olmam anlamına gelmiyor.Ne alakası var?Heaaa?

Konular benzer mantık içerdiğinden...karunun yalancı tanrı olabileceğine dair söylemini anlayamayan bu konudaki görüşünü hiç anlayamaz :))

Sitelerde Paylaş

Değil.

Yaratma ve yalan söyleme becerisi,gücüne...vs sahip olabilir.

Ama bu sıfatları eylemleri gerçekleştirdiğinde kazanır.

Yani ben yalan söyleme gücü yoktur Tanrının,yalan söyleyebilmesi için başkalarının yardımına ihtiyacı vardır,en az yanında üç kişi olmalıdır biri tutup biri söyletir diğeri de terini siler,yeller meller demiyorum.

Yalanı tek başına kendisi söyleyebilir,söyleme aşamasında yardıma ihtiyacı yok,sadece söyleyeceği birilerine ihtiyacı var.

Anladın mı?

Deha da bunu söylüyordu.

Neyse bu başka bir konu,ben tartışmaya sizin yalancı olması için tıpkı yaratıcı olması gibi kimseye ihtiyaç duymayacağını iddia ettiğiniz yerde dahil olmuştum.

(düzenledim ama gönderemedim)

Sitelerde Paylaş

Yalancı sıfatını kazanabilmesi için mi?....tanrının sıfatları değişime uğramaz sonradan eklenip çıkarılmazdı ...konuyu hatırlarsan

Ben böyle bişey hatırlamıyorum.

Hatırlasam ne olucak,bu benim iddiam değil ki.

Başlıkta tanrının kimseye ihtiyacı olmadan yalancı sıfatının olduğunu söyleyen sendin.

Bende bunun olmayacağını söyledim.Bahsettiğin şeyin güç,yetenek olabileceğini söyledim.

"Yalan söyleme yeteneği".

Sitelerde Paylaş
Yaratma ve yalan söyleme becerisi,gücüne...vs sahip olabilir.

Ama bu sıfatları eylemleri gerçekleştirdiğinde kazanır.

Yani ben yalan söyleme gücü yoktur Tanrının,yalan söyleyebilmesi için başkalarının yardımına ihtiyacı vardır,en az yanında üç kişi olmalıdır biri tutup biri söyletir diğeri de terini siler,yeller meller demiyorum.

Yalanı tek başına kendisi söyleyebilir,söyleme aşamasında yardıma ihtiyacı yok,sadece söyleyeceği birilerine ihtiyacı var.

Anladın mı?

Deha da bunu söylüyordu.

hayır...deha tanrının asla yalancı olamayacağını söylüyordu

bunuda sonradan sıfat kazanamayacağına...kimse yokken yalancı olamayacağına bağlıyordu

bende yaratıcılık sıfatına nasıl sahip olup sonradan yaratmışsa...sonradan yalan söylemesinin önünde hiçbir engel olmadığını söylemiştim

Sitelerde Paylaş

Ben böyle bişey hatırlamıyorum.

Hatırlasam ne olucak,bu benim iddiam değil ki.

Başlıkta tanrının kimseye ihtiyacı olmadan yalancı sıfatının olduğunu söyleyen sendin.

Bende bunun olmayacağını söyledim.Bahsettiğin şeyin güç,yetenek olabileceğini söyledim.

"Yalan söyleme yeteneği".

herneyse...ohalde bir tanrı varsa yalancı olabileceğinde insanları kandırıyor olabileceğinde hemfikiriz

işte bu bütün bilinemezlikler güvensizlikler içerisinde tanrı adaletsiz gözükse bile ona tapmak mantıklı aklın yoludur

diyen Karun saçmalamış oluyor değil mi?

Sitelerde Paylaş
hayır...deha tanrının asla yalancı olamayacağını söylüyordu

bunuda sonradan sıfat kazanamayacağına...kimse yokken yalancı olamayacağına bağlıyordu

bende yaratıcılık sıfatına nasıl sahip olup sonradan yaratmışsa...sonradan yalan söylemesinin önünde hiçbir engel olmadığını söylemiştim

Hatırladığım Deha'nın Tanrı'nın yalancı olabilmek için başkalarına ihtiyaç duyduğunu söylediği.

Belki de yanlış yerde konuya atlayıp maydonoz olmuşumdur,ama benim dahil olduğum yerde sizin söyledikleriniz mantıksızdı.

Sitelerde Paylaş
Hatırladığım Deha'nın Tanrı'nın yalancı olabilmek için başkalarına ihtiyaç duyduğunu söylediği.

Belki de yanlış yerde konuya atlayıp maydonoz olmuşumdur,ama benim dahil olduğum yerde sizin söyledikleriniz mantıksızdı.

Deha:

Tanri'nin yalan soylemesi icin,yalan soyleyebilecegi birileri olmasi lazim

Demek ki Tanri bastan yalanci olamaz,

Eger insanlari vb yarattiktan sonra yalanci olduysa

O zaman sifati degismis,kendisine sonradan bir nitelik eklenmis olur

yalanci olmayan Tanri,sonradan yalanci bir Tanri ya donusmus olur

Tanri sonradan baska bir seye donusemez

o halde Tanri yalan soyleyemez !!

Yanit cok basit yalanci olmadan Tanri olunabilir ama yaratici olmadan Tanri olunamaz,eger her seyi tanri yaratti ise,her seyi yaratmadigi bir durum olmalidir bu zorunlu bir ozelligidir

Farki tekrar edelim,Tanri hic bir sey yaratmadigi konumda bir sey yaratmak icin kimseye ihtiyac duymaz,kut diye yaratir,

Ama kut diye yalan soyleyemez,cunku yalan soyleyebilecegi kimse yoktur,once Yalanini yutacak bir enayi yaratmalidir ve o enayiye muhtactir ve bu tanri kavrami ile celisir.

işte dehanın saçmalıkları..yaratıcı olmadan tanrı olunamaz dediği halde ...hiçbirşey yaratmadığı bir durum olmalı demiş

hiçbirşey yaratmadığı bir durumda tanrı olması için nasıl yaratıcı oluyorsa yalancıda olabilir ...hiçbir farkı yok

Sitelerde Paylaş
herneyse...ohalde bir tanrı varsa yalancı olabileceğinde insanları kandırıyor olabileceğinde hemfikiriz

işte bu bütün bilinemezlikler güvensizlikler içerisinde tanrı adaletsiz gözükse bile ona tapmak mantıklı aklın yoludur

Tabii aslında tanrının yalan söyleyip söylemediğini tartışmak absürdtür.Önce var mı yok mu ondan emin olmamız lazım.Ama zaten Karun bunu tanrının olamayacağını gösterenleri güya çürütmek için ortaya atmıştı.Adam aslında ateistlerle hemfikir. kitaplar saçma tanrı kavramı da saçma mantıksız. Ama bütün bunlar bize tanrının oyunu olabilir.Yani birçeşit mantık dışılık sözkonusu.Buna başkaları sözde "tanrı mantık üstüdür" diyor.Mantığımıza güvenemeyeceksek niye tartışıyoruz zaten.

Tyler

Emre de aslında benzer "mantıküstücülüğe" çıkacak ama uyanık açıkça bunu dillendirmiyor.Bozuk plak gibi aynı şeyi tekrarlayınca açıklama yaptım sanıyor.Ama bu anlattığı bizim evrenimizde ,mantığımızda olan bişey degil kendi kafasında kurmuş.Tam olarak nasıl olduğunu bilmiyor.Ayetlerde bu kadar anlatılmış diyor.

Sitelerde Paylaş
Deha:

Tanri'nin yalan soylemesi icin,yalan soyleyebilecegi birileri olmasi lazim

Demek ki Tanri bastan yalanci olamaz,

Eger insanlari vb yarattiktan sonra yalanci olduysa

O zaman sifati degismis,kendisine sonradan bir nitelik eklenmis olur

yalanci olmayan Tanri,sonradan yalanci bir Tanri ya donusmus olur

Tanri sonradan baska bir seye donusemez

o halde Tanri yalan soyleyemez !!

Yanit cok basit yalanci olmadan Tanri olunabilir ama yaratici olmadan Tanri olunamaz,eger her seyi tanri yaratti ise,her seyi yaratmadigi bir durum olmalidir bu zorunlu bir ozelligidir

Farki tekrar edelim,Tanri hic bir sey yaratmadigi konumda bir sey yaratmak icin kimseye ihtiyac duymaz,kut diye yaratir,

Ama kut diye yalan soyleyemez,cunku yalan soyleyebilecegi kimse yoktur,once Yalanini yutacak bir enayi yaratmalidir ve o enayiye muhtactir ve bu tanri kavrami ile celisir.

işte dehanın saçmalıkları..yaratıcı olmadan tanrı olunamaz dediği halde ...hiçbirşey yaratmadığı bir durum olmalı demiş

hiçbirşey yaratmadığı bir durumda tanrı olması için nasıl yaratıcı oluyorsa yalancıda olabilir ...hiçbir farkı yok

Hımmm...

Karun şuanda CNN Türk izliyor:)

Yarın kendisi cevap versin artık.

Ben onur ve onursuzluk ile ilgili söyleyeceğimi söyledim.

Sitelerde Paylaş
Hımmm...

Bende aynı zamanda cnntürk izliyorum hangi takımı(pilotu)tutuyormuş acaba ...hamilton ı tek geçerim :)))(gerçi startta massaya geçildi ama...)

Sitelerde Paylaş

KARUN haklı bakın ne demiş allah.

fatıe:10 Onur ve yücelik isteyen bilsin ki, onur ve yüceliğin tümü Allah'adır. Temiz ve güzel kelime O'na yükselir; hayra ve barışa yönelik amel de o kelimeyi yüceltir. Kötülükleri kuranlara onlar için şiddetli bir azap vardır. Ve böylelerinin tuzağı tarumar olur.

Zaten karun un inancına göre onuru olamaz çünki tüm onurlar allahındır karun onursuzdur onursuz olmak zorundadır.

Bu ayetten sonra zaten müslüman benim onurum var diyemez. Çünki tüm onurlar allahındır.

Aynı ayet.

10. Kim şeref istiyorsa (bilsin ki) şeref tamamen Allah'ındır. Güzel söz O'na çıkar, iyi amel onu yükseltir. Kötü şeyleri kuranlara gelince, onlar için çetin bir azab vardır. Ve onların tuzağı bozulacaktır.

Yukarıdaki ayetin yorumunu sizler yapın.

Sitelerde Paylaş
KARUN haklı bakın ne demiş allah.

fatıe:10 Onur ve yücelik isteyen bilsin ki, onur ve yüceliğin tümü Allah'adır. Temiz ve güzel kelime O'na yükselir; hayra ve barışa yönelik amel de o kelimeyi yüceltir. Kötülükleri kuranlara onlar için şiddetli bir azap vardır. Ve böylelerinin tuzağı tarumar olur.

Zaten karun un inancına göre onuru olamaz çünki tüm onurlar allahındır karun onursuzdur onursuz olmak zorundadır.

Bu ayetten sonra zaten müslüman benim onurum var diyemez. Çünki tüm onurlar allahındır.

Aynı ayet.

10. Kim şeref istiyorsa (bilsin ki) şeref tamamen Allah'ındır. Güzel söz O'na çıkar, iyi amel onu yükseltir. Kötü şeyleri kuranlara gelince, onlar için çetin bir azab vardır. Ve onların tuzağı bozulacaktır.

Yukarıdaki ayetin yorumunu sizler yapın.

S. Ateş

Kim şeref istiyorsa (bilsin ki) şeref tamamen Allâh'ındır, (onu başkasından değil, Allah'tan istesin). Güzel söz O'na çıkar, iyi amel onu yükseltir. Kötü şeyleri kuranlara gelince, onlar için çetin bir azâb vardır. Ve onların tuzağı bozulacaktır.

ayetten nasıl onurun sadece Allah'a ait olmakla birlikte insanların tümünün onurlu olamayacağını çıkardın(buda zorlamalarından biri olmuş)

''kim şerefli onurlu olmak istiyorsa ,kişiyi şerefli onurlu kılacak olan onurun sahibi Allah'tır '' dediğini açıkça görebiliriz

ama bunun konumuzla alakası yok...çünkü onun sözüne güvenilememesinin yanısıra....

inanca dayalı yargılama yapmasının adaletli bulmayan Karun gibi müslümanlar

adaletsizde olsa ona tapmak mantıklı seçimdir....ondan tırstığı için yaptığı seçimin onursuzca olduğunu kabul etse bile

''belki öbür tarafta onursuzluk para ediyordur....duygusal olmayın, mantıklı olun..'' dediğine göre olaya hiç duygusal yaklaşmıyor(yani tamamen duygusal :D )

Sitelerde Paylaş
Hımmm...

Hımmm ...ne demek ...Deha karşısında haklısın demek:))

Yarın kendisi cevap versin... ne demek...Karun karşısında da haklısın demek ...cevabın yoksa değil mi?:))))))))))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...