Jump to content

Evrim ideolojisi üzerine

Recommended Posts

Ben uzun süredir forumunuzu okuyorum veeeee şiddetli bir evrim tartışmasının ortasındayım. Merak ettiğim şu. Neden hep evrim teorisi deniyor. Madem ispatlanmış, artık evrim kuramı densin. Yoksa bilim adamları evrim teorisini hala kuram olarak kabul etmiyorlar mı? Şu evrim teoriside ispatlanmasına rağmen büyüyüp bir kuram olamadı gitti, yazık ya üzülüyorum haline.

Burda ha bire herkes ispatlandı diye yırtınıyor. Peki ispatlandı ise, koca forumda şu ispatı copy paste yapıp, kaynağınıda göstererek nal kadar burnumuza yapıştıracak bir hayırsever vatandaş yok mu ya? Valla ölecem meraktan, bir kişide çıksın desinki, al kardeşim evrim teorisinin! ispatı, car car car konuşmayın.

Şimdi üç beş tane link yapıştırırlar, şurda tartıştık, burda tartıştık, var işte diye. Sakın link yapıştırmayın, tartışmalarda umurumda değil. Çoğunu zaten okumuşumdur.

Ben kaynağıda belirtilerek, sağlam üniversitelerin onayı ile evrim teorisinin ispatını gösteren dökümanı istiyorum. O olmazsa özetini istiyorum. Bu kadar tartışmaya son noktayı koyacak olan budur.

Ha bu arada, daha adı kurama çıkamamış teorinin ispatını bulursanız size 100 üzerinden 100 puan vereceğim. ;)

Sevgili baglanti,

Kuram, teori demektir. Arapçası nazariye'dir.

Bilim tamamen kuramlar üzerine kuruludur.

Lüften kızma, alınma ama sen kuram sözcüğünün teori demek olduğunu bilmediğine göre ortaokul fen bilgisini bile öğrenememişsin. Senin bilimsel yöntem nedir öğrenmen gerek.

Evrim Teorisi sözü aslında evrimin nasıl olduğunu açıklayan teoriler bütünü ifade eder.

Tartışmalı olan evrimin gerçekliği değildir. Bunu bilimadamları ve bilim konusunda bilgi sahibi olan herkes kabul eder.

Yani tüm bilim adamları evrim vardır der, ama mekanizmaları nelerdir, canlı grupları arasında akrabalık ilişkileri nelerdir onu tartışırlar. Yani teoriler bu konulardadır. O yüzden teori diyoruz.

Evrim bir ağaç gibidir, evrim teorisi dalların nerede ayrıldığının teorisidir. Teori denmesi evrim hakkında şüpheyi ifade etmez.

Evrime kanıt istemişsin, üstelik bağlantı vermeyin, buraya yazın demişsin. Ben buraya evrim külliyatını yazsam tüm biyolojiyi yazmam gerekir. Buna ne benim gücüm yeter, ne de bu forumun bulunduğu sunucular.

Evrime delil istiyorsan git bir biyoloji bölümüne oku. Sonra senden bu şekilde delil isteyenlere nasıl yanıt vereceğini şaşıracaksın. Nasıl yani? Neyin delili? Hangi birini söyleyeyim?

Sen bağlantı verme demişsin ama ben sana sitesine http://www.talkorigins.org/ bir bak diyorum... İnglizce bilmiyorsan http://www.evrimteorisi.org/ sitesine bak... Hepsine bak...

Bu sitelerin içeriklerini burada yazmak inanılmaz derecede anlamsız bir iş... Zaten Internet'tesin... Sana şu kütüphanedeki şu kitap demiyorum. Sadece tıkla ve önünde işte...

evrimteorisi.org sitesinde bu forumun değerli yazarlarında davinci'nin de yazıları var. Ayrıca bu sitede benim yazdığım, başka arkadaşların yazdığı yazılar var. Ulaşmak çok kolay.

Biz tanrı yok diyebilelim diye evrimi uydurmadık. Canlıları biraz inceleyen kişi bağlantıyı görüyor. Yani bu ideolojik birşey değil, din düşmanlarının fesadından uydurduğu birşey değil. Ama insanın kökeni konusunda dine aykırı olduğu için reddediliyor. Yani evrimi insan değil ama tüm canlılar diye sunsak -ki yalan olur bu- hiç bir dindar itiraz etmez.

Saygılar

Bilgehan

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu arada bir noktayı unutmuşum,

Bilimsel kaynaklar Evrim'den bahsederken Evrim teorisi diye bahsetmezler. Internet'te yapacağınız bir arama ile bunu görebilirsiniz.

Biyoloji bölümlerinde Evrim dersi vardır, evrim teorisi dersi değil. O derslerde evrimin olup olmadığı değil, hangi yollarla olduğu ne aşamalardan geçtiği tartışılır.

Wikipedia'da da Evrim diye geçiyor. İnglizcesinde de Evolution diye.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

Bu arada Evrim konusunda güzel kaynaklar

http://evolution.berkeley.edu/

http://www.pbs.org/wgbh/evolution/

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

Sayın Bağlantı, neden "teori" sözcüğünün kullanıldığı konusuna Oxford üniversitesi bioloji profesörü Richard Dawkins'in verdiği güzel bir cevap var onu paylaşayım.Bir münazarada Dawkins'e neden "teori" sözcüğü kullanılıyor diye sorulduğunda bunun sebebinin evrimin olurken değil sonradan gözlemlenmesi olduğunu söylüyor,ve bunu da bir cinayet soruşmasına benzetiyor.Polis dedektiflerinin bir cinayeti çözmek için cinayetin oluşunu görmelerine gerek yoktur.Deliller,ipuçları vs. biraraya getirilerek cinayet çözülür.Aynı şekilde kanıtlardan yola çıkarak evrim kanıtlanabilir.

Sitelerde Paylaş

Ya çok güzel yazmışım kanun yazacağıma kuram demişim. Çok pardon Bilgehan. Uyardığın için teşekkürler.

Evrim teoriside, evrim kanunu olamadı gitti demem gerekiyordu.

Aslında böyle kapsamlı bir konunun ispatının yapılmasının çok zor olduğu ortada. Tabii bir sürü kitap var. Tabii bir sürü site var açıklayan, bunları biliyorum. Biraz esprili bir dille anlatmak istedim yukarıda.

Ancak şu bir gerçek. İspatlansa idi evrim kanunu olurdu artık, değil mi?

O kadar tartışmalı bir konu ki. Batı dünyasında da, bilim adamları arasında da tartışmalı. Tabii bilim adamları "yok evrimle oldu" yada "yok yaratılışla oldu" diye tartışmıyorlar. Teoriyi ispattır sorun olan.

Mesela teori ispatlanmış olsa; farklı kromozom sayılarından oluşan canlıların, ilk atalarından farklılaşırken dejenerasyona uğramadan nasıl farklılaştıkları açıklanabilirdi. Kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engeldir. Var mıdır bir açıklaması?

Sitelerde Paylaş

Sayın Astur, güzel benzetme. Aynen durumumuz bu, sanki cinayet soruşturması yapar gibi ha bire fosil mumya yani ceset arıyoruz. :lol:

Ama soruşturma bir türlü bitmiyor, faili bulamıyoruz. :lol:

Ya birisi bunları yaratıp kaçmış, ölürlerse ölsünler demiş, ilgilenmiyor. Ya da bunlar kendiliğinden olmuşlar, yetmezmiş gibi birde ölüyorlar. Arkalarında da tonla ceset bırakıyorlar. Araştırmalar devam ediyor........

Sitelerde Paylaş
Ya birisi bunları yaratıp kaçmış, ölürlerse ölsünler demiş, ilgilenmiyor. Ya da bunlar kendiliğinden olmuşlar, yetmezmiş gibi birde ölüyorlar. Arkalarında da tonla ceset bırakıyorlar. Araştırmalar devam ediyor....

İşe böyle bakılınca senin durumun kötü.Öldükten sonra cesedinle pek kimse ilgilenmeyecek gibi.

Sitelerde Paylaş

Kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engeldir. Var mıdır bir açıklaması?

Senin kafan çok karışmış. Kromozom sayılarının farklılığı evrimi açıklamada niye engel ki? Sana mutasyonlardan kimse bahsetmemiş galiba.Kromozomların koparak sayılarının artmasından. İki kromozomun birleşerek sayılarının azalmasından.Bu konuda öyle uygulamalar varki.Son zamanlarda virus yapmaya başladılar. Başka bir virüsü değiştirerek değil.

Sitelerde Paylaş

sayın convert, ilki tabii bir espri idi. Yani şu cesetler meselesi.

Şimdi burada evrim tartışılıyor. Ama bir çok kişinin konu hakkında bilgisi az. Benimde öyle. Bilenler açıklasında o zaman tartışma otursun. Mesela virüslerden bahsediyorsunuz. Bilmediğim için soruyorum. Virüslerde DNA var mıdır? Virüslerdeki değişimler büyük organizmalardaki kromozom sayılarının değişimini açıklamaya yeter mi? Çünkü bu kromozom sayılarının dejenerasyona uğramadan değişmesi evrim için çok önemli bir olaydır. Olmuş demek kolay. Ama deneylerle ispatlanması gerekir. Ne kadar zor olsada. Yoksa evrim teorisi havada kalıyor.

Sitelerde Paylaş
Ya çok güzel yazmışım kanun yazacağıma kuram demişim. Çok pardon Bilgehan. Uyardığın için teşekkürler.

Evrim teoriside, evrim kanunu olamadı gitti demem gerekiyordu.

Aslında böyle kapsamlı bir konunun ispatının yapılmasının çok zor olduğu ortada. Tabii bir sürü kitap var. Tabii bir sürü site var açıklayan, bunları biliyorum. Biraz esprili bir dille anlatmak istedim yukarıda.

Ancak şu bir gerçek. İspatlansa idi evrim kanunu olurdu artık, değil mi?

O kadar tartışmalı bir konu ki. Batı dünyasında da, bilim adamları arasında da tartışmalı. Tabii bilim adamları "yok evrimle oldu" yada "yok yaratılışla oldu" diye tartışmıyorlar. Teoriyi ispattır sorun olan.

Mesela teori ispatlanmış olsa; farklı kromozom sayılarından oluşan canlıların, ilk atalarından farklılaşırken dejenerasyona uğramadan nasıl farklılaştıkları açıklanabilirdi. Kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engeldir. Var mıdır bir açıklaması?

Sayın bağlantı,zannediyorum kavram karmaşası yaşıyorsunuz.Evrim,aynı yerçekimi gibi hem bir kanun hem de teoridir.

Örneklerle açıklamaya çalışayım:

yerçekimi, kütlesi bulunan maddelerin birbirlerine doğru ivmelenme eğilimidir.evrim, canlı türlerinin nesilden nesile değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanmasıdır.cisimlerin yere düşmesi de,meyve sineklerinin nesilden nesile değişime uğramaları da gözlemlenebilir.yerçekimi de evrim de birer gerçektir.Yerçekiminin açıklanması yolunda tarih boyu birçok teori ortaya atılmıştır.Örneğin Aristo'nun,Galileo'nun yerçekimini açıklayan teorileri vardır,ancak bunlar günümüzde geçerliliklerini yitirmişlerdir.Newton'nun teorisi yerçekimini büyük ölçüde açıklamıştır,ancak rötuşlara ihtiyaç duymuştur.Einstein'ın yaptığı düzenlemelerle yerçekimi teorisi en çok kabul edilen haline ulaşmıştır.Einstein'ın yerçekimi gerçeğini açıkladığı teori ise genel görecelilik teorisidir.Yani yerçekimi hem bir gerçek,hem de bir teoridir.Evrim de aynı şekildedir,en genel kabul gören haline Darwin'in teorisiyle ulaşmıştır.Evrim de yerçekimi gibi hem bir teori hem de gerçektir.

konu tam anlaşılsın diye Harvard üniversitesi Paleontoloji profesörü Stephen Jay Gould'dan bir alıntı yapalım:

"Evrim bir teoridir,aynı zamanda bir gerçektir.Teoriler ve gerçekler farklı şeylerdir,kesinlik sırasına göre hiyerarşik bir sıralamada değillerdir.Gerçekler Dünya hakkındaki bilgilerdir.Teoriler bu gerçekleri açıklayan ve yorumlayan yapılardır.Gerçekler bilimadamları onları açıklamak için rakip teoriler öne sürdüklerinde yokolmazlar.Einstein'ın yerçekimi teorisi Newton'un teorisinin yerini almıştır,fakat bu elmaların düşerken havada durmalarına veya düşmemelerine yol açmamıştır.Ve insanlar- ister Darwin'in teorisiyle açıkladığı biçimde ister başka bir biçimde- goril benzeri atalardan insana evirlmişlerdir."

sanıyorum bu sorularınızı cevaplar.

son sorunuzun cevabı da mutasyon,konu hakkında biraz daha araştırma yapmanızı öneriyorum.

Sitelerde Paylaş
Sayın Astur, güzel benzetme. Aynen durumumuz bu, sanki cinayet soruşturması yapar gibi ha bire fosil mumya yani ceset arıyoruz. :lol:

Ama soruşturma bir türlü bitmiyor, faili bulamıyoruz. :lol:

Ya birisi bunları yaratıp kaçmış, ölürlerse ölsünler demiş, ilgilenmiyor. Ya da bunlar kendiliğinden olmuşlar, yetmezmiş gibi birde ölüyorlar. Arkalarında da tonla ceset bırakıyorlar. Araştırmalar devam ediyor........

Faili Darwin çoktan buldu,doğal seçilim :) yaratıp kaçma gibi birşey de sözkonusu değil,doğal seçilim konusunda biraz araştırma yaparsanız kafanızdaki sorular cevaplanacaktır.

Sitelerde Paylaş
Kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engeldir. Var mıdır bir açıklaması?

Sevgili baglantı, kromozom sayıları engel değil delil oluşuturuyor....

Şempanzelerde 24 çift biz de 23 çift kromozom vardır... Yani toplamda şempanzeler 48 biz 46 kromozomlu canlılarız.

Bizdeki 2 nolu kromozomda bir tuhaflık vardır. Telomer konumları bir haylı değişiktir.

Bizdeki 2 nolu kromozomu incelersek şempanzenin 2A ve 2B kromozomlarının kafa kafaya kaynaşmış halini olduğunu görürüz. Tabi ortak atalarımız da 24 çift olan kromozom insanın atasında bir noktada iki tanesi kaynaşmış ve evrim iki ayrı yolda devam etmiştir. Bu kromozom kaynaşmasının başka canlılarda da örneklerini görüyoruz.

Evrim yok diyen birinin şöyle bir açıklama yapması gerek; "Tanrı bizi test etmek için bu kromozomları böyle yaptı... Eğer bu gerçeğe gözlerimizi kapar ve Adem'den geldiğimize inanmaya devam edersek cennete gideceğiz."

Şimdi Evrim bunun neresini tartışır, ne zamam olduğunu tartışır mesela... Olay sabittir, olmuştur ama ne zaman? Sonra bu şempanze 2A ve 2B ile insan 2 nolu kromozomları haritalanır ve değişime bakılır, ve ortalama mutaston hızından kaç yıl önce ayrılmış olabileceği hesaplanır.

Şimdi sanırım biraz anlaştık... Kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engel değil, aksine böyle delillerle evrimi doğrular.

Hemen şu videoyu izleyelim;

http://www.youtube.com/watch?v=GPp0c_5_m6Q

Sonra şu yazıyı ve gösterdiği kaynakları inceleyelim;

http://yaratiliscilaracevaplar.wordpress.c...-nasil-aciklar/

Yanıtlarınızı bekliyorum.

Saygılar,

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

Kromozom sayılarının farklılığı ile evrimin nasıl bir bağlantısı olduğunu düşünürken aklıma molly balığı geldi.Zira kromozom sayısının insanla aynı olması ilginç gelmişti.46 kromozom.Tubitak ında bu konuda sorulan bir soruya kısa bir yanıtı var:

D.K. Lamatsch, I. Nanda, et al. Cytogenetic and Genome Research 2004 – “Distribution and stability of supernumerary microchromosomes in natural populations of the Amazon molly, Poecilia formosa” adlı makalede yer aldığı üzere, moli balıklarını içeren Poecilia cinsinde tipik karyotip sıklıkla 46 adet kromozom göstermesine karşın, tam kromozom setinde bu 46 kromozoma ek olarak mikrokromozomlar da bulunuyor.

Yani, “moli balığı ve insanın kromozom sayıları eşittir” cümlesi, bilimsel olarak çok da doğru değil. Bu karyotipik sayının insan genomundaki toplam kromozom sayısıyla benzerlik göstermesi tamamen bir tesadüf. Esas olan, genom dahilinde yer alan DNA dizilimlerinin benzerliği. Bu açıdan bakıldığında insan ve moli balıkları arasında anlamlı bir benzerlik yüzdesine rastlanamazken, sistematik sınıflandırmadaki konumları bizlere yakınlık gösteren primatlarla genom benzerlik yüzdelerimiz son derece yüksek.

Şimdilik 46 kromozoma sahip olan başka bir canlı bilinmiyor.

Öte yandan ben farenin genetik açıdan daha fazla benzerlik yüzdesi taşıdığını duymuştum; Celera Genomics şirketinden Mark Adams, farenin genetik kodlarının insanla yaklaşık aynı uzunlukta olduğunu söylemiş mesala.Bilindiği gibi insan genomu inceleniyor.İnsan gen haritası projesi ABD, Britanya, Japonya, Fransa, Almanya ve Çin’den toplam 20 bilim adamı ekibinin ortaklaşa çalışmaları ile yürütülen bir çalışma.

Yaklaşık 30-40 bin genden oluşan 3.1 milyar DNA kodunu sıraya dizen bilim adamları, insan ile meyve sineği arasındaki bilimsel farkın zannedildiğinden de az olduğu sonucuna ulaştı. Kısa süre öncesine kadar 60-100 bine vardığı tahmin edilen insan genleri sayısı, meyve sineğinin yalnızca iki katı.

Şimdiki tahminlere göre insan genlerinin sayısı 25 bin genden oluşan Arabidopsis thaliana bitkisinden, 19 bin genlik bir solucan türünden ya da 13 bin genden meydana gelen meyve sineğinden çok da farklı değil. Cambridge’deki Whitehead Gen Aaraştırmaları Enstitüsü direktörü Eric Lander, pek çok insanın meyve sineği ile arasında çok fazla fark olmadığı gerçeğinden rahatsızlık duyduğunu söylüyor ve bunun, insanın mağruriyetine darbe indirdiğini kaydediyor.Öyleyse insan nasıl oluyor da meyve sineğinden veya solucandan çok daha karmaşık oluyor? Bu sorunun yanıtı gizemini korumakta. Ancak bilim adamları, gen sayısının kompleks bir yapı için yalnızca bir çıkış noktası olduğunu ifade ediyor..

Alıntıları çok uzatmak istemiyorum; evrimin önünde açıklanması gereken çok bilinmez var..Fakat bu sayıların farklılığından geçmiyor bana göre..Çok uzatmadan yaratılışçı tabir edilen Paley in saatini geçip bizden bir örnek ile Necmi Abi nin ekmeği anolojosini beğeniye sunuyorum :)

http://video.yahoo.com/watch/2800489

Sitelerde Paylaş
Alıntıları çok uzatmak istemiyorum; evrimin önünde açıklanması gereken çok bilinmez var..Fakat bu sayıların farklılığından geçmiyor bana göre..Çok uzatmadan yaratılışçı tabir edilen Paley in saatini geçip bizden bir örnek ile Necmi Abi nin ekmeği anolojosini beğeniye sunuyorum :)

http://video.yahoo.com/watch/2800489

Müslümanlar için çıkartılacak çok dersler var bu videoda.. Evrim karşıtı bu işte... Seviyesi, bilgisi bu... Dinleyici kitlesi bu... Yaratılıcı arkadaşlar, istersenin o tarafta olun, bu adamı dinleyin. Kendinize yakışanı yapın. Sizden kapasitenizi aşan bir şeyi isteme hakkımız yok.

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

:)

Nasıl bir bilim anlayışı bu? Nasıl bilmek bu?

Adam kromozom sayısından bahsediyor, kalkıp şempazeyi (primat) araya sıkıştırıyorsunuz..

Neden kalkıp hemen Fragaria dan (çilek), Spartina maritima dan, Spartina alterniflora dan, Pipidae Xenopus laevis ten (Afrika tırnaklı kurbağası) bahsetmiyorsunuz da hemen ideolojik yorumlar yapıyorsunuz?

Fıstık üstü kuru ideolojik muhabbet işte..Başka bir şey değil..

Sitelerde Paylaş
:)

Nasıl bir bilim anlayışı bu? Nasıl bilmek bu?

Adam kromozom sayısından bahsediyor, kalkıp şempazeyi (primat) araya sıkıştırıyorsunuz..

Neden kalkıp hemen Fragaria dan (çilek), Spartina maritima dan, Spartina alterniflora dan, Pipidae Xenopus laevis ten (Afrika tırnaklı kurbağası) bahsetmiyorsunuz da hemen ideolojik yorumlar yapıyorsunuz?

Fıstık üstü kuru ideolojik muhabbet işte..Başka bir şey değil..

Matrix, arkadaş "kromozom sayılarının farklılığı, evrimi açıklamada çok büyük bir engeldir" demiş.

Ben de bunun ortak ataya sahip canlılar arasındaki evrimsel ilişkileri açıklamada engel olarak düşündüğü şeklinde yorumladım.

Yani insan haricindeki primatlarda 24 çiftken neden insanda 23? Ben bunu açıkladım.

Fıstık yok, ideoloji yok, muhabbet olsun diye de değil...

Buraya tür ismi kopyalayıp yapıştırmakla bilimsel olmuyorsun.

Eğer bilimsel açıklamaları ciddiye almıyorsan konuşmayalım arkadaşım.

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

Lisede yarım yamalak öğrenilmiş bilgilerle bilim yapamazsınız..

Mesela, yerçekim kanunu diye bir şey yok, evet şu anda böyle bir kanun yok. Einstein, Newton'un kanun dediği şeyi çürüttü güzelce..

Eee, üzerine sirke mi döktü?

Newton zamanından beri, merkürün newton kanununa uymadığı biliniyordu, işte o yüzden çöktü o "kanun"..

Neymiş, bir şey kanun olunca, kesindir, doğrudur, anlamına gelmiyormuş..

Üstelik, bilimde kanunlar yok.. O kanun dediğin şeyler, bilimden evvelki sözlüklerde mevcuttur. Bilimde, doğruluğuna güvenilir, aksine bir kanıt olmayan bilgiye teori denir.. Ve evrimde öyledir..

Birde çıkmışlar, kromozom sayısı.. Kromozom sayısı, kromozom sayısıdır sadece.. Bunun kaç olduğunun belirleyici hiç bir tarafı yoktur. Ve insanlar 46 kromozomlu olacak diye bir şeyde yok. 47 kromozomlu insanlarda aramızda dolaşmakta, büyük ihtimalle öyle olduğunun farkına bile varmadan normal hayatlarını sürdürmektedirler.. Elbette, 48, 49 kromozomlu insanlarda mevcuttur. Bir kısmı, down sendromu vs. gibi olurken, büyük bir kısmı da hiç bir belirti göstermez..

Ha, bu arada, tavşanlar 44 kromozoma sahiptir. Fakat avrupadaki bazı tavşan türleri (Hare, Lepus europaeus) 46 kromozoma sahiptir..

Şöyle ki, mesela dikenli karıncayiyenin erkekleri 63, dişileri 64 kromozomludur.. Wallaby'lerin dişileri 10, erkekleri 11 kromozomludur. Rakun köpeklerin kromozm sayısı, 38 ila 58 arasında olabilir..

Bir sayıdan başka hiç bir anlamı olmayan bu sayının böyle amanda diyerek ortaya konması, ancak müslümanlarda görülebilecek cahil cesaretinden ibarettir. Şerefsiz bir tanrıya tapacak kadar haysiyetsiz olmalarının acısını böyle unutmaya çalışmaktadırlar..

Sitelerde Paylaş

Hepinizin çabalarını ve çalışmalarını takdir ediyorum. Burada sizlerle tartışırken çok şey öğreniyorum. Çok bilipte konuşan biri değilim ben.

Şimdi önce Matrix beni şoklara uğrattın, nedir o çantacı necmi abi öyle. Adamın evrim için evirip çeviren lazım yaklaşımı esprili ve hoş, ama diğer videolara baktın mı? Tarz, üslup ve söylem burada tartıştığımızla ne alaka ama ya, anlamadım doğrusu. Yalnız tubitak kaynaklı yazın 10 numara onu söyleyeyim.

Evet gelelim evrimci arkadaşlara, arkadaşlar ben kromozom sayılarının farklılığı evrim için büyük bir engeldir derken; evrim esnasındaki bu farklılaşmalarda ortaya çıkan anomalilerden bahsetmek istedim. Farklı kromozom sayıları var, tamam, bunlar farklılaşarak (tabi sadece bu yeterli değil ya neyse) zaman içinde başka türlere dönüşecek. Ya anomaliler ortaya çıkar, doğa nesilden nesile bu anomalileri nasıl düzeltecek. Üstelik çoğunlukla bu farklılaşma esnasında kısır yavrular doğacak, nasıl üremeye devam edecekler. 48, 49 kromozomlu olupta normal yaşayanlarıda çok merak ettim anibal, şunların haberlerini yapıştırsanda okusak bilgilensek.

Üstelik bu evrim işi kromozomlarla da sınırlı değil, görüldüğü üzere moli balığı ile aynı sayıda kromozomumuz var. Genler ve belki daha neler farklılığımızı meydana getiriyor. Ya bu kadar karmaşık bir yapı nasıl türden türe hoppala hoppala evrimleşir.

anibal ın verdiği linke baktım. Ama kendi halinde bir çalışma. Birileri evrimi anlatmak istemiş, bilinen bilimsel verileri kendine göre yorumlayarak anlatmış. Ortada ne bir ispat var, nede çok ciddi bir çalışma. Bir sürü bilim adamı karşı çıkar yazılanlara, kabul etmez. Kısa yoldan evrim iddiası yani bu. İddia sadece.

Neyse sonuçta herkesin düşüncesi kendine göre.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...