Jump to content

İnsan öldürmek ile sinek öldürmek farklı mıdır?

Recommended Posts

Ateist ve materyalist ler açısından insan öldürmek ile sinek öldürmek arasındaki farkları teknik olarak anlatabilir misiniz?Sonuçta her canlı sistemin bir parçası ve insan ile bakteri arasında teknik olarak bir fark yok sadece birisi biraz daha gelişmiş o kadar.Belki de Bakterinin dünya üzerindeki yaşamı daha uzundur.Dolayısı ile belkide burayı bizden daha fazla hakediyor ömrü ölçüt alırsak.

Ölçüt nedir.gelişmek mi?

yada fark yok mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 203
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist ve materyalist ler açısından insan öldürmek ile sinek öldürmek arasındaki farkları teknik olarak anlatabilir misiniz?Sonuçta her canlı sistemin bir parçası ve insan ile bakteri arasında teknik olarak bir fark yok sadece birisi biraz daha gelişmiş o kadar.Belki de Bakterinin dünya üzerindeki yaşamı daha uzundur.Dolayısı ile belkide burayı bizden daha fazla hakediyor ömrü ölçüt alırsak.

Ölçüt nedir.gelişmek mi?

yada fark yok mu?

Size sadece şu kadar söyleyeceğim. Dinlerin insanı merkez ve kutsal gören anlayışı dünyamızı zaten yeterince bitirmiş durumdadır ...Dinler hala çoğalmayı teşvik etmektedir, inanılmaz bir şekilde ...

Sitelerde Paylaş
Kalamarca cok guzel bir soru soruyor. Bu soruya ateistler kolay kolay cevap veremezler.

Ateizme göre hayat devamı olmayan ve bir kere sahip olduğumuz bir şey olduğundan, dinlerin hayatı sudan ucuz bir şekilde harcayan anlayışına göre çok daha rasyonel ve doğru bir bakış açısına sahiptir ... Zaten teistlerin çoğu da bilinç altlarında bu durumu aslında bildiklerinden hemen ölüp cennete gitmek (!) istemezler ...

Ateizme göre hayat değerlidir, o yüzden ateistler bellerine bomba takıp cafelere girmezler veya gökdelenlere uçak çarpmazlar; bunlar teistlerin hayatı sudan ucuz gören anlayışlarının sonucudur ...Zaten dikkat edin bu tür eylemleri de bu işin teorisyenleri aslında hayat tecrübesi az, kafasal olgunluğa erişmemiş teist gençlere yaptırırlar ...

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölçüt nedir.gelişmek mi?

yada fark yok mu?

Sayın Kalamarca

Teistler ve idealistler açısından insan öldürmekle sinek öldürmek arasındaki fark nedir?

Bu işin tekniği vardır.

Mesela işkence yaparak öldürebilirsiniz!

Yada fazla acı çekmesine izin vermeden öldürebilirsiniz!

Sonuç olarak bir şekilde öldürürsünüz.

Başka bir çok teknikte vardır ama ben yüzeysel olarak bahsettim...

Kimsenin dünyayı ne kadar hak ettiği gibi bir konu anlamsızdır bana göre...

Yeni bir din mi geliyor yoksa!

Hak edenlerin dini!

Tüm canlılar yaşamayı hak etmek için çabalar ama süre canlıdan canlıya ve çevresel koşullar sebebiyle değişir.

İnsanlar dışında diğer canlılar sistem içinde doğal hareketlerini normal sürdürüyorlar.

Fakat bu durum insan için aynı değil; İnsan doğası sebebiyle değiştirme çabasındadır.

İnsan dışındaki hayvanlar için gelişmekten bahsetmek yeterli bir çözüme götürmez.

Av avcı ilişkisi hakimdir doğada. Yaşamak için bir kısmı kaçarken bir kısmıda kovalar.

Konunun daha açık tartışılması için açtığınız konu için daha detaylı bir yorum yaparsanız;

Daha sonra bu konu ile ilgili yazmaktan memnuniyet duyarım.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

Ateizmin sonu nihilizmdir. Kalamarca dogru soyluyor. Degerler doganin neresinde bulunur? "Iyi" nerde? "Guzel" nerde? Davranislari "dogru" ve "yanlis" diye ayirirken hangi ölçüte göre konuşuyoruz? Dunyaya fizik, kimya ve biyolojinin tanımladığından başka bir şekilde bakmayı reddeden materyalistler bu bilimlerin göremediği ve göremeyeceği şeylerden mesela "adalet" ten nasıl bahsediyorlar? Kapitalizmin mesela "adil" olmayan bir düzen olduğunu ne hakla söyleyebiliyor?

Sitelerde Paylaş
Kalamarca cok guzel bir soru soruyor. Bu soruya ateistler kolay kolay cevap veremezler.

Doğru diyorsun. Bunu en iyi yanıtlayacak da kendileridir. Çünkü insan öldürürken gözlerini kırpmıyorlar. Sinek öldürür gibi insan öldürüyorlar. Kafa kesebiliyorlar, taşlayarak öldürebiliyorlar, canlı bomba olup yüzlerce insanın ölümüne yol açabiliyorlar, vinçlerde sallandırabiliyorlar, el kol kesebiliyorlar. Bunların gözünde ha insan öldürmüşsün ha sinek öldürmüşsün fark etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Forumun geneli geyik muhabbeti yapmaya devam ediyor.

Sorunun ciddiyetini algılayacak ve geyik yapmayacak bir kaç kişi var.muhatabım onlardır.

Ahlak anlayışınızın temeli nedir.Dinler.

Temeli o diye inanmalımısınız .hayır. ok.

Ancak bende evrime inanan bir insansam bu "soru"nun temelinde bir "sorun"yatıyor.derim.

Anlatın.

Ben fark yok diyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet farklidir,insan oldurunce kendi gen havuzunuzdan olan ve sinektekilerden daha degerli genleri ziyan etmis oluyorsunuz.))))

Cevap için teşekkürler.

Aslında tam da evrime inananlardan beklediğim bir cevaptı.

bu cevap biraz duygusuzca geldi bana?yani benim düşüncem klasiktir.herkesin bildiği

Ancak sizin cevabınızda bazı ciddi sorunlar görüyorum ahlaki olarak.

Yani ben o değerli genlerden zaten var desem ve bir seri katil olsam bu bir sorun mudur ahlaki olarak?

yani siz dinin size getirdiği değerlerle cevap vermeyin.biz şuan evrim havuzundayız.zayıfların yok olduğu o acımasız dünyada .

işte başkasının özgürlüğü vs demeyin aslan nasıl ceylanı yiyorsa bende onu öldürüyorum.

aslan yaşamak için öldürüyor senin nedenin ne demeyin ben neden bulurum merak etmeyin.

beni ahlaken durdurma hakkkına sahipmisin?beni evrim yarattı ve sadece ona hesap veririm.yanlız hesap verirken evrimin onaylamadığı birşey yapmıyorum.

gidip hastaneleri dolaşıyorum ve hastaları öldürüyorum.

Beni hangi mantıki nedenden dolayı yanlışlayabilirsiniz?

Sonuçta insan daha bilmem kaç bin önce fare idi maymun idi.

Beni hangi mantıki nedenden dolayı yanlışlayabilirsiniz?

Sitelerde Paylaş

Aslında haci nasıl hırsızlık yapmayan aptaldır diyorsa bu da öyle birşey.

Ahlaktan yoksun bir inanç

kötü olmaya

hiç olmaya

baskın olsa bile yanlış olmaya

mecburdur.

E o zaman deyip islamın anlamadığınız yönlerini söylemeyin.örnek vermeyin .buna nedenim konunun dağılıp sidik yarışına dönmesini iatemeyişimden.yoksa gidin başka konu açın burada bu konuya yoğunlaşılsa daha sağlıklı olur.

Sitelerde Paylaş

Arada teknik olarak fark yoktur.

Hatta sinek öldürmek daha fena bir durumdur.En azından sineğin ekolojik dengede bir yeri vardır.İnsan ise sadece tüketicidir.

Karınca sürüsü gibi insan sürüsü içinde zaten 3 te 2 si işe yramaz sadce tüketici kesimken--- birinin ölmesi bişey kaybettirmez yada 100 tanesinin.

Öldürülebirler rahatlıklar.

Sitelerde Paylaş
Aslında haci nasıl hırsızlık yapmayan aptaldır diyorsa bu da öyle birşey.

Ahlaktan yoksun bir inanç

kötü olmaya

hiç olmaya

baskın olsa bile yanlış olmaya

mecburdur.

E o zaman deyip islamın anlamadığınız yönlerini söylemeyin.örnek vermeyin .buna nedenim konunun dağılıp sidik yarışına dönmesini iatemeyişimden.yoksa gidin başka konu açın burada bu konuya yoğunlaşılsa daha sağlıklı olur.

Hangi ahlaktan?

Doğada ahlak diye bişey yoktur.Öldürmek ahlaksızlık değildir.Zayıflar yokolmaya mahkumdur.

''Ahlaksız olan yanlış olandır'' derken ahlak sana göre vardır unutma.

Sitelerde Paylaş

Sinek öldürmek kolay,insan öldürmek zordur.

Günde yüzlerce sinek öldürürüz,arabayla giderken yüzlerce sineğe çarpıyoruz,ama bir insana çarpıp öldürdün mü ?

Sineklerin nüfus kayıtları tutulmamaktadır,onlar dinsizdir,milliyetsizdir.

İnsan kendini önemli sayar.Kör öülr badem gözlü olur.

Sitelerde Paylaş

Hatta sinek öldürmek daha fena bir durumdur.En azından sineğin ekolojik dengede bir yeri vardır.İnsan ise sadece tüketicidir.

Karınca sürüsü gibi insan sürüsü içinde zaten 3 te 2 si işe yramaz sadce tüketici kesimken--- birinin ölmesi bişey kaybettirmez yada 100 tanesinin.

cevaplar gittikçe korkunçlaşıyor.

cevaplarınız benim anlatmak istediklerimle paralel.

o zaman ben seri katilim ya hani yukarıdaki örnekte hastaları öldüren

bunun sana göre sakıncası yok yani?????

beni ahlaken yada senin ölçütün ne ise (ki bana bir ölçüt söylediğin anda tepene çökeceğim (sadece bir deyim hakaret algılamayın) çünkü sen materyelistsin hiç bir ahlakı yada yanlışı yada doğruyu kabul edemezsin ortada bir evrim var ve benim hastaları öldürmem onun için sorun değil onun yarattığı senin içinm de sorun olmamalı ve bunun aslında hiçbirşey durdurma hakkkına sahipmisin?beni evrim yarattı ve sadece ona hesap veririm.yanlız hesap verirken evrimin onaylamadığı birşey yapmıyorum.diyorum ve sen bana katılıyorsun farkındasın değil mi?

Sitelerde Paylaş

tekrar tekrar okuyorum ve okuduklarıma inanamıyorum.Bunun yanlış olmadığını söyleyemiyorsunuz tahmin ettiğim gibi .çünkü materyelistsiniz.ama bunun korkuçluğunun ne anlama geldiğini algılamışmısınız acaba?

Bunu daha çarpıcı bir örnekle daha mı iyi anlatayım acaba

Gözünüzde canlandırın ben şimdi birini öldürmekten bahsediyorum.yani atıyorum sizin yanınıza şimdi geldiğimi düşünün (örnek veriyorum sakıncalı bir örnek olarak nitelendirirseniz örneğim silinsin)

kim var yanınızda kardeşiniz mi ?ablanız?anneniz?varsayalım öldürüyorum.

tepkiniz ne olur?klavyede yazı yazmaya ara verip şöyle bir arkanıza bakıp sonra burnunuza konan bir sineği öldürüp sonra bana evi fazla pisletme deyip pc ye tekrar mı dönersiniz?

ok yapmazsınız .şok olursunuz diyelim(ne gerek varsa)sonra bir kaç gün sonradaha mantıklı düşündüğünüzde bunun evrimin bir parçası olduğunu düşünüp hatta bir tüketicinin yok olduğunu söyleyip iyi ki şu kalamar öldürmüş yaw mı dersiniz.

Yok eğer bana kızarsanız felsefik olarak bana kızamaya hakkınızın olmadığını size söylerim sonuçta biz evrim havuzundayız.

Bilinç bunları kabul edemez.Bilinç bilinçsizlikten varolamaz.

Sitelerde Paylaş

Bu sorunun herhangi bir cevabı yok,

Çünkü tamamen insana özgü olan ahlak kavramını doğaya yüklemeye çalışıyoruz.

Bir insanın ölümü ile bir bakterinin ölümü arasında hiç bir fark yok bence, çünkü her ikisininde yaptığı genlerini aktararak türünün devamını sağlamak.

Peki insan türünün ekolojk denge açısından değeri var mıdır?

Elbette bir değeri vardır, yoksa oluşmazdı (doğada herşey sebep sonuç ilişkisine dayandığına göre...)

Sitelerde Paylaş

Kalamarca ateistlerin mide bulandirici nihilistliklerini itiraf ettirmistir. Bu tur sahislari al parmakliklarin arkasinda tut dedirten itiraflar. Sonunda felsefi olarak nereye parmak basacagini bilen bir Muslumanla karsi karsiyayiz. Ben kendisini tebrik ediyorum, iste olay budur.

Soruyu daha igrenclestirelim. Mesela bebeklere iskence yapmak yanlis midir? NiHiL buna da karsi cikamayacaktir.

Sitelerde Paylaş
Bu sorunun herhangi bir cevabı yok,

Çünkü tamamen insana özgü olan ahlak kavramını doğaya yüklemeye çalışıyoruz.

Bir insanın ölümü ile bir bakterinin ölümü arasında hiç bir fark yok bence, çünkü her ikisininde yaptığı genlerini aktararak türünün devamını sağlamak.

Peki insan türünün ekolojk denge açısından değeri var mıdır?

Elbette bir değeri vardır, yoksa oluşmazdı (doğada herşey sebep sonuç ilişkisine dayandığına göre...)

Sn nitsuga bu sorunun cevabı yok değil:farketmezdir ha yada nihil gibi sinek öldürmek daha korkunçtur denilebilir.

Ben yazımda ahlaktan behsettim ama sorumda ahlakın a sı bile yoktur.işte o yüzden zaten cevaplar paralel oldu.yani ben materyalist olsa idim nihil gibi derdim çünkü benim ahlakım yok.ve ahlaka da inanmıyorum.derdim.vsvsvs

sonuçta soruda bir anormallik yok.Sadece korkunçluğunuz ve hiçliğiniz ile yüzleşiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...