Jump to content

Allah'ın size sorduğu sorular

Recommended Posts

DİŞİ (ankebut)

29:19 ALLAH`ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi? Bu, elbette ALLAH için kolaydır.

29:20 De ki, "Yeryüzünü dolaşın ve yaratılışın nasıl başladığını görün."6 Sonra, yine ALLAH (ahiretteki) son yaratılışı başlatacaktır. ALLAH`ın her şeye gücü yeter.

ENBİYÂ

(30) İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?

FATIR SURESİ

27. ALLAH`ın gökten bir su indirdiğini görmedin mi? Onunla çeşitli renklerde ürünler çıkarırız. Hatta dağlarda bile beyaz, kırmızı veya rengarenk katmanlar vardır. Bazı yollar ise siyahtır.

28. Aynı şekilde, insanlar, hayvanlar, çiftlik hayvanları da çeşitli renklerdedir. Bundan dolayıdır ki kulları arasında ALLAH`ı gereği gibi sayanlar bilim adamlarıdır. ALLAH Üstündür, Bağışlayandır

TUR SURESİ

35. yoksa onlar hiçbir şeysiz mi yaratıldılar? yoksa bizzat kendileri mi yaratıcıdır?

36. yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattı? Hayır, onlar gerekli bilgiye ulaşamıyorlar!

37. yoksa Rabbinin hazineleri onların yanında mı? yoksa güç ve egemenlik sahibi onlar mı?

Enbiya Suresi 43 yoksa onların; kendilerini bize karşı siperleyecek tanrıları mı var? Ne kendilerine yardıma güç yetirebilirler ne de bizden bir dostluğa muhatap olurlar.

--------------------------------------------------------------------------------

Enbiya Suresi 50 Bu, bereketli bir Zikir'dir ki, onu indirdik. yoksa siz onu inkâr mı ediyorsunuz?

--------------------------------------------------------------------------------

Neml Suresi 60 yoksa gökleri ve yeri yaratan, gökten size bir su indiren mi hayırlı? Biz o suyla sizin için gözler-gönüller açan bahçeler bitirdik. Sizin, onların bir tek ağacını bitirmeniz mümkün değildi. Allah'ın yanında bir ilah mı var? Hayır! Ama onlar döneklik eden bir topluluktur.

Neml Suresi 61 yoksa yeri bir karargâh yapıp şurasına-burasına nehirler serpiştiren, üzerine dayanaklı dağlar konduran ve iki deniz arasına bir engel yerleştiren mi hayırlı? İlah mı var Allah'ın yanında!? Hayır! Ama onların çokları ilimden nasipsizliği sürdürüyorlar.

Neml Suresi 62 yoksa zorda kalan yalvardığında, onun imdadına yetişip sıkıntı ve kaderi kaldıran, sizi yeryüzünün hükmedenleri kılan mı hayırlı? Allah'ın yanında bir ilah daha var mı!? Ne kadar da az ibret alıyorsunuz!

Neml Suresi 63 yoksa size karanın ve denizin karanlıkları içinde yol gösteren ve rahmetini önünde rüzgârları müjdeci gönderen mi hayırlı? Allah'ın beraberinde bir ilah daha mı var?! Allah, onların ortak tuttuklarından uzaktır, arınmıştır.

Neml Suresi 64 yoksa yaratmaya başlayıp sonra tekrar tekrar yaratan ve sizi gözeten ve yerden rızıklandıran mı hayırlı? Allah'ın yanında bir ilah mı var? De ki: "Getirin susturucu kanıtınızı, eğer doğru sözlüler iseniz."

Vakia Suresi

62. Andolsun, birinci yaratılışı(nızı) biliyorsunuz. O halde düşünseniz ya!

63. Ektiğiniz tohuma ne dersiniz?!

64. Onu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren biz miyiz?

65. Dileseydik, onu kuru bir çöp yapardık da şaşkınlık içinde şöyle geveleyip dururdunuz:

66. “Muhakkak biz çok ziyandayız!”

67. “Daha doğrusu büsbütün mahrumuz!”

68. İçtiğiniz suya ne dersiniz?!

69. Siz mi onu buluttan indirdiniz, yoksa indiren biz miyiz?

70. Dileseydik onu acı bir su yapardık. O halde şükretseydiniz ya!..

71. Tutuşturduğunuz ateşe ne dersiniz?!

72. Onun ağacını siz mi yarattınız, yoksa yaratan biz miyiz?

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 190
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki ya bizlerin Allah'a sordugu sorular ne olacak?

Allah kitap(lar) gondermis "Alin bunu benim dinimi tum yeryuzune dagitin da ota, moka degil de, bana kulluk etsinler!" demis. Hadi soylesin bakalim Allah, O kitaplar ortacagda Amerika kitasindaki, Avusturalya'daki insanlara nasil ulasacak. Allah son bir kitap gonderiyor, yil: 6. yuzyil. Amerika kitasinin kesfedilmesine daha 800 yil var, Avustralya kitasinin kesfedilmesine daha 1000 yil var. Hadi soylesin Allah, bu 1000 yil boyunca elin aborijinlerinin nerden haberi olacak Allah'tan, melekten, cinden, zebaniden, huriden, Muhammed'den, Kuran'dan, oructan, vs, vs....

Bu insanlar 1000 yil ota boka tapti. Allah ne yapiyordu o zaman?

Koskoca yeryuzunde kucukuk bir alan olan Mekke-Misir-Kudus ucgeni icerisine zirt pirt peygamber, kitap gonderecegine, hatta ayni cati altinda bile cifter cifter peygamber gonderecegine bi tanesini Inka'lara, Aztek'lere, Aborijinlere, Japonlara filan gonderseydi ya. Ama yok, Allah kafayi takmis arap collerine.

Allah soru soruyormus, hesap soruyormus bize.

Tapinilmak istiyormus, ovulmek, alkislanmak istiyormus.

Sanki yaratirken bize sordu da.

Selamlar

Sitelerde Paylaş

PARDON SULANDIRMAYAYIM:

KURANIN HİKMETİNİ GÖSTERMEYE ÇALIŞAN BİR ÇALIŞMA AMA CIMBIZLAMA:

BEN SANA AHZAP SURESİNİ ÖNERİYORUM ..OKU VE ANALİZ ETMEYE ÇALIŞ..

BİRDE WWW.ATEİZM.ORG DA YARARLI HADİSLER DİYE 3 BÖLÜM YAZI VARR ONLARIDA OKU..BAK KURAN IN PATRONU DAHA NELER DEMİŞ

NEML SURESİ 62::DEMİŞSİN..ZORDA KALINCA KİM YETİŞİYOR GÜLDÜRMEYİN ADAMI YAWW..

BİR TANE REFAHA ERMİŞ ZOR DURUMDA OLMAYAN TAM BAĞIMSIZ BİR MÜSLÜMAN ÜLKE GÖSTER BAN YAW..O HAYIRLI BU HAYIRLI DAHA HAYIRKI..ANDOLSUN Kİ YEMİN OLSUN Kİ

FAZLA TRAŞ CİLDİ BOZAR HOCAAA

VAKİKA..68 OKSİJEN VE HİDROJEN DERİM

VAKİKA..69 BİR KARAR VER YA BEN İNDİRDİM Y SEN ÇOK SORU SORUYORSUN..

VAKİKA.. 71 YANICI MADDE YAKICI MADDE VE OKSİJENİN BİRLEŞMESİNE YANMA DENİR BUNU ETRAFA VERDİĞİ ZARARA YANGIN DENİR....(ASKERLİKTE ÖĞRENDİYDİK..)ÇOK SORU SORUYORSUN ALLAHIM..AMA DEVAM EDELİM

VAKİKA.. 70..SEN NEKADAR ACI YAPARSAN BEN OKADAR GÜÇLÜ ARITMA TESİSİ YAPARIM..

TUR..36..GÖKLERİ VE YERİ YARATILIRKEN GÖRMEDİM AMA KALBUR GİBİ DELİNEBİLİYOR İŞTE..((OZON))

FATIR..27..BEN GÖRMEDİM...AMA SU BUHARININ SOĞUK HAVADA KARŞILAŞMASINDAN YAĞMURUN YAĞDIĞINI BİLİYORUM..

ENBİYA..50..EVET İNKAR EDİYORUM...

BENDEN BU KADAR..NOKTA..

Sitelerde Paylaş

29:19 ALLAH`ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi?

ENBİYÂ

(30) İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?

Hayır ben şahsen görmedim, gören olduğunuda zannetmiyorum. Peki sen gördün mü Emre?

Sitelerde Paylaş

29:19 ALLAH`ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi?.

Bu soruyu bırak allahı aklı başında bir insan bile sormaz nedemek görmedinmi görmedim tabi gören varmı?

ENBİYÂ

Ayete okuduktan sonra nasıl bir akıl delil veya konu olarak getirir anlamak zor.

Getiren bir ateist olsa anlarımda müslüman getirmiş İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hayır görmedim bunu bırak inkar edenleri hiçbir canlı görmedi bu soruyu deli bile sormaz. Bu ayetteki anlama bakarsak inanılması için gereken şeyin bu olayları görümesi olduğu anlamı çıkıyor yani görmeyenler inanmaz ise birşey olmaz. gülermisin ağlarmısın şu deli saçmalıklarını hayatın anlamı sananlar varya şu dünyada.

Birde herşeyi bilen allah bu soruları neden sorar

KÂF SÛRESİ(30) O gün cehenneme, "Doldun mu?" deriz. O da, "daha var mı?" der.

Araf Suresi

(12) Allah, "Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?" dedi. (O da) "Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın" dedi.

Sad Suresi

(75) Allah, "Ey İblis! "Ellerimle yarattığıma saygı ile eğilmekten seni ne alıkoydu? Büyüklük mü tasladın, yoksa üstünlerden mi oldun?" dedi.

Herşeyi bilen allahın sorduğu sorulara bakın...

Sitelerde Paylaş

Konuya ilginize teşekkürler arkadaşlar.

Cevaplara geçelim:

Bugün bilim sayesinde ayetlerin bahsettiği şeyleri görebiliyoruz. Big bang'i de, diğerlerini de...

Ve özellikla bilim ve teknolojide ileri giden medeniyet insanlarına soruluyor. "Hala iman etmeyecek misiniz?"

Aynı şey aya yolculukla ilgili ayette de geçerli:

18. Ve dolunay haline geldiği zaman Ay

19. Siz gerçekten tabakadan tabakaya binip geçeceksiniz

20. Şu halde onlara ne oluyor ki iman etmiyorlar.

84 İnşikak Suresi 18-20

Yine bu ayet de, ayettekini gerçekleştiğini görenlere özel bir gönderme yapıyor.

İkinci soruya gelelim. Allah soruları cevabını öğrenmek için sormaz,çünkü zaten biliyor. Tıpkı şu sembolik imtihan hayatını ne yapacağımızı görüp öğrenmek için yapmadığı gibi. Ayetlere dikkat ederseniz kimin cennete ve cehenneme gideceği en başından belli. Sadece kalbimizdekiler bize tattırılıyor hepsi bu.

Diğer bir itiraz da Allah'a meydan okuma şeklinde olmuş. Yani eğer su acı olsaydı arıtma tesisiyle tatlı hale getireceğini söylemiş bir arkadaş. Öncelikle teknoloji gelişmeden bunu asla yapamazdınız. Kaldı ki suyu arıtma dediğiniz olay, yine Allah'ın koyduğu yasalar sayesinde gerçekleşebilen bir izin.

Aynı şeyi hayatın her alanına yayabiliriz. Kalp nimetine karşı, "ne olacak biz de yapay kalp yapardık" deme komedisini sürdürebilirsiniz. Ama bu zorlama cevaplarınıza kendinizin bile inanamayacağı açık.

Sadece gerçeklerden kaçış korkaklığınızı maskelemeye çalışıp, biraz vijdanınızı bastırmaya çalışıyorsunuz hepsi bu.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Vakika

62. Andolsun, birinci yaratılışı(nızı) biliyorsunuz. O halde düşünseniz ya!

63. Ektiğiniz tohuma ne dersiniz?!

64. Onu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren biz miyiz?

65. Dileseydik, onu kuru bir çöp yapardık da şaşkınlık içinde şöyle geveleyip dururdunuz:

68. İçtiğiniz suya ne dersiniz?!

69. Siz mi onu buluttan indirdiniz, yoksa indiren biz miyiz?

70. Dileseydik onu acı bir su yapardık. O halde şükretseydiniz ya!..

Kusura bakma ama Emre, senin allahının gerçekten piskolojik sorunları var.

Ben bir canlı yaratacağım, ve en önemli ihtiyacı olarak "su" yapacağım,

Ve ona bunu muhtaç yapıp, "dileseydim acı bir su yapardım" diyeceğim.

Gerçekten hasta, hemde zırdeli. ACİZ !

Tapınılmaya ACİZ !

Sitelerde Paylaş

Iyi guzel de Emrecigim, sen bazi iletileri gormezden gelip kendi dogrultunda gideceksen hic yazmayalim.

Yukarida sordum, Allah son kitabini indirmis. Yil 6. yuzyil. Amerika'nin kesfine 800 yil, Avustralya'nin kesfine de 1000 yil var daha. Buradaki insanlar atese, gunse, bocege, kebelege, ota, boka, abidik gubidik seylere tapiyor ilah diye. Simdi 1000 yil boyunca bu insanlar nasil, nerden haberdar olacak Kuran'dan, zebani'den, melekten, Kabe'den, oructan, iri gozlu hurilerden?

Ise bak. Allah bir kitap gonderiyor, "al bunu butun insanlara gonder de bana tapsinlar" diyecek, "benden baskasina ilah edinenlere cehennemde iskence edecegim" diyecek. Ama gel gelelim o kitap diger kitalara taaaa 1000 sene sonra ulasabilecek.

Ne is bu diye soruyorum Allah'a? (Veya onun avukatlarina, herneyse)

Selamlar

Sitelerde Paylaş
Iyi guzel de Emrecigim, sen bazi iletileri gormezden gelip kendi dogrultunda gideceksen hic yazmayalim.

Yukarida sordum, Allah son kitabini indirmis. Yil 6. yuzyil. Amerika'nin kesfine 800 yil, Avustralya'nin kesfine de 1000 yil var daha. Buradaki insanlar atese, gunse, bocege, kebelege, ota, boka, abidik gubidik seylere tapiyor ilah diye. Simdi 1000 yil boyunca bu insanlar nasil, nerden haberdar olacak Kuran'dan, zebani'den, melekten, Kabe'den, oructan, iri gozlu hurilerden?

Ise bak. Allah bir kitap gonderiyor, "al bunu butun insanlara gonder de bana tapsinlar" diyecek, "benden baskasina ilah edinenlere cehennemde iskence edecegim" diyecek. Ama gel gelelim o kitap diger kitalara taaaa 1000 sene sonra ulasabilecek.

Ne is bu diye soruyorum Allah'a? (Veya onun avukatlarina, herneyse)

Selamlar

İyi güzel de Freewill'ciğim, bu soruyu sana geçen yıl cevaplamıştım. Zaten hep böyle oluyor. Cevapların etkisi bir 6 ay kadar sürüyor.

Kuran'ın ulaşmadığı yerlerin insanları ayetleri yalanlamıyor. Çünkü bilmiyorlar. Zaten ayetlerde eleştirilenler Kuran'a iman etmeyenler.

Peki bu insanlar ne yapacak? Şunu yapacak, şirklerini en az seviyede yaşayıp erdemli bir hayat sürecekler. İyilik üzerine yaşayacaklar.

Hatta ulaştığı halde müslüman olmayan diğer dinlerden insanlar da sapmış inançlarını minumuma indirip güzel bir hayat yaşarlarsa cennete kavuşabilirler:

Bakara Suresi 62 Şu bir gerçek ki, iman edenlerden, yahudilerden, Hıristiyanlardan,Sabiılerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp barışa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır.Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar.

Bunun dışında yaratılırken bize verilen "temel vahyimiz(ruh)" sayesinde neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda temel bilgilere sahibiz. Bu sayede kutsal kitaplar olmadan da sen hırsızlığın kötü birşey olduğunu algılayabiliyorsun. Aynı şekilde kendisine kitap ulaşmadığı halde insanlar tek tanrı inancına sahip olabilirler, atalarının dinlerine itibar etmeyebilirler.

7:172 Rabbin, Adem oğullarının bellerinden soylarını çıkarırken onları kendi kendilerine tanık tutar: "Ben, Rabbiniz değil miyim?" "Evet, tanıklık ediyoruz," derler. Böylece diriliş günü, "Biz bundan habersizdik," diyemezsiniz

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alakasız biliyom ama aklımdan geçeni yazmadan da duramadım.

Allah doymayan erkeklere; "huri" ...orgazm olamamış kadınlara da "gılman" ları vaad etmiş... :lol:

tarihinde pinkfloyd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
:rolleyes: öncelikle huri ve gılmanın anlamını öğrende gel. senn muhatabın biz bizim muhatabımınız Allah(c.c)'dır. soruma cvp gelmdi herşeyi bilen arkadaşlar bu arada neden sadece İslam konuşuluyor yer yüzünde bulunan inanca dayalı tek din o değil ya
Sitelerde Paylaş
DİŞİ (ankebut)

29:19 ALLAH`ın yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını görmediler mi? Bu, elbette ALLAH için kolaydır.

ENBİYÂ

Selam ve sevgiler.

Sen, allahın

yaratılışı nasıl başlatıp, nasıl tekrarladığını

göklerle yer bitişikken, allahın onları ayırdığını ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğini

Gördünmü emre ? Allah adına yemin edebilrimisin?

Gördüm dersen yalancısın, çünkü o zaman sen daha ananın karnında bile değildin hatta anan bile yoktu. Yok eğer görmedim diyorsan, allah ne dediğini bilmeyen meczubun biri. Daha hayatta olmayana insanlara evrenin yaratılışını görmedinizmi diye sormak ancak delilerin işidir.

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...