Jump to content

Devri daim makineleri çağına doğru

Recommended Posts

2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Konu hakkında yeteri kadar araştırma yaparsan bu açıklamaları bulacaksın! Ben böyle bir sistem yapmak zorunda değilim. Nasıl çalışabileceklerini termodinamiğe aykırı olmayacak şekilde açıklayabilmek zeka ister ve zaten bende bol miktarda var.

olmayan sistem için açıklama yapsan ne olur açıklama yapmasan ne olur?

Ne faydası var bana?

Böyle bir sistem bilip yapmayan hala elektrik faturası ödeyen biri gerizekalıdır.

su ısıtıcısı siparişi vermiştin.o projene ne oldu? :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 531
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

olmayan sistem için açıklama yapsan ne olur açıklama yapmasan ne olur?

Ne faydası var bana?

Böyle bir sistem bilip yapmayan hala elektrik faturası ödeyen biri gerizekalıdır.

su ısıtıcısı siparişi vermiştin.o projene ne oldu? :)

Hangi olmayan sistem Bhaskara Wheel'i nerene almak istersin? İstersen çalışır hali bu bak incele...

https://www.youtube.com/watch?v=rbCnzsFjvQU

Bunun için yalnızca eski bir resim de atabilirdim fakat ısrarla çalışır haldeki videosunu paylaşıyorum. Burası bir üniversite ve belki hileli olmayıp çalışabileceğini anlayacak kadar incelersin. Öyle bu hileli kanıt olamaz demek zeka belirtisi değildir. Açıkça inceler hangi kuvvetlerin etkili olabileceğini kendin çözümlersin. Sana bu bilgilendirme de yapıldı ama korku bokuna hiç bir şey yazamadın.

Neden çalıştığını düşün ve bul sana anlatıldı. O kuvvetleri nerene almak istersin. Hesabını yap anla ve sus.

49 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Gerçekte çalışabilen örnekler hakkında hiç bir halt bildiğiniz yok.

Bhaskara wheel enerjisi tükendiğinde duran bir sistem değil çünkü enerjisi hiç tükenmiyor. Onun çalışmadığının zannedilmesinin nedeni prototipini hep15-20 cm boylarında yapmış olmaları ve kütleçekimi ile ilgili eksik bilgilere sahip olmalarıdır.

50-60 cm boylarında yapıldığında nihayet çalışabildiği fark edildi. Şimdi acaba hangi sebeple çalışıyor olabilir. Hani termodinamik? gibi sorular akla gelebilir.

Öncelikle bana çalıştığına kanıt olabilecek net bir kuvvet gösterin derseniz;

Sağ tarafta düşen ağırlıkların düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesinin, dikey bileşeni sebebiyle çalışmasını sürdürüyor. Bu dikey bileşen sistem yatay konumdayken 0 değil midir derseniz hayır sistem dönmekte olduğundan o ağırlık düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesinin dikey bileşeni birim çembere göre -5-6 derecelik bir açıya sahip ve dolayısıyla dikey bileşeni oldukça küçük olsa dahi sürtünme kuvvetleri ile başa çıkıp sistemi döndürebiliyor deriz.

Bu fazla enerji kütleçekiminden geliyor ve dolayısıyla kütleçekimi iş yapabilen, ısı üreten bir enerji kaynağıdır deriz.

Zaten kütleçekimnin oluşumu için harcanan enerji nereye kayboluyor olabilir diye sormazlar mı? Örneğin benzer çekim gücüne sahip mıknatıslar yapılırken yüksek basınç ve yüksek miktarda DC akm verilerek yapılıyor ve mıknatıs hünerini gösterdiği süre boyunca demanyetize olarak nötrleşiyor değil mi? Acaba kütle bu çekim gücünü hiç azalmadan neye borçludur (hangi enerjilere)? Siz bunları sorgulamadan ağırlık merkezi bulma saçmalıklarıyla konuyu açıklayabildiğinizi mi sanıyorsunuz? Öyle bir enerji varsa bu enerjiyi yok mu sayacaksınız?

Bu da İlk bulan şahsın resmi, fotoğrafı değil resmi..

4e65ea1758236ffd192b3bd6659066d3.jpg

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Hangi olmayan sistem Bhaskara Wheel'i nerene almak istersin. İstersen çalışır hali bu bak incele...

Bunun için yalnızca eski bir resim de atabilirdim fakat ısrarla çalışır haldeki videosunu paylaşıyorum. Burası bir üniversite ve belki hileli olmayıp çalışabileceğini anlayacak kadar incelersin. Öyle bu hileli kanıt olamaz demek zeka belirtisi değildir. Açıça inceler hangi kuvvetlerin etkili olabileceğini kendin çözümlersin. Sana bu bilgilendirme de yapıldı ama korku bokuna hiç bir şey yazamadın.

Neden çalıştığını düşün ve bul sana anlatıldı. O kuvvetleri nerene almak istersin. Hesabını yap anla ve sus.

Bu da İlk bulan şahsın resmi, fotoğrafı değil resmi..

4e65ea1758236ffd192b3bd6659066d3.jpg

universite olması hile yapmazlar anlamına gelmiyor.

universitenin görevi eğitmektir kandırmak değil.

çalışıyorsa altına nasıl çalıştığını yazsınlar.

sen anlatamıyorsun.onlarda anlatmmaışlar zaten.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

universite olması hile yapmazlar anlamına gelmiyor.

universitenin görevi eğitmektir kandırmak değil.

çalışıyorsa altına nasıl çalıştığını yazsınlar.

sen anlatamıyorsun.onlarda anlatmmaışlar zaten.

Hile olmadığını, çalışmasının fiziksel bir açıklaması olduğunu yazıyorum hiç oralı olmuyorsun. Bu açıklamayı ilk ben yapmış olsam ne değişir.

Bhaskara wheel enerjisi tükendiğinde duran bir sistem değil çünkü enerjisi hiç tükenmiyor. Onun çalışmadığının zannedilmesinin nedeni prototipini hep 15-20 cm boylarında yapmış olmaları ve kütleçekimi ile ilgili eksik bilgilere sahip olmalarıdır.

50-60 cm boylarında yapıldığında nihayet çalışabildiği fark edildi. Şimdi acaba hangi sebeple çalışıyor olabilir. Hani termodinamik? gibi sorular akla gelebilir.

Sağ tarafta düşen ağırlıkların düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesinin, dikey bileşeni sebebiyle çalışmasını sürdürüyor. Bu dikey bileşen sistem yatay konumdayken 0 değil midir derseniz hayır sistem dönmekte olduğundan o ağırlık düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesinin dikey bileşeni birim çembere göre -5-6 derecelik bir açıya sahip ve dolayısıyla dikey bileşeni oldukça küçük olsa dahi sürtünme kuvvetleri ile başa çıkıp sistemi döndürebiliyor deriz.

Bu fazla enerji kütleçekiminden geliyor ve dolayısıyla kütleçekimi iş yapabilen, ısı üreten bir enerji kaynağıdır deriz.

Zaten kütleçekimnin oluşumu için harcanan enerji nereye kayboluyor olabilir diye sormazlar mı? Örneğin benzer çekim gücüne sahip mıknatıslar yapılırken yüksek basınç ve yüksek miktarda DC akm verilerek yapılıyor ve mıknatıs hünerini gösterdiği süre boyunca demanyetize olarak nötrleşiyor değil mi? Acaba kütle bu çekim gücünü hiç azalmadan neye borçludur (hangi enerjilere)? Siz bunları sorgulamadan ağırlık merkezi bulma saçmalıklarıyla konuyu açıklayabildiğinizi mi sanıyorsunuz? Öyle bir enerji varsa bu enerjiyi yok mu sayacaksınız?

Sitelerde Paylaş

Şimdi, John_Ahmet yazdı:

tamam işte bunu denkleme dök.

yada yazdığın program gibi program yazıp ispatla.iterasyon  yöntemi ile integralini almıştın.  :)

Sitelerde Paylaş

Su içen kuş düzeneğiyle tartışma çoktan kapandı zaten. Devri daim makineleri gerçek.

Geriye kalan tek konu, devri daim düzenekleri ile bedava enerji elde etmek dünyada,  bugüne kadar olduğu gibi hep engellenmeye mi çalışılacak, yoksa insanlık uyanacak ve  gerçek bilime yönelecek mi...

Dünyadaki malum güçler sadece enerji konusunda değil, tıp ve diğer konularda da insanların gerçeğe ve çözüme kavuşmasına engel olmaya çalışıyorlar. Yoksa şimdiye kadar özellikle doğal tedavilerle her hastalığın iyileştirildiği bir dünyada yaşıyor olacaktık.

Bugün ABD'de koronavirüse karşı işe yarar tedaviler engellendiği için günde 1000 insanını kaybediyor Amerikan halkı.

Aynı zalimlik devri daim düzenekleri konusunda da sahte bilim dünyasında hakim.

Selam

Emre_1974tr (Emre Karaköse)

tarihinde EK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

yada yazdığın program gibi program yazıp ispatla.iterasyon  yöntemi ile integralini almıştın.  :)

Programlara bakan var sanki... Senden başka bakan yok emin ol! Senin de bu özelliğini seviyorum. Ne paylaşırsak dikkatle inceleyip fikrini söylüyorsun fakat bu az önceki kanıtımı defalarca paylaştım ama senden tık yok. Ben yapsam satırlar arasında unutulup gidecek. Geogebra ile 30dk dır cebelleşiyorum sinirlenip neredeyse bilgisayarı parçalayacaktım. Ağırlığın giderek artan açısal hızına göre doğru büyüklükte 3,er 5 er derece açılarla 10 15 adet merkezkaç kuvvetini şekil ile gösterip bu kuvvetlerin bileşkesini hesaplayıp bu kuvvetin yönü ve şiddetini yaklaşık olarak şekilde gösterip dikey bileşenin iş yapabileceğini gösteren şekli çizip yardımcı olacak birine bakıyorum. Kendim yapabilsem çoktan yapmış olurdum. Programcılığı seçtiğimden beri grafik çizim yeteneklerimi kaybettim fakat kodla çizdirebiliyorum. Sen kolayca Geogebra ile çizmezsen ben kodla çizdirip link atacağım ama yine kimse oralı olmayacak. Laflarını söyleyip kaçıyorlar.Baksana terbiyesiz bana küfür ediyor raporluyorum fakat yine de benim başlığımı tavanarasına gönderiyorlar. Böyle de ahlaksız yöneticileri var bu forumun. Daha ne kadar tahammül edilebilir ki...

Namert insanların karşısında haklı olsanız bile bu onların fikirlerini değiştirmeye asla yetmiyor. Çünkü aşırı derecede namert ve ahlaksızlar. Seni meclisin dışında tutuyorum. 

@administrator

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

Bir önceki iletimi görmezden gelme! Ana ilke ne biliyor musun? Sistemde kütleçekiminin oluşturduğu merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırmak ve basitçe bu tür sistemlerin ana ilkesi budur. Orffyreus'un tekerleğinde de benzer bir ilkeden faydalanılıyor. Yine milkovic sarkacının free energy oluşturduğu savı bu temele dayanır. Merkezkaç kuvveti örneğin bir sarkaçta açısal hızın karesiyle doğru orantılıdır. Basit bir sarkaç örneğin 180 derece açıda salınım yapıyorsa açısal hızın doruğa ulaştığı en aşağı noktada merkezkaç kuvvetleri ağırlığın 4 katına kadar ulaşıyor. Bu 120 derecede 3 küsür katına kadar oluyor. İşte bu kuvvetlere iş yaptırmanın bir yolunu bulursan kaçınılmaz olarak kütleçekimi kaynaklı bir devridaim sistemi bulmuş oluyorsun. Basit sarkacı düşünüp iş yapmayan kuvetlerin enerji oluşturamayacağını düşünebilirsiniz fakat Milkovic sarkacında olduğu gibi iki aşamalı (Two stage mechanical oscillator) kullanırsanız bu mümkün hale geliyor.

Böylece bu merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırarak basit sarkacın yalnızca sürtünme kuvvetleri karşılığında bundan çok daha fazlasını hasat edebileceğiniz bir sistem hazırlayabiliyorsunuz. Zamanında Orffyreus bunu mekanik özdevinim oluşturarak başarıp 3 metre çapındaki tekerleğin kendiliğinden dönmesini sağlayarak tarihe geçti. Bu olayda sistemi test etmek için bir odaya 54 gün boyunca kapatıp çalışmasını sürdürüp sürdürmediği incelenip çok saygın görgü tanıklarınca resmi raporlar hazırlanmıştır fakat niyeyse bu sistem de tarihin tozlu raflarında sessizce anlaşılmayı bekliyor. 

https://zamanmakinasi.webnode.com.tr/news/bir-devri-daim-makinesi-hikayesi/

220px-Pendulum_animation.gif

oscillator_animation.gif

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, EK said:

Su içen kuş düzeneğiyle tartışma çoktan kapandı zaten. Devri daim makineleri gerçek.

Geriye kalan tek konu, devri daim düzenekleri ile bedava enerji elde etmek dünyada,  bugüne kadar olduğu gibi hep engellenmeye mi çalışılacak, yoksa insanlık uyanacak ve  gerçek bilime yönelecek mi...

Dünyadaki malum güçler sadece enerji konusunda değil, tıp ve diğer konularda da insanların gerçeğe ve çözüme kavuşmasına engel olmaya çalışıyorlar. Yoksa şimdiye kadar özellikle doğal tedavilerle her hastalığın iyileştirildiği bir dünyada yaşıyor olacaktık.

Bugün ABD'de koronavirüse karşı işe yarar tedaviler engellendiği için günde 1000 insanını kaybediyor Amerikan halkı.

Selam

Tipik geri zekalı dangalak lafı. Şaşırdık mı, elbette hayır, kaç senedir ısrar ediyorsun bu gerzeklikte.

Dışarıdan bir şekilde enerji alan ve bunu bir şekilde hareket olarak veren şeylere devri daim falan denmez, dangalak. Bunlara motor denir. Malum güç dediğin şey o niyette olsaydı, sen bugün bunları biliyor da olmazdın ayrıca. 

Ortamdaki enerjiyi, ısıyı falan kullanıp hareket edip duran tonla düzenek var, bundan sonra da olacaktır. Ama bunlara ancak sen gibi dangalaklar devridaim diyecektir, gerçek adları ise, motor olarak kalacaktır. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, EK yazdı:

Selam

Burada asıl sorun kolektif olarak dünyada kötülüğün yaygın olması. Zaten yoksa çoktan devri daim düzeneklerinden sürekli enerji ve de doğal tedaviler  gündelik hayatımıza girmişti.

Ve bu gerçekleri yazdıkça öfkeden kıvranan tipler de bu zalimliğin ana parçalarından.

Selam

tarihinde EK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@Smile Buddha ve anlamamakta ısrar eden hepiniz için söylüyorum.

Evet su içen kuş da devridaim makinesidir. Jiroskop benzeri bir sistemle de aynı prensipleri kullanarak devridaim oluşturulabiliyor yanlış değil. Bakın tanım tam olarak şöyle;

Kısaca doğanın enerji döngüsüne doğrudan bağlanabilen sistemlere devridaim makinesi denir. nokta

Diğer tanım ise şöyle;

Devridaim makinesi, enerji nakline ihtiyaç duymayan ve depolanmış enerji gereksinimi olmadan çalışmasını sürdüren makinelerdir.

Zaten bu tanımdan da yukarıdaki tanımı çıkarmak mümkündür.

Kütleçekiminin iş yaptığı, ısı üretebildiği herkesçe anlaşılacak şekilde kanıtlansa -- ki zaten kanıtlandı fakat pek bilinmiyor -- o zaman sizler bu mantıkla diyeceksiniz ki kardeşim kapiler sıvı yükselteci, bhaskara wheel, orrfyreus'un tekerleği de devridaim makinesi değildir. Onlar kütleçekimi enerjisini kullanan sistemler o kadar diyebilirsiniz.

Bizler de o halde vakum enerjisini kullanan, ya da ihtiyaç duyduğu enerjiyi karanlık enerjiden çekebilen makinelere devridaim denir diyebilecektik. Onlar da kanıtlandığında sistemlerimizi kategorize ederken bir ayrıma gitmemiz gerektiğini fark edecektik.

Hatta şu prensiple çalışan sistemler devridaimdir de diyebilirdik.

http://superileri.com/bilim-adamlari-mutlak-sifirdan-daha-soguga-ulasti-kadar-dusuk-bir-sicaklik-ki-sonsuz-dereceden-bile-daha-sicak/

Kasten bilerek enerjiyi nakil ederek çalıştırdığımız sistemlerle ihtiyaç duyduğu enerjisini doğanın enerji döngüsünden kendisi alarak çalışmasını sürdürebilen sistemleri farklı başlıklarda incelemek gerekecekti. Umarım bunları anlıyorsunuzdur.

Sizler enerji girdisini açıklayabiliyorsunuz diye bir sisteme devridaim makinesi değildir demek aptallıktan başka bir şey değildir. nokta

Bhaskara wheel enerjisi tükendiğinde duran bir sistem değil çünkü enerjisi hiç tükenmiyor. Onun çalışmadığının zannedilmesinin nedeni prototipini hep 15-20 cm boylarında yapmış olmaları ve kütleçekimi ile ilgili eksik bilgilere sahip olmalarıdır.

Bir önceki iletimi görmezden gelmeyin! Ana ilke ne biliyor musunuz? Sistemde kütleçekiminin oluşturduğu merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırmak ve basitçe bu tür sistemlerin ana ilkesi budur. Orffyreus'un tekerleğinde de benzer bir ilkeden faydalanılıyor. Yine milkovic sarkacının free energy oluşturduğu savı bu temele dayanır. Merkezkaç kuvveti örneğin bir sarkaçta açısal hızın karesiyle doğru orantılıdır. Basit bir sarkaç örneğin 180 derece açıda salınım yapıyorsa açısal hızın doruğa ulaştığı en aşağı noktada merkezkaç kuvvetleri ağırlığın 4 katına kadar ulaşıyor. Bu 120 derecede 3 küsür katına kadar oluyor. İşte bu kuvvetlere iş yaptırmanın bir yolunu bulursan kaçınılmaz olarak kütleçekimi kaynaklı bir devridaim sistemi bulmuş oluyorsun. Basit sarkacı düşünüp iş yapmayan kuvetlerin enerji oluşturamayacağını düşünebilirsiniz fakat Milkovic sarkacında olduğu gibi iki aşamalı (Two stage mechanical oscillator) sarkaç kullanırsanız bu mümkün hale geliyor.

Böylece bu merkezkaç kuvvetlerine iş yaptırarak basit sarkacın yalnızca sürtünme kuvvetleri karşılığında bundan çok daha fazlasını hasat edebileceğiniz bir sistem hazırlayabiliyorsunuz. Zamanında Orffyreus bunu mekanik özdevinim oluşturarak başarıp 3 metre çapındaki tekerleğin kendiliğinden dönmesini sağlayarak tarihe geçti. Bu olayda sistemi test etmek için bir odaya 54 gün boyunca kapatıp çalışmasını sürdürüp sürdürmediği incelenip çok saygın görgü tanıklarınca resmi raporlar hazırlanmıştır fakat niyeyse bu sistem de tarihin tozlu raflarında sessizce anlaşılmayı bekliyor. 

https://zamanmakinasi.webnode.com.tr/news/bir-devri-daim-makinesi-hikayesi/

220px-Pendulum_animation.gif

oscillator_animation.gif

Sitelerde Paylaş

https://www.desmos.com/calculator/4tptqgeiwo

Kütle merkezine göre denge noktasını buldum.

20.688o   saat yönünde  dönerse kütle merkezinin x değeri 0 oluyor.sistem dengeye geliyor.

teker yarıçapı=0.5 metre

düşen plakaların ağırlığı 3 kg uzunluğu 10 cm  kalınlığı 4 cm olarak aldım.

bu videodaki düzene göre hesapladım.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

20.688o   saat yönünde  dönerse kütle merkezinin x değeri 0 oluyor.sistem dengeye geliyor.

teker yarıçapı=0.5 metre

Sana zaten yalnızca ağırlıkları ve ağırlık merkezini dikkate alarak yapacağın hesaplardan sonra sistemin dengede olduğunu hesaplayacaksın ancak bu doğru değil demiştim hatırlıyor musun? Zaten Yalnızca ağırlık kuvvetlerini dikkate alırsan buradaki fazla enerjiyi asla tespit edemezsin.

Sistemin saat yönünde döndüğünü düşünürsen eksi yönde açılarla hareketini sürdürürken ve sağ tarafta birim çembere göre 0 noktasına gelen ağırlıklar 90 derece açı oluşturacak şekilde düşüyorlarlar. İşte onlar düşerken açının 90 dereceye gelmesi yaklaşık -30 -40 derece bir açıya denk geliyor. Bu açıya gelene kadar ağırlığın kendi eksenindeki açısal hızı sürekli artıyor ve açısal hızın karesine orantılı merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesini alırsan bunun dikey bileşenin aşağı yönlü küçük bir kuvvet olduğunu hesaplayabilirsin.

İşte sistemin dönme momentini oluşturan kuvvet budur ve nasıl hesaplanacağını sen iyi biliyorsun. Şimdi bu hesabına ilave olarak daha önce dikkate almadığın bu kuvveti hesaplayıp sistemin neden döndüğünü anlayabilirsin. Yine de bu çok büyük bir moment oluşturmuyor ancak sistemin sürtünme kuvvetleri ile başa çıkarak hareketi sürdürüyor.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sana zaten yalnızca ağırlıkları ve ağırlık merkezini dikkate alarak yapacağın hesaplardan sonra sistemin dengede olduğunu hesaplayacaksın ancak bu doğru değil demiştim hatırlıyor musun? Zaten Yalnızca ağırlık kuvvetlerini dikkate alırsan buradaki fazla enerjiyi asla tespit edemezsin.

Sistemin saat yönünde döndüğünü düşünürsen eksi yönde açılarla hareketini sürdürürken ve sağ tarafta birim çembere göre 0 noktasına gelen ağırlıklar 90 derece açı oluşturacak şekilde düşüyorlarlar. İşte onlar düşerken açının 90 dereceye gelmesi yaklaşık -30 -40 derece bir açıya denk geliyor. Bu açıya gelene kadar ağırlığın kendi eksenindeki açısal hızı sürekli artıyor ve açısal hızın karesine orantılı merkezkaç kuvvetlerinin bileşkesini alırsan bunun dikey bileşenin aşağı yönlü küçük bir kuvvet olduğunu hesaplayabilirsin.

İşte sistemin dönme momentini oluşturan kuvvet budur ve nasıl hesaplanacağını sen iyi biliyorsun. Şimdi bu hesabına ilave olarak daha önce dikkate almadığın bu kuvveti hesaplayıp sistemin neden döndüğünü anlayabilirsin. Yine de bu çok büyük bir moment oluşturmuyor ancak sistemin sürtünme kuvvetleri ile başa çıkabiliyor.

cevabı diğer tarafta verdim.merkezkaç kuvvet düşen ağırlıkları daha fazla dışarı doğru açamaz.

çünkü menteşeler ile bağlı.

düşmeyen ağırlıkları ise ise dışa doğru açar.sağ ve sol dengesizliği ortadan kalkar.

bu yüznde statik hesap yapmaya karar verdim.  

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

cevabı diğer tarafta verdim.merkezkaç kuvvet düşen ağırlıkları daha fazla dışarı doğru açamaz.

çünkü menteşeler ile bağlı.

düşmeyen ağırlıkları ise ise dışa doğru açar.sağ ve sol dengesizliği ortadan kalkar.

bu yüznde statik hesap yapmaya karar verdim.  

İşte zaten sistemin ya da ağırlıkların sahip oldukları kinetik enerjiyi dikkate almadığın için ve merkezkaç kuvvetinin buradaki rolüne dair hiç hesap yapmadığın için bu fazla momenti senin hesaplaman pek mümkün değil, daha deneyimli birinin bu hesapları yapabileceğine eminim.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, John_Ahmet yazdı:

İşte zaten sistemin ya da ağırlıkların sahip oldukları kinetik enerjiyi dikkate almadığın için ve merkezkaç kuvvetinin buradaki rolüne dair hiç hesap yapmadığın için bu fazla momenti senin hesaplaman pek mümkün değil, daha deneyimli birinin bu hesapları yapabileceğine eminim.

sistemin sade sağ tarafındaki ağırlıklar dışarı doğru açılmaz sol tarfındakilerde dışarı doğru açılır.

sadece sağ taraftaki açılıp düşseydi haklıydın.sol tarftaki ağırlıklarda  dışa doğru açılıyor.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

sistemin sade sağ tarafındaki ağırlıklar dışarı doğru açılmaz sol tarfındakilerde dışarı doğru açılır.

sadece sağ taraftaki açılıp düşseydi haklıydın.sol tarftaki ağırlıklarda  dışa doğru açılıyor.

Büyük dairenin açısal hızı çok düşük olduğundan soldaki bu durum çok küçük kuvvetlere karşılık geliyor ancak sağ tarafta 0 noktasına gelen ağırlık sonlandırıcıya kadar düşerken açısal hız çok büyük oluyor ve burada oluşan merkezkaç kuvvetinin büyüklüğünü ve yönünü hesaplarsan 0 noktasından çok yakın geçen güney batı yönlü olduğunu belirleyebilirsin. İşte bu kuvvetin o küçücük dikey bileşenin yaptığı işe bakar mısın? Sürtünme kuvvetlerine rağmen sistemin küçük bir momentle sürüklüyor. Zaten konu hakkında bilimsel açıklama yapılırken bir çok yerde devidaim konusu açıldığında bu sürtünme kuvvvetlerine rağmen hareketini sürdüren sistemlerden bahsediliyor ama bundan faydalanmak mümkün değil deniyor. Ben Bhaskara Wheel'in 50-60 cm boyundaki sistemleri için buna katılabilirim ancak 10 metre çapında inşaa edildiğinde bu kulube gibi bir çiftlik şantiyesine yetecek enerjiyi üretmesi bakımından kırsal bölgelerde kullanılabilir.

Ayrıca güç üreten sistemler çok bilinmediğinden örneğin Orffyreus'un tekerleği gibi 3,5 metre çapında olup bahsettiğim temel ilkeden sonuna kadar faydalanan ve her iki yanında sarkaçlar bulunan bir sistemin 15 cm olan mili ile 40 kg ya kadar ağırlıklar kaldırılabiliyordu. Bunların her birini tartışmayı çok arzuluyorum. Zor da olsa nihayetinde buradaki sistemlerin çalışma nedenlerini anlayacak ve bunun termodinamiğe aykırı olmadığına sizler de kanaat getireceksiniz. Tek fark artık kütleçekiminin kullanılabilir bir enerji kaynağı olduğunda hem fikir olmaktan geçiyor.

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Smile Buddha yazdı:

teker yarıçapı=0.5 metre

Varsayımlarımız aynı değil o yüzden aynı çıkmaz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...