Jump to content

Tanrı

Recommended Posts

Bu şey egoist.

Kendine birilerinin yalakalık yapmasını istiyor.

Bu yüzden insanların ruhunu yaratıyor.

Sonra bu ruhları sınamak üzere bir evren yaratıyor.

İki tane seçmece bireyi -biri erkek biri dişi olmak üzere- bu evren içerisinde atın cinsel organı üzerindeki kelebek kadar yer tutmayan bir yere, bir elmayı bahane ederek gönderiyor.

Bu iki bireyin önce birbirleriyle, sonra da evlatlarının kardeş kardeşe çiftleşmesiyle bütün bir insan ırkının ortaya çıkmasını sağlıyor.

Aynı zamanda bu adam insanlara hizmet etmek üzere dünya üzerindeki diğer yaşam formlarını meydana getiriyor.

İlginç olarak diğer yaşam formlarının insanlar gibi kardeş kardeşe düzüşerek ortaya çıktığına dair bir bilgi elimize ulaşmıyor.

Adam bir tasarımcı ve dünya üzerine yolladığı şeyleri bizzat tasarlıyor.

Yalnız tasarlarken her nedense hayvanların ait oldukları sınıfların anatomik, dokusal, fizyolojik özelliklerini ihmal edemiyor. Gücü yetmediği için değil canı öyle istediği için...

Bir de insanları dünyaya yollamadan evvel yarattığı yüz binlerce tür var. Bunları yok ediyor.

Daha önce yaşamayıp 3-4 milyon yıl önce yer yüzünde görünmeye başlamış türler hakkında veriler topluyoruz. Nasıl tasarlanıp yaratıldıklarına dair yine bir veri yok elimizde.

Bu adama göre bizim bunları bilmemize gerek yok. Yapmamız gerekenleri kitap haline getirip basması için görevlendirdiği adamlar var. Ne yapmamız gerektiği belli:

Ye, iç, sıç, işe, uyu, uyan, çalma, zina etme, ibadet et, ibadet et, ibadet et...

Bu kurallara uymazsak sonsuza kadar işkence görüp acı çekeceğiz. Yaparsak bakire kadınlarla doyasıya sevişip lezzetli meyveler yiyeceğiz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tanrı dediğimiz şeyin özeti budur sanıyorum.

Dindar arkadaşlar bir dakikalığına kafalarını formatlayıp, tamamen duru zihinleriyle bunların mantıklı olduğunu söyleyebilir mi?

Ego insana özgü, vazgeçilmez bir kavramdır ve insanın kendisini koruması için gereklidir. Tanrı keşke egoist olsa. O narkissos'un ta kendisidir. Patolojiktir.

tarihinde primat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hatta bırakın yolun bitimini; yolun sonuna yaklaştığınızda görücem sizi..

Mask, Tanrı budur, din budur işte... İnsanların zayıflıklarından faydalanan bir parazit. Dinin tanımını yapmışsın farkında olmadan.

Bu arada therow'un yazdıklarını katılıyorum. Tanrı, özellikle İbrahimi dinlerin tanrısı çelişkiler yumağıdır. Tanrı gibi bir saçmalığa inanmak için insanın anlağından vazgeçmesi gerekir.

Aha... çok güzel imza sözü oldu; Ya anlak ya allah!

Bilgehan

Sitelerde Paylaş
Bende halk dilinde kullanmış olabileceğini belirtmiştim.

Soyledigin suydu:

"...Diğerleride aynı,mantıksızlığı yanlış algılıyorsunuz veya gündelik kullanımda kullanıldığı gibi sanıyorsunuz ..."

Burada "saniyorsunuz" kelimesi "..saniyorsunuz ama, aslinda oyle degildir..." anlamina geliyor.

Bu noktada, thecrow'nun, "mantiksizlik" kelimesini, gunluk yasamdaki anlaminda kullandigi konusunda anlastik saniyorum.

O zaman, thecrow'nun yazdiklarini okuyan birinin "Boyle mantiksiz bir tanri olamaz!" demesini beklerim. Sadece "beklerim" diyorum, gerekir demiyorum..

Bu baslikta onemli olan, baslik yazisinin kontekst icinde okunmasi. Ortada teknik anlamda "mantigi" zorlayan bir arguman yok.

İslama göre Allah geleceği bilemez,bilmesinede gerek yoktur,sana yanlış öğretmişler.Allaha göre gelecek olmaması gerekir,çünkü islam ilahiyatında Allahın "AN"da olduğu kabul edilir.Gelecek değişiyorsa bu sana göredir.İşin mantığa uymama kısmıysa başkadır,diyelimki Allah dediğin gibi geleceği bilir ama değiştiremez.Bu allahın yokluğunu değil,üzerine yüklenene sıfatların çelişkili olduğunu gösterir.Yokluğu bu tür savlarla yadsınamaz.Yokluğu ile sıfatlarının çelişkisizliği veya çelişkili olması arasında kanıtlı mantık bağı yoktur.

"İslama göre Allah geleceği bilemez" demissin. Ben sonradan ateist olanlardan olmadigim icin din bilgim iyi degildir. O yuzden, bu konuyu bilen bir arkadas aydinlatirsa sevinirim.

T.C. Diyanet Isleri Baskanligi, Dini Kavramlar Sozlugu soyle buyurmus:

"Insan gaybi, gizliyi ve gelecegi bilemez. Allah ise bilir."

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/basiliya...69&harf=%C2

Ayrica, Allah her seye kadirse, benim zaman eksenime de girebilmesi gerekir.

Ama gordugun gibi, o eksene girdigi anda yok olmaya mahkumdur.

stenger, "allahin degil, allah'a yuklenen sifatlarin celiskili oldugunu" soylemissin. Allah'i allah yapan bu sifatlardir. Allah'i bize tanimlayan sey islam dinidir. Bu celiskiler allah'in olmadiginin kanitidir. Tabii ki bu celiski, allahtan farkli bir tanrinin varligini curutemeyebilir. Mesela "Manitu" gelecegi bilemeyen bir tanri ise, bu arguman ona uygulanamaz.

Benim tanrıdan nefret etmem onun varlığını yadsımamı gerektirmez,Sartre gibi düşünüyorum,varsa bile yok edilmeli.Ayrıyeten tanrı evrenin mahiyeti üzerine öne sürülen bir olasılıktır,tasarım argümanı varken tanrının varolmama olasılığını öne sürmek saçmalıktan ibarettir.

"Tasarim argumani" dedigin sey'e ben "ol dedi oldu" kurami diyorum.

Tasarim'in argumani filan yoktur. Tasrimin (ID) tek yaptigi sey, evrim kuramina saldirmak, kuramda bosluklar bulmaya calisip yaratilisi tanriya baglamaktir. Hicbir bilimsel yani yoktur. Bilmezki, bir kuramda bulunacak bosluklar baska bir kurama dayanak olarak kullanilamaz.

Sitelerde Paylaş

Bu işe egodan tamamen bağımsız olarak bakalım:

Tanrı denen hikâye kahramanı

1) İnsanları nasıl olacaklarını bile bile yaratır

2) Nasıl olacağını bildiği insanların kimisini nasıl olacağını bildiği şekilde cezalandırır

3) Kimisini de bildiği şekilde mükâfatlandırır

Fakat hâlen kendi yarattığı şeyler ile vakit geçiriyor.

Kendi çalıp kendi söylüyor.

Bizi kendinden eş veya üstün bireyler olarak yaratmıyor, o yüzden de ne kazanıyor ne de kaybediyor.

Kısacası boş boş işler yapıyor.

Sitelerde Paylaş
Ayrica, Allah her seye kadirse, benim zaman eksenime de girebilmesi gerekir.

Ama gordugun gibi, o eksene girdigi anda yok olmaya mahkumdur.

Yok olmaya mahkum olduğunu nerenden çıkardın?İslama göre geleceği bilemez denir çünkü geleceğin bilgisi zaten onun bilgisine içkindir.

stenger, "allahin degil, allah'a yuklenen sifatlarin celiskili oldugunu" soylemissin. Allah'i allah yapan bu sifatlardir. Allah'i bize tanimlayan sey islam dinidir. Bu celiskiler allah'in olmadiginin kanitidir. Tabii ki bu celiski, allahtan farkli bir tanrinin varligini curutemeyebilir. Mesela "Manitu" gelecegi bilemeyen bir tanri ise, bu arguman ona uygulanamaz.

Dikkatli analiz et,o çelişkiler Allahın olmadığını kanıtlamaz.Sadece onda o çelişkilerin olduğunu kanıtlar.Başka bir deyişle o çelişkiler Allahda aynı anda olamıyorsa Allah sandığımız gibi veya sana kitabında açıkladığı gibi değil anlamı çıkıyor.Daha doğrusu verdiği bilgilerin güvenilmez olduğu çıkıyor.Böyle bir mantıksal durumda Allahın yokluğundan bahsedemezsin.

"Tasarim argumani" dedigin sey'e ben "ol dedi oldu" kurami diyorum.

Senin tasarım argümanına ne dediğin seni ilgilendirir,mesela şu dediğin senin bu konuda bilgisiz olduğunu gösteriyor.

Tasarim'in argumani filan yoktur. Tasrimin (ID) tek yaptigi sey, evrim kuramina saldirmak, kuramda bosluklar bulmaya calisip yaratilisi tanriya baglamaktir. Hicbir bilimsel yani yoktur. Bilmezki, bir kuramda bulunacak bosluklar baska bir kurama dayanak olarak kullanilamaz.

Hemen koşa koşa tasarım okumaya başla,ben okudum,o kadar kolay mevzu değil,sandığından çok daha derin.Hatta yakında biyolojik evrimde kriz çıkaracak kadar derin.

Sitelerde Paylaş
Yok olmaya mahkum olduğunu nerenden çıkardın?İslama göre geleceği bilemez denir çünkü geleceğin bilgisi zaten onun bilgisine içkindir.

Yukarida diyanet islerinin aciklamasini verdim. Onlara gore, ve benim bugune kadar duyduklarima gore allah gelecegi bilir. Gelecek derken, benim zaman eksenimdeki gelecekten bahsediyorum, allaha gore olan (ya da olmayan) zamandan degil.

Dikkatli analiz et,o çelişkiler Allahın olmadığını kanıtlamaz.Sadece onda o çelişkilerin olduğunu kanıtlar.

Onda o celiskiler varsa, o mantiken "var olamaz". Fizik kurallarini gectim, sayet, "allah bizim mantik kurallarimiz disindadir" diyorsan da soylenecek birsey yok.

Başka bir deyişle o çelişkiler Allahda aynı anda olamıyorsa Allah sandığımız gibi veya sana kitabında açıkladığı gibi değil anlamı çıkıyor.Daha doğrusu verdiği bilgilerin güvenilmez olduğu çıkıyor.Böyle bir mantıksal durumda Allahın yokluğundan bahsedemezsin.

Benim kitabim filan yok stenger. Kitap dedigimiz sey Kuran. Ve allah'i tanimlayan kaynak da bu kitap. O yuzden de, bu kitabin tanimladigi tanri olan Alah'in yoklugunu kolayca kanitlayabiliyorum. Sen bir "tanri" dan bahsediyorsan (a god) ve bu tanri, kuran'in tanimladigi allah degilse, o ayri bir konu.

Senin tasarım argümanına ne dediğin seni ilgilendirir,mesela şu dediğin senin bu konuda bilgisiz olduğunu gösteriyor.

Hemen koşa koşa tasarım okumaya başla,ben okudum,o kadar kolay mevzu değil,sandığından çok daha derin.Hatta yakında biyolojik evrimde kriz çıkaracak kadar derin.

E bilimi "Adnan Hoca" dan ogrenirsen olacagi budur.

Biyolojik evrimde kriz filan cikmaz. Duzeltmeler yapilabilir. Fok baliginin burnunun su su nedenlerle boyle oldugunu dusunuyorduk, megerse ondan degilmis, sundanmis denir. vs..

Onemli olan su. Diyelim ki yaratilis "kurami" ni kabul ettik. Okullarda bu nasil okutulacak. Lutfen bunu izah edermisin. Hic "evrim" sozcugunu kullanmadan bize bu "kuram" in okullarda nasil ogretilecegini anlat. Oyle uzun uzun yazmana gerek yok. Bir iki satir. Bir iki ornek..

NOT: Arkadaslar, su sorunun cevabini bilen var mi?

"Islam'a gore Allah gelecegi bilebilir mi?"

Gelecek derken, bana gore olan zaman eksenindeki gelecekten bahsediyorum.

Sitelerde Paylaş
Yukarida diyanet islerinin aciklamasini verdim. Onlara gore, ve benim bugune kadar duyduklarima gore allah gelecegi bilir. Gelecek derken, benim zaman eksenimdeki gelecekten bahsediyorum, allaha gore olan (ya da olmayan) zamandan degil.

Tamam işte senin kendi zaman eksenin onun için neki?

Onda o celiskiler varsa, o mantiken "var olamaz". Fizik kurallarini gectim, sayet, "allah bizim mantik kurallarimiz disindadir" diyorsan da soylenecek birsey yok.

Sen gene anlamamışsın,iki zıt özelliği bir arada barındırması onun yokluğunu değil,iki zıt özelliği barındırmadığını gösterir.İyice düşün bunu.Bilinçli bir varlıktan söz ediyoruz.Sen bakma o istediği kadar ben çelişkilerle birlikte varım desin.

Benim kitabim filan yok stenger. Kitap dedigimiz sey Kuran. Ve allah'i tanimlayan kaynak da bu kitap. O yuzden de, bu kitabin tanimladigi tanri olan Alah'in yoklugunu kolayca kanitlayabiliyorum. Sen bir "tanri" dan bahsediyorsan (a god) ve bu tanri, kuran'in tanimladigi allah degilse, o ayri bir konu.

Kitaba bakarak Allahın yokluğunu kanıtlayamazsın.Kendini kandırma.

E bilimi "Adnan Hoca" dan ogrenirsen olacagi budur.

Biyolojik evrimde kriz filan cikmaz. Duzeltmeler yapilabilir. Fok baliginin burnunun su su nedenlerle boyle oldugunu dusunuyorduk, megerse ondan degilmis, sundanmis denir. vs..

Beni tanımadan hakkımda saçma sapan yorumlar yapma.Sen bilimi alevi derganında öğrenirsen olacağın bu.

Onemli olan su. Diyelim ki yaratilis "kurami" ni kabul ettik. Okullarda bu nasil okutulacak. Lutfen bunu izah edermisin. Hic "evrim" sozcugunu kullanmadan bize bu "kuram" in okullarda nasil ogretilecegini anlat. Oyle uzun uzun yazmana gerek yok. Bir iki satir. Bir iki ornek..

Laga luga ediyorsun,yaratılış kuramı diye bir şey yok,neyi öğretilsin?.Yartılış bilimdışı saçma sapan birşeydir.Tasarım başkadır.

NOT: Arkadaslar, su sorunun cevabini bilen var mi?

"Islam'a gore Allah gelecegi bilebilir mi?"

Gelecek derken, bana gore olan zaman eksenindeki gelecekten bahsediyorum.

Hadi cevap vereyim Allah senin geleceğini bilir.Burdan onun başka bir özelliğini çakıştırıp yokluğunu göstermeye kalkışacağını biliyorum.İŞte bu mantık ve felsefe yoksunluğunun göçstergesidir.Tabi sen gene anlamayacak ve aynı şeyleri sayıklayacaksın.Benden bu kadar,sabit fikirlilerle uğraşamam.

tarihinde stenger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tamam işte senin kendi zaman eksenin onun için neki?

Yukarda bunun tam tersini soyluyordun ama. Bak bu senin cumlen:

Allahın "AN"da olduğu kabul edilir.Gelecek değişiyorsa bu sana göredir.

Sen gene anlamamışsın,iki zıt özelliği bir arada barındırması onun yokluğunu değil,iki zıt özelliği barındırmadığını gösterir.

Bir karar ver istersen... :)

İyice düşün bunu.Bilinçli bir varlıktan söz ediyoruz.Sen bakma o istediği kadar ben çelişkilerle birlikte varım desin.

????

Kitaba bakarak Allahın yokluğunu kanıtlayamazsın.Kendini kandırma.

Peki.. :)

Beni tanımadan hakkımda saçma sapan yorumlar yapma.Sen bilimi alevi derganında öğrenirsen olacağın bu.

Hayatimda hic alevi dergahi gormedim..

Laga luga ediyorsun,yaratılış kuramı diye bir şey yok,neyi öğretilsin?.Yartılış bilimdışı saçma sapan birşeydir.Tasarım başkadır.

BIR:

"The intelligent design movement is a direct outgrowth of the creationism of the 1980s"

Yani; "Akilli tasarim hareketi, 1980'lerin yaratilisciliginin dogrudan uzantisidir."

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design

(hadi bana inanmiyorsun, Dadaloglu soyluyor :) )

IKI:

Tamam.. En iyi bildigin yeri anlat o zaman. Madem yaratilisci degilsin, "akilli tasarimcisin", bize "akilli tasarim"in okullarda nasil ogretilecegini anlat. Bir iki cumle yeter.

Hadi cevap vereyim Allah senin geleceğini bilir.

Hmmm... Safim diye beni kandirmaya calisiyordun herhalde. :) Cunku bak ne demissin yukarida:

"İslama göre Allah geleceği bilemez,bilmesinede gerek yoktur,sana yanlış öğretmişler"

Burdan onun başka bir özelliğini çakıştırıp yokluğunu göstermeye kalkışacağını biliyorum.İŞte bu mantık ve felsefe yoksunluğunun göçstergesidir.Tabi sen gene anlamayacak ve aynı şeyleri sayıklayacaksın.Benden bu kadar,sabit fikirlilerle uğraşamam.

Anlasildi... tamam ...

Sitelerde Paylaş
Hayatimda hic alevi dergahi gormedim..

İnanmıyorum.Sen bir alevi dönmesisin.

BIR:

"The intelligent design movement is a direct outgrowth of the creationism of the 1980s"

Yani; "Akilli tasarim hareketi, 1980'lerin yaratilisciliginin dogrudan uzantisidir."

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design

(hadi bana inanmiyorsun, Dadaloglu soyluyor :) )

Kaynağa bak hizaya gel.Hristiyan hareketinin uzantısı olsa nolur?Evrimide en çok ateistler destekliyor,propaganda aracı yapıyor ne yani?Tasarım dincilerden destek görüyor ve tasarımcı bilimadamlarının bazısı dinci oluyor diye eleştirilemez.Tasarımı bilimsel olarak eleştireceksin.Dedikodularla değil.

IKI:

Tamam.. En iyi bildigin yeri anlat o zaman. Madem yaratilisci degilsin, "akilli tasarimcisin", bize "akilli tasarim"in okullarda nasil ogretilecegini anlat. Bir iki cumle yeter.

Sen tasarımı okumamışsın,konu hakkında hiçbirşey bilmiyorsun,evrimcilerden ne duyduysan onu sayıklıyorsun.Kısacası hem önyargılısın hemde bilgisiz,bu sana laf anlatılamayacağını gösteriyor.

Hmmm... Safim diye beni kandirmaya calisiyordun herhalde. :) Cunku bak ne demissin yukarida:

"İslama göre Allah geleceği bilemez,bilmesinede gerek yoktur,sana yanlış öğretmişler"

Önemsiz yeri alıntılamışsın red.Bunları demiştim.Hadi cevap vereyim Allah senin geleceğini bilir.Burdan onun başka bir özelliğini çakıştırıp yokluğunu göstermeye kalkışacağını biliyorum.İŞte bu mantık ve felsefe yoksunluğunun göçstergesidir.Tabi sen gene anlamayacak ve aynı şeyleri sayıklayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Saçma sapan inat edildiğinde karşı tarafın nasıl rahatsız olduğunu görmen için verdim alevi örneğini.Senin harun yahyayla ilgili özel bir sorununmu var?Bana harun yahyadan öğrenirsen dedin,okumadım halbuki.davincinin eski kapanan sitesinde harun yahyacılara karşı yazılar yazmışlığım vardır.Sen cahilce atılınca ortaya sana karşılık verdim,aklıma ilk gelen saçmalık alevi dergahıydı.

Hem aleviler şöyledir böyledir diye istediğim gibi eleştiririm,kimse karışamaz.Sonuçta etnik bir ayrım değil,inan kalabalığıdır aleviler.Bir müslümanla nasıl alay ediyorsam aleviylede inancıylada alay edebilirim.Onları düşüncelerinden ve inançlarından dolayı aşağılayabilirim.

tarihinde stenger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...