Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Past hour
 2. Abdülmalik

  Tanrıyı İkna Zor İş

  Dünyada çekilen acıları anlamayıp, bunlara çözüm üretmeyip, ilerlemeye karşı olup, beyni tutsak hale getirip bir de bunun tersini yapan karşıt insanlara ego ve kibirle üstten bakmanın adıdır din. Köyde pislik içinde yaşayan, cahil, doğmatik insanın egosunu şişirir, cennete layık görür, bu insanı ona inandırır. İlerici, aydın insanları da hep beraber cehenneme atarlar. Tarih hep bunları yazmıştır. Cehalet ve din birbirinin sevgilisidir. Cehalet arttıkça dine, din arttıkça cehalete daha çok sarılır. Aksi olmamıştır.
 3. Bugün
 4. Hayatını sadece söylentiden ibaret olan bir tanrıyı mükafata layık olduğuna ikna etmeye çalışarak geçirmek! (trajikomik evet) önce kendini kandırıyorsun iyi birisi olduğuna dair sonra tanrını kandırman gerekiyor o memeli, hurili, şaraplı cenneti hak ettiğine dair (bu çok zavallı kabul et) Din kötülerin kamuflajıdır evet sen boktan kötü birisin, kendine yalan söylemeyi bırak.
 5. Dava dediği şeyin ne olduğunu bilen var mı? Ülkenin Cumhurbaşkanının açıklanmamış gizli bir davası var, bilmediğimiz bu dava bir çok insanın ya canını aldı yada birçoğunu Silivri zindanına tıktı. Dava uğruna Gülen'e istediği her şeyi verdi peki başka hangi çetelere vermekte?Sırf bu sinsi ve gizli dava uğruna. Dindarlar en çok yalan haberi yapıyorsa, en çok iftirayı kumpası dindarlar yapıyorsa, en çok dindarlar çalıyorsa, ulaşılmak istenen sonucun dini olmadığı kesin. Bunlara oy verenlerin açıklaması dini bir argüman yada cehalet yada saflık olamaz. AKP'ye bir insan oy veriyorsa bunu kötülükten başka bir şeyle açıklayamıyorum evet cahiller de ama KÖTÜLER! Bir tanrıyı, cenneti hakettiklerine dair ikna etmekten başka bir derdi olmaması gerekenlerin yapmadığı tek şey bu, o tanrıyı ikna etmeye çalışmak gibi bir dertleri yok. Ne o tanrı memnun senden ne de halkın, nedir yahu senin davan? En çok sen asık suratlı en çok sen yalancı en çok sen gaddarsan sen de davan da dava arkadaşların da KÖTÜSÜNÜZ. (not:Evde kedi beslememizden tek şikayet eden komşular sadece bu dindar yobazlar, evet ne insanı ne hayvanı sevemiyorsunuz, kötüsünüz, keşke ölseniz)
 6. John_Ahmet

  Sizce bu ilişki yürür mü?

  ani anladığım kadarıyla bu arkadaş senin tanımladığın şekilde yaşamaya çok alıştırılmış bir Selin, bir Sibel bir Berna yada ağlak erkekleri fazla deneyimlemiş bakımlı bir anadolu kızı değil sanırım ki bu kafada olmayan birine ışık vermiş. Bu muhtemelen bildiğin firijit Kezban. Zaten Selin'in, Sibeli'in Berna'nın beklentileri o kadar yüksek ve o denli sıkıştırılmış bir hayat dersi almış ki öyle sağda solda boşta gezen bir tanesine denk gelmek o kadar kolay değildir.
 7. anibal

  Şikayet hastalık mı?

  Sorun şu ki, Türkiye'de insanlar bir çözüm göremiyor. Bu da böyle böyle boş söylenmelere, şikayetlenmelere yol açıyor. Siyasal İslamın en büyük başarısı, olmayanları varmış, öyleymiş gibi göstermeleri. Eh, aslı astarı olmayan bir allahın varlığına kalıbını basan tiplerin de, elbette her türlü mavala, martavala ve palavraya inanabilme kabiliyeti sonsuz. Burada muhalefetin sorunu, işte bu kitleye ulaşabilecek şekilde bir strateji gütmemek. Bu konu aslında, adam gibi bir demokraside, tam tersine istenmeyecekte bir duruş. Atıyorum, homoseksüelleri savunan bir partinin, öyle olmayanlara erişmesinin anlamı da olmaz aslen. Onlardan oy alması da beklenmez. Çıkar, meclise vs. neyse, orada kendi temsil ettiği kitle adına konuşur. Onların haklarını vs. savunur, kazanır eder. Ama bizde, herkese ulaşabilecek bir muhalefet gerekiyor. Bugün, muhalefet bu konuda çok aciz, çok çok pısırık. CHP'den şikayet edilebilecek tek konu bu aslında. Ama Türkiye'de bir demokrasi yok ki. Önce olması gereken bir demokrasi. Fakat yok, nerdeyse hiç bir zamanda olmadı hatta. Salaklık, müslüman, sağcı, dinci vesaireye mahsus değil. Bir takım tiplerde, sanki ülkede bir demokrasi var gibi, ahmak ahmak işler yapıyor. İnsan hafızası nisyanla, unutmakla malul. Bunlar "demokrasi bir araç" diyen adamlar, unuttu millet çabucak. İşte bu bir takım tiplerde, konuyu anlamamış, sanıyorlar ki, mesela CHP'nin iktidara gelmesi çözüm. Daha doğrusu, kendi fikirlerinin iktidara gelmesi diyelim. Fakat aptallık gözlerini karattığı için, sorunun bu değil, öncelikle az buçukta olsa demokrasi gelmesi olduğunu farketmiyorlar. Ne oldu işte, bir sürü salak, Ekmeleddin'i kendince protesto etti, sandığa gitmedi. Neymiş, efenim o sol görüşü temsil etmiyormuş ta... Eee, ne oldu şimdi peki? Bugünün sorunu, öncelikle, demokrasiyi iğfal ve iğdiş eden bu idareden, bu sistemden kurtulmak. Bunu gören baya baya insan da var, ama bunu gören iktidar tarafında da bir sürü insan var. Ve çareyi bulmuşlar: Ötekilerde aynı zaten propagandası. İşte bir sürü süzme salakta, bu propagandaya hizmet etmek üzere, amanda CHP diye sallayıp durmakta böyle.
 8. Yesterday
 9. haci

  Şikayet hastalık mı?

  Katılıyorum. Türkiye'deki son gelişmeleri güzel formüle etmişsin.
 10. hulas

  Şikayet hastalık mı?

  Hacı ağabey, Öyle görünüyor ki, Türkiye'de İslam pek parlak bir geleceğe sahip değil. Zaman, sekülerlerin lehine işliyor. Yeni nesiller dinden uzaklaşıyor. Yeni nesillerin İslam'a olan soğuk ve mesafeli duruşu herkesin dikkatini çekiyor. Türkiye'de hep tekrarlanan klasik bir oran vardır: % 70 sağcı (muhafazakar), % 30 laik (seküler) diye. İşte bu oran sekülerlerin lehine değişiyor. Çünkü dindarlığın aşırı baskın olduğu yaşlı nesil ölüm yoluyla diskalifiye oluyor ve alttan gelen her yeni nesil, sekülerlerin dindarlara olan oranını (yavaş yavaş bile olsa) yükseltiyor. 30-40 yıldan sonra Türkiye artık, büyük ihtimalle, sekülerlerin (az bir farkla bile olsa) çoğunlukta olduğu bir ülke olacak. Benim tahminim bu yönde. Bir de şöyle bir hatırlatma yapalım: 2019 yılındaki seçimde: 16 milyonluk İstanbul'da CHP'li bir aday % 54 oy aldı. 5.5 milyonluk Ankara'da CHP'li bir aday % 51 oy aldı. Bu sonuçlara etki eden birçok faktör sayılabilir elbette ama lafı şuraya getireceğim: Ben, İstanbul ve Ankara'daki bu oranlarda da genç nüfusun tercihinin çok önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Genç nüfusun, İslamcılığa fazla yüz vermediği rahatlıkla söylenebilir.
 11. anibal

  Sizce bu ilişki yürür mü?

  Bir şeyi kendin söylüyorsun, bakışların etkileyici demek değil ki. Sadece itici. Tamam, itmekte bir etkidir ve elbette bir tepkisi de olacaktır. Normal koşullarda, kadınlar zaten erkeklere yaklaşmaz, yok böyle bir şey. Onlara yaklaşacak olan sensin. Ha yaklaşırsın, doğru davranırsan seni kovalayabilir, peşinden koşabilirler falan, bu ayrı mesele. Burada yazanları baştan bir oku, anlamaya çalış. Genelde insanlar, hele Türkiye'de, kendilerini her bir şeyi biliyor, bu adam yazmış, bakalım ne kadar doğru yazmış kafası ile okuyor. Her ne olursa olsun, bir şeyi öğrenmenin ilk şartı, o şeyi bilmediğini gerçekten özümseyerek kabul etmektir.
 12. fezadabirtürk

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Musevilere ,hristiyanlara,hindulara ,şamaniste,tengriciye,zerdüşe saldırmak,öldürmek,karısına,kızına,çocuğuna tecavüz etmek için Arabın şeytanı bu ayetleri uydurmuş.şeytan arabı seçmiş.arapta ne varsa artık.demekki görmüş bir cevher arapta. Bu ayetler olmasaydı suçlayacak bir şeyi olmayacaktı iblisin.
 13. Abdülmalik

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Sana senin cebinden çalınıp katrilyonlar aktarılan diyanet denen, NASA bütçeli kurumun meallerini yazıyorum. ”Allah şirk koşanları ASLA affetmez” https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Nisâ-suresi/609/116-ayet-tefsiri Çevirileri bu. Hadi diyanet asla kelimesini yanlışlıkla yerleştirdi diyelim, İngilizce çevirilere bakalım. Surely Allah does not forgive that anything should be associated with Him, and He forgives what is besides this to whom He pleases; and whoever associates anything with Allah, he indeed strays off into a remote error. ( M. Shakir) VERILY, God does not forgive the ascribing of divinity to aught beside Him, although He forgives any lesser sin unto whomever He wills: for those who ascribe divinity to aught beside God have indeed gone far astray. ( M. Esed) Bunlarda geniş zaman kipi içinde “Allah şirk koşanları affetmez” diye çevirmiş. Tabi bu geniş zaman kipi de “asla” anlamına gelmektedir. Ölene kadar şirk koşma ibaresi yok yani. Bu Edip denen zırtonun zırvası. Allah niye derdini anlatmaktan aciz? Uygun cümleyi bile kuramıyor.
 14. sağduyu

  Sivil Toplum Artık Bunu Anlasın

  Basit bir soru sordum sadece, basit ve net bir cevap vereceksin sadece, sen kıvırmaktan başka bir şey bilmez misin? Şu anki iktidardan memnun musun, değil misin? Bu kadar basit bir soruya cevap vermekten köşe bucak kaçmanın nedeni ne? Yahu ne diyorsun sen? Bir partinin görevi iş adamı gibi fabrika mı açmaktır? Partilerin işi ticaret yapmak mı, yoksa siyaset yapmak mı? Bu nasıl bir mantık? İktidarın görevi kağıt kağıt fabrika açmak değildir diyorsun, ama konu muhalefete yani CHP'ye gelince CHP neden kağıt fabrikası açmıyor diyorsun. Asıl iktidarın görevi fabrika açmaktır, muhalefetin değil. Muhalefeti ancak iktidara gelip yatırım yapmazsa eleştirirsin. Sen AKP'yi yalayacağım diye saçma sapan argümanlarla CHP'ye saldırıyorsun sadece. İşletme açmak vatandaşı göreviyse daha ne diye CHP fabrika açmıyor diye sayıklıyorsun?
 15. administrator

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Ateturk_ nikli şahıs forumdan atılmış, tüm mesajları silinmiştir.
 16. memjan21

  Varolun gerçek nedeni nedir?

  Dincilerin ya da yaratılışçıların ümit ettiği veyahut inandığı bir tanrının varlığına inanmıyorum. Evrim bir kanundur ve gerçektir benim için. Ateizm ise faydasız bir his uyandırıyor, bilmiyorum belki bu da evrimsel bir sürecin sebebidir vs. Dinlerin iddia ettiği tanrının varlığı dışında kendi mantığım ile yani deistik bir tanrının varlığına da inanmıyorum. Bilim şu an agnostisik bir temelde olduğunu söylüyor ki öyle olmasıda hoşuma gitmiyor değil. Ama elbette herkesin aklını meşgul eden tanrı ile bir muhakemesi var. Eğer bir tanrı ya da süpergüç var ise ona ulaşmamız için bizden aklımızı kullanmamızı isteyeceğine inanıyorum. Ama eğer varsa, bizi sevdiğini, düşündüğünü falan da zannetmiyorum. İnsanın bir doğal ışığını vardır, bu ışıkla dünyayı, evreni vs anlar, bunu Aristo söyler ama hristiyanlikta der ki bir de bu ışığı kapsayan bir ışık vardır o da tanrının ışığıdır. Ama bu ışığına nasıl inanabilir insan? Akla uyguluğu, tatminkarlığı nedir, ne kadardır? Problem bu... Eğer bir tanrı varsa bu düzeyde irdelenmeli bence. İsa ve onun öğrettilerinden bahsetmiyorum. Yani tanrı insanı düşünüyor, ötesinde onu seviyor. Seviyor ve ona inanırsak, sadece inanırsak sonsuz huzura mutluluğa kavuşacağız. Ama problem zaten tam da bu benim için, tanrı insanı niye sevsin.? Tüm insanlığın mükemmellik ölçüsü hep tanrı oluşmuştur. Tüm insanlık bunu kabul etmese dahi yinede tanrı çıtanın en tepesindedir. Eğer bir tanrı varsa o mükemmel olmalıdır kuşkusuz. Kusursuz, eksiksiz, her anlamda tam olmalıdır. Oysa tanrı insanı düşünerek, severek bir eksikliğini belli etmiş olur. Oysa en mükemmel fiili düşünmektir, en mükemmel varlıkta tanrı ise, tanrı kendi kendisini düşünür. Yani eksik (insan) kendisini tamamlamak için tama (tanrı) gider. Tam eksikliğe gitmez. Aşağısı yukarıya gider her zaman. Kısacası demek istediğim şey bir tanrı var ise bizimle ilgilenmiyor. Çünkü adalet yok. Zaten insanlarda adalet yok diye tanrıya inanıyor ve tüm bu adaletsizliği yapan varsa bile bu kişinin tanrı olduğuna inanıyorlar. Çünkü tanrıya irade vermişiz. Mesela müslümanlıkta tanrı herşeyi yoktan var etti ve o istediği için yarattı, öldürdü, sakat bıraktı, doğurttu vs eğer sen iradeyi tanrıya verirsen onu istediği gibi kullanır zaten. Bu yüzden İslam bir din bile değil benim için.
 17. Düşünen Hayvan

  Sivil Toplum Artık Bunu Anlasın

  Evet hayır yarışması mı oynuyoruz, sayın anketör. İktidarın da görevi kağıt fabrikası açmak değildir. İşletme açmak vatandaşın görevidir devlet ise pazar bulmak zorundadır. İktidarın işadamları var , muhalefetin de var.. ne iş yaparlar ihale kavgasından başka? Muhalefet kağıt fabrikası açsın derken bunu kastediyorum. Sen ne anlıyorsun
 18. Kaos varsa derdin ne o zaman. Bütün dinler ve tanrılar da bu kaosun ürünü. Bu durumda kaosu düzene sokmaya çalışan sen oluyorsun.
 19. kavak

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Kesin bir bildikleri vardır. Şaka bir yana; gelen sallamış, giden sallamış. Piyasadaki dinlerin ve kitaplarının kısa ve yalın özeti aslında bu.
 20. karamsarhuman

  Varolun gerçek nedeni nedir?

  günümüz itibariyle tanrı yoktur diyemeyiz, sadece inanmıyoruz , olgusu hakimdir atheizimde..teizmde ise tanrılar farklıdır . farklı yerlere farklı iannışlar sunmuştur. sonuçta tanrılar için net bir tanımlama yoktur. milyonlarca bilgi kirliliği dışında....bu tanımlama hayalidir. gözle görülmeyen göreceli olmuyan bir tanımlama , insan aklının hayalidir.belkide gerçek tanrı evrenin hem içi hemde dışını kapsıyan panteizm tanrısıdır.. herşeydi yada hiç birşeydir.. biz varolduğumuz için tanrılar vardır yada yoktur diyebiliyoruz hiç varolmasaydık bu kavramları nasıl algılıyacaktık?tanrının yoklugunın ispatının olmaması en büyük ispattır bana göre tanrının varlığı için.. bu insancıl bir tepkime olmuyormu? ihtiyaç meselesi tanrıların bilnmesi adına yaratılış ihtiyacı gibi düşünün bu tanımlama insancıldır.burada gizli ispatlar var. 1.... üremek ve çoğalmak! 2: insan aklının tanrıların yarattılış tekniklerini öğrenmesi... bilmciler belkide tanrının gizli sanatını öreniyor olabilr.sonuçta bir birey atheistte olsa herşey tanrıların istediği gibi gidiyor.varoluş bir nedenmi yoksa bir sonuçmu? yani varoluşn ardındaki gizli neden sonuçlarmıdır? bu sonuçlar tanrıların bilinmesi ve üreme ve çogalma gibi nedenlermidir? sonuçta tanrıın varlığını yada yokluğunu bilimsel olaral ispatlıyamadık, beni bu kısım ilgilendiriyor. atheizmin tanımı, tanrının yokluğuyla ilgili net bir tanımlama , ortaya koyamıyor, çok fazla iddianın dışında, yoklugunun nedensellik ilkelerini açıklıyamıyor, sırtını evrime dayıyor, ve herşey çözülmüş gibi oluyor. bu mantıklı değil arkadaşlar. evrimsel süreçler tesadüf dışında bilinçli oluşuyor, evrimsel süreçler pekalayaratılış mantıgıylada açıklanabilr, gerçeklerdir... neden sonuç ilişkisi ve kaos bile yaratılış ilkelerine uygundur..
 21. Emre Karaköse

  Narsistik Enerji Vampirleri Hakkındaki Tweetlerim

  Star Wars öyküsünde sunulan narsistik enerji vampirlerinin deşifresine devam edelim. Bu arada, George Lucas'ın bu Yıldız Savaşları öyküsünde Türkçe isimler de kullandığı bilinen birşey. Anakin'in ne anlama geldiğini pek kimse çözemedi ama yine muhtemelen Türkçe bir isim. "Ana" ve "kin" kelimelerinin birleşiminden doğuyor ve "en şiddetli kin", "en büyük kinci" gibi bir anlamı var. Zaten filmleri seyreden bu ismin karakteri iyi şekilde yansıttığını bilecektir. Şimdi aşağıda linkini vereceğim sahne Anakin'in karanlık tarafa geçişi diye adlandırılan sinir bozucu ve şiddet içeren bir sahne bu yüzden herkese tavsiye etmem. Ben hangi saniyede ne olacağını bildiğimden gerekli noktalarda gözlerimi kapatıyorum mesela... Palpatine'nin 1:02 anında çıkardığı ses yine narsistik enerji vampirlerinin özellikle evde yalnızken çıkardığı sesin türevidir. Ya da merdiven çıkarken falan zorlandıysa kalabalık ortamda da nadiren bu böğürme ve çığlık karışımı sesi çıkarabilirler. Narsistik enerji vampirleri sizin merhametinizden yararlanarak sizi avlamaya ve de aynı zamanda korkularınızdan faydalanarak sizi ele geçirme veya imha etme işlemini gerçekleştirmeye çalışırlar demiştim. Burada Anakin'in eşi Padme'yi kaybetme korkusunu kullanıyor Palpatine. Ve aynı zamanda bu sahnenin 3:19 anından itibaren kendini acındıracak konuma sokarak Anakin'in merhamet duygusundan da yararlanıyor ve onun da kendisi gibi cinlenmesini, karanlığa geçişini sağlıyor. Narsist vampirlerin ağlaklığını burada da görüyoruz. Zaten bu anlarda Palpatine'nin fiziksel olarak da gerçek şeytani bakışları ve de ürkütücü yüzü ortaya çıkmıştır. Ve 4:18 anından itibaren işler istediği yönde gelişinde ağlaması yerini birden narsist gülümsemeye bırakmıştır. Ve daha sonra da öfke dolu homurdanmasına ve gerçek ses tonuna... Tabii burada Anakin Darth Vader'a dönüşürken kendisiyle yüzleşti yine. İçinde zaten hep var olan şey açığa çıktı. Palpetine ise bu işin vesilesi oldu.
 22. tanrıların var etmek, veya yaratmak adına her zaman bir nedenleri, olmalıki, bir varoluş gerçekleşsin, peki ama, tanrılar bir amaç için neden bir nedene ihtiyaç duyar, herşeye güçleri yeten, sonsuz luğu bile aşabilen bir varlık düşünün, düşünmek bile acı veriyor insana öyle değilmi? çünkü düşünemiyoruz, algımız yetmiyor, zortluyoruz.. tanrıların tıpkı insanlar gibi yaratmaya neden ihtiyacı vardır? bu insancıl bir ihtiyaç değilmidir? tanrılar neden bilnmesi ve ya anlaşılması için yaratmaya ihtiyaç duysun? varoluşun nedenleri nelerdir? 1: inanç ve iman içinmi? 2: üremek ve çoğalmak içinmi? 3. kaos içinmi? 4:test içinmi? 5: doğmak ve ölmek içinmi? 6: gerçeği anlamak içinmi? 7 :iyilik ve kötülük içinmi? 8 :aşk içinmi? 9: sevgi ve saygı içinmi? 10:dünyayı korumak içinmi? 11: her yeri betonlaştırıp dünyayı yok etmek içinmi? 12: reenkarnasyon yani dejavu içinmi? 13: bu şık tanrıya göre,herşeyi önceden bilmenin nasıl bir anlam oldugunu anlamak içinmi? sizce neden varolduk? neden doğup ölüyoruz? istemsizce varoluşa zorlanarak yaratılmanın , gerçekk anlamı nedir?
 23. İLHAN.1

  Sizce bu ilişki yürür mü?

  ANİBAL daha doğrusu bakışlarımın ETKİLEYİCİ ama aynı zamanda KORKUTUCU (itici değil) olduğu ve bu yüzden kadınların yaklaşamadığı çevremden aldığım söylemler. bu arada ANİBAL abd konuştuğum biri ilginç konular anlattı vaktiniz olursa bu konular hakkında fikrinizi beyan ederek yardımcı olur musunuz?
 24. Sütlü Kase

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Hiç bir şey anlamadım bu işlemlerden ? Bu değerlerin integralden çıkığını biliyorsun değil mi? x kordinatı için İnt(xdA) / int(dA) y kordinatı için int(ydA) / int(dA) Şeklinde hesaplanır. Anlarım diyorsan örnekli çözüm yapabilirim.
 25. bilgivehis

  Aldatmak nedir?

  Bu konulara pek girmek istemiyorum ama öyle cümleler kuruyorsun ki, bir şeyler söylememek mümkün olmuyor. Neden? Çünkü bu söylediğin sadece teoride geçerli, gerçek yaşamda durum çok farklıdır. Ve çünkü. Bir kadın bir erkeği isterse ölesiye sevsin o anda dahi başkasıyla çok rahat olur. Bunun nedeni cinsellik değil önce onu belirteyim. Kadınlar erkeklerden farklı olarak ütopyalarında hiç bir zaman tatmin olmazlar. Onları tatmin etmeyen ütopyanın kaynağı asla yapısına dayanmıyor, bunu da özellikle belirteyim. Peki seks yok, yapısında da yoksa geriye ne kaldı? İşte gerisi, yüzbinlerce yıldır erkekler tarafından kadına tanınan yaşam biçiminin kadın üzerinde oluşan baskının sonucudur. Kadına hiç bir toplumda ve hiç bir süreçte tam anlamıyla özgürlük tanınmadı, kısmen özgür denen anerkil toplumlarda dahi yaşam biçimi belirli kural içine hapsedilmişti. Yüzbinlerce yıl sürekli esaret altında olan kadının kendisine sadece hayalleri kalmıştı. İşte bu hayaller zaman içinde erkeklerin anlayamacağı boyutlara ulaştı. Erkeklerin sistemiyle kadınların hayalleri sürekli çatışmaya dönüştü. Bugün bir kadın erkeklerin anlayamadığı şekilde aldatıyorsa, birini ölümüne sevdiği halde başkasıyla oluyorsa, işte kadını buraya getiren bizzat erkeklerin kendisidir. Fakat bunu sadece kadının gelişen hayallerine bağlamak da yanlış olur, bir başka nedeni de kadının erkeklerden çok daha geniş ve ileri görüşlü olduğudur.
 26. sağduyu

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Bakara 54- Mûsâ, kavmine dedi ki: “Ey kavmim! Sizler, buzağıyı ilâh edinmekle kendinize yazık ettiniz. Gelin yaratıcınıza tövbe edin de nefislerinizi öldürün. Bu, Yaratıcınız katında sizin için daha iyidir. Böylece Allah da onların tövbesini kabul etti. Çünkü O, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhametlidir.” İşin ilginç kısmı Musa bu halka sürüyle mucize gösteriyor, denizi yarıp bunları firavundan kurtarıyor, susuz kaldıklarında kayadan su çıkarıyor, aç kaldıklarında gökten yiyecek indiriyor, hatta Allah bunları yıldırımla çarpıp öldürüyor, sonra diriltiyor, herifler bu kadar mucizeye rağmen gidip bir buzağı heykeli yapıp ona tapıyorlar.
 27. Abdülmalik

  Allah şirk koşmayı kesinlikle affetmez mi?

  Şirk koşanları asla affetmem hatalı bir ifade değil mi o zaman? “Asla” kelimesini niye kullanıyor? “Asla” her koşulda, her vaziyette, ne olursa olsun demek değil mi? Şirk koşulmuş işte, hani “asla” affetmeyecekti?
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...