Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Past hour
 2. Ne doğaları gereği, özel tabiatları gereği falan diye sayıklayıp duruyorsun? Madem putunun her boku yarattığına inanıyorsan, sorumlusunun da o olduğunu kabul edeceksin.
 3. Haklısın, bunların Filistin'de , Suriye'de , Irak'ta , Mısır'da savaşmaları gerekirken burada telefonlarını eskitiyorlar.
 4. Düşünen Hayvan

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Silahlı veganlar da komedi olmus. İyi o zaman. Bir yandan gelişmiş ülkelerle kendinizi kiyaslarsiniz, diğer yandan ucuzluk diye bagirirsiniz... Ama çevre kirlenmesin... Hı hı oldu canım. Görürsem söylerim. Elektrikli araçlar bile benzinliler kadar çevreyi kirletir. Ama onlar havayı değil toprağı kirletir. Yani öyle bedava olmuyor hicbirsey. İllaki tüketecegim, ben de tepinecegim , Amerikalı dan benim ne eksigim var diyeceksen çevrecilikden ve hayvan sevgisinden bahsetmeyeceksin. Hint fakiri gibi yaşa demiyorum ama tüketirken ihtiyaca göre tuket. Reklamlara göre değil.. gerçek çevreci budur bence.
 5. Eyy İslamcı, Bir insanın cihad ile farz olunduğu halde burada sanal klavyeden zaten inanmayacağını belirtmiş kişilere karşı cevap yetiştirmesi sizce cihad mıdır? Veya siz kör-topal mısınız? Sizi bu farz dan alıkoyan nedir? 2/190' a göre amel etsen , buna mukabil savunma ile gelsen gene cık! Çünkü dünyada faiz gerçeği aleni(Müslümanlara daimi savaş farz olalı çoook uzun zaman oldu).. Yani yeryüzünde fitne- fesat hakim. Bir Müslümanın küçük cihad' a evrilebilmesi için bütün şartların stabil olmazı gerekir. Yani yeryüzüne islam/kuran hükmetmesi gerekir. İman ettim islamı seçtim iddiasında isen sana düşen hicret ve Allah ve Resulüne harp ilan eden faizci dünyaya karşı savaş açmaktır. Ki zaten Allah inananları galip getireceğini sana vaad etmiş iken seni yeryüzünü fesaddan arındırmaktan alıkoyan nedir? Yoksa savaşmaktan/ölmekten mı korkmaktasın? -Kendilerine kitap verilenlerden Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini (İslam) din edinmeyen kimselerle, küçülüp boyun eğerek elleriyle cizye verecekleri zamana kadar savaşın." (Tevbe Suresi, 29) 2-216 Savaş size farz kılındı, gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz. 2-218 Şüphesiz ki iman edenlere, Allah yolunda hicret edip, cihad edenlere gelince, işte onlar, Allah'ın rahmetini umarlar. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. 4-74 O halde geçici dünya hayatını, ebedî ahiret hayatı karşılığında satacak olanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Her kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, her iki durumda da biz ona yarın pek büyük bir mükafat vereceğiz. 4: 77 Kendilerine, "Ellerinizi savaştan çekin, namazı kılın, zekatı verin" denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca hemen içlerinden bir kısmı insanlardan, Allah'tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve "Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Ne olurdu bize azıcık bir müddet daha tanımış olsaydın da biraz daha yaşasaydık?" derler. Onlara de ki: "Dünya zevki ne de olsa azdır, ahiret, Allah'a karşı gelmekten sakınan için daha hayırlıdır ve size kıl kadar haksızlık edilmez."
 6. Belirli canlılara göre ya'nî sınırları belli yapılara ve tabiatlara göre,, Bu canlıların sınırlı bir konumları ve sınırlı bir yapıları olduğu için, kendilerine özel tabiatları olduğu için,, Bu belirli canlılar, doğaları gereği,, ba'zı şeyleri pis, çirkin, nâhoş olarak değerlendirirler. Meselâ insân, Dışkı, kân, leşten hastalıktan v.b. hoşlanmaz. Sınırlı doğası bunları çirkin görür. Doğasının devâmı için de zarârlıdır. Fakat sınırlarından kurtulup, Bütünsel veyâ kuşbakışı bakabilirsen, her bir canlının kötü olarak değerlendirdiği hiç bir şeyin ama hiç bir şeyin mutlak bir kötü olmadığını anlarsın. Her bir parçanın bütünde bir yeri ve görevi olduğunu,, âlemde hiç bir parçanın bu kötüdür diye âlemden çıkarılmasının gerekmediğini hattâ mühimm görev ifâ ettiğini anlarsın. Meselâ dışkının kötü kokusu bizi rahatsız eder, temâs etmemiz bizi hasta eder. Halbuki, Dışkıdan beslenen böceklere ve bakterilere göre dışkı çok faydalıdır, çok güzeldir. Âlemde her yönden kötü, her yönden çirkin, her yönden zarârlı hiçbirşey yoktur. Yaptığın i'tirâz husûsunda bilmelisin ki, Sıçıp batırmak kokutmak,, sınırlı bir doğası olan insân için geçerlidir, Senin gibi odanın ortasına .ıçan, kutsalları lekeleyen bir eksik akıllı için yapılan bu fiil, insânlık nezdinde elbette kötüdür, kötü bir fiildir. Fakat Bütün varlıkta, Mutlak fâil olan için,, sende tecellî eden için bu kötü değildir. Şeytân kötüdür, Fakat şeytânda tecellî eden kötü değildir. Kötü, çirkin, zarâr,, sınırlı varlıkların yapılarının, zamân ve konumlarının bir değerlendirmesidir. Mutlak varlık ve Mutlak fâil için her şey sırf hayırdır, sırf cemâldir, sırf faydadır.
 7. memjan21

  Pontus jenosidi

  Kimse cahil kalalım derdinde değil bu çağda istesen de kalamiyorsun. Benim derdim yolu yordamı vardır her şeyin. Bu bu coğrafyada yapılmadi, yapılmıyorda halen.
 8. Bugün
 9. memjan21

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Çokta bilgin yokmuş. Dünya da halen daha her sene milyonlarca havyan dinî inançlar gerekçesiyle katlediliyor. Bu bilinç daha yeni yeni var olmaya çalışıyor. Sanırım sizin anarşist ve silahlı vegan örgütlerden de haberiniz yok. Öyle kolay mı zannediyorsun, Amerika da bir yilda ne kadar hayvanin kesildiğini biliyor musunuz? Dermatolojik testler ne demek biliyor musun? Bende pekte bilginiz yok. Ayrıca çevre duyarlılığı bildiğiniz gibi değil. Dünya ya karşı daha duyarlı insan gruplari olduğunu zannetmiyorum. Varsa görsterin.
 10. sağduyu

  Pontus jenosidi

  Sen ille de ben modernleşmiyeceğim, vahşi kalacağım diye yırtınırsan karşı taraf da sana hakkettiğin gibi davranır. İnsan biraz da kendine bakmalı, kimse kimsenin nazını çekmek zorunda değil. Ben vahşet yapayım ama karşı taraf da bana nazik, şefkatli davransın diye bir dünya yok.
 11. Düşünen Hayvan

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Sen dediğimi anlamadın ki. Vegan şampuan kullansan ne olacak? Onun ambalajı , içindeki boyası ve esansi çevre kirliliğine sebep olmuyor mu? Madem hayvanları çok seviyorsun %100 dönüşebilen ve hiçbir hayvanın neslini tehdit etmeyen sabunu kullan diyorum. Ayrıca çevreyi seven biri çamaşır suyu kullanmaz, saçını boyamaz, eskimeyen arabasını değiştirmez, kısa mesafeleri yürür, uçak kullanmaz, eskimeden elbise değiştirmez , mobilyalarını demode olduğu için atıp yenisini almaz... Gördün mü baya bilgim varmış. Bütün bunlar çevreyi ve dolaylı yoldan tüm canlıları tehdit eder. Sağlam bir mobilya bir insana ömür boyu yeter. Sağlam bir araba 20 yıl çalışır, sağlam bir elbise yıllarca giyilebilir. Kaç tane çevreci yapar bunları?
 12. memjan21

  Pontus jenosidi

  Sana attığım Linki adeta cımbızlamis okumuşsun belli oluyor. Hepsini okusaydin tarafsız bir anlatimin olduğunu ve cumhuriyet muhafızlarinin nasıl barbarlaştiğını da okurdun. Bu konu çok uzadi ben demek istediğim şeyi söyledim ve işittiğim şeyler pekte farklı şeyler değil. Yeni bir konu değil neticede. Temel söylemek istediğim şey modernleşme adına yapilan vahşiliklerdir. Bunlardan kimse utanmıyor diye biz de utanmayacak değiliz.
 13. Hem de sıçıp batırıyor, fail put çünkü.
 14. sağduyu

  Müslüman üyeler, şeytanın size bir sorusu var.

  Görünüşe göre salaklık sanatı. Git, ilkokula tekrar başla, adam gibi dili kullanmayı öğren.
 15. HATEM

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Senin insân olarak, canlılığını, ayakta durmanı, konuşabilmeni, yazabilmeni sağlayan şey,, senin Zât'ının tekliğidir. Zât'ının Hakk'ın Zât'ı ile olan emânet ilişkisidir. Rûhunun tekliği olmasa ve Rûhunun Tek ilah olan Allah ile bağıntısı olmasa, dağılıp gitmen şöyle dursun, tek bir elektronun bile havada uçamaz çöküp yok olur. Bedenindeki sayısız parçalar, tekliğin üzerine kuruludur, sayısız parçalarını bir arada tutan ve uyum içinde çalıştıran, senin Zât'ının tekliğidir. Zât'ının tekliği de Allah'ın tekliğinden sana emânettir.
 16. memjan21

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Hiçte öyle değil. Bir sürü vegan şampuan ve temizlik ürünleri var piyasa. İlgili olmadığınız için bilginiz yok bence.
 17. memjan21

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Ben vejeteryanim.vegan ve vejetaryen de ki kafa şu doğaya minimum şekilde zarar vererek hayata devam etmek. Nasıl desem ben de bir bilinç halı olmuştu zamanında. B12 ve D kullanıyorum. Ayrıca bağırsak problemlemi yapmıyor desem yalan olur ki zaten bunlar bilinen etkileri. Ama Anibal olaya yine çok aşırı biyolojik bakıyor. İnsanız ve şunun farkına vardık ki hepimiz biriz veyahut eşit yaşama hakkına sahibiz. Bir hayan sahibi olursanız belki öylesiniz anlarsizlniz. Yani kısacası üç beş sene fazladan yaşayalım diye hayvan yemenize gerek yok diye düşünüyorum ve mutluyum. Ayrıca süt ve süt ürünlerinde hayvanlara yapılan İşkenceler ortada. Ayrıca havyan gazların atmosfere verdiği zarar ortada. Bu yüzden herkesi vejetaryen olmaya davet ediyorum 🙂 özellikle Anibal i.
 18. arapça da çoğunluğa sesleniş sanatı diyorum ya
 19. Aynısı değil,, aynısı olsaydı burada link verip paylaşmazdım. Burada link paylaşma sebebim, ilâve açıklama da değil. Kavağa saygısızlık olmasın diye son iletisine verdiğim cevâbı görsün istedim. Sizinle tartışmak sizi dövmek beni bıktırdı, kan kokusu iğrendirdi, ellerim nasırlaştı artık... O yüzden son cevabı burada değil sayfamda vereyim istedim. Bakmak ile görmek farklı şeyler. Sizler bakıyorsunuz ama göremiyorsunuz. Ben değil, âyetin hedefi "bütün gözler" Bütün gözler görüyor Evet, idrâk edemiyor. Ben sizin gibi "sapık alevî" 🤭 değilim ki, kendimde olmayan fazîletlerimle övüneyim. âyet-i kerîmedeki ifâdeyi kendime tahsîs edeyim. Görüyorsun da idrâk edemiyorsun. Bir şey okuduğun zamân daha karşıdakinin ne söylediğinin formel yapısını anlamıyorsun. Bakmak görmenin altındadır, bakar kör olmak daha kötü. "...Nereye dönerseniz Allah'ın yüzü ordadır..." Bakara 115 Yoo Hem konuşuyor hem de yazıyor. Çünkü Kâinatta Fâil olan Allahtır.
 20. sağduyu

  Müslüman üyeler, şeytanın size bir sorusu var.

  Bu dinci takıma bir de dil kullanmasını öğretmek gerekiyor, hadi dili yeni öğrenenler, cahiller, çocuklar böyle hata yapabilir de koskoca tanrının böyle malca bir hata yapması düşünülebilir mi?
 21. Ebu Kafir

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Neden zeus, odin, şiva, baal, amon, vişnu, ......vb. milyonlarca diğer tanrı değil de arap tanrısı allah? Neden hint mitolojisi, yunan mitolojisi, mısır, iskandinav, uzak doğu, hitit, kelt kızılderili, eskimo ve diğer yüzlerce farklı mitoloji değil de arap mitolojisi? Bu soruya desteksiz ve kanıtsız sallamadan, gargaraya getirmek için uzun uzun masal anlatmadan bir paragrafla cevap ver bakalım, ama boş yere uzun uzun saçmalama kimse okumuyor, kısa & öz cevap bekliyoruz.
 22. Burada yazdığının aynısını facebook sayfanda yazmışsın.İçinde cevap namına birşey yok. Allah'ı görüyormuşda idrak edemiyormuş. Görelimde idrak etmesi kalsın.😀 Sözde herşeye gücü yeten Allah'ın konuşma ve yazma özürlüsü.
 23. bakara 30. ayette Allah meleklere seslendi derken orada çoğunluğa sesleniş sanatı vardır. (Bütün öğrenciler ayağa kalktı ,öğretmen hariç) örneğinde sınıfta çoğunluk öğrenci olduğu için öğrencilere sesleniş olduğu gibi aynı şekilde Allah da ayette meleklere ademin önünde saygıyla secde edin diyor.
 24. Faşist Ateist

  Kendi şarabını yapan var mı?

  Hayatımda bir kere şarap içmiştim o da köpeköldürendi sanırım. Ve tam manasıyla iğrençti. Kusmuştum o gece, lavabo böyle kıpkırmızı dolmuştu. Bir daha da tecavüz etseler şaraba ağzımı sürmem.
 25. şeytan melek değil cinlerden zaten hep öyleydi.
 26. Düşünen Hayvan

  Secde

  O Sorun değil de bunu allah putu için yaptığında seri katile dünüşüyorsun , sorun burada. Ben sipor yaparken kırk kere secdeye gidiyorum zaten. Yönümün neresi olduğuna da bakmıyorum. Vede sipor yaparken rahatlıyorum hatta açlığım gidiyor , midem küçülüyor. Böylece çok yemekten uzaklaşıyorum. Ama oruç tutsaydım örneğin lahmacun kuyruğunda 4 kişiyi bıçaklayabilirdim.
 27. Düşünen Hayvan

  Hayvan yemek cinayet midir?

  Hayvan yemek şart ancak zarar vermek olmaz. Vejeterjanların anlaşılmayan yönü bu zaten. Ve hatta çevrecileri de anlamıyorum. Temizlikte deterjan ve şampuan yerine sabun kullan desek burun kıvırıyorlar , Her ürünün tek tek plastik ambalajda olmasına özen gösteriyorlar. Bez mendil yerine herşeyi kullan at şeklinde tüketiyorlar, kıyafetleri ve ayakkabıları modaya uysun diye eskimeden çöpe atıyorlar ama...... İş çevreciliğe geldi mi herkesin önünden koşyorlar. Yahu günlük hayatta yaptıkları bir çok şey hayvanlara ve çevreye ciddi zararlar veriyor.. Örneğin iki durak için otobüse binme yada çocuğunu okula araç ile bırakma toplu taşımaya alıştır desek rütbeleri düşer... Bir arabayı eskiyene kadar kullan desek ama yani bu çağda... diyerek başlarlar .. Bu yüzden çevrecileri ve veganları anlamıyorum.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...