Jump to content

Allah Neden Türkçe Dua ve İbadet İstemez?

Recommended Posts

Hepiniz biliyorsunuz artık:

1) İslam'ın birinci şartı olan Kelime-i Şehadet kesinlikle kendi kalıbıyla okunur. Türkçe okumayı unutun; Arapçasından bir harf bile eksik söylerseniz kabul olmaz.

(İnanmayan, bir 'alim'e sorsun.)

2) Ezan Arapçadan başka bir dilde okunamaz.

('Allah-ü Akbar, La İlahe İllallah' yerine 'Yaratan Uludur, O'ndan Başka Tapacak Yoktur' diyemezsiniz.)

3) Kuran'ı Türkçe çevirilerinden okumak uygun değildir, Arapçasından okumak gerekir.

('Okumak' derken 'anlamını kavramak' değil, sadece art arda gelen Arapça söz dizimi ritminden 'huşu duymak' kast edilir.)

4) Namazda kendi ana dilinde değil, Arapça dualar okumak gerekir. Tersi durumda namazı 'iade etmek' zorunda kalırsınız.

('Teceddütçü' (reformcu) kesim, namazda Türkçe dua da edilebileceğini söylüyor ama ancak Arapça farz duaları okuyup tamamladıktan sonra'!) (Namaz dışı serbest duaları bile -kurban keserken, mekan açılışlarında vb.- ana diliniz yerine Arapça okumak uygun olurmuş, çünkü ancak o zaman kabul edilirmiş!)

5) Camilerden okunan uzun Arapça selalarda, ölenin kimliği ancak en sonra -o da olabildiğince kısa olarak- Türkçe duyurulması sizi şaşırtmasın.

(Ellerinden gelse onu da yapmayacaklar amma, ne çare ki ölenin kim olduğunu hısım-akraba, konu komşu öğrensin diye..)

6) Haccı saymıyorum. Yapılan tüm ritüeller Arapçadır.

(Başka bir dil kullanırsanız başınıza geleceklerden kimse sorumlu değildir, ona göre.)

..............

Bütün bunlardan anlaşılan şudur ki: Allah kendisine Arapçadan başka bir dilde seslenilmesini istemiyor ve o şekilde yapılan dilekleri de kabul etmiyor.

Bunu da şuradan anlıyoruz: Bazen bir kuzunun sırtında, bazen gökteki bulutlarda, bazen de çöken Kuran Kursu binalarında ölen kız çocuklarının alnında ismini yazıyor, ama elbette ki Arapça!

Bütün bunlardan sonra sormamız gerekmiyor mu: Allah, Araplara ve Arapçaya neden bu kadar çok angaje olmuş? Allah, yoksa Arap milliyetçisi mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ibadet kulluk demektir...

kulluk kölelik demektir...

tapmak tapınmak farklı bir şeydir...

allahın istediği sadece kendisine kul olunması başka kimseye kul olunmamasıdır...

tapınma ise insanın rabbine yönelişi duası yakarışıdır..

farz olan kulluktur...

tapınma kişinin kendine kalmıştır...

Sitelerde Paylaş

Allah neden boyle birsey ister acaba?

güzel soru...

hadi cevabı bulmaya çalışalım...

benim bir düşüncem şöyle bu konuda...

hani baba evladına der ya...

evladım kimseye boyun eğip alçalma...

arkanda ben varım...

bana güven kimseden korkup yılıp haksızlığa suskun kalma...

sen benim biricik sevgili evladımsın benden başka kimseye itaate zorunlu değilsin...

bana itaatin ise hakka yani adalete itaatin demektir...

Sitelerde Paylaş

Ama gel görki aynı Allah kendi kitabında şunu der,

İster Allah deyin, ister Rahman deyin, bütün güzel isimler Ona ulaşır.

Lakin satsumanın yukarıda yazdıklarını Allah demez, Allah adına Allahcıklar der :)

Sitelerde Paylaş

allahın istediği sadece kendisine kul olunması başka kimseye kul olunmamasıdır...

Bu 'başka kimse' kim ola ki?

Herhangi bir insan ya da hayvan olamayacağına göre:

Tevrat'ta sık sık sözü edilen Baal ya da Amon Ra türünden başka 'Tanrılar' mı?

Eğer böyleyse, 1.500 sene öncesinin Tanrılık atışmalarını mı yaşıyoruz hala?

Hala?...

Sitelerde Paylaş

Bu 'başka kimse' kim ola ki?

Herhangi bir insan ya da hayvan olamayacağına göre:

Tevrat'ta sık sık sözü edilen Baal ya da Amon Ra türünden başka 'Tanrılar' mı?

Eğer böyleyse, 1.500 sene öncesinin Tanrılık atışmalarını mı yaşıyoruz hala?

Hala?...

hayır...

başka tanrıları bırakın anlamında değil bu söz...

yani onlara tapabilirsiniz de değil tabi ki de amaç çok farklı sanıyorum....

hani bazı zamanlarda bayraklaşan sözler vardır...

ya istiklal ya ölüm...

ne mutlu türküm diyene...

halkların kardeşliği...

vs gibi...

şimdi bu sözlerin söylendiği ortam gayet gergin bir hak arama mücadelesinin verildiği ayaklanma psikolojisinin yaşandığı heyecanlı demlerdir...

ve o zamanların içinde çok anlamlıdır...

o zamanlar geçip şartları değişince o sloganların anlamları kaybolur sonraki nesil için anlamsızlaşır adeta...

la ilahe illallah da bence böyle bir sözdür...

insanlara haksızlık eden sömüren ezen üzen zalimler kendilerini tanrı yerine koymuşlar...

insanları istedikleri gibi kendilerine itaat ettirmeye çalışmışlar...

buna isyan ediliyor...

hayır biz sizin gibi zalim insanlara kul olmayız tek allahın önünde eğiliriz...

allahtan başka kimsenin karşında boyun bükmeyeceğiz ve sizin gibi zalimlerin karşısında dik duracağız...

bu bir hak arama mücadelesinin bayrak sözüdür...

la ilahe illallah...

kanımızın son damlasına kadar zulumle sömürüyle haksızlıkla mücadele edeceğiz demektir...

Sitelerde Paylaş

Allah Neden Türkçe Dua ve İbadet İstemez?

İstemez mi acaba?

İstemeyen Allah mı yoksa kendini Allah zanneden insanlar mı?

Konu aslında bir tekrar olduğu için ben de bir tekrar yapayım:

Bu konular zamanında çok konuşulmuştu, ama tabi din çevrelerinde.

Yani Türkçe ezan, namazda Türkçe dua vs vs..

Kimileri karşı çıktı, kimileri kabullendi, kimileri namazda dua Türkçe olabilir ama, ezanın bir şiar olması nedeniyle olmaz dedi..

Sonuç itibarı ile namazın ve ezanın Türkçe olmasına reformist tabir edilen kimseler sıcak bakıyorlar diyebilirim, tabi ben de.

Kuran da sarhoşken ne söylediğinizi bilene kadar... namaza yaklaşmayın der.

Peki neden? Zannediyorum Allah kendisine ibadet edeninin ne söylediğini bilmesini istiyor.

Aslında zannedmiyorum, bunun başka anlamı yok bence..

Genelde bu tarz yorumlara gelenekselciler karşı çıkarlar, tabi bir çok sebebi mevcut.

Ve genelde aynı gelenekselciler hadislere de sahip çıkarlar, fakat şöyle bir hadis duymuştum.

Hadis derken tabi illa Peygamber sözü anlaşılmamalı, sahabeden de gelmiş olabilir, neyse uzatıp konu dışına çıkmayayım..

İbn-i Mesut söylemiş, hem de o zaman; Biz Kuranı okur amel ederdik, siz ise Kuran okumayı amel sayıyorsunuz..

Tam günümüz popüler müslümanlığını tarif ediyor, belki de uydurulmuştur bilemiyorum.

Yani bazıları okuyor, nasıl amel edileceğini diğerlerine söylüyor, şu haram, şu helal vs. diye..

Ha okumamışsın ha okuduğunu anlamamışsın..Ne fark ediyor?

Sitelerde Paylaş

ben ateistim ama olabilecek en ahmakça sorulardan birisi bu. :lol:

soru: "allah neden türkçe ve dua ibadet istemez?"

cevap:" allah türk milliyetçisi mi?"

soru: "allah arap milliyetçisi mi?"

cevap: "ne yani arap muhammed'le ve diğer araplarla türkçe mi konuşsaydi?"

hakikaten bu milliyetçilerde beyin yok, ciddi ciddi.

Sitelerde Paylaş

Niye öğrensin ?

Bu Kuranın mana zenginliğinden kaynaklanır.İslam göre bir fatihada bir kuran vardır.İslama göre her bir sure küçük bir kuran hükmündedir..

Sen bunu türkçe okursan o mana zenginliğini tek manaya indirgersin.

Türkçeyi aşağılamak yok bu mevzuda nede milliyetçilik.

Bu yüzden ibadet arapça yapılırken dualar türkçede yapılabilir..Duada mana zenginliği çokta mühim olmasa gerek..Ama allahı tesbih ve tanzim ne kadar manidar olursa o kadar güzel olur..

Sitelerde Paylaş

ben ateistim ama olabilecek en ahmakça sorulardan birisi bu. :lol:

soru: "allah neden türkçe ve dua ibadet istemez?"

cevap:" allah türk milliyetçisi mi?"

soru: "allah arap milliyetçisi mi?"

cevap: "ne yani arap muhammed'le ve diğer araplarla türkçe mi konuşsaydi?"

hakikaten bu milliyetçilerde beyin yok, ciddi ciddi.

Milliyetçilerle olan derdiniz beyninizin çalışmasını önlüyor.Demek istemiş ki Allah Arapçadan başka dua ve ibadet istemiyor,Arap milliyetçisi mi ? demeye getirir.Burayada Milliyetçi takıntınızı sokmuşsunuz,gerizekalı ruh hastaları.

Sitelerde Paylaş

Hepiniz biliyorsunuz artık:

1) İslam'ın birinci şartı olan Kelime-i Şehadet kesinlikle kendi kalıbıyla okunur. Türkçe okumayı unutun; Arapçasından bir harf bile eksik söylerseniz kabul olmaz.

(İnanmayan, bir 'alim'e sorsun.)

2) Ezan Arapçadan başka bir dilde okunamaz.

('Allah-ü Akbar, La İlahe İllallah' yerine 'Yaratan Uludur, O'ndan Başka Tapacak Yoktur' diyemezsiniz.)

3) Kuran'ı Türkçe çevirilerinden okumak uygun değildir, Arapçasından okumak gerekir.

('Okumak' derken 'anlamını kavramak' değil, sadece art arda gelen Arapça söz dizimi ritminden 'huşu duymak' kast edilir.)

4) Namazda kendi ana dilinde değil, Arapça dualar okumak gerekir. Tersi durumda namazı 'iade etmek' zorunda kalırsınız.

('Teceddütçü' (reformcu) kesim, namazda Türkçe dua da edilebileceğini söylüyor ama ancak Arapça farz duaları okuyup tamamladıktan sonra'!) (Namaz dışı serbest duaları bile -kurban keserken, mekan açılışlarında vb.- ana diliniz yerine Arapça okumak uygun olurmuş, çünkü ancak o zaman kabul edilirmiş!)

5) Camilerden okunan uzun Arapça selalarda, ölenin kimliği ancak en sonra -o da olabildiğince kısa olarak- Türkçe duyurulması sizi şaşırtmasın.

(Ellerinden gelse onu da yapmayacaklar amma, ne çare ki ölenin kim olduğunu hısım-akraba, konu komşu öğrensin diye..)

6) Haccı saymıyorum. Yapılan tüm ritüeller Arapçadır.

(Başka bir dil kullanırsanız başınıza geleceklerden kimse sorumlu değildir, ona göre.)

..............

Bütün bunlardan anlaşılan şudur ki: Allah kendisine Arapçadan başka bir dilde seslenilmesini istemiyor ve o şekilde yapılan dilekleri de kabul etmiyor.

Bunu da şuradan anlıyoruz: Bazen bir kuzunun sırtında, bazen gökteki bulutlarda, bazen de çöken Kuran Kursu binalarında ölen kız çocuklarının alnında ismini yazıyor, ama elbette ki Arapça!

Bütün bunlardan sonra sormamız gerekmiyor mu: Allah, Araplara ve Arapçaya neden bu kadar çok angaje olmuş? Allah, yoksa Arap milliyetçisi mi?

Cevaplar verilir ama uzun sürer biraz sıhhatim iyi değil yalnız şurasını siz bildireyim ! OLUR MU

Her devletin resmi bir lisanı vardır DİMİ !!!

Allahu la ilahe illa huvvel hayyul kayyum HÜKÜMETİ SÜPHANİSİNİNDE RESMİ LİSANI.. KURAN LİSANIDIR YANİ ARAPÇADIR

KURANI KERİMİNDE SÖZLERİ ARAPÇA MANASI ALLAHÇADIR..

KEZA EHADİSİ MUHAMMEDİYELERİN DE SÖZLERİ ARAPÇA MANASI MUHAMMEDCEDİR.

insan her hangi bir resmi bir davete gitse lisanına çeki düzen vermek zorunda kalır mecbur OLUR

Huzuru ilahi ondan aşağı değil ya !!

elhamdüllah.. kulhuvallahu ehad gibi

Birkaç arapça duayı ezberleyemeyenlerin türkçe dua edebilir.. derler

haşa bu mantığa göre kuranı kerim arabın kelamı olmuş oluyor..

KURANI KERİM ARABIN KELAMI DEĞİL

ALLAHIN KELAMIDIR..ALLAHIN kulahuvallahu ehad cümleside.. bir ayeti kerimedir

ANLATABİLDİK Mİ ?

tarihinde Renaultferrari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ibadet kulluk demektir...

kulluk kölelik demektir...

tapmak tapınmak farklı bir şeydir...

tapınma ise insanın rabbine yönelişi duası yakarışıdır..

farz olan kulluktur...

tapınma kişinin kendine kalmıştır...

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine börtüböceğe and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana saldırıyor.

Allah; Hastir lan sen benim avukatımmısın ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

Sitelerde Paylaş

[quote name='Paradigmax' date='25 January 2010 - 07:31 PM' timestamp

>Kuran da sarhoşken ne söylediğinizi bilene kadar... namaza yaklaşmayın der. Peki neden? Zannediyorum Allah kendisine ibadet edeninin ne söylediğini bilmesini istiyor. Aslında zannedmiyorum, bunun başka anlamı yok bence..>

Evet bence bu doğru bir tesbit. Kişinin ne söylediğini bilmesi (anlaması) önemseniyor. Birçok ayetle bu isteniyor. Ama namaz kılan bir müslüman ezberlediği yani anlamadığı, kendisi için hiçbir anlam ifade etmeyen arapça sözcükleri tekrarlayıp durur. Bu kendisine ve çevresine hiçbir yarar sağlamadığı gibi zarar bile verir. Müslüman aleminin bu günkü durumuna bakınca net anlaşılır.

Allah ne söylediklerini anlamadıkları için müslümanları sarhoş olarak nitelendiriyor. Sarhoşluğu günah sayıyor ve günaha ısrarla devam eden müslümanları cezalandırıyor. Bu kadar basit.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
<br /><b><br />Cevaplar verilir ama uzun sürer biraz sıhhatim iyi değil yalnız şurasını siz bildireyim  ! OLUR MU <br />Her devletin resmi bir lisanı vardır DİMİ !!!<br /><br />Allahu la ilahe illa huvvel hayyul kayyum HÜKÜMETİ SÜPHANİSİNİNDE RESMİ LİSANI.. KURAN LİSANIDIR YANİ ARAPÇADIR<br /><br />KURANI KERİMİNDE SÖZLERİ ARAPÇA MANASI ALLAHÇADIR..  <br />KEZA EHADİSİ MUHAMMEDİYELERİN DE SÖZLERİ ARAPÇA MANASI MUHAMMEDCEDİR.<br /><br />insan her hangi bir resmi bir davete gitse lisanına çeki düzen vermek zorunda kalır mecbur OLUR<br />Huzuru ilahi ondan aşağı değil ya !!<br /><br />elhamdüllah.. kulhuvallahu ehad gibi<br />Birkaç arapça duayı ezberleyemeyenlerin türkçe dua edebilir.. derler<br /><br />haşa bu mantığa göre kuranı kerim arabın kelamı olmuş oluyor..<br /><br />KURANI KERİM ARABIN KELAMI DEĞİL<br />ALLAHIN KELAMIDIR..ALLAHIN kulahuvallahu ehad cümleside.. bir ayeti kerimedir<br /><br />ANLATABİLDİK Mİ ?<br /><br /></b><br />
<br /><br /><br />

Renaultferrari, geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda iyileşip aramıza dönersin. Ama şu anda rahatsızsan bu formu izlemeni ve cevap yetiştirmeye çalışmanı istemem. Rahatına bak ve hiçbirşeyi kafana takma derim.

Saygılar, sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...