Jump to content

Ateizm Çözüm Değildir

Recommended Posts

ateist.jpg

Bir süredir yaptığım gözlemlerde ateist olan kişilerin oldukları ilk zamanlar üzerlerinden büyük bir yük kalkmışcasına rahatlamaları ve her şeyi çözdük havalarına girmeleri. Kimilerinde bu durum daha da vahimdir. Sadece ilk zamanlarla sınırlı kalmaz, uzun zaman bu duygu ve düşünce durumu devam eder. Size baskı yapan bir şeyi reddetmek, üzerinizden o baskıyı kaldırır doğru fakat yerine daha güçlü bir şeyler koymadığınız sürece güdük bir halde bırakır. Ve bazı yanılgılara sürükler.

Örneğin.

Ateist olan çoğu kişi, bilimsel olduğunu sanır. Sanır diyorum çünkü gerçekten bunu zanneder. Bilimselliğin yakınından geçmezken, sırf ateist olduğu için kendine bu sıfatın yüklendiğini varsayar. Bilime ve bilgiye dogma ile bakmaya devam eder. Temel bazı şeyleri bile anlatamaya bilirsiniz kendisine.

Ateist olan çoğu kişi, kendine toplumca yüklenmiş kökeni dinlere dayanan, örf, adet, gelenek, namus, ahlak gibi bir çok kavramdan kurtaramaz. Ateist olduğunu iddia eder fakat kadına hala ikinci sınıf insan gibi davranır.

Ateist olan çoğu kişi, felsefeden anlamaz. Ateist olmakla dünyanın güzelleşeceğini bütün sorunların biteceğini sanırlar. Oysa bir çok sermaye sahibi para babası ateisttir. Liberallerden de çok ateist vardır. Sosyal yaşam, emek hırsızlığı ve bir çok konu ateizm ile çözülemez.

Ateist olan çoğu kişi, artık bir lideri incelerken, bir ekonomik modeli düşünürken, bir siyasi projeyi anlarken, bir kitabı okurken teistten farklı olduğunu zanneder. Oysa aralarında hiç bir fark yoktur.

Ateist olan çoğu kişi, hele ki yeni ateistse bu konuyu olur olmadık her yerde açmaya arkadaşları arasında haklı çıkmaya, başkalarını ikna etmeye çalışır. Elbette henüz kendini ikna etmeye çalıştığı aşikardır. Bunu bir üstünlük aracı olarak görür. Ve sırf ateist diye çoğu konuda haklı olduğu zannına kapılır.

Ateist olan çoğu kişi sanat ve estetikten anlamaz. Sanatsal yaratıcılığa ve mizaha uzaktır. Dünyanın en ciddi işini yapmış ve teizmi reddederek oldum bittim sanmıştır. Bu da onun gelişmesini engelleyecektir.

Sonuç itibariyle ateizm çözüm değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 122
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateist.jpg

Bir süredir yaptığım gözlemlerde ateist olan kişilerin oldukları ilk zamanlar üzerlerinden büyük bir yük kalkmışcasına rahatlamaları ve her şeyi çözdük havalarına girmeleri. Kimilerinde bu durum daha da vahimdir. Sadece ilk zamanlarla sınırlı kalmaz, uzun zaman bu duygu ve düşünce durumu devam eder. Size baskı yapan bir şeyi reddetmek, üzerinizden o baskıyı kaldırır doğru fakat yerine daha güçlü bir şeyler koymadığınız sürece güdük bir halde bırakır. Ve bazı yanılgılara sürükler.

Örneğin.

Ateist olan çoğu kişi, bilimsel olduğunu sanır. Sanır diyorum çünkü gerçekten bunu zanneder. Bilimselliğin yakınından geçmezken, sırf ateist olduğu için kendine bu sıfatın yüklendiğini varsayar. Bilime ve bilgiye dogma ile bakmaya devam eder. Temel bazı şeyleri bile anlatamaya bilirsiniz kendisine.

Ateist olan çoğu kişi, kendine toplumca yüklenmiş kökeni dinlere dayanan, örf, adet, gelenek, namus, ahlak gibi bir çok kavramdan kurtaramaz. Ateist olduğunu iddia eder fakat kadına hala ikinci sınıf insan gibi davranır.

Ateist olan çoğu kişi, felsefeden anlamaz. Ateist olmakla dünyanın güzelleşeceğini bütün sorunların biteceğini sanırlar. Oysa bir çok sermaye sahibi para babası ateisttir. Liberallerden de çok ateist vardır. Sosyal yaşam, emek hırsızlığı ve bir çok konu ateizm ile çözülemez.

Ateist olan çoğu kişi, artık bir lideri incelerken, bir ekonomik modeli düşünürken, bir siyasi projeyi anlarken, bir kitabı okurken teistten farklı olduğunu zanneder. Oysa aralarında hiç bir fark yoktur.

Ateist olan çoğu kişi, hele ki yeni ateistse bu konuyu olur olmadık her yerde açmaya arkadaşları arasında haklı çıkmaya, başkalarını ikna etmeye çalışır. Elbette henüz kendini ikna etmeye çalıştığı aşikardır. Bunu bir üstünlük aracı olarak görür. Ve sırf ateist diye çoğu konuda haklı olduğu zannına kapılır.

Ateist olan çoğu kişi sanat ve estetikten anlamaz. Sanatsal yaratıcılığa ve mizaha uzaktır. Dünyanın en ciddi işini yapmış ve teizmi reddederek oldum bittim sanmıştır. Bu da onun gelişmesini engelleyecektir.

Sonuç itibariyle ateizm çözüm değildir.

özellikle altını çizdiğim cümleye katılıyorum..

Sitelerde Paylaş

ateizm sadece tanrının olmadığını bilmektir ve dinin etkisinden kurtulmaktır. Fazlası değil. Ama bilimsel gerçekleri reddetmeyiz ki bu çok önemli bir şeydir.

Ateist olan çoğu kişi, felsefeden anlamaz. Ateist olmakla dünyanın güzelleşeceğini bütün sorunların biteceğini sanırlar. demişsin

Şimdiki teistlerin hepsi ateist olsaydı. Dünya kaosa sürüklenirdi. Tanrısal kuralların olmadığını anlayan teistler azıtırlardı. Ama kaos aşıldığında şimdikinden daha iyi yaşıyor olurduk. Tabiki de bütün sorunlar bitmezdi. Ama bazılarını çözmüş olurduk.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmle dediklerinin bir bağlantısı yok aslında. Çünkü ateizm bir din değil. Sen bir din gibi düşünüp yazmışsın.

Ayrıca söylediklerin bir takım hafif ateistleri kapsar. Zaten @AteistKemalistBirey'in kalınlaştırdığı yazıdaki sorun da bundan kaynaklanıyor. Genel kültür sahibi olmadan ateist olup, eski alışkanlıklardan kurtulamama sorunu var.

Sitelerde Paylaş

bana bir mutlu huzurlu ateist gösterin,iç depdebelerinden arınmış ferahlamış bi ateist,çok değil 1?

Ben. Ben çok huzurluyum. Sinir katsayım neredeyse sıfırdır. Sedece aptallık yapanlar sinirimi bozar. Ama ateistlerin çoğu huzursuzdur. Çünkü gerçekleri görmek insanı huzursuz eder. Yalanlarla yaşamaya alışmışızdır. Alışana kadar devam eder. Teistler mutludur; çünkü kendilerini koruyan bir varlık olduğunu sanırlar. Dua etmek mutlu eder, çünkü onun seni mutlu ediceğini sanırsın ve o süre boyunca hiçbir şey düşünmediğin için beynin rahatlar. Azıcık bilgiyle dolu olan beynin daha yorulmamışken rahatlattığın için tembelleşir. Sonunda aptal olursun. Bir de dua etmenin rahatlatıcı bir etkisi olduğu söylendiği için rahatlatıcağını sandığın için rahatlarsın(plasebo etkisi). Yalanlarla yaşarlar yani Bazı hareketler kan akışını düzenlediği için rahatlatır. Ama bu namaz kılarken olmaz. Ben huzurluyumdur. Çünkü yalanlarla tanışmadan gerçeklerle tanışabildim. Bu yüzden gerçeği bilmek beni mutlu eder.

Kadın ve erkek eşittir. Ben öyle davranırım en azından. Ama xenixin demek istediği şey; eski örf ve adetlerinden kurtulamadığı için öyle davranır.

tarihinde MrAtheistPhilosopher tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bana bir mutlu huzurlu ateist gösterin,iç depdebelerinden arınmış ferahlamış bi ateist,çok değil 1?

Uzun bir süre önce bir kiliseye devam etmiştim. Bir ayinin konusu Cennet'ti.

Rahip Cennet'i anlattı, anlattı; en sonra "Öldükten sonra nereye gideceksiniz?" diye cemaate tek tek sordu.

Hepsi de "Cennet'e" diye yanıt verdi. Çok ilginçtir; Bir tek kişinin bile Cennet'e gidemeyeceği konusunda en küçük kuşkusu yoktu. Hepsi de son derece 'huzurluydu'.

"İşte, dedim, din öyle yüksek dozlu bir uyuşturucudur ki insanda idrak, izan ve muhakeme bırakmaz. Hepsini dondurur, dipfirizin rafındaki ilgili bölmeye yerleştirir."

Sitelerde Paylaş

sen bizim anadan dogma ateist oldugumuzu mu zannettin

konusmayi ogrenmeye baslar baslamaz allah kelimesi ni ogreten toplum icinde buyuduk

ALLAHIN SOZU DIYE IDDIA EDILEN KURANI OKUDUK

SORU SORMAYA BASLADIK

ISLAMDAKI CELISKILERI GORDUK

DiN avukatligini birak

Sende dinine soru sormayi ogren

tarihinde Spenser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir demişsin birçok olmuş bak destekli konuş bundan sonra

ben çok mutlu bir insanım küçük ve herkese saçma gelebilecek şeylere bile sevinebilirim. saçmalıklara tahammüle demem bkz sen

mutluluğun din ile gelen bir şey olduğunu düşünüyor isen büyük yanılgı içerisindesindir sevgili mechule

Sitelerde Paylaş

Ateizm çözüm değil diyorsunuz da neye çözüm değil? Sorun nedir?

Yoksa çağdaş ülkelerde yaşayan insanların yasal haklarından biri olan "vicdan hürriyeti"ni ihlal etmeye çalışan bir kurum olan din mi?

Sorun dinse ateizm sorunun çözümüne doğru yapılan bir hamledir.

Sitelerde Paylaş

Ateizm zevk ve renk meselesi olacak zerre kadar unsura sahip değildir.

Var olanı olduğu gibi algılamaktır.

Ayrıca ben huzurluyum.

3-4 ay öncesine kadar hayatımda kafama takılan tek şey bilincimin yaşayacağı ölüm süreciydi.

Şimdi kendi kendimi o konuda da eğittim.

Kendi ölümü de paniksiz yaşayabilirim, hazırım yani.

Huzurluyum ve de mutluyum.

Dogmalara inanç beslediğim zamanlarda ben daha fazla huzursuzdum.

Mutsuzdum.

Ateizme bu anlamda da şükran borçluyum.

Etik olarak da dogmacılardan üstünüm.

Bencil ve menfaatçi değilim.

Adalet ve Hak kavramlarına dikkat ederim.

Genel olarak her yerde duyuyorum bu ateistler ruhsal bunalımda, içinde huzursuz vs diye hurafeleri.

Ancak bu imkansız.

Ateist gerçeği olduğu gibi algılayabiliyor.

Gerçeği olduğu gibi algılayan adam nasıl olur da bunalıma, huzursuzluğa düşebilir ki?

Bunalım ve huzursuzluk gerçeği olduğu gibi algılayamamaktır zaten.

Karamsarlık katmaktır algıladıkların.

Mutsuzluk aşılamaktır aldığı verilere.

Böyle bir şeyin sağlıklı bir atesitte olması imkansızdır (mental veya tıbbi bir sorunu yoksa)

Bir ara şeytana koşan toplu intiharcılar, satanistler vs vardı (son 20-30 yıl içinde)

O adamların yaptıklarını genelliyorlar dinciler ateistlere ancak bir satanist veya sapkın tarikat üyesi dinci gibi bir şeydir zaten.

Ateizmle alakası olmaz.

Dincilerin her şeyde yalancılığı olduğu gibi bunda da var.

Buradaki üslubuma gelince.

Ben misillemeden başka şey yapmıyorum.

Bu benim hayat felsefem.

Bana çiçek verene çiçek, bana saldırana iki misli şiddet.

Bu kadar basit.

Mesnetsiz dayanaksız konuşma.

Nefret ederim o tür insanlardan.

Yalan söyleyebilen insan yeri gelince katil bile olur.

O yüzden kinimi hat safhaya çıkarıyorsun.

Sitelerde Paylaş

ateistler bir nevi yobazlık içerisinde oldukları müddetçe hiç bir ilerleme kaydedemezler.. Nette rast geldiğim bütün ateistler muhatabının her cümlesinden konuyu din e getiriyor bundan kurtulmalılar yoksa psikolojik rahatsızlığa sebep olur net te olduğu gibi reel de de sağa sola küfretmeye başlarlar diye düşünüyorum.. insana insan olduğu için değer versinler dini imanı için değil.. akıl vermek gibi olmasında öyle geçti içimden birden..geçti gitti ama..

Sitelerde Paylaş

insana insan olduğu için değer versinler dini imanı için değil..

Bunu dinci ve dogmacılara kabul ettir.

Sen bunu yapamıyorsun.

Bilincin de suçlayacak adamı buldu.

Karşıdaki.

Arkadaş sorun bizde değil, sizde.

Senin yazdıklarını yapanlar sizsiniz.

Farketmiyorsun ama benim kesinlikle ve kesinlikle yanacak olmam ve allah tarafından cezalandıracak olmam düşüncesi o kafalarınızda yüzdinlerce kombinasyonu değiştiriyor.

Senin nasılsın demen bile çifte standartlı.

Yazdıklarını bir zahmet kendin kafana kazı.

Sitelerde Paylaş

Sen, sizin gibi masallara inanmış, eroin çekmiş gibi hayallerin peşinde uçan bir Ateist göstermemizi bekliyorsun. Boşa beklersin, öyle bir Ateist yok... Ateist yaşamı mutluluk sayan, ve doya doya yaşayan kişidir. Mavalların, öte dünyanın heyacanına benzer heyecanlar yaşayan, o hayalleri bekleyen kişilerin aptal mayışmışlıklarını yaşayan bir Ateist bulamazsın... Ateist gerçeğin ve şu an yaşananın içindedir. Başka bir yerde ve başka bir beklenti peşinde değil...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...