Jump to content

İsa, İncil ve Hıristiyanlık

Recommended Posts

mAAsE.jpg

Mat 5:43 Komşunu sev, düşmanından nefret et' denildiğini duydunuz.

Mat 5:44 Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. "

Mat 5:45 Öyle ki, göklerde olan Babanızın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem de iyilerin üzerine doğdurur. Yağmurunu da hem doğruların hem de eğrilerin üzerine yağdırır.

UsYz5.jpg

41345281.jpg

1Yu 4:16 Tanrı'nın bize olan sevgisini tanımış ve buna inanmışızdır.Tanrı sevgidir. Sevgide yaşayan, Tanrı'da yaşar, Tanrı da onda yaşar.

1Yu 4:12 Hiç kimse hiçbir zaman Tanrı'yı görmüş değildir. Ama birbirimizi seversek, Tanrı içimizde yaşar ve O'nun sevgisi içimizde yetkinleşmiş olur.

ULv7E.jpg

1Yu 4:7 Sevgili kardeşlerim, birbirimizi sevelim. Çünkü sevgi Tanrı'dandır. Seven herkes Tanrı'dan doğmuştur ve Tanrı'yı tanır.

1Yu 4:8 Sevmeyen kişi Tanrı'yı tanımış değildir. Çünkü Tanrı sevgidir.

PSrgy.jpg

Mat 7:12 İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Kutsal Yasa'nın ve peygamberlerin söylediği budur."

Rom 12:14 "Size zulmedenler için iyilik dileyin. İyilik dileyin, lanet etmeyin.

PMh3o.jpg

1Ko 13:4 Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez.

1Ko 13:5 Sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolayca öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz.

1Ko 13:13 İşte böylece, kalıcı olan üç şey vardır: iman, ümit ve sevgi. Bunlardan en üstün olanı da sevgidir

JZLms.jpg

d2WFd.jpg

1Yu 4:18 Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi, korkuyu siler atar. Çünkü korku cezalandırılma düşüncesinden ileri gelir. Korkan kişi, sevgide yetkin kılınmış değildir.

Yu 6:53-56 Bedenimi yiyenin, kanımı içenin sonsuz yaşamı vardır ve ben onu son günde dirilteceğim. Çünkü bedenim gerçek yiyecek, kanım gerçek içecektir. Bedenimi yiyip kanımı içen bende yaşar, ben de onda...

GIvS2.jpg

1Yu 4:19 Biz ise seviyoruz. Çünkü önce O bizi sevdi.

LOsP9.jpg

Mat 5:38 `Göze göze dişe diş' denildiğini duydunuz.

Mat 5:39 Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.

Mat.5: 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu?

-isa eline kılıç almamış, kimseyi öldürmemiş, öldürülmesini emretmemiştir.

-Muhammed kılıçla yaşamıştır. kılıçla örgütlemiştir. kılıçla din yaymıştır

-isa diğer yanağını döner, muhammed kısasçıdır.

-isa ilk taşı günahsız olanınız atsın der, muhammed recmi getirmiştir.

-isa kendine özel ayrıcalıklar getirmemiştir, muhammed'e mehirlerini verdiği eşleri, allah’ın ona ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınlar; onunla beraber hicret eden, amcasının kızları, halalarının kızları, dayısının kızları ve teyzelerinin kızları, ayrıca, diğer mü’minlere değil de, ona has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber’e bağışlayan, peygamber’in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü’min kadın da helal kılınmıştır.

Ve liste uzayip gider...

Hristiyanlikla islami kiyaslayinca sizce hangisi daha ustundur? Yada ateistler icin soyle diyelim hangisi ogretisel olarak kotunun iyisidir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 698
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz...

Hristiyanlik adina yapilan katliamlari, zulumleri ve Islam adina yapilanlari bir tablo halinde yazariz. Hangisi daha buyuk zarara yol acmis, ona gore karar veririz.

Eee, ateist olunca bilimsel davranmak gerekiyor. Somut delillere bakmak lazim.

tarihinde bilirkisi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının neye dayanılarak ak sakallı bir ihtiyar olarak çizildiği çok garip doğrusu! Bu kanıya nerden vardıklarını anlamak güç! Yüz tipini neye göre vermişler örneğin? Kıyafetini ne bilmişler? İlginç bir hayal! Süsleme sanatına katkısını ise inkar edemeyiz! Adamlar bayağı süslüler görüldüğü üzere!

Ben tanrıya inanıp da kafası kıyak olmayan birini hiç görmedim! İnsanlık bu saçmalıklardan ne zaman kurtulacak bilmiyorum...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sadece kaynaklarina bakip neden karar vermiyorsunuz? Ateizmi ateistlerin yaptiklarina bakarak mi yargilarsiniz?

Sadece kaynaktan tartışmıyorsunuz ki,

Muhammed recmi getirmiş demişsin,recm tevratta geçer siz hristiyanlar tevratı da kabulleniyorsunuz.

Ayrıca İsa recmi kaldırmamış günahsız taş atsın demiş.Adamın biri ben günahsızım dememiş iyiki.

Hristiyanlık kiliseye tıkandığından, daha etkisi azalmış ve baskısı daha aza indirilmiş yontulmuş reforme edilmiştir bolca.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tanrının neye dayanılarak ak sakallı bir ihtiyar olarak çizildiği çok garip doğrusu! Bu kanıya nerden vardıklarını anlamak güç! Yüz tipini neye göre vermişler örneğin?

iclerindeki sevgiye kutsallik anlayisina gore.Oyleki Incil`deki sevgi tanrisina karsi bir sevgi gosterisi icin soyut dusunulemez aciklanamaz bir tanri anlayisi pratikte yetmemis iinsanlar bu sekilde resimlerle kalplerinde hissettikleri seyi yansitmaya calismislar,kimse tanri boyledir diye iddia etmiyor tabiki ama turkiyedeki ateistler bile islam mantigiyla dusundugu icin onlara kufur olmasi gerekir gibi geliyor

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Incilde mi reforme edilmis ortacagdan sonra? Oysaki bu ayetler MS 100 lu yillardan kalma el yazmalarinda geciyor.

İncil'e gelince İsa döneminden zaten bir İncil yok ortada.Havarilerce yazılmış fakat onların dönemine de ait bir İncil metni yok.

En eski incil hangi tarihli araştırmak lazım.MS100'lü yıllar demişsin ama tam bir İncil mi bakmak lazım.Zamanla birkaç metnin ilave edildiği bir süreç var.

İncil çevirileri de zamanla değişim gösteriyor.

İznik konsiline kadar adam akıllı metinlerden ve hristiyan ilahiyatından bahsetmek güç.

Sitelerde Paylaş

Iznik konsilinden cok oncesine tarihlenen el yazmalari var ama yukardaki ayetleri de iceren. Demek ki bu ayetler sonradan uydurulma degil.

1 yu4:10 biz Tanrı'yı sevmiş değildik, ama O bizi sevdi ve Oğlunu günahlarımızı bağışlatan kurban olarak dünyaya gönderdi. İşte sevgi budur.

17%20Crucifixion%20Crowned%20by%20God%20the%20Father.jpg

Sitelerde Paylaş
kufur olmasi gerekir gibi geliyor

Bak ben söylemedim tanrı resminin küfür olması gerektiğini, sen söyledin! B) Asıl müslüman mantığından sen kurtulamamışsın! Hadi çiz bakayım tanrıyı poposunu kaşırken, işerken, koltuk altı ve kasık kıllarını temizlerken de görelim mertliğini! Sen kiminle dansettiğini bil bir ateistle konuşurken, tavsiye sana...

Sitelerde Paylaş

Iznik konsilinden cok oncesine tarihlenen el yazmalari var ama yukardaki ayetleri de iceren. Demek ki bu ayetler sonradan uydurulma degil.

1 yu4:10 biz Tanrı'yı sevmiş değildik, ama O bizi sevdi ve Oğlunu günahlarımızı bağışlatan kurban olarak dünyaya gönderdi. İşte sevgi budur.

17%20Crucifixion%20Crowned%20by%20God%20the%20Father.jpg

Bu el yazmaları bir incil yapmıyor neticede.İncil'in ne olacağına ne olduğuna İznik konsilinde karar kılınıyor.

Yunan paganizminin birkaç önemli günü hristiyanlığa monte edilerek karma bir din doğuyor.

İslam'da kimse kimsenin günahını yüklenmez mantık ve felsefe açısından hristiyanlıkdan iki gömlek üstün İslam.

Bir saçmalığın sevgi pıtırcığı sözler içermesi onu doğru kılmıyor.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yanlis biliyorsunuz Iznik konsilinde Incil veya inciller ile ilgili tek bir karar bile alinmamistir evet tek bir karar bile! Hatta herhangi bir tartisma muzakere bile yapilmamistir bu konuda. Iznik konsilinde tartisilan sey Ariusculuk ve onun teolojik ayrintilaridir lutfen biraz daha arastirin

Sitelerde Paylaş
işerken, koltuk altı ve kasık kıllarını temizlerken de görelim

Bunlar insanlarin iclerindeki kutsallik anlayisini yansitiyor mu? Laf ola beri gele iste yazmis olmak icin yaziyorsun...

Sen kiminle dansettiğini bil bir ateistle konuşurken, tavsiye sana

Ben kendimi ovmuyorum bilgim de kisitli ama sizde mubarek ego biraz daha sisse patlayacak bom diye masallah, hatta ilah demirefe diyeyim mutlu olacaksan sana ;) ne diyeyim ateist iste... ateistlerin cogu boyleyse durum daha da vahim...

Sitelerde Paylaş

Yanlis biliyorsunuz Iznik konsilinde Incil veya inciller ile ilgili tek bir karar bile alinmamistir evet tek bir karar bile! Hatta herhangi bir tartisma muzakere bile yapilmamistir bu konuda. Iznik konsilinde tartisilan sey Ariusculuk ve onun teolojik ayrintilaridir lutfen biraz daha arastirin

Tek Ariusculuğun tartışması olsa bile Teslis'in ve İsa'nın tanrı oğlu ezeli ebedi oluşu gibi konular İncil'in temelini oluşturuyor.Hristiyanlığın da.

Hristiyanlık mezheplerinin farklı bakışı vardır bu konsüllere bu bizi bağlamaz.Dinin o günlerde şekillendirildi ortada.

Sitelerde Paylaş

Ben teslisle teolojiyle ilgili konusmuyorum beni ilgilendirmiyor bunlar bahsettigim sey acik ayetler ortada herhangi bir teoloji falan da yokbu ayetlerde gayet acik.

Pekala sen İncil deki sevgi temelli bir tartışma yürütmek istiyorsun.

Yehova Şahidi vs de olabilirsin.

İncil'de sevgi ifadeleri olması içindeki saçmalıkları haklı kılıyor mu?Buradakiler müslümanmış gibi bodoslama Muhammed İsa kıyasına neden girdiniz?

İsa yaşadığı dönemde etrafına pek kişi toplayamayan beceriksiz acemi ve idamı boylayan bir tip.Bu tavır yahudiler içinde işe yaramamış.

İsa'nın babası kim?Kim den bu çocuk?

Sitelerde Paylaş

ayetlerde gayet acik.

bi hocam vardı yabancı, bizde yani Hristiyanlık ta, bir kişi bir Hristiyan a tokat atarsa o aynısıyla karşılık vermez hatta diğer yanağını döner derdi. bu konuyla ilgili ayetleriniz de var mı yoksa Hoca sallıyormuydu bize..

Sitelerde Paylaş

bi hocam vardı yabancı, bizde yani Hristiyanlık ta, bir kişi bir Hristiyan a tokat atarsa o aynısıyla karşılık vermez hatta diğer yanağını döner derdi. bu konuyla ilgili ayetleriniz de var mı yoksa Hoca sallıyormuydu bize..

Var yukarda yazdim ya ilgili ayetleri :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...