Jump to content

Tanrı Nedir ?

Recommended Posts

Tanrı Nedir ? Kimdir ? Neyin Nesidir ?

Geçmişten günümüze insanlığın kafasındaki tanrı kavramı sürekli gelişerek değişmiş ve bu günkü halini almış diyoruz da bu günkü tanrı kavramı nedir ? Bu gün bir Müslüman Allah sözcüğünü duyunca kafasında nasıl bir algı oluşur ? Çeşitli uzuvları olan dev bir organizma mı ? Yoksa istediği her şekle girip her yerde olabilen bir sistem mı ? Kainatın kendisi zaten Allah'ın kendisi mi ? Yoksa tamamen metafizik bir yapılar bütünü mü ? Ya da senin aklını aşar asla algalayamazsın, anca Allah olduğunu bilir, aklını başına devşir mi ?

Sanırım, inananlara göre cevap sonuncusu. Çünkü bir şeyi hayallerinde algılayabilirsen, ondan ötesini de merak edebilirsin. Bu da Allah'ı bozar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zamandan ve mekandan münezzehtir.

Böyle bir varlığın evrene nasıl karıştığı, yaratma eylemini nasıl gerçekleştirdiği belli değildir.

Aklına ne getirirsen bil ki o Allah değildir.

Ne kadar sıfat varsa bünyesinde barındırır.

Gel de çık işin içinden.

Sitelerde Paylaş

Allah sizin beyninize özel bir çip yerleştirmiş ve ne yaparsan yap sıyrılamazsın.

Gelmiş geçmiş bütün toplumlar neden bir Tanrı kavramına inanmışlar diye sorabilirsin! bu insanlar manyakmıydı?

Soruya neden cevap vermedin ?

Allah deyince kafanda nasıl bir algı oluşuyor ? Nasıl bir şey canlanıyor ?

Ciddiyim la dalga geçmiyorum, cidden soruyorum. Ya da sana bir soru daha , daha önce hiç bunu düşünmüşmüydün ?

Sitelerde Paylaş

Soruya neden cevap vermedin ?

Allah deyince kafanda nasıl bir algı oluşuyor ? Nasıl bir şey canlanıyor ?

Ciddiyim la dalga geçmiyorum, cidden soruyorum. Ya da sana bir soru daha , daha önce hiç bunu düşünmüşmüydün ?

Allah(c.c.) deyince kimsenin kafasında birşey canlanmaz. onun eşsiz ve benzersiz olduğunun kanıtıdır.

düşünecek birşey yok.

Sitelerde Paylaş

Allah(c.c.) deyince kimsenin kafasında birşey canlanmaz. onun eşsiz ve benzersiz olduğunun kanıtıdır.

düşünecek birşey yok.

Düşünecek bir şey yok tabii :)

Böyle dediğin için Allah'a inanıyorsun da neyse.

Sitelerde Paylaş

mesele zeus deyince bak kafanda birşey canlanır. peki neden Allah deyince canlanmaz?

Geçmişten günümüze insanlığın kafasındaki tanrı kavramı sürekli gelişerek değişmiş ve bu günkü halini almış diyoruz da bu günkü tanrı kavramı nedir ?

Sitelerde Paylaş

Tanrısı olanlara sormak lazım ne gibi olduğunu.

Ben sadece bu yönünü biliyorum.

Ben merak ediyorum bu müslümanların tanrısı bunları günde 500 kez kırbaçlasa bunlar yinede tanrılarına itaat eden sadık birer köle olarak kalmaya devam ederlermiydi yoksa başkaldırıp asi mi olurlardı? :D

Sitelerde Paylaş

Ben merak ediyorum bu müslümanların tanrısı bunları günde 500 kez kırbaçlasa bunlar yinede tanrılarına itaat eden sadık birer köle olarak kalmaya devam ederlermiydi yoksa başkaldırıp asi mi olurlardı? :D

Daha çok taparlardı :)

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar cennete gitmek için herşeyi, ama herşeyi yaparlar.

Camilere baksana,

Çoluğunu, çocuğunu, anasını, babasını, kardeşini, dostunu unutup, kendi menfaati için yere kapanan, el açan adamlarla dolu.

Sürülerce.

Sitelerde Paylaş

Hangi tanrıları yav ?

Onu soruyorum ya başlıkta , ne bu ?

Benim kafamda hiç bir ışık yakmadığı için müslümanlara soruyorum ? Neye inanıyorlar ? Niçin inanıyorlar ? Hiç bunları düşündüler mı yoksa tamamen dürtüsel olarak mı ?

Sitelerde Paylaş

Zamandan ve mekandan münezzehtir.

Böyle bir varlığın evrene nasıl karıştığı, yaratma eylemini nasıl gerçekleştirdiği belli değildir.

Aklına ne getirirsen bil ki o Allah değildir.

Ne kadar sıfat varsa bünyesinde barındırır.

Gel de çık işin içinden.

bunu tasarlayan artık nasıl uyanık bir herifmiş ki kasten işin içinden çıkılamayacak halde tasarlamış. o herife de, böyle bişey uydurup bu kadar uzun süre sürekliğini sağlattığı için de hayranlık duyuyorum. büyük ihtimalle diğer dinleri özenle inceleyip neden tutulmadığı tespit etmiş ve bu açıkları gidererek yeni bir din ortaya atmış. bunun sonucunda da tabi ki kral gibi yaşamış. vaktinde kimse kızını vermezken kendine bildiğin harem kurmuş. ölmüş gitmiş ama hala onun izinden gitmeye çalışanlar var o adamı tebrik etmek lazım, evrensel bir yalanın öncüsü olmuş.

Sitelerde Paylaş

düşünecek birşey yok.

benim kafamda inanırken ister istemez bir şeyler canlanıyordu ama. demek ki o zamanlar bile inandığımı sandığım halde çoktan dinden çıkmışım desene...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...