Jump to content

Evdeki Hesap 5

Recommended Posts

Isınma hareketi olarak önce sıra dışı bir hesap:

H2 + Cl2 = 2HCl

H2 - 2HCl + Cl2 = 0

(H - Cl)2 = 0

(H - Cl) = 0

H = Cl

:D

1. Seviye meselesi.

1.A.

Bir kabın içine su koyduk ve üzerinde oyuncak bir gemi yüzdürüyoruz. Geminin yükü bilye. Gemi sakince duruyorken kabın kenarına su seviyesini işaretledik.

Bilyeleri gemiden çıkarıp su seviyesini kontrol ettik.

Su seviyesi azaldı mı? Arttı mı? Yoksa aynı mı kaldı?

Neden?

1.B.

Bir kabın içine su koyduk ve üzerinde oyuncak bir gemi yüzdürüyoruz. Geminin yükü bilye. Gemi sakince duruyorken kabın kenarına su seviyesini işaretledik.

Bilyeleri gemiden çıkarıp geminin yüzdüğü suyun içine atmış olsaydık...

Su seviyesi azalır mıydı? Artar mıydı? Yoksa aynı mı kalırdı?

Neden?

2. Bir ERKE'cilik oyunu

post-8-1209803058_thumb.jpg

Suyun kaldırma kuvveti olduğunu biliyoruz. Elimdeki bir kaba şekildeki gibi bir silindir yerleştirdim. Silindirin merkezi kabın kenarında. Silindirin sol tarafı su içinda. Sağ tarafı ise dışarda, havada duruyor. Silindiri kendi ekseni etrafında serbes dönecek şekilde yerleştirdim. Silindirin kenarlarından sızan suyu daha tam olarak yok edemedim. Bu konuda biraz daha çalışmam lazım. Ama şimdilik idare eder. Düzenek gayet güzel çalışıyor.

Kaldırma kuvveti (F) sol tarafa etki ediyor. Sağ tarafda herhangi bir karşı kuvvet olmadığı için silindir saat yönünde devamlı dönüyor.

Önümüzdeki günlerde patent almak için baş vuracağım. Baş vuru yapmadan önce bu düzeneğin ne kadar enerji üreteceğini, gücünün ne kadar olacağını hesaplayabilseydim iyi olurdu diye düşünüyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Silindirin kütlesine m diyelim. Tabandan silindir mezkezine olan uzaklık ise h olsun.

Silinidirin su içinde kalan kısmı yarı daire olduğu için hesap işlerinde zorlanıyorum.

Mesela, h küçük olursa mı daha fazla kuvvet (F) oluşur yoksa h büyük olduğunda mı? Bu durumda elde ettiğim güç nasıl hesaplanır?

3. Suyun Kaldırsam mı kaldırmasam mı kuvveti

post-8-1209803292_thumb.jpg

Bir M kütlemiz var. Bunu suya koyup serbes bıraktığımızda sol resimdeki gibi yüzüyor.

Aynı kütleyi sağ resimdeki gibi bir düzeneğin içine koyup su içine bırakırsak ne olur?

Yine aynı seviyede mi yüzer?

Düzeneğin içi hava dolu olup direk atmosferle bağlantılı. Kütle düzenek içinde sürtümesiz serbes hareket ediyor ve düzeneğin içine su sızmıyor kabul edelim.

4. Hazine avcılarının şansızlığı

Bir çocuk romanından:

Kahramanımız eski bir harita buluyor. Haritanın arkasında bir korsan; adaya nasıl geldiğini, hazinesini yalnız başına nasıl taşıdığını ve en önemlisi, defineyi nereye sakladığını yazmış. Gerçi haritanın üzerine işaretlememiş ama tarif etmiş.

Definenin yerinin tarifi yaklaşık olarak şöyle:

İdam sehpası direğinden çınar ağacına doğru giderken adımlarını say. Çınar ağacına geldiğinde 90 derece sağa dön. Saydığın adım kadar ilerle! Birinci hedefe ulaşmış olursun.

Yine idam sehpası direğinden dut ağacına doğru giderken adımlarını say. Dut ağacına geldiğinde 90 derece sola dön. Saydığın adım kadar ilerle! İkinci hedefe ulaşmış olursun. Define bu iki hedefin tam ortasında gömülü.

Kahramanımız bir sürü maceradan sonra, arkadaşlarıyla birlikte, adaya gelebiliyor. Adayı gezip dolaşıyorlar. Adada sadece bir dut ve bir çınar ağacı buluyorlar. Ama idam sehpasını bulamıyorlar. O günden beri adaya kimse uğramadığından olsa gerek, çalılar, palmiye ağaçları vs. adayı iyice kaplamış. Kahramanlarımız şok olmuş durumda.

Kahramanlarımızın yüze yüze kuyruğuna kadar gelmişken... Ne bu talihsizlik yav!

5. Renk körlüğü?

Işığın kırılma katsayısı şöyledir:

L1/L2 = v1/v2 = n

L1 ve L2 ışığın 1. ve 2. ortamdaki dalga boyu. v1 ve v2 ise ışığın 1. ve 2. ortamdaki hızı. n ise kırılma katsayısı.

Bir deneme yapalım. Değerleri internetten buluyoruz.

Mesela kırmızı ışığın atmosferdeki dalga boyu 640 ile 780 nano metre arasındaymış (=L1). Işık havadan suya girince kırılma katsayısı 1,33 imiş (=n). Bu ışığın su içindeki dalga boyunu hesaplıyoruz:

640 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (640 nm)/1,33 = 481 nm

Hesaplıyoruz. Bu bir mavi ışıkdır.

720 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (780 nm)/1,33 = 541 nm

Hesaplıyoruz. Bu ise bir yeşil ışık olması gerek.

780 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (780 nm)/1,33 = 586 nm

Hesaplıyoruz. Bu ise bir sarı ışık olmalı.

Ama ben banyodayken, havuzdayken, denizdeyken suya dalıpda dışarı doğru baktığımda herhangi bir renk kayması faketmedim şimdiye dek.

Acaba benim gözlerim mi bozuk?

Ya siz?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Isınma hareketi olarak önce sıra dışı bir hesap:

H2 + Cl2 = 2HCl

H2 - 2HCl + Cl2 = 0

(H - Cl)2 = 0

(H - Cl) = 0

H = Cl

Hata burada

(H - Cl)2 = 0 --->>> (H - Cl) = 0

Burada 0 / (H - Cl) sadeleştirmesini yapıyorsunuz yani sıfırı sıfıra bölüyorsunuz. 0/0 tanımsızdır bu sadeleştirme yapılamaz.

Diğerleri yolda... :)

Sitelerde Paylaş
Ama ben banyodayken, havuzdayken, denizdeyken suya dalıpda dışarı doğru baktığımda herhangi bir renk kayması faketmedim şimdiye dek.

Ya siz?

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli;

Ben daldığım zamanlar, suyun derinliğine göre renkler değişiyordu sanırım kırmızı 30m de kahverengi oluyordu. Balıkların gerçek renklerini göremiyordum. Şimdi de değişiyor mudurki. :rolleyes:

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Hata burada

(H - Cl)2 = 0 --->>> (H - Cl) = 0

Burada 0 / (H - Cl) sadeleştirmesini yapıyorsunuz yani sıfırı sıfıra bölüyorsunuz. 0/0 tanımsızdır bu sadeleştirme yapılamaz.

Diğerleri yolda... :)

İlahi bilelimogrenelim.

Ben onu soru olarak değil, eğlence olsun diye koymuştum.

Duydum duymadım demeyin! Hidrojen eşittir klorduuurr...

gibisinden.

Meğer, dalga geçme konusunda sen benden daha tecrübeliymişsin.

Pes ettiğimin resmidir.

Ama madem işlem hatası arıyoruz.

Hata senin belirttiğin yerde değil.

İşlemi şuraya kadar getiridiğimizde...

(H - Cl)2 = 0

Bunu şöyle yazabiliriz:

(H - Cl)*(H - Cl) = 0

2 terimin çarpımı 0 etmesi gerekiyor. Öyleyse ya terimlerden birisi ya da her ikisi sıfırdır. Terimler aynı olduğuna göre her iki terim de sıfırdır diye düşünüyoruz.

Ve

(H - Cl) = 0

denklemini yazıyoruz.

Nihayetinde

H = Cl

olduğunu buluyoruz.

Dikkat edersen, bölme işlemi yapmadığımız için sıfıra bölme gibi bir hata da yapmamış olduk.

İyi ki aklıma getiridin. Geçenlerde bir ödev sitesinde bir hata görüp biraz değiştirmiştim. Bakalım tekrar yapabilecek iyim?

6. İvmeli ve de iğneli hareket.

İvmeli harekette

v = a* t veza eşdeğeri a = v/t

olduğunu biliyoruz.

v: hız

a: ivme

t: zaman

Yine yol (=s) için s = (1/2)*a*t2 ve eşdeğeri olan a = 2*s/t2

oluğunu da biliyoruz.

Bu iki ivme denklemlerini birbirine eşitlersek

v/t = 2*s/t2

buluruz.

Her iki tarfı t ile çarparsak

v = 2*s/t

buluruz.

Hızın tanımı ise

v = s/t

idi.

Öyleyse bu iki hız denklemini birbirine eşitlediğimizde

s/t = 2*s/t

olduğunu buluruz.

Her iki tarafı t ile çarpıp s ile bölersek

1 = 2

eşitliğini kinematik ile ispatlamış olduğumuzu görürüz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Sevgili DreiMalAli;

Ben daldığım zamanlar, suyun derinliğine göre renkler değişiyordu sanırım kırmızı 30m de kahverengi oluyordu. Balıkların gerçek renklerini göremiyordum. Şimdi de değişiyor mudurki. :rolleyes:

Selamlar.

Sevgili vgm.

Derinlere daldıkca ışığın miktarının azalması dolasıyla renkleri ayırtedemez hale gelmemiz doğal. Hava kararırken veya günün erken saatlerinde de artık renkler yerini beyaz-boz-siyaha bırakıyorlar.

Ama benim bahsettiğim, her taraf aydınlık. Su yüzeyinin hemen bir kaç cm altındayım. Atmosferde kırmızı olan herhangi bir nesneden ışık suya gelip kırılmış. Bu ışığın su içindeki dalga boyu mavi ışığın (veya yeşil veya sarı) dalga boyunda artık.

Ama ben mavi-sarı-yeşil olması gereken ışığı ne mavi olarak görüyorum. Ne sarı ne de yeşil.

Aynı sorun galiba sende de var.

Her ikimiz de renk körüyüz galiba?

Hatta... Bu dertten sorunlu sadece biz değilmişiz gibi geliyor bana.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

1A : Su seviyesi azaldı. Ne kadar? Toplam bilye ağrılığına eşit olan su miktarı kadar. (Örnek: 1 kg bilye --> 1 kg su --> 1 litre hacim --> 1 cm yükseklik)

1B : Su seviyesi yükseldi. Neden?

Eski durumu hatırlayalım: 1 kg bilye -- > 1 kg su --> 1 litre hacim --> 1 cm yükseklik

Bilyeleri aldık ne oldu? 0 kg bilye -- > 0 kg su --> 0 litre hacim --> 0 cm yükseklik

Suyun içine attık ne oldu? 1 kg bilye -- > 0.2 litre hacim --> 0.2 cm yükseklik

Sitelerde Paylaş

2

bu durumda hiç dönmez? Suyun kaldırma kuvveti nedir? İçine giren cismin yüzeyine her yönde uyguladığı itme kuvvetidir. Bu durumda su çarka yukarı değil sağa doğru bir kuvvet uygular, bu da çarkı döndürmez.

3

Bu durumda su düzeneği, düzenek de kütleyi kaldırır, yani:

a) Eğer (kütle + düzenek) özkütlesi suyunkinden büyükse su üzerinde beraber yüzer.

B) Eğer (kütle + düzenek) özkütlesi suyunkinden büyükse su içine batar

Sitelerde Paylaş
1A : Su seviyesi azaldı. Ne kadar? Toplam bilye ağrılığına eşit olan su miktarı kadar. (Örnek: 1 kg bilye --> 1 kg su --> 1 litre hacim --> 1 cm yükseklik)

1B : Su seviyesi yükseldi. Neden?

Eski durumu hatırlayalım: 1 kg bilye -- > 1 kg su --> 1 litre hacim --> 1 cm yükseklik

Bilyeleri aldık ne oldu? 0 kg bilye -- > 0 kg su --> 0 litre hacim --> 0 cm yükseklik

Suyun içine attık ne oldu? 1 kg bilye -- > 0.2 litre hacim --> 0.2 cm yükseklik

Sevgili bilelimogrenelim.

1.A.'ya verdiğin cevabı doğru olarak kabul edebilirim.

Biraz daha açık yazsaydın hepimiz daha iyi anlayabilirdik.

İstersen bilyelerin özgül ağırlığına, yoğunluğuna değer vererek...

Tabi bu değerler suyunkinden daha fazla olacaklar.

2.A.'ya verdiğin cevabı kabul edemiyeceğim maalesef.

Bir şeyleri karıştırmışsın gibi bir izlenim edindim.

İstersen tekrar bir gözden geçir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
2

bu durumda hiç dönmez? Suyun kaldırma kuvveti nedir? İçine giren cismin yüzeyine her yönde uyguladığı itme kuvvetidir. Bu durumda su çarka yukarı değil sağa doğru bir kuvvet uygular, bu da çarkı döndürmez.

3

a) Eğer (kütle + düzenek) özkütlesi suyunkinden büyükse su üzerinde beraber yüzer.

Şuradaki Arşimet Prensibi bak ne diyor: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ar%C5%9Fimet_prensibi

Arşimet prensibi,bir sıvı içindeki katı cisim, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir kuvvet ile yukarıya itilir.

Benim devridaim makinamda da silindirimin su içinde kalan kısmı, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir kuvvet ile yukarıya itilirseee...

Gayet güzel dönmesi gerekmez miydi.

2

3

Düzenek sabit ve hareket edemiyecek bir şekilde su kabına bağlı olsun. Yani düzenek su kabının bir parçası diyelim.

M kütlesinin özkütlesi, soldaki resimde görüldüğü gibi, suyun özkütlesinden daha az. Çünkü suyun üzerinde yüzüyor.

Sağ resimdeki M kütlesi nerede, hangi yükseklikde dengesini bulur? Bu yükseklik soldaki resimdeki yükseklik ile aynı mıdır?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
1. Doğru 1B cevabı "alçalır" olacak

3. Düzenek kutuya sabitse su sadece kütlenin yanına temas eder, yukarı kaldırmaz, kütle çat diye düzeneğin içine düşer.

Evvvet! Doğru.

1.B'deki su seviyesinin azalması 1.A.'deki su seviyesinin azalmasından daha az olacağını da ben ekliyeyim.

1. Doğru 1B cevabı "alçalır" olacak

3. Düzenek kutuya sabitse su sadece kütlenin yanına temas eder, yukarı kaldırmaz, kütle çat diye düzeneğin içine düşer.

Bingo!

Sadece cevap vermek yerine, sonuca nasıl vardığın düşüncelerini biraz ayrıntılı yazarsan hepimiz yararlanırız ve tabi seviniriz.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
5. Renk körlüğü?

Işığın kırılma katsayısı şöyledir:

L1/L2 = v1/v2 = n

L1 ve L2 ışığın 1. ve 2. ortamdaki dalga boyu. v1 ve v2 ise ışığın 1. ve 2. ortamdaki hızı. n ise kırılma katsayısı.

Bir deneme yapalım. Değerleri internetten buluyoruz.

Mesela kırmızı ışığın atmosferdeki dalga boyu 640 ile 780 nano metre arasındaymış (=L1). Işık havadan suya girince kırılma katsayısı 1,33 imiş (=n). Bu ışığın su içindeki dalga boyunu hesaplıyoruz:

640 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (640 nm)/1,33 = 481 nm

Hesaplıyoruz. Bu bir mavi ışıkdır.

720 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (780 nm)/1,33 = 541 nm

Hesaplıyoruz. Bu ise bir yeşil ışık olması gerek.

780 nm-lik bir dalga boyu için:

L2 = L1/n = (780 nm)/1,33 = 586 nm

Hesaplıyoruz. Bu ise bir sarı ışık olmalı.

Ya siz?

Sevgiler

E=h.c/λ

h=plancksabiti=6,6260693.10-34J.s

c=ışık hızı=3.108m/s

Foton enerjisi sabit kalıyor.:)

v2=v1/1.33

λ2=λ1.1.33

E=h.v1/λ1=h.v2/λ2

Sitelerde Paylaş
E=h.c/λ

h=plancksabiti=6,6260693.10-34J.s

c=ışık hızı=3.108m/s

Foton enerjisi sabit kalıyor.:)

v2=v1/1.33

λ2=λ1.1.33

E=h.v1/λ1=h.v2/λ2

Veya foton enerjisinin karşılığı frekans sabit kalır:

Yukarda benim verdiğim denklemi

L1/L2 = v1/v2 = n

biraz değişik yazarsak

v1/L1 = v2/L2 = sabit

v1/L1 = f1 ve v2/L2 = f2 ise ışığın frekansından başka bir şey değil.

Yani her iki ortamda da frekanslar aynı: f1 = f2 = f

Senin enerji denkleminin ifadesi ile: E=h*f1 = h*f2 = h*f = sabit

Peki burdan çıkaracağımız sonuç nedir?

Hadi bir adım daha atıp şu renk körlüğünden kurtulalım artık yav.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Bir çocuk romanından:

Kahramanımız eski bir harita buluyor. Haritanın arkasında bir korsan; adaya nasıl geldiğini, hazinesini yalnız başına nasıl taşıdığını ve en önemlisi, defineyi nereye sakladığını yazmış. Gerçi haritanın üzerine işaretlememiş ama tarif etmiş.

İdam sehpası direğinden çınar ağacına doğru giderken adımlarını say. Çınar ağacına geldiğinde 90 derece sağa dön. Saydığın adım kadar ilerle! Birinci hedefe ulaşmış olursun.

Yine idam sehpası direğinden dut ağacına doğru giderken adımlarını say. Dut ağacına geldiğinde 90 derece sola dön. Saydığın adım kadar ilerle! İkinci hedefe ulaşmış olursun. Define bu iki hedefin tam ortasında gömülü.

Kahramanımız bir sürü maceradan sonra, arkadaşlarıyla birlikte, adaya gelebiliyor. Adayı gezip dolaşıyorlar. Adada sadece bir dut ve bir çınar ağacı buluyorlar. Ama idam sehpasını bulamıyorlar. O günden beri adaya kimse uğramadığından olsa gerek, çalılar, palmiye ağaçları vs. adayı iyice kaplamış. Kahramanlarımız şok olmuş durumda.

Çınar ağacından dut ağacına adımlarını say.

Geriye çınar ağacına dönerek saydığın adım sayısının yarısı kadar yürü.

Sonra 90 derece sağa dönerek adım sayısının diğer yarısını tamamla.Kazmayı vur.

Hazinenin hepsi senin olsun.Tabi kalmışsa.:)

Ayrıca DreiMalAli renk körü değilmiş.:)

tarihinde cebbar2006 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir çocuk romanından:

Çınar ağacından dut ağacına adımlarını say.

Geriye çınar ağacına dönerek saydığın adım sayısının yarısı kadar yürü.

Sonra 90 derece sağa dönerek adım sayısının diğer yarısını tamamla.Kazmayı vur.

Hazinenin hepsi senin olsun.Tabi kalmışsa.:)

Artık sana, "Zehir" gibisin. mi deseeeemm.

Yoksa, Amma çok "power"ın varmış yav. mı desem?

Valla bana kalsaaaa...

- Doğrudur.

derim.

Ama bu roman kahramanları genç çocuklar. Yeni yetme zamane çocukları.

Senin çözümünü söylediğimde

- Yav şimdi başka birisi çıkar, 100 metre ilerisini kaz der. Diğeri de 250 metre sağını...

dediler.

Hem kendilerine yardım edenlere kahve ısmarlıyacaklarmış.

- Sütlü mü olsun, kaymaklı mı?

diye soruyorlar.

Ne dersin?

Bu sonuca nasıl vardığını da anlatmak ister misin?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...