Jump to content

Musa Firavun'dan Hesap mı Sormuştu?

Recommended Posts

Bugünkü gazetelerde Mısır olaylarıyla ilgili olarak sayın Başbakanın "Bir gün bir Musa çıkar, hesabını sorar" dediği birkaç gazetenin manşetindeydi.

"Acaba Musa Firavun'dan hesap sormuş muydu?" diye, sorası ve araştırası geliyor insanın.

Gerçekler şunlar:

1) Musa bebekliğinden kırk yaşına kadar Firavun'un sarayında yaşadı. Firavun'un düzenini bu dönemde sorgulayıp sorgulamadığı bilinmiyor.

2) Bir Yahudi ile bir Mısırlının kavga ettiğini gördüğünde Mısırlıyı öldürüp toprağa gömerek 'beni öldürürler' korkusuyla Sina çölüne kaçtı, kırk yıl orada kaldı. Bu aşamada da herhangi bir 'hesap sorma' yok.

3) Dönüp geldikten sonraki tek derdi 'İsrailoğullarının Mısır'ı terk etmesi' olmuştur. Firavun'la olan atışmalarında ve o ünlü 'mucizeler serisinde' hep "Halkım eziyet çekiyor, bizi bırak, Mısır'dan çıkıp gidelim" isteğinde bulunmuştur. Bu aşamada da Firavun'un düzenine karşı herhangi bir eleştiride ya da reform isteğinde bulunmamıştır.

4) İlk fırsatta da Mısır'dan kaçmışlardır. Sina'da dolaşıp Filistin'e yönelme sürecinde de Musa'da bir hesap sorma tavrı görülmemiştir. Tam aksine, Mısır'dan ve Firavun'dan olabildiğince uzağa gitmeyi tercih etmiştir.

Musa'nın tek derdi Yahudileri Mısır'dan çıkarmak olmuştur.

Mücadele edecek insan rakibinden niye kaçsın ki?

Bilmekte yarar var.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sadece darvinist kitapları okumayı bırakıp KURAN-I KERİMİ okursan cevabını bilirsin******

ben de hep merak etmişimdir biz kimiz nerden gelip nereye gidiyoruz bir yolculuk var doğumdan ölüme ama nereye bunların cevabını verirseniz ve ölümü yok edebillirseniz bu cesaretinizin sebebini anlıcam........

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın tevrattan kopi/peyst yaptığı, kurguları özensiz, abartılı yahudi masallardır.

İllaki bir kurtarıcı bekler inanırlar. İnsanları bebeğinden yaşlısına suçlu-suçsuz yok eden büyük doğal afetlerle sıklıkla karşılaşılmaz. Gelen kurtarıcı kendi güçleri ile bir asa yapıp gelmez. Allah onu gerekli şekilde donatır.

Herşey allaha kalmış. Çok bekler mucize bekleyenler. Olan suçsuz çocuklara oluyor.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sadece darvinist kitapları okumayı bırakıp KURAN-I KERİMİ okursan cevabını bilirsin******

ben de hep merak etmişimdir biz kimiz nerden gelip nereye gidiyoruz bir yolculuk var doğumdan ölüme ama nereye bunların cevabını verirseniz ve ölümü yok edebillirseniz bu cesaretinizin sebebini anlıcam........

ateistlerin sanki "hiç kuran okumadan, kuranda ne yazdığını bilmeden atıp tutan, zevkü sefa peşinde koşan ahmaklar" olduğunu sanan bir müslüman daha... ve yine ölümle korkutmalar, ölümle meydan okumalar....

ey allahları... şunlara biraz akıl, fikir, mantık ver de şu foruma yazarken bari, önce bikaç başlık okusun...

Sitelerde Paylaş

Freud un tektanrıcılık ve Musa güzel bir kitap Musa nın Atenist bir rahip olarak başkenti Teb den Amarna ya taşıyan ekip içerisinde yer aldığını Akhenaton un tahta geçtikten 17 yıl sonra ölmesiyle birlikte Başkent tekrar Teb e taşınması dolayısıyla Aten dini yaşatmak üzere kuzeye Kenan ülkesinde uygun bir yer arayarak yerleştiklerini Dini kabul ettirmek adına türlü masallar efsaneler üretiklerini daha sonrasında değişim geçirerek Museviliğe dönüşmesi Arkeolojik ve Tarihsel olgularla bire bir örtüşmektedir.Eskilerin masalları efsanelerindense bilimsel veriler kanıtlar daha mantıklı daha tutarlı bana kalırsa.

Sitelerde Paylaş

bilgi insanı korkudan kurtarır ateistler kuranı kerimi müslümanlardan cok daha iyi bilir önemli olan sorgulama cesaretidir

Sitelerde Paylaş

akp, araplara islam önkoşulu ile bağlandığı için arap tarih ve kültürünü bilinçdışı edilgenlik ile bilinçaltına püskürtüyor. araplara olan güven ne işlevseldir ne de yararlı... kendileri de görüyor bunu ama hep islam önkoşulu ile ortadoğuda siyaset yaptıkları için oraya bulaşmadan duramıyorlar. simgesel eylemlerini paylaşıyorlar şimdi de. yybb2.JPG

siz de o varsa, bizde de bu var;

yyb5.JPG

Sitelerde Paylaş

Hiç bir peygamber tarihte yaşamamıştır.Mısırlı Hiksoslar çoban krallarda İbrani filan değildirler.Zaten Yusuf kıssasında Yusuf Firavun yada kral olmadığı gibi Yusuf soyu olan İsrailde Mısıra yerleşince Orayada yönetici olmamıştır.Anacak burada anlatılmak istenilenler şekillendirilmiştir.İsrail Nefs kavmidir.Yani Ruh kavmi.Dişi yönü Düşünceyi Erkek yönü sevgiyi aşkı ihtirası temsil eder.Mısır İse İnsanın Beşeri yönüdür.Mısır Firavunu Akıl ve Umuttur.Musa aşktır.Nil nehri Beşeri güçtür.Kızıl deniz Dert yada gam denizidir.Nilin kızıla boyanması,Gücünüzde aksilikler oluşumudur.Mesela malınıza haciz gelir ,işinizi kaybedersiniz,Kaza geçirir sıhhatinize helal gelir ....v.s bunlar hep Nilin kızıla boyanmasıdır,Kurbağalar istilası Nefsi Levvamedir.Yani Kendi kendinizi tenkit etmeye başlarsınız başınıza gelenlerden dolayı,Ekinlerin çekirgeler tarafından yok edilmesi Kültürünüzün yok olmasıdır.Mısırda doğan erkek çocukların ölmesi.Herhangi bir işe girişimde zevk ve heveslerinizin yok olmasıdır.İsrailli erkeklerin öldürülmesi Nefs Mücadelenizdir.Yani Zevklerinizin sevgilerinizin ihtiraslarınızın gemlenmesidir.Firavunun Kızıldenizde boğulması Ümitlerinizin yok olmasıdır.Musanın kızıl denizi geçmesi Yaşamdaki bütün olumsuzluklara rağmen yinede yaşamı sevmenizdir.Musanın asası ise İradeyi külliye olan çift başlı düşüncedir.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç bir peygamber tarihte yaşamamıştır.Mısırlı Hiksoslar çoban krallarda İbrani filan değildirler.Zaten Yusuf kıssasında Yusuf Firavun yada kral olmadığı gibi Yusuf soyu olan İsrailde Mısıra yerleşince Orayada yönetici olmamıştır.Anacak burada anlatılmak istenilenler şekillendirilmiştir.İsrail Nefs kavmidir.Yani Ruh kavmi.Dişi yönü Düşünceyi Erkek yönü sevgiyi aşkı ihtirası temsil eder.Mısır İse İnsanın Beşeri yönüdür.Mısır Firavunu Akıl ve Umuttur.Musa aşktır.Nil nehri Beşeri güçtür.Kızıl deniz Dert yada gam denizidir.Nilin kızıla boyanması,Gücünüzde aksilikler oluşumudur.Mesela malınıza haciz gelir ,işinizi kaybedersiniz,Kaza geçirir sıhhatinize helal gelir ....v.s bunlar hep Nilin kızıla boyanmasıdır,Kurbağalar istilası Nefsi Levvamedir.Yani Kendi kendinizi tenkit etmeye başlarsınız başınıza gelenlerden dolayı,Ekinlerin çekirgeler tarafından yok edilmesi Kültürünüzün yok olmasıdır.Mısırda doğan erkek çocukların ölmesi.Herhangi bir işe girişimde zevk ve heveslerinizin yok olmasıdır.İsrailli erkeklerin öldürülmesi Nefs Mücadelenizdir.Yani Zevklerinizin sevgilerinizin ihtiraslarınızın gemlenmesidir.Firavunun Kızıldenizde boğulması Ümitlerinizin yok olmasıdır.Musanın kızıl denizi geçmesi Yaşamdaki bütün olumsuzluklara rağmen yinede yaşamı sevmenizdir.Musanın asası ise İradeyi külliye olan çift başlı düşüncedir.

hocam bu kadarda değildir herhalde diye düşünüyorum.

tamam mitolojik hikaye etme tarzı bu insanın birtakım duygu, düşünce, tecrübeleri, insanoğlunun sergüzeşti, başından geçen maceralar ders olsun, ibret alınsın diye analojik olarak betimlenir, benzetme ve teşbihle tasvir edilir ama senin bu dediğin kadarda değildir sanırım.

Sitelerde Paylaş

hocam bu kadarda değildir herhalde diye düşünüyorum.

tamam mitolojik hikaye etme tarzı bu insanın birtakım duygu, düşünce, tecrübeleri, insanoğlunun sergüzeşti, başından geçen maceralar ders olsun, ibret alınsın diye analojik olarak betimlenir, benzetme ve teşbihle tasvir edilir ama senin bu dediğin kadarda değildir sanırım.

Sayın kardeşim Athe Turk Benim bu anlattığım şeyler bundan Onbinyıl önce yaşayan insandada vardı ,bugünde var yarında olacak insanlık var olduğu müddetçe.

Ben bunları Kırk yaşımdan sonra Bektaşi nasibi aldıktan sonra düşündüm.O zamana kadar hiç bir şey anlayamıyordum.Ve Bektaşilikte öğrendiğim iki şey beni bu düşünceye itmiştir.

1-Birincisi bu olaya özeldir:Oda şudur Mutasavvıfım bana dediki:Oğlum o Firavunu çok sev çünkü o bir Delikanlının firavunudur.Yani orada Bir güzel Delikanlı insan anlatılır.

2-Genel düsturumuz "Her ne ararsan kendinde ara Kuduste Mekkede hacda değildir ." O zaman ben Musayı firavunu tarihte aramam kendimde ararım.İşte ben bunları yaptım ve bu şekilde bir yoruma girdim.

Ancak bu iş matematik fizik kimya değilki kesin olarak benim yorumum doğrudur diyebileyim? sadece Bana verilen vede benim benimsediğim düşünce tarzının ortaya çıkardığı bir yorumdan ibarettir.

Bunun dışında Musanın yaşamadığı hususunda diğer ateist arkadaşlarla aynı görüşteyim.Ademide Nuhuda İsasıda Muhammedide hiç biri tarihi şahıslar değildirler.

Sitelerde Paylaş

Freud un tektanrıcılık ve Musa güzel bir kitap Musa nın Atenist bir rahip olarak başkenti Teb den Amarna ya taşıyan ekip içerisinde yer aldığını Akhenaton un tahta geçtikten 17 yıl sonra ölmesiyle birlikte Başkent tekrar Teb e taşınması dolayısıyla Aten dini yaşatmak üzere kuzeye Kenan ülkesinde uygun bir yer arayarak yerleştiklerini Dini kabul ettirmek adına türlü masallar efsaneler üretiklerini daha sonrasında değişim geçirerek Museviliğe dönüşmesi Arkeolojik ve Tarihsel olgularla bire bir örtüşmektedir.Eskilerin masalları efsanelerindense bilimsel veriler kanıtlar daha mantıklı daha tutarlı bana kalırsa.

Oldukça büyük hatalar olan bir kitap,

yahudiler tarafından ısmarlama olarak yazdırılmış.

amaç dinlere köken aramanın ötesinde yahudilere köken arama endişesi.

Sitelerde Paylaş

İbraniler Tevrat olmadan önce acaba hangi kavim olarak vardılar? İbranice hangi kavmin dliydi? Bu hususta bir çalışma olmuşmu?

Güzel soru. Sadece tevrata değil; talmud, yeni ahit, eski ahit de dikkate alınmalı.

Kuran'da bahsedilen israiloğulları ile bugünkü israilde yaşayan kavim farklı !! İşin gerçeği bu. Her iyi şeyi kendine yontmaya çalışan hırsız takım var !!

Hırsızlığa örnek; israil bayrağındaki iç içe geçmiş yıldızı, biz Türk'lerden çalmışlardır !! Örnek verelim; Türk olan Karamanoğulları beyliğinin bayrağına bakın, aynı yıldızı göreceksiniz.

Bu yıldız, bizim Müslüman Türk'lerin sembolü ama onlar hırsızlıkla aşırdılar.

Osmanlı devleti de Karamanoğullarını kılıçtan geçirip yok etti biliyorsunuz. Bu da tarihteki önemli olaylardan biridir.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...