Jump to content

psikolojik bir sorunum var!

Recommended Posts

Herkese merhaba öncelikle ben bazı zannediyorum psikolojik sorunlar yaşıyorum anlatayam şöyleki kendi kafamın içinde yaşıyorum bir hayal kuruyorum ama sonra kendimi o hayalin içinde zannediyorum.Bir ana kavga ettiğimi hayal ediyorum sonra sanki gerçekten kavga eder gibi elimi kolumu sallıyorum yumruk filan atıyorum bir anda o hayalin içinde yaşıyorum sanki bir deli gibiyim ve kendimi deli zannetmeye başladım sürekli kendi kendime konuşuyorum ve çok yalnızım kendi yaşıtım larak beni anlayacak kimse yok ben neden böyleyim?

Hiç birinizden psikolog olmanızı beklemiyorum ama ne yapayım aramızda gerçekte her anlamda bilgili arkadaşlar var belki en azından bir fikir verirler diye düşündüm.

Ayrıca lütfen sakın psikoloğa git demeyin bunu yapamam mümkün değil ama eğer psikolog biri varsa internet üzerinden yazışarak konuşabiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Herkese merhaba öncelikle ben bazı zannediyorum psikolojik sorunlar yaşıyorum anlatayam şöyleki kendi kafamın içinde yaşıyorum bir hayal kuruyorum ama sonra kendimi o hayalin içinde zannediyorum.Bir ana kavga ettiğimi hayal ediyorum sonra sanki gerçekten kavga eder gibi elimi kolumu sallıyorum yumruk filan atıyorum bir anda o hayalin içinde yaşıyorum sanki bir deli gibiyim ve kendimi deli zannetmeye başladım sürekli kendi kendime konuşuyorum ve çok yalnızım kendi yaşıtım larak beni anlayacak kimse yok ben neden böyleyim?

Hiç birinizden psikolog olmanızı beklemiyorum ama ne yapayım aramızda gerçekte her anlamda bilgili arkadaşlar var belki en azından bir fikir verirler diye düşündüm.

Ayrıca lütfen sakın psikoloğa git demeyin bunu yapamam mümkün değil ama eğer psikolog biri varsa internet üzerinden yazışarak konuşabiliriz.

Hayal gücün çok güçlü demek ki.

Kullan onu.

Bunlar normal şeyler.

İnsanların çoğu otobüste, vapurda, orda, burda kendini farklı hikayelerde hayal ederler.

Ona göre de hareket ederler.

Ancak normalde bu hareketlerin kafa içinde olması gerekir.

Bazen çok güçlü hayal gücüne sahip insanların beden fonksiyonları da işin içine dahil olur.

Bir çok yaratıcı yazarın, sanatçının tuhaf olmasının nedeni de budur.

Hani tuhaf hareketler yapan tiyatrocu, senarist, ressam, heykeltıraşlar, müzisyenler vardır.

İlham gelmesi için yaptıklarını derler.

İşte bu sendeki o durumun daha az gelişmiş hali.

Seninki ya yaşının ufaklığından ya da sosyal durumunun veya eğitiminin orta seviyede olmasından dolayı biraz basit konularda geçiyor.

Hikayeleri sıradan yaşantılardan çıkar.

Kavga sahnesi hayal ediyorsan bu dünyadan olmasın o mesela.

Uzaylılar olsun, veya süper güçlü tuhaf kahramanlar olsun.

Kullan bunu.

Bu normal.

Sadece tek anormalliği var o da bedenini kontrol edecek kadar güçlü bu hayaller.

Belki de sana hayal gücünü kullanman gerektiğini anlatıyorlardır.

Sanatını bul, tarzını bul, yaratıcılığını kullan.

Yazık etme.

tarihinde Ateist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayal gücün çok güçlü demek ki.

Kullan onu.

Bunlar normal şeyler.

İnsanların çoğu otobüste, vapurda, orda, burda kendini farklı hikayelerde hayal ederler.

Ona göre de hareket ederler.

Ancak normalde bu hareketlerin kafa içinde olması gerekir.

Bazen çok güçlü hayal gücüne sahip insanların beden fonksiyonları da işin içine dahil olur.

Bir çok yaratıcı yazarın, sanatçının tuhaf olmasının nedeni de budur.

Hani tuhaf hareketler yapan tiyatrocu, senarist, ressam, heykeltıraşlar, müzisyenler vardır.

İlham gelmesi için yaptıklarını derler.

İşte bu sendeki o durumun daha az gelişmiş hali.

Seninki ya yaşının ufaklığından ya da sosyal durumunun veya eğitiminin orta seviyede olmasından dolayı biraz basit konularda geçiyor.

Hikayeleri sıradan yaşantılardan çıkar.

Kavga sahnesi hayal ediyorsan bu dünyadan olmasın o mesela.

Uzaylılar olsun, veya süper güçlü tuhaf kahramanlar olsun.

Kullan bunu.

Bu normal.

Sadece tek anormalliği var o da bedenini kontrol edecek kadar güçlü bu hayaller.

Belki de sana hayal gücünü kullanman gerektiğini anlatıyorlardır.

Sanatını bul, tarzını bul, yaratıcılığını kullan.

Yazık etme.

cevap için çok teşekkür ederim siz çok değerli bir insansınız bir de hani ben deli ne bileyim şizofren filan değilmdir yani öyle değilmi ama beni o şekilde başka biri görse ne yapacağımı hi bilemiyorum yani beni direk deli olarak anaormal olarak etiketlerler bundan çok korkuyorum ne yapmalıyım sizce?
Sitelerde Paylaş

cevap için çok teşekkür ederim siz çok değerli bir insansınız bir de hani ben deli ne bileyim şizofren filan değilmdir yani öyle değilmi ama beni o şekilde başka biri görse ne yapacağımı hi bilemiyorum yani beni direk deli olarak anaormal olarak etiketlerler bundan çok korkuyorum ne yapmalıyım sizce?

Bunların nesinden korkuyorsun ki? :)

Bunlar masumane şeyler.

Bir söz vardır.

Gök kubbe altında yapılmamış şey, söylenmemiş söz yoktur.

Millet kıtır kıtır adam kesiyor korkmuyor nasıl göründüğünden de, sen hayal kurma, hayal yaratma, hayalini yaşarken nasıl göründüğünden mi korkuyorsun?

Geç bunları.

Onları kontrol altına alman için sanatla uğraşmalısın.

Sanat bir mesaj yayınlamadır. Anlamı budur.

İçinde hayallerinle mesajlar oluşturuyorsun.

Bu mesjaları dışa vurmalısın.

Tiyatro olur, şiir olur, resim olur, müzik olur, oymacılık olur, ne olduğunu bilemem.

Neye yeteneğin var bilemem.

Ama bildiğim şey bu üretimi içinde tutmamalısın.

Sitelerde Paylaş

Yaş kaç?

Sitelerde Paylaş

Sevgili bir gün gelecek,

Ne yapıp etmeli, kısa süre içinde bir psikiyatra gitmelisin. Psikoloğa falan değil, direkt psikiyatra gitmelisin. Gitsen iyi olur demiyorum, mutlaka gitmelisin diyorum.

Sorunun basit falan değil, yaşın da gözönünde bulundurulduğunda son derece önemli. Kendine geçici dünyalar yaratarak savunmalar geliştirmişsin.

Çok yalnızım demesen de yalnız olduğun, hatta epeyce asosyal olduğun açık. Güven sorunun patoloji oluşturmaya başlamış gibi görünüyor ve tedavin de muhtemelen uzun sürecek, sadece ilaçla veya sadece terapiyle halledilmez.

Neden böyle olduğu, bu savunmalara neden ihtiyaç duyduğun anlaşılır ve kolayca aşılır. Şizofren falan değilsin tabii ki, o gibi düşünceleri kafandan at ama bir psikiyatra mutlaka git.

Devlet hastanelerinde psikiyatri servisleri vardır ve ücretsizdir. Psikologlar genel olarak özeldir ve pahalıdır ama senin işin zaten psikologla değil, psikiyatrla. Psikolog belki sonradan tedaviye dahil olacak.

Anlattıklarından, görünen bu. Ciddiye alıp da bir psikiyatra gitmen çok iyi olur, seninki gibi sorunlarda kişiyi mutlaka görmek, izlemek ve karşılıklı konuşmak gerekir. O yüzden buralardan yardım veya destek bekleme, bu çok büyük bir hata olur.

Sitelerde Paylaş

Yalnız değilsin. Bu tip sorunların azalmasının tek ilacı zaman, eğer bir psikiyatra gitmeyeceksen tabii. Ben de bu sorunları kendim aşabilirim diye düşünüyordum daha küçük yaşlardayken ama kendimi toparlamaya çalıştıkça daha da kötü durumlara düştüğümü fark ettim. Ben de kendimi bazen ilginç durumlarda bulabiliyorum ama hiç takmıyorum artık.

Ben şöyle düşünüyorum: Çok da önemli değil bu tip durumlara düşmek, insanların bana nasıl baktığı. Büyük olasılıkla 100 yıldan az yaşayacak milyarlarca insandan, zibilyonlarca canlıdan biriyim. Şu an olabildiğince istediğim gibi yaşıyorum ve bir müddet sonra öleceğim, hepsi bu. Pek takmıyorum yani :)

Psikiyatra gitmeni tavsiye ederim. Ben de hiç istemeyerek gittim, gidiyorum. Aslında yaşamımın pek değiştiğini söyleyemem psikiyatra gitmeden önceki zamanlara oranla. Peygamberler sağolsun, doğru bir dinin olup olmadığını araştırırken, hayatım epey allak bullak olmuştu. Bir çok zaman araştırmak ve her an bunu düşünmek zorunda kalıyordum. Sonra dinsizliğin verdiği rahatlık, yaşımın ilerlemesi ve psikiyatrın faydalarıyla(ilacıyla) artık takmamayı öğrendim. 18. yaşımın içerisindeyim bu arada.

Umarım yazdıklarımın sana ve senin gibi birçok arkadaşa faydası dokunur. İstersen özelden de yazışabiliriz. Kendine iyi bak.

nasıl ilaçlar bunlar.Ayrıca ateistbilinç in dediği gibi bu kötübirşey değilmiş yani avantaj olarak kullanılabilir.yanılıyormuyum.Ayrıca emin olun psikiyatrada psikoloğada gidemem bunu yapamam ailemin bilmesini filan istemiyorum.
Sitelerde Paylaş

Comfortably Numb ve XUser'e katılıyorum.

İlk fırsatta bir psikiyatriste gitmen gerek.

Anlattığın şeylere bakılınca,internetten çözüm olacak gibi değil.

Ayrıca ailene de durumunu bildir, onların da desteğini al.

arkadaşlar lütfen anlayın psikiyatriste gidemem haklısınız burda çözülecek bir şey değil ama ne yapabilirim bilemiyorum.Kafamda binlerce senaryolar yazıyorum hayali kadınlar çocuklar bebekler yaratıp onları seviyorum aşık oluyorum.Uçaklar arabalar yapıp onları kullanıyorum.Ve birebir gerçekmiş gibi yaşıyorum tüm vücudumla.

Ama psikoloğa gidemem,bunu yapamam.

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar lütfen anlayın psikiyatriste gidemem haklısınız burda çözülecek bir şey değil ama ne yapabilirim bilemiyorum.Kafamda binlerce senaryolar yazıyorum hayali kadınlar çocuklar bebekler yaratıp onları seviyorum aşık oluyorum.Uçaklar arabalar yapıp onları kullanıyorum.Ve birebir gerçekmiş gibi yaşıyorum tüm vücudumla.

Sorunun büyük anlasana.

Psikiyatriste git!

Sitelerde Paylaş

Gidememenin sebebi nedir.?

ailem bilsin istemiyorum.... Zannediyorum hayatım boyunca böyle yaşayacağım kendi hayallerimle...Yarattığım kadınlarla aşk yaşayacak hayalimdeki çocukları bebekleri seveceğim...Hiç gerçeğe dönüşmeyecek insanlar olacak kafamın içinde herşey orada olacak herşey ama herşeyim.Hep yalnız yaşayacak ve sessizce yok olacağım...

Yardım etmeye çalıştınız umarım güzel bir hayatınız olur.Sevinci, neşesi, eğlencesi anlatılacak uzun güzel anılarınız, sevdikleriniz olur umarım.Yinede yaşayacağım kaybettiklerim için hayallerim için onlardan başka neyim var ki.

tarihinde bir gün gelecek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ailem bilsin istemiyorum.... Zannediyorum hayatım boyunca böyle yaşayacağım kendi hayallerimle...Yarattığım kadınlarla aşk yaşayacak hayalimdeki çocukları bebekleri seveceğim...Hiç gerçeğe dönüşmeyecek insanlar olacak kafamın içinde herşey orada olacak herşey ama herşeyim.Hep yalnız yaşayacak ve sessizce yok olacağım...

Yardım etmeye çalıştınız umarım güzel bir hayatınız olur.Sevinci, neşesi, eğlencesi anlatılacak uzun güzel anılarınız, sevdikleriniz olur umarım.Yinede yaşayacağım kaybettiklerim için hayallerim için onlardan başka neyim var ki.

Hayalinde cocuklarla ve bebeklerledemi ask yasiyorsun ?

eger bu böyleyse ilerde sapik olma ihtimalin cok yüksek.

Psikolojik sebeplerin tahminimce annenden ve babandan cok dayak yemissin,

dayaktan korktugun icinde onlara acilmak istemiyorsun....olabilirmi ?

Benim sana tavsiyem.....ailene acil, durumunu anlat, belki seni anlamayacaklardir,

belki sana kizacaklar hatta döveceklerdir,( ailene acilamadigina göre cahil velilerin var )

,ama sonucu ne olursa olsun göze al..

ve xusere katiliyorum, psikiyatta yatmalisin.

Sitelerde Paylaş

Sen insanların dediklerine aldırma burda yahu.

Sen normalsin.

Onların sana psikiyatrist veya psikolog tavsiyesinin yanlış olduğunu şöyle de anlayabilirsin,

Profesyonel olarak böyle şeyler hastaya veya hasta olduğundan şüphelenilen kişiye söylenmez.

Onlar olayın uzmanı değil sana vatandaş tepkisi veriyorlar.

Ve oraya buraya git diyorlar.

Gerçekten olayın uzmanları asla bunu yapmaz.

Senin durumunda bir sorun yok.

Eğer okuyabiliyorsan al Tolstoy'un Savaş ve Barışını oku.

Oradaki o kişileri Tolstoy kafasında yaratmış ve onlarla yaşamıştır.

Hastalık derecesinde hem de.

İnsanlardan bağını kopararak.

Ama Tolstoy anormal değildi.

Sıradışı idi.

Tüm insanlar hayal kurar.

Ama bazıları, sanatsal yönleri büyük olanlar hayal kurmakla kalmaz o hayali gerçeğe dönüştürür.

Senin elinde sadece vücudun var.

Ve hayallerin vücudunda refleksler verdiriyor.

Yazarlar, Yönetmenler ve Ressamlar gibi çoğu insan da senin gibi.

Elinde imkanın ve aletlerin olmadığından vücuduna yansıtıyorsun bunları.

Mesela bir Tarantino olsaydın vücudun yerine gözünün önüne yansıtırdın bu hayalleri.

Onlardan birleştirip film yapardın.

Anladın mı?

Eğer bu hayalleri kanalize edecek bir sanat dalıyla uğraşırsan onların etkileri vücudundan sanat dalına yansır.

Gerçekten psikiyatrislik bir durumun olsa dahi sana bunu profesyonel bir psikolog veya psikiyatris buradan yazıyla söylemez.

Ama ben sana bunu bu yüzden söylemiyor değilim.

Hayal kuran ve hayal gücü güçlü bir insansın.

Bak karakterli varlıklar tasarlıyorsun.

Çocuklar tasarlıyorsun, anneler, babalar vs tasarlıyorsun.

Bunlar hastalık değil.

Bunlar yaratıcılık.

Kanalize edecek bir alan bul yeter.

Bir de eğer mümkünse kendini başrole alma fazla.

Daha kaliteli şeyler üretirsin.

Alıyorsan da başka bir kişi olarak al.

Sitelerde Paylaş

Ateist Bilinç adlı salak,

Her şeye yorum yapma. Böyle hassas bir durumda hele hiç yapma. Git burdan. Sen nesin ben hala anlamadım. Fizikçi misin, matematikçi misin, psikiyatrist misin? Her şeye biliyormuş gibi yorum yapma.

Al işte. :)

Durumu senden beter ama sana şuraya git buraya git diyor.

Bu çığırtkanlara kanmasın kimse.

Yaratıcılık öldürücüleri bunlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...