Jump to content

Bilgisayara ilgisi olan?

Recommended Posts

Eğer bilgisayara ilgisi olan, nasıl çalıştığını öğrenmek isteyen arkadaşlar varsa bir dizi yazı paylaşmayı planlıyorum. Hem kendimi geliştirmiş olur, bildiklerimi tekrarlarım; hem de insanları bilgilendirmiş olurum. Ama dinleyecek kimse yoksa başka mecralarda paylaşırım.

Yazı "Bilgisayar nasıl kullanılır?" tarzı değil, "Şu nasıl çalışıyor?" veya "Bunun arkasındaki mekanizma nedir?" tarzında olacak. Hem yazılımı(işletim sistemi gibi), hem de donanımı inceleyeceğiz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 148
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer bilgisayara ilgisi olan, nasıl çalıştığını öğrenmek isteyen arkadaşlar varsa bir dizi yazı paylaşmayı planlıyorum. Hem kendimi geliştirmiş olur, bildiklerimi tekrarlarım; hem de insanları bilgilendirmiş olurum. Ama dinleyecek kimse yoksa başka mecralarda paylaşırım.

Yazı "Bilgisayar nasıl kullanılır?" tarzı değil, "Şu nasıl çalışıyor?" veya "Bunun arkasındaki mekanizma nedir?" tarzında olacak. Hem yazılımı(işletim sistemi gibi), hem de donanımı inceleyeceğiz.

Ekran kartı oyunlarda nasıl devreye girer?Ekran kartsız bilgisayar nelerden mahrum kalır?

Sitelerde Paylaş

Ekran kartı oyunlarda nasıl devreye girer?Ekran kartsız bilgisayar nelerden mahrum kalır?

Ekran kartı oyunlarda devreye giren bir şey değil tam olarak. Directx gibi kütüphaneler yazılımın ekran kartına kolay ve neredeyse direk erişimini sağlar. Bu sayede 3D çizim gibi şeyler daha yüksek performanslı halledilebilir. Ekran kartı diğerlerine göre biraz daha karmaşık bir aygıt.

Aslında ben sabit disk,ram ve işlemciden başlamak istiyordum :) Ekran kartı çok daha göz önünde bir aygıt. Bu yüzden pek ilgilenmedim açıkçası.

tarihinde Comfortably Numb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki o zaman, yarın başlıyorum diziye. İlk anlatacağım şey bilgisayarın temel mantığı olacak. İşletim sistemi mantığı, giriş-çıkış elemanlarının düzenlenmesi gibi şeyleri anlatacağım ilk. Sonra dosya sistemini anlatmayı planlıyorum. Dosya ve klasörler nasıl tutulabiliyor, FAT sistemi nasıl bir yapıdadır, Ext sistemi nasıl bir yapıdadır, sabit disk nasıl çalışır gibi konuları irdelemeyi planlıyorum. Ben açıkçası mesleğim bu konuda olmamasına rağmen kendimi geliştirmeyi seviyorum. Umarım faydalı bir dizi olur.

Sitelerde Paylaş

İşlemcilerin üzerinde yazmaç(register) denilen veri tutma yerleri vardır. İşlemci buralardan işlem yapar. Çok hızlıdırlar ama boyutları küçüktür. 8086 mimarisinde AX,BX,CX,DX gibi genel yazmaçlar ve gösterici yazmaçları vardır. Bu mimaride yazmaçlar 16 bittir. Ayrıca genel amaçlı yazmaçlar iki parçadan oluşur. Yani 2 yazmaçtaki sayıyı toplayabilir işlemci, aynı zamanda bir genel amaçlı yazmacın iki parçasını toplayabilir. Bu genel amaçlı yazmaçların özel görevleri de vardır. Ama bu konunun ayrıntısına işlemciyi anlatırken gireceğim.

8086 serisi işlemciler 1970'li yıllarda ortaya çıktı ve bizim şu anki işlemcilerimize göre oldukça yavaşlardı. Birkaç nesil sonra 32 bit işlemciler ortaya çıktı. 80386 işlemcisi 32 bitti mesela. Bunda yeni yazmaçlar eklendi ve hız arttırıldı. EAX,EBX,ECX,EDX gibi genel amaçlı yazmaçlar ortaya çıktı. Bunlar kapsar nitelikteydi. Yani tıpkı AX'in iki parça olması gibi EAX de iki parçaydı. AX de bunun bir parçasıydı. Diğer parça ise kullanılmıyordu.

64 bitin ortaya çıkmasıyla tekrar yeni yazmaçlar eklendi. RAX,RBX,RCX gibi yazmaçlar çıktı.

Şimdi bunların farkı ne dersen, 32 bit işlemciyle istisnalar dışında 4 GB adresleyebilirsin. Aynı sonuca 2564 işlemiyle sen de ulaşabilirsin. Ama 64 bit ile yüzlerce GB adresleme yapabilirsin.

32 bit işlemciler tek seferde 32 bit iki veriyi toplayabilir. Ama 64 bitlik iki veri için birden fazla işlem yapmak zorundadır. Halbuki 64 bitlik işlemci tek seferde bu işlemi yapabilir.

64 bit işlemcilerde özel yazmaçlar vardır.

64 bit işlemcilerde 32 bit programları çalıştırabilmenin sebebi budur. Öncekileri de kapsar. 64 bit bir işlemci üzerinde 64 bit için derlenmiş bir program daha hızlı çalışır.

Ama telefonlar için ne gibi bir avantajı olur bilmiyorum...

Ayrıca 8086 gibi modeller Intel'dir. AMD gibi firmaların da güzel işlemcileri var.

tarihinde Comfortably Numb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşletim sistemleri(Operating Systems)

İşletim sistemleri, yazılım ile donanım arasındaki bağdan sorumlu bir yapıdır. Aynı zamanda da kullanıcı ile etkileşimi sağlar. Donanımdan üsttedir, bu yönüyle sanallaştırma da yapmaktadır. Günümüz bilgisayarlarında işletim sistemlerinin birçok işi vardır. Güvenliği sağlar, donanımı yönetir, kaynakların programlar arasında dağıtılmasını sağlar, dosya sistemini oluşturur, girdi ve çıktıları düzenler. Dosya ve klasör dediğimiz şeyler sadece birer yanılsamadır. İşletim sistemi tarafından oluşturulan bir yanılsama.

Popüler işletim sistemlerine örnek verecek olursak Windows, Linux, MacOS gibi örnekler verebiliriz. Linux direk olarak işletim sistemi sayılmaz gerçi, o konuya ilerde değineceğim.

Çekirdek(Kernel)

işletim sisteminin ana bölümüdür. Örneğin Linux bir kerneldir. Üstüne işletim sistemleri inşa edilmiştir.

Bu konuya tekrar geleceğiz. Şimdilik bu kadar yeterli. Program gibi şeylerin tanımı kafanızda az da olsa vardır zaten.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bildiklerimi aktarmakta zorlanıyorum, çünkü konular birbirleriyle çok ilgili. O yüzden bir konuya basitten başlıyorum ve tıpkı yapboz yapar gibi parçaları birleştirmeye çalışıyorum.

İşlemci

Bilgisayarın ana birimidir. İçinde özel devreler vardır. Her işlemcinin bir komut seti vardır. Bu komut setine göre işlem yaparlar. İşlemcinin pin denilen uçları vardır. Bu uçlarla dışarı ile iletişim halindedirler. İşlemci ile RAM direk olarak bağlıdır. İşlemci, RAM'deki komutları çalıştırabilir. Tabi uygun bir şekildeyse. İşlemcinin her bir komutu atomiktir. Yani bölünemez bir süreçtir. Kesmeler(interrupt) sayesinde yürütülen komut kısa bir süreliğine kesilip başka bir komuta geçilebilir.

İşlemci komut setleri arasında eskiden bir tartışma söz konusuydu. RISC ve CISC tartışması. Şu an genel olarak kullanılan CISC olsa da, ben bu yaklaşımların ne olduğunu göstermek istiyorum.

RISC, basit bir komut setini ifade eder. Bu yaklaşımda daha az sayıda komut, daha fazla da yazmaç vardır. CISC'te ise çok sayıda özelleşmiş komut, buna bağlı olarak da az yazmaç vardır. RISC'ler daha basittirler ve CISC'tekinden daha az özelleşmiş devre olduğu için yerden kazanırlar. Bazı komutlar CISC üzerinde parça parça yapılırlar.

Günümüzde yaygın olan Intel ve AMD işlemcileri CISC'dir. İlerleyen yazılarımda size örnek makine kodları vereceğim.

Komut Seti Nedir?

Her işlemci bir komut seti üzerine çalışır. Örneğin x86 mimarisinde mov komutu vardır. Bu komut yani "mov" kelimesi assembler tarafından direk olarak ilgili makine koduna çevrilir. Bu kısımdan sonra artık işlemci bunu yürütebilir.

Gelin işlemcilerin zamanla gelişimini görelim:

8086 işlemcisi(16-bit)

200px-KL_Intel_D8086.jpg

80386 işlemcisi(32-bit)

200px-KL_Intel_i386DX.jpg

AMD Athlon 64(64-bit)

amd_s754_athlon_64.jpg

İlerleyen zamanlarda belki segmentasyon mekanizması ve korumalı moda da bir göz atarız...

Sitelerde Paylaş

Kuantum bilgisayarların çalışma mantığı nasıldır?İleride bize ne gibi faydaları olabilir?

Yanılmıyorsam bizim kullandığımız "bit" o bilgisayarlarda kubit oluyor. Bu sayede hesaplamalar çok daha hızlı yapılabiliyor. Çünkü bir kubit, hem 1 hem de 0 olabiliyor.

Bilgisayar bilimlerinde NP-Complete denen problemler vardır. Mesela RSA adlı şifreleme algoritması bu problemlerden birini kullanır. Kuantum bilgisayarların ortaya çıkışıyla bu gibi şifreleme algoritmalarının tahtının sarsılacağı düşünülüyor.

Ama daha fazla bilgiye sahip değilim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...