Jump to content

Cevaplamak İsteyenlere Sorular;

Recommended Posts

Cevaplamalra göre çürütme mantığı, giderme mantığı uygulanabilir ama bunlar sorulur ve sorgulanırsa, üzerine düşünülürse, buna da gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum;

Verilen yanıtlara göre çürütme mantığı uygulamak ya da göstermek değil niyetim, Ben fikir olması için, zihin açması için olası sorular ve düşünceler sundum,

Tanrı neden ve nasıl bir olasılıktır?

Neden yapılmıştır Tanrı? Tanrı neden yapılmıtır? Nedir cevheri,maddesi? Saf bilinç mi? Ruh mu?

Tanrı bir "kim" ve "kimlik" olarak mı bir olasılıktır?

İnsan bedeni gibi şeyleride içeren bir bedeni var mıdır?

Tanrı nasıl bir kimliğe kimlik verir/verebilir?

Kimliği kimlik içinden gözlemlenecek/ölçülecek ve görelecek?

Tanrıyı nasıl gözlemleyeceksiniz, gözlemliyorsunuz ya da ?

Tanrıyla tanışacak mısınız?

Tanışacaksanız bu tanışma nasıl olacak?

Bana göre sen ya da bana göre o gözlemi mi yapılacak,

Sizi yarattığını sizi ben yarattım diyerek mi kanıtlayacak?

Tanrı bir kimlikle ve bedenlemi size görülecek?

Ben parçalayıp kendi zekamı, bilgeliğimi ya da ruhumu sana naklettim mi diyecek?

Tanrının varlık içinde kapsamadığı/kapsayamayacağı var mı?

Tanrının varlık içinde kapsayamayacağı "kim" ve şey/ne" var mı?

Tanrı varlığı içeriri mi? dışarır mı?

Tanrı kümesinde iç kümesiyiz? Tanrıdışı dış kümemiyiz?

Tanrı ile varlık birlik-bağımız nedir?

Parçalanmış iki ayrı varlıklar/oluşlar kümesimiyiz?

Tanrı ile aynı kümedemiyiz? Değil miyiz? (Matematiksel küme, kapsam kümesi)

Ölüm /(batım) kesiti devamında sonra varlık bedensiz bilinç ve ruh olarak mı yaşar?

Bedensiz ruh nedir?

Beden nedir?

Ruh ölümsüz müdür? değil midir? Ölümsüz olan doğmuş mudur?

Ölmemiş olan doğabilir mi?

Ruh doğabilir mi?

Ruh mu doğar beden mi? ya da ruh bende mi girer?

Ruh bedenden çıkarsa çıkıyorsa bedenden çıkması ölmesi midir?

Ruh ölmüşse ölmüş ruh nasıl yeniden doğacak?

Ruh ve beden ikiside yokulmuşsa mutlak yokluktan söz etmemiz gerekemez mi?

Ruh enerji topu mu? Nedir?

Mutlak ayrılık nedir? Mutlak dışlanmışlık kümesi nedir?

Varlık kümesi içinde mutlak dıştan söz edilebilir mi?

Kaynaksız ışık, uzantısız enerji olur mu?

Madde nedir?

Grafik simulasyon benzeri 3 boyutlu deneyimlenebilir algı gerçeklik tasarlasanız ve akışkan grafik tasarlasanız bu madde olur muydu? Yapsanız, tasarlasanız, Bu gerçekliğe nasıl bağlanırdınız?

Ruh bedende midir? varlıkta mıdır?

Bölünmüş ruh kavramı size ne ifade ediyor?

Işık bölünebilirr mi?

Dalgasal ışınım bölünebilir mi?

Doly'i kopyalayan tekonloji tasarım bi beden geliştirip içine bi embriyo koyup doğum sağlayabilseydi bir yaratıcı mı olurdu bir fiziksel tür tasarımcısı mı?

Yoktan enerji türer mi?

Enerj inedir?

Enerji bölünebilir mi?

Enerji neden türer?

Aynı kökenden olmayan iki ayrı zeka ya da enerji,den kuvvetten ve çekimden ve diğer benzer ögerlerden söz edilebilir mi?

Varlık içinde iki ayrı köksel-kaynaksal enerji türevi bulanabilir mi?

Gerçeklik olmasa zeka nerde devinecek, Gerçeksizlikte mi?

Gerçeklik olmasa/kurmasa zeka kendini ve potasiyelini nasıl keşfedecek ve geliştirecek? greçeksizliktemi?

Tanrı her yerdedir ve her şeydedir, o halde Tanrı her yer ve her şey değilde nedir? Her yer ve her şey Tanrıdan başkalık ve Tanrı ikilik içermiyorsa tanrı her yer ve her şeydirde aynı zamanda, Tanrı her yer ve her şey olursa yer ve şey kim ve kimlik ve benlik olamaz o halde aynı zamanda kimlikte olmalı ya da kimliği yok ve var ya da yok değilse bile her yer ve her şeyi gören olarak eylemsiz bi gözlemci olmalı, gözlemciyse kim olmalı, kimliğide olmalı eylemsizse kımıldayamaz, onu kim kımıldattı?

İlk hareket ettirici ise tüm hareketlerin nedeni ve oluşturucusudur aslında bütün hareketler bir önceki bulungulanana kadar ilk harekettir ve tüm hareketlerin sonucudur mu? Tanrı bir ilk hareket ettirici ise aynı zamanda son hareket ettiricidir, Bütün hareketleri doğurucu ve yapıcıdır; O halde kendisini hareket ettirendir, O halde kendisinden başka bi şeyi hareket ettirmesi için kendisinin varlığından başka bir varlıktan söz etmemiz gerekir, Tüm bunlar ikiliğe-dualiteye gider, Tanrının varlığında ikilik bulunamaz, Tanrı kendisi olmayan hiç bi şeyi içeremez, Bir Tanrı kümsi yapın tanrının kendiliği, dışına bi şey koyarsanız onu bi benlik olarak soyutlarsınız, İçine koyduğunuzun hepsi onun benliği olur, Bunlar açıktır,

Bi ışık kaynağı kendini yakabilir mi? Hiç bir dış kaynak olmaksızın ya da enerji kaynağı olmaksızın diyelim, elektrik kendini çarpıyor mu? Bi kimse kendi öz niteliğini yakabilir mi ya da değiştirebilir mi? Kendi soyutunu, soyut ifadesini değiştirebilir mi? Tanrı kendi ruhunu mu yakacak?

Tanrı yoktur o halde ben varım, ben kimim, ben tanrı değilim, o halde tanrı kim (sorgusu doğmaz bile),

Tanrı yoksa ben tanrı değilim ve olamam ifadesi doğrudur, Tanrı varsa ben tanrıyım ve tanrı olabilirim ifadesi doğrudur, (Mantıksal giderim)

Ve tanrı varsa ben tanrı değilim ve olamam bir varsayımdır, Tanrı varsa tanrı olabilmem bir olasılıktır; Bu geçerlilik sınanana ve kendisi ya da aksi ispatlanana kadar vardır,

Tanrı beni bilmez, ben o değilim de, Ben Tanrıyı bilmem, o ben değilim de;

Ben sadece kendimi bilebilirim, kendi varlığımı bilebilirim,

Bilebilme içinde tüm varlık özdeştir, aynıdır, ayrılıktan ve gayrılıktan söz edilemez, Tüm herkes, algı deneyimimiz içinde benlik deneyimler,

Diğerleri bize göre senliktir ama kendi içinde benliktir ve onların kendini ben olarak benlik olarak ifade edişine saygı duyarız aslında herkes kendini ben olarak ifade eder ve aslında herkes bendir, bendirim, başkası değildir, tanrı da bendir ve ben oyum, O değilsem beni bilemez ve gözlemleyemez, Ve o ben değilsem bende onu bilemem ve gözlemleyemem, Kişi diğerlerini sadece kendisi olduğu için bilir;

Tanık bölünemez, Tanık Tanrı ve insan vb. olarak bölünemez, bu durumda iki ayrı varlık kümesinden söz etmeniz gerekir, Farklı özdeşlerden türemiş varlıklar bütünlerinin bir varoluşta deneyiminden söz edebilirsiniz, bu saçmalık olur, saçmalık, Özdeş olmayan zeka ve enerji birbirini bilemez, birbirinin varlığını bilemez, varlığından sözedilemez, bu bir varsayımdır, bu yokluk varsayımıdır; tek zeka, tek öz, tek bilinç, tek varlık, Varolan her şey birdir,

Siz tüm varolansınız, Aksi düşünülemez;

Korku aptallaştırır,

Bilgi güçtür;

Sitelerde Paylaş

Tanrı size söyledi mi, ben din kurdum diye?

Tanrı size söyledi mi?

Tanrı sana söyledi mi?

Tanrının ona söylediğini ya da birine söylediğini söyleyen siz siniz?

Ya Tanrı yarın çıkıp nedne inandım ben sana söyledim mi derse?

Baban ya da annen tanımadığın biriyle haber sana gönderse ben babandan haber getirdim dese ondan mucize mi istersin? ne beklersin seni inandırması için?

Babanı ararsın ya da babam niye gelemdi sen kimsin dersin?

İyi niyetli iyi güzel insanlarda hata yapar,

İyi niyetl iyi güzel insalarda önderlerde hata yapar,

Tarih yıkımlarla savaşlarla akıl ziyanlarıyla ve deliliklerle doludur,

Şüphesiz ben tanımam ama insan olarak insan onuru olarka büyük saygım var ki her di nyol ve öğreti kurana öyle ama karanlık ve kötü yorumlamalar anlam bozumları zaman içinde bunları değiştiriyor aşındırıyor,

Kimse kitabın korunup korunmadığını bilemez, Ha keza korunmuş olsun, Ha keza Tanrı göndermiş olsunda onun gönderdiği gibi korunmuş olsun, Tüm her şeyi yazdırdığını nerdne bileceksiniz, Size babanız kadar şaka yapmadığını nerden bileceksiniz, Bakalım bunlara inanıyolar mı diye yazdımadığını, araya aslında gerçek olmayan şeylerde katmadığını nerdne bileceksiniz?

Dilden dile şiir çevrilince bozuluyor,

Evrensel iletişim, bilgi ve ışık aracaılığıyla saplanır, Kanal olan onu bilgiye ve veriye dönüştürü, bu düşünürkende yapılır,

Herkes kendi kaderinden sorumlu ise, herkes kendine sorsun?

İyi düşünün çocuklar,

Ben ne dininizle ne ilminizle işim yok benim,aklı patlayanlardan biri benim size gerçeği ve gerçekleri anlatmak için?

Ben ne dininizi incitmek yıkmak gayem ne sizi ne de başkasını ama gerçeği görmelisiniz,

Yanlış algılarda akıl yitiriyorsunuz,

Kardeşlikse kardeşlik, iyi bakın, Üzerine derin düşünün,

Herkes kendi derdinde, herkes kendi derdinde,

Kendinizde nayrı bir Tanrı düşünmeyin ne olur,

Bir hükmedici, bir tapınç bekleyen düşünmeyin, Bu karanlık bi algıdır, bu karanlığın yansımasıdır, Çağların karanlığıdır bu, İnsanların yitip gitmiş nedsillerinini karanlığıdırı, bu algının yeryüzünden giderilmesi her aklı selimin boynunun borcudur, Alacağı olan başımı boynumu alsın, Benden öncekileri gibi güle oynaya giderim ama size birilerinin söylemesi gerekiyor ki DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİB İ BİR TANRI YOK;

ÇAĞINIZDA YANACAK ARIYORSANIZ DELİ ARIYORSANIZ SOKAKLARINIZDA MEDYANIZDA PATRONLARINIZDAN HÜKÜMETİNİZİ NSURATINA KADAR BUNU SÖYLEBİLECEKLER ARIYORSANIZ BİRİ DE BENİM,

ne ölümden korkarım ne kalımdan, bu algı, bu inanç paradigması yeryüzünden silinecek,

TANRI HÜKMETMEZ, HÜKÜM BİÇMEZ, HESAP KİTAP SORMAZ,

Aklınızı başınıza alın,

Oturun düşünün sağda solda atıp tutup durmayın,

Tanrı size görev mi verdi, Kimsenin aklına karışmayın

Çağ düşündüğümüz çağsa bunu söyleyenlerde yazanlarda konuşanlarda çoğacak ve çoğaldıkça çoğalacak, arttıkça artacak;

(Kötü bi düşünce ama yazacağım, Ya Varsa önermesi içinde ki Tanrı ya seni ya da sizi sınıyorsa?, Ya kitabındaki eksikleri ve mantık hatalarını bulmakla sınıyorsa,? Ya sizi yoruma açık ve eksik bi dine inanıp inanmamak bulgusuyla sınıyorsa, ?Ya sizi tutup bilim-akıl geliştirip geliştirmeyeceğinizle sınıyorsa?

tarihinde sanalmanik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tanrı neden ve nasıl bir olasılıktır?[/color]

Neden yapılmıştır Tanrı? Tanrı neden yapılmıtır? Nedir cevheri,maddesi? Saf bilinç mi? Ruh mu?

Tanrı bir "kim" ve "kimlik" olarak mı bir olasılıktır?

İnsan bedeni gibi şeyleride içeren bir bedeni var mıdır?

Tanrı nasıl bir kimliğe kimlik verir/verebilir?

Kimliği kimlik içinden gözlemlenecek/ölçülecek ve görelecek?

Tanrıyı nasıl gözlemleyeceksiniz, gözlemliyorsunuz ya da ?

Tanrıyla tanışacak mısınız?

Tanışacaksanız bu tanışma nasıl olacak?

Bana göre sen ya da bana göre o gözlemi mi yapılacak,

Sizi yarattığını sizi ben yarattım diyerek mi kanıtlayacak?

Tanrı bir kimlikle ve bedenlemi size görülecek?]

tanrı benim kabulum Allah cc olarak cevap vereyim

ALLAH CC maddesel olarak bilinemiyor kainat içinde değil kainat içi maddeler cinsiyle değil

masayı yapan masa cinsinden değil insanı yapan da insan cinsinden değil gibi

Allah cc ile müslümanlar cennette görüşecek Rüyetullah a mazhar oalcak cenent ehli

bu anlatımlarda Cenabı Hak için sıfat olarak NUR gibi parlak olarak tasvir ediliyor

dünyanın 1000saadetli yılı cennetin 1 saatine denk gelmediği gibi

Rüyetullah da 1 saat de bin cenent yılından daha lezzetlidir diye tarif ediliyor

onu gören cennet ahalisi o kadar nurlanır ki cennetteki ev ahalisi o insanları tanımakta zorluk çeker

vakit oldukça diğer sorularına da cevap verceğim s.manik

Sitelerde Paylaş

Tanrılar (ve onlardan biri allah), siyaset erkinin işini kolaylaştırmak için varoldular, toplumların adalet içerisinde adil düzende yaşamalarını sağlamak için değil, ki zaten gerçekleşen de budur. Allahın buyruğu gereği burka giyindiğini sanan afganlı kadın müslümana kendi asıl doğrularını iletemeyecek kadar çolpaz iken aynı allahın adaletli olduğunu iddia etmek gülünç olur.

Sitelerde Paylaş

ALLAH CC maddesel olarak bilinemiyor kainat içinde değil kainat içi maddeler cinsiyle değil

Allah cc ile müslümanlar cennette görüşecek Rüyetullah a mazhar oalcak cenent ehli

bu anlatımlarda Cenabı Hak için sıfat olarak NUR gibi parlak olarak tasvir ediliyor

dünyanın 1000saadetli yılı cennetin 1 saatine denk gelmediği gibi

Rüyetullah da 1 saat de bin cenent yılından daha lezzetlidir diye tarif ediliyor

onu gören cennet ahalisi o kadar nurlanır ki cennetteki ev ahalisi o insanları tanımakta zorluk çeker

vakit oldukça diğer sorularına da cevap verceğim s.manik

Peki o zaman Tanrılığı nasıl ölçülecek ya da ölçümlenecek, doyumlu, kadir ve inanmış, inanılmış, ikna edilmiş, ikna olunmuş, bilinmiş ve tam anlaşılmış bi gözlem ve ölçümle;ikrar ile ikrar ile nasıl ölçülecek;

-

Bu kötü bi varsayım ama lütfen dinleyin; Dışarıda ölümden sonra bi hayat var ve bilmiyoruz oradaki koşulları/koşumları diyelim; Işıklı ve nurlu bi perdenin ardına, arkasına kimi varlıklar geçti ve Tanrı taklidi yapıyorlar ya da melek taklidi yapıyorlar, ölüyorsunuz ve size görünüyorlar, Hadi seni cennete götürüyorum diye, Ve alıp sizi aydınlık, yenilebilir içilebilir, ilginç ve alengirli bi kurgu gerçeğe, sanal gerçeğe ve matirkse götürüyorlar, Siz bilmiyorsunuz ve anlayamıyorsunuz bile, Nasıl ölçeceksiniz bunu, Nasıl bileceksiniz?

-

Ben son ve nihai Tanrı gözleminden, Tanrılık gözleminden konuşuyorum; Cennete milyarlarca yıl geçirdiniz, Trilyonalrca yıl geçirdiniz, Evren uzamında üslü sayılarla katlamlanmış yıl geçirdiniz, Tanrı size ikrar ile ikrar vermeycek mi?İkrar ile ikrar/bilirlik içinden Tanrılığı ölçülmeyecek mi?Hiç bi inanan sormayacak mı?Hiç bi inanan içine kuşku düşürmeyecek mi?Cennet denen bi yerde zamansızca yaşamak mı kalan oluş, olum gayeniz?

Cennette geçirebileceğiniz yıl ya da bin yılalr ya da evren büyüklüğünde sayıların yien katlam katlam katlamlarıyla yıllar ne kadar, ne oalcak sonra;

-

CENNET CENNET DEDİKLERİ Bİ KAÇ KÖŞKLE Bİ KAÇ HURİ,

BEN İSTEMEM DÜNÜ GÜNÜ BANA SENİ GEREK SENİ

-

diyen ne olacak üstadım;

diyene ne verecek;

Ona senilik, (ki sen ve seni dediği çalabı onun, o hissetmek o olmak, o olarak bilmek,ermek, görmek istiyor o, onun gözünden) ona tanrı hissetmişlik, (senilik) nasıl verilecek, bahşedilecek;

Lütfen bunu yanıtlayın, Bileninize-ehlinize,velinize-hürmetlinize, her kime istiyorsanız ona sorun, Dilerseniz onun yanıtını iletin;

tarihinde sanalmanik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İkincisi, insan nedir? neden oluşur?

ruh ve beden mi değil mi?

Tanrı insana kendi ruhunu bahşetmiştir, üflemiştir ya da vewrmiştir, öyle mi değil mi?

İnsan ölünce beden kalmayacağına göre greiye Tarnının ruhu kalmaz mı? Tanrının ruhundan oluşuyor olma mı insan değil mi?

Masayı yapan masa cinsinden atomlarla tanımlanabiliyor ayrıca; Neyse bu cihetten uzatmayacağız; VE masa vb. her hangi biri hepsi bir şekilde gözlemlenebiliyor ve ölçümlenebiliyor, değerlendirilebiliyor;

Bir soru daha ruhun cinsiyeti ya da eril/dişilliği var mı?

Bi soru daha varlık içinde Tanrı değillenemez olan olabilir mi? barınabilir mi? bulunablir mi?

Varlık içinde Tanrı değil olan bulunabilir mi?

Varsa bu Tanrının varlığına ikilik olulturmaz mı?

Arabi deyişi gibi ben sen değilim desem senin varlığında ikilik olur, o halde ben senim;

Tanrı bi merkesi güneş mi, ışık topu mu? Öyleyse nasıl her yerde ve her şeyse, Bi nur topuysa o nasıl her yerde ve her şeyde, Her yerde ve her şeyde beliriyorsa belirebiliyorsa, görüp duyuyorsa konuşamıyor mu? Ağaç olsun konuşsun/konuştursun;

Üstadım greçekten ciddi iseniz, düşünün ve cevaplayın, Ehlinize sorun, bilim ehlinize bilimcinize, matematikçiniz, fizikçinize sorun, fizik ya da fizik ötesi varlığını matematiksel fiziksel olarak anlatsın bize; İnanan bilen ehilse; Biz öğrenme öğrenmeler derdindeyiz yolundayız, Aklımıza fikrimize sığan Tanrı tanımı girdisi yapın bulun ikna edin bizde inananalım;

---

Lütfen bi matematikçiye ya da fizikçiye danışınız;

Tanrı bir varlık kümesinde kümemidir? kapsayan mıdırı? kapsanan mıdırı? hiçbiri midir? hepsi midir? değil midir? değilliği var mı? söz konusu mu?

Bi tüm varolan kümesinde Tanrıyı betimler misiniz?

Yokluğu ve yokluk zıtlığını nasıl betimlersiniz?

Yokluk Tanrının varlığını içeriri mi dışarırı mı?

Tanrı yokluğun varlığını içerir mi? dışarır mı?

yokluk nedir var mıdır? yok mudur?

Yokluk ve varlık ikiliği kurulursa birlik ya da dış küme, dış küme birleyeni nedir? Gerçek birlik nedir?

Sitelerde Paylaş

Bu tür soruların cevabı olsaydı herkes hayatın sırrına ererdi.Ben zamanında çok sordum sorguladım olması gerektiği gibi kafamı kullandım ama baktım ki ya inanırsın ya inanmazsın.İnanç neye inandığını hissetmek için sorgulanan bir olgu ,mantık aranamaz.sonunda da inanmadığına karar verirsin ya da daha da inanırsın.

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tür soruların cevabı olsaydı herkes hayatın sırrına ererdi.Ben zamanında çok sordum sorguladım olması gerektiği gibi kafamı kullandım ama baktım ki ya inanırsın ya inanmazsın.İnanç neye inandığını hissetmek için sorgulanan bir olgu ,mantık aranamaz.sonunda da inanmadığına karar verirsin ya da daha da inanırsın.

En azından şuna inanıyorum;Varlıktan ayrı ya da gayrı bi Tanrı olamayacağını en azından makul ya da düşünen insanlara anlatabileceğimize; bu çok açık değil mi?

Sitelerde Paylaş

En azından şuna inanıyorum;Varlıktan ayrı ya da gayrı bi Tanrı olamayacağını en azından makul ya da düşünen insanlara anlatabileceğimize; bu çok açık değil mi?

Düşünen insan sayısı fazla değil.Ama haklısın vicdanı olanın tanrısı vardır diye düşünürüm hep ben.

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşılmak istemem benim için varlığı ya da yokluğu arasında bi fark yok, Bi kavram olarak var yeryüzünde ve kabul görmüş bu durumda yok demeye gitmiyorum ama bi kavram doğru tanımlanmalı,

Bende onu yeniden tanımlıyorum bi varlıkdışı varlık ya da kim olmaktan arındırıyorum;

Onu gerçek anlamına taşımayı deniyorum;

Bende diyorum ki bi varlık olamaz, Ya tüm varlıktır ya hiçtir;

Ama semavi dinlerdeki anlatımlarıyla bi Tanrı asla betimlenmiyor yazımlarımda ya da o bizi yaratmnış dışsal bi öge olarak asla betimlenmiyor yine; Bi kavram ve bişeyi ifade ediyor, yaratıcılığı kusursuzluğu, bütünlüğü vb. şeyleri; Yani varolan her şey ya tümtanrıyız ya da değiliz, bu ikisi arasında bi fark yok sadece buna Tanrı denmesi ya da denmemesi kadar fark; biz bizi yarattık;İ Biz kendimizi yarattık; Bilinç yaratımsızca öylece hep vardı, Biz bilinç içinde deneyimi ayrattı kve kurguladık, Anlayışımız bu; Biz oyuz, O biziz; Buna ister anteizm deyin ister Tanrısızlık ya da Tanrıtanımazlık her şeye ve hepsine uyar bu;

Sitelerde Paylaş
Sanrım yanıtlamak isteyen kimse yok ya da bilmiyorum, Dilediğinizi ve dilekdikleriniz seçip istediğiniz genişlikte yorumlayabilirsiniz yazabilirsiniz ya da düşünebilirsiniz?

"Neden yapılmıştır Tanrı? Tanrı neden yapılmıştır? Nedir cevheri,maddesi? Saf bilinç mi? Ruh mu?"

Tanrılar, amerikada büyü-sihir temelli, asyada tıp-şifa temelli, ortadoğuda siyaset-sağduyu temelli gereksinmelerden doğdular.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...