Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Yesterday
 2. Googler

  Halil Sezai Konusu

  Sana ne adamın ezanından duasından ki? Buradaki mesele o değil. Bu olayın kurgulandığı çok açık. H. Sezai de içkinin etkisiyle bir güzel tuzağa düşmüş. Adamın hanesine girdiğin zaman her şekilde suçlusundur. Kurtuluşun olmaz. H. Sezai, tahrik indirimi alacak olsa bile haneye tecavüzden ve ağır yaralamadan epeyce ceza alacak. Olayın medyaya yansımış olması da cezasını ağırlaştıracak bir diğer etken. Kısacası yaktı kendini.... Yazık ...
 3. John.Ahmet

  Deizm ve panteizm de ateizmin kolları sayılamaz mı?

  Günümüzdeki özellikle bu forumda kendini ateist olarak tanımlayanların ben gerçek ateistler olduğunu düşünmüyorum. Ontolojik referanslarla tanrı savını reddetmek yerine yalnızca islam düşmanı olup bir yandan hıristiyanlığa ve museviliğe yeşil ışık yakan iki yüzlülerin teolojik görüşüne islam düşmanı demek daha doğru olur. Kaldı ki ben agnostiğim ve hiç bir zaman kendime agnostik ateist demedim. Ateizmden bu özelliklerinden dolayı tiksiniyorum. Bana yalnızca agnostik denmesinden yanayım. Bırakın panteistlere ve deistlere ateist denmesini yukarıda bahsettiğim tarzda (ki bu çok büyük çoğunluktur) kişilere bile ateist denemez.
 4. Deist olduğunu belirten arkadaşlarım var , hepsi de diyor ki tanrı var evet bilinçli bir şekilde evreni yarattı ama dinler yalan. Tanrı evreni yaratıp bıraktı, dinleri insanlar uydurdu. Bu arkadaşlar deist degil de teist mi ?
 5. Teşup'unOğlu

  Halil Sezai Konusu

  Ben olsam ilk başta dovmezdim belki ama böyle ezan, şehadet, arapça kelimeler fln duysaydim adamdan o zaman dayanamayıp doverdim işte.
 6. Deizm bence kişi tanrı olabilir kişisine göre değişecek olsa da birisi böyle düşünebilir bu bağlamda pratikte farkları yok gibi olsa da teoride evet fark vardır bence.
 7. Buzul

  Allah'ın melekleri Adem'e secde ettirme çelişkisi

  Allahın tutarsızlığı çoktur. Kendisi kabilin habili öldürmesini eleştirir, ama kardeşini öldüren bir kartal yavrusu olarak tecelli eder. Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin, bu günahtır, der. Yavrusunu yuvadan atan bir anne leylek olarak tecelli eder. Yapmayın dediği şeyleri kendisi yapar.
 8. Smile Buddha

  Allah'ın melekleri Adem'e secde ettirme çelişkisi

  Askerlik gibi.Emir demiri keser.
 9. Kuran'ın her tarafında müşriklere, Allah'a ortak koşanlara ve Allah'tan başkasına secde edenlere ağıza alınmayacak hakaretler yağdıran Arap tanrısı Allah; aynı zamanda Adem'i yarattığı zaman da Şeytan'a ve diğer meleklere, Adem'e secde etmelerini emrediyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!
 10. Brad pit

  Halil Sezai Konusu

  Neymiş ezana sövmüşmüş,hassiktir. Ezana değil önce tokat atıp,sonra şehadet getiren oruspu adama sövüyor. Sarhoş olduğu için ezan ile şehadeti birbirine karıştırıyor. Oruspu dincilerde bunun farkında ama işlerine gelmiyor.
 11. Brad pit

  Halil Sezai Konusu

  Suçu değil, suçun gereğinden fazla büyütülüp, bunun üzerinden esasında laiklere,modern yaşamı benimseyenlere,dilediğinde alkol kullanmayı hak olarak görenlere, aydınlara, sanatçılara saldırılmasını kabul etmiyorum.Ve tam karşısında duruyorum. Adama tokat at anasına söv,montajlı kamera görüntülerini medyada yay,sonrada adam mağdur olsun ve bende,ateist atatürkçü biri olarak buna sessiz mi kalacağım.Ben şerefsiz değilim. Sıradan basit yaralamalı kavga bu,para cezası ile bitmeliydi. Israrla üzerinde duruluyor ki,Tarikat liderinin tecavüzü unutulsun.
 12. Googler

  Halil Sezai Konusu

  İdeolojik gözlükle bakmakla ilgilisi yok. Olayın bizatihi kendisi ideolojik. Görmüyor musun şerefsiz herif birden kelime-i şehadet getirmeye başlıyor. Kameraların çekim yaptığını, Halil'in de dini şeylere gıcık olduğunu biliyor. Ve büyük bir ustalıkla Halil'i tuzağa düşürüyor. Bu yobaz itler böyledir işte. Her türlü fitne ve hileyi büyük bir maharetle kullanmakta üstlerine yoktur. Yazık etti kendisine. Üç kuruşluk bir yobaz için şimdi senelerce hapis yatacak. Alkolün zararlarından biri daha.
 13. Her doğum bir ölüm. Doğum allahın yaratmasıdır, islama göre. Allahın birini yaratması, onu öldürmesi demektir. Ölüm sizi bulur, öldürülmeden kaçamazsınız diyen bu kuranda da yazıyor zaten. İslama göre yolun sonu ölüm. Allahın karşı çıktığı ise ölümün bulma şekli. Bunu bir kenara koyalım. Bu allah kuranda ne diyor. Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin. Bu büyük bir günahtır. Ama aynı allah doğada yavru leyleği, yuvadan atıp öldürüyor. O anne leyleğin tasarımcısı kendisi ne de olsa. Yuvadan yavru atan bir anne leylek olarak kendisi tecelli ediyor. Aynı allah, kardeşini öldüren bir kartal olarak tecelli ediyor. Ama kendisi habili öldüren kabili eleştirebiliyor. Allah insanlara yapmayın dediği, günah dediği, karşı çıkıp, eleştirdiği şeyleri doğada kendisi yapıyor. Çocuklarınızı öldürmeyin diyorsun, akıl veriyorsun insanlara, ölümün bulma şekli bu olmasın diyorsun doğrusu. Ama gitmişsin, anne leylek olarak yuvadan yavru atıyorsun. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.
 14. Örnek olarak, allah tarafından yaratılan, açlık, susuzluk çeken birinin, muhtaç, yoksunluk çeken, gereksinimlerini gidermeye zorlanan bir bedenin allaha bir borcu yoktur. Allahın o bedene borcu vardır. Gereksinimlerini karşılama, yoksunluklarını giderme borcu. Ama yaratan, yaratılanın borçlu olduğunu söyler. Biz aynı mantığı nerede görüyoruz. Yaptıkları çocuğa, var ettikleri muhtaç bedene, gereksinimlerini karşıladık, seni yedirdik, içirdik, bizim hakkımızı ödeyemezsin, bize şükür et, bize borçlusun diyen anne, babada. Zaten kuranda allah ile birlikte, anne, babayada şükür istenir. Bakınız lokman 14. İşte bu küstah ve pişkin düşünce, mitolojide nimetleri için şükür bekleyen allah olarak kendini gösterir. Muhtaç, yoksunluk çeken, aciz bedenleri var edip, onların bu acizliklerini, muhtaçlıklarını kullanarak, onları boyun eğdirmeye çalışmak da elbette büyük alçaklıktır. Sen de işte allahın bu yaptığı alçaklığı, onursuzca iyi bir davranışmış gibi savunuyorsun ve onursuzluğa çağrı yapıyorsun. Düşün yani. Rabbin birine hastalık veriyor. Ona acı çektirip, işkence ediyor. Bunu yaparak o kişiyi kendine boyun eğdirmeye, yakartmaya çalışıyor. Bu nasıl bir merhametsizliktir, nasıl bir kötülüktür, bu nasıl alçaktır diyeceğin yerde, sen de gelmişsin. Bu durumu övüyorsun.
 15. haci

  ABD'de El Kaide'yi savunan parti kurulabilir mi?

  ABD'nin en zayıf tarafı her türlü eğilimi özgürlük eseri olarak kabul etmesi ve onlara izin vermesi. En azından itiraz etmemesi. Sanırım bu düşünce şekli onun sonunu getirecek. AB'de bu yok. AB'nin özgürlük anlayışı daha rasyonel ve mantıklı.
 16. aslında bazı ayetlerde tüm insanlar için buna benzer psikoloji resm edilir: 31:32:"Dağlar gibi dalgalar insanları kuşattığı zaman, dini tamamen Allah'a has kılarak O'na yalvarırlar; onları karaya çıkararak kurtardığında, içlerinden bir kısmı doğru yolda kalır. Zaten ayetlerimizi bilerek ancak hain nankörler inkar eder. " ** yani insanın başına büyük felaket gelince çaresiz Allaha yalvarır :Allahım şu belayı benden gider daha bir şey istemem hep seni anar yolundan çıkmam der sonra o bela savılınca unutur hiç bir şey olmamış gibi Allahı unutur heva ve hevesi peşinde gider insan kelimesinin unutma anlamında nisyandan türediği söylenir ilk insan hz ademinde unutarak hata işlediği söylenir. ** insan misal paraya çok sıkışır para olan dostundan parayı iştiyak ile ister ve alır alırken de en kısa sürede ödeyeceğini söyler gider ihtiyacını görür rahatlar o rahatlık esnasınd a bir sarhoşluk ve ağırlık çöker parayı vereni de borcunuda geri ödemeyei de unutur ta ki borç vereni gördüğünde ahanda hatırladım borcum vardı der para isterken karşı tarafın parayı vermesini isteme arzu ve şevkimiz parayı öderken de olacak ki samimiyet ve ihlas meydana gelsin düşmekte olan bir uçakta inkar eden bulunmaz aslında zorluk anında her kesin fıtratına döndüğü gerçeğini vurgular bunun zıddı ise uçak yere teker koydu rahatça yere indiğinde iman eden dahi unutur gibi bir hal var.
 17. Smile Buddha

  Devri daim makineleri çağına doğru

  500 wattlık için 25 metre yükseklik mi gerekiyor? Enerji kaynağı ne? ona cevap vermedin?
 18. Buzul

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Kötülük yapmayan, merhametsizlik, işkence etmeyen allah mantıksız ve oksimoron bir söylemdir. Ama tabi bir müslüman şunu diyebilir. Böyle bir durum söz konusu değil. Biz iyiliği, kötülüğü, merhamet, şefkat gibi kavramları allaha dayandırarak, temellendiriyoruz. Ona göre de bu kötülük, merhametsizlik, işkence değil. Tabi şu merhametsizlik değildir. Bu bir işkence değildir söylemini aklınız kabul ediyor mu? Bunu mantıklı buluyor musunuz? Allaha dayandırılan bu söylemi mantıklı bulmayanlar var. Peki sorun onlarda mı, yoksa bu allahta ve ona tapınanlarda mı? Bu işkence, merhametsizlik değil de, mühürlü oldukları için mi allah merhametsizlik yapmıştır diyorlar? Neden onun tarafından yaratıldı dediğiniz bazı insanlar, bunu mantıklı bulmuyorlar, yanlış buluyorlar?
 19. Buzul

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Yaratıma, tasarıma gelince de, evrim yoktur diyen müslümanlara göre, ilk filler, ilk gergedanlar, ilk sivrisinekler, ilk sıtma parazitleri felan var. Allah atıyorum 10.000 fil olsun demiş ve o ilk filler birdenbire, yeryüzünde oluvermişler. Evrim yoktur diyen müslümanlara göre olan bu.
 20. TanrıBeniNiyeKorudu

  Gluten tüketmek zararlı mı?

  ekmeği kızartıp yemek daha iyi bir seçenek olabilirmi?
 21. Buzul

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Allah evren, yaşam övücü, bunların varlığını güzelleyen bir zihnin ürünüdür. Allah'ın altyapısını da şu putlaştırılmış düşünceler oluşturmaktadır. -Evrenin, yaşamın varlığı övülmelidir. Bunlar övülmesi gereken şeylerdir. -Muhtaç, yoksunluk çeken bedenini var eden, seni gereksinimlerini gidermeye zorlayan, anne, babanın hakkı ödenmez. Bu düşünce mitolojide nimetleri için şükür bekleyen allah olarak kendini gösterir. İslamda allah ile birlikte anneye, babaya da şükür istenir. Bakınız. Lokman 14. -Var edilişini eleştiremezsin. Yani düşün. Annene, babana seni var ettikleri için bir eleştiri getirirsen, allahı eleştirmiş oluyorsun. -Yaratıcıya karşı çıkamazsın. Onu eleştiremezsin. Onun dediklerine ve yaptıklarına katılmalısın. Onu eleştirmek, ona karşı çıkmak kötü bir durumdur, kötülüktür. -Yaratıcının yalaka ve yancılığını yapmak, ona tapınmak, onu eleştirmemek, ona karşı çıkmamak üstünlüktür, övülesi bir durumdur. Müslümanlar sürekli siz ateistler evrene tapınıyorsunuz deseler de, evrene tapınan kendileridir. Düşün yani evrenin, yaşamın varlığını övüp, güzellemen gerekiyor. Bunu yapmazsan müslüman olamıyorsun. İslamın koşullarından biri de budur. Evrene o kadar tapınıyorlar ki, birde bu zihniyetçe uydurulmuş olan, evreni, yaşamı yarattığı için övgü bekleyen allaha tapınıyorlar. Ama kendileri allaha tapınınca, evrene tapınmadıklarını sanıyorlar. Orası da ayrı bir konu tabi.
 22. Buzul

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Her doğum bir ölüm. Doğum, allahın yaratması demek ya islama göre. Allahın da birini yaratması onu öldürmesi anlamına gelir. Kuranda ölüm sizi bulur, sizi öldüreceğim, öldürülmeden kaçamazsınız diye yazıyor zaten. Yani bu allah öldürmeye değil de, ölümün bulma şekline karşı çıkıyor. Kendisi yaratarak da öldürmeye devam ediyor. Bunu bir köşeye koyalım ve geçelim. Bu allah ne diyor kuranda. Çocuklarınızı yoksulluk korkusuyla öldürmeyin, bu çok günahtır. Ama bunu diyen kendisi, ne yapmış. Leylek tasarlamış. Kendisi tasarladığı için, buna neden olan kendisi olduğu için, yavru leyleği yuvadan atan da kendisi. Kartal yavrusu kardeşini yiyor. Bunun sorumlusu da kendisi. Ama kendisi habili öldüren kabili de eleştirebiliyor. Allah günah dediği, eleştirdiği, karşı çıktığı, insanlara yapmayın dediği şeyleri doğada kendisi yapıyor.
 23. Buzul

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Kuşaktan kuşağa aktarılan, atalar dinine inandırılan, atalarının inanç ve öğretilerine göre yapılandırılan, yetiştirilen organizmaların bireysel olarak sınanması gibisinden bir durum söz konusu bile değildir. Kuranda bile nuh sen bunları kendi durumlarına bırakırsan kafir kimseler yetiştirirler diyor. Allah da buna katılıp, insanları öldürüyor. Bu ne anlama gelir. Koşullar değişirse sınav sonucu da değişir. Atalar dinine inandırılmış müslümanlar cennete gidecek de, atalar dinine inandırılmış olan hristiyanlar cehenneme mi gidecekler? Üstelik bu kişinin kendi yaptığı bir seçimden kaynaklanan bir durum da değil. O şekilde yetiştirilmişler. Atalarının dinine inandırılan bir müslüman başka koşullarda hristiyanlığa inandırılmış olsaydı, bu kez de hristiyanlığa inanarak ölecekti. Ve biz burada milyarlarca kişiden söz ediyoruz. O yüzden islamın sınavı tam anlamıyla bir saçmalıktır. Yaptığı çocuğa allah seni sınamak için yarattı diyen, yaptığı çocuğu allahın sınavına girdiren kişiye de müslüman denir. Çocuk yapıp, allaha sınattırmak da neyin kafasıdır? Bu da başka bir soru tabi.
 24. Ateist kelimesi zaten teistin zıttı değil midir? Yani apolitik-politik, asosyal-sosyal gibi. Üstelik Deizm ve Panteizm tanrıyı tamamen anlamsız bir kavram haline getirmektedir. Deizme göre tanrı sadece bir ilk nedenden ibarettir. Panteizme göre ise evrenin kendisidir. Her iki düşünce de bilinçsiz ve insani özelliklere sahip olmayan bir tanrı fikrini savunmaktadır. Bence böyle bir varlığa tanrı demek bile gereksizdir. Zira tanrı teizmin ortaya attığı bir kavramdır. Tanrı, insani özelliklere sahip bilinçli bir varlıktır. İnsanların yaşayışına ve evrenin işleyişine müdahale edemeyen, insanları ödüllendirip cezalandırmayan, aklı ve duyguları olmayan bir güce neden tanrı denir ki? Bu yüzden ben deistleri ve panteistleri dışlamayı reddediyor ve onları da ateist kategorisinde değerlendiriyorum.
 25. Evren kusursuz değil tam aksine evrende kaos var. Evrenin bir bilinç tarafından tasarlanamayacağını fizik söylüyor:
 26. RadikalKemalist

  Halil Sezai Konusu

  Kendisinden yaşça büyük adamın evine zorla girip odunla dövmüş, darp etmiş. Her şeye ideolojik gözlükle bakmayı bırakın, doğruya doğru yanlışa yanlış deyin. Ki Akp'lilerden farkınız olsun. Ortada bir suç var ve savunulacak hiçbir yanı yok.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...