Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Past hour
 2. ilahişaban

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Haksızlıklara müdehale etmeni gerektirecek bir evren yaratarak seni sınamak istemektedir. Senin bu haksızlıkları ve başarısızlıkları ne ölçüde azaltabildiğine bakarak cezalandıracak yada ödüllendirecektir. Aslında bunun kendisi için bir önemi yoktur. O kendine yeterlidir fakat tüm bunlar senin için önemlidir. Sen bunları ne ölçüde azaltabilirsen bu senin açından her yönden faydalı olacaktır. Hem bir insan olarak neslini garanti altına almış olup çocukların için daha güvenli bir gelecek temin etmiş olacaksın aynı zamanda bunun senin nihayi amacın olduğunu kavrayıp bu konudaki başarına odaklanarak bu sınavı başarıyla tamamlamak zorunda kalacaksın. Seni ahlaka ve adil olmaya davet edenlere de yüz çevirmeyeceksin. Senden bunu yapmanı çeşitli dinlere inanmanı bekleyerek isteyebilirler onları incitmeden ve bu değerlere sahip olduğunu yada olmak isteyeceğini ima ederek daha medeni bir tavır sergilemen daha doğru olacaktır. Yoksa tanrının hiç bir el oğluyla birebir yada vahiy yoluyla muhatap olmadığını anlaman gerekiyor. Böyle bir inanışa sahip olmak seni hem amaç sahibi yapar hem de bu amacın yolunda daha iyi bir insan olmanı garantiler. Ayrıca hiç bir dine yönelmeden tıpkı bir teistin yaşadığı yada yaşaması gerektiği gibi bir hayat yaşayabilirsin. Temelinde daha adil ve ahlaklı olmayı seçmen dışında tanrı da dahil hiç bir şeye inanmak zorunda değilsin. Eğer bunu da reddediyorsan sen katıksız bir zalimsin ve işkence görmeyi hak ediyorsun demektir. Seni adam edecek bir sisteme ihtiyaç vardır ve islam denen bu kurum seni bu yolda adam edecek güçlü bir silahtır ve böyle bir kurumu haklı çıkaracak bir çok zalim bulunmaktadır. Bu nedenle islamı sonuna kadar destekleyebilirim. Hatta bu zalimlik ve katılıktaki insanları katletmelerine göz yumabilirim. Böyle bir temizlik çok gereklidir çünkü nihayi amacımıza ulaşmamıza engel teşkil ederler.
 3. Phocas

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Sor o zaman.
 4. ilahişaban

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Dur bir sorayım.
 5. Phocas

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Tanrı’nın amacı ne?
 6. ilahişaban

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Sen ne anlıyorsun? Anlamadıysan neden olmadığı konusunda bu kadar eminsin? Ben samimi ve mert insanlara bir şeyler anlatma ve paylaşma çabasında olurum yoksa sizin gibi ne desen boş minvalinden devam yazıları yazarak değinilen noktalara hiç temas etmeden yukarıdaki kaba ve yobaz ateist gibi davranacaksan sana böyle bir çaba harcamaya gerek görmüyorum.
 7. Today
 8. Phocas

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Sen Tanrı dediğinde bir bok anlaşılmıyor, neyin tanrısı bu, kimdir, necidir? Tasarımla neyi amaçladı? Tasarımı yaptı e sonra ne oldu? Oturup izleyeyim şunları mı dedi? Amaç ne ? Ondan bahset.
 9. sağduyu

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Cevap vermek zorundasın dedim mi? Bu kadar net ve basit bir soruya bile cevap vermemek için bin dereden su getirdin, kıvranıp durdun. Bu arada bu cümle benim kıçımdan değil, Muhammed ya da 1400 yıl önceki arapların kıçından çıkmış, ben sadece soru haline getirdim. Senin geri zekalı olduğun Kuran'dan bu sonucu çıkaramamandan dolayı tescillenmiş oluyor sadece. Sen hiç boşuna ben olaya felsefi açıdan yaklaşıyorum falan diye hava atıp durma burada, sen de daha "Allah adlı tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." diyen bir arap bedevisine yalan söylüyor diyecek cesaret yok. Ben şimdi bu adam yalan söylüyor dersem bu arap putu beni cehenneme atıp sonsuza kadar yakabilir diye düşünen cahil ve zavallının tekisin.
 10. adalet123

  Eskilerden kimler var?

  Önceden ateist miydin? Ateist idiysen kendi öyle zannetmişsindir. Ateistlikte ölmek var,dönmek yoktur. Bir Dava dır Ateizm! Bilinç seviyesi artmış,gerçek ile yalanı anlamış bir kimse, geri dönemez.Olmaz yani. Sen hep geri kafalıymışsın, bir iki soruyla ateist oldum sanmışsın.Yazık. Ayrılabilirsin tekrar.Burdan alacağın birşey yok
 11. adalet123

  Vefa Borcu

  Bu ülkede hala kahramanlar yetişiyor.Ancak belliki,her şeyin bir zamanı var.
 12. ilahişaban

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Senin k.çından uydurduğun aptal bir cümleye niye cevap vermek zorunda olayım? Şu an senin gibi bir gerzekle muhatap olsam da başlığı okuyan diğer arkadaşlara ve diğer soru soran arkadaşlara kendimi en iyi ve en samimi şekilde ifade ediyorum. Bu bir insanı tatmin etmiyorsa bu kişinin samimiyetinden şüphe duyulur. Ayrıca sen çok ahlaksız ve kaba birisin ve soru sorup cevap almayı hak etmiyorsun. Cevap verilse de kendi cahilliğinde diretiyorsun ve temcit pilavı gibi aynı soruları soruyorsun seni kim ciddiye alır sanıyorsun? Bu kadar yazdım çünkü @Sütlü Kase, @teflon, @kavak gibi daha ciddiye alınabilecek arkadaşlarla da tartışmak istiyorum. Gerçi @teflon son zamanlarda yan çizmiş olsa da benim kalemimden kalbe dokunacak ciddi samimi paylaşımlar yapabiliyorlar. Senin kadar hödüğünü ve kıt zekalı ve anlayış yönünden bu kadar güdük kalan birini daha görmedim. Diğer arkadaşlar sizden ricam özellikle bir önceki yazımla ilgili sizlerin de samimi paylaşımlar yapmanızı bekliyorum. Örneğin sizler hangi tür ateistlerden hoşlanmıyorsunuz daha samimi ve tarafsız yazılarınızı bekliyorum.
 13. akılsızşuursuzatom

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  nötron=antinötron
 14. akılsızşuursuzatom

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  işte kuranın evrensel oluşu bütün zamanlara hitap etmesi buradan kaynaklanır.Mekkede belagat söz söyleme revaçta iken kuran belagati ile onlari susturdu. şimdi insanlar bilimle ilerliyor herkes bilimsel yaklaşıyor diyelim. Buyrun ayetlerin bilime bakan yönü ortada.
 15. sağduyu

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Çift demek aynısından bir tane daha demek. Çift hangi dilde karşıtı anlamında kullanılıyor? Nötronun karşıtı ne? Ya fotonun?
 16. sağduyu

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Ezilip büzülüyorsun, kıvranıp duruyorsun cevap vermemek için. Daha önce de senin okuduğunu anlamayacak kadar aptal olduğunu ayetleri gözüne sokarak göstermiştim, tekrar göstermemi ister misin? Ben sana ne tarafta olduğunu sormadım, kimi güvenilir bulup bulmadığını da sormadım, bana ne senin kimleri değerli ve ahlaklı bulduğundan, şeyimde de değil, aşağıdaki soru hakkında ne düşündüğünü sordum, bana ne masal anlatıp duruyorsun? Muhammed "Allah adlı tanrı beni elçi seçti, bana inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacak." derken doğru mu söylüyor, yoksa yalan mı? Benim anlamadığım neden bu soruya cevap vermemek için dansöz gibi kıvırıp durduğun, evet ya da hayır diyeceksin, bu kadar basit. Şu soruya bile cevap verecek irade yok mu sende, hiç mi fikrin yok? Ayrıca şunu da belirteyim, eğer bir insan İslam'da ahlak ve adalet buluyorsa o insan ya neyin en olduğunu anlamayacak kadar beyni yıkandığı içindir ya da zaten ahlaksızdır, adalet kaygısı yoktur, İslam'daki ahlaksızlık ve adaletsizlik tam ona göre olduğu için müslüman kalıyordur.
 17. Sütlü Kase

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Zaten o kadar bok, saçma sapan bir konu ki. Neye göre çift bir kere kardeşim ? Kafana göre her şeyi çifleyebilirsin zaten '' Bak duvarda delik var, birde delik olmayan yer var.. e çift bunlar.'' ''Yorganım var birde yorganın kılıfı var çift bunlar '' '' Arabam var birde arabamın camı var çift bunlar '' ??? Artık mide bulandıracak sığlığa indi açtığın konular.
 18. Sütlü Kase

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Bu çift yaratılmak değil. Bu fotonun 2 ayrı özelliğinin olmasıdır. Bu hem tuzluyu hem tatlıyı severim demek gibi bir şey. Hadi elektronu sağına aldın pozitronu da soluna aldın. Foton da yapabilecek misin aynı şeyi ? Neyin ne olduğunu bilmeden saçma sapan alıntılar yapıp rezil olma. Bu saçma şeylere cevap vermek istemiyorum aslında da. Bakalım.... Neyse sen bozonlardan devam et bakalım daha neler uydurup rezil edeceksiniz kendinizi.
 19. akılsızşuursuzatom

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Melekler nurdan/ışıktan yaratılmıştır. Işıktaki ikili sistem meleklerde de var demektir. Işığı oluşturan parçacıkların yani fotoların kütlesi olmasa da enerji yapısı vardır. Fizik biliminde foton, elektromanyetik alanın kuantumu, ışığın temel "birimi" ve tümel elektromanyetik ışınların kalıbı olan temel parçacıktır. Diğer bütün temel parçacıklar gibi foton da kuantum mekaniği ile yönetilir ve dalga parçacık ikiliği gösterir. Bu durum fotonun hem dalga hem de parçacık özelliğine sahip olduğunu gösterir(Vikipedi). Bu açıklamalardan da anlaşılıyor ki, nurdan/ışıktan yaratılmış olan melekler için de çift kavramı, ikili sistem kavramı geçerlidir. fotonlarda da çiftlik söz konusu yani
 20. teflon

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Sen önce haddini bilerek yaz, sonra cevap bekle. Geldin geleli forumun içine zibilyon tane gerekli gereksiz başlık açtın, millet usanmadan hemen her birine teker teker yazdı, sen onların üzerine hala daha artık saflıktan mı desek, yoksa art niyetten mi desek bilinmez şekilde, ipe sapa gelmez sorularına devam ettin, yine yazıldı..yine yazıldı..Ama tüm bunların arkasından gelip de hangi yüzle demogoji ad-hominem diye sallayabiliyorsun?!! Yüzsüz adam! Hepsini bir yana bırakıyorum: Ne diyor orada "herşey".."her" şey..!! Peki bakıyoruz her şey çift mi etrafımızda? Hayır. Nokta. Daha seksen tane şey yazılır; altından girilir üstünden çıkılır bu ayetin..Sen önce aç da 1400 yıldır yağılan çevirilere bak ne yazıyor orada? Elin arabı 1400 sene önce protonlara bakıp ibret alacaktı bundan di mi! Kıvır allah kıvır başka bir halt yok. 1400 yıllık dansözlük için getirip buraya bir haltmış gibi başlık açmışsın bir de..
 21. akılsızşuursuzatom

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  çift karşıtı anlamında burada aynınız değil ; meselâ güzel çirkin veya gece gündüz proton antiproton gibi yoksa sağduyudan 2 tane yarattık değil konu
 22. sağduyu

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Yani dünyada bana tıpatıp benzeyen bir tane ben daha mı var?
 23. Sütlü Kase

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Demek her şey ha ? Bosonların da antilerini merakla bekliyorum. (mesela bir fotonun çifti nedir ? Antifoton mu )
 24. Abdülmalik

  her şeyi çift yarattık ayeti üzerine Ateistlere yanıt.

  Zevceyni dişi erkek anlamında kullanılır, atma kafadan. Bir de hani her şey madde değildi be? Ama hee, senin dinde sıkışınca yalan atabilirdin doğru ya!
 25. Sexy Huri

  Eskilerden kimler var?

  musluman oldum
 26. ilahişaban

  Tanrı var mıdır, yok mudur? Tanrı savının swot analizi...

  Sen benim bu aptal sorunun karşısında ezildiği mi falan mı düşünüyoyorsun sen geri zekalı mısın? Daha önce bu sorularını ciddiye aldım ve senle defalarca tartıştık. Bu cümle senin k.çından uydurduğun bir cümle hatta 20-30 adet ayeti alt alta dizdirdim sana ve hiç birinde herkesi sonsuza kadar yakacak demiyor. Hatta yakacak bile demiyor en fazla kafirler için büyük bir ateş hazırladık diyor. Neyse bu konu da ayrıca tartışılabilir. Yalnız sana şunu söyleyeyim ben bugüne kadar hemen hiç bir konuda taraf olmadım ve bir gruba aidiyet hissetmedim. Buna futbol taraftarlığı yada fanatikliği de dahildir. İnsanların her hangi bir konuda kutuplaşırken o kadar sığ ve basit olgulardan bir birlerine düşmanlık gütmesini ve bir gruba aidiyet hissetmesini hep aşağılamışımdır. Bu konuda teist de, ateist de benim için aynı kefededir. Tanrı konusunun dinler mevfumundan bağımsız olarak tartışılabileceğini düşünüyorum. Allah mallah diyen belirli bir etnik kökenin sahiplendiği ırkçı temeli olan bir gruba şimdiye dek asla bir aidiyet hissetmedim. Muhammed ne dediyse dedi bunu çocukluğumda ciddiye alıp bir kuran kursuna giderek bu konuya yeterli ciddiyeti gösterdim. Açık konuşayım hayal kırıklığına uğradım ve tanrının cümlelerini çok insansı buldum. Ancak hayat tecrübelerimden edindiğim kadarıyla hemen her müslümanı ve teisti senin gibi yobaz bir ateistten daha değerli ve ahlaklı bulurum ve daha fazla güvenirim. Bu cümleye yakın anlamdaki kurandan bir ayete ve diğerlerine iman etmeyi seçen bir müslümanın pratikte böyle bir şeye inanmanın noel babaya inanmaktan farksız olduğunu düşünse de ahlaklı ve adil olmaya yapılan bir daveti geri çeviremiyecek karakterde olmalarından dolayı müslüman tarafta olan bir çok insan vardır ve ahlaksız ve terbiyesiz bir ateiste her zaman böylelerini tercih ederim.
 27. Summertime Sadness

  Kendimi nasıl tanıyabilirim/anlayabilirim?

  Bir de goruslerini net bir sekilde belirtiyorsun, sanki kesin olarak dogrularmis gibi. LOL Bu tur konulara objektif bir sekilde yaklasilir. Kendi hayatindan ornek vermemelisin.
 1. Daha fazla aktivite göster
×