Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Past hour
 2. Nasrettin hocanın en sevdiğiniz fıkrası

  Nasrettin hoca yolculuğa çıkarken çıkınına bir karpuz koymuş. Yolda bir ağaç altında mola verip karpuzu çıkarmış. Şunun ortasını yeyip kenarını atayım da gören şurada bir ağa mola vermiş karpuz yemiş desinler demiş. Fakat karpuzun ortasını yeyince kenarına da göz dikmiş. Yahu demiş ağa tek başına yolculuk edecek değil ya, kenarını da kahyasına verir deyip kenarını da yemiş. Fakat gözü kabuklarda da kalmış. Yahu koskoca ağa, yaya mı gidecek, kabukları da eşeğine verir o yer deyip kabukları da yemiş ve kalkıp yola devam etmiş. Şimdi bu, "desinler" anlayışını çok güzel eleştiriyor. Karpuzun yanına ekmek bulamamış adamın pasta yiyor görünme çabasının güzel bir eleştirisi. İpe un sermenin filan deyimleşmesi zaten kültürün etkinliğini açıkça gösteriyor.
 3. Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

  İyi de o cebir işlemi Kuran'da yazmıyor, sonradan Kuran'ı kurtarmak için ortaya atılıyor. Kuran'da olmayan hata yok, fizik yanlışı var, astronomi yanlışı var, insanlık yanlışı var, biyoloji yanlışı var, matematik yanlışı nasıl olmasın? Tabii ki var!
 4. Alevilerin Ali yolunda olduklarını söylemeleri hiç samimi değil

  Aleviler kendilerine dayatılan İslam masalını katliama uğramamak için reddedemeyince, onu farklı bir tarafından tutmaktan başka çareleri kalmamıştır. Ali veli bahane. Ali mali Alevilerin umrunda bile değil. Dertleri müşrik oldukları gerekçesiyle görüldükleri yerde öldürülmekten kurtulmaktı. Öldürülüp mallarının yağmalanıp kızlarının kadınlarının cariye yapılmasını önlemekti. Yine de tam olarak önleyemediler. Ebussuud denen, Alevilerin kafir olup canlarının, mallarının ırzlarının helal olduğu fetvasını vermiştir.
 5. Müslümanlara Soru

  Şimdi eski dostum neo, bunları ben çok anlattım, alakası olmadığını çok açıkladım. Doğrusu üşendim şimdi tekrar baştan almaya. Sen boşversen determinizmi filan da biraz düzgün yazsan, cümlelere büyük harfle filan başlasan, sözcükleri doğru yazsan filan... İskeletorun büyük teyzesi de hiç sevimli durmuyor! Ama tabii kısaca açıklamazsam eski dostluğa sığmaz. Kader diye bir şey yoktur. Maddenin ne yapacağı dıştan maddeye doğaüstü bir güç tarafından filan dayatılmamıştır. Madde doğasında olduğu şekilde davranır. Dediğin şekilde klasik determinizm vardı ama Laplace ile birlikte son buldu. Modern determinizm materyalisttir.
 6. Nasrettin hocanın en sevdiğiniz fıkrası

  Konunun Nasrettin olmadığını anlayamadıysan daha ne açıklayacağım bilemedim! Son derece açık, anlamayan bir tek sen olmayasın sakın!
 7. Öneri

  Süper üyelik nedir ?
 8. Today
 9. Ateist olmak bir insana ne katar?

  Kadercilik anlayışından kurtarır
 10. Kur'an'ın Yazılış Nedeni Ne Olabilir?

  Hacı iddiaları atmışsın sonra konuyu bırakmışsın.
 11. Neden cemaat ile Erdoğan ters düşüyor neden A.B.D Erdoğan'a kafayı takmış durumda ? 15 yıldır iktidarda olan Erdoğan ne yaptı da A.B.D indirmek istiyor ?
 12. Atatürk'te Gördüğünüz Hatalar

  Doğru düzgün bir sanayi devrimi yapmaması ve ekonomik sistemi ilerletememesi. Belli başlı aileler zengin olmuş, halk hep fakir üstüne üstük hem fakir hem aşağılanmış. İlk sayfalarda tartışma baya yoğun geçmiş. Atatürk hiç bir yenilik ve icat getirmemiştir. Demokrasi getirmemiştir. Atatürk değilde Osmanlı kendi başına kalsaydı hemen hemen yenilikler zaten gelecekti. Atatürk'ün en büyük başarısı Osmanlı'yı derdest etmesidir. Ülkenin genel geleneği ve anlayışı doğudan alıp batıya entegre etmeye çalışmıştır başaramamıştır.
 13. Alevilerin Ali yolunda olduklarını söylemeleri hiç samimi değil. Ali Araptır ve Zülfikar ile cihad etmiş ve katliamlara katılmıştır. Beni Kureyza'da 300-700 Yahudi'yi saatlerce kesip durmuştur.
 14. Yesterday
 15. Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

  evet bu ikisi kesinlikle matematik yanlışı olmadığını kanıtlıyor.
 16. Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

  İlginç olan iki husus var. 1 Vasiyette bulunmak farzdır (2:180) ve mirasın paylaşımında vasiyet erkeğe 2 pay-kıza 1 tavsiyesinden önce gelir. 2 Paylar basit bir cebir işlemi ile hesaplanır* yani Nisâ 11-12'de matematik yanlışı manlışı yoktur _______________________________________________ *https://wiki2.org/en/The_Compendious_Book_on_Calculation_by_Completion_and_Balancing
 17. İnternetten kitap alışverişi.

  Ben idefix ile kitapyurdu’ ndan alıyorum. İkisinden de bir şikayetim olmadı hiç.
 18. Robespierre geri dön..

  Robespiere @Minik Kuş 🤫
 19. Müslümanlara Soru

  Bana göre doğru tahmin ama doğru olmasa da bu tarzınla fazla barınamazsın burada.
 20. Robespierre geri dön..

  Hayır, yanlış anladın, gerçekten kafam karışmıştı
 21. Edip Yüksel: Bir Ateist, İsterse Kız Kardeşiyle Yatabilmelidir

  Edip yüksel her zamanki gibi saçmalamış en son bu adam ne anlatıyor diye baktım kanalına karpuza çay döküyordu kapattım bende açıp richard dawkins izledim zamanım önemlidir.
 22. Nasrettin hocanın en sevdiğiniz fıkrası

  Sayın democrossian, neye kızdığını biliyorum ama neyi eleştirdiğini bilmiyorum, eleştirdiğin Nasrettin mi Boratav mı yorumcular mı çözemedim. Eğer eleştirdiğin veya hiçe saydığın Nasrettin ise yanılıyorsun. Mizah bir ihtiyaçtır, üstelik bunu yaşam içinde ve doğal haliyle yapan söz konusu Nasrettin olunca bir başka değer kazanıyor. Onun dinsel ortamda olması veya hoca olması bir şeyi değiştirmez, ezenlere karşı, toplum zaaflarına karşı ve bunu eğitici bir dille içine de mizah katarak yapması onu aydın ve takdir edilmesi gereken biri yapmıştır. Toplumların sadece mizaha değil, aynı zamanda kamil-yol gösterici insanlara da ihtiyacı vardır, oysa bunların hepsi Nasrettin'de mevcuttur. O dönemde biz olsaydık belki de Nasrettin'in zerresi kadar aydın olamazdık. Böylesi bir değeri eleştiriyorsan gerçekten çok yazık...
 23. "Hawking Radyasyonu" Tam Olarak Nedir ?

  Öyle bir şey demiyorum. Karadelikleri oluşturan parçacıkların doğası bilinmiyor.
 24. Müslümanlara Soru

  üzgünüm yanlış tahmın..
 25. Müslümanlara Soru

  bu günluk son birşey daha bana göre ateimzde evrenın işleyiş sistemı bakımından bir tanrıya ihtiyacı yoktur çünku evren bir sımılasyon tasarımdır daha önceden herşeyın programlandıgı bir geciçi bir similasyondur. ama determınızmde evrenın işleyısı ve evrenın sistemetık düzenı % 100 bir tanrısal bir güce baglı olmak zorundadır aksı halde evren asla varolmaz tezını savunur . işte determınız ile ateizm arasında kı en büyük farkta bu bana göre .. gruplandırırsak 1: ateizm 2: agnostısım 3: septısızım . bu 3 mantık bir birine çok yakındır diyebiriz.
 26. Müslümanlara Soru

  Sen huu sun büyük ihtimalle yakında ortaya çıkar
 27. Din propagandasının farklı türü

  Sayın Rap, herhalde konuyu çözemedin. Bu forumda her şey tartışılsın, zaten forum bunun içindir, her türlü tartışmaya açık bir forumdur, biz de her türlü tartışma olsun istiyoruz, ancak tartışma bahanesiyle dini veya siyasi propaganda yapılmasına, dini sohbete kaymasına karşı bir uyarı başlığıdır bu...
 28. Aşk ya da sevgi adını siz koyun

  "Pity sex" gibi yani?
 1. Daha fazla aktivite göster
×