Jump to content

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Bugün
 2. Hasan Akçay

  İslam'da kafa kesme

  Tevbe 5: Ortak koşanları HARAM AYLAR çıkınca bulduğunuz yerde öldürün! fe iza nselehal EŞHURUL HURUM u faktulul müşrikîne haysu vecedtumûhum Bu ayetteki "ortak koşanları bulduğunuz yerde öldürün" konusunda fikir sahibi olmak için önce bilgi sahibi olmak gerekir. Örneğin şu soruları cevaplayabilmeniz için gereken "bilgi"ye SiZ sahip misiniz: 1. Tevbe 2'de belirtiliyor ki ortak koşanlara dört ay süre tanınmıştır; neden DÖRT ay? 2. Tevbe 5'te "Haram aylar çıkınca..." deniyor; ne olacak haram aylar çıkınca, NEDEN? 3. Tevbe 3'te belirtiliyor ki o dört ayın bir tanesi Zilhicce yani hac vakti idi ve Zilhicce haram ay olduğuna göre o dört ay HARAM idi; HARAM AYLAR yılın hangi mevsimindedir? 4. Mâide 94-95'te belirtiliyor ki haram aylara girildiğinde AVLANMAK haramdır; neden? 5. Tevbe 7'de belirtiliyor ki müminler, ortak koşanlarla Mescidil Haram'da bir AHiD yani ateşkes anlaşması yapmıştır, NEDEN? Cübbeli olsun fötürlü olsun alaylı olsun okullu olsun, ateist olsun mümin olsun... bu konuda fikir öne sürenlerin, fetva verenlerin hiç birinde o bilgi yok. İslam bütün bu bilgisiz zevatın katkısıyla şu anda "cahiliye"yi yaşıyor.
 3. John_Ahmet

  Kader ve Özgür İrade

  Sen yapay zeka çalışmalarını ve bu konudaki eşsiz ürünleri sadece satranç ve go programlarından ibaret olduğunu mu sanıyorsun? Canlılar bile her zaman aynı koşullarda aynı şekilde davranmazlar. Dolayısıyla sınır bilimin ürettiği yapay zekalı sistemlerde klasik otomasyon makinelerinden çok farklıdır ve yapay nöral ağlara sahiptir bu da pek çok konudaki biriktirdiği veriler değişime uğrarken öyle random için saate falan bağımlı değildir. Random yerine amaca uygun doğru eylemi gerçekleştirmek için şartlar aynı bile olsa biriktirdiği veri kümesini ve anlık verileri baz alır ve dolayısıyla aynı sonuçları üretmez. Üretirse bu sadece tesadüf olarak görülebilir. Veri kümesi böyle olmasına yol açmıştır. Bu konuda bir deney yapılırsa bu rahatlıkla fark edilir. Aynı şartlarda sandığınız gibi bir kolerasyon oluşmayabilir. Zaten aynı sonuçları üretiyorsa bu yapay zekalı bir sistem değil, basit otomasyondur.
 4. EK

  Kader ve Özgür İrade

  Yazımın kimilerince dikkatli okunmadığını görüyorum. Tekrar verelim: http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kader-ve-ozgur-irade.html Görüldüğü üzere Allah geleceği biliyor ve bizim de özgür irademiz var. Bu arada yeni nesil satranç ve Go programları örneği de mükemmel örnek bu konuda. Selam
 5. Yesterday
 6. haci

  Sizce nasıl özgür olunur?

  İnsanlarla ilgili her özelliği açıklamaya çalışırken insanın sosyal bir hayvan olduğu gerçeğini ihmal etmemeliyiz. Sosyal olmak ne demek? Toplumun insana hemen her olguyu dikte etmesi demek. Özgürlüğü ve diğer insansal olguları insanın bu özelliğini dikkate alarak tanımlamak zorundayız.
 7. TanrıBeniNiyeKorudu

  Sizce nasıl özgür olunur?

  ben bir freud takipçisi ,savunanı değilim onun düşünceleriyle ilgilenmiyorum,konu özgürlüktü özgürlük bana göre bilinç altıdır yani bilinç altından kastım'' inançlar'' inançlarda bir kişiye toplumdan geçer bu da bireyi ancak toplum nekadar özgürse okadar özgür kılar ,fakat birey inançlarını gözden geçirirse(ki o birey bunu çoktan yapmıştır belkide ) toplumun köleliğinden sıyrılır(yani inançlarından) ve toplumuda kendi özgür düşüncelerini açıklayan birey haline gelir.. özgürlüğün en basit tanımı bana göre budur..
 8. haci

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Aslında link vermesem de farketmez. Çünkü Freud'un bütün teorileri, görüşleri, düşünceleri günümüzde reddedilmişlerdir. Cinsellikle ilgili olanları ayrıca çok, ama çok, saçmadır. Freud kendi teorilerine inananarak ölmüştür. Hemen her konuda yanlış olduğunu öğrenememiştir. Freud fiktif romanlar yazmıştır. İyi bir yazardır.
 9. hulas

  Müzikle Açalım

  Banu'dan güzel bir nostaljik şarkı: "Unutulur"
 10. haci

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Link veremem. Çoğ uğraşmam gerekir. Yıllar önce Freud'u birkaç kere tartışmıştık. Freud bilimsel olduğu iddiaları ile bilime ihanet eden ve hemen bütün iddiaları reddedilmiş bir hayalperesttir.
 11. TanrıBeniNiyeKorudu

  Sizce nasıl özgür olunur?

  link verebilirseniz okumak isterim merak ettim freud hakkındaki düşüncelerinizi..
 12. haci

  Sizce nasıl özgür olunur?

  Freud dünyanın en zırva düşünenlerinden biridir. Bunu forumda birçok kereler dile getirmişimdir.
 13. mirasyedi

  Kader ve Özgür İrade

  Farklı sonuçlar üretemez. Öğrenme amaçlı biriktirdiği veri kümesine verileri çevre koşullarından alıyor. örneğin satranç programı oynadığı hamleleri daha önce oynadığı kişilerden topladığı veri kümesine göre belirler. Ayrıca öğrenme işlemi içinde algoritma vardır.O algoritmayı kendisi oluşturmamıştır. Özgür iradesi varmış izlenimi vermek için olası hamleleri random sayı üretecine göre oynatırlar. Random sayı üreteci insandan bağımsızdır. Random sayı üretecide tanrı varsa tanrıya,yoksa doğaya bağımlıdır. Herşeye hakim olan yöneticisi olan ALLAH dan bağımsız çalışan bir şey olamaz. @EK ikidebir bu satranç programı örneğini verip duruyor. ALLAH herkese eşit akıl,zeka,hafıza,güç vb şeyler vermiyor. Çevre koşulları,hormonlar doğduğu yer bile etkiliyor. Eşit yaratılsaydı aynı koşullarda eşit davranırdı insanlar. insanların özgür iradesi yoktur. İnsanların kötülüğe iyiliğe meyillerini ALLAH belirler. Koronavirus bile her insanı aynı etkilemiyor. uyuşturucu sigara alkol bağımlılığı bile genetik.
 14. TanrıBeniNiyeKorudu

  Sizce nasıl özgür olunur?

  eğer öyleyse freud gibi düşünüyorum demektir bu da evrensel süreçte doğru yolda olduğum anlamına gelir ve buda cümlenin zırva olmadığı anlamına gelmesi demek değilmidir?
 15. haci

  İlginç Fizik Soruları

  Ayın dünyanın kendi etrafında olan dönüşüne etkisi vardır ama bu etki çok azdır. Bu etkinin her yüz yılda bir iki milisaniye olduğu hesaplanmıştır. Yani aydan dolayı dünyanın kendi etrafında dönüşü her yüzyılda iki milisaniye uzar.
 16. haci

  İlginç Fizik Soruları

  Sevgili DMA: Normalde dünya ay ile birlikte güneşten uzaklaşırken, ay dünyadan uzaklaşır. Bunlar birkaç cm'lik düzensizlikler. Ayın etkisini ortadan kaldırırsak dünya biraz daha hızlı dönmeye başlar. Çünkü ayın dünyayı yavaşlatıcı olan etkisi ortadan kalkmıştır. Dünya hızlı dönünce günler kısalır. Senin hesapladığın süre olan 1,3 saniye son derece büyük bir sayı.. Kabul edilemez. Balerina etkisi son derece azdır. Dünyanın ayın hareketlerine olan etkisi çok daha barizdir ve o nedenden (gravitational friction) ay yalnız bir yüzünü dünyaya gösterir.
 17. EKONOMİ EĞİTİM ASAYİŞ SPOR GAZETELER GENÇ YAZARLAR Ülkücü Mustafa Erol’u öldüren Ozan Ceyhun büyükelçiliğe atandı 410 21 Şubat 2020 - 12:31 Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977’de, İstanbul’daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nu bombalamış ve Ülkücü Mustafa Erol’u şehit etmişti. Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977’de, İstanbul’daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nu bombalamış ve Ülkücü Mustafa Erol’u şehit etmişti. Ozan Ceyhun hakkında idam cezasıyla iddianame hazırlandığını öğrenince, yurt dışına kaçarak Avusturya’ya yerleşmişti. Ozan Ceyhun bu defa, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Viyana Büyükelçiliği’ne atandı. 70’li yıllarının Dev-Sol üyelerinden Demirtaş Ceyhun’un oğlu Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977’de, İstanbul’daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu’nu bombalamıştı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve idam cezasıyla iddianame hazırlanan Ozan Ceyhun, cinayeti işlediği dönemde Avusturya’ya kaçmıştı. Ciddigazete’nin haberine göre olayda şehit olan Mustafa Erol’un naaşı, para bulunamadığı için memleketine tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak götürülmüştü. Ülkücü Mustafa Erol’un katili Ozan Ceyhun’nun davası zaman aşımından dolayı düştü. Ceyhun daha sonra Almanya’ya geçti. ERMENİ TASARISININ MİMARI Ülkücü Mustafa Erol’un katili Ozan Ceyhun, 1986 yılında Alman Yeşiller Partisi’ne girdi. 1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal İşler Bakanlığı’nda çalıştı. 1998 ile 2000 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi’nden Milletveili seçilerek görev yaptı. Yeşiller Partisi milletvekili iken, 1915 olaylarını soykırım kabul eden “Ermeni tasarısı”nı hazırladı. Tayyip Erdoğan’ın Viyana Büyükelçisi olarak atadığı Ozan Ceyhun’un şehit ettiği, Ülkücü Mustafa Erol karlı bir mart günü tabutla değil, parçalanmış naaşı, parasızlıktan battaniyeye sarılarak son yolculuğuna gönderildi. Olayın faili AK Parti’li Ozan Ceyhun Avrupa’da hayatına devam etti. Ceyhun’un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini Recep Tayyip Erdoğan yaptı. AK PARTİ’DEN ADAY OLDU VE BÜYÜKELÇİ OLARAK ATANDI 2002 yılında Türkiye’ye döndü ve AK Parti’den İzmir milletvekilliği aday adayı oldu. Adaylığı kesinleşmedi ama Recep Tayyip Erdoğan’a danışman olarak atandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece Resmi Gazete’de yayımladığı kararla, Ozan Ceyhun’u Avusturya’nın başkenti Viyana’ya büyük elci olarak tayin edildi.Yenicag İ
 18. Ebu Kafir

  İslam'da kafa kesme

  İslamda kafa kesme varmı? Var Muho esir aldığı insanlar dahil sayısız kişinin kafasını kesmiş mi? Kesmiş Günümüzde islami örgütler insanların kafasını kesiyor mu? Kesiyor Şeriatla yönetilen ülkelerde dini usullere göre kafa kesme var mı? Var Forumun kadrolu delileri istedikleri kadar kıvırsın, çalkalasın, gerdan kırsın.. Bu gerçekler kapı gibi yerinde duruyor mu? Duruyor. Çakma müsloşlar sanıyor ki bahane ürettikleri zaman pratikte yaşanan ilkel ve sapık uygulamalar bir güzel aklanacak!! Bre akılsız herifler! sizin kafaya uyup bahaneleri dinlemeye başlarsak hapishanelerde adam kalmazdı be..
 19. hulas

  Wikipedia yasaklandı

  Yaklaşık 3 yıldır (tam olarak 991 gündür) devlet tarafından engelli olan, neden yasaklandığı bir türlü tam olarak anlaşılamayan "özgür internet ansiklopedisi" Wikipedia, nasıl olduysa oldu, nihayet açıldı. Anayasa Mahkemesi'nin özgürlükler lehinde karar alması çok olumlu, ümit verici bir gelişme... Çünkü bu sorun, temelde bir özgürlük sorunuydu. Sansürcü ve baskıcı zihniyetin mağlup edilebilmesi sorunuydu. Anayasa Mahkemesi de, sitenin tamamına erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. (Karar, 6'ya karşı 10 üyenin oyuyla alındı) Yargının alabildiğine siyasallaştığına inanılan bir ortamda, insana "Memlekette bağımsız ve açık fikirli hâkimler de varmış" dedirten bir gelişme oldu bu. Wikipedia'da, özellikle siyasi/tarihi konularda bazı taraflı, yanlış, manipülatif şeyler yazıyor olabilir (zaten dünyadaki herkesin istediği gibi içerik girme imkanına sahip olduğu bir ansiklopedinin yüzde yüz güvenilir olması düşünülemez) ama bu meseleyle mücadele etmenin çaresi, siteyi "komple" yasaklamak olmamalıydı. Nitekim şimdi site açık ve kıyamet de kopmadı, ortada çok da korkulacak bir şey olmadığı görüldü. Yasağa gerekçe olarak gösterilen "Devletin itibarı" filan da, bir internet sitesi erişime açıldı diye yerle bir olmadı. Internet denilen platform, prensip olarak bir "özgürlükler meydanı" olmalı ve öyle kalmalıdır. Yasakçı kafaya bugün elinizi verirseniz yarın kolunuzu kaptırırsınız. Anayasa Mahkemesi'nin "gerekçeli kararı" ile ilgili bir haber: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/anayasa-mahkemesinin-wikipedia-kararinin-gerekcesi-aciklandi-/1703024
 20. sağduyu

  İslam'da kafa kesme

  Ayetin neresinde müslümanlara eza çektirmiş müşrikler deniyor? Al, ayet aşağıda, göster bakalım neresinde yazıyor? Tevbe 5. Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Ayetten açıkça anlaşılan, Muhammed'in kendisine inanmayanlar için av mevsimini başlattığı. Madem bu peygamber denen kişiler sadece elçi, ne diye insanları zorla kendisine inanmaya zorluyor, inanmayanları öldürün diye emir veriyor? Madem elçisin, sana verilen mesajı insanlara ilet, çekil kenara, bırak insanlar inanıp inanmayacağına kendisi karar versin. Bana inanmadılar, o halde bu kişiler bulundukları yerde öldürülmelidir ne demek?
 21. sağduyu

  Kader ve Özgür İrade

  Bir tanrı her şeyi biliyorsa, kendi tasarladığı şeyin nasıl çalışacağını bilmez mi? Her şeyi bilen bir tanrı nasıl kendi tasarladığının dışında çalışacak bir şey yaratacak? Anlamadım, insan tasarlanma sürecine nasıl %100 katılıyor, bu hayali tanrı kendisini tasarlarken şu kısmı şöyle yap, bu kısmı da böyle yap falan mı demiş? Ne saçmalıyorsun? Kendini ve bütün dincileri çok iyi tanımlamışsın. Sana biçilen rolün dışına asla çıkamıyorsun. Bu tarif ettiğin kişi sensin aslında. Bir tanrının insanların içinden bazılarını seçip diğer insanları da sen bu insanlara inanmıyorsun diye sonsuza kadar yakmasındaki saçmalığı göremeyecek kadar ahmak mısın? Bir insan böyle salakça bir kurguya hangi mantıkla inanır? "Bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." diyen bir arap bedevisine iman etmek geri kafalılık ve yobazlık olmuyor mu? Bu arap bedevisinin kıçından salladığını anlayacak kadar zeka yok mu sende?
 22. Şuur dediğin şey karar mekanizması gerektirir. Yani karar değiştirebilme özelliği de gösterebilmeli. Madde aynı koşullarda hep aynı şekilde davranıyorsa arkasında şuur olduğunu nasıl ispatlarız? Ve bu şuurun varlığı nasıl oluyor da cinleri, şeytanları ve fillerin kafasına ısıtılmış taş atan kuşları beraberinde getirmek zorunda kalıyor?
 23. Hasan Akçay

  İslam'da kafa kesme

  Sevgili akılsızşuursuzatom, Tevbe 5'te "Ortak koşanları HARAM AYLAR çıkınca bulduğunuz yerde öldürün!" deniyor fe iza nselehal EŞHURUL HURUM u faktulul müşrikîne haysu vecedtumûhum neden haram aylar çıkınca? Çünkü Mescidil Harâm'da bir عهد yani ateşkes anlaşması yapılmış (9:7) ki yalnızca 4 haram ay için geçerlidir (9:2). Bunun anlamı: mütareke (ateşkes anlaşması) yapılmıştır ama harb hali yürürlüktedir; harb, 4 haram ay çıkınca, kaldığı yerden devam edecek: müşrikler müminleri bulduğu yerde öldürecek, müminler müşrikleri bulduğu yerde öldürecek. Tek yanlı değil düşmanın görüldüğü yerde öldürülmesi; müşrikler müminleri öldürürken müminler beklemeyecek. Tevbe 5'te söylenen bu. Müminler uyarılıyor, o kadar. Eza çektirmeye gelince, insanları kim yurtlarından sürdüyse sırf RABBiMiZ ALLAH dedikleri için (9:13, 9:40, 22:40) ve savaşı böylece kim başlattıysa ezayı çektiren odur; harb RABBiMiZ ALLAH demek suç sayılmayıncaya kadar sürecek.
 24. Son hafta
 25. EK

  ÇİN'DEKİ OLAYLAR GRİP Mİ VEBA MI?

  Virüsün daha çok zarar verdiği kesim; Çinliler(sarı ırk), bağışıklığı zayıf olanlar, erkekler, sigara içenler, domuz eti yiyenler.
 26. HATEM

  Kader ve Özgür İrade

  Kâinât ve kendin hakkındaki bilgilerin,, Trilyonda birini bile bilmediğin hâlde ateistlik konusunda sâbit kalacağını düşünmen ve bunu istemen,, Senin ne kadar geri kafalı ve yobaz birisi olduğunu ve akıl, mantık sâhibi olmadığını gösteriyor. Anlamamış olabilirsin tekrâr ediyorum; Damla kadar bilgin yok (Bilgimiz yok), Deryâya ipotek koyuyorsun. Sende akıl falan yok, kendini aldatma Allah'ın isteği ve hidâyetiyle müşerref olmuş mü'minler ise Mutlak gerçeğe (Hakk'a) İmân yoluyla erdirilmiş olmalarını tereddütsüz bilmelerine rağmen, Senin gibi geleceklerine yobazca ipotek koyamazlar, Derler ki; "Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette benim velimsin. Canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat.” (Yûsuf 101) Bilakis, Kesinlikle ahmak ve Enâyisin. Kendi aleyhine çalışıyorsun. Peygamberler rahmettir ve bütün insânların lehine çalışırlar. Konunun 1400 yıl Önce'ye dayanmadığını, Hangi çağda ve nerede olursan ol âid olduğun yere seni postalamanın, Kâinâtın bir görevi olduğunu belirtmiştim. Tartışmayı sürdüremediğin için buradan biraz devâm edeyim Konunun özü, Peygamberlerle ilgili olmaktan çok daha çok,, Seninle ilgilidir. Kendinle ilgilidir. Peygamberler veyâ son peygamber, Bir Ölçü dür bir referanstır. Ölçünün sana bir etkisi olmaz ki? Onlar (Peygamberler) nasıl ölçü ve referans oldular? sorusu önemli bir soru olurdu. MâlesefTartışmayı devâm ettiremediğin için bu önemli konuları açıklayamamıştım.. Senin bir Yanma durumun olacaksa konunun ölçüyle değil bizzat senle (veyâ bizle) ilgisi vardır. Sen kendine ne yaptın da Cehennem için bir yakıt oldun (veyâ Allah korusun, biz...(Sonumuzun ne olacağını Allah bilir)) Ölçü, sonuçta yakıt olmaya müsâit olanı ve olmayanı ayırd etmek içindir. Meselâ Ölçü, yakıt olabilecek bir odunu bir demir yapamaz, Demiri de bir odun yapamaz. Allah'ın bizi yaratmasında ve her ân yaratmasında bizim melekler ve ma'denler gibi yüzde yüz edilgen olmadığımızı belirtmiştim. "Yaratılışın büyük bir kısmı biz kullara âiddir" demiştim. Biz her ân kendimizi sürekli inşâ ediyoruz. Daha doğrusu biz talep ederiz, Allah uygun görürse "Ol" der, Biz "Ol" hükmüne imtisâl ederiz ve Allah (c.c.) belki sâniyenin onbinde birinde bizi inşâ eder, yaratır. Taleplerimize göre her ân inşâ eder. Allah'ın varlığında "Biz her ân kendimizi sürekli inşâ ediyoruz" dememiz de doğrudur. Bu sayısız inşâlar netîcesinde,, Ba'zı insânlar Cehenneme müsâit bir yakıt ve Ba'zı insânlar da Cennete müsâit bir nûr hâline geliyorlar. Kınanacak bir varlık aranıyorsa bu, kendimizden başkası değildir. Salyalar saçmaya hırlaya gerek yok... Olamaz, Gerçekten Çok saçma... Düşünsene Allah Kendisine itâatten hiç ayrılmayan melekleri mineralleri atomları yaratmış ve onlara azâb edecekse gerçekten çok saçma olur. İnsânların ve cinnlerin tasarlanan bir robot olmadığını kaç kere anlatmamız lâzım, anlaman için? Tasarlanmış olsa bile bu tasarlanma sürecine insânın yüzdeyüz dâhil olduğunu kaç kere ifâde etmemiz lâzım, papağan gibi aynı i'tirâzları yapmaman için. Yaratılışta etkin olduğumuza dâir kendi kendimizi inşâ ettiğimize dâir, Benim anlattıklarımın,, Kur'âna uygun olmadığını düşünüyorsan, Kur'âna uygun olduğuna dâir açıklama yapmamı istemek yerine Hem algındaki gerçek dışı Kur'ân algısına hem de bana karşı çıkmanın mantığı nedir? Benim anlattıklarımın Kur'âna uygun olmadığını düşünsen, zâten bana karşı çıkamassın. Hâlindeki bu farklı bozukluğu bilmem anlatabiliyor muyum? Sanki sen gerçeğin nerde olduğunu biliyorsun ve "bu dünyâdaki gâvurluk yapma fırsatımı, özgürlüğümü dibine kadar kullanırım" der gibisin. Ve şimdiye kadar elde etmiş olduğun betonlaşmış birikimler, senin Akıl ve mantık kaideleri içersinde yol almana izin vermiyor. Allah nasîb ederse, "Ateistler nasıl kurtulur" diye bir yazı yazmam lâzım.
 27. DreiMalAli

  İlginç Fizik Soruları

  Sevgili haci. Benim sorum sadece ve yanlız başına buzulların erimesinin etkisini amaçlıyordu. Dünyadaki diğer her şey değişmediği takdire, buzulların erimesi nedeniyle bir günün süresi sadece 1 saniye kadar artacaktı. Yani Dünya daha yavaş dönecekti, Dünyanın kendi ekseni etrafında dönme süresi 1 saniye kadar uzayacaktı. Yukardaki sorumda geçen "gecenin uzaması" sadece bir abartmaydı, dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Uzayan bir günün süresidir ve bu uzama süresi gecenin ve gündüzün süresine dağılır. Benzer etki aslında her sene İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış süresince de yaşanıyor: İlkbahar-Yaz aylarında ağaçlar, çalılar, otlar vb. yaprak verir, çiçek açarken, Dünya yüzeyinde bulunun büyük bir kütle ortalama bir kaç metre yükselmiş oluyor. Bu da yine balerin etkisi gösteriyor. Yani balerin kollarını açıyor ve dönme hızını yavaşlatıyor. Sonbahar-Kış aylarında ise tam tersi gerçekleşiyor. Yapraklar dökülünce büyük bir kütle yere düşüyor: Balerin kollarını bedenine yapıştırıyor ve dönme hızını artırıyor. Dünya-Ay ilişkisinden haberim var. Sanırım sen iletini yazarken yanlış ifade ettin. Sevgili @mirasyedi'nin de belirttiği gibi, gün süresi uzar. İzninle iletindeki yanlış yazılan yerleri düzelttim. Dünyanın dönüş hızı yavaşlarken, Ay da Dünyadan uzaklaşır. Sevgiler
 28. haci

  Gecemiz gündüz olursa...

  Gündüz-gece ritmi bozulmuyor. Önemli olan 7-9 saat uyumak.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...