Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Past hour
 2. İyi de şehr kelimesinin kökeni filan bir şey göstermiyor, bir şey kanıtlamıyor ki? Elbette bu ay denen sürenin ortası dolunay, ona doğru gelişiyor süreç ve onunla doruk yapıp tekrar ondan küçülerek hilal oluyor. Şehr demek meşhur demekle filan ay dediğimiz zaman ölçüsünün iki hilal arası olarak sunulduğu gerçeği değişmiyor ki? Kuran'da iki hilal arası zaman ölçüsü olarak verilmiş, allahın bu ayı zaman ölçütü olarak yarattığı empoze edilmiş ve aya bakıp takvim yapma önerilmiştir. Biter yani, bunun ne lamı var ne cimi. Bu da taş devrinden bile geride kalan bir cahillik demek. Taş devri insanı biliyor, milattan onca sene sonra bu geri cahiller bilmiyor güneş yılını. Kuran'da ehille kelimesi geçiyor mu geçiyor. Ne diye geçiyor zaman ölçüsü yaptık size diye geçiyor. Eeee? Kuran'da bir halta yarar bir şey varmış gibi habire süslemeye, cilalamaya, parlatmaya çalışma çabaları... Müslümlerin mahkum olduğu çıkmaz bu. Çünkü ellerindeki bir halta yarar bir şey değil. Öyle gibi göstermek için şaklabanlık, hokkabazlık, soytarılık, sahtekarlık, yalancılık... Hepsine başvurmak zorundalar.
 3. forumda müslümancık eksiği bulunmuyor. ama işin ilginç -aslında çok da öngörebildiğimiz bir şey olsa da- tarafı şu ki: müslümancık, kuranı ve islamı kurtarmak için uğraşsa da, bir türlü ne kadar saçmaladığının farkında olamıyor. şöyle ki: yukardaki müslümancığın savunduğu saçmalıklar, forumdaki müslümancıklar tarafından bile saçmalık olarak görünüyor ki, hiç topa girmiyorlar. ama onların savundukları saçmalıklar da, -aslında savunma şekilleri de- diğerleri tarafından savunulacak şeyler olarak görülmedikleri için topa girmiyorlar aslında hepsi farkındalar, bu uyduruk kitaba ve içindeki zırvalara inanıyorlar, ama farklı şekillerde ve anlayışlarla inanıyorlar. yani her biri kendi başına bir mezhepler. bu yüzden aynı zırvaları, aynı biçimde savunamıyorlar. bu yüzden topa girmemek en doğrusu deyip kenara çekiliyorlar. hatırlamıyor olabilirim ama aynı ayeti aynı anlamlara geldiğini öne sürerek savunan iki müslümancık ya görmedim ya da belki bir iki defa görmüşümdür. bu da kitabınızın ne mal olduğunun ve inandığınız saçmalıklara, onlara inanmak istediğiniz için inandığınızın, yoksa hiçbirinin elle tutulur bir yanı olmadığının göstergesidir
 4. Bugün
 5. Sehr GOZE CARPAN anlaminda dilimize de gecmis. Orneğin meShuRlar, teSHiR edilenler... hep göze carparlar. ŞeHiRler gözden ırak köyler degildir, GÖZE ÇARPAN yerlerdir. "Sehr"in kadim sözlüklerdeki tanimi da böyle yani yuvarlak kemale ermis sey. Kamerin kemale ermiş evresi dolunay midir, hilal mi? Ramazan hilali goruluverip GOZE CARPAN bişey oldugu icin mi habire nizalasilir goruldu yok görülmedi diye? .
 6. Gerçege gelince gerçek, "sehr"in dolunay yani dolunay gecesi olduğudur. Şehri ramazan odur ki o okuma, o farkettiren (furkan) onda indirildi (2:185). Biz onu kadir GECESİ indirdik (97:1) Sizin oruç tutarak, kendinizi tutarak yad edeceginiz şey o andir yani dolunay vakti. Cunkü önemli bir okuma indirildi o dolunayda. Bu kadar basit bi gerçeği kapatmayi nasil becerdiniz? Hem de... küfür = gercegi kapatmak Hem de bunu bile bile. .
 7. Fetullahçılar guran ve sünnette olmayan hükümlerde, Fetullah'a biat etmektense sorgulayıcı bir şekilde yaklaşırlar, kişisel fikirlerini dile getirirler. Fetullahçıların beğediğim tek yönü akılcı olmalarıydı. Sızıntı dergisi en iyi bilim dergisiydi Türkiye'de. Elimizde kalan Bilim teknik dergisi ise, yazacak başka şey yokmuş gibi, tübitak yarışmasının cuma namazında sosyalleşme projesini, sayfalarca yazacak kadar konu ayırıyor. İslam felsefesi bakımından islami mezheplerin akılcı olanları Mutezile ve Nurcuların Fetullahçı kanadıdır. Önplanda bular var. İslam fantazisi bakımından en sağlam fantezi ise harun yahya cemaatinde vardır.
 8. Bu sorunu gidermek için diyorlar ki: "Gun aksamleyin biz hilale tanık olduktan SONRA baslar. .." Oysa ramazan hilali güneşten bir kaç dakika sonra doğdu o gün, butun gün batıya yol aldi. Gökte hilal vardı bütün gün. Yani gökte ramazan hilali olacak ama siz onun var oldugu vakti ramazandan saymayacaksiniz? E madem öyle gökte ilk çeyrek ayin bulundugu vakti de ramazandan saymayın. Dolunayin bulunduğu vakti de ramazandan saymayın... .
 9. Korku her iradeyi bastırır.
 10. 24 haziran cumartesi günü arefe ile başlayan ramazan bayramının salı günü bitecek olması tatil bölgelerindeki turizm işletmelerini daha bi zora soktu. Kurban bayramının 1. günü de 1 eylül cuma'dan başlayarak 4 eylül pazartesi bitecek. Yani bu yıl sanayi işletmeleri kazanacak, turizm işletmeleri hayal kırıklığı yaşayacak. Türkiye siyasi bir parti yoluyla islami devlet olmaya doğru gidiyor. AKP her dönem turizm işletmeleri sahiplerinden oy almıştır. Turizmciler, ekonomi rayında gidiyor ama bozulmasın kaygısıyla akp'ye oy vermişlerdi. şimdi cereme çekme zamanı.
 11. Hey koca Allah, geçmişteki kitaplarında, yani Tevrat ve İncil'de gösterdiğin ve/veya gösterttiğin mucizelerin haddi hesabı yok. Bizi niye bundan mahrum ediyorsun? Her şeye kadir olduğunu eski masallarından biliyoruz aten. Şu kadirliğini bize de bir kerecik olsun göster ki, geçmiştekilerin de masal olmadığını hiç şüphesiz kabul edip imana gelerek yerlere kapanalım. Niye "Çokları bilmezler" diye, kendi bilgisizliğini, beceriksizliğini, kadirsizliğini bize yıkıyorsun? Yakışıyor mu sana? Demek ki neymiş? Yürüyen bütün hayvanlar ve iki kanadıyla uçan bütün kuşlar, Muhammed ümmeti gibiymişler. Yani Muhammed ümmetinin bu hayvanlardan veya bu hayvanların Muhammed ümmetinden farkları yokmuş. Allah, mişli (Görülmeyen/şahit olunmayan ve bilinmeyen geçmişe ait, başkasından duyulan bir işin vb. anlatılmasını/nakledilmesini sağlar.) konuşuyor. Kimden duymuş veya öğrenmiş acaba?.. Matematik tanrısı, tarih tanrısı gibi (iki veya daha çok) branş tanrıları olsaydı çok haklı olabilirdiniz. Amma ve lakin Allah'ınız tek ve diğer sıfatları bir yana alim sıfatı gereği her şeyi bilmek zorunda olduğundan çok ama çok haksız oluyorsunuz. örneğiniz örnek değil, sizin ne olduğunuz belli değil. "Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmamışızdır," ne demek? Anlama özürlü müsünüz
 12. 2:185'te soylenen: O sehre tanık olanlarınız onu savmlasinlar. O sehr sizce ne ise onu savmlayacaksiniz. 1.Eğer sehr butun bir ay ise butun bir "ay"i oruçla geçireceksiniz. Ama bu imkansız çünkü butun bir "ay"i temsil efen hilale gun sona erdiginde tanik oluyorsunuz, ilk gün orucsuz geçti. 2 Yok eğer sehr hilal ise hilali oruclayacaksiniz. Kaç gun sorusu işte o zaman gündeme gelir. Var mı sehr hilaldir diyen, hiç oldu mu? .
 13. Yesterday
 14. Alakası yok .
 15. Diger sorulara da cevap verirseniz sevinirim .
 16. gideceğim merak etme gerçi bu konuda çok fazla videolar mevcut ama onlara inanmıyorsunuz sizin için özel bir film hazırlayacağım ancak o zamana kadar buyrun bakın video ortada ve bu video ya göre güneş batıdan doğmakta ona neden birşey dememişsiniz işin bu tarafı ilginç geldi bana bu arada öyle 5km falan değil alacağım kamera ile en az 15-20 kmlik bir alanda bu videoyu yapacağım onun için ayrıntılı bir çalışma düşünüyorum basit bir işlem olmayacak gece karanlığında oksijenin görüş kaybını engellemediği ortamda ışıklandırma yolu ile seçilen objelerin görüntüsünü almaya çalışacağım.Ay dedenin Afrikadan selamını taşıyanlara Antartikada batıdan doğan güneşin selamı olsun ne diyim
 17. Birinci sorun para diye bir seyin var olmasidir. ikinci sorun olamasi gereken hayali bir sey yani para icin insanlarin mucadele ettirilmesidir. Her kesin çişinin rengi aynidir. Kimse mavi işemez. Bu bir vaat degil kanundur. Bu kanun mesela bir bilgi oldu senin icin. Bilgi ile varliklar olusmaz. Bilgi olanlarin sonucudur. Kaynaklar ayni iken dunya nufusunun bati blogu diger ulkelere, kan, aclik ve sefalet getirdi. 1400 € ile et pisiren isci fabrikasinda urettigi teknoloji ile feodal ulkelerin kaynaklarini enerjilerini emiyor. Eger bu kadar kapitalizm iddiali ise Alman sirketleri silah teknolojileri ve kimyasal uretmeyi biraksin O zaman Alman vatandasi 1400 € ile et pisirebilecek mi? Bir sistemden soz etmemiz insan onuru ile alay etmek olacaktir. Cunku kapitalizm bir sistem degildir. Kapitalizm hapisanede mahkumun daha kotu yemek icin isyan ile elde ettigi daha iyi yemegi ozgurluk zannetmesidir. Sistem onermsi icin mesela afrikadaki buyuk goc bile daha mantiklidir. Ama sen illa kapitalzime ovgu duzmemizi istiyorsan seni kirmayalim; Ey para Tanrim! Fabrikadaki ibadetmizle sana yoneldik. Avmlerde diger ibadet eden din kardeslerimiz mallarini aliyoruz. Kutsal peygamberimiz hz. vergiye selam olsun. Sen bizi sendikalardan aktivistlerden esitlikcilerden dogacilardan koru. Banka kredilerin ve kredi kartlarin icin sana sukurler olsun.
 18. Laiklik ve sekulerizm uzerine Dogu ile bati arasindaki temel fark batida varlilar olduklari gibi algilanir. Mesela batida kutu kutudur. Doguda ise varligi ifade eden kelimenin cok fazla manayi ifade eder. Ornegin ask kelimesi gibi. Bu sebeple bati yani avrupalilar cogu kelimeyi ozellikle felsefe ile tanim haline getirmisler. Sekulerizm ve laiklik gibi. Bunlar devlet evriminin bir asamasidir. Tanimlama bizlere kalmis. Maramaranin istanbulu sekulerizmin laikligi ayni seyler. Laiklik bir islam ovgusudur. Teizmin bas tacidir diyebiliriz. Islam dinin temel ilkeleri; Tanri Allahin kendini tek ilah kabul ederek diger her seyi ret etmesidir. Bu musevilikden ve hrististiyanliktan farkli olarak kutsal olanida icerir. Ornegin peygamberin yaslandigi agaca caput baglnildigi icin kesilmesi olayi gibi. Yani islamda sadece tanri ret edilmez kutsallarda ret edilir. Ikinci husus da vicdani davranislarin; iyi ve kotu cennet ve cehennem ile iliskilendirilmesi; daha sonrada iyinin tavsiye edilerek "tavsiye etme" kuralinin olusturulmasidir. Ogut vermek de diyebiliriz. Bu durumda islam ulkelerinde her birey; mutlak cennete ulasmanin yolu vicdani iyi olani yapma. Bunu baska vicdanlara ogut olarak verme. Fakat bunlari yaparken Allah disinda kutsal olusturmama seklindedir. Buda bireyin hayatin icinde dini kurallara gore davranisini engellemektedir. Kutsal devlet kutsal din adami her hali ile sirk denilen keskin bicaga saplanmaktadir. Bireylerden olusan toplum; bu sebeple otomatikmen laik davranis sergilemektedir. Hristiyan ulkeleri bilimsel gelismeler sayesinde daha sonra islam ulkelerinin bu seviyesine gelmis daha sonra bunu dahada gelistirerek bu gun ki haline getirmislerdir. Dolayisi ile laiklik; seriat denilen kavramin esasen daha gelismis versiyonudur. Bu yuzdende laik ulkelerde daha fazla dindar yine daha gelismis dindarlar olusur. Ateistlerin laikligi diye bir sey yoktur. Cunku din kabul edilmediginde devletin din islerini ayirmasina da gerek yoktur. Cunku din diye birsey ateistlere gore yoktur. Ateist bireyin laiklik kabulu "teist devlet"e boyun egme zorunlulugudur. Bunu herkes ozgurdur. Hosgoruluyuz. Seklinde ifade ederler. Esasen sorun azinlik olma durumundan ozgurce ateist kalabilmenin yolu Laiklikdir mantigindan savunur. Bunu kavrayamayan dindarcilar laikligi bir ateist devlet yolu algilarlar. Oysaki laiklik ateistlere aba altindan gosterilen sopadir. Benim kisisel gorusume gore; Teknoloji henuz insan ihtiyaclarini karsilayamamaktadir. Cunku kapitalizm teknolojiyi ve bilimsel ilerlemeyi frenlemistir. Bu sebeple insanlar "para" "cografya" "millet" kavramlari ile devlet yapisiyla ihtiyaclarini karsilayabilmektedir. Gelecekte; kapitalizm marksizme evrilecektir. Bunun arkasindan teknokoji insan ihtiyaclarini karsilayacak duzeye ulasacaktir. Bu durumda devletlere ihtiyac kalmayacaktir. Bu hali ile "laiklik ve sekulerizm" tarih kitapkarinda okudugumuz krallik donemleri gibi bir surec olarak bilinecektir.
 19. Teşekkür ederim
 20. geçmiş olsun. tabi ben biraz istatistikten gittim ama dediğin gibi her msli için gerekmeyebilir, beynin o bölgesini vurmayabilir. çok iddialı olmuş yukarıdaki yazım onu düzeltiyorum. haklısın yani.
 21. Rebif 44
 22. yok ben ataklar için söylemedim, atak tedavileri başka, tedavileri derken kortizon veriliyor sadece. genel olarak ms beyni etkilediği için ms lilerin yüzde 85 inde depresyon bildirilmiş bu yüzden genel olarak antidepresan öneriliyor. somut bir kaybı/hasarı soyut olarak çözmek zor. ama spesifik örnekler olabilir tabi. hang, ilacı kullanıyorsun bu arada?
 23. +1
 24. Bu konuyu belirleyen iki önemli ifade var sanırım. Ramazan Sehr ve Sayılı Günler ifadesi. Kabaca Kuran şunu söylüyor: Ramazan Şehrine tanık olduğunuz zaman sayılı günlerde o ayı oruçlayın. Ramazan Şehr ifadesi "Ramazan Ayı" ise, oruç 30 gün. Sayılı günler ifadesinin ise 3-10 günü kapsamadığını söyleyenler var. Bu durumda sorun yok, oruç 30 gün. Fakat: Ramazan Şehr ifadesi "Ramazan Dolunayı" ise ve sayılı günler 3-10 gün arası ise ayet şöyle oluyor: Ramazan Dolunayına tanık olduğunuz zaman sayılı günlerde o dolunayı oruçlayın. Ve hakikaten İlginçtir sen belirtmeden önce ben merak edip saymıştım ve dediğin gibi Dolunay ile Hilal arasında 3-10 gün mesafe var. Fakat burada şu sorulabilir, hilalin başlangıcına kadar neden oruç tutuluyor. Dolunay bitince orucunda bitmesi gerek.
 25. Söylediklerinde haklısın ancak bir noktayı es geçmişsin. MS, "kar tanesi hastalığı" olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise her MS hastasının farklı şekilde ataklar geçiriyor olması ve de farklı hassasiyetleri bulunması. Dolayısıyla her anti depresan her MS hastasına iyi gelecek diye bir şey yok. Bir de bir MS hastası olarak şunu eklemeliyim ki anti depresanları bırakınca çok daha iyi oldum. Bu bir gerçek... Yanıtın için çok teşekkürler. Edit: MS aslında bir merkezi sinir sistemi rahatsızlığı. Beyni, dolayısıyla tüm sinir sistemini etkisi altına alıyor.
 26. Hersey tamamnlanmis olacak . Yapbozun tum parcalari ...
 27. 30 günün olmadigi konusunda süphen olmasin derim ama " her koyun kendi bacagindan asiliyor ". Yüce yaradan rakam belirtmekten cekinmeyen ver yeri geldigi zaman Musa ile Tur dagindaki 10 emirin indigi zamani anlatan ayeti ( 7:142 ) . gibi ayetlerinde rakamlari acik acik kullanmistir. Bakara 184 ve185 de gecen sayili gün ise nasil 30 güne yorumlanmis ki insan anlamakta zorlaniyor. Arabistan cahiliye devrinde büyük bir cogunluk okuma ve yazma bilmiyor ki peygamberimizde buna dahil. Yanliz bu insanlar alis veris yapiyor , ticaret yapiyor dolayisiyla bir rakam bilinci var , peki bu bilinc sinirli da olsa nasil is görür? Eller ile; sayi saymayi bilmesen dahi parmaklarin kadar rakami zaten kesinlikle o veya bu sekilde ögreniyorsun. Yani insanin azindan " bir " kelimesi ciksa dahi onu rakamsal olarak sadece parmagiyla gösterebilir . Sayili günler dendiginde , yüce yaradan bu insanlarin kara cahil oldugunu biliyor ve kuran-i kerimin dogum günü icin oruc tutsunlar istiyor. Peki okuma ve yazmasi olmayan insan nasil algilar? sadece sayabildigi sayi kadar algilar ki o da bana göre ellerindeki parmak sayisini gecmez. Kimi hadislerde peygamberimizin 3 kere 10 bir kere 9 gösterdigi bununda 4 kere 30 bir kere de 29 güne isaret ettigi söyleniyor ki . Bana göre sahih degildir , ayrica peygamberimizi 30 u gösteremiyecek veya söyliyemiyecek kadar hasa aciz degildi. Peki niye sayili gün? Cünkü dolunayin baslangici ve bitisi yani hilale dönüsü herzaman ayni gün sayisina tekamül etmez. 3 ile 8 gün arasinda degisir diye biliyorum. Peki diger ayetlerde gecen sayili gün " eyyâmen ma'dûdâtin " baska hangi ayetlerde geciyor? Örnek olarak: “İsrailoğlulları; sayılı bir kaç gün /(eyyâmen ma'dûdâtin) dışında ateş bize dokunmayacaktır, dediler…” ( Bakara Suresi 80.ayet. ) “ Onların bu tutumlarının nedeni “ateş bize sayılı birkaç gün dışında/ (eyyâmen ma'dûdâtin) dokunmayacaktır,” demeleridir…” ( Al – i İmran Suresi, 24. ayet. ) “ Tanrı’yı sayılı günlerde anın/ (fî eyyâmin ma’dûdât(ma’dûdâtin) …” ( Bakara Suresi, 203.ayet.) “Eyyamen ma’dudat” ifadesiyle birkaç günün kastedildiği görülmektedir. Meallerin cogunda Diyanet eski ve yeni, Ibni Kesir, Elmalili hatta Yasar Nuri Hoca bile bu ayetlerde cekinmeden " bir kac gün " ü kullanmis ama gel görki ramazan ile ilgili ayetlede bir tanesi bile bir kac günü kullanmamis veya kullanamamis. Kuran bize kendini ; anlasilmasi daha kolay olan ayetlerde gecen kelimeleri kullanalarak , onlari tam anlayamadiklarimizi aydinlatma ve anlatma yolunu secmis ve yorumdan kacinmis, lügati anlamlari ile hareket etmis.
 28. Linkler çok yavaş indiremedim.
 1. Daha fazla aktivite göster