Jump to content

Fidel

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  363
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne Fidel kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. neyse başlık amacından saptı.. senle bu tartışmayı daha fazla devam ettirmeyeceğim.. başka bir başlıkta görüşmek üzere..

  ölen işçilerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum.. umarım sorumlularının cezalandırılacağı günleri de görürsünüz..

 2. sen onu bunu geç de bana şunu açıkla sümerler sömürülüyor mu sömürülmüyor mu?

  sümerlerden aldığınızı geri verin.. toplu taşıma araçlarını kullanmayın. otomobillere binmeyin. el arabası kullanmayın.. :))

  sanatta ve kültürde ilerlemeyi halk türkülerini yasaklayarak mı yapmışsın? aşık veysel'i bile ulus'a sokmamış bir zihniyet bu? sanatmış, kültürmüş.. oldu.. bi ara görürsem iyi dileklerini iletirim.

  bilimde ilerlemeyi 1970 yılında cumhuriyetin kurulduğundan habersiz, hala padişahlık sisteminin devam ettiğini düşünen insanlarla mı yapmışsın?

  boş konuşan biri varsa o da sensin. bu kadar da kıt olunmaz.

 3. Nasıl pazarlamasın?

  Senin kullandığın F-16'lar, Cobra helikopterler, bilgisayarlar, cep telefonları, kıçındaki kotlar, camilerindeki ses sistemleri Allah tarafından gökten mi yollanacak Fidel?

  pazarlıyarsa da o zaman sömürülüyor demeyeceksin.. abd sömürgeci bir devlettir. sanayileşmenin temelinde hammadde ve pazar vardır. sen gidip de teknoloji pazarlayan bir ülkeyi sömürülen bir devlet olarak gösteremezsin. birde bu ülke başka ülkelerrin yer altı kaynaklarını sömürerek ucuz hammadde elde ediyorsa üstelik.

  bilimsel birikim ve teknoloji tek bir ulusa mal edilemez.. o zaman tekerleği bulan sümerler, matbaayı bulan çinliler de sömürülmektedir.. günümüzde sümer diye bir devletin esamesi okunmamakta ama sömürülüyor ne iş? senin mantığın bu.

  sen bu dediklerine inanıyor musun gerçekten.?

 4. Fidel,

  Sıkı dur.

  Sana bir gerçeği ifşa edeceğim.

  Amerika sömürgeci değildir.

  Tersine sömürülmektedir.

  Evet, Amerika da tıpkı teknoloji üreten tüm ülkeler gibi sömürülüyor diyorum.

  İstersen sana bunu kanıtlayabilirim.

  Ama önce bunu hak ettiğini bana kanıtlamalısın.

  bunu hakketmiyorum.. teknoloji üretiyorsa ürettiği teknolojiyi pazarlamasın o zaman.. eğer sömürülmek istemiyorsa.. dur bi hacı gülüşü yapayım..

  keeeh keeeh keeeeh

 5. Cahilin Alevisi Sünnisi olmaz elbette. Ben pek rastlamamış olsam da tutucu olanları da varmış demek ki.

  Ama dediğim gibi, benim tanıdığım Alevilerin tümü üniversiteden arkadaşım ve onların arasında ateist olmayanı hemen hemen yok gibi. Ben bunu, küçük yaşlardan itibaren dini telkinle bombardırmana maruz kalmamalarına, yani özgür yetiştirilmelerine bağlıyorum. Yine de Alevilerin din konusunda oldukça toleranslı olduklarını belirtmek isterim. Kahvehanede bile herhangi bir Alevi ile tanrının varlığını çok rahat tartışabilmişimdir. Kim bilir belki de ben hep hoşgörülü olanlarına denk geldim...

  adam haklı beyler.

 6. Sevgili Fidel,

  Vahşi kapitalizm dönemi ileri gitmeyi başaran ülkelerde artık kapanmıştır. ABD'de bir maden işçisi 7.000 TL'nin üzerinde maaş alır ve asla sendikasız çalıştırılamaz ki senin de bildiğin gibi ABD kapitalizmin neredeyse anavatınıdır. Demek ki kapitalizmin işçiye bakışı değişmiştir. Sadece işçiye değil piyasaya bakışı da değişmiş ve sistemi sağıltmak için elzem olan anti-tröst yasalar gelişmiş kapitalist ülkelerde büyük bir titizlikle uygulamaya konulmuştur.

  Türkiye'ye bakma sen. Bu ülkede hiç kimsenin insan yaşamına saygısı yok.

  Bil bakalım neden

  gelişmiş kapitalist ülkelere baktığımız zaman onların kendi işçilerine sömürgeleştirdikleri ülkelerin işçilerinden daha adil davrandığını görmek için dahi olmaya gerek yok. bu zaten bilinen bir şey. adamlar zaten kendi kıçlarını sağlama almışlar. işçilere verdiklerini 7bin doları ırak, afganistan vb. ülkeleri sömürerek fazlasıyla çıkarıyorlar zaten. ortadoğuda savaşı körükleyerek sattıkları silahlardan milyar dolarlar kazanan ülkeler için maden işçilerine verilen 7 bin dolar çok olmasa gerek değil mi? kapitalizm işte varlığını böyle böyle devam ettirmekte.. ama geri kalmış ülkeler için bunu söyleyebilir misin?

  profil resminde atatürk var. ve sana atatürk'ün bir sözünü hatırlatmak isterim: liberalizm geri kalmış ülkeler için bir intihardır..

 7. Fidel,

  Çernobil faciası kapitalizmde mi yaşandı?

  Yoksa o Çernobil kader miydi?

  sovyet rusya döneminde yaşandı.. gidip de sovyet rusya'yı savunacak değiliz bu konuda.. o dönemde insanlar tam olarak bilgilendirilmedenan bu patlamaya müdahale etmiş ve maruz kaldığı radyasyon sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

  fakat bu kapitalizmin işçi sınıfına bakış açısını değiştirmez.

  türkiye hükümetinin o dönemde radyasyonlu çayları içirmek için giriştiği propaganda ve okullarda dağıtılan radyasyonlu fındıklar sosyalizmin ürünü değildir en azından..

 8. kadere imanın yoksa ben seni muhattap almam diyerek.. olaya yeni boyut kazandırmış ve her ne kadar sözde de olsa insanlara din ve vicdan özgürlüğünün tanındığı bir ülkenin başbakanı olduğunu bir kez daha unutmuştur.. bizi muhattap almayacağını açık açık dillendirmiştir yani..

  neyse konuya gelecek olursak;

  kapitalizm sevimsiz yüzüne bir kez daha tanık olduk. 30 insanımız, emekçimiz hayatını kaybetti.. ama hayatını kaybeden sadece 30 kişi değildi.. geride bıraktıkları vardı elbet.

  kapitalizm maden işçilerine uzun süreçte sağlığını kaybetmeyi vaad etmişti ve bu devirde bulunmaz bir nimet olan asgeri ücret.. istemiyorlarsa çalışmasınlar efendim.. dışarıda milyonlarca işsiz var diyerek de eklemişti bir patron.. bir önceki grizu patlamasının ardından..

  daha fazla kar elde etmek amacıyla alınmayan önlemler "kader" olarak adlandırılıyorsa artık ve bunun sorumluluları bugün elini kolunu sallayarak dolaşabiliyorsa kimse 21. yüzyılda yaşadığımızdan bahsetmesin.. bu işten ölen emekçilerin ailesinin hesaplarına bin tl.ler yatırarak kurtulacaklarını sanıyorsa patronlar ve bakanlar.. birileri de buna çanak tutuyorsa, destekliyorsa kimse insan haklarından bahsetmesin bu ülkede.. çünkü olmayan bir şeyin varlığını ispatlayamazsınız.. ( bu da ince bi gönderme olsun )

  PADİŞAHIM ÇOK YAŞA..

 9. Keklik hanıma benim dışımda biri sallayınca sinir oluyorum...

  Hele hele bu sallamalar gerçek dışı olunca sinir katsayım daha da artıyor...

  saygılarımla

  sabahın seherin ötüyor kuşlar bal ile yoğrulmuş o sırma saçlar diyerek mektubuma başlamak istiyorum.

  sayın hallaç. sen kimden cesaret alıyorsun. arkanda hangi gizli örgüt var? misis keklik gibi bir aristokratın senin gibi bir parya ile ne gibi bir alışverişi olabilir. düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum. burada keklik ablayı müdafaa edecek birisi varsa o da benim.

  haddini bil

  haddini bil

 10. 4. günümdeyim. Ara bile vermis olsam, her gecen gün kardir diye düsünüyorum. Artik nikotin krizi filan kalmadi. Ilk üc günden sonra bu kriz bitiyor. Simdi psikolojik savas basladi.

  abi çok iyi senin bırakmana çok sevindim.

  ben de 5 gece önce paketim bittiğinde sigarayı bırakmaya karar verdim yine yeniden. ama sabah uyandığım da o tarif edilemez sigara isteği, kahvaltıyı yaptıktan sonraki ellerimin ve gözlerimin sigarayı araması sonucu koşa koşa en yakın bakkala gitmem ve bir paket sigara daha almam.

  her şey birden bire oldu. beni bu güzel havalar mahvetti.

  neyse o paket de bitti. ben yine sigarayı bırakmaya karar verdim. ama ertesi gün arkadaşın düğünü vardı püfür püfür sigara içtik. akşam eve geldim. dedim bugün sigarayı bırakıyorum ama yine olmadı. yine gittim bir paket aldım. ondan sonra o paket de bitti. kafaya koymuştum sigarayı bırakacaktım. model düşürdüm. içmekten haz etmediğim bir sigara aldım. onu da bitirdim. ama bu da fayda etmedi. her sigarayı bırakmak istediğim de aklıma sigaranın verdiği o rahatlık, sigara içmenin sabah kahvaltıdan sonraki o müthiş hazzı aklıma geliyordu. arkadaşlarımın sigara içerken benim içmediğimi düşündüm biraz aman allahım çok kötü bi durum. özellikle ilk günler için

  neyse ben hala bırakamadım. bi ara 5 günlük bir bırakış oldu. fakat sigara içmediğim için sürekli bir şeyler yiyordum. sonra birgün bir elemana çok pis sinirlendim. arkadaşıma hey moruk bir sigara ver dedim. vermem dedi. söz de iyilik yapıyor aklınca. neyse zorla aldım elinden sigarayı. ve bir sigara yaktım ve umarsız bir türkü söyledim.

  şu an da bırakmayı düşünüyorum ama olmuyor. demek ki tam olarak beynimde bitirememişim.

  sigarayı bırakmanın en iyi yolu bence ona hiç başlamamaktır.

 11. geçen badem bıyıklının bir kaçı bizim buradaki kültür ve dayanışma derneğinde (!) :) kuran öğrenen çocukları toplamış pikniğe götürüyor. 20 - 30 çocuk var 2 - 3 tane da badem bıyıklı. çocuklar dağınık bir şekilde sıralanmış, sahilin yolunu tutmuş, kimisi markette alışveriş yapan badem bıyıklı abilerini bekliyor. çocukların ağzından son model küfürler öğrendim. birbirlerine tekme atmalar mı dersin, ana bacı karıştırılan küfürler mi? birbirlerini aşağılık zenci yerlerine koymalar mı? ne ararsan var.

  kuran ve namaz işe yarıyor. çocuklardan ahlak fışkırıyordu. meheşallaah. meheşallah. tü tüüü. dağlara taşlara ulu ulu ağaçlara. kıvrım kıvrım yüzen hamsiye. nazar değmesin.

 12. Bana göre bu ayette kadın aşağılanmıyor,kadının niteliğinden bahsediliyor.Kadın tarla gibidir ürün alınır.Buna itiraz edecek varmı?.Sırtından sopa eksiltmeyeceksinle nasıl irtibat kurdun biraderim?

  kadın bal gibi aşağılanıyor. en iyimser haliyle bakalım. kadınlar diyor. karılarınız demiyor. ne lan bu her gördüğün karıya girip karnına çocuğu mu koyacaksın.

  bu mudur yani

 13. Bence doğru bir benzetme yapmış kuran.Kadınlarada tarla gibi tohum ekilir ve ürün alınır.Benzetme doğru.Ha bu kadını aşağılarmı aşağılamazmı baktğın yere göre değişir.

  bu muhammed'in dolayısıyla kuran'ın kadına bakış açısını gösterir.

  kadın nedir kardeşim?

  sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceğin bir yaratık mı?

 14. muhammedin kendine kız ayarladığı ayaetler vardı .. ne bilim evlatlığını eşişni helal kıldığı cariyeleri kendine helan kıldığı ayetler hangileri idi.onları söledim de hangisi olduğunu hatırlayamadım.oda inanmadı yok öle bi ayet sallıyosun dedi.

  33/50- Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helal kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

 15. benim favorim tevbe 5.

  haram aylar çıkınca allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekatı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

  bu da iyi.

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

  1.Sana ganimetlerden soruyorlar. De ki: "Ganimetler Allah'ın ve peygamberinindir. Eğer mü'minler iseniz, Allah'a karşı gelmekten sakının ve aranızı düzeltin. Allah'a ve peygamberine itaat edin."

  bi de burdan yakın

  ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah'a, Peygamber'e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir.
×
×
 • Yeni Oluştur...