seremın

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  156
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

seremın Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 01-01-1867

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Rus karılar
 • Interests
  önümüzdeki ayrılık ölümdü bilemedik.hep kavga derdinde olduk birbirimzi sevemedik.insan gibi değil hayvan gibi dahi yasamayi beceremedik.derdimiz ayrılıktı bunu erkenden göremedik.
 1. "Bence teröristlere tek tip kıyafet giydirilebilir" Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’daki dünkü programda, “Terör suçlularının kaçmalarını önlemek için tek tip kıyafet uygulaması yapılabilir” dedi. 29 16.08.2017 11:38 Karakter boyutu : Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, tek tip kıyafet çalışmalarına ilişkin, “Bundan sonra çıkacak KHK’larda tek tip kıyafet konusu yer alabilir” açıklamasında bulundu. Bu açıklamanın ardından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten ilk değerlendirme geldi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’daki dünkü programda, “Terör suçlularının kaçmalarını önlemek için tek tip kıyafet uygulaması yapılabilir” dedi. Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal’ın tek tip kıyafete karşı çıktığını söyleyen Perinçek, “Fakat bence teröristlere tek tip kıyafet giydirilebilir. Bu da bir önlem” dedi. Vatan Partisi içinde de bu konuda farklı fikirler olduğunu belirten Perinçek, “Tek tip kıyafete karşı değilim. Şiddet ve hukuk dışı uygulamalara karşıyım fakat tek tip kıyafet hukuk dışı bir uygulama değil” açıklamasında bulundu.
 2. Abi o Cigi denen üye neden artık yazmıyor? Yada yazdığı başka forum var mı?
 3. İzmir'de iki kıza polis dayağında yeni gelişme... Çifte soruşturma Taylan YILDIRIM (DHA) 12 Ağustos 2017 - 17:48Son Güncelleme : 12 Ağustos 2017 - 17:48 İzmir'in Alsancak Semti'nde motosikletli iki kişinin tacizine uğradıktan sonra yardım istedikleri polisinde de fiziksel saldırısına maruz kaldıklarını belirten Derya Kılıç ve Seray Gürer, yaşadıklarını anlattı. Yardım istedikleri sırada polisin kendilerine "Size bu kılıkla az bile yapmışlar. Halinize bakın" dediğini ileri süren Kılıç ve Gürer'in uğradığı şiddet görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra hem polisler, hem de motosikletli tacizciler hakkında soruşturma ve inceleme başlatıldı. Alsancak'ta perşembe gecesi arkadaşlarıyla buluşup oturduktan sonra evlerine gitmek için yürümeye başlayan 19 yaşındaki Derya Kılıç ile 22 yaşındaki Seray Gürer'e, iddialarına göre yanlarına yaklaşan motosikletli 2 kişi elle tacizde bulundu. Duruma tepki gösteren kızlar, yolda karşılaştıkları resmi üniformalı polislerden yardım istedi. Ancak bu sırada iki arkadaş polisten ummadıkları bir tepki aldı. İddiaya göre polislerden biri, "Size bu kılıkla az bile yapmışlar. Halinize bakın" ifadesini kullandı. POLİSİN SALDIRISINA UĞRADI Bu sözlere tepki gösteren Derya Kılıç, bu kez polis memurunun saldırısına uğradı. Daha önce geçirdiği trafik kazasında ayağı kırılan Derya Kılıç'ı yere yatıran polis, tekme de atıp, vurmayı sürdürdü. Güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyan saldırının ardından Derya Kılıç ve Seray Gürer, polisten de şikayetçi oldu. Görüntülerin sosyal medya üzerinden yayılması üzerine çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler polis saldırısına tepki gösterdi. Polisler hakkında inceleme başlatılması talimatı veren İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, olayı tüm ayrıntılarıyla inceleyeceklerini, kesinlikle böyle bir davranışa izin vermeyeceklerini söyledi. Bunun yanı sıra elle sarkıntılıkta bulunan motosikletteki iki kişinin yakalanması için de ayrı bir soruşturma yürütülmeye başlandı. PSİKOLOJİK DESTEK ALMAYA BAŞLADILAR Derya Kılıç ile Seray Gürer yaşadıklarını anlattı. Olayı yatıştırmak için elinden geleni yaptığını söyleyen ve bir turizm şirketinde çalışan Seray Gürer, "Biz tacize uğradık ama yadım istediğimiz polis bize ne laflar etti. Bu sözleri duyunca her kadın gibi tepki gösterdik. Polisin davranışları daha da sertleşti, sonra da bize saldırdı. Arkadaşımı yerlerde sürükledi. Olaya ilişkin anlattıklarımın yalan olduğunu söylüyorlardı ama ben arkadaşıma ait işyerinden görüntüleri alıp getirince bu kez daha alttan almaya başladılar" dedi. Kendilerine yönelik sosyal medya üzerinden zaman zaman olumsuz mesajlar geldiğini söyleyen Derya Kılıç da "Bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Benim kırık ayağıma rağmen yere yatırıp o polis dövdü" diye konuştu.
 4. http://www.aksam.com.tr/dunya/snowden-isidi-abd-ingiltere-ve-israil-kurdu/haber-332265 Şimd s*ktir git
 5. Sen bal gibi de güce tapıyorsun BUrda kimse Kaddafiyi yada Kim Jon u haklı bulmuyor mesele sidik yarışı Sen Amerikanın boku daha güzel diyorsun ben ise hepsi aynı diyorum.
 6. Al abi izle biraz moralin yerine gelsin
 7. Sen troll falan mısın? ulan adamlar yugoslavya da RADYOAKTİF silah kullandı bizim ki ABD HAKLI diyor. Saddam da olsaydı o neyapardı sorusunu ancak o silahlar eline geçse idi cevaplanır. Sanarsın Avrupalılar ve Amerikalılar o kadar uysal o kadar narin ki o ellerinde ki silahları güvenle muhafaza ediyorlar. Dünyada işgal etmedikleri yer kalmadı adilik yapmayın. Saddamın Kuveyt işgali Iraka yapılan harekatı asla meşrulaştırmaz. Binlerce kadın tecavüze uğradı adi şerefsiz bunlarda mı Kuveyt işgali yüzünden oldu?
 8. Yav bu Irak a Suriye ye K.Kore mi girdi?
 9. Merhabalar,neden Suriyede ki Kürt varlığı Türkiye yi rahatsız ediyor? İşid,haşdi şabi,Ahrar u şam bir sürü örgüt var iken neden Türkiye bunu kendine tehdit olarak görmüyor da Sadece ama sadece Kürt varlığından rahatsız oluyor? İşide verilen silahlar,Suriye de ki diğer örgütler hepsi birer tehditken ve ülkemizde çeşitli terör saldırıları yapıyorken, Neden sadece ve sadece Kürtler göze batıyor?
 10. sen mi yazdın,güzelmiş.
 11. O gökdelenlerde mi dekor?
 12. Aydınlık Hareketi'nin tartışılan isimlerinden biriydi İsmail Hakkı Pekin. Ergenekon davasında 7,5 yıl ceza alan eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, 5 Eylül 2011’den 5 Ağustos 2013’e kadar tutuklu kaldı. 2015 yılında İşçi Partisi üyesi oldu. İşçi Partisi’nin isim değiştirip Vatan Partisi yapıldı. Bu dönemde Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin, Fethullah Gülen Cemaati'nin yayın organı Zaman gazetesine konuşmuştu. Pekin’in, sanığı da olduğu Ergenekon davasıyla ilgili Cemaat'in görüşlerine destek veren açıklamalarda bulunması tepki çekmişti. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, Zaman gazetesine verdiği röportajda söylediği sözlerle tartışma yaratan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin'e sahip çıkmıştı. Perinçek "Arkadaşım İ. Hakkı Pekin’in ön cephedeki duruşu" başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Daha sonra ise Vatan Partisi'nin önemli isimlerinden Pekin, Genel Başkan Yardımcılığı, Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanlığı, Talat Paşa Komitesi Başkanlığı ve partideki diğer görevlerinden istifa etmişti. Pekin, Aydınlık hareketinin yayın organlarının tepe yöneticilerinden biri olarak görevine devam ediyordu. AYDINLIK VE ULUSAL KANAL’IN “PEKİN” HABERİ İsmail Hakkı Pekin’le ilgili Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal’da yer alan sıcak bir haber dikkat çekti. Bugünkü Aydınlık gazetesinde ve dün de Ulusal Kanal ekranlarında yer alan haberde, Görev Vakfı Başkanı Mustafa Pamukoğlu’nun yazılı bir açıklamasına yer verildi. Açıklamada Ulusal Kanal, Aydınlık gazetesi, Kaynak Yayınları ve Teori Dergisi şirketlerinin Medya Grup Başkanlığı görevini yürüten İsmail Hakkı Pekin ile yolların ayrıldığı belirtildi. Ayrılığa gerekçe olarak da işletme yönetimi konusunda oluşan fikir ayrılıkları gösterildi. Açıklamada "Sayın Pekin'e yeni iş yaşamında başarılılar dileriz" ifadeleri yer aldı. PEKİN’DEN O HABERLERE YANIT Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın bu haberine İsmail Hakkın Pekin’den yanıt geldi. Pekin’in yazılı açıklamasında, “Aydınlık Gazetesinin 06 Ağustos 2017 tarihli nüshasının 7nci sayfasına ve Ulusal Kanalın 05 Ağustos 2017 günkü 19.00 haber bülteninde yer alan ‘İsmail Hakkı Pekin Görevinden Alındı’ başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır” denildi. “Ben gördüğüm lüzum üzerine istifa ettim ve istifa dilekçemi Vakıf Başkanına gönderdim” diyen Pekin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Görevden alınmam söz konusu olmayıp istifa etmem yani görevi kendi isteğimle bırakmam söz konusudur. Aynı gün Vatan Partisinden de istifa ettim ve istifa dilekçemi ilgili mercilere gönderdim. Vatan Partisi ve Medya grubu ile bir ilişkim kalmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 13. Son dönemde yaptığı füze denemeleriyle ve Amerika'yla olan gerilimiyle dünya gündeminde olan Kuzey Kore, dünyanın en tartışmalı ülkelerinden biri. Hakkında aynı zamanda çok sayıda yalan haber de üretilen bu ülkeye, Hürriyet'ten Savaş Özbey bir ziyaret gerçekleştirdi ve yaşadıklarını kaleme aldı. İşte Özbey'in "Dünyanın bittiği yerde beş gün" başlıklı Kuzey Kore yazısı: "Geçen haftaki füze denemesiyle ABD’nin doğu sahillerini bile vurabileceklerini kanıtladılar. Artık New York ve Washington DC bile ateş menziline girince dünyanın gözü buraya çevrildi. Kuzey Kore... Gezegenin en dışa kapalı, en merak edilen ülkesi. Dünya nükleer krizle çalkalanırken beş gün beş gece oradaydım. Kuzeyinden güneyine, başkent Pyongyang’dan antik başkent Kaesong’a kadar bütün ülkeyi gezdim. Yabancılara verilen izinleri zorladım; yerel lokantalarda yiyip halk pazarlarını gezdim. Düğünlere katılıp, halkla temas kurdum. Dünyanın en silahlı sınırı denilen Kuzey-Güney Kore hududuna gittim; resmi yetkililerle konuştum. Ulusal orkestranın senfoni konserini dinleyip Zafer Günü kutlamalarını izledim. Bugüne kadar bildiklerimle gördüklerimi kıyaslayınca çok şaşırdım. Burası ‘son duvar’ın arkası. Uçağın penceresinden, altımızda akıp giden yemyeşil Kuzey Kore topraklarını seyrediyorum. Ormanlık dağlardan artakalan düzlükler, başıbozuk akarsular ve ip gibi yollarla bölünmüş. Yolların kenarlarına yine ip gibi yerleşimler serpiştirilmiş. Bulabildikleri her yeri ekmiş gibiler. Bu kadar verimli bir ülke nasıl kıtlık yaşar, akıl alır gibi değil. Uçağın ekranlarında ordu korosunun konseri yayımlanıyor. Devrim marşları... Ama marştan çok, Japon çizgi filmlerinin çocukça müziklerini andırıyor. Bütün sevimliliklerine rağmen bu marşlar aklıma uçağa binmeden önce okuduğum son şeyi, Uluslararası Af Örgütü’nün, dünyanın bu en kapalı ve totaliter ülkesi hakkında yayımladığı 2016-17 raporunu getiriyor. Anlatılanlar şunlar: Kıtlık yüzünden 138 kişinin hayatını kaybettiği ve hükümetin bir yandan açlığa karşı yardım talebinde bulunurken diğer yandan nükleer silah ve füze denemelerinden geri kalmadığı Kuzey Kore... İnsan haklarının olmadığı, ifade özgürlüğünün esamisinin okunmadığı, halkının ve yabancıların adil olmayan mahkemelerde yargılanıp binlerce insanın ağır işlerde çalıştırıldığı ve güneye kaçmak için can attığı bir ülke... KİM İL-SUNG'UN DOĞUM GÜNÜ MİLAT KABUL EDİLİYOR Uçaktaki Korelilerin hepsinin göğsünde devrim armaları asılı. Kafa karıştırıcı olan şu: Uçağa binerken de böyleydiler. İranlıların ülkelerine dönerken zoraki taktıkları türbanları gibi değil, armaları. Uçak iner inmez, ‘dünyadan’ kalan bir alışkanlıkla elimi telefonuma atıyorum. Kuzey Kore’de olduğumu unutmuşum. Burası dünyanın bittiği, başka bir şeyin başladığı bir yer. Sadece başka bir yerin mi? Başka bir zamanın da başladığı bir ülke. 106’ncı Juche yılına hoş geldiniz. Bu takvimin miladı, büyük önder Kim İl-sung’un doğum günü... Telefon yok. İnternet, feys, insta, layk yok. Hangi partiye oy versem diye kafa yormuyorsunuz. Belki yormasanız daha iyi. Gümrükteki kadın polis “Book? Book! Book!!” diye sorup valizleri arayarak, ülkeye kitap sokup sokmadığınızı kontrol ediyor. ÖLEN ABD'Lİ ÖĞRENCİNİN TUTUKLANDIĞI OTELDE KALACAĞIM Pyongyang Uluslararası Havalimanı düzenli, temiz pak. KKTC’deki Ercan kadar ya var ya yok. Ülkeye çok giren çıkan olmadığı için yetiyor da artıyor. Kontrolün hemen ardında rehberlerimiz Han ve Choe bekliyor. Han, kültürel rehberimiz. Bizdeki turist rehberi. Choe, idari rehber. KDHC’de yapacaklarımız onun gözetiminde. Bu iş için biçilmiş kaftan. Bir diplomat kızı. ‘Güvenilir’ bir aileden geliyor. Bütün seyahatimiz boyunca bir dakika bile yanımızdan ayrılmayacaklar. Hatta 20 metreden fazla uzaklaşınca paniğe kapılacaklar. Kuzey Kore’de turistler bir tek otellerinde serbest. Dışarı sadece rehberler eşliğinde adım atabiliyorlar. Tanışma faslının ardından ilk iş, bizi merak edecek yakınlarımızla nasıl temas kurabileceğimi soruyorum. 'Otelden mail atabilirsiniz, isterseniz de telefon açabilirsiniz' diyorlar. İkinci kez kafam karışıyor: Kapalı, kapalı ama o kadar değil demek ki... Otelimize doğru yola çıkıyoruz. 15 ay gözaltında tutulduktan sonra konuşamaz halde ülkesine gönderilen ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in kaldığı otel, Yankaddo olduğunu öğrenince üstüme bir sessizlik çöküyor, etrafı seyre dalıyorum. Uçağın camından izlediğim tarlaların arasından ilerliyoruz. Bulabildikleri her yeri çeltik ve mısır tarlası yapmışlar. 15 dakika sonra kırık dökük, biraz eskimiş ama düzenli yerleştirilmiş binalar görmeye başlıyoruz. “Geldik mi?” diye soruyorum. Rehberler gülüşüyor. Daha Pyongyang’a 10 dakika varmış. Buralar köymüş. Meğer neden güldüklerini 10 dakika sonra anlayacakmışım. SOKAKLARDA İNSANLAR GÜLEÇ VE MUTLU GÖRÜNÜYOR Demeye kalmadan asıl büyük kafa karışıklığı: Önümüzde bütün görkemiyle Pyongyang yükselmeye başlıyor. Gökdelenler, dev spor ve kültür kompleksleri, meydanlar, köprüler, parklar, heykeller... Gördüğüm 40’a yakın ülke içinde Pyongyang en temiz yer. Geniş ve düzenli cadde ve sokaklarda yürüyen; bisiklete binen; banklarda oturup etrafı seyreden insanlar... Lüks değil üstleri başları ama tertemiz. Kadınların çoğunda şemsiye var. Meğer bu ülkede beyaz cildin daha makbul olmasındanmış. Bunları görünce otele kapanmak yerine insana karışmak isteği geliyor içimden. Otelden önce biraz yürüyüş yapmaya karar veriyoruz ve direksiyonu Pyongyang’ı ikiye ayıran Taedong Nehri kıyısına kırıyoruz. Kuzey Koreliler bu nehre Boğaziçi muamelesi yapıyor. Her iki yanını rekreasyon alanlarıyla donatmışlar, çocuklar aileleriyle çocuk parklarında, gençler gıcır gıcır spor tesislerinde basketbol, voleybol oynuyor. İnsanlar güleç ve mutlu görünüyor. Yabancı olduğunuz hemen göze batıyor. Herkes sizinle göz göze gelmeye çalışıyor; geldiğinizde önce tereddütle gülümsüyor; siz cevap verirseniz çok mutlu olup başını öne eğerek daha belirgin gülüyor. Hele bir de dokunmayagörün: Çok hoşlarına gidiyor; o zaman sadece kendileri değil, etrafta kim var kim yok gülmekten kırılıyor... ALTINDA PETROL YERİNE KAN, TER VE GÖZYAŞI YATIYOR Akşam yemeğine hazırlanmak için otele gidiyoruz. Yolda yemeği yiyeceğimiz asansörlü ultralüks nehir gemisini gösteriyorlar. Bizim Boğaz turlarının yanında Titanic gibi. Otelin 22’nci katındaki odama vardığımda kafa karışıklığım artık had safhada: Pencereden dışarı bakıyorum. Nehrin iki yakası boyunca bir Dubai uzanıyor. Kore Savaşı’nda bu şehre 400 bin bomba atılmış. Tam da şehrin o zamanki nüfusu. Adam başına bir bomba demek! Şehir yerle yeksan olmuş. Peki yerle yeksan olan ne? Berlin mi? Yooo, zaten çeltik tarlası... Yani bu Dubai’nin altında petrol ya da teknoloji yerine kan, ter ve gözyaşı yatıyor. Kafamda 40 soru, 40’ının da kuyruğu birbirine değmiyor. Azıcık kömür ve bronz dışında hiçbir şeyi olmayan bu fakir halk böyle bir başkenti nasıl yükseltti? Bunca kültür sarayını, görkemli anıtları, modern müzeleri, 150 bin kişilik dünyanın en büyük stadyumunu nasıl yaptılar? Dünyanın başka yerlerinde iflas eden sosyalizm, burada niçin hâlâ ayakta? Peki biz, yani dünyanın geri kalanı... Neden burayı hep başka türlü hayal ettik? İşte Pyongyang karşımızda. Nerede bahsedilen o fakirlik, açlık, mutsuzluk? "BİZDE GAY YOK" Ri Yong Guk ile Jong He Ra, Tong Dae Won restoranın düğün salonunda evleniyor. Bu, orta halli bir düğün. Eğer devletin işletme hakkını verdiği tesislerden birine sahipseniz daha zenginini yapmak da mümkün. Evlilikler bizdekilere çok benziyor. 24-25 yaşına (genel ortalama) gelmiş genç kızlar ve 28-30 yaşına gelmiş genç erkekler bazen kendileri tanışıp, bazen de görücü usulüyle dünya evine giriyor. Düğünden önce ailelerin birbirine hediyeler göndermesi âdetten. Eskiden evlerde yapılan düğünler için artık düğün salonları kullanılıyor. Tebrikleşmeler, danslar bizimkiyle aynı, tek fark gelin masası: Damatla gelin için kuşsütünün eksik olmadığı, çiçeklerle süslü masalar kuruluyor. Gençler evlenene kadar aileleriyle. Evlendikleri anda devlet onlara ücretsiz konut sağlıyor. Çocuk sayısı arttıkça daha geniş ev veriliyor. Peki ya evlenmezse? LGBTI bireyse? Rehberimiz Han 'Bizde yok' diyor; 'Şimdiye kadar hiç rastlamadık.' KENDİN PİŞİR KENDİN YE Buna bayılıyorlar. Neredeyse bütün lokantalarda kendi başınıza barbekü ya yapabileceğiniz aparatlar getiriyorlar. Etler, sebzeler, baharatlar, soslar veriyorlar. Bunları dilediğiniz ölçüde, pişirerek kendi yemeğinizi hazırlıyorsunuz. İşin en güzel yanı kiminki daha güzel olmuş diye herkesin birbirine tattırması... DÜNYANIN EN DERİN METROSU Pyongyang üstte tramvay ve troleybüslerle, altta metroyla örülmüş. Metro 17 istasyonlu. Derinliği 105 metre. Bunun nedeninin herhangi bir saldırı altında sığınak olarak kullanılması olduğu söyleniyor. Metroyu beklerken günlük gazeteleri panolardan okumak bedava. Hepsinin ücreti 5 won. Bizim paramızla 1 kuruşun altında. TUZLU SU MU İSTERSİNİZ, YAPAY DALGA MI? İşte beni en çok şaşırtan yerlerden biri: Pyongyang Aqua Park. 125 dönüm üzerine açık ve kapalı olarak kurulu. İçinde çoğunluğu çocuk ve genç binlerce insan aynı anda eğleniyor. Kapalı alanda tuzlu su, yapay dalga havuzu; açık alandaysa olimpik yüzme havuzları, su kaydırakları var. Bu tesise giriş paralı: kişi başı 2 bin won. Türk parasıyla 80 kuruş. TEK BİLDİKLERİ BU: ÇELTİK-SAVAŞ-DEVRİM Bir Kuzey Korelinin hayata nasıl baktığını, dünyayı nasıl algıladığını anlayabilmek, ülkenin bizi de ilgilendiren tarihinden bağımsız düşünülebilecek bir şey değil. Geçmişi 3 bin yıl öncesine dayanan Kore kültürü, 7. yüzyılda Çin etkisinden kurtulduktan sonra 20. yüzyılda Japon işgaliyle karşılaşıyor. Japonya’nın 1945’te yenilip 2. Dünya Savaşı’ndan çekilmesine kadar devam eden bu süreç, 1.5 milyon Korelinin öldürüldüğü, ülkenin bütün kaynaklarının tüketildiği, içinde altın var mı diye antik kralların mezarlarının bile havaya uçurulduğu bir dönem olarak anlatılıyor. 60 bin kadın sadece Japon ordusunun cinsel ihtiyaçları için alıkonmuş. Dünya Savaşı bitince ülkenin kuzeyi SSCB’nin, güneyiyse ABD’nin kontrolüne geçiyor. Bu kez de ülke ikiye bölünmüş bir halde SSCB, ABD ve Çin gibi büyük güçlerin hakimiyet-denge oyunlarına saha oluyor. Kuzeydekiler ülkeyi kendilerinin temsil ettiğini ve ülkenin güneyinin ABD işgali altında olduğunu ileri sürüyor. Kore Savaşı patlak veriyor. Savaşta önce Kuzey Kore başarı gösterince ABD ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu BM güçleri güneye yardıma gidiyor ve savaşın gidişatı bu kez kuzey aleyhine bozuluyor. Bütün Kore’nin ABD güdümüne gireceğinden endişelenen Mao, Tiananmen Meydanı’nda bir miting düzenliyor ve Kore Savaşı’na resmen dahil olmayacağını ama Kore’ye gidecek Çinli gönüllülere silah dağıtacağını açıklıyor. Binlerce Çinlinin Kore’ye girmesiyle birlikte denge yeniden sağlanıyor ve 27 Temmuz 1953’te ateşkes ilan edilip bugünkü sınırlar belirleniyor. Ateşkese rağmen bir anlaşma sağlanamıyor ve savaş resmi olarak hâlâ sürüyor. Gelinen noktada Kuzey Koreliler kendilerini Japonlar tarafından sömürülüp geri bırakılmış, büyük güçlerin oyunlarının arasında kalmış hissediyor ve ülkelerinin yarısının bir süpergücün işgali altında olduğunu düşünüyorlar. Bu süpergüç tarafından sürekli taciz edildiklerini ileri sürerek, bir gün anavatanın kalan kısmının da tehlikeye girebileceği kaygısını taşıyorlar. ABD’nin balıkçı gemisi görünümüne sokup ülkenin karasularına yolladığı USS Pueblo savaş gemisi gibi kanıtları da Savaş Müzesi’nde bu yüzden sergiliyorlar. ABD’den böyle benzer her yakalamada, esir askerlerin kurtarılması için gönderilen özür mektupları eşliğinde... 1 Mayıs Moran Tepesi’nde ailece piknik yapmak için sevilen mazeretlerden biri KUZEY KORE’DE GÜNLÜK HAYAT - Ülkede yurtiçi telefon konuşmalarına izin veriliyor ve internette sadece belli devlet sitelerine giriş izni var. Buna ‘Nae na ra’ (ülkemiz) adı veriliyor. - Radyolar sadece devlet kanallarını çekecek şekilde üretiliyor. Ve hepsi devlete ait beş TV kanalı var. - Ülkenin en sevilen şarkıcısı Ryu Jin Ah. En popüler şarkısıysa ‘Garira Paektusan Uro’. Anlamı, ‘Paektu Dağı’na gidelim’... Büyük kurucu Mil İl-sung’un bağımsızlık savaşını başlattığı dağ silsilesi... - En sevilen dizi ‘Aşkım ve Mutluluğum’. Her akşam 20.40’ta yayımlanıyor. Konusu mu? Elbette vatan sevgisi ve biraz da romantizm. ASKER MİLLET Mİ DEDİNİZ? Erkekler eğitim ve iş durumlarına göre üç-beş yıl arasında askerlik yapıyor. Sonra her yıl bir hafta askerlik bilgilerini güncellemek için yine askerlik yapmak zorunda. Bu da 23 milyonluk ülkenin 1 milyonluk ordusu olması demek. Sadece sınırda ve askeri bölgelerde değil; şehir içinde, şehirlerarası yollarda, parklarda yürüyüş, talim, eğitim yapan, marş söyleyerek dolaşan askerler görüyorsunuz. Ama askerin tek görevi savunma değil. İnşaat işlerinde, çifçilikte, balıkçılıkta ve madencilikte de orduyu kullanıyorlar. SOSYALİST TEK PARTİ YÖNETİMİ - Yer: Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın kuzeyi - Yüzölçümü: 120 kilometrekare - Nüfus: 25 milyon - Resmi dil: Korece - Kuruluş tarihi: 9 Eylül 1948 - Para birimi: Kuzey Kore Won’u - Hükümet: Sosyalist tek parti totalitarizmi - İdari yönetim: Üniter cumhuriyet - Kişi başına milli gelir: 1800 dolar KİM AİLESİ: DEDE-OĞUL-TORUN ÜÇLEMESİ Kuzey Kore üç kuşaktır aynı aile tarafından yönetiliyor: Efsanevi kurucu lider Kim İl-sung, oğlu Kim Jong-il ve torunu Kim Jong-un. 1912 doğumlu dede Kim İl-sung 1930’larda bugün kutsal kabul edilen Paektu Dağı’na çıkarak işgalci Japonlara karşı bağımsızlık hareketini örgütlüyor. 1948’de bağımsızlık elde edip Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kuruyor. Kore Savaşı’nın bittiği 1953’te Çin’in yardımıyla Güney Kore ve BM birliklerini ülkeden tekrar püskürttüğünde Kuzey Korelilere ikinci kez bağımsızlıklarını hediye ediyor. Marksizmin eksiklerini giderdiğini ileri sürdüğü Juche ideolojisini oluşturuyor. Bu fikriyatta devrimin sadece köylü ve işçilerle gerçekleşemeyeceğini, buna entelektüellerin de katılması gerektiğini savunuyor. Bu yüzden orak ve çekiç işaretlerinin yanına bir de resim (yazı) fırçası ekliyor. 1994’te ölene kadar da ülkeyi yönetiyor. Ölümünde yayımlanan, halkın feveran halindeki ağlama sahnelerinin tamamen gerçek olduğunu Kuzey Kore’ye gidince anlıyorsunuz. Kim İl-sung’un öldüğü kabul edilmiyor, kendisinden hâlâ “Başkanımız” olarak söz ediliyor. Her şehirde oğluyla birlikte dev heykelleri var. Bu heykelleri işaretparmağınızla gösteremiyorsunuz. Gösterirken avuçiçiniz yukarı dönük şekilde olmalı. İnsanlar ellerinde çiçeklerle ziyarete geliyorlar heykelleri. Heykellerin civarını temizlik görevlileri değil, gönüllü öğrenciler temizliyor. Kim İl-sung’un naaşı, eskiden ofis olarak kullandığı Güneş Sarayı’nda gömülü. Burası bir mozoleden çok, piramit gibi. İçinde hepsinin saçı, makyajı, kıyafeti, birbirinin aynı, baştan aşağı siyah giyimli kadın görevliler var; aklınıza tapınak rahibeleri geliyor. Ziyaret sırasında inanılmaz bir düzen ve protokol uygulanıyor. Şu anki lider torun Kim Jong-un ise heykel ve resimlerin hiçbirinde yok. Meftalara saygı gereği, heykel ve resimler sadece dede ve oğul Kim’leri tasvir ediyor. SIRLARLA DOLU BİR LİDER Kim Jong-Un, iktidara 2011’de, 26 yaşında geldi. Ondan ‘General’ diye bahsediyorlar. İsviçre’de okudu. Batı kültüründen etkilenmemesi için, okuldan kalan zamanını Kuzey Koreli yetkililerin gözetiminde geçirdi. Onu tanıyan arkadaşlarına göre şampanyaya, lüks otomobillere, video oyunlarına, spor giyime ve basketbola düşkün. 2012’de eski şarkıcı Sol-ju ile evlendiğini duyurdu. Ülkeye olan sempatisiyle tanınan ve 2013-2014’te iki kez ziyaret eden ABD’li basketbolcu Dennis Rodman’a göre bir kızları var. Genç yaşından ötürü herkes ülkeyi politbüronun yöneteceğini düşünüyordu. Ama Kuzey Kore’nin ikinci güçlü adamı enişte Jang Song -thaek 2014’te vatana ihanetten idam edilince tek güç oldu. Yeni inşaat hamleleri başlatmasıyla anılıyor. 1960’lardan kalma eski mahalleleri yıkıyor; yerine modern yeni mahalleler kuruyor. Kuzey Kore’nin onun yönetiminde yaptığı nükleer füze denemeleri başta ABD, Japonya, Çin olmak üzere bütün dünyayı rahatsız ediyor. Ama o, füze denemelerine “Amerikalı p.çlere” diyerek devam ediyor. Birçok analiste göre Kim Jong-Un son derece tehlikeli bir deli. Deliliği, doktorların bilebileceği bir iş. Bir gazeteci olarak benim şahit olduğum, gözlemlerimden söyleyebileceğimse, hiç de aptal olmadığı."
 14. Türk halkı hakettiği, muameleyi görüyor...