Jump to content

fezadabirtürk

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  467
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

fezadabirtürk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. fezadabirtürk

  Mevlana

  cengiz han gök tengriyle konuşmuş,savaş için izin almış tengriden.mevlana evet ,diyor,cengiz han Tanrıyla konuştu,ondan izin aldı..burada gök tengriye iman etmiş bir mevlana var.doğruysa ilginç.ama mevlana diğer dinlerdekilerede gayet hoş görülüymüş.müslüman olmayı reddeden bi hristiyana senin yolunda doğrudur demiş.müslümanlar böyle düşünmüyor heralde.
 2. fezadabirtürk

  İslam kendinden önceki dinlerin bozulmuş halidir.

  İncil'e göre İsa Tanrı'dır ; Tanrı'nın bedende görüldüğü,bedenleşmiş hali (Tanrı vasfı taşıyan beden olmamakla beraber) . İncil'e göre son peygamber Yahya'dır .her ne kadar halktan bazıları İsa'yı peygamber diye tanımlasada ,Isa'nın iyileştirdiği hastalar Isa'ya tapınırdı .İsa Baba ve Ben biriz derdi.. .neyse.. İncil'de İsa'nın Tanrılığına pek çok atıf vardır veya azda,kısmende olsa dile getirilir. Bu bakış açısı ile Hristiyanlıkta ki tevhid,peygamberlik anlayışı ,Tanrıya bakış musevilik ve islamdan farklıdır. Üçüde tek Tanrıcıdır.fakat Hristiyanlık Tanrı'nın Baba,oğul,kutsal ruh olarak görulen tek Tanrı olduğunu söyler.yani Hristiyanlıgı peygamber değil Tanrı beden alarak tebliğ etmiştir. bu anlamda hristiyanlık peygambersiz bir din/inanç. Sümerler de Tanrı anlayışı özellikle tek Tanrının pek çok Tanrı şeklinde görünmesi şeklindeyse Sümerlerin Tanrı/din anlayısı ile Hristiyanların ki birbirine diğer dinlerden çok daha yakındır diyebiliriz.en azından ikisinde de en tepede dini yayan bir peygamber yok ,peygamberler var .Hristiyanlıkta peygamberlik kıyamete kadar devam edecektir , tebliğ edilen yine İncil olacaktır.Hristiyanlık , musevilik ve İslam ile bir değerlendirilmemeli.islam daha çok musevilikten kopup gelmiş gibidir.
 3. fezadabirtürk

  İslam öncesi islamın varlığına dair kanıt arıyorum.

  Hanif Müslümanlık diye bir şey duymuşsunuzdur. ... İslamdan evvelde hanifler vardı.inançları Kur'an da ki tevhid anlayışı ile aynıydı.cahiliye dönemi diye adlandırılan dönemde namaz ,abdest vardı.bunu biliyoruz. Hatta önemli bir iş görüşmesi öncesinde bile abdest alınırmış.yani abdest gündelik hayatın rutin bir parçasıymış. Fakat abdest ve namaz islamdaki gibimiydi, mahiyeti neydi ,nasıldı (en azından ben) bilmiyorum. Yinede bunları İslam'ın ayak sesleri,hazırlık safhası olarak nitelendirebiliriz.. kimi islam karşıtları Haniflerin Kur'an'ın yazılışındaki etkisinden bahseder.veya onlar yazdı der. Abdest ve namaz kısmende olsa Tevrat ve İncil de var gibi.Tevrat'da namazını andıran ifadeler bol bol var.abdestde var gibi ,özellikle en belirgin şekilde abdesti.veya tam olarak varda ben bu kadarını kavrayabildim.Yahudiler tıpkı müslümanlar gibi abdest alırlar..ezan bile var.. İncil'de İsa çarmıha gerilmeden önce Tanrıya yüzüstü yere kapanarak 3 kez dua eder. İsa Petrus'un /havarilerin ayaklarını yıkar. Petrus itiraz edince İsa kurtuluşları için gerekli olduğunu söyler Petrus da " başımı,ellerimide yıka " deyince İsa " gerek yok.sizler temizsiniz, ayaklarınızın yıkanması yeterli " diye cevap verir.ardından hain Yahudayı kastederek onun temiz olmadığını söyler.. Bunları İncil'de okuduğumda aklıma abdest geldi.hatta İsa'ya göre abdest alırken ellerini ve başını yıkayanlar kirlimiydi diye kendi kendime sordum.bunlar ayrı mevzu tabi.. Yani sözün özü İslam Kur'an'dan öncede vardı , ama adı konmamıştı.hatta kimi islam alimleri veya hepsi museviliğin, Hristiyanlığın da İslam olduğunu söyler.Kur'an'da İslam dan bahsedilirken bu iki semavi dininde kastedildiği söylenir. Sonuç olarak Kur'an'a göre İslam tepeden inme yeni bir inanç değil. Bu bağlamda evet Kur'an'dan öncede İslam vardı diyebiliriz.
 4. fezadabirtürk

  İslam öncesi islamın varlığına dair kanıt arıyorum.

  Hint metinlerine Muhammed peygamberle ilgili cümlelerin islamın doğuşundan sonra eklendiğini duydum...Hint metinlerinde Muhammed müjdeleniyorsa ,Kur'an bundan niye bahsetmemiş olabilir ? Önemsemedi mi Allah ? Olmayan bir şeyden bahsedilmez diyeceğim ama Tevrat'da İncil'de Muhammed,Ahmet,Ümmi peygamber mujdeleniyor, müslümanların vasiflarindan bahsediliyor dendiği halde Kur'an' da ki iddiaların doğruluğunu teyid edemedim.. Ve bu idialara inanmak.FARZ dır ! ..çünkü Allah söylüyor diye inanılıyor..önceden ben de sorgulamadan evet diyordum..taki Tevrat ve İncil okuyuncaya kadar...özellikle Incil okuyunca...okuduğum,elimdeki İncil'de Muhammed'den her ne şekilde olsun bahsedilmiyordu.. ayrıca İncil beni etkilemişti...inancım sarsılmıştı..temelde vesveseli,şüpheci biriyimdir...İncil'e iman etmek istedim..aslında ettim..ama bu yolda ilerleyemedim..tekrar islama dönmeye çalıştım..fakat tekrar İncil'e yöneldim..islam ile bağlantımı hala koparamadım...şu anda tek derdim netleşmek...yeterki inancımdan emin olayım.dinsizlik bana göre değil. Tevrat ve İncil'de farkettiklerim 'in en başında Kur'an' ı reddediyor oluşlarıydı..özellikle İncil Kur'an' a,Muhammed 'e karşıydı,lanet edecek kadar hemde...Tevrat'da yahudilere öncelik tanınmıştı..bu vaadler ,peygamberlerin yahudi olması ve sonra gelecek peygamberlerin yahudi olacağı ,nihayet peygamberliğin son bulacağı,en son kıyamete yakın mesihin geleceğinin mujdelenmesi şeklinde ....Tevrat/Tanah araplardan hiçde iyi bahsetmiyordu....kurtuluş kesinlikle yahudilerden gelecekti... Tevrat ve İncil'de ki Muhammed ile ilgili olduğu söylenen bütün ayetlere baktım, gördümki yahya peygamberin İsa için sarfettiği övgüler Muhammed'e atfedilmişti..veya İsa 'nın Kutsal ruhun geleceğine,imanlıların üzerine ineceğine dair söylediği vaadler Muhammed'e atfedilmişti , İsa'nın şeytandan bahsettiği cümleleri bile ...özellikle Risale i Nurlarda bu iddialar var..nurcular sadece risale i nur okuduğu için iddiaların doğru olduğuna bütün kalpleriyle inanıyorlar...Tevrat,İncil okusalar bahsedilen cümlelerin o anlamlara gelmeyeceğini farkedecekler...ve inançları sarsılacak...tıpkı benim gibi....
 5. fezadabirtürk

  Müslüman palavraları.....

  Tanrıya inanmamak ceza mı değil mi insan bunu kendine ,ruh haline ,hayat kalitesine bakarak öğrenebilir.ateistler mi yoksa herhangi bir dine inanlar mı daha huzurlu ,bunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor ,tabi açıklığa kavuşmadığına inanılıyorsa..sonuç olarak ateistler mutluysa onaylamasamda ateizmin kayıp olmayacağına inanırım.yok dine inananlar daha mutluysa ateizmin uygun olmadığını düşünürüm.uygun değilse,ateistler "evet,ateistim ama tavsiye etmiyorum.ulu manituya da inansanız bir dininiz olsun.ben inanamıyorum,ne yapayım "diyebilmeli..en azından varsa ateizme özenen,özentinin önü kesilir,ateizme merak saran varsa inanmayı dener ,kendine şans tanır,elinden geleni yapar ve sonucuna katlanır."ateizm iyi bir yol değil" diye şartlanan biri ateist olma yoluna pek giremez ,girmek istemez.şahsen bunun kazanç olacağını düşünüyorum,ruh sağlığı açısından..mutlu olmak herkesin hakkı.insanlara mutsuzluk tavsiye edilmemeli.
 6. fezadabirtürk

  Müslüman palavraları.....

  Ateist olunca zaten Hayat palavra .inanmayınca kalıyor mu hayatın ,varlığımızın amacı. .inekler gibi Sütümüz yok, etimiz yenmez, tüyümüzden faydalınmaz .insanın faydasından çok zararı var.
 7. fezadabirtürk

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  Zeyd meselesini çok kurcalamaya gerek yok. Tevil edilebilir. Bence İslami inkar etmek için yeterli bir neden değil. Hadi neden diyelim. Ve Kur'an'ı insan yazdı diyelim. Bu ayeti eklemeleri için aptal olmaları gerekir. Ateist yada müsluman ol olma farketmez , kabul edilmesi gereken bir şey varsa bu ayet kasıtlı olarak yazılmış olması. Yani sıradan bir helalleştirme amaçlı değil . Belliki Gelecek tepki önemsenmemiş.bu ayette kafa tutma görüyorum. Veya baraj gibi .İncil de de vardır "tökezleme taşı " .bakıp bakıp görmeyesiniz, duyup anlamayasınız diye.İnansaydınız sizi iyileştirirdim. ...
 8. fezadabirtürk

  Allah'ın verdiği rızık?

  Ağaçların, daldaki yavruların rızkı ayaklarına gelir. Gagalarını açmaları yeterli. Anne karnındaki bebeğin ağzını açmasınada gerek yok. Su içmek şartıyla aşağı yukarı 1 ay insan yemek yemeden yaşayabilir. Depodan kullanır , yani rızkı yine ayağına gelir .yağmur rızıktır .yağmur olmasa buğday büyümez , meyve yetişmez. Kaynaklara su birikmez. İçecek su bile bulamayız. Bu manada evet rızkımız ayağımıza gelir.
 9. fezadabirtürk

  Müzikle açalım

 10. fezadabirtürk

  Müzikle açalım

 11. fezadabirtürk

  Müzikle açalım

 12. fezadabirtürk

  Ülkede Şeriat İlan Edilirse

  bence komünizm ve şeriat harmanlanmalı.üzerinide sarımsaklı yoğurt.oh mis.
 13. fezadabirtürk

  nasıl ateist oldum

  Gerek islamda,gereksede hristiyanlıkta cin,şeytan çıkarma işlemlerinin olduğunu bilirsiniz... Sayik Erol Tangut,Serkan Kiremit bu işle uğraşan,youtube da videoları olan bildik isimlerdir.. diğerleri hristiyanların " exorcism " videoları... Exorcism dışında ilginç başka şeylerde vardı..mesela ; Vaizin / papazın bir el hareketiyle içine Kutsal Ruh un girdiği (iddia edilen )insanların sara krizine benzer titreme ve kasılmalarla kendinden geçmeleri , İncil 'de anlatıldığı üzere İsa'nın kamçılanma,çarmıha gerilme olaylarını birebir yaşayan insanlara ait görüntüler... sonra hinduların bu tarz videoları varmı diye araştırdım..vardı.."sathya sai baba" .. bu adam ağzından altın yumurta çıkarıyor,bir el hareketiyle avucunda değerli kolyeler beliriyordu. Ve daha pek çok gizemli ,açıklanamaz görüntüler (bknz : Milk Miracle)..( videoların gerçekliğini sorguladım,araştırdım. inkar etmek için yeterli bir gerekçe bulamadım...ben bulamadım,siz bulabilir inanmayabilirsiniz....kendi adıma konuşuyorum ) Sonuç olarak bunları izlemekle ne elde ettiğim sorulursa ; metafiziğe olan ilgim ve inancım arttı.fakat olumsuz katkıları da oldu.bunlar ; ufakta olsa hinduizm ile ilgilenmeme neden olması.bir kaç kitap sipariş edip okumam ve ilk kez öğrendiğim ilginç metafizik bilgiler..bu benim için daha fazla kafa karışiklığı demekti..dünyada yüzlerce din ,mezhep ve kutsal olduğu iddia edilen,pek çok kitap olduğu düşünülürse,ruh,zihin sağlığı açısından bunları okumamak bence en iyisi... fazla derine dalmamak lazım..her bünye kaldıramayabilir..
 14. fezadabirtürk

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  İmamı Rabbani'ye göre Allah'tan başka herşeyi unutmak lazımdır.buna Fenai-kalb denir.islam sorgulamadan hoşlanmaz.islam olmak için teslim olmak şart selamet bulmak için. Demekki aklını kullanmayanların üzerine pislik atarım ayeti nesh edildi .
 15. fezadabirtürk

  Kuran'ın belirttiği üzere karıncaların konuştuğu kanıtlandı

  Desene sivrisinek mucizeside güme gitti..Bakara 26 daki dişi sivrisinek
×