Jump to content

Fikir Adamı

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  230
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

Fikir Adamı Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Ben iddianın gerçek olduğunu düşünüyorum çünkü bu bir SOSYOLOJİK gerçektir. Katalanlar bağımsızlık istedi , kürtler bağımsızlık istiyor diğer azınlıklar bağımsızlık istiyor. Ben solcuların iddiasını söyledim ve böyle bir olayın yaşandığını düşünüyorum fakat solcuların anlattığı gibi olmadığını düşünüyorum. Zaten üsttede belirttim KESİN bir dille yazmamın yanlış olduğunu . Ayrıca bölücülük illa farklı devlet kurma isteği değildir . Farklı bir şekilde rejim aleyhtarı tavırlar sergileyebilirlerdi.
 2. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Haklı veya haksız kültür ve dil birliği olan bir azınlık bağımsızlık ister. Ben şimdiki aleviler Atatürk düşmanıdır devrim karşıtıdır demek istemedim , ben aleviler töre birliği oluştursaydı kültür birliğine sahip olduklarından dolayı bağımsızlık isteyecekti dedim bu sosyolojik bir gerçektir. Atatürk'ün alevi köyüne camii yapıp yapmama tartışmasına gelirsek , ben bunu solculara ithafen yazdım bunlar onların iddiasıydı kesin bir dille yazmasaydım daha iyi olurdu fakat artık değiştiremem. Gerçekten yapmış olabileceğini düşünüyorum ben o ayrı çünkü sosyolojik açıdan bakınca böyle şeylerin olmaması için hiçbir engel yok.
 3. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Atatürk toplumun laik olması için uğraşmıştır. Dolayısıyla sunni baskısı gören alevilerde rahatlamıştır. Ama bu Atatürk'ün alevilere sempati duyduğu anlamına gelmez. Aleviler kültür birliğine sahip değildir. Bugün alevilerin çoğunlukta olduğu herhangi bir yere gidersen bunu rahatlıkla görürsün. Eğer kürtler gibi töre birliğine sahip olsalardı bağımsızlık isterlerdi. Tabii bir çoğu. Dediğim gibi kürtler nasıl masum/bölücü olarak ayrıldıysa alevilerde öyle olurdu . Ben onlar adına konuşmuyorum " Böyle olurdu." diyorum. Onlar adına konuşmak benim görevim değil ben alevi değilim ateistim.
 4. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Siz alevileri şimdiki gibi barışçıl , çağdaş , medeni , laik mi sanıyorsunuz? O zamanın alevileri yobazlıkta sunnilerle yarışırlar.
 5. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Tekke ve zaviyeler kanununa uzanır bu durum. Atatürk camiilerin çoğunu kapatmak ile birlikte cemevlerini yaptırtmamıştır. Camiilerin tamamını istesede kaldıramayacağı için alevi köyleride dahil olmak üzere bazı bölgelere camii yapmıştır. Tekke ve zaviyeler kanunun ne olduğunu biliyorsundur onun kaynağını paylaşmama gerek yok o yüzden. Alevilerin çoğunun Atatürk'ü destekleme konusuna gelirsek ; Üsttede belirttiğim gibi , ben şimdiki Laik ve çağdaş alevilerden değil o dönemki yobaz alevilerden bahsediyorum. Atatürk iki canavarla uğraşacağına bir canavarla uğraşmak için alevilerin töre birliğini bozmuştur. Böylece farklı bir toplum oluşturup bağımsızlık isteme olasılıkları da ortadan kalkmıştır.
 6. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Alevilik azda olsa şamanizme benzer katılıyorum. Dini empoze etmedi zaten. Aslında yanlış ifade etmişim , Atatürk'ün amacı alevileri sunni yapmak değil , alevilerin kültürünün önüne geçmek. Eğer orada camii olursa kimse o camiiye gitmez. Camii boş kalır fakat eğer orda Cemevi olursa aleviler kültür birliği oluşturur. Cemevinde toplanırlar , farklı bir toplum olduklarını hatırlarlar. Farklı bir kültüre mensup oldukları için , farklı bir toplum oldukları içinde bağımsızlık isterler. Buda bölünmeye yol açar. Atatürk Cemevi yerine camii yaparak alevilerin toplum olmasını engellemiştir. Buda asimile etmek sayılır.
 7. Fikir Adamı

  Atatürk'ün Alevi Köylerine Camii Yapmasının Nedeni

  Ben o dönemki alevilerden bahsediyorum. Şimdiki aleviler zararsız çoğu Atatürkçü olduğunu söyler ve laiktirler.Ama Dersimli kürt aleviler Atatürk'e bu nedenden dolayı düşmandır. Alevi töresini yaşamalarına engel oluyor daha ne yapacak? Atatürk Camii yaparak asimile etmiştir o dönemki alevileri.
 8. Bunu Atatürk düşmanı solcu güruhun birçok kez kullandığına şahit oldum. Neymiş , Atatürk alevi köylerine camii yapmış sunnicilik yapmış . Adama müslüman denip iftira atılmasını geçtim , şimdide küfür eder gibi islamcı/sunnici diyorlar. İşte inanmak istediğine inanınca böyle saçma argümanlarla geliyor insanlar karşımıza. Alevi köylerine Camii yapılmasının nedenine gelelim ; Atatürk alevileri asimile etmek için yapmıştır bunu. Şimdi " Bu adam alevileri sunni yapıp ne kazanacak ? " diyeceksiniz. Atatürk bu alevi yobazların en az sunniler kadar cahil , gerici ve rejim aleyhtarı olduğunu biliyordu. Bunun için düşmanın sayısını azaltmak istemişti. Yani alevilerin asimile edilip sunni hale getirilmesi , ayrılıkçı , bölücü alevilerin yok olması anlamına geliyordu. Alevi isyancıları daha isyan edemeden ezilmiş olacaktı böylece. Ayrıca dediğim gibi düşman sayısı azalacaktı ve Mustafa Kemal sunnileri parçalamakta dahada hızlı yol katedecekti. " Mustafa Kemal'in Alevi katliamı" diye anlatır Dersim olaylarını Atatürk düşmanı aleviler. İşte bu arap alinin hayranı aleviler asimile edilmeseydi aynı kürtler gibi bölücü aleviler ve masum aleviler olarak ayrılacaktı. Hatta belki silahlanıp sıkıntı yaratabilirlerdi. Atatürk bunu önlemiştir.
 9. Bu kızıla güven olmaz. 90'larda sosyalistti bu. 2000'lerde Kemalistim dedi. NATO ve ABD karşıtı ama Rusya ve Şanghay Beşlisi karşıtı değil? Bu moskova devşirmeleri iktidara gelmek için her telden çalar. Bugün Kemalistim Abd karşıtıyım der yarın Mustafa Kemal'e dil uzatır mandacı olur. Bunlar aynı şeyin mavisi. Kasımpaşalı ve tayfası nasıl Nato ve Abd'nin sözünden çıkmıyorsa bu kızılda Şanghay Beşlisi ve Rusya'nın sözünden çıkmıyor. Bakma bunun boş sözlerine...
 10. Fikir Adamı

  Bu ülkeye en çok zarar veren şahıs kimdir ?

  İki Amerikancı , BOP için çalışan iki sadık emperyalist yardımcısı. Türkiye'nin düştüğü çukuru onlarda kazmıştır. Aynı diğer amerikancılar gibi bana kalırsa.
 11. Trajikomik. Yorumlara bak cidden gülünç. Kemalistlere kürtçü diyen mi dersin , teröristleri övdüğü video karşısında olmasına rağmen yalçına vatansever diyen mi dersin , " Türk nasyonalistler-ulusalcılar böyledir işte." diyen mi dersin hepsi var. Türk milliyetçiliğiyle dağdaki teröristleri nasıl bağdaştırdılar cidden garip. Kemalizmle kürtçülüğü nasıl aynı gibi lanse etmeye çalışıyorlar o ayrı bir mizah konusu. Herhalde Atatürk o "ayeti" indirirken sembolik anlatım yapmış orda " Ne mutlu kürdüm diyene." demek istemiş ama işte Ata'mın hikmeti o " Türküm " diyene diye anlaşılıyor Kemalizmin içi o kadar boşaltılmaya çalışıldı ki , bir yerde bir Kemalist olarak Kemalistim desem bin türlü Kemalist gelecek orada karşımdakinin aklına. Milliyetçi mi , sosyalist mi , batıcı mı vesaire. Milliyetçilik olmadan Kemalizm olur mu? Ama işte Atatürk'ünde adı kullanıyor her " Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyen Kemalist olarak anılıyor. Sonra Kemalist diyince insanın aklına bin tane model geliyor...
 12. Fikir Adamı

  Bu ülkeye en çok zarar veren şahıs kimdir ?

  Şuan için George Orwell'ın 1984 Romanındaki Büyük Biraderin vücut bulmuş hali olan uzun reis. Aynı kitabı büyük birader yerine uzun reis yazarak bas hiç sırıtmaz. Geçmiş içinse cahil halk ve amerika derin devleti diyeceğim. Cahil halk dolaylı yoldan istemeden de olsa amerikancılık yapıyor...
 13. 90'da sosyalist , 2000'de kemalist , 2018'de sosyalist , fetö konusunda reis destekçisi , milliyetçi. Karışık var mı abi? Ondan ver.
 14. " Sosyalistiz ama o kadarda sosyalist değiliz." - Perinçekçi zombiler
 15. Fikir Adamı

  Kenan Evren Amerikancı mı

  Neden böyle düşündüğünü de yazsaydın keşke.
×
×
 • Yeni Oluştur...