Jump to content

Kaz

Yeni Üye
 • İçerik sayısı

  18
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Kaz Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Ana konularda çelişenler islamın alt kolu olmazlar şirk tevhidi kabul etmemekle olur, mürted islamdan dönmekle olur, senin bahsettiğin nedir?
 2. Kaz

  Herkesin Bir Kur-an'ı Var.

  Eskiden insanlar öyle yapıyorlardı günümüzde kurandaki din çıktı onun bile kitabı var, yeri geldikçe düşüncelerini yazman toplu olarak yazmak gibi değildir gelişigüzel kaçar, söylenmiş olması mühim de değil ne olduğu önemli.
 3. O ayet açık gözüküyor ama şöyle ki abdest ayetinde farklı hüküm çıkıyor ayağı yıkamak mı yoksa mesh etmek mi yönünde sonuçta ikisinden birini tercih edenler var. Ailede erkeğin geçimi sağlaması kadının da evdeki görevlerini yürütmesi bekleniyor itatkar olmak hala kadınlar açısından erdem olarak görülebiliyor bu subjektif bir şey ancak islam kadının böyle olmasını onaylıyor yani geçimsiz olmayacak ayetteki misale göre erkekte problem yok problemli bir kadın söz konusu ve ne yapılacağı yazılmış çünkü boşanmak hoş değil ama serbest 3 kez ayrı ayrı boşayacak iddeti sayarak ve evlilik bitecek nafaka süresi dolacak hanefiye göre ama yine de bir kontrol edin. 1,2 inanç yoluyla bilinmiyor ne yazıyorsa odur ama farklı anlam varsa ikisi de olur yönündeler. 3 teferruatlarda ayrılık var ama müslümanlar ana konularda hemfikirler; allahın sıfatlarıdır,kader ve özgür irade, dirilme nasıl gerçekleşecek liste uzar gider. Nedir bu ana konular basitçe kelimei şehadet,amentü tevhiddir.
 4. Kaz

  Herkesin Bir Kur-an'ı Var.

  Hüküm,itikat ve siyasi yönden ayrılıklar var, kendine haslar, ancak biri din hakkında kendisi sonuca varacak yetkinlikteyse bunun tutarlı olması açık olması açıklanması ve yazılı olması gerekir yoksa yoktur ki bir tartışmada kimin neyi savunduğu belli olsun. Mesela burada ben ehli sünnetim dersen ona göre cevap alırsın itikadım şudur ve şu mezhebin imamının ameli görüşlerini kabul ediyorum demek gibi örneğin hanefi maturidi,şafi eşari,şiiliğin bir kolundansındır imama tabisindir, veya günümüz kurancısısındır. Kötülemek eleştiri değildir ama eleştiri de kötülemek değildir herkes neyi savunduğunu belli ederek konuşur veya tarafsızca görüşünü belirtir.
 5. Kaz

  Allah olsaydınız ne yapardınız?

  konuyu mahvetmek istemem ama başlık istediğiniz her şeyi yapacak gücünüz olsa ne yapardınız olsa daha iyi olurdu allah olmak ne demek ki? Ben olsam kominist bir dünya kurarım düşünsene herkes kominist
 6. Kaz

  Ekrem İmamoğlu hakkında

  herkes darül harptan çalıp çırpabilir bu çalmak olarak tanımlanmaz tahakküm etmek derler ama kendi ülkesine yaparsa ihanet olur. islama rönesans yaşatacak bir müctehid alakasız benim söylediğim insanın dine etkide bulunduğudur ve uzlaşma üzerinde durdum bak mesela müslümanlar derler ki kuranda kadın dövmek yazar ama bu ideal değildir kadın dövmüyoruz bu uzlaşmadır, uzlaşmada iki tarafta kendinden taviz verir adam oruç tutarken mangal yapmamak gibi. belediyedeki israf ve adam kayırmak islami değildir basitliktir. İslama ateistçe bakmak bilimsel değildir sadece din olarak bakmak zorundasın, ateistçe bakarsan da benim gözümde sadece verisin. taraf tutup konuşacaksan ben polemiğe girmiyorum.
 7. Kaz

  Tanrının işleyişi...

  tanrının tanrı olması için münezzeh olması onu tanımayı imkansızlaştırır.
 8. Kaz

  Ekrem İmamoğlu hakkında

  Din ile ilgisi var ancak dindanrlıkla ilgisi yok kişiden kişiye göre değişir, zahidane hayat yaşayan münzevileri ele alalım kimseye zararları yok veya mevlit ve yasin okuma aktiviteleri düzenleyen insanlar da kendi halindeler. Şimdi islam dediğimizde bireyin dinle ilişkisi ve onun toplumsal ve kurumsal dinle ilişkisi incelenmelidir keza siyasetle ilişkisi de. Olaya yöresel olarak bakarsak insanlar adetlerini devam ettirmeye hevesli doğudaki aile yapısı ve batıdaki durum farklı evliliklerin paralı gerçekleşip gerçekleşmemesine göre veya eş sayısına göre, töre cineyetleri vb. Bir erkek için çok evlilik idealse müslüman olduğu içindir demek sığca bir söylem olur yine tek eşliyse daha batılı olduğu içindir demekte yanlıştır, bunlar denebilse de tek sebebi bu değil birden fazla kişiye aşık olma durumu erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da söz konusu bazı insanlar da tek bir kişiye bağlanabiliyorlar ama hepsi bizde yatıyor insan olmamızda. İnsan da dine etkide bulunabiliyor olmasa islamda içtihad diye bir şey olmazdı bunu da eklemek istiyorum. Örneğin şu sergilenen araçlar israf göstergesi ama bu islami diyemeyiz ancak müslümanlara şunu dedirtmek zorundayız katlimiz vacip mi değil mi? İslamı daha islami bir hale getirmek faydalı olabilir yaratıcı düşünmeye çalışıyorum insanların islama etkisi daha tehlikeli bir boyutta muaviye örneğine ve onun siyasi manevralarına/hatta emeviler abbasiler selçuklular osmanlı şiiliğin ortaya çıkmasına tarihe bakarak anlayabiliriz. Arapların islamı,Türklerin islamı,Farsların islamı farklıdır.
 9. Kaz

  Ekrem İmamoğlu hakkında

  Dini sorun kaynağı olarak görmek realiteden uzak gerçekçi değil insanlar dinlerden etkilenebiliyor biz bu gerçeklikten hareketle neler yapılabileceğini düşünmeli ve yapıcı olmalıyız şunu da unutmamak gerekir bir sorunun tek bir kaynağı olabildiği gibi birden çok sebebi de olabilir bir sebebin tek bir sonucu veya birden çok sonucu da olabilir. Toplum din ile erdemli olmaya çalışır bundan kuşku yok ancak dini sömürü aracı olarak gören insanlar da dindarlıktan uzaklar bu söylediklerim veri niteliğinde, hatta bazı insanlar kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için bile dini bahane olarak kullanabilir yada dine saygılı ve kendini günahkar olarak nitelendiren insanlar da var, nasılsa din yok diye yozlaşan insanlar da var ahiret inancı olmamasının dezavantajlarından kaynaklı olarak, önce bir sakin olmamız gerek muhatabı tanımalı ve iyi yönde gelişimine katkı sunmalıyız yapabileceğimiz en iyi şey bu bizim problemimiz monoton insanlar üretmek değil yozlaşmak.
 10. Kaz

  Evrende neden sonuç ilişkisini ispatlayan olur mu ?

  Sen direk tanrıdan bahsetmektesin bilinç tabirini kullanarak, sence sebepliliği mucize kırabilir mi? bunu kanıtlayabilir misin? Yer çekimi kesin ve değişmez olarak mı meydana gelir yoksa sık sık mı meydana gelir? Bir şeye bilimsel olarak kanun denmesi nedir? Bilim Allah yaptı demez veya Ahura Mazda. Yer çekimi vardır bunda tartışmalı bir durumumuz yok ancak kim sorusunu sorarsak bu tartışma yine ilk sebebe gidiyor. Ayrıca:
 11. Kaz

  KURAN SÜREKLİ HAKLI ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

  https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Mürselât-suresi/5651/29-34-ayet-tefsiri
 12. Kaz

  Huriler

  Huriler motivasyon için var olan fantastik bir varlık, bir takım şeyler dünyada yasak ancak ahirette serbest şarap gibi, gerçi cennette sarhoşluk vermeyen içki(şarap) var cehennemde yanmayan ağaç var, kuranda gölgelendirmeyen gölge var şu başlıkta gördüm:
 13. Kaz

  Müslümanlara Bir Soru

  alıntı yapıtğınız kitap sizin için geçerli bir veri midir ki onunla cedel yapabiliyorsunuz? Havvanın yaratılışı ademin kemiğidir, havva ademi meyveden yemeye yönlendirmiştir siz bunları doğruluyor musunuz? Mesih İsa Tanrı mıdır? O çarmıha gerildi mi? Bunları müslümanlar doğrulamaz.
 14. Kaz

  Nisa-34 dövün diyorsa bir sonraki ayet neyin nesi?

  Kadın doğal olarak doğurur önemli olan farklı cinslere yüklenen toplumsal roller ve bir sorun ortaya çıkarsa bunun hukuki sonuçlarıdır kısas suç işlendiği takdirde uygulanıyor köle maldır alınır satılır tasarrufta bulunulabilir, islam zulme sıcak bakmamasıyla öne çıkıyor kastım müslüman biri için zulüm hoş görülmemiş. Evlenmeden önce ödenen para evlenilen kişiye yöneliktir daha sonra o paradan vazgeçip kocasından kurtulabilir ama hür değilse kölesi olarak kalmaya devam eder kafir değilse adam öldürmek islama göre büyük günah ancak kölenin öldürülmesi durumunda ona suç iftirası atılırsa bu yargılamada kanıtlar nasıl değerlendirilecek sorusu önemli biraz daha eski bir dönemde yaşadığımızı düşünelim hür köleyi öldürüp olay yerini manipüle edebilir bu islami bir davranış olmayacaktır ancak bu düşünülmesi gereken en son şeydir.
×
×
 • Yeni Oluştur...