Jump to content

Bu haberde söylenilenler mümkünmü

Recommended Posts

http://www.bilim.org/?s=haber&haberid=1329

Haber bu linkte yaklaşık 2 bin yıllık kafa iskeleti.

bu 2 bin yıllık kafa iskeleti kafamı karaştıran sorular çıkardı.

1-Bir kafatasının nasıl olur 2 bin yıllık toprakla toprak olmadığı?.

2-bu kafatası üzerinde araştırmalar yapılabilceği söleniyor bu ne kadar doğru mümkün.

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
http://www.bilim.org/?s=haber&haberid=1329

Haber bu linkte yaklaşık 2 bin yıllık kafa iskeleti.

bu 2 bin yıllık kafa iskeleti kafamı karaştıran sorular çıkardı.

1-Bir kafatasının nasıl olur 2 bin yıllık toprakla toprak olmadığı?.

2-bu kafatası üzerinde araştırmalar yapılabilceği söleniyor bu ne kadar doğru mümkün.

Milyonlarca yıllık fosiller nasıl toprak olmuyorsa 2 bin yıllık bir kafatası da çok daha iyi korunmuş halde bulunabilir. Bunda şaşacak ne var?

Sitelerde Paylaş

Bazı fosiller bazı topraklarda iyi korunabiliniyor. Yani toprak burda önemli bir etken durumunda. Bu nedenle bazı topraklarda fosil filan olmuyor-olamıyor. Ama bazı topraklar içersinde korunuyor. Beyin konusuna gelince banada biraz asparagas haber gibi geldi.

Sitelerde Paylaş
Kafatası daha da uzun zaman kalır ama burada ondan değil, içindeki beyinden bahsediliyor ve incelenecek durumda olduğu söyleniyor.

Pek inandırıcı değil.

Ben bulunan iskelet ve kafatasının fotoğraflarını inceledim. Ayrıca kırılmış kafatası içerisinde karbonlaşmış gibi duran beynin de fotoğraflarını gördüm. Yani haber doğru beyin karbonlaşmış simsiyah bir taş gibi olmuş. Tabii tüm suyunu kaybettiği için beyin epeyce küçülmüş ve büzüşmüş.

Sitelerde Paylaş
Ben bulunan iskelet ve kafatasının fotoğraflarını inceledim. Ayrıca kırılmış kafatası içerisinde karbonlaşmış gibi duran beynin de fotoğraflarını gördüm. Yani haber doğru beyin karbonlaşmış simsiyah bir taş gibi olmuş. Tabii tüm suyunu kaybettiği için beyin epeyce küçülmüş ve büzüşmüş.

Doğrudur. Ben doğruluğunu sorgulamıyorum aslında.. Yanlış anlaşılmak istemem.

Buradaki sorun şu cümlede...

kafatasındaki beynin incelenebilecek durumda olduğu kaydedildi

Bu biraz abartı.. Ama haberin doğruluğuna ben de inanıyorum. Beyin fosilleşmiş galiba.

İncelenebilir tabii de ne kadar bilgi içerir? Fazla bilgi vermez.

Gross olarak incelenir. Mikroskopik olarak incelenemez. Tabii doku çektiği için fazla doğru bilgi vermez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...