Jump to content

haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  33.309
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

haci Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 06-11-1950

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

41.098 profil görüntüleme
 1. Ben de Düşünen Hayvan gibi düşünüyorum. Kadınlar bu kadar aciz mi?
 2. haci

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Bana kızıp gidenler de oldu galiba.
 3. haci

  Piri Reis

  Bu güzel bir özet olmuş... Müslüman toplumlarda santral yönetim dejenere olurken ona bağlı toplumlar ilerleyememiş ve geri kalmış. İslam tek sesli bir yönetim tarzı olduğu için düşünce ve inanç özgürlüğü ile nitelikli bir sistem İslam'a eşlik edememiş. Batı sömürgelerden dolayı zenginleşirken bilim ve teknolojiye önem vermeye başlamış ve hızla ilerlemiş. Osmanlının batıyı yakalaması imkansız hale gelince de, şimdiki durum ortaya çıkmış. Şimdiki durumu yakından inceleyerek de Osmanlının neden geri kaldığını ve Avrupa ülkelerinin neden ilerlediğini anlamak mümkündür. Atatürk ilkelerinin uygulanmasına rağmen TC Osmanlının devamıdır. Osmanlı zihniyeti aramızda yaşamaktadır.
 4. haci

  B complex + Omega 3

  Homozigot isen durum ciddi.. Hem annende var hem babanda var.. Farklı bir mutasyonla doğmak istiyorsan onlara kendini yeniden ısmarlamalısın.. Belki bu keresinde farklı bir allelle doğarsın.
 5. haci

  B complex + Omega 3

  B vitamini diye bir vitamin yok. B vitaminleri var. B1, B12 gibi. Bahsettiğin mutasyonu hiç duymadım. Sende var galiba..Çok özel bir mutasyona benziyor.
 6. haci

  Piri Reis

  Haklısın. Çoğu tartışma başlıkla bağdaşmıyor. Başlığın değişmesinde yarar var..
 7. haci

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Üyeliğiniz sonlandırıldı.
 8. haci

  B complex + Omega 3

  Vitaminlerin iki türlü etkisi vardır. Fizyolojik etki ki yalnız normal dozlarda alınan vitaminler için söz konusudur. Farmakolojik etki ki, yüksek ve çok yüksek dozlarda verilen vitaminler için söz konusudur. Fizyolojik dozların zararlı etkileri yoktur. Normal yaşam için gereklidirler. Eksiklikleri zararlıdır. Farmakolojik dozlar bazı spesifik hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Çoğunun yararlı olmadığı anlaşılmıştır. Vitamin tedavisine yalnız onların eksikliklerinde baş vurulmalıdır. Bu da günümüzde son derece ender karşılaşılan bir durumdur.
 9. haci

  Türkiye'ye ne zaman gerçek demokrasi gelecek?

  Bunların hepsi zamanla gerçekleşecek ama biz ve daha birkaç nesil onların meyvasını yiyemeyeceğiz.
 10. haci

  Piri Reis

  İslamsal uygulamalarla Osmanlının geri kalması arasında entrikalı bir ilişki olabilir. Öyle bir neden vardır ki, hem İslamı uygulamada kusurlu ve yetersizdir, hem de Osmanlının ilerlemesinin önüne dikilen bir engeldir. Yani defekt temeldedir. O defektin ne olduğundan emin değilim. Onu araştırmak gerekiyor.
 11. haci

  Piri Reis

  Magnesıa'nın iletilerini zevkle ve heyecanla okudum. Akla hitabediyor. Ayrıca bilimsel ve bazı tarihsel gözlemlerle de bağdaşıyor. Ama Osmanlı'nın geri kalmasında neden olabilirler mi? Pek emin değilim. Yine de dikkate alınmaları gerekiyor. Magnesia'ya göre Osmanlı'nın geri kalmasından İslam direkt olarak sorumlu değil. İslam az çok sorumlu olabilir belki ama Padişahların ve yönetimin ahlaksız, beceriksiz, çocuk ve cahil olması daha önemli. Saray entrikaları ülkenin yönetimini önemli ölçüde aksatıyor. Bu gözlemlerin Osmanlı'nın geri kalmasında ne gibi bir önemi olabillir? Yeterli bir neden midir? Emin değilim. Nedenlerden biri olabilir. Çünkü çöken ve geri kalan yalnız Osmanlı değil. Bütün İslam ülkeleri ve İslam imparatorlukları....
 12. haci

  Piri Reis

  İslam'ın Osmanlının gelişmesinde oynadığı rol elbette basit değil ama, öyle çok karmaşık bir bilmece olduğunu da sanmıyorum. Hepiniz onlardan bazılarına doğru olarak değinmişsiniz. Onların içinde bazıları diğerlerinden daha önemli olabilir. Ben kısaca onlara değineceğim. Bence en büyük sorun Müslüman imparatorluklarında yönetimin santral olması, muhalefete, çeşitli ve farklı düşüncelere yer verilmemesidir. İslam ülkelerinde herşey Allah ve İslam için yapılır. İlginç olarak buna rağmen İslam için yapılanlar onun ve Müslüman toplumların gelişmesi için yeterli olamamışlardır. Hristiyan ülkelerinde Tanrı ve oğlu, son derece geniş, güzel sanatlardan önemli ölçüde yararlanan, sosyal yapıyı geniş bir şekilde etkileyen bir kültürün vazgeçilmez öğesidirler. Hristiyan ülkelerinde Tanrı ve İsa (Jesus) Müslüman ülkelerinde Muhammed'e verilen önemden çok daha fazlası ile mükafatlandırılmışlardır. Muhammed ve Allah bir simge olarak İslam dininin yapısına katılmamışlardır. Aslında bu basit bir eksiklik gibi durmaktadır ama, İslam toplumunun ne kadar ilkel olduğuna da işaret ettiğinden, bence önemli bir gözlemdir. Devam edecek.
 13. haci

  En büyük sır henüz çözülmedi

  İnsanın diğer hayvanlardan farkı aklıdır. İnsandan aklını çıkarın, geride hiç bir şey kalmaz.
 14. haci

  B complex + Omega 3

  Beslenmesi normal olanlar için vitamin takviyesi hem gereksizdir hem de zararlı olabilir.
 15. haci

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Deli avam bir deyim. Bir tür küfür ve hakaret. Bu başlık altında yapılan tartışmalarda kullanılmaması gerekir.
×