Jump to content

haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  32.803
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

haci Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 06-11-1950

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

38.376 profil görüntüleme
 1. Ateizmi Eleştirenleri Eleştirmek Nedir?

  Bu başlığı yeni yayımlanan bir kitap dolayısıyla açtım.. ATEISM KILLS Yazarı: Barak Lurie Şimdiye kadar karşılaştığımız ateizm eleştirilerinin en iğrenci, en yalanı, iftira içereni ve ahlaksızı... Yazarı güya daha önce ateist imiş.. Yalan tabii.. İnsanlar maddi menfaat için çok iğrenç olabiliyorlar. Barak Lurie de öyle bir pislik.. Böyle bir kitabın yayınlanması beni yalnız iğrendirmekle kalmadı... Çok da sinirlendirdi ve düş kırıklığına uğrattı.. Yayınlanmasını durdurmak mümkün değil elbette. Mümkün olsaydı bile durdurmaya çalışmazdım. Çünkü ateizmin eleştirisi konusunda yapılabilecek en adi hakaretlere hazır olmamız gerektiğini uzun yıllar önce öğrendik. Bu kitapla ateizmin eleştirisi yeni ve çok iğrenç bir boyuta ulaşıyor. Her ne kadar ateistlere iğrenç eleştirileri ile iftiralar yağdıran bu sapık yazara çok sinirlendiysem de, kitabı okurken ateistlere de nerdeyse aynı derece öfkelenmekten kendimi alamadım. Ateistlere neden bu kadar kızdığımı sonra açıklayacağım...
 2. Madde mi? Akıl mı?

  Maddenin kendisidir ve diğer maddelerdir.
 3. Ateizmi Eleştirenleri Eleştirmek Nedir?

  Bu cevaplardan bize göre doğru olanını seçmeden önce ateizmin nasıl ve neden eleştirildiğini yakından incelemek zorundayız. Teistler ateizmi nasıl değerlendirmektedirler? Teist bakış açısından ateizm nedir, kimler ateistdir? Ortalıklarda ateizm ve ateistler hakkında ne gibi iddialar dolaşmaktadır? Ateistler hangi suçlarla ve neden suçlanmaktadırlar? Ateizmi eleştiren teistlerin amacı nedir? Ateizmi eleştirerek ne elde edeceklerini düşünmektedirler? Teistler ateizm hakkında ne bilmektedirler? Daha da ötesi ateistler ateizm hakkında ne bilmektedirler?
 4. Ateizmi savunmak mıdır? Ateizmi eleştirmek midir?
 5. Madde mi? Akıl mı?

  Aklı bilinç olarak simgeleyelim. Bilinç nedir?Doğası nedir? Canlılıkla ilgili bütün etkinlikleri maddenin davranış şekilleri ile açıklamak hem mümkündür, hem de zorunludur. Elimizdeki tek meta maddedir. Herşeyi onunla açıklamak zorundayız. Maddeyi yakından incelediğimiz zaman müthiş bir davranış repertuvarına sahip olduğunu görüyoruz Bilinç geniş bir yelpaze oluşturan o repertuvarın ilginç öğelerinden biridir. Ve bu bilinç maddenin ortaya çıkışının ilk anlarında, onunla birlikte ortaya çıkmıştır. Evet, evrende yaşam ve bilinç, maddenin davranış şekillerinin örneklerini simgeleyen kavramlardır. Bir araya gelen madde karakter değiştirip, evreni ve içinde yaşayan canlıları oluşturmakta ve bilinç onlarda kendini manifest eden davranış örneklerinden sadece birini simgelemektedir. İnsanlarda bilinç vardır. O halde bilinçten yalnız atom ve moleküllerden ibaret olan insan beynindeki atom ve moleküller sorumlu olmalıdırlar. İnsanda bilinç ayrıca (farkettiğini farketme olarak tanımlanırsa) bir epifenomendir. Ama temeli yine de kimyasal tepkileşmelerdir. Maddedir. Enerjidir. Daha geniş bilgi için.... http://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/54-bi̇li̇nci̇n-fi̇zi̇ği̇/
 6. Madde mi? Akıl mı?

  Bilgi için bir örnek verelim... Akdeniz sahillerinde bir yerde dolaşırken genişçe bir alanı tutan bir moloz yığını ile karşlıaştınız.. Bu yığın o sahil bölgesine ait gibi durmuyor. Başka bir yerden veya denizin derinliklerinden oraya getirilmiş bir çöp yığını olduğu izlenimi uyandırıyor. Yığını inceliyorsunuz. Oluştuğu maddeyi ve oluşma zamanını araştırıyorsunuz. Moloz yığını size kendisi hakkında oldukça güvenilir bilgiler veriyor. Ve siz bu bilgileri inceleyerek bu yığının 10 bin yıl önce sahilde vuku bulan büyük bir depreme bağlı tsunami dalgası ile sahile getirildiği sonucuna varıyorsunuz. Moloz yığını, yalnız basit bir çöplük olmayıp, aynı zamanda size kendisinin geçmişi hakkında oldukça geniş ve güvenillir bilgi veren bir artefakttır.
 7. Madde mi? Akıl mı?

  Bu kavramları açmak gerekiyor. Önce bilgiyi açalım... Bilgi içinde yaşadığımız evrende en bol olan metadır. Madde ve radyasyonun her davranışı bilgi üretir. Bilginin olduğu yerde kurallar da olmak zorundadır. Çünkü bir takım kurallar olmadan bilgi ortaya çıkıp birikemez. Ve bilgi ancak bazı kurallar aracılığı ile derlenebilir. Bilgi maddenin davranışlarının ürünüdür. Bu davranış rastgele değildir. Ama basit de değildir. Karmaşıktır. Evrende maddenin dağılımı neden rastgele değildir? Çünkü maddenin dağılımı rastgele olsaydı, maksimum düzeyde bilgi içerirdi ama, o bilginin derlenmesi mümkün olamazdı. Ve bu madde yıldızlar ve galaksiler şeklinde organize olamazdı. Maddenin davranışları basit ve düzenli de değildir. Çünkü maddenin davranışlarının basit ve regüler olduğu bir evrende yeterince bilgi birikemez. İçinde var olduğumuz evrende bilgi derlenebildiğine göre, maddenin davranışları ne basit ve düzgündür, ne de rastgeledir. O davranışlar karmaşıktır. Daha geniş bilgi için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz. http://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/20-kaos/
 8. Madde mi? Akıl mı?

  Epifenomen bir sürecin kendisinin direkt bir etkisi olmamasına rağmen, ortaya çıkan etki olarak tanımlanabilir. http://www.iep.utm.edu/epipheno/ Artefakt ise kısaca bir tür yan etki olarak tanımlanabililr.
 9. Madde mi? Akıl mı?

  Akıl maddeden evrilen bir epifenomendir. Bilgi ise madde ve enerjinin davranışlarından evrilen bir artefakttır.
 10. Madde mi? Akıl mı?

  Hangisinin önce geldiğini tartışmak istiyorsun yani... Bu konuları bu forumda yıllardır tartışırız.. Sen tartışmalara katılınca seviye düzelecekse, buyur yaz bir şeyler... Bakalım seviyemiz yükselecek mi?
 11. Namussuzluk toplum boyutunda olursa...

  Toplumsal değerler bireysel değildir. Adı üzerinde.... toplumsaldır. Bireyler o değerleri adapte etmişlerdir Benimsemişlerdir yani.. Toplum ne kadar gelişirse gelişsin, bireysel değerlere verilen önem artsa da, toplumsal değerler var olmaya devam edeceklerdir. Çünkü onlar toplumların yaşam tarzıdır. Her yaşam tarzı değişime tabi değildir. Ya da değişmesi için aradan uzun yıllarınn geçmesi gerekir. Bu bağlamda namus çok farklı bir kavramdır ve toplumsal namusdan bahsetmek yanlıştır. Toplumun namusundan bahsedilemez. Namus bireysel bir kavramdır. Onu topluma yansıtmak bir yerde sapkınlıktır. Batı bu sapkınlığı aşmıştır. Bu sapkınlık bizde hala, İslam aracılığı ile, devam etmektedir. Bir örnek verelim... Komşunun karısı kocasını aldatmaktadır. Bunu haber alan mahalle halkı kadını linç etmek için harekete geçebilir ve recm uygulayabilir. Çünkü kocasının namusu aynı zamanda mahallenin ve toplumun namusudur.
 12. Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

  İlahi aşk da neymiş? Kendimize bir yaratıcı yaratıp onur ve gururumuzla ona mı teslim olacağız? Biz dünyevi aşka inanıyoruz.. Kendimize inanıyoruz. Sizin gibi kendimizi kandırmıyoruz.
 13. Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

  Doğaya bağımlı olmak ne ki..Çok daha fazlası. Doğanın bir parçasıyım. Doğayım... Allah olsaydı Allahım derdim.. Böyle düşününce kendimi tasarlayan da benim diyebilirim.
 14. Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

  Siz Müslümanlar bu tutumunuzla yaşama asla bir anlam veremezsiniz.. Çünkü yaşama vereceğiniz anlam Allah'ın ona verdiği anlamla bağdaşmayabilir. Bu nedenden Allah'ın kölesisiniz... İpleri O'na teslim etmiş durumdasınız. İnisiyatiften, iradeden, özgür düşünceden yoksunsun zavallı gafillersiniz.
 15. Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

  Tahmin ettiğim gibi.... Bu zırvaları yıllardır duyarız sizin gibi inanan gafillerden... Sizden yaşama İslam'dan bağımsız bir anlam vermenizi beklemiyoruz. Allahın ve İslam'ın kölelerinden hiç bir şey beklemiyoruz...
×