Jump to content

haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  32.285
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

haci Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 06-11-1950

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

36.941 profil görüntüleme
 1. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  DOETZ Kardesim, canim, cigerim... eger vaktin varsa lütfen bu konuyu biraz daha ac, bana anlamakta yardimci ol. Adeta kafama cümleleri atip kaciyorsun. Ben islamin benim üzerimde iz biraktigini inkar edemem. Oysa hep insanlarin tecrübelerinin bir sonucu oldugunu düsünürüm. Ben o islama nefret duyma evresini sanki asmis gibiyim. Bu konuda daha sogukkanli davranmayi uygun görüyorum. Küfür ve nefret ile bir yere varamayacaigimizi düsünüyorum. Biz öyle olmamaliyiz diyorum. Almanya'da dogup büyüdügümü sadece alman ateistlerden bir kacini sahsen tanidigimi ve bu konuda birseyler söyleyebilecegimi kanitlamak icin anlatmistim. Islam'dan etkilenmedigimi söylemek icin degildi. Yanlis anlasilma oluyor galiba. Beni müslüman gecmisim rahatsiz etmiyor. Ne yapabilirim ki zaten? Nefret ile olaylara bakmak iyi cözümler üretmiyor malesef. Tabi ateist demek herseyin farkinda olmak demek degildir. Ben kendi hayatimi, düsüncelerimi ve davranislarimi gözden gecirdim ve beni rahatsiz eden seyleri hayatimdan elimden geldigince silmeye calistim. Farkinda olmadigim davranislarim hakkinda ya düsünmeyi akil edememisimdir veyahut beni rahatsiz etmiyor demektir. Ama senden ricam, lütfen bu konuyu biraz daha ac. Mesela bende ne gözlemledin? Somut örnekler ver lütfen. Ateist de olsa bir Türk'ün İslam ahlakından etkilenmiş olması, o ahlakın mutlaka kötü olduğu anlamına gelmemelidir. O ahlakın farklı ve ilginç bir şekilde stereotipik bir özellik içermesi demektir.. Başka bir deyişle Hristiyanlarla Müslümanlar arasında ahlak bazında mevcut farklar, Müslümanların kendi aralarındaki farklardan daha fazla demektir. Müslümanlar az çok birbirlerine benzerler ve bu benzerlik onların Hristiyanlara benzemesinden daha barizdir. İslam'ın en büyük özelliği birçok alanda- ki ahlak onların başında gelir- oldukça homojen bir toplum oluşturmasıdır. İslam kökenli atesitlerin İslam'dan etkilenmeleri kaçınılmazdır. Bunun kötü bir anlamı yok. Çünkü ahlakı İslam tarafından değiştirilmiş de olsa, bir ateistten ahlaksız davranışlar beklenmez.. Ama bazı konularda Müslümanlar gibi düşünmesi ve davranması mümkündür. Çünkü gençliğinde İslam'a maruz kalmıştır.
 2. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Ben Aziz Nesin'in bu iddiasını hiç ciddiye almadım. O da bu iddiayı ciddi olarak savunmuş değil zaten. Hicivciden başka birşey beklenmez.. İlginç olarak Türk milleti için kurnaz diyebiliriz. Yalancı, sahtekar ve hırsız olmak için zeki olmak gerekmez. Ama kurnaz olmak şart. Siz hiç hayatınızda dürüst bir pazarcı ile karşılaştınız mı? Pazarcısından tutun esnafına, tüccarından tutun doktoruna kadar bu millet sahtekar... İran bizden daha kötü.. Pakistan İran'dan daha kötü.. Çin Pakistan'dan daha kötü.. En kötüsü biz değiliz yani.. Doğuya gittikçe kötüleşiyor insanlar. Ama Japonlar istisna. Bütün bu toplumların ortak paydası Çin dışında İslam.. Çin bir istisna.. Bu toplumların asıl ortak paydası fakirlik ve düşkünlük.Çin'de o da var.. Fakirlik bünyesinde ahlaksızlığı barındırır. Zengin toplumların ahlakı fakir olanlardan üstündür. Bu bir gerçek..Kaçınılmaz bir gerçek daha var.. O da zengin de olsalar İslam ülkelerinde ahlakın kötü olmasıdır. Türkiye için iyimser olabilir miyiz? Türkiye kesin olarak zenginleşiyor. Dünyanın 17'inci büyük ekonomisi olmak az bir şey değil. Ama bu özellik bizi daha iyi ahlaklı yapmıyor.. Türkiye hala ahlaksız ve İslam'dan kurtulmadıkça ahlaksız kalmaya devam edecek..
 3. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Aziz Nesin'in bakış açısından bu milletin yüzde 80'i aptal.. Sizin bu görüşü paylaşmamanız onu hiç okumamışa benzemeniz için yeterli... İlişkiyi görebiliyor musunuz?
 4. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Ben Aziz Nesin okumadığınızı söylemedim. Aziz Nesin okumamışa benzediğinizi söyledim. Aziz Nesin okuyan bu milletin yüzde 80'inin aptal olduğunu bilir.
 5. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Hiç Aziz Nesin okumamışa benziyorsunuz...
 6. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Cumhurbaşkanı, başbakanı, bakanları ve milletvekilleri hem hırsız, sahtekar, yalancı ve ahlaksız, hem de bilim ve evrim düşmanı olan bir toplumdan çok şey bekliyorsunuz. Söylediğiniz niteliklere sahip bir toplum önce kendi temsilcilerini doğru seçer. Bizim sağla veya solla sorunumuz yok. Biz ahlaksız bir milletiz.. Önce bunu kabul edelim..
 7. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Doğru düşünüyorsun ama bu düşünce doğru kararlar alabilen, yeniliğe açık, az çok aydın toplumlar için geçerli. Malesef Türk Müslüman toplumu öyle bir toplum değil. Türkiye'de oldukça aydın bir azınlık var elbette. Ama o azınlık çağ dışı olacak kadar cahil bir çoğunluğu, olması gerektiği gibi yönlendiremiyor. Batı bunu aydınlanma devrinde yapabilmiş ve Hristiyanlığı kiliseye tıkarak aydınlığa kavuşmuş... Bizim için bu bir fantezi..
 8. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Yukarda Türkler ve Müslümanlar hakkında yazılanlardan hiç etkilenmemişe benziyorsun... Onların hiç biri öznel değil. Hepsi gerçeği yansıtıyor. Onları gözlemlememek için vurdumduymaz olmak gerekiyor. Ülkesini gerçekten seven insan onun eleştirisini de yapabilmeli. Ve bu eleştiri alabildiğine ağır da olabilmeli. Ben şahsen Bilgivehis'e katılıyorum. Sorun bir iki gerizekalı yobazın aşırılığı değil. Sorun onlara yeterince dürüst ve doğru bir tepki göstermemek ve gösterilen tepkileri nefret olarak algılamak.
 9. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Doetz kardeşim... Farkında değilsin belki ama sen de İslam'dan sandığından daha fazla etkilenmişe benziyorsun.. Küçük yaşta maruz kaldığın İslam sende birinci sırada gelmeyebilir. Bizde de birinci sırada değildir . Ama kaçıncı sırada olursa olsun hepimizi etkilediği bir gerçek. Bu kısa iletinizden sizin bir Alman (Batı) ateistinden farklı olduğunuz açık ve net olarak belli oluyor. Bu fark ne kadar bilemem. Onu yazmaya devam ederseniz ilerde anlarız. Yurt dışında doğmanız ahlaksal değerlerinizin Alman ateistlerinden farklı olmamasına neden olmuyor. Yani bir Alman ateisti gibi düşünmüyor ve davranmıyorsunuz. Siz bir Türk Müslüman ateistisiniz... Ve muhtemelen ölünceye kadar da öyle kalacaksınız.
 10. İstanbul depreminde yıkımları önleme yöntemi!

  Şurası unutulmasın ki deprem bir düzensizlik değildir. Düzendir.. Küçük düzensizlikler zamanla birikirler ve bir anda düzen olarak (depremler şeklinde) ortaya çıkarlar. Düzensizlikleri düzeltmek mümkün değildir belki ama, düzenlerin zararlı etkisini modifiye etmek mümkündür. Ve bunda oldukça başarılı olunacağının delilleri vardır.
 11. İSLAM GİRDİĞİ HER TOPLUMU YOZLAŞTIRAN BİR DİNDİR...

  Ahlaksal değerler küçük yaşta şekillenmeye başlarlar. İlerde ateist olacak olan Türk gençlerinin çoğu o yaşlarda Müslümandırlar ve İslam ahlakına maruz kalmışlardır. Bu ahlaktan tümüyle kurtulmak mümkün değildir. Bunun tek istisnası ateist ana babaya doğan çocuklardır. Batı ateist anlayışı ile Türk ateist anlayışı arasında özgür düşünce, insan hakları ve demokratik uygulamalar bazında oldukça derin farklar vardır. Bu farklardan kültür, gelenek ve görenekler sorumludur. Genç yaşta Hristiyanlığa maruz kalmanın da Batı ateistlerini değiştirmesi mümkündür.
 12. Kaliteli Yaşam

  Kaliteli yaşam bireysel bir olgudur. Kişinin kendi yaşamını zenginleştirmesidir. Bunu içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak başarmalıdır. Her TC vatandaşı kendi yaşam kalitesini kendisi artırmakla yükümlüdür. Ama çoğu TC vatandaşı için bu yeterli olmayabilir. İşte bu bağlamda Dontcryforme'ye hak vermemek mümkün değildir. Hükümetin sorumlulukları arasında halkının refah seviyesini yükseltmesi, sağlığı ile yakından ilgilenmesi, maddi ve manevi diğer bütün sorunları ile uyakından ilgilenerek yaşam kalitesini artırmaya çalışması da vardır. Türkiye'de devlet ve hükümet yalnız kendisi için vardır. Türkiye'de devlet ve hükümet hizmet etmesi gereken halkının üzerindeki yüktür. Böyle bir ortamda Türk vatandaşlarının çoğu için kaliteli bir yaşam mümkün değildir. Kişi ne yaparsa yapsın, eğer bu sapkın ve yoz rejimin bir parçası değilse, yaşam kalitesini artırmada başarılı olamayacaktır.
 13. Göz Küresinin Tamamının Nakli Neden Mümkün Değil ?

  Onlar farklı sinirler. Onlar otonomik (sempatik ve parasempatik) sinirler. Bağlanmasalar da olur. Doku ve organlar onlarsız da işlevlerini mükemmel şekilde yerine getirebilirler. Ayrıca bazı otonomik sinirler damarları izleyerek transplante edilen doku ve organlara penetre olup işlevsellik kazanabilirler. Ama bu spekülasyon... Ayrıca kalbin otonomik sinir sistemi dışında kendi sinir sistemi vardır. Kalp sinyal oluşturan bir dokuya sahiptir yani. Ona sinus nodu deniyor. Oradan çıkan elektrik sinyalleri kalbin ventriküllerini uyararak, onların kasılmasını ve kanı diğer ventriküllere ve perifere pompalamasını sağlar.
 14. Celal Şengör- Bigbang Öncesi Hakkında

  Burada herkesin ihmal ettiği bir husus var. Evren sonsuz geçmişten sonsuz geleceğe uzanıyorsa neden zamana uygun bir değişime maruz kalıyor. Bu değişimi geriye doğru götürünce çok küçük ve çok sıcak bir sürece ulaşılıyor. Onun bir başlangıç olduğu açık ve net... Hiç kuşkusuz evrenin çok sıcak , çok yoğun ve çok küçük bir başlangcı var. Mevcut deliller bizi bu açıklamaya götürüyor. Daha da ötesi bu arada Big Bang öncesinin olması gerektiği görüşü de saygınlık kazanıyor. Big Bang öncesi varsa sonsuz bir boşluğun olması, sonsuz boşluk varsa multiverslerin de olması gerekiyor. Başka bir deyişle evrenin az çok öngörülür bir değişime maruz kalması ve bu değişimin zaman içinde izlenebilmesi, hem bir başlangıcının, hem de bir sonunun olmasını gerektiriyor.
 15. İstanbul depreminde yıkımları önleme yöntemi!

  Fazla hayalperestsin.. Senin torunların için bile erken bir teknoloji... Sana ait gelecek nesillerden biri benim dedemin dedesinin dedesi, Bilgix dede, bunu bulmuştu diyecekler...
×