Jump to content

haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  33.320
 • Katılım

 • Son ziyaret

haci kullanıcısının paylaşımları

 1. haci

  GPS

  Bu konuya daha önce Bilim forumunda değinmiştik ama önemli bir konu olduğu için burada da kısaca değinmek istiyorum. GPS Einstein’ın genel görelik kuramı GPS (Global Positioning System) üzerinde ölçülebilir bir dizi etkiye sahiptir. En önemli etki GPS sistemindeki zamanın ölçümüdür. Her GPS sisteminde en azından bir, bazen birden fazla atom saati vardır. GPS alıcısı çeşitli uydulardan gelen sinyalleri alır ve onları üçgenleyerek yerini saptar. Burada üç relativistik (görecelilik) etki vardır. Zamanın genişlemesi, çekim frekansı ve ekzantrisite etkisi (eksenden kaçıklık)…. Zaman genişlemesi aslında özel görelik kuramı ile belirlenmiştir. Teoride iki saat arasındaki göreli hareketin, hareket halinde olan saatte duran saate göre daha yavaş olması gerektiği ileri sürülür. Buna göre hızla dönmekte olan uydudaki saat, yerdeki saaten geridedir. Bunun kompanze edilmesi gerekir. Görelik kuramı saatin atom saatinin saniyedeki döngüsünün (cycle per second) şu faktör kadar yavaşlayacğını kurgular. v^2/2c^2=10^-10 Aslında bu yaklaşık bir faktördür. Pratik karşılığı günde 7 mikro saniye gecikmedir. Buradaki v, uydunun yörüngedeki hızı olan saniyede 4 km’dir. C de bildiğiniz gibi ışık hızıdır. Einstein’ın zaman genişlemesi etkisi GPS sistemi tarafından demonstre edilmiştir. Yani doğrudur ve kanıtlanmıştır. Çekim frekansındaki sapmaya gelince.. Bu genel görelik kuramı ile açıklanabilir. Bu kurama göre büyük cisimlerin yakınlarında atom saati, uzaktaki cisimlerden daha yavaş hareket etmektedir. Alıcı dünyaya uydudan çok daha yakın olduğundan uydudaki saatten günde 45 mikro saniye kadar yavaştır. Buradaki faktör 5x10^(-10) olarak ifade edilebilir. Yani çekim frekansındaki sapma da farkedilir bir etkiye sahiptir ve kompanze edilmelidir. Bu ikisini birleştirince GPS uydusunda zaman günde yerdeki zamandan 38 mikro saniye daha hızlı geçmektedir. Bu etki düzeltilmezse günde 10km lik bir fark birikmektedir. Bu da sistemin işe yaramaması demektir. Ayrıca GPS uyduları mükemmel bir daire çizmediklerinden, eliptik yörüngeleri de dikkate alınmalı ve hesaplara eklenmelidir. Bu da yukarda değindiğimiz eksenden kaçıklık (egzantriste etki) olarak bilinir. Einstein olmasaydı ne yapardık bilmiyorum. Ben GPS'siz yaşayamazdım herhalde.
 2. haci

  Organlarımız canlı mıdır?

  Sana göre nedir? Ne olabilir?
 3. haci

  Organlarımız canlı mıdır?

  Yerinden çıkartılmış olur.
 4. haci

  Organlarımız canlı mıdır?

  Eğer bir şey, bu tartışmalarda bir organ, bulunduğu yerden çıkarıldıktan sonra yozlaşıyorsa (ölüyorsa) o şey canlıdır. Anibal'i kızdırmayın...
 5. haci

  GPS

  Ucuz jiropusula bulamazsın. Çünkü ucuzu olmaz. Herşeyi (her parçası) son derece sofistike ve hassas olmak zorunda.
 6. haci

  GPS

  Bunun çeşitli nedenleri var. Bazıları sana, diğerleri GPS'e ait. Çeşitli GPS markaları var. Hepsi aynı değil. Ayrıca GPS'in ayarları da önemli.
 7. haci

  GPS

  Dünyada kalan daha hızlı çoğalır.
 8. haci

  GPS

  Hayır! Yorgunluktan.....
 9. haci

  Dronelar gelecekte önemlerini koruyacak mı

  Gelecek çok uzun bir zaman... O zaman içinde drone lar şu anda akla gelen ve gelmeyen herşeyi yapacaklar.
 10. haci

  Dronelar gelecekte önemlerini koruyacak mı

  Drone ların yaşamımızdaki yeri giderek artacak ve bir gün gelecek onlarsız yaşam imkansız olacak.
 11. Anne sevgisi başka oluyor. İçgüdüsel bir sevgi.. Annenin evlat sevgisi de çok başka aslında.. Anne evlatlarını annelik içgüdüsü ile yetiştiriyor. Bir iki istisnası dışında hemen bütün hayvanlarda annelik içgüdüsü var. Anne çocuklarını o içgüdü ile yetiştiriyor. Benim annem Müslümandı ama benim dini reddetmeme hiç itiraz etmedi ve beni değiştirmeye çalışmadı. Ateist babam bize yakın değildi. https://haci-haci.typepad.com/ozgur_olum/müslüman-anilar-annem/
 12. Ben de Düşünen Hayvan gibi düşünüyorum. Kadınlar bu kadar aciz mi?
 13. haci

  10 yıl sonra tekrar merhaba

  Bana kızıp gidenler de oldu galiba.
 14. haci

  Piri Reis

  Bu güzel bir özet olmuş... Müslüman toplumlarda santral yönetim dejenere olurken ona bağlı toplumlar ilerleyememiş ve geri kalmış. İslam tek sesli bir yönetim tarzı olduğu için düşünce ve inanç özgürlüğü ile nitelikli bir sistem İslam'a eşlik edememiş. Batı sömürgelerden dolayı zenginleşirken bilim ve teknolojiye önem vermeye başlamış ve hızla ilerlemiş. Osmanlının batıyı yakalaması imkansız hale gelince de, şimdiki durum ortaya çıkmış. Şimdiki durumu yakından inceleyerek de Osmanlının neden geri kaldığını ve Avrupa ülkelerinin neden ilerlediğini anlamak mümkündür. Atatürk ilkelerinin uygulanmasına rağmen TC Osmanlının devamıdır. Osmanlı zihniyeti aramızda yaşamaktadır.
 15. haci

  B complex + Omega 3

  Homozigot isen durum ciddi.. Hem annende var hem babanda var.. Farklı bir mutasyonla doğmak istiyorsan onlara kendini yeniden ısmarlamalısın.. Belki bu keresinde farklı bir allelle doğarsın.
 16. haci

  B complex + Omega 3

  B vitamini diye bir vitamin yok. B vitaminleri var. B1, B12 gibi. Bahsettiğin mutasyonu hiç duymadım. Sende var galiba..Çok özel bir mutasyona benziyor.
 17. haci

  Piri Reis

  Haklısın. Çoğu tartışma başlıkla bağdaşmıyor. Başlığın değişmesinde yarar var..
 18. haci

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Üyeliğiniz sonlandırıldı.
 19. haci

  B complex + Omega 3

  Vitaminlerin iki türlü etkisi vardır. Fizyolojik etki ki yalnız normal dozlarda alınan vitaminler için söz konusudur. Farmakolojik etki ki, yüksek ve çok yüksek dozlarda verilen vitaminler için söz konusudur. Fizyolojik dozların zararlı etkileri yoktur. Normal yaşam için gereklidirler. Eksiklikleri zararlıdır. Farmakolojik dozlar bazı spesifik hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Çoğunun yararlı olmadığı anlaşılmıştır. Vitamin tedavisine yalnız onların eksikliklerinde baş vurulmalıdır. Bu da günümüzde son derece ender karşılaşılan bir durumdur.
 20. haci

  Türkiye'ye ne zaman gerçek demokrasi gelecek?

  Bunların hepsi zamanla gerçekleşecek ama biz ve daha birkaç nesil onların meyvasını yiyemeyeceğiz.
 21. haci

  Piri Reis

  İslamsal uygulamalarla Osmanlının geri kalması arasında entrikalı bir ilişki olabilir. Öyle bir neden vardır ki, hem İslamı uygulamada kusurlu ve yetersizdir, hem de Osmanlının ilerlemesinin önüne dikilen bir engeldir. Yani defekt temeldedir. O defektin ne olduğundan emin değilim. Onu araştırmak gerekiyor.
 22. haci

  Piri Reis

  Magnesıa'nın iletilerini zevkle ve heyecanla okudum. Akla hitabediyor. Ayrıca bilimsel ve bazı tarihsel gözlemlerle de bağdaşıyor. Ama Osmanlı'nın geri kalmasında neden olabilirler mi? Pek emin değilim. Yine de dikkate alınmaları gerekiyor. Magnesia'ya göre Osmanlı'nın geri kalmasından İslam direkt olarak sorumlu değil. İslam az çok sorumlu olabilir belki ama Padişahların ve yönetimin ahlaksız, beceriksiz, çocuk ve cahil olması daha önemli. Saray entrikaları ülkenin yönetimini önemli ölçüde aksatıyor. Bu gözlemlerin Osmanlı'nın geri kalmasında ne gibi bir önemi olabillir? Yeterli bir neden midir? Emin değilim. Nedenlerden biri olabilir. Çünkü çöken ve geri kalan yalnız Osmanlı değil. Bütün İslam ülkeleri ve İslam imparatorlukları....
 23. haci

  Piri Reis

  İslam'ın Osmanlının gelişmesinde oynadığı rol elbette basit değil ama, öyle çok karmaşık bir bilmece olduğunu da sanmıyorum. Hepiniz onlardan bazılarına doğru olarak değinmişsiniz. Onların içinde bazıları diğerlerinden daha önemli olabilir. Ben kısaca onlara değineceğim. Bence en büyük sorun Müslüman imparatorluklarında yönetimin santral olması, muhalefete, çeşitli ve farklı düşüncelere yer verilmemesidir. İslam ülkelerinde herşey Allah ve İslam için yapılır. İlginç olarak buna rağmen İslam için yapılanlar onun ve Müslüman toplumların gelişmesi için yeterli olamamışlardır. Hristiyan ülkelerinde Tanrı ve oğlu, son derece geniş, güzel sanatlardan önemli ölçüde yararlanan, sosyal yapıyı geniş bir şekilde etkileyen bir kültürün vazgeçilmez öğesidirler. Hristiyan ülkelerinde Tanrı ve İsa (Jesus) Müslüman ülkelerinde Muhammed'e verilen önemden çok daha fazlası ile mükafatlandırılmışlardır. Muhammed ve Allah bir simge olarak İslam dininin yapısına katılmamışlardır. Aslında bu basit bir eksiklik gibi durmaktadır ama, İslam toplumunun ne kadar ilkel olduğuna da işaret ettiğinden, bence önemli bir gözlemdir. Devam edecek.
 24. haci

  En büyük sır henüz çözülmedi

  İnsanın diğer hayvanlardan farkı aklıdır. İnsandan aklını çıkarın, geride hiç bir şey kalmaz.
 25. haci

  B complex + Omega 3

  Beslenmesi normal olanlar için vitamin takviyesi hem gereksizdir hem de zararlı olabilir.
×