Jump to content

haci

IPBA Mod
 • İçerik sayısı

  33.707
 • Katılım

 • Son ziyaret

haci kullanıcısının paylaşımları

 1. haci

  Şikayet hastalık mı?

  Katılıyorum. Türkiye'deki son gelişmeleri güzel formüle etmişsin.
 2. haci

  Şikayet hastalık mı?

  Evet bu yoruma katılıyorum. Türk köylüsünün ki toplumun yüzde 80'ini oluşturur, çıkarını bilmeyen, şikayet etmeyen, şikayet etmesini bile bilmeyen bir çoğunluk olduğudur. Şikayet genel olarak menfaat sorunudur. Menfaatine dokunulan şikayet etmeye başlar. Şikayet etmiyorsa ya çıkarına hiç dokunulmamıştır ya da dokunulduğu açıkca belli değildir. Ama bizim köylüler çoğu kere çıkarlarına dokunulduğundan bile bihaberdirler. Bir olasılık daha var.. Türk insanının çıkarları diğer toplumların çıkarlarından farklıdır. Onlar için İslam herşeydir.
 3. haci

  Şikayet hastalık mı?

  Değil. Türk halkı fazla şikayet eden bir halk değil.
 4. haci

  Şikayet hastalık mı?

  Şikayet hastalık değil elbette ama sürekli şikayet etmek hastalık... Yerli yersiz sürekli yapılan her şey hastalık olabilir... Gülmek, ağlamak, sinirlenmek, bağırıp çağırmak vb......
 5. haci

  Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

  İlkokuldan beri bildiğimiz Arşimed (Archimedes) kanununun kanun olmaması yanı sıra gerçek bir kuvveti bile simgelememesi çok ilginç...
 6. haci

  Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

  Einstein'a göre çekim gerçek bir kuvvet değil. Yalancı kuvvet... İtilme ise gözlemlenen bir gerçek. İtilmenin bir kuvvet olmasına gerek yok ama bir gerçek olduğu da kesin.
 7. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  İster tanrılı olsun ister tanrısız, dinler doğru yolu göstermezler. Kendi ilkeleri doğrultusunda tavsiyelerde bulunurlar. Onlar da çoğu kere bilimsel değillerdir. Bilimden şaşmayacaksın. Şaşarsan işte böyle zırvalarsın.
 8. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Daha da ötesi felsefe ve din insanlığı aldatır ve yanlışa sürükler.
 9. haci

  Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

  Suya atılan bir cisim kendi hacmi kadar suyun ağırlığına eşit bir kuvvetle aşağıdan yukarı doğru itilir.
 10. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Asıl cehalet bilimin sorulan soruların hepsini cevaplayamayacağını sanmaktır. Bilimin bugün cevaplayamadığı sorular ilerde cevaplanacaklardır. Bundan kesin olarak eminiz. Çünkü bilim her zaman geçmişte sorulan soruların çoğunun cevabını vermiştir. Henüz cevabı verilmeyen sorular da araştırılmaktadır. Onları ilerde yine yalnız bilim cevaplayacaktır. Bilimin yükselişte olmasının insanlığı aldattığını düşünmek safsatadır.
 11. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Burada nedir tartışma konusu yapılan? Mürşit mi, bilim mi? Mutluluk nereden çıktı. Antidepresanlar nereden çıktı. Huzur nereden çıktı. Biz doğru yoldan bahsediyoruz. Mürşit doğru yolu göstermek demek. İnsanlığı doğru yola doğru yönlendirmek demek. Doğru yolu bulan toplumlar mutluluk ve huzura ulaşır veya ulaşmaz. Buna rağmen bilim doğru yoldur. Toplum ne kadar mutsuz ve huzursuz olsa da bilim doğru yoldur.
 12. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Şunu unutma ki somut bilimlerin çok şey olduğu toplumlar, sosyal bilimlere, gelenek ve göreneklere dayanan toplumlardan çok daha ileridir.
 13. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Bilim bize her şeyi mümkün olduğu kadar öğretir. Bir toplumda insanlar günlük yaşamlarında somut bilimlere ne kadar dayanırlarsa o toplum o kadar ileri ve başarılıdır. Somut bilimlerin öğretemediği yerleri sosyal bilimler, din ve felsefe ile doldururuz. Onlar tam anlamı ile bilimsel olmadıkları için toplumlar arasında büyük sosyal farklar vardır. İslam toplumlarında Müslümanlar günlük yaşamlarında sosyal bilimlere, İslam'a ve dinsel gelenek ve göreneklere daha çok yer verirler. Bu durum Müslüman ülkelerin neden geri kaldığının kanıtıdır.
 14. haci

  Fahişelik ahlaksızlık mıdır

  Fahişelik bir meslektir. Her meslekte olduğu gibi fahişelikte de ahlaksızlar vardır. Ama fahişeler onlardan daha ahlaksız değillerdir.
 15. haci

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir

  Doğru yolu bilimden başka bir şey göstermez. Gösterdiğini düşünmek bile salaklıktır.
 16. haci

  Yurt Sevgisinin Kanıtı Nedir?

  Yurt sevgisinin ilginç bir manifestasyonu daha vardır. O da insanın doğduğu yerde yaşamını tamamlamasıdır. Her hangi bir nedenden o yerden uzaklaşmışsa, oraya dönmek için çaba göstermesi ve orası ile olan ilişkisini koparmaması da yurt sevgisinin bir gösterisidir. Bu açıdan bakarsak başka ülkelerde yaşasalar da, insanların çoğunun yurtlarını sevdiği sonucu çıkarabiliriz. Yurt sevgisi insanı doğduğu yere bağlayan bir içgüdü bile olabilir.
 17. haci

  BİYOLOJİ SORU-CEVAP

  Ölen, tükenen, biten canlıdır, canlılık değil. Canlı ölür, canlılık kalır. Ölüm kesin bir son ise, doğada yoktur.
 18. haci

  Yurt Sevgisinin Kanıtı Nedir?

  Yurt sevgisinin güzel bir tanımını yapmışsınız. Ama ben onu sormamıştım. Ben yurdunuzu sevdiğinizi bize nasıl kanıtlayacağınızı sormuştum. Çoğunuz bu soruyu oldukça güzel renkli cümlelerle cevaplamışsınız. Onların sizin gerçek vatanseverliğinizi yansıttığına kesinlikle eminim. Bu konuda benim şahsen sizlerden farklı bir cevabım yok. Dün müzik dinlerken klasik ve popüler batı müziğini çok sevmeme rağmen yerel türküler dahil bütün Türk müziğinden asla nefret etmediğimi farkettim. Bu sevgiyi biraz daha deşince her türlü Türk müziğini sevdiğim gerçeği ile karşılaştım. Onların arasında bir ayrım yapıyordum ve bazılarını diğerlerinden daha çok seviyordum belki ama, sevmediğim Türk müziği yoktu. Müziğimiz kültürümüzün bir parçası olduğuna göre, ben kültürümüzü seviyordum. Bunu daha önce hiç düşünmemiştim. Kültür nedir? Kaç çeşittir? Sevilir mi? Yoksa olduğu gibi kabul mu edilir soruları canlandı gözümde. Ama bu soruları yanıtlayacağıma önce Türk müziği sevgisinin bendeki kökenini araştırmak istedim. Neden Türk müziğini seviyordum. Olsaydı Türk resim sanatını da sevecek miydim? Diğer kültürel etkinlikler için de aynı durum söz konusu muydu? Onları da seviyor muydum?Batı ile karşılaştırınca bizde olmadıkları için benimsemediğimiz ve dolayısıyla kabul etmediğimiz çeşitli kültürel etkinliklerimiz aklıma geldi. Onların bizde olmamasından çok mu rahatsız oluyordum. Olmalı mıydım? Onların bizimkilerden farklı olması daha üstün oldukları anlamına mı geliyordu? Mevcut kültürel etkinlikleri yakından inceleyince böyle bir durumun söz konusu olmadığını gördüm. Bu konuda çok şeyler söylenebilir ama tartışmayı uzatmanın bir anlamı yok. Ben şöyle bir sonuca vardım. Kültürünü seven ve bilen yurdunu da seviyordur.
 19. Sana ABD halkının nasıl ve neden özgür olduğunu anlatmam imkansız. Senin de anlaman imkansız. Yukardaki ileti bunun basit bir örneği.
 20. haci

  BİYOLOJİ SORU-CEVAP

  Doğada ölüm yoktur. Canlılık sürekli bir süreçtir.
 21. ABD halkı yalnız senden değil senin olduğun ve olacağın her bireyden çok daha özgürdür. O kadar özgürdür ki ABD halkı, senin onu tahayyül etmen bile mümkün değildir.
 22. Bir insanın ülkesini sevdiğinin kanıtı nedir? Seviyorum demesi yeterli midir? Yurdunu sevdiğine bizleri de inandırması için ne yapmalıdır?
 23. haci

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Köyden kente göçün Türkiye’de ki kadar başka ülkelerde olduğunu sanmıyorum. Düşünen Hayvan... Sen biraz daha düşün Düşünen Hayvan... Çin'de 300 milyon köylü kısa zamanda kente göçmüştür. Dünyanın en büyük göçü odur. Onun dışında sen haklı olabilirsin.
 24. haci

  Türkiye'den umudunuz var mı?

  Arada bir ben de umudumu yitiriyorum ama son seçimler ilerde demokrasinin yerleşebileceğine işaret ediyor. Demokrasi ile birlikte insan haklarının da geleceğini ümit ediyorum.
 25. haci

  Halk iyiyi hak ediyor mu?

  Doğru bir gözlem. Bizim kültürümüz böyle. Yakın bir gelecekte de değişmeyecek.
×
×
 • Yeni Oluştur...