Jump to content

Yaşasın Şeriat

Recommended Posts

• İleti 173
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim ukalalığımda diğer negatif özelliklerimde gerçek değil. küfür ve hakaretleri bile cümlelerimi süslesin diye yazdıklarıma sonradan editörde ekliyorum :)

süsleme sanatında estetiklik olmalı bence...

gerçek olmadığını biliyoruz sırf hakaret etmek için yazıyorsun.. :D:ph34r:

hem kendin gibi yazsan daha iyi olmaz mı??

Sitelerde Paylaş

benim ukalalığımda diğer negatif özelliklerimde gerçek değil. küfür ve hakaretleri bile cümlelerimi süslesin diye yazdıklarıma sonradan editörde ekliyorum :)

süsleme sanatında estetik olmalı bence...

gerçek olmadığını biliyoruz sırf hakaret etmek için yazıyorsun.. :D:ph34r:

hem kendin gibi yazsan daha iyi olmaz mı??

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aslında bu hakaret işinide anibal'den öğrendiğim bir taktik nedeniyle uyguluyorum. ben eskiden düzgün ve ikna edici yazardım ama beş para etmezdi. adamın tartışmalarını izledim sonra, fikirlerini küfürle öyle bir benimsetiyor ki karşıya , karşıdaki sesini çıkaramıyor. bende iyisi mi bir gavur olayım dedim, anibal tarzı tekniğe başvurayım dedim. sonra küfürbaza çıktık. yani duygusal küfretmiyorum, anibal'in duygularıyla çoşkunluklarıyla yaptığı şeyi iletilerime teknik bir süs olarak ekliyorum. sonra daha verimli oluyor, forumdaki popularitem, saygınlığım artıyor :)

yani bütün bu küfür tekniğini anibal hocama borçluyum, kendisini anıyorum burada. ("kaz kafalı moron" "beyinsiz eşşek" tarzı laflar anibalin gözümde en klas küfürleridir)

Sitelerde Paylaş

işine gelmediği için kuran birebir allah sözü değildir ilhamla muhammed yorumlamıştır diyenleri görmemen doğaldır forumda az daha dolaş

yani vahiyle ilgili o iletiyi bana değil onlara göstermen gerek

Bak ilk konuşmada dedinki,Kuran'ın Allah kelamı olmadığını savunan müslümanlar var.Onlar müslüman değildir.İlhamla gelmiyor.Vahiy ona rüyasında geliyor.Yada uyanıkken fakat o an dünya ile bağlantısı kesiliyor.Vahiy direk olarak kalbbine iniyor.Aralarındaki geçen şey sohbet değil..

insanın özgür iradesi kader kavramı ile çelişir özgür iraden varsa git ateist ol:))

Bu benim özgür irademe bağlı gidip ateistte olabilirim.Bak şuandan itibaren ben Allah'ın varlığına inanmıyorum desem(Haşa)bir ateist olurum.İstesem derim.Benim bunu diyip demiyeceğimi Allah Teala bilir.Fakat özgür iradeye bırakır.

Kader konusu imanın şartlarının en kafa karıştırıcı konusudur.

ateist dediğin gibi demekki sonunda bir çıkar allah rızası sevap falan düşünmeden burada yazıyorsa bunda da bir erdem vardır ama sen görmezsin göreceğini de sanmam

Bak Allah rızası bir çıkar değildir.Nasılki senin sınıf öğretmeninin onca öğrencinin içinde seni onlardan daha çok sevmesini istemen gibi.Bundada bir çıkar yoktur.Şimdi gidipte notunu yüksek verir diye öyle ister demeyin.Bu bir sempati meselesi.

burada aklı başında yazan kimseyle alay edilmiyor ama konu din allahsa sonuçta dalga geçer gibi yazılanları da görmezden gelemezsen ben yazmamanı tavsiye ederim sinirleri bozulan sen olursun

Haklısın..

ama sende de benim anlamadığım şu

imanlı biri çok sakin olmalı

maşallah sende çook fazla stres var

Bundada haklısın.Ama tabiri caizse adamlar dinden çıkarıyor.Acaip sinirleniyorum.Avatarımda lafzullah olmasa küfür edicek kıvama geliyorum.

Daha ağır başlı olmam gerektiğinin farkındayım..Ama ya öyle ya böyle sonuçta İslamiyeti savunuyorum..

Sitelerde Paylaş

Bu benim özgür irademe bağlı gidip ateistte olabilirim.Bak şuandan itibaren ben Allah'ın varlığına inanmıyorum desem(Haşa)bir ateist olurum.İstesem derim.Benim bunu diyip demiyeceğimi Allah Teala bilir.Fakat özgür iradeye bırakır.

Kader konusu imanın şartlarının en kafa karıştırıcı konusudur.

"Allah'ın yapmamı ve/veya seçmemi istemediği bir şeyi ona rağmen yapmayı seçip yapabilir miyim?"...

A.) Yapabilirim

B.) Yapamam

C.) Bu soru zor

D.) Kıvırtmam lazım ama nasıl?

E.) Hiçbiri

Sitelerde Paylaş

B) Yapamazsın.

Hani iradem vardı... Allah bana irade vermişti... Bu durumda, yapılan bütün kötü şeyleri de (tecavüz, cinayet, hırsızlık, gasp vs) aslında yaratılanlar değil Allah yapmış oluyor... Neticede yaratılanın seçme ve yapma hakkı aslında yokmuş...

Sitelerde Paylaş

Hani iradem vardı... Allah bana irade vermişti... Bu durumda, yapılan bütün kötü şeyleri de (tecavüz, cinayet, hırsızlık, gasp vs) aslında yaratılanlar değil Allah yapmış oluyor... Neticede yaratılanın seçme ve yapma hakkı aslında yokmuş...

Olmuş olan ve olacak olan herşeyi ezellerin ezelinde takdir ve irade eden Allah'tır; bu bakımdan fiilerin yaratıcısı Allah, fakat fiillleri yapıp yapmamak hususunda malik oldugu cüz'i irade sebebiyle mes'ul faili de insandır. Bir hadiseyi yapıp-yapmamak hüriyetini kuluna verdiği halde yine o hadiseyi kendi mutlak iradesine bağlamış olmak gibi aklın alamayacağı ve tasavvur edilemez gibi duran bu tezatların toplayıcısı olan kudrettir ki, bizzat Allah'tır.Allah'ın eşref-i mahlukat olarak yarattığı insana fiillerinde hürriyet tahsis etmesindeki ve aynı zamanda tüm fiillerin maliki ve yaratıcısı olmasındaki derin ve hudutsuz sırrı kavrayabilmek, Allah'ı kavramak demektir.Bu ise muhaldir; kavranabilen hiçbir şey Allah olamaz.

Sitelerde Paylaş

Olmuş olan ve olacak olan herşeyi ezellerin ezelinde takdir ve irade eden Allah'tır; bu bakımdan fiilerin yaratıcısı Allah, fakat fiillleri yapıp yapmamak hususunda malik oldugu cüz'i irade sebebiyle mes'ul faili de insandır. Bir hadiseyi yapıp-yapmamak hüriyetini kuluna verdiği halde yine o hadiseyi kendi mutlak iradesine bağlamış olmak gibi aklın alamayacağı ve tasavvur edilemez gibi duran bu tezatların toplayıcısı olan kudrettir ki, bizzat Allah'tır.Allah'ın eşref-i mahlukat olarak yarattığı insana fiillerinde hürriyet tahsis etmesindeki ve aynı zamanda tüm fiillerin maliki ve yaratıcısı olmasındaki derin ve hudutsuz sırrı kavrayabilmek, Allah'ı kavramak demektir.Bu ise muhaldir; kavranabilen hiçbir şey Allah olamaz.

Bu sözde açıklamanın felsefi yönden ipe sapa gelir bir tarafı yok.. İrade ya vardır ya da yoktur; bunun ortası, küçüğü, büyüğü olmaz... İslam kelamcılarının içine düştükleri içler acısı durumun aslında bir özetini yapmışsın... Büyüğü olmadı küçüğünü verelimle sadece kendine güldürürsün bu işe hakim olanları... Aslında açıklama kısaca "aklınızın bu işi almadığı ve açıklayamadığınız" değil mi?.. Öyleyse niye "İslam akıl ve mantık dinidir" deniliyor?.

Kadere iman edip, onun Allah'ın bir ilahi sırrı olarak kabul etmek her hayırlısıdır.

D.) şıkkı yani... İşte İslam budur aslında... Kıvırtmaya çalışma sanatı...

Sitelerde Paylaş

Bu sözde açıklamanın felsefi yönden ipe sapa gelir bir tarafı yok.. İrade ya vardır ya da yoktur; bunun ortası, küçüğü, büyüğü olmaz... İslam kelamcılarının içine düştükleri içler acısı durumun aslında bir özetini yapmışsın... Büyüğü olmadı küçüğünü verelimle sadece kendine güldürürsün bu işe hakim olanları... Aslında açıklama kısaca aklınızın bu işi almadığı değil mi?.. Öyleyse niye "İslam akıl ve mantık dinidir" deniliyor?.

Aklın almadığı o kadar çok şey var ki. Müslümanlar salt akıl ve mantıkla kavrayamadığı duygularda, Resulün ipine sarılır. İmam Gazali Hazretlerinin mükemmel bir tesbiti vardır bu konuda. "Aklımı gerdim, gerdim, kopacak kadar gerdim ve gördüm ki, akıl sınırlıdır ve ötesine yol verici değildir. Resulün ruh feyzine sığındım, teslim oldum ve kurtuldum." İslam olay bu kadar basittir.

Sitelerde Paylaş

Aklın almadığı o kadar çok şey var ki. Müslümanlar salt akıl ve mantıkla kavrayamadığı duygularda, Resulün ipine sarılır. İmam Gazali Hazretlerinin mükemmel bir tesbiti vardır bu konuda. "Aklımı gerdim, gerdim, kopacak kadar gerdim ve gördüm ki, akıl sınırlıdır ve ötesine yol verici değildir. Resulün ruh feyzine sığındım, teslim oldum ve kurtuldum." İslam olay bu kadar basittir.

İslam alemini bitirenlerin önde geleni Gazali'dir zaten...

Sitelerde Paylaş

İslam alemini bitirenlerin önde geleni Gazali'dir zaten...

Yanlış bildiğin bir nokta daha. Şunu diyebilir misin hiç? Diyelim Atatürk Türkiye Cumhuriyetini kurdu. Ondan sonra da çöküşe geçti. Örneğin sistemin en iyi bir şekilde kuran ve yöneten Atatürk'ten sonra devlet çöküşe geçtiyse bu Atatürk'ün mü suçu olur? Aynı şeyde İmam Gazali Hazretleri için geçerlidir. Kimse onu anlamaya çalışmadan İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntılarda onu suçlarlar. Senin suçlamanda ona benziyor.

Sitelerde Paylaş

Külli irade ve cüzzi iradeyi basit bir örnekle anlamaya çalışalım:

Gazetede bir iş ilanı:

2 dil bilen, diksiyonu düzgün, üniversitenin ekonomi bölümü mezunu, 3.000 TL maaş ve sigorta.

Yukardaki vasıflar sizde varsa gelin görüşelim.

Şimdi sende bu vasıflar varsa git görüş, çoğu insan 3000 TL maaş almak ister. Bu cüzzi iradedir. Ama Patron şartları sıralamış, bu şartlar yoksa ne kadar istesen bu iş olmaz. Bu da külli iradedir. Bu işi kapmak istiyorsan 2 dil ve ekonomi okuman lazımdır. Yok öyle armut piş ağzıma düş.

Sitelerde Paylaş

Her şeyi çok güzel açıkladın da yanlış bilen benim öyle mi?... Burada size temel felsefe eğitimi veriyorum sadece... Böyle yazıp yazıp buraları okuyan insanları daha fazla kendinize güldürmeyin bence..

Felsefe,hakikati başı boş bir merkezden yola çıkarak,sayılar boyunca ‘bir çok’ da aramanın;din ise,onu,tam bağımlı olarak ‘Tek’i de bulduktan sonra ‘birçok’ da tefekkür etmenin müessesesi…Bu bakımdan,din ve felsefe,biri şimale ve öbürü cenuba doğru iki zıd hareket…Ve elbette ki,İslamiyet’çe kıymet hükmü bu…Felsefe,hakikati bulmanın değil,ancak birbirinin yanlışını bulup çıkarmanın ve ebediyen hakikatten mahrum kalmanın aleti…

Bence felsefeyle gitmesen daha iyi olur.

Sitelerde Paylaş

Külli irade ve cüzzi iradeyi basit bir örnekle anlamaya çalışalım:

Gazetede bir iş ilanı:

2 dil bilen, diksiyonu düzgün, üniversitenin ekonomi bölümü mezunu, 3.000 TL maaş ve sigorta.

Yukardaki vasıflar sizde varsa gelin görüşelim.

Şimdi sende bu vasıflar varsa git görüş, çoğu insan 3000 TL maaş almak ister. Bu cüzzi iradedir. Ama Patron şartları sıralamış, bu şartlar yoksa ne kadar istesen bu iş olmaz. Bu da külli iradedir. Bu işi kapmak istiyorsan 2 dil ve ekonomi okuman lazımdır. Yok öyle armut piş ağzıma düş.

Arkadaşım "irademin olması" demek, "Allah istemese bile o şeyi tercih etmek ve yapabilmek" demektir ki bu da "uluhiyyet" anlamına gelir.. Aksi durumda ise zaten iradem yoktur ve bu durumda da hiçbir şeyden sorumlu tutulamam ve masiva'daki tüm kötülüklerin de sorumlusu Allah'tır... Bu basit ve yalın açıklamayı anlayın artık... Mert olun biraz... İradenin büyüğü küçüğü olmaz; eğer varsa ben de ilahım, yoksa da sorumlu değilim...

Sitelerde Paylaş

Felsefe,hakikati başı boş bir merkezden yola çıkarak,sayılar boyunca ‘bir çok’ da aramanın;din ise,onu,tam bağımlı olarak ‘Tek’i de bulduktan sonra ‘birçok’ da tefekkür etmenin müessesesi…Bu bakımdan,din ve felsefe,biri şimale ve öbürü cenuba doğru iki zıd hareket…Ve elbette ki,İslamiyet’çe kıymet hükmü bu…Felsefe,hakikati bulmanın değil,ancak birbirinin yanlışını bulup çıkarmanın ve ebediyen hakikatten mahrum kalmanın aleti…

Bence felsefeyle gitmesen daha iyi olur.

Şimdi de çuvallayınca felsefeye pislik atmayalım istersen... :) "Felsefe", "düşünmek ve kafayı kullanmak", "din" ise "verilen hazır dogmaları 1500 sene sonra bile üzerinde düşünmeden kabul etmektir"... İslam kelamcıları felsefeyi bile özgür bir beyinle değil ama "acaba kıvırtabilir miyiz" diye tahsil etmişlerdir bu arada... Ama tabii nafile gördüğün gibi... Önce beyini özgürleştireceksin ve bak ondan sonra nasıl aydınlanacak her şey...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...