Jump to content

CFL Ampuller Klasik Ampullere Karsi

Recommended Posts

cfl-vs-incandescent.jpg

Buyuk umutlar ile piyasaya cikan, buyuk enerji tasarrufu saglayacagi vaatleri ile hukumetler tarafindan tesvik ve destek goren cfl ampuller acaba bu beklentiyi karsilayabiliyorlar mi? Klasik ampuller ile karsilastirildiklarinda bizlere uzun vadede gercekten bir kazanc sagliyorlar mi?

Peki biz bu konuya bakis acimizi konumlandiriken, butun manipulasyonlardan, onumuze konanlardan uzak bir sekilde bilgiye dayali bir fikir edinebildik mi?

Butun bu sorulara bu baslik altinda cevapar arayabiliriz, tabi ilgilenen arkadaslar olursa.

En temel ihtiyaclarimizdan birisi olan aydinlanma icin onumuze konan ve bize tasarruf sagladigi iddia edilen cfl ampulleri hic sorguladik mi?

Ben cevap verirsem bu soruya, sorgulamadim. Buyuk bir kampanya ile onume konani sadece kabul ettim, ayiptir benzetmesi aynen bir zamanlar ailemin buyuk kampanyasi ile onume konan dinim gibi :) Bunun dogru olup olmadigini ne arastirdim nede test ettim acikcasi. Belki surekli bir yerden digerine tasiniyor olmam bunu uzun bir zaman dilimi icerisinde test etmeme imkan vermedi ama hic aklima gelipte arastirma ihtiyaci duymadim, ta ki birkac gun oncesine kadar. Ogrendiklerim bu konudaki fikrimi degistirmeye yetecek acikliktaydi.

Bunlara gecmeden once, aramizda bu konu hakkinda bilgiye dayali bir fikri olan var mi?

Bakalim aramizda ne cevherler varmis, yada hic varmiymis :)

Sitelerde Paylaş

cfl-vs-incandescent.jpg

Buyuk umutlar ile piyasaya cikan, buyuk enerji tasarrufu saglayacagi vaatleri ile hukumetler tarafindan tesvik ve destek goren cfl ampuller acaba bu beklentiyi karsilayabiliyorlar mi? Klasik ampuller ile karsilastirildiklarinda bizlere uzun vadede gercekten bir kazanc sagliyorlar mi?

Peki biz bu konuya bakis acimizi konumlandiriken, butun manipulasyonlardan, onumuze konanlardan uzak bir sekilde bilgiye dayali bir fikir edinebildik mi?

Butun bu sorulara bu baslik altinda cevapar arayabiliriz, tabi ilgilenen arkadaslar olursa.

En temel ihtiyaclarimizdan birisi olan aydinlanma icin onumuze konan ve bize tasarruf sagladigi iddia edilen cfl ampulleri hic sorguladik mi?

Ben cevap verirsem bu soruya, sorgulamadim. Buyuk bir kampanya ile onume konani sadece kabul ettim, ayiptir benzetmesi aynen bir zamanlar ailemin buyuk kampanyasi ile onume konan dinim gibi :) Bunun dogru olup olmadigini ne arastirdim nede test ettim acikcasi. Belki surekli bir yerden digerine tasiniyor olmam bunu uzun bir zaman dilimi icerisinde test etmeme imkan vermedi ama hic aklima gelipte arastirma ihtiyaci duymadim, ta ki birkac gun oncesine kadar. Ogrendiklerim bu konudaki fikrimi degistirmeye yetecek acikliktaydi.

Bunlara gecmeden once, aramizda bu konu hakkinda bilgiye dayali bir fikri olan var mi?

Bakalim aramizda ne cevherler varmis, yada hic varmiymis :)

Benim tuhafıma gitti, abimin bütün evi sarı 100 woltluk ampüldü ve her yeri yakarlardı genelde, bizimse genel olarak sadece salon ve mutfak yandığı halde iki misli olmasada ona yakın fatura gelirdi, şüphelenmiştim bir ara. Diğer şeyleri yani çamaşır makinesi, süpürge gibi elektrik aletlerinide hemen hemen aynı hatta onlar daha sık kullanırlardı. Ev tesisatı yani kablolar eski oluncada çok elektrik yakar diye duydum ve bizimki bayağı eskiydi her ay lamba patlatırdı o derece eski, belki bu nedenlede fatura kabarık geliyordur bilemeyeceğim uzman değilim..
Sitelerde Paylaş

Bu ampullerin gerçek anlamda tasarruf sağladığı ile ilgili bir kuşkum yok, ama tek şartla.O sart da sahtesini almamak. Bu ampullerin orijinallerinin 5 yıl dayandığı söyleniyor.

Amma velakin piyasada sahte pazar oluşmuş durumdadır. Üstelik de çok fahişfiyatlara satılıyorlar ve halk da kanıyor.

Ve sonuç da hiçbir tasarruf sağlanamıyor malesef.

Sitelerde Paylaş

@yahya merak ettim o bahsettiğin bilgileri

Ilk bilgiye aslinda siz gozlem yoluyla ulasmissiniz. Evet, cfl ampullerin yer yer 10000 saate kadar omurleri oldugu soyleniyor, ancak durum gercekte pekte boyle degil. 10000 saat omru oldugu iddia edilen cfl ampuller, 1000 saat omru oldugu iddia edilen klasik ampullerden yer yer daha cabuk omrunu tamamlayabiliyor.

Burada mythbusters yine akla zarar bir deney ile cikiyor karsimiza fakat bizim ilgilendigimiz aslinda deneyin sonucu degil, 10000 saatlik omru oldugu iddia edilen cfl ampulun, 1000 saatlik bir deneyi tamamlayacak kabiliyete sahip olmamasi.

https://www.youtube.com/watch?v=qgM0N7GD5Ic

- Cfl ampuller her kapama/acmanin ardindan omrunu kisaltiyor. Yani evdeki bircok alan icin oldukca kullanissiz. Sizin banyonuzda gozlemlediginiz gibi.

- Bu ampuller civa icermekte. Evin icerisinde herhangi bir kaza sonucu sagliginizi direk tehdit etme potansiyelini gectim, duzgun geridonusumu yapilmaz ise dogaya zehirli atik salinimina sebebiyet vermekte.

- Klasik ampuller iddia edilene cok yakin lumende aydinlik saglarken, cfl ampuller iddia edilenden bir hayli dusuk kaliyorlar (klasik ampul: iddia edilen 1000 lumen / gercekte 975 lumen | CFL ampul: iddia edilen:1200 lumen / gercekte: 900 lumen)

- Butun bu rakamlar cfl ampulun kalitesine (yani odediginiz paraya) bagli olarak artmayacak aksine dusecektir. Fakat klasik ampulun kalitesine bakmaksizin elde edeceginiz cikti asagi yukari sabit kalacaktir.

Aslinda sorun butun bunlar degil. Sonucta cfl ampullerin daha az enerji tukettikleri inkar edilemez bir gercek, bu acidan dogru kullanildiginda faydali bir teknoloji oldugu muhakkak. Fakat yukarida bahsini ettigimiz butun bu yanlis bilgiler yuzunden kamuoyu yaniltilmakta, ayni yanilgiya devletler ve merkezi hukumetlerde dusmekte, bu teknolojiye tesvik verilmekte hatta klasik ampuller yasaklanmakta ve bu durum haksiz rekabete sebebiyet vermekte, ortaya efektif olmayan, sadece kendimizi kandirdigimiz enerji tasarruf politikalari cikmakta diye dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...