Jump to content

kaanuni

Normal Üye
  • İçerik sayısı

    75
  • Katılım

  • Son ziyaret

kaanuni kullanıcısının paylaşımları

  1. kaanuni

    Bir Ateist,Müslümana Aşık olabilir mi?

    Baş açık laik müslüman belki, veya kliseye gitmeyen hristiyan, ıstakoz veya domuz yiyen yahudi... olabilir. Ateistler sanıldığı kadar az değil. Çoğunluk kendini kolay kolay belli etmiyor. Sonuçta normal insanlar, en azından benim çevrem, günlük hayatlarında çok nadiren din konuşuyor.
  2. Bu yazıda beni en çok rahatsız eden şey, kare top denmesi. Ya hiç kare top olur mu? Kare dediğin iki boyutlu bir cisim, küp ise top değil. Şunu kırmızı ve beyaz toplar diye anlatmak varken... Başka problemler de var yazılanda tabi, en somurtanı 1/10^50'ye 0 denilmesi, ancak kurulan mantık tamamen yanlış değil. Ben bunu kısaca şöyle açıklıyorum: Sayısalda 6 kolonlu bir biletin kazanma ihtimali 14 milyonda birdir. Ancak her hafta değilse bile, iki üç haftada bir birileri sayısalı kazanır. Hatta sayısal iki hafta üst üste sadece 5 milyon farklı bilet satılmasına rağmen devretmeyebilir. Tekrar tekrar tekrarlamak lazım, birşeyin ihtimali düşük diye imkansız değildir.
  3. kaanuni

    Müzikle Açalım

  4. kaanuni

    Arsenik materyalizmin ezberini bozdu

    Yazdıklarınız açık seçik yalan. İşinize geldiği için inanıyorsunuz.
  5. kaanuni

    Sigara

    Alan Carr'ın kitabı işe yaradığına göre bu video da iyi olabilir. Birazını izledim, kitapla neredeyse bire bir gidiyor. Ancak kitap 200 sayfa. Film daha kısa yani. Kitap ile iki kere bıraktım ben sigarayı. En son 16 gün önce bıraktım, hala iyi gidiyor. Zor kısmı geçti bitti. O yüzden kitabı kesin tavsiye ederim herkeze. Tekrar başlarsam video'yu da değerlendiririm.
  6. kaanuni

    Müzikle Açalım

    Hehe daha sansürsüz bir versiyonu vardı bunun, youtube'da olamıyacağı için kendi internet sitesinden giriliyordu. Ama bulamadım geçen gün, sanırım kapatmışlar artık. Bu da başka bir cins sapık müzik: http://www.youtube.com/watch?v=abw1nhuB2KA
  7. kaanuni

    en iğrenç millet türkler dedi

    Hatırlayan varsa Danimarkadaki Muhammed karikatürlerine tepki olarak İranlılar anti-semetik karikatür yarışması düzenlemişlerdi. İsrailliler ise İranlılara tepki olarak anti-semetik karikatür yarışması düzenlemişlerdi (biz kendimizle daha iyi dalga geçeriz diyerekten).
  8. kaanuni

    en iğrenç millet türkler dedi

    Eğer doğru cevabı gerçekten biliyor ise, çok gereksiz bir şey yapmış adam. Politik en iyi karar doğru cevabı vermek olurdu. Aklı salim hiç bir Musevi'nin sorunun cevabının doğru verilmesine alınmaması lazımdı. Sonuçta Voltaire'in lafı. Ayrıca Museviler (en azından fundementalist olmayanları ve ateist olanlar) oldukça soğukkanlıdır, devamlı kendileriyle dalga geçerler. Eğer adam gerçekten de söylediği gibi Museviler'in bizden daha alıngan olduğunu düşünüyorsa, aslında bu bize bir iltifattır. Ama ırkçılardan oy toplamak için söylemiş ve şimdi kıvırtıyor da olabilir. Bir de tabi, soruyu aslında yanlış bilmiş olup, cahil gözükmemek için şimdi yalan söylüyor olma ihtimali de var (sonuçta adam'ın yalancı olduğu belli). Doğrusu ben de Voltaire'in böyle bir lafı olduğunu bilmiyordum ve tahmin et deseler ben de Türk dediğini tahmin ederdim. Gerçi bu durumda da aslında bildiğini söylemek biraz saçma bir haraket. Ben olsam bilmediğimi ve tahmin yürüttüğümü itiraf ederdim. Bundan çıkacak politik zararın ırkçı gözükmenin politik zararından daha az olacağını düşünüyorum. Tabii avrupa değişiyor, sağa kayıyor, son cümle yanlış olabilir.
  9. kaanuni

    NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

    Ben yaratıcı(lar) ve diğer tanrı(lar) hakkında agnostiğim. Yanlız varlığından haberim olan bütün dinlerin yalanlar üstüne kurulmuş sömürü sistemleri olduğunu biliyorum. Ölümden sonrasını hiç kasmıyorum, bu dünya için yaşıyorum, gerçeği doğada arıyorum, ahlaki değerlerimi rasyonel değerlendirmeler sonucunda geliştiriyorum. Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı konusunda сiddi bir yorum yapacak kadar bir bilgim yok (ancak tahminim yaşamış olduğu). Zaten İslam'a inanmadığım için, Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı umrumda da değil. Erken İslam tarihi ilgimi çekmediği için, vaktimi de bunu araştırarak heba etmiyorum.
  10. kaanuni

    Wikileaks Bombayı Patlattı!

    2009'da Londradaki G20 toplantısında İsviçre, Monaco, Cayman Adaları gibi vergi cennetlerinde (ve tabiki de diğer ülkelerde de) numaralı (sahibi gizli) hesapların elimine edilmesi için antlaşmalar imzalandı. Özellikle Obama vergi cennetlerinin kollarını büküp kıstırmaya başladı. Ancak Credit Suisse'te çalışan bir arkadaşım Türkiye hükümetinin yakın bir zamanda İsviçredeki hesapların üzerine gitmesini pek muhtemel görmüyordu. Neden olduğu şimdi çok aşikar oldu. Benim çok merak ettiğim, bizim vatandaşın "çalıyor ama iş yapıyor," mantığının hala devam edip etmediği.
  11. kaanuni

    İtiraf ediyorum ateistim

    Ben akraba ve arkadaşlarımdan asla saklamadım. Ancak yeni tanıştığım insanlar genelde herhalde müslüman olduğumu tahmin ediyorsa da düzeltmiyorum. İnsanlarla, "merhaba, ben allaha inanmıyorum," diye tanışmıyorum, ama biri sorarsa da müslümanmış numarası yapmıyorum. Tabi benim için kolay böyle olmak, ailemde, çevremde bir baskı yok. Herkezin benim kadar rahat olmadığını biliyorum. Dawkins geçenlerde, bir televizyon programında, yine ateistler ortaya çıksın çağrısında bulunmuştu. Türkiye için geçerli midir söyledikleri bilmiyorum. Nerede gördüğümü hatırlamıyorum (galiba bill maher'ın programı) ama az çok aşağıdaki ile aynı şeyi söylüyordu
  12. kaanuni

    Wikileaks Bombayı Patlattı!

    Wikileaks genelde herkezin zaten bildiği şeyleri doğruluyor. Bu son çıkan belgeler de aynı. Tabi yine de yaptıkları önemli. Assange bence müthiş bir insan.
  13. kaanuni

    İçki

    Alkol aşırı tüketildiğinde sağlığa zararı olabilir, bağımlılık riski olabilir ancak alkol yasaklanınca: 1- İnsanlar yine de alkol içmeye devam ediyor 2- Yasak olmasına rağmen üretilen alkol yasak birşey denetlenmediği için sağlığa çok daha fazla zararlı olabiliyor 3- Aşırı alkol içen insanlar olmaya devam ettiği gibi bunların sağlık sistemine getirdiği ek yük, alkol üzerindeki vergiler ile değil içen içmeyen herkezin cebinden çıkıyor. 4- Alkol ve uyuşturucu kullanmanın yasal riskleri eşitlendiği için bazı insanlar alkol içeceğine eroin, hap ve kokain kullanıyor. (bkz İran) 5- Organize suç örgütleri zengin oluyor, vahşet suçlarında artış gözleniyor (bkz. prohibition zamanı ABD) Ayrıca ben içiyorum, sana ne zararı var? Ben senin özel şeylerine karışıyor muyum? Gelelim tavsiyelerime: Vodka: Absolut, Ruski Standard Whisky (Single Malt, Islay): Lagavulin, Laphoraig Whisky (Blended): Johny Walker Green Label Bourbon (Kentucky): Woodford Reserve, Maker's Mark Bira (pils): Budvar, Becks, Heineken (yanlız bunu hollanda da fıçıdan içmeniz lazım) Bira (weiss): Paulanner, Franziskaner Şarap konusunda pek bir tavsiyem yok. Tek söyleyebileceğim şey, Almanyadayken aldığım şarapların 2-5 euro arasında olanlarının 10-20 euro arasındakiler kadar iyi olabildiği. Fiyat ancak 100 doların üstüne çıkınca şarabın kalitesinde ciddi bir artış oluyor. Şahsen ben zaten fazla anlamadığım için kıyamıyorum okadar paraya, ancak amcam'ın aldıklarından tadıyorum, gerçekten çok farklı pahalı şaraplar var. Mesela bir chile chardonnay'si almıştı, içiyorsun, yutkunduktan sonra sanki ağzında 20 çeşit meyve patlamış gibi oluyor, hiç alkolle alakası yok sırf tadı insanı mest ediyor, gülümsemeden edemiyorsunuz. Ama isim sorarsan söyleyemem.
  14. kaanuni

    Sigara

    İstisnalar elbette olabilir ama kuralı bozmaz. Türkiye için bir sayı bulamadım, ama ABD'de sigara içenlerin yaklaşık %90'ı 18 yaşından küçükken başıyor, ortalama başlangıç yaşı da 13. Kuzenine yazık olmuş, inşallah bırakır.
  15. kaanuni

    Sigara

    Hepimiz böyle başladık Everest. Vücut insan ilk sigara içtiğinde bunu (haklı olarak) zehir olarak algılıyor; zehrin zararını azaltmak için nefesin kesiliyor ve öksürüyorsun. Ancak insan ergenlik çağında başlarsa, dahil olma, kool olma isteği daha kuvvetli olduğu için vücudun tepkisine rağmen içmeye devam ediyor ve vücut bir süre sonra dumana alışıyor, hatta dopamine bağlantısı kurulduğu için tadı güzel gelmeye başlıyor. Ergenlik çağından sonra sigaraya başlayan pek kimse yoktur sanırım.
  16. kaanuni

    Yapay zeka, duygular ve canlılık...

    Şunun şurası 10-20 seneye kadar belli olacak neyi yapıp neyi yapamadığımız. Esas merak ettiğim ozaman bu adamlar nasıl kıvırtacaklar?
  17. kaanuni

    Müzikle Açalım

    Eels!
  18. kaanuni

    Eric Cantona'dan kansız devrim formulü

    Kısa Cevap: Olmaz. Uzun Cevap: 3-10 milyon dünya vatandaşı gölde bir damla su. Ancak konuyu sırf Türkiye için inceleyelim isterseniz. Eğer bir şekilde 3-10 milyon Türk vatandaşı organize edilecekse; bankaların da bu organizasyondan illa ki haberleri olur. Eylem'in yapılacağı gün tatil yaparlar. Tatil'den sonra da bir süre ortalık sakinleşene kadar nakit işlemleri yavaşlatılır ve limit düşürülür; havaleler, kredi kartları normal işlemeye devam eder. Bir süre sonra eylemcilerin hevesi kaçar. Kısacası tasvir edilen tarzda bir eylem yapılamaz. Ancak varsayalım ki 3-10 milyon insanın bütün para işlerini nakit yapmaya ikna ettiniz, yavaş yavaş bütün paralarını bankalardan çektiler. Sonuçlar ne olabilir? 1.Enflasyon düşer, aşırı koşullarda deflasyon başlar: Bankalar parayı zamana bölüp para stoğunu çoğaltırlar. Dolayısıyla nakit çektiğinizde para stoğu azalır. Japonlara sorun deflasyon en kötü orta sınıf gayrumenkul sahiplerini vurur. 2.Yatırımlar yavaşlar, büyüme azalır veya durur (resesyon), aşırı koşullarda ekonomi küçülmeye başlar (depresyon). Bu da tabi işsizlik yaratır. Kısacası şiddeti belirsiz bir kriz başlar ama zenginlere, sisteme pek birşey olmaz. Bankaların çoğu da devletten yardım alarak ve birbirlerine para borç vererek idare ederler, belki en kötü durumda olan bir kaç tanesi batar (daha doğrusu bir devlet fonuna devreder). 1929'de başlayan Great Depression süresince bankalar devamlı bu olayları yaşamışlar. Tabi Depresyon'u tetikleyen ideolojik sebepler değil, Amerika ve Avrupa arasındaki ticaret açığıydı. Kısaca: Amerikanın ekonomisi Avrupaya ihracat yapma üzerine kuruluydu; Avrupanın altını bitti. Yukarıda bahsettiğim işsizlik, deflasyon ve küçülme dışında Depresyon sayesinde: 1.Altın standardından fiat para birimlerine geçildi. 2.F.D. Roosevelt New Deal programını uygulamaya geçirdi (emeklilik, işsizlik sigortaları, büyük kamu projeleri ve kitler) New Deal kuşkusuz sosyal bir reform süreciydi. Ancak FDR seçilmiş bir politikacıydı, ve 1929 Bunalımı da kasitli değildi. Kısacası gözetlenen devrim değil demokrasinin işlemesi. Ancak bir ülke kasitli olarak çok büyük bir ekonomik krize sürüklenebilirse belki bu kanlı bir devrimle sonuçlanabilir.
  19. kaanuni

    Aman Allahm seni göremiyorum!

    Uydurup uydurup söylüyorsunuz. Halbuki birşey bildiğiniz yok. Size en uygun cevabı ateist bakış vermiş:
  20. kaanuni

    Sigara

    14 yaşımda başladım, 29 yaşımda, 5 gün evvel bıraktım. Yanlız üçüncü bırakışım. İlk iki seferinde 5-6 ay sonra alkollü bir ortamda tekrar başladım. 1. ile 2.nin arasında 2 sene, 2. ve 3.ün arasında 5 ay var. Umuyorum yine aynı hatayı yapmam. Suicide da AKP'ye takmış. Halbuki AKP'de Avrupadaki standart'ı kopyalamış. Bir tek sanırım Romanyada farklı uyarı yazısı, ki orada çok daha beter, kanserli ciğer resmi, boğazına nefes deliği açılmış insanlar falan birsürü resim koymuşlar. Bulgaristan da olabilir. Hatırlamıyorum hangisi. Ama kimsenin özgürlüğüne birşey yok. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde cahil kalma özgürlüğü, pembe camlı gözlük hakkı yok. Sigara rezalet birşey.
  21. kaanuni

    Kişi başına milli gelirimiz 15000 doları aştı!

    Anladığım kadarıyla PPP hesaplama şeklinde değişiklik yapılmış. Ben bu yeni rakkama çok güvenmiyorum henüz. Ancak nominal kişi başı GSMH'ya bakıldığında, aşağıdaki linkteki grafikte de görüldüğü gibi, AKP döneminde yaklaşık üç kat artış var. http://www.google.com/publicdata?ds=wb-wdi&met=ny_gdp_pcap_cd&idim=country:TUR&dl=en&hl=en&q=gdp+per+capita+of+turkey Aynı dönemde Türkiyenin Gini katsayısı (gelir dağılımının adeletini ölçer): 2007 41 (CIA) 2006 41.2 (World Bank) 2005 43.2 (World Bank) 2003 43.6 (CIA) http://data.worldbank.org/indicator/SI.POV.GINI https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/tu.html Gini'de düşük değerler daha makuldür. Norveçte 25, Almanya 27, İngiltere 34, ABD 45. Neyse sonuçta gelir dağılımında gerileme değil ilerleme var. Ama tabiki de çoğunluk ortalamanın altında kazanıyor. Basit bir hesap yaparsak benim gibi 30,000 dolar kazanan her insanı dengelemek içi 5 kişinin senede 3800 veya 10 kişinin 6000 dolar kazanması lazım. Ortalama Türkiyede 8200. Ama her yerde böyle bu, Türkiyeye özgü değil.
  22. kaanuni

    Yapay zeka, duygular ve canlılık...

    Peki, buraya kadar tamam. İnsan yapabiliyor mu ki gerçekten bunu? Peki ya diğer hayvanlar? Robotların da insanın yapabildiği dercede bir benlik tanımı yapamıyacağını kanıtlayabilir misin? Bence aksini kanıtlamaya çalışmak daha verimli olur. Tiyo: Olay "ben kimim" sorusunu sorabilme ve cevaplayabilme olarak indirgenebilir. Değişik hayvanların zeka ve sinir sistemleri robotlarla kıyaslanıp induksiyon kullanılabilir. Yukardaki ile aynı argüman. Sinek sanattan ne anlar? Sinek ve insan'ın sinir sistemi arasındaki fark kompleksite. Daha komplike robotların sanat'tan anlamıyacağına neden eminsiniz? Yiyecekler, insan için de bir akü gibi değil mi? Bu tamamen saçmalık. Nedemek tadına varamıyor. Tadına varmaya programlanırsa bir robot, tadına varır. Sen senin zevk alma dediğin şey elektro ve biokimyasal bir kaç sinyal sadece. Raslantısal karar := Ön koşullardan bağımsız karar İnsanın hayal gücü eksik hafızaları raslantısal olarak diğer hafızalar ve tamamen raslantısal değerlerle doldurmaktan çıkıyor. Olay yine kompleksiteye kalıyor. İnsan zekası komplike olduğu için, algoritma salatasının içinde raslantısallığın kaynağını ve etksini seçmek zor ama mümkün. Uydur uydur söyle, oh ne güzel. Kanıt nerede?
  23. kaanuni

    Kuzey Kore, Güney Kore'yi vurdu

    Bir insan nasıl Kuzey Kore'yi savunur. Bakın KK böyle bir yer: http://www.vbs.tv/watch/the-vice-guide-to-travel/vice-guide-to-north-korea-1-of-3 KK'yı savunabilen ideoloji dogmatik olmak zorunda. Komünistlerin hep yaptığı '[ülke ismi] tam sosyalism değil o yüzden işlemedi' argümanınızın aynısını neo liberallerin de laisez faire'in denendiği ülkeler, mesela Chile, ile ilgili yaptıklarını biliyor musunuz? Dogma olmuş düşüncelerin klasik bir kendilerini koruma taktiğidir bu. Dindarlar da yapar aynısını; Teröristleri kınarlar, onlar müslüman değil derler mesela. Kendini bu şekilde savunan fikirler iflas etmişlerdir.
  24. kaanuni

    Ben ve Tanrılarım

    Hayır, bildiğimiz canlı hücresi bildiğimiz canlı hücresi. Tek hücreli ve çok hücreli tanrılar var diyorum, bunların hücreleri kısmen canlılardan meydana geliyor. Bir ağaca hücrelerini görebilecek kadar yakından baktığımızı düşünelim. Bu ağacın yaşadığını, tek bir varlık olduğunu görebilirmiyiz? Hayır bir sürü komşu, kendi ihtiyaçlarını karşılayan sosyal hücreler görürsünüz. Biraz uzaklaştığınızda bütünleşir, tek bir şey olduğunu algılarsınız. Ancak bunun da yaşadığını anlamak için görüntüyü biraz hızlandırmanız lazımdır, çünki ancak ozaman ağacın kendi ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiği, etkiye tepki verdiği görülür. En basitinden aynı şey bir şehir için de geçerli. Eğer bir şehire uzaydan hızlandırılmış zamanda bakarsanız kendi ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiği, etkiye tepki verdiğini, düzenini koruduğunu rahatlıkla görürsünüz.
  25. kaanuni

    Türkler Gerçekten Orta Asyadan mı Geliyor?

    Haklısın. Değiştirebilsem, şimdi Türkiye Vatandaşı yazardım. Ben anayasadaki tanımdan gider herkez diye düşünmüştüm, ama şimdiki haliyle sonuçları değerlendirmek zor oluyor. Bir de aralık seçimlerimi düzeltirdim. Aralıkların eşit olması daha iyi olurdu. En son yaptığım skorlamada soru 1:43.1%, soru 2:41.5%. Ben aralarında daha çok fark olmasını bekliyordum. Anketi bazen her oyda bazen 2 üç oyda bir skorladım. Gördüğüm şu ki az çok herkez ilk soruya ne cevap seçmişse ikinciye de onu geçirmiş. Bütün değerlendirmelerimde böyle bir 1.5%-5% farkla ilk soru öndeydi. Sanırım aradaki farkin kaynağı cevap aralıklarının ölçeklerini farklı (biraz rastgele) seçmiş olmam. Adminler isterse bu başlığı siler yeni bir anket yapılır. Ama sonuç zaten hiç bir zaman bilimsel olmayacak, kimsenin doğru söylediğini kontrol edemiyoruz. Ancak %50, kürtleri saymadığın zaman bile çok yüksek bir tahmin.
×
×
  • Yeni Oluştur...