Jump to content

mantik

Root Admin
 • İçerik sayısı

  3.633
 • Katılım

 • Son ziyaret

İletiler bölümüne mantik kullanıcısının eklediği dosyalar

 1. Para kazanmaktan bahsedenler olmuş. Öyle olsa, hem buradan, hem oradan para kazanalım niye demiyelim? Hem öbür tarafta reklam bile yok dikkatinizi çektiyse. Olay para olsa, reklam olan yeri kapatıp, reklam olmayan yere niye geçelim? Alakası yok. 
   

  Burasının devri doldu, ve yöneticileri de bıktı. Olay budur. Başka birşey aramayın.

   

  Orada taze kanla, daha genç bir kadroyla, yürüdüğü kadar yürüyecek.

 2. AteistBakish,

   

  Düşünce Dünyası’nın site olarak kimliği ve etiketi ateist olmamasına rağmen oraya müslümanların dadanmasının neden zor olduğunu sana Ateistcafe’deki başlıkta açıklamıştım daha geçenlerde. Yöneticileri arasında zaten yok, olmaz da, ama katılımcıları arasında bile fazla müslüman olması zor orada. Hatta burada daha bile çok müslümanlar diye açıklamıştım sana o zaman da, çünkü burasının kimliği ateist, cevap vermeye geliyorlar buraya. Oraya niye gelsinler? Gelseler de niye dursunlar? Sıkıcı, entelektüel konular var orada sadece. Müslümanın ilgisini çekecek şeyler yok. 
   

  Eğer o konulara ilgi duyan müslümanlar gelirse, onlardan da zaten zarar çıkmaz. O tür ılımlı inançlıyı burada da sevdik ve ağırladık hep. 
   

  Düşünce Dünyası’nın adminlerinden birisinin eskiden sana orada müslüman yöneticiler de olduğunu söylediği iddiana gelince, ya yanlış hatırlıyorsun, ya da yalan söylüyorsun. Bir kere, orada moderatörlerin kimliği gizlidir. Hep öyleydi. Bu önemli bir kuralımızdı hatta. Yani birisinin kalkıp orada sana ben burada yöneticiyim demesi pek normal birşey değil. Orada bir yönetici panteist, diğerleri ateistti. Şu anda ise hiçbiri yok zaten. Yeni yöneticiler var, onlar ise ateist.

   

  Hem sadece ateistlerle takılma konusunda takıntın ne senin? Ateist olmak marifet değil ki. Çok zor birşey de değil. Küçükken beynini yıkamadığın herkes, bu devirde, hele de bilime ve bilgiye meraklıysa ateist olacaktır zaten.
   

  Ateizm bazında değil, ilgi duyulan konular bazında bir araya getirmek daha mantıklı insanları zaten. Orada açtığımız kategoriler ve işlediğimiz konulara bakıldığında ise o bazda bir araya gelenlerin çoğu doğal olarak ateist kişiler olacaktır. 
   

  Ayrıca, Düşünce Dünyası burasının yerine geçsin diye açılmış bir yer değil. Orasını başka bir işlevle, başka bir maksatla açtık zamanında. Amerika’daki Skeptic Society’yi incele internetten. İşte onun Türkiye versiyonu olsun diye açılmıştı zamanında. Ama dini aşamamış bizim ülkeden o konuya ilgi çıkmamıştı. Burası sürekli popülerleşirken orası yavan kalmıştı. Sonra kapattık. Şimdi geçenlerde tekrar açtığımızda ise, eski Skeptic Soceity benzeri misyonunun dışında, bir de düşünenlerin sanal kulübü sloganıyla, belli konulara ilgi duyan aydın görüşlü kişilerin, kendilerine benzer başkalarıyla sosyal etkileşime geçebilecekleri bir sanal ortam olma işlevi de ekledik oraya.

   

  Burasının yazmaya kapatılmasının ise orasıyla hiçbir ilgisi yok. Burasını yönetenler artık bıktı. İstemiyorlar uğraşmayı. Yani mantik ateist yeri kapatıp, onun yerine ateist olmayan yeri zorluyor diye düşünüyorsan, öyle birşey yok. Burasını açan da kapatan da tek başıma ben değilim zaten. 
   

  Ama burası madem yazmaya kapanıyor, ve orası da tekrar açılmış ve hali hazırda mevcut, insanlar yazacak ortamsız kalmasınlar diye seçenek sunuyorum sadece. İyilik yapıyorum yani.

 3. 4 dakika önce, bilgivehis yazdı:

  O forum ile bu forum aynı ise orayı yürüten burayı neden yürütmez?

  Üstelik o forumda daha çok özellikler varsa yönetmesi de muhtemelen daha zordur.

  Daha zor olan yönetilir daha kolay olan neden yönetilmez, kafam karıştı.

  Neyse temel prensibi aynı ise oraya da üye oluruz. Umarım oranın sunucusu da yurt dışı kaynaklıdır.


  Orasının da sunucusu Amerika’da, evet, ve orada da kimlikleriniz güvende ve gizli. 
   

  Ama orası kimliğinizi gizlemenize bile gerek bırakmayacak bir yer olarak tasarlandı ilk kurulduğunda bile. Hala da öyle. İmajı ve kimliği ateist olan bir ortam değil orası. Çok daha rahat yazışabileceğiniz, gönül rahatlığıyla her yerde paylaşabileceğiniz bir ortam.

   

  Eğer popülerleşmezse, daha az moderatörle, hatta sadece bir veya iki kişiyle bile yönetilebilecek bir yer olacağını düşünüyorum orasının. Dolayısıyla burasıyla ilgilenmeyi kendine manevi bir sorumluluk haline getirmiş kişilerin orasıyla da ilgilenmesi bir gereklilik değil. Buradaki yöneticileri sorumluluk esaretinden kurtaran bir yönü var bu yüzden orasının. 
   

  Tam tersi çok popülerleşecek olursa, o zaman da gönüllülerle yürütülmesi şart olmayan, gerekirse paralı moderatör de tutulabilecek bir yönü var orasının. 
   

  Bunlar neden burası için geçerli değil denirse, o kısmının ayrıntıları burada paylaşabileceğimiz kapsamın dışına çıkıyor. 

 4. Bu kararı almamızın çeşitli sebepleri var. Bazılarına burada değinmek istiyorum:

  • Sosyal medyadan önceki dönemde günümüzde sosyal medyanın üstlendiği işlevin de önemli bölümünü yerine getiren forumların artık devri kapanmıştır. Forumlar günümüzde sadece belli başlı bazı spesifik amaçlar için uygun ortamlar haline gelmiştir. Örneğin şirketlerin ve kurumların müşteri ve kullanıcılarıyla teknik konularda veya hizmet ve kullanım ile ilgili konularda yazıştıkları bir iletişim ortamı olmak gibi. Veya derli toplu, uzun ve derin fikir tartışmalarının yapılabileceği ortamlar olmak gibi. Bu ikinci bahsettiğim işlev açısından forumlar halen bana göre en uygun ortamlar olsalar da, forumları sadece bu maksat için kullananların oranı eskiden bile hep düşük bir yüzdede kalmıştır. Çoğu kişi forumları kendilerininkine benzer konulara ilgi duyan kişilerle tanışmak ve sosyalleşmek için kullanmaktaydı eskiden. Şimdi artık günümüzde bu işlev sosyal medyaya kaymış olduğundan, forumların popülaritesi azalmıştır.
  •   Ateizm ile ilgili yazılacak yeni fazla birşey kalmamıştır. Söylenebileceklerin hemen hepsi zaten söylenmiş ve yapılabilecek araştırmaların ve açıklamaların aşağı yukarı hepsi forumun eski sayfalarında anlatılmış ve tartışılmıştır. Bu konuları merak edenlerin forumun zengin aşivinde biraz araştırma yapıp vakit geçirmeleleri yeterlidir. Ateizm tartışmaları artık uzun süredir daha çok tekrarlardan oluşmaktadır.
  • Ülkenin sorunları değişmiş ve ateizmin tanıtılması konusu herkesin öncelik sırasında gerilere düşmüştür
  • Artık ateizmle ilgili içerik bulmak eskiye göre daha kolaydır. Eskiden çok önemli olan bu ortama artık gerek yoktur. Yani arşiv olarak gerek vardır elbette hala, ama bu konularda tartışma gereksinimi açısından değil.
  • İnternette genel olarak içerik miktarı eski zamanlara göre çok artmış, ve gerek belli bir konuda bilgi bulmak, gerekse benzer konulara ilgi duyan insanlarla iletişime girmek çok kolaylaşmış ve ortaya sayısız seçenek çıkmıştır.
  • Tüm bu sebepler ve benzerleri sebebiyle foruma olan ilgi azalmış ve katılım oranı düşmüştür. Daha doğrusu bu konuda bir düzeltme yapmak gerek. Foruma çeşitli konularda içerik bulmak için gelen misafir kullanıcı sayısı hala yüksektir. Fakat aktif olarak tartışmalara katılanların oranı eski yıllara göre çok düşmüştür. Bunun bazı sebeplerini yukarıda zaten açıkladık.
  • Bir önceki maddeden dolayı, forumun arşiv olarak devam etmesi hala önemli bir gereksinim olsa da, tartışma yapılan bir ortam olarak devam etmesi artık hayati bir önem taşımamaktadır.
  • Forum moderatörlüğü çok zor, ama vakit alıcı ve getirisi olmayan bir uğraştır. Maddi getirisi olduğu durumlarda bile uzun vadede uğraşılması sıkıcı ve zor bir işken, özellikle de gönüllü olarak yapıldığında uzun vadeli gönüllü moderatör bulmak zordur. Gelen pek çok moderatör kısa vadeli olmakta ve devam etmemektedir. Dolayısıyla, forumun işletilmesi ve moderasyonu bunca yıldan sonra hala büyük ölçüde ilk kurucularına ve en eski yöneticilerine kalmaktadır. Fakat takdir edersiniz ki, böyle bir işi 20 yıl boyunca sürdürmek bile büyük bir başarı ve özveridir, ve yöneticilerin buna daha da devam etmelerini beklemek kendilerine haksızlıktır.

  Dolayısıyla, tüm bu sebeplerle, yukarıda bahsettiğim kararı aldık.

   

  Hala Düşünce Dünyasında tartışmalara devam edebilirsiniz elbette, 4 Ekim'den sonra da. Düşünce Dünyası uzun yıllar önce benim kurduğum, sonra kapattığımız, fakat geçenlerde tekrar açıp hizmete soktuğumuz bir ortamdır. Aylık film gösterimleri, chat imkanı, kulüpler, vs gibi pek çok özellik ile hizmete sunulmuş Düşünce Dünyası forumunda kullanılan yazılım da Ateistforum'da kullanılanla aynı olduğundan, burada alıştığınız ortam orada da devam edecektir.

 5. Yönetim olarak aldığımız bir kararı burada duyurmak istiyorum.

   

  Bunu duyurmak forumun üç kurucusundan biri olan bana düşmüş bulunmaktadır.

   

  Ateistforumu 2001 yılının Eylül ayının sonlarına doğru açmıştık. Şimdi kuruluşunun 20. yıldönümünden yaklaşık bir hafta sonra, eski yöneticilerimizden Hacı'nın ölümünün birinci yıldönümü olan 4 Ekim tarihinde forumu yazı yazmaya kapatmaya karar verdik. Bu tarihten itibaren forum sadece aramaya ve okumaya açık bir arşiv olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir, ve foruma yeni içerik 4 Ekim tarihinden itibaren asılamayacaktır.

   

  20 yıl emek verdiğimiz bu siteyle ilgili bu kararı almak kolay olmadı. Fakat çeşitli sebeplerle bundan sonrası için en uygununun bu olacağını düşünüyoruz. Sebepleriyle ilgili bu başlık altında kendi açıklamalarımı ayrıca asacağım. Muhtemelen diğer yöneticiler de kendi yorumlarını yazacaklardır.

   

  Bu forumda yazı yazmaya alışmış ve yazışmalara devam etmek isteyen üyelerimiz 4 Ekim tarihinden itibaren yazışmaları için kardeş sitemiz olan Düşünce Dünyası'nı kullanabilirler:

   

  Düşünce Dünyası Ana Sayfa: https://www.dusuncedunyasi.net

   

  Düşünce Dünyası Forumu: https://forum.dusuncedunyasi.net

   

  Düşünce Dünyası'na Ateistforum'un ana menüsünden de ulaşılabilmektedir.

   

   

 6. 7 saat önce, Sfiko yazdı:

  Merhaba Mantık; size bir konu hakkında soru sormak ve değerlendirmenizi almak istiyorum fakat mesaj kısmı bana yetginiz yok gibi bir ddyim ile engel oluyor. Lütfen bana ulaşırmısınız rica ediy. 

   


  Yeni üyelerin henüz özel mesaj kullanma hakkı yok burada. Başlık açma hakkıyla geliyor özel mesaj hakkı da sanırım. Arkadaşlar değiştirmedilerse kotayı, 20 mesaja ayarlı olması lazım.

   

  Düşünce Dünyasından üyelik alırsan orada bir kota yok. Üyelik onayı için bekleme de yok. Email adresine gelecek linke tıklayarak oluyor üyelik onayı. Oradaki özel mesajdan bana ulaşabilirsin.

 7. 20 dakika önce, kavak yazdı:

  Selam mantık

  Bugün oraya üye olacağım ancak aktivite işi e-mail üzerinden olması şart mı?

   

  Geçerli email adresi şart koşuyorum orada, birkaç sebepten dolayı. Birincisi, tüm üyelere toplu email gönderebilmek istiyorum, nadir durumlarda tabi. Sıkça değil. Mesela eski üyelere sitenin tekrar açıldığını duyurmak için email göndermeyi düşünüyorum yakında. İkinci sebep, yazılım o şekilde daha iyi çalışıyor. Bazı durumlarda bazı problemler çıkıyor üyelerin email adresleri geçerli olmadığı zaman. Eskiden yazılım bunu önemsemiyordu, son dönemde kullanıcı adı yerine bile email adresi kullanılmasına doğru yöneltmeye çalışıyor yazılımın yeni versiyonları, siteye giriş yaparken. Ateistforumda çeşitli ayarlar yapmak zorunda kalmıştık bir süre önce, sırf email adreslerinin geçerliliğini önemsemiyoruz diye.

   

  Bir de email yoluyla üyelik onayında çekindiğin noktayı anlayamadım. Orası resmi açıdan ateist bir forum değil. Din ve/veya ateizm bölümü bile yok forumda. Adını da yapısını da bilerek ona göre düzenledim ki insanlar gönül rahatlığıyla üye olabilsinler, hatta kendi gerçek isimlerini kullanmaktan bile çekinmesinler diye. Orası bir ateist forum/site değil, "Düşünenlerin sanal klübü". Adına ve sologanına bile öyle dedik.

   

  Sana bu konuda demin bir mesaj gönderdim. Lütfen bir göz at. Tam endişelerini anlayıp yardım etmek istiyorum.

 8. Chat, film, vs hepsi aktif. Sadece gelip kullanan yok henüz. Bir tanıtım kampanyası deneyeceğim yakında ama ondan önce moderatör bulmak gibi, server'dan güvenli bir şekilde toplu email gönderebilmek için alınması gereken teknik önlemler ve konfigürasyonlar gibi bazı işler var ilgilenilmesi gereken. Buradaki bir moderatör arkadaş Düşünce Dünyasına moderatör bulma konusunda yardım ediyor. Hele bir moderatör bulalım, ondan sonra tanıtım ile ilgilenmek daha kolay olacak.

   

  Şimdilik buradaki kullanıcılar yavaş yavaş orada üyelik alıp yazmaya başlarlarsa, bu en azından bir başlangıç olur.

 9. 1 saat önce, Sfiko yazdı:

  Düşünce harika. 

  Umarım kısa zamanda aktif edilir. 

   

  Sfiko,

   

  Site aktif. Ana sayfaya gidince sadece bir karşılama sayfası var. Ama yukarıdaki navigasyon butonlarından sitenin diğer bölümlerini gezebilirsiniz. Bu bölümlerden biri de forum bölümü. Siteyi gez menüsündeki Forum linkinden forum sayfasına ulaşılabilir. Foruma doğrudan gitmek için yukarıda husnu'nün verdiği link de kullanılabilir.

   

  Eski üyelerden o zamanki Düşünce Dünyasına üyeliği olanların üyeliklerinin hala işler durumda olması lazım.

   

  Yeni üyelik için ise, sayfanın sağ üst köşesindeki Kayıt Ol butonu kullanılabilir. Üyeliği aktif etmek için onay beklemek de gerekmiyor. Email adresinize gelen link'e tıklayarak üyeliğinizi hemen aktive edebilirsiniz.

   

 10. 11 saat önce, husnu yazdı:

  Your account needs to be approved before you can use the site as a registered member.
  An email will be sent to *****@***.com when this is done.

   

  Maile link  gelmiyor.

  Bu mesaj çıkıyor.

   

  Biraz önce üyeliğini elden onayladım, ama sana neden böyle bir email geldi bilmiyorum. Normal olarak oradaki ayar "email validation". Demin tekrar test ettim, ve "testuye" diye bir üyelik açtım kendime normal kayıt prosedürünü kullanarak. Onay email'i geldiği gibi, türkçe olarak geliyor, eğer sayfadaki dil seçimi ayarı türkçeye ayarlıysa. (Ki yazılım, ziyaretçinin hangi ülkeden bağlandığına göre default olarak ingilizce veya türkçe olarak başlatıyor sayfayı). 

   

  Aynı durum başkalarının da başına geliyor mu? Geliyorsa lütfen haber verin, anlamaya çalışalım.

 11. AteistBakish,

   

  Belki hatırlarsın, ben Amerika'da yaşıyorum. Dolayısıyla, Düşünce Dünyası için kullandığım web sunucusu da Amerika'da bir sunucu. Türkiye'den hiçkimseye IP adresi verme zorunluluğum yok. ABD mahkemeleri isterse durum başka.

   

  Yani o açıdan durum Ateistforum'daki durumdan farksız. Herkesin kişisel bilgileri güvende.

   

  Hem oraya bahsettiğin türde tehlikeli müslümanların dadanması pek mümkün değil. Çok düşük bir ihtimal. Burada daha çok o ihtimal, o da sitenin adı yüzünden. Burada dinlerine hakaret edildiğini düşünüyorlar, ateistlere haddini vermeye geliyorlar buraya. Orada öyle bir sorun yok. Zaten sitenin ne adı ne de maksadı ateizm ve din tartışmları orada.

   

  Ama sana garanti veriyorum, üyelerin çoğu ya ateist, ya agnostik, ya da panteist olacaktır orada. Çünkü koyu müslümanın ilgisini çekecek bir konu olmayacak orada. Gelseler bile sıkılıp giderler, ki çoğunun geleceğini de sanmıyorum. Orada gelecek müslüman, eğer olursa, oldukça ılımlı kesimden olacaktır, ki onlardan da zarar çıkmaz zaten.

   

  Peki nasıl garanti ediyorum orasının bir non-teist ortamı olacağını, çünkü ortamın adı ve içeriği doğal bir biçimde bunu sağlayacak. Özel birşey yapmaya gerek olmayacak bile. Zaten birşey yapamazsın da o konuda. Ne yapacaksın? Özel bir test oluşturup, onu geçemeyeni siteye üye mi yapmayacaksın? Böyle birşey mümkün değil. Müslüman ateisti taklit edemez, orası doğru, ama o tür bir uygulama mümkün de değil, pratik de değil zaten. Hem gerek de yok. Aklı başında bir ılımlı inançlı gelip orada ilgi gösterilen konularda fikir beyan ediyorsa bunun ne sakıncası olur ki? İnançlı olmasına rağmen orada tartışılacak konulara ilgi gösteren birinden zarar çıkmayacaktır zaten, ondan şüphen olmasın. Çünkü bilgili ve zeki müslümanların çoğunun hala müslüman olmasının tek sebebi yetiştirildikleri ortamın şartlanmalarını aşamamış olmalarıdır. Yoksa, onun haricinde senden benden, uygar çoğu kişiden hiçbir farkları yok o tip müslümanların çoğunun. Diğerleri de zaten doğal sebeplerden dolayı ortamdan uzak duracağından, ortada bir sorun yok.

   

  O mantıkla sen, din ile, ateizm ile hiçbir ilgisi olmayan online ortamlara da giremezsin. Diyelim film eleştirileriyle ilgili, ya da web sayfası yönetimiyle ilgili forumlara gireceksin, nasıl giriyorsun oralara sen o zaman? Her yer müslüman dolu. Ülkenin çoğu müslüman zaten. Nasıl kaçacaksın ki?

   

  Müslümanlardan en çok arınmış yer arıyorsan, müslümanların uğrama ihtimali en düşük yerlere bakacaksın. Ki, Ateistforum, Düşünce Dünyasına nazaran müslümanların daha fazla uğrak noktası olan bir ortam olacaktır, yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı.

   

   

 12. AteistBakish,

   

  Düşünce Dünyasında maksat sadece ateizm ve din konusu değil zaten. Bilim, felsefe, politika, teknoloji, sanat, vb konulara meraklı kesim için bir sanal klüp oluşturmaya çalışıyoruz orada. İnsanları gruplara ayırıp, falancaya inananlar gelmesin, filancaya inananlar gelsin diye ayıracak bir durum yok ortada. Çok yoğun ateizm ve din tarışmaları yapılmasını beklemiyorum zaten orada. Hiçbir zaman beklemedim. Bir miktar olacaktır mutlaka orada da bu tür tartışmalar, ama o konular için asıl merkez burası.

 13. husnu,

   

  Onay bekleyecek bir durum yok. Düşünce Dünyasında üye onayı email adresinize gelecek link'e tıklamak yoluyla yapılıyor. Yani kendin aktive edebilirsin üyeliğini. Bekleyecek birşey yok.

   

  Bunları zaten üye kaydı yapıldığında gelen email'de de açıklıyoruz. Orada yazılanlara dikkat edin.

   

  Bir de, spam kutusuna falan bakın, onay email'i gelmezse.

 14. Düşünce Dünyası forumu 2015 yılından beri kapalıydı. Kapanmadan önceki son döneminde ise sadece 1-2 kişi yazıyordu. Benim de vaktim olmadığı için, sonradan forumu kapattım ve o zamandan beri site sadece kendime ait bazı makaleleri topladığım bir wordpress blog'u olarak devam etti.

   

  Şimdi bu yeni özellikler ile, katılımcılar belki diğer forum ortamlarında bulamadıkları bazı şeyleri orada bulabildiklerini görüp ilgi gösterebilirler. Özellikle chat imkanı, film gösterileri, site bünyesinde kendine ait klüp ve blog kurma imkanı ve podcast'lerin ilgi çekeceğini umuyorum. Ayrıca isteyenler kendilerine ait hikaye ve romanları da yayınlayabilecekler orada.

   

  Ağustos ayının filmi Matt Damon'ın oynadığı, 2015 yapımı The Martian (Marslı) isimli film. Düşünce Dünyası üyeleri, site bünyesinde türkçe alt yazılı olarak seyredilebilirler filmi. Bundan sonra, "2001 A Space Odyssey" (2001 Bir Uzay Destanı), "Interstellar", Carl Sagan'ın bir romanından uyarlanmış bir film olan Jody Foster'ın oynadığı "Contact" (Mesaj) filmi ile devam edeceğiz. Şimdilik aylık koyacağım. Sonradan haftalığa çevrilebilir.

   

  Düşünce Dünyası'na benim imzamdaki link'den de ulaşabileceğiniz gibi, bu başlıkta "Düşünce Dünyası" yazan yerlerden siteye link de verdim.

 15. Geçenlerde Forum Çok Durgun başlığında forumun neden durgun olduğu ve nasıl tekrar aktifleştirilebileceğini konuşuyorduk.

   

  Ateistforum, eskiden dakikada bir yeni mesajların yazıldığı dönemlerine göre oldukça durgun son yıllarda.

   

  Çeşit çeşit fikirler dile getirildi bu konuda. Bana göre temel faktörler şunlar:

  1. Ateizm ve din konusunda çok fazla yazacak şey kalmadı. Gelenler merak ettiklerini zaten eski başlıklarda bulabiliyor. Bu durum yeni tartışmaları azaltıyor.

  2. İnsanların ateizm ve din tartışmalarına ilgisi de azaldı, çünkü zaten memlekette daha ciddi sorunlar ortaya çıktı. Az çok varolan, bozuk da olsa düşe kalka işleyen demokrasimizden bile olduk, ortadoğu tarzı bir diktatörlüğe dönüştük. Dolayısıyla, insanların ateizm düşünecek hali kalmadı. Ateizme gelene kadar, çok daha önemli konular var şu anda artık insanların kafasını kurcalayan.

  3. Eski zamanlarda bu tür forumlar günümüzde sosyal medyanın üstlendiği bazı işlevleri de üstleniyordu. Yani buralar, temel maksat açısından fikir tartışmaları yapmak için açılmış yerler olsa da, elde başka seçenek olmadığı için, katılımcılar tarafından birbiriyle sohbet etmek, sosyalleşmek, iletişimde kalmak, vs için de kullanılıyordu, ve gelenlerin önemli bölümü bu ortamları ana işlevleri olan derli toplu fikir tartışmaları için değil, ikincil işlevleri olan iletişim ve sohbet için kullanıyorlardı. Şimdi artık bu dönemde sosyal medya diye bir seçenek de olduğundan, ve oralar özel olarak o ikincil türde dediğim fonksiyonları yerine getirmek maksadıyla tasarlanmış yerler olduklarından, o maksatla buralara takılan kalabalığın önemli bölümü sosyal medyaya kaydı.

  4. İnternette iletişim kurulabilecek sosyal ortam seçeneği de çok arttı.

   

  Peki o durumda, bu tür yerlerin işlevi olarak ne kaldı geriye diye sorulursa, forum ortamlarının temel işlevi olan insanlara belli konularda derli toplu tartışma ortamı sağlama imkanı bence hala buralara has ve sosyal medyanın tam olarak, aynı başarıyla, doğru dürüst yerine getiremeyeceği bir işlev. Bu işlev bence hala forum ortamlarına daha uygun, ve bu boşluğu bence forumlar daha iyi doldurabilecek potansiyele sahip.

   

  Fakat, sadece fikir tartışması da sıkıyor. Yukarıda bahsettiğim ikinci işlevler önemli hale geliyor. İnsanların önemli bir ihtiyacı aslında o konu.

   

  Belli konulara ilgi duyan, belli tür kişilerin takıldığı bir sanal sosyal ortam haline dönüşmesi gerekiyor bence bu ortamların, eğer tekrar popülerleşmek ve hala mevcut olan bazı ihtiyaçları karşılamak istiyorlarsa. Yani, bir tür sosyal klüp olmaları gerekiyor.

   

  İşte Düşünce Dünyası'nı, bu boşluğu doldurması umudu ve maksadıyla tekrar açtım.

   

  Düşünce Dünyası, düşünen, araştıran, enlelektüel bireylerin, kendilerine benzer başkalarıyla sosyalleşebilecekleri, bir arada çeşitli sanal faliyetlere katılabilecekleri ve kendilerini ait hissedebilecekleri bir sanal klüp olma gayesindedir.

   

  Bu maksatla siteye çeşitli teknik özellikler ekledim ve site bünyesinde geleceğe yönelik bazı etkinlikler planladım:

   

  • Üyeler arasında canlı sohbet ("Chat") imkanı
  • Üyelere aylık film ve belgesel gösterimleri
  • Kıdemli üyelerin uzman oldukları konularda sunacakları seminerler (sesli sunumlar)
  • Pek çok konuda makaleler, videolar
  • Üyelere kendilerine ait hikaye ve romanları internette paylaşma imkanı
  • Sosyal medya entegrasyonu
  • Üyeler için ilgilendikleri konularda site bünyesinde klüpler açma imkanı
  • Üyeler için site bünyesinde kendilerine ait blog oluşturma imkanı (yakında geliyor)
×
×
 • Yeni Oluştur...