Jump to content

materyalistyobaz

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  747
 • Katılım

 • Son ziyaret

materyalistyobaz kullanıcısının paylaşımları

 1. materyalistyobaz

  Kapitalizmi yok sayarsak...?

  İyi de bilim teknik ilerlesin diye yaşamıyoruz ki.
 2. materyalistyobaz

  Keşke ahiret olsa dediğiniz oluyor mu?

  Ben ahiret yerine , yine bu savaşın/mücadelenin içinde olmak isterdim. iyilikle kötülüğün adaletle zulmün, aydınlıkla karanlığın savaşı. Cennet cehennem çok saçma ve hiç ilgi çekici de değil. Burası daha ilginç. Kireç'in dediği gibi belki yeniden var oluyoruzdur, başka bir benlik içinde.Olur mu, nasıl olur bilmem.Bir döngünün sonsuz bir döngünün içindeyizdir belki. Sürekli büyük patlamalar, sürekli yeniden kurulan yok olan evrenler, hayatlar,bilinçler.
 3. materyalistyobaz

  Keşke ahiret olsa dediğiniz oluyor mu?

  (29) İsa dedi: Eğer beden ruhtan dolayı olmuşsa bu bir harikadır; Ama şayet ruh bedenden dolayı olmuşsa bu bir harikanın harikasıdır.
 4. materyalistyobaz

  Keşke ahiret olsa dediğiniz oluyor mu?

  Hayır istiyorsun, yaşamak ve var olmak istiyorsun.Tıpkı benim gibi. Sen yaşamı reddetmiyorsun, içinde bulunduğun kötü koşulları reddediyorsun. Tıpkı benim gibi..
 5. O yok bu yok, o yalan bu illüzyon. Ne var, ne gerçek o zaman aq.
 6. materyalistyobaz

  OLANAKSIZ MI

  halla halla, karadelikler keşfedilmeden önce her şey ışığı yansıtır üzerine bir mantığın vardı? Hani evrenin her yerinde kaya yuvarlanıyor mu, ışık yansıyor mu diye bakmamıza gerek yoktu?
 7. materyalistyobaz

  OLANAKSIZ MI

  ?
 8. materyalistyobaz

  Ne için yaşıyoruz?

  xerşan ne kadar boş bi adamsın yahu.
 9. materyalistyobaz

  OLANAKSIZ MI

  Halla halla, o zaman karadeliklerin ışığı yansıtması gerekir. Varlıkları ortaya çıkıncaya kadar her şey ışığı az ya da çok yansıtır biliyorduk. Demek ki maddenin davranış biçimi değişince mantık da değişiyor.
 10. materyalistyobaz

  OLANAKSIZ MI

  Halla halla, nasıl oluyor da değişmiyor acaba? Mantık zihinde var olan bir şey. Mantık değişmiyorsa madde buna uygun davranmak zorunda oluyor ve buna idealizm diyoruz. Halbuki mantığı doğadan,maddenin davranış biçimlerinden yola çıkarak çıkardığımız söylediğimiz zaman bu materyalistçe bir yaklaşım oluyor.Haliyle madde bambaşka bir biçimde davrandığı zaman mantıkta değişmiş oluyor.
 11. materyalistyobaz

  OLANAKSIZ MI

  Mantığı doğadan öğrenmiyor muyuz? Bambaşka bir evrende bambaşka mantıktan söz edebiliriz o halde?
 12. materyalistyobaz

  Ateizm Dinlerden Hangi Temel İlkede Ayrılır?

  Ateistler ateizmle dünyanın daha güzel bir yer haline geleceğini düşünüyor, müslümanlarda islamla. Ama sorun varoluşsal tabi. Tüm insanları yok etmek köklü ve kalıcı bir çözüm olabilir
 13. materyalistyobaz

  Ateizm Dinlerden Hangi Temel İlkede Ayrılır?

  Tabii ki Allah'ın olmadığı konusunda ayrılıyor Önemi yoktur derken fazlasıyla değersiz bulduklarını mı yoksa islam dışındaki inançları zararsız gördüklerini mi kastediyorsunuz? Sanırım ikincisi. Fazla bilgimiz yok o yüzden pek ilgilenmiyoruz.Hristiyanlığın veya yahudiliği nesini eleştirelim? Cuma günleri cumaya gitmek yerine pazar günleri kiliseye filan gidip aynı şekilde dua ediyosun işte. Aynı şeyler, birbirinin kopyası,nesini eleştirelim? Uzakdoğu dinlerine falan zaten epeyce uzağız, neredeyse hiç bilmiyoruz.
 14. materyalistyobaz

  Ne için yaşıyoruz?

  Zevk alabilsem zaten sorun kalmazdı.Günden güne yalnızlaştım.Bir şeyler konuşabilecek birilerini bulsan bile frekanslar uyuşmuyor,aklında hep çözümsüz sorunlar var,sıkıntılar var. Bu noktaya geleceğimi biliyordum zaten yıllar öncesinde ama engel olamıyorsun işte. En trajik ölüm şekli astronotun uzay boşluğunda ölümüymüş gibi geliyor.Herkes dünyadayken sen uzay boşluğunda yapayalnızsın. Yeniden dirilme olsa Tanrı bile unutur seni sanki uzay boşluğunda. Aslında ölmek istemiyorum, yeterince yaşamak istiyorum ama yeterince yaşayamıyorum. sadece sürekli var olacağın ya da zamanın bir yerinde y
 15. materyalistyobaz

  Gerçek, Zihin ve Yanılsama

  Senin de haklı olduğun noktalar var tabi ama buna yanılsama yerine görecelik demeyi tercih ederim. Zihnimizden bağımsız gerçekliğin olduğunu,nesnelerden yansıyan ışığın dalga boyunda fark olduğu gerçeğinde tartışılacak bir taraf yok elbette. Kırmızı gördüğüm şeyi belki sen mavi görüyorsundur ya da benden farklı görüyor olabilirsin. Bok bizim için iğrenç bir şey bok böceği için lezzetli bir öğlen yemeği falan filan tamam da buradan ne sonuca varacağız peki?
 16. materyalistyobaz

  Ne için yaşıyoruz?

  Yaşamak istemiyorum.Benim için işler yolunda gitmedi.Yani mutlu değilim ve olmam da çok zor görünüyor. O halde neden yaşıyorum? Yaşama içgüdüsüne karşı gelmek epey zor birincisi bu. İkincisi eğer yaparsam geride kalanları acı içinde bırakmış olacağım.Bu bahanedir denilebilir tabi. Doğal yollarla yaşamımın bitmesini beklemek şimdilik daha makul görünüyor.Fazla beklemem umarım.
 17. materyalistyobaz

  HUKUK - KURAN - YETERSİZLİK

  biri gelir ve ; o hukuk kitabı değildir. o matematik kitabı değildir. o biyoloji kitabı değildir. o şiir kitabı değildir. der şimdi. Ne kitabı peki?
 18. Ciddiye almadım.militan ateizmmi bunun adı saplantılı ateizm mi, yobaz ateizm mi nedir bilmiyorum.
 19. materyalistyobaz

  Ateistlere İnsansal Kimlik Kazandırmak.....

  Ateizm hiç bir vakit çoğunluk tarafından kabul edilen bir görüş olamayacak insanlar arasında. Ben ateist değilim zaten pananteistim.Ateizmin karanlık noktaları olduğu için pananteizme kaydım.Agnostikte olabilirim.
 20. materyalistyobaz

  Ateistlere İnsansal Kimlik Kazandırmak.....

  Evet biraz hissiz,ruhsuz olmak durumundadır. İnsan dediğin canlının milyonlarca yılda evrilerek oluşmuş maddenin çok özel bir organizasyonu, dizilimi olduğunu bilirsin ancak sonuç itibari ile sinekten bir farkı yoktur. Ateizmde biraz karanlıktır tabi. Hep evrendeki kaostan, düzensizlikten, kötülük ve adaletsizlikten bahsedilir. Olumsuz seçilimler yapılır ateistlerce. Sonuç itibari ile de umutsuzlar için umut, çaresizler için çare yoktur ateizmde. Ateizmin geleceği yok.
 21. Halla halla, nasıl zararları var peki agnostisizmin?
 22. materyalistyobaz

  Gerçek, Zihin ve Yanılsama

  Yanılsama diye bir şey yok.Bahsedilip durulan şey görecelik. Bir nesneyi 50 kişi kırmızı algılarken 1 kişinin yeşil algılaması ortada bir nesnenin var olduğunu ve bu nesnelerden yansıyan ışığın dalga boyu ile başka bir nesneden yansıyan ışığın dalga boyuarasında bir farkın olduğu gerçeğini değiştirmez. Sokakten geçen bir kadın sana göre güzeldir bana göre değildir ama sokaktan bir kadın geçmektedir.
 23. Allah razı olsun gecenin bu vakti gülmekten yerlere yatırdınız beni.
×
×
 • Yeni Oluştur...