Jump to content

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  18.818
 • Katılım

 • Son ziyaret

sağduyu kullanıcısının paylaşımları

 1. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Madem olamaz diyorsun, o zaman ne diye bir çöl bedevisinin peşine takılıyorsun? Adamın ilk koyduğu kural onun söylediklerine kayıtsız şartsız inanmak. Bana inanmıyorsan sonsuza kadar yakılacaksın diyor. Neden bir çöl bedevisin zırvalarına inanıp onay verelim? Herif Benim söylediklerimi kabul edin dedikten ve kutsallık, dokunulmazlık zırhını giydikten sonra başlıyor isteklerini sıralamaya, saçma sapan kurallar (namaz, oruç, hac, bir erkeğin birden fazla evlilik yapması, küçük çocuklarla evlenebilme, kölelik, onun iktidar için savaşma vs.) koymaya. Sonra da benim için ölün,
 2. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Yahu bırak şimdi Allah'ın bir zamanlar alemlere üstün kılıp sonra da maymuna çevirdiği yahudileri. Soruya cevap versene. Bir insanın başka bir insana inanmaması nasıl sonsuza kadar yanmayı gerektiren bir suç oluyor? Şunu bir açıkla.
 3. sağduyu

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Yani diyorsun ki, Allah insanı ancak bu şekilde yaratabilmiş, elinden gelen bu kadarmış. Mesela şehirdeki tüm sesleri duyup da çıldırmadan yaşayabilecek bir insan yapmayı becerememiş.
 4. Ortada reenkarnayon gerçeği diye bir şey yok, reenkarnasyon diye bir uydurma var.
 5. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Burada inanmıyor diye sonsuza kadar yakan İslam'ın tanrısından söz ediyoruz. Eğer sen başka bir tanrı uydurduysan onun sistemini anlat, ondan konuşalım. Ortada var olan iddiaya cevap veremeyip bambaşka bir iddia atmanın anlamı ne?
 6. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Yaratılanda hangi özellikler varsa aynısı yaratanda da vardır, siz dincilere göre, her şeyin yaratıcısı Allah değil mi? O zaman ne kadar pislik, iğrençlik, rezillik, ahlaksız varsa onun da kaynağı Allah'tır. Ortaya her şeyi bilen, her şeye gücü gücü yeten bir varlık atıp sonra da suçu onun yarattıklarında aramak ahmaklıktan başka bir şey değil. Bu Allah denen zımbırtı insanı bizzat kendisi tasarlamamış mı? Kendi tasarladığı şekilde çalışan bir insanı sen benim tasarladığım şekilde çalıştın diye suçlayıp sonsuza kadar yakmak nasıl bir mantıktır?
 7. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Bu saçma salak mukayeseleri geç de, Bu Allah denen zımbırtı yakacağını bile bile neden insan yaratıyor, ona cevap ver. Sadist mi, manyak mı, psikopat mı, yoksa Şeytan kafasına silah mı dayadı, birisi mi zorluyor bu manyağı? Sana neden diye soruyorum, salak salak KArşılaştırmalar yapıyorsun sadece, üstelik bu karşılaştırmaların ne kadar salakça olduğunun farkında bile değilsin. Bizim Allah her boku bilir, her boka gücü yeter dedikten sonra insanla Allah'ı karşılaştırmak nasıl bir salaklıktır? Bak insan bile yapıyor, o zaman Allah da yapar demek nasıl bir gerizekalılıktır
 8. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Bu arada hala ikinci soruya cevap yok. Bu Allah denen zımbırtı yakacağını bile bile neden insan yaratıyor? Bir insan yaratıp sonra da sonsuza kadar yakmanın mantığı ne? Bu arada papağan gibi eskilerin zırvalarını tekrarlamak cevap olmuyor, biraz akıl, mantık, vicdan kullanmanızı bekliyoruz, çok mu şey bekliyoruz acaba?
 9. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Yahu bırak bu zırvaları da soruya cevap ver verebiliyorsan. Bu dirilişi günü, cehennem gibi zırvalar Muhammed'in kıçından uydurduğu deli saçmalarından başka bir şey değil. İşin asıl komik yanı ne biliyor musun, ben bu zırvalar Muhhamed'in kıçından uydurduğu deli saçmaları dedikçe senin beni hala bu deli saçması zırvalarla korkutmaya çalışman. Bu Muhammed denen herifin bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak şeklindeki deli saçmasına inanmanın mantığı nedir?
 10. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Doğru dediğin şey Muhammed denen herifin bana inanmazsanız bir tanrı sizi sonsuza kadar yakacak şeklindeki deli saçması iddiası mı? Yahu bir manyağın kıçından savurduğu saçma sapan bir iddiaya insan hangi mantıkla inanır? Ne dediğimi pek kavrayamadın sanırım. Muhammed bana inanmayan herkes bir tanrı tarafında sonsuza kadar yakılacak dememiş mi? Şimdi benim bu deli saçması iddiaya inanmamı hangi mantıkla bekliyorsun?
 11. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Dalga mı geçiyorsun? Herif bana inanmayan bir tanrı tarafından sonsuza kadar yakılacak demiş, bu deli saçmasına hangi aklı başında, akıllı, mantıklı bir insan inanır? İnsanın bu deli saçması iddiaya inanabilmesi için ya bebekliğinden itibaren beyninin yıkanması ya da akıl sağlığının bozuk olması lazım. Söylesene bana, bir insanın başka bir insana inanmaması nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor?
 12. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Muhammed bana inanmayanları bir tanrı sonsuza kadar yakacak dememiş mi? Ayrıca Muhammed'in peygamber olduğunu anladığı, bildiği halde ne demek? Bir herifin peygamber olduğu nasıl anlaşılır, bilinir? Herif sadece bana inanmayanların hepsi bir tanrı tarafından sonsuza kadar yakılacak demiş. Bu deli saçmasına inanmanın mantığı ne? Ayrıca trafik kuralı gibi saçma sapan örnekler verme. Trafik kuralı ile Muhammed denen herifin bana inanmayan herkes sonsuza kadar yakılacak iddiasının ne benzerliği var?
 13. sağduyu

  evrende kaç tanrı var.

  Doğru soruları sorduğundan emin misin? Mesela bu site bir insanın başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılması gerektiğini nasıl açıklıyor? Veya bir tanrının yakacağının bile bile yine de insan yaratmasını nasıl açıklıyor? Yakmak için insan yaratmanın mantığı ne?
 14. sağduyu

  Müslümanlar Bu Sorulara Cevap Veremiyor !

  Bir insanın sırf başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılması gerektiğine inanmanın mantığı nedir?
 15. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Özgür irade deyince hiç bir şeyi ortaya koymuş olmuyorsun, bazıları tutturmuş özgür irade diye, nasıl olacağını açıklamadan sanki sihirli bir kelimeymiş, onu tekrarlayınca her şey hallocakmış gibi bir tavır içinde. Bu özgür irade nasıl çalışır, nasıl bir yapısı vardır, ona giren yok. Mesela her şeyi bilen bir tanrı nasıl özgür irade oluşturur? Anlatmanız gereken nasıl olduğu. Belki ne demek istediğimi anlayamıyorsun diye biraz daha açayım: Mesela insan A ve B gibi iki seçenekten birini seçecek diyelim. İşte açıklaman gerek insan bu "özgür irade" dediğin şeyle bu seçimi
 16. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Tanrı kendi tasarladığı bir şeyin nasıl çalışacağını nasıl bilemez? Mal mı? İnsan bile kendi yaptığı bir aletin nasıl çalışacağını biliyor da her boku bilen bu tanrı kendi yaptığı şeyin nasıl çalışacağını bilemiyor mu? Her şeyi bilen bir tanrının yaptığı özgür irade nasıl çalışıyor, şunun tekniğini bir anlatsana.
 17. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Her şeyi kendi yapan bir varlık, bizzat kendi yaptığı bir varlığın nasıl bir yol izleyeceğini nasıl bilemiyor? Sen bir hesap makinesi yapsan ve bu makineye 3x5 işlemini girsen sonucun 15 ettiğini bilemez misin? Bu tanrı denen zımbırtı insanın seçim yapma ve karar verme mekanizmasını kendi tasarlamıyor mu? Kendi tasarladığı bu mekanizmaya iki seçenek girdiğinde bu mekanizmanın hangi seçeneği seçeceğini bilemiyor mu?
 18. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Enis Doko da kim? Herif dinci olduğuna göre ve bir dinciden düzgün mantık kurmasını beklemek hayal olduğuna göre bu heriften düzgün bir argüman çıkmasını beklemek hayalden başka bir şey değil. Bir insan din hakkında bu kadar düşünüp de hala yalan olduğunu fark edemiyorsa o herifin düşünme sisteminde kesin bir sorun vardır, kablolar ters bağlanmıştır. Bir insanın başka bir insana inanmazsa sonsuza kadar yakılacağını sanması manyaklıktan, delilikten başka bir şey değil.
 19. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Sonsuz bilgiye nasıl sahip oluyor? Mesela sonsuzada olan bilgiye nasıl ulaşabiliyor? Sonsuz demek adı üstünde sonu olmayan, asla ulaşılamayan demek. Asla ulaşılamayacak bilgiye bu tanrı nasıl ulaşabiliyor? Ulaşırsa bilgi sonsuz değildir, ulaşamıyorsa sonsuz bilgiye sahip değildir. Bilmemeyi tercih etmek ne demek? Kafasını başka yöne mi çeviriyor, gözlerini, kulaklarını mı kapatıyor, kış uykusuna mı yatıyor?
 20. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Garip, hem her şeyi kendin yarat, nasıl davranacaklarını, nasıl tepki vereceklerini tasarla, sonra da kendi yaptığı şeyin nasıl davranacağını bileme. Bu kadar mal mı bu Allah? Zar atmadan önce birle altı arası bir sayı geleceğini ben de bilirim, Allah'ın da benden bir farkı yokmuş. Demek ki Allah ben her şeyi bilirim derken palavra sıkıyormuş.
 21. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Zamanın b teorisi dediğin şey bana tam bir zırva geldi.
 22. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Argüman olarak duymuşumdur ama her argümanın adını aklımda tutmak zorunda mıyım? Dincilerin her zırvalamasına verdiği ismi aklımda tutup beynimi neden çöplüğe çevireyim? Zaman hakkında bir çok spekülasyon vardır da bu her spekülasyonu doğru kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Her şeyi biliyorsan olasılık diye bir şey olmaz, kesin, sarsılmaz bir doğru olur ortada. Yine zar örneğine gelelim: Zar atılmadan önce bu zar ya 1 ya 2 ya 3 ya 4 ya 5 ya da 6 gelecek demeyi ben de bilirim, önemli olan zarın kaç geleceğini bilmek. Allah zar atılmadan önce kaç geleceğini bilebilir mi?
 23. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Kelam argümanı da ne? Hiç duymadım, neymiş bu argüman? Öyle zamansız demekle olmaz, bilinçli, devamlı bir eylemde bulunan bir tanrı nasıl zamansız olabiliyor, açıklaman lazım. Öyle zamansal tanrı sorunludur diye kaçmak yok, sorunluysa denklemden çıkarırsın olur biter. Şu mümkünleri bilme konusunu açalım. Diyelim bir insanın önünde 3 seçenek var, Allah bu ,nsanın hengi seçeceğini mi bilir yoksa sadece 3 seçeneği bilir ama hangisini seçeceğini bilemez mi? Bir de zar örneği vereyim. Ben zar atmadan önce Allah kaç atacağımı bilir mi, yoksa zarın geleceği altı ih
 24. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Eylem zamanı gerektirir, bu b teorisini kim ortaya atmışsa sallamış. Gerçi buna teori bile denmez, sallama denir. Geçmişi sonsuzsa nasıl geçmişine ulaşacak? Sonsuza ulaşırsa o sonsuz denen şey sonsuz mu olur? Her şeyi bile bu tanrı en büyük doğal sayıyı bilemiyor mu?
 25. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Bütün imkanların bilgisi ne demek? İmkan derken olasılığı mı kast ediyorsun? Madem bu Allah'ın sonsuz bilgisi var, en büyük doğal sayıyı biliyor mudur sence?
×
×
 • Yeni Oluştur...