Jump to content

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  17.726
 • Katılım

 • Son ziyaret

sağduyu kullanıcısının paylaşımları

 1. sağduyu

  Bütün rızıkları, allah verir yalanı..

  Yani senin yarattığın aç gözlü ve bencil insanlar. Bana kendi yarattığın açgözlü ve bencil insanları mı mazret olarak sunuyorsun?
 2. sağduyu

  Kur'an'da Çelişki Var Mı ?

  Sen ve senin gibiler de Muhammed'den 1400 sene sonra yaşıyorsunuz, sizler neye dayanarak İbni İshak'tan daha iyi bildiğinizi iddia edebiliyorsunuz? Muhammed'den 100 sene sonra yaşamış birisi mi daha iyi İslam'ı ve İslam tarihini bilir, yoksa senin gibi 1400 sene sonra yaşayanlar mı?
 3. Çoook. Sadece dinciler kendi yaptıklarını katliam, zulüm, baskı olarak görmüyor, onların baskı, katliam ve zulüm yapmaları putları tarafından verilen bir hak. Kuran ve onun tamamlayıcısı hadislerle bu kanıtlanmış bir şey. Yani tamamen keyfi bir şey, herhangi bir akılcı, mantıklı bir nedene dayanmıyor, her hangi bir standartı yok, tutarlı olmak, rasyonel olmak gibi bir derdi yok. Tanrı istediği eylemi iyi veya kötü olarak değerlendirebilir. Mesela bir çocuğu bana kurban edeceksiniz diyebilir, tam bir despot.
 4. Papağan gibi aynı lafı tekrarlayıp duruyorsun, putun tecavüzün cezası şudur diyememiş, o yüzden putun yalancı, ahlaksız diye nitelediği bir kadının laflarına sarılıyorsun denize düşen yılana sarılır misali.
 5. sağduyu

  Bütün rızıkları, allah verir yalanı..

  Afrika'da açlıktan ölen bir bebek olarak soruyorum: Madem bütün canlıların rızkı Allah'tan, o halde ben neden açlıktan öldüm?
 6. Kuran'a göre yalancı olarak lanse edilen bir kadının laflarından mı ders çıkaracağız? Bu mantığa göre Kuran'ın lanetlediği firavunun laflarından da ders çıkaralım mı? Kuran yalancı, ahlaksız olarak nitelediği kadının laflarını onaylıyor mu diyorsun?
 7. Hala aynı martavalı okuyorsun, tecavüze hapis cezası olması gerektiğini söyleyen "kadın", Kuran değil. 12:25- Kapıya doğru koşuştular. Kadın onun gömleğini arkadan çekip yırttı. Kapının yanında kadının beyiyle karşılaştılar. Kadın: 'Karına tecavüz etmek isteyen kişinin ya hapsedilmesi veya acı bir azapla cezalandırılması gerekmez mi,' dedi. Soru: "Karına tecavüz etmek isteyen kişinin ya hapsedilmesi veya acı bir azapla cezalandırılması gerekmez mi " sorusunu soran kim? Soru: Yusuf veya Kuran "Eğer gerçekten kadın haklı olsaydı tecavüze yeltenmenin veya tecavüzün cezası hapis olmalıydı" demiş mi? Aç bir kanun kitabına bak, tecavüz ve cezası nasıl tanımlanmış, gör, bir de şu cahilin kullanım kılavuzuna bak, ne dediği bile anlaşılmıyor.
 8. Listeye Muhammed ve adamlarını eklemeyi unutmuşsun.
 9. Senin ahlakının 1400 yıl önceki cahil, yağmacı araplara bağlı olduğu belli. Sen önce kendi ahlakına bak, sonra başkalarının ahlakını eleştirirsin. Peşinden koşturduğun adamın ahlakından bir demet. Ahzab 37. Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir. Ahzab 50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Tahrim 4-5. (Ey peygamber’in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah’a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü’minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.
 10. Herhalde sen hayatında hiç kitap okumadın? Kuran gibi dağınık, sistemsiz, gelişigüzel yazılmış, tutarsız, çelişkilerle dolu, bir konudan bahsederken başka bir konuya atlayan, tekrarlarla dolu başka bir kitap az bulunur. Ahzab 37. Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir. Ahzab 50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Tahrim 4-5. (Ey peygamber’in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah’a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü’minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir. Senin eşi benzeri yazılamaz dediğin kitap bu işte.
 11. Şimdi bu palavraları geç. Kuran senin gibiler için ne diyor biliyor musun? Ali imran 78. Onlardan (Kitap ehlinden) bir grup var ki, Kitab’dan olmadığı hâlde Kitab’dan sanasınız diye (okudukları) Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve, “Bu, Allah katındandır” derler. Hâlbuki o, Allah katından değildir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler. İşte Kuran bu ayette senin gibileri tarif ediyor.
 12. Senin bütün bu iddiaların Muhammed'in iddialarına dayanıyor, elinde Muhammed'in laflarından başka hiç bir şey yok.
 13. Senin fikrini sormadım, Kuran ne diyor bu konuda? Yani Muhammed'den sonraki, Muhammed'i duyan ama ona inanmayan tüm insanlar buna hristiyan ve yahudiler de dahil sonsuza kadar yakılacak diyorsun. Ne ifade ettiği açık değil mi? Muhammed yalancıdır demek. Senin için ne olduğunu da sormadım. Yani kısaca Muhammed'e inanmayan tüm insanlar sonsuza kadar yakılacak diyorsun. Şimdi böyle bir şeyi nasıl aklına, mantığına, vicdanına sığdırabiliyorsun, onu anlat diyeceğim de yine başa döneceksin.
 14. 1. Deistlerin Kuran'a göre göre akıbeti ne? 2. Müslümanlar haricindeki teistlerin yani hristiyan ve yahudilerin Kuran'a göre akıbeti ne? 3. Muhammed'e inanmamak neden sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç? Bir insana inanmamak neden suç oluyor?
 15. Mesela birini yerine getirmezse, mesela yoksulu doyurmazsa?
 16. Asıl soru şu: Bir insana inanmamanın cezası nasıl sonsuza kadar yakılmak olabilir? Hangi akla, mantığa, vicdana sığıyor bu?
 17. Yani diyorsun ki, bir müslüman tüm ibadetlerini yerine getirse bile sırf yoksulu doyurmadı diye sonsuza kadar cehennemde yanacak. Neyse, öyle olsun, zaten bu benim sorunum değil, git müslümanlara anlat bunu.
 18. Şimdi de şunu anlat, bir insana inanmamanın cezası nasıl sonsuza kadar yakılmak olabilir? Hangi akla, mantığa, vicdana sığıyor bu? Ayet istedim, yorum değil.
 19. Bula bula bu ayeti mi buldun, önünde arkasında ne yazıyor, hiç okudun mu? Yani sana göre müslüman olarak bütün ibadetlerini yerine getiren birisi yetim doyurmadı diye sonsuza kadar cehennemde yakılacak, öyle mi?
 20. Amma kıvırıyorsunuz be, sana dünya hayatını sormuyorum, Kuran'a göre Allah Muhammed'e inanmayanlara öldükten sonra ne ceza verecek, onu soruyorum.
 21. Hala ayetlerle konuşmak yerine kafandan sallıyorsun. Hangi ayete göre? Kuran'da kimlere zalim deniyor, ayetle göster. Ayetler aklında değilse zalim yazan ayetleri arat. Bekliyorum. Allah'a inanmamayı sormadım sana, Muhammed'e inanmamanın cezası nedir, onu sordum. Yine ayetle cevap ver.
 22. İlk önce senin dininin ne menem bir şey olduğunu çözelim, sonra ateizme geliriz. Ayet veremediğine göre kafadan sallıyorsun. Kuran'a göre, Muhammed'e inanmamanın cezası nedir? Sadece ayet ile cevap ver, yorum katma. Cehennemde yok olup gideceklerine dair ayet alayım, senin fikrini değil, Kuran'ın ne dediğini soruyorum.
 23. Sana ayetle cevap ver diyoruz, hala yorum yazıyorsun. Ayrıca inkarın sebebi ateş ne demek? Ne saçmalıyorsun? Ateş nasıl inkarın sebebi oluyor? Kuran'a göre, Muhammed'e inanmamanın cezası nedir? Sadece ayet ile cevap ver, yorum katma. Cehennemde yok olup gideceklerine dair ayet alayım, senin fikrini değil, Kuran'ın ne dediğini soruyorum.
 24. Kuran'a göre, Muhammed'e inanmamanın cezası nedir? Sadece ayet ile cevap ver, yorum katma. Cehennemde yok olup gideceklerine dair ayet alayım, senin fikrini değil, Kuran'ın ne dediğini soruyorum.
 25. Neye göre erdemli davranış verecekler? Sen de araplara iman etmişsin. Ne olacak şimdi? Araplar eline bir kitap tutuşturmuş, bu kitapta yazılanlara inanmazsan bir tanrı seni sonsuza kadar kebap yapacak demişler. Sen de siktirin gidin lan, enayi mi sandınız beni demek yerine bu deli saçmasına inanmaya devam ediyorsun. Hiç aklına yahu inanmıyor diye sonsuza kadar insan yakılır mı, nasıl bir sapıksınız siz demek gelmiyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...