Jump to content

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  18.733
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

sağduyu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

5.836 profil görüntüleme
 1. sağduyu

  Mükemmel bir ateist olmam lazım...

  Kanıtlayamadıktan sonra bu iddiaların hiç bir değeri yok, sadece boş laf. Ancak film veya dizi senaryosu olarak işe yarar.
 2. sağduyu

  Bu sözler ALLAHIN olabilirmi?Lütfen yanitinizi yazin

  Tabii ki olabilir. Bazıları tanrı kavramına hakkettiğinden fazla değer yüklüyor. Hatta bu sözler tam da bir tanrının sarf edeceği sözler. Adaletsiz, canlıların birbirlerini yediği bir sistem tasarlayan bir sapıktan nasıl sözler bekliyorsunuz ki?
 3. Neye inanayım? 1400 yıl önce yaşamış bir arap bedevisinin "Bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." iddiasına mı? Söyle bakalım bu deli saçması iddiaya neden inanayım? Ortaya her şeyi bilen ve her şeyi bizzat kendi tasarlayan bir tanrı modeli koyuyorsunuz ama nasıl özgür irade olacağını mantıklı bir temele oturtamıyorsunuz. Sınav diyorsunuz ama ortada her şeyi bilen bir tanrı modeli ile nasıl sınav olacak sorusuna mantıklı bir cevap veremiyorsunuz. Sonra da inan diye tutturuyorsunuz. Konu inanmak olunca her saçmalığın cevap olması normal oluyor tabii. Şimdi bu tanrı her şeyi biliyor, değil mi? Ayrıca bu tanrı insanı bizzat kendi tasarlıyor, değil mi? İnsanı bizzat kendi tasarladığına göre irade dediğimiz şeyi de kendisi tasarlamış olmuyor mu? Bu her şeyi bilen tanrının tasarladığı irade onun tasarladığı şekilde çalışmaz mı? Yani insan bu her şeyi bilen tanrının tasarladığı şekilde çalışmaz mı? Bu her şeyi bilen tanrının tasarladığından farklı bir şekilde çalışma ihtimali var mı?
 4. Yahu ne sınavından bahsediyorsun? Bu Allah her boku bilmiyor mu? Her boku bilen bir tanrı neyin sınavını yapıyor? Bildiğinden farklı bir şey mi olmasını bekliyor? Yarattığı insanı daha yaratmadan önce sonsuza kadar yakacağını bilmiyor mu? Daha yaratmadan sonsuza kadar yakacağını biliyorsa bu nasıl sınav oluyor? Allah yakacağını bile bile neden insan yaratıyor? Mesela beni daha yaratmadan önce yakacağını bilmiyor mu? O halde beni neden yarattı? Beni sonsuza kadar yakmakla eline ne geçecek bu tanrının? Kötülük neden var diye bizlere değil kendine soracaksın, çünkü her şeyin kaynağı Allah adlı bir tanrıdır diyen sizlersiniz. Eğer her şeyin kaynağı Allah ise, kötülüğün kaynağı da odur. Bunu kavradıktan sonra bu Allah neden kötülük yaratmış, amacı ne diye sormaya geçebilirsin. Buyur, bu soruya mantıklı bir cevap verebiliyor musun?
 5. İyilik yaratmak kötülük yarattığı gerçeğini değiştiriyor mu? İyilik zaten olması gereken, asıl sorman gereken kötülük neden var? Bu Allah denen zımbırtı bir iyilik yaptı diye kötülük yapmak hakkını mı kazanıyor? Bu ne çarpık bir bakış açısı. Gelelim şu iyilik ve kötülükten birinin eksikliği ile bütün düzenin anlamsız gelmesi iddiasına: Siz müslümanlara göre hiç kötülüğün olmadığı sadece iyilik ve güzelliğin cennet diye bir yer değil mi? Yani bu put istediği takdirde hiç kötülüğün olmadığı sadece iyilik ve güzellik olan bir yer yapmayı biliyor. Peki baştan neden bunu yapmamış? Yine senin bakış açından bakarsak cennet anlamsız bir yer, oradaki anlamsız bir düzen. Öyle ya, birin yoksa bütün düzen anlamsız kalır demedin mi?
 6. sağduyu

  Leibnizci kozmolojik delil

  İnandıklarını hayatlarında uygulasalar insanlıktan çıkarlar, inandıklarını uygulamadıkları sürece insan olmaya yaklaşırlar. Onları insanlığa yaklaştıran inançları değil ateistik hayat bakışıdır. Basit bir örnek: Kehf 74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. Kehf. 80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.” Hangi aklı başında bir insan böyle bir şeyi uygular, ha? İşte din böyle bir pisliktir, insanların arasına befret ve kin tohumları eker, insanları sırf kendileri gibi inanmıyorlar birbirlerine düşman eder, din dışı düşünceler olmasa bunlar bir birlerini keser. Tevbe 5. Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. Tevbe 29. Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın. Al, işte yalakalık yaptığın din bu. Sen şu ayetlerin neresinde insanlık görüyorsun ha? Git, bir yalakalık yaptığın dinin kitabını oku, bir de dini şeyine takmayan insanların yazdığı İnsan Hakları Beyannamesini. Hangisi insanlığa daha yakın, gör.
 7. sağduyu

  Leibnizci kozmolojik delil

  Bu örnekle bir arap bedevisinin falan tanrı bana inanmayan herkesi yakacak şeklindeki iddiası arasında nasıl bir bağ kurdun? Güneş var o halde arap bedevisinin kıçından üfürdüğü zırvalar doğrudur demek nasıl bir ahmaklıktır?
 8. sağduyu

  Ateistlerin cevap veremediği basit soru

  allah onları kahretsin! akılsızlar! odunlar! yalancılar! maymunlar! domuzlar! hayvanlar hatta hayvandan da aşağılıklar! eşekler! pislikler! aşağılıklar! canı çıkacasılar! köpekler, alçaklar, yabani eşekler merkepler susamış develer dilini sarkıtıp soluyan köpekler geberesiciler reziller sapik kişiler beyinsizler kof kütükler alçak zorbalar soysuzlar kahrolasılar yalancılar kahrolun,elleri kurusun Böyle bir üslubu olan bir arap bedevisini rehber edinip, kutsayıp sonra da insanların üsluplarından yakınmak ikiyüzlülükten başka bir şey değil. Hiç kendi kitabını okuyup ya bu nasıl bir üslup dedin mi? Bir tanrı kendi yarattığı bir varlığı neden durmadan aşağılar, hakaret eder diye düşündün mü?
 9. sağduyu

  küçük çocuklar imtihansız cennete

  Bence asıl soru, Allah neden böyle bir sahne tasarlamış?
 10. sağduyu

  Leibnizci kozmolojik delil

  Bir şey başka bir şey olmadan var olamıyorsa tanrı nasıl var olabiliyor?
 11. sağduyu

  Mekanin Sahibi Coronavirus

  Kehf 23-24. Bir şey hakkında “Ben, bunu yarın mutlaka yapacağım deme.” Ancak, “Allah dilerse yapacağım” de. Unuttuğun zaman Rabbini an ve “Umarım Rabbim beni, bundan daha doğru olana ulaştırır” de. Kuran'a göre de özgür irade yok, insan bir şey yapmaya niyetlense bile önce putun izin vermesi gerekiyor. Mesela bir sapık küçük bir çocuğa tecavüz etmeye niyetlendi diyelim, bu sapık eylemini direkt gerçekleştiremiyor, önce puttan izin alıyor, sonra tecavüz ediyor.
 12. sağduyu

  küçük çocuklar imtihansız cennete

  Cevap veremiyorum desen olurdu.
 13. sağduyu

  küçük çocuklar imtihansız cennete

  Kaç kere zırvaladım demek istiyorsun aslında. Zırvalamalar cevap yerine geçmiyor. Gelelim soruna, putunun bu bir yaşındaki çocuğu öldüren adamı cezalandıracağını nereden biliyorsun? Bu put istediğini yapan, hiç bir kurala, hiç bir otoriteye hesap vermeyen bir tanrı değil mi? Bu katili ödüllendirip seni de "Ulan şu herife bak, benim adıma karar veriyor." deyip, kıçına yağlı bir kazık sokup sonra da kuzu çevirme yapmayacağının garantisi ne?
 14. sağduyu

  Mekanin Sahibi Coronavirus

  Ortaya her boku bilen, her insanı bizzat kendi tasarlayan bir tanrı fikrini atıp sonra da insanda özgür irade var demek nasıl bir ahmaklıktır? Bu her boku bilen tanrı nasıl insanlara özgür irade verecek, bir anlatsana. Bu her boku bilen tanrı kendi yarattığı insandaki karar verme mekanizmasının nasıl çalışacağını bilmiyor mu?
 15. sağduyu

  küçük çocuklar imtihansız cennete

  Yani soruya cevabın yok. Halbuki gayet basit ve net bir soruydu: Muhammed'e inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor? Gelelim senin soruna; benim dinsizliğimde yaptırımı var, o da bu dünyada. Bak kanunlara ne cezası varmış gör. Ayrıca, evet, çocuk öldüğü ile kalacak, çünkü hayat böyle. Asıl düşünmen gereken şu: Madem bir tanrı var, neden böyle bir dünya tasarlama ihtiyacı duymuş? Neden bir insanı başka bir insana öldürtüyor? Trilyonlarca yıl kös kös oturmaktan canı mı sıkılmış bu sapığın da böyle adaletin olmadığı, acı, vahşet, keder ve korku dolu bir dünyan yaratmış? Ayrıca senin sapık putun hangi sebeple çocuk öldüren birini suçlayacak? O çocuğu öldüren adamı bizzat kendi tasarlayı yapmamış mı? Kendi yaptığı adamın ne bok yiyeceğini bilmiyor mu bu sapık? Çocuk öldürmek deyince, bak senin put adamına nasıl çocuk öldürtüyor: Kehf: 74. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. Kehf 80. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”
×
×
 • Yeni Oluştur...