Jump to content

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  17.754
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

sağduyu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

4.872 profil görüntüleme
 1. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Senin ne bildiğini sormuyoruz, Kuran bu konuda ne diyor?
 2. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Ver o zaman, kıvırıp durma. Buna hastir denir sadece. Hızır ve putu iyi ki acıma ve merhamet duygusuna sahipmiş, ya bir de olmasalardı, o zaman da masum çocuğu sadece öldürmekle kalmaz, öldürmeden önce bir de işkence ederlerdi. Masum bir çocuğu öldürmeyi merhamet ve acıma ile nasıl bağdaştırabiliyorsun, hayret! Bize satamazsın zaten, senin gibi üçkağıtçıların amacı cahillere, enayilere, tecrübesizlere, saflara, henüz kişiliğini oturtmamış, gelişmemiş gençlere satmak. Düzgün ve sağlıklı düşünen, aklını ve mantığını devreye sokan bir insan sizlerin bu çürük, kokmuş, bozulmuş ürünlerinizi alır mı?
 3. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  @HATEM tam üçkağıtçı tüccar gibi, araya 1-2 sağlam ürün koyup geri kalanını çürük, bozuk ürünlerle doldurup bunu satmaya çalışıyor insanlığa.
 4. Kendi pisliğini temizlemeye çalışıyor diyorsun yani.
 5. Şeytan'ı kim tasarlayıp yarattı?
 6. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Cevaptaki gerçekleri inkar edemiyorsun değil mi? Onun için köşe bucak kaçıyorsun cevaptaki gerçeklere değinmekten? Ben kendi aklımı ve mantığımı kullanarak ahlakımı adalet anlayışımla, vicdanımla, insanlığın edindiği tecrübelerle oluştururum, sen git 1400 yıl önceki arapların yaptığını taklit et. Kehf 74-80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. Çocuğa gelince: Anası, babası inanmış kimseler. Bu çocuğun, onları azgınlığa ve kâfirliğe sevketmesinden korktuk da öldürdük. Buyur, şu ayetlerden nasıl bir öğüt alıyorsun, anlat bize.
 7. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Kuran hırsızlık yapmayın diyormuş, peki kendisi neden bu öğüde uymuyor? İnsanlığ ait bir ahlak kuralını çalmak, bu kuralı ben koydum, insanlık değil demek hırsızlık değil mi? İnanmayanların mallarını, mülklerini, yağmalamak, onları köle ve cariye yapmak hırsızlık değil mi? Enfal 1. Sana ganimetler hakkında soruyorlar. De ki: “Ganimetler, Allah’a ve Resûlüne aittir. O hâlde, eğer mü’minler iseniz Allah’a karşı gelmekten sakının, aranızı düzeltin, Allah ve Rasûlüne itaat edin.” Enfal 41. Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah’a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir’de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize inandıysanız (bunu böyle bilin). Allah, her şeye hakkıyla gücü yetendir.
 8. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  9 yaşında bir çocuğu, evlatlığının karısını, kendisine hediye edilen cariyeyi (Marya) yatağa atmak mı evrensel ahlak, köleliği onaylamak mı evrensel ahlak? Güldürme insanı! Yahu siz bu sapık ahlak anlayışı ile hangi yüzle ahlak üzerinden ateizme saldırabiliyorsunuz, hayret! İnsan bir döner kendi ahlak anlayışına bakar.
 9. Allah'ı devlete, öğretmene, anaya, babaya benzetmek de başka bir geri zekalılık. Bunları hiç birisi insanı tamamen kendisi tasarlamıyor, bunların hiç birisi her şeyi bilmiyor, bunların hiç birisi mutlak güce sahip değil.
 10. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Düzgün, doğru ahlak önce birilerinin işkembeden salladığı dini zırvalıkları reddetmekle ortaya çıkar, aksi halde senin ahlak anlayışın gibi sapık bir anlayışına sahip olur. Mesela 9 yaşındaki bir çocukla evlenmek gibi.
 11. sağduyu

  Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

  Senin gibilere göre bir arap bedevisinin kıçından üfürdükleri ahlak kuralı oluyor, ha? Kimilerinin ahlak kuralları adalet duygusuna ve vicdana dayanır, kimilerinki de bir arap bedevisin, çatlak bir yahudinin kıçından üfürdüğü zırvalara. Bil bakalım sen hangi gruptansın?
 12. Her şeye bilen, her şeye gücü yeten, her yarattığını bizzat kendisi tasarlayan bir tanrı kurguladığınız zaman ortada suçlu muçlu olmaz, bu kadar basit bir mantığı kuramayacak kadar akıl ve mantık uçmuş sizlerde. Bu her şeyi bilen tanrının tasarladığı şekilde çalışan bir insan nasıl suçlu olur? Böyle bir kurgunun neresinde akıl ve mantık var? Ayrıca bir arap bedevisine inanmamak nasıl suç oluyor, bir açıklasana. Geleim dincinin zırvalarına diyeceğim de zamanımı harcamaya, parmaklarımı yormaya değmez. Sadece bir noktaya değineyim herif inanmıyor diye sonsuza kadar akıl almaz işkencelerle derilerini değiştire değiştire insan yakan Allah'a sonsuz merhamet sahibi diyor ve bunu derken düştüğü çelişkiyi bile göremeyecek kadar aptal. Bilinçaltında kendisi ile zıt gittiği takdirde onu sonsuza kadar yakacak bir tanrı imgesi olan birine nasıl laf anlatılır? Böyle sapık ve sadist bir tanrıya inanan birinin sağlıklı, düzgün, korkmadan düşünebilmesi mümkün mü?
 13. Dincinin verdiği cevap kendisinin düşünmekten, akıl ve mantık kullanmaktan yoksun olduğunu kanıtlıyor sadece.
 14. sağduyu

  Muhammed'in İddiası

  Bunlar tartışmalı ayrıntılar, sorunun özü ile alakası yok, ayrıca soru da gayet doğru sorulmuş bir soru. Eğer soruyu böyle tartışmalı ayrıntılarla detaylandırır, uzatır, karmaşık hale getirirsen karşındaki asıl soruya cevap vermek yerine gider bu tartışmalı ayrıntıların peşine düşer.
 15. sağduyu

  Muhammed'in İddiası

  Tartışma sağlıklı, düzgün düşünebilen, aklını ve mantığını kullanabilen insanlarla yapılır, senin gibi arap kuklaları ile değil. Senin dinin de diğer bir din olduğuna göre kendini tarif etmişsin. İşte sen söylediğin lafın kıçına kaçacağını bile düşünemeyen ahmağın birisin.
×
×
 • Yeni Oluştur...