Jump to content

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  18.804
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

sağduyu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

6.400 profil görüntüleme
 1. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Özgür irade deyince hiç bir şeyi ortaya koymuş olmuyorsun, bazıları tutturmuş özgür irade diye, nasıl olacağını açıklamadan sanki sihirli bir kelimeymiş, onu tekrarlayınca her şey hallocakmış gibi bir tavır içinde. Bu özgür irade nasıl çalışır, nasıl bir yapısı vardır, ona giren yok. Mesela her şeyi bilen bir tanrı nasıl özgür irade oluşturur? Anlatmanız gereken nasıl olduğu. Belki ne demek istediğimi anlayamıyorsun diye biraz daha açayım: Mesela insan A ve B gibi iki seçenekten birini seçecek diyelim. İşte açıklaman gerek insan bu "özgür irade" dediğin şeyle bu seçimi
 2. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Tanrı kendi tasarladığı bir şeyin nasıl çalışacağını nasıl bilemez? Mal mı? İnsan bile kendi yaptığı bir aletin nasıl çalışacağını biliyor da her boku bilen bu tanrı kendi yaptığı şeyin nasıl çalışacağını bilemiyor mu? Her şeyi bilen bir tanrının yaptığı özgür irade nasıl çalışıyor, şunun tekniğini bir anlatsana.
 3. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Her şeyi kendi yapan bir varlık, bizzat kendi yaptığı bir varlığın nasıl bir yol izleyeceğini nasıl bilemiyor? Sen bir hesap makinesi yapsan ve bu makineye 3x5 işlemini girsen sonucun 15 ettiğini bilemez misin? Bu tanrı denen zımbırtı insanın seçim yapma ve karar verme mekanizmasını kendi tasarlamıyor mu? Kendi tasarladığı bu mekanizmaya iki seçenek girdiğinde bu mekanizmanın hangi seçeneği seçeceğini bilemiyor mu?
 4. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Enis Doko da kim? Herif dinci olduğuna göre ve bir dinciden düzgün mantık kurmasını beklemek hayal olduğuna göre bu heriften düzgün bir argüman çıkmasını beklemek hayalden başka bir şey değil. Bir insan din hakkında bu kadar düşünüp de hala yalan olduğunu fark edemiyorsa o herifin düşünme sisteminde kesin bir sorun vardır, kablolar ters bağlanmıştır. Bir insanın başka bir insana inanmazsa sonsuza kadar yakılacağını sanması manyaklıktan, delilikten başka bir şey değil.
 5. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Sonsuz bilgiye nasıl sahip oluyor? Mesela sonsuzada olan bilgiye nasıl ulaşabiliyor? Sonsuz demek adı üstünde sonu olmayan, asla ulaşılamayan demek. Asla ulaşılamayacak bilgiye bu tanrı nasıl ulaşabiliyor? Ulaşırsa bilgi sonsuz değildir, ulaşamıyorsa sonsuz bilgiye sahip değildir. Bilmemeyi tercih etmek ne demek? Kafasını başka yöne mi çeviriyor, gözlerini, kulaklarını mı kapatıyor, kış uykusuna mı yatıyor?
 6. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Garip, hem her şeyi kendin yarat, nasıl davranacaklarını, nasıl tepki vereceklerini tasarla, sonra da kendi yaptığı şeyin nasıl davranacağını bileme. Bu kadar mal mı bu Allah? Zar atmadan önce birle altı arası bir sayı geleceğini ben de bilirim, Allah'ın da benden bir farkı yokmuş. Demek ki Allah ben her şeyi bilirim derken palavra sıkıyormuş.
 7. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Zamanın b teorisi dediğin şey bana tam bir zırva geldi.
 8. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Argüman olarak duymuşumdur ama her argümanın adını aklımda tutmak zorunda mıyım? Dincilerin her zırvalamasına verdiği ismi aklımda tutup beynimi neden çöplüğe çevireyim? Zaman hakkında bir çok spekülasyon vardır da bu her spekülasyonu doğru kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Her şeyi biliyorsan olasılık diye bir şey olmaz, kesin, sarsılmaz bir doğru olur ortada. Yine zar örneğine gelelim: Zar atılmadan önce bu zar ya 1 ya 2 ya 3 ya 4 ya 5 ya da 6 gelecek demeyi ben de bilirim, önemli olan zarın kaç geleceğini bilmek. Allah zar atılmadan önce kaç geleceğini bilebilir mi?
 9. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Kelam argümanı da ne? Hiç duymadım, neymiş bu argüman? Öyle zamansız demekle olmaz, bilinçli, devamlı bir eylemde bulunan bir tanrı nasıl zamansız olabiliyor, açıklaman lazım. Öyle zamansal tanrı sorunludur diye kaçmak yok, sorunluysa denklemden çıkarırsın olur biter. Şu mümkünleri bilme konusunu açalım. Diyelim bir insanın önünde 3 seçenek var, Allah bu ,nsanın hengi seçeceğini mi bilir yoksa sadece 3 seçeneği bilir ama hangisini seçeceğini bilemez mi? Bir de zar örneği vereyim. Ben zar atmadan önce Allah kaç atacağımı bilir mi, yoksa zarın geleceği altı ih
 10. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Eylem zamanı gerektirir, bu b teorisini kim ortaya atmışsa sallamış. Gerçi buna teori bile denmez, sallama denir. Geçmişi sonsuzsa nasıl geçmişine ulaşacak? Sonsuza ulaşırsa o sonsuz denen şey sonsuz mu olur? Her şeyi bile bu tanrı en büyük doğal sayıyı bilemiyor mu?
 11. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Bütün imkanların bilgisi ne demek? İmkan derken olasılığı mı kast ediyorsun? Madem bu Allah'ın sonsuz bilgisi var, en büyük doğal sayıyı biliyor mudur sence?
 12. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Yahu uğraştırma işte, kısaca anlatıver. belli ki sen bir şeyler biliyorsun bu konuda.
 13. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Enerjiyi anlamayacak insanlar mı var? Nerede bunlar? Mağarada falan mı yaşıyorlar?
 14. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Hangi teori? Bir spoiler versen...
 15. sağduyu

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Zaman olmadan eylem nasıl olacak, bir anlatsana?
×
×
 • Yeni Oluştur...