Jump to content
Ateistforum

sağduyu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  18.747
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

sağduyu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

6.051 profil görüntüleme
 1. sağduyu

  ALLAH�IN MEKANI VE ZAMANI

  Bilmiyorum, benim bilmediğim gibi 1611 yılında yaşayan bir Amerikan yerlisi de bilmiyordu, hatta bilmeyi geç Kuran denen kitaptan haberi bile yoktu. Tüm insanlığa gönderildiği söylenen bir kitap aradan tam 1000 yıl geçmesine rağmen neden bu Amerikan yerlisine ulaşamamış? Bu Amerikan yerlisi tüm insanlıktan sayılmıyor mu? Bu arap tanrısı arapça'dan başka bir dil bilmiyor mu? Neden her insana kendi dilinde hitap etmiyor? Neden araya bir arap bedevisini sokuşturuyor? Neden direkt benimle iletişime geçip benden ne istediğini araya başka bir insanı karıştırmadan söylemiyor? Neden bir ar
 2. sağduyu

  ÇOK EŞLİLİK

  İslam'da birden fazla kadınla evliliğin olup olmadığını tartışmak bile abes, var olduğu gün gibi ortada. Bu dinin kurucusunun bile 9-10 karısı olduğu apaçık ortadayken İslam'da birden fazla kadınla evlilik yok demek nasıl bir ahmaklıktır?
 3. Bu Allah denen zımbırtının sahibi kim peki? Kim saldı bu manyağı ortaya? Bu zımbırtı bu kadar bilgiyi, gücü sahip olmadan mı elde etti?
 4. sağduyu

  Ben kullarıma zulmedici değilim. Kaf 29

  Bu dincilerin tasarladığı tanrı tam bir sapık, tam bir manyaktır. Hiç bir şeye ihtiyacı olmayan, gücü her şeye yeten bir tanrı neden bir insan yaratıp sonra da sen bana inanmadın diye yakar ki? Ulan inanmasın sana ne, ne olacak yani inanmazsa? Bir yerinden bir şey mi eksilecek? Nedir lan bu inanılma ihtiyacı, tapınılma ihtiyacı? Hani senin hiç bir şeye ihtiyacın yoktu?
 5. sağduyu

  Deizm ve panteizm de ateizmin kolları sayılamaz mı?

  Nerede gördün benim alevileri, museviliği, hristiyanlığı güzellediğimi? Ezbere sallıyorsun, iftira atıyorsun. Sen nerede gördün benim Muhammed'e küfrettiğimi? İftira atmak ne kadar kolay değil mi? Ölmüş gitmiş bir adama ne diye küfür edeyim ki? Ama şunu açıkça söyleyebilirim ki, bütün peygamberler şarlatandır, yalancıdır. Muhammed, İsa, Musa, İbrahim falan fark etmez, hepsi yalancıdır, sahtekardır. Ali de başka bir yalancı ve sahtekardır, Ali'yi de sayayım ki, ama Ali'den bahsetmedin diye şark kurnazlığına kalkışma. Sen de aynını söyleyebiliyor musun? Agnostiğim dediğine göre sen de Muhammed d
 6. sağduyu

  Deizm ve panteizm de ateizmin kolları sayılamaz mı?

  Neden İslam'ın eleştirilmesi sana bu kadar batıyor? Ne zaman İslam eleştirilse sanki kutsalına laf edilmiş gibi savunma pozisyonuna geçip ateistlere, ateizme saldırma nedenin ne? Sana ne ateistler İslam'a saldırıyorsa? İslam'ın egemen olduğu bir coğrafyada İslam'a saldırılmayacak da neye saldırılacak? Nesi yanlış bunun? Ki sen de ben agnostiğim diyerek aslında İslam'a saldırmış oluyorsun, İslam'ı kuran Muhammed'e resmen yalancı diyorsun, İslam da bir yalandan ibarettir demiş oluyorsun. Bir insan nasıl bu kadar kendisiyle çelişebilir ki? Hiç bir ateist ne hristiyanlığa, ne museviliğ
 7. sağduyu

  MUCİZELERİN DEVAMI...(2. BÖLÜM)

  Bu put madem sonsuz güce ve imkana sahip, biz neden şükredip yeter diyelim, verdikçe versin put, bir şeyi mi eksilecek? Nedir bu puttaki bir karşılık bekleme, tapınılma, yüceltilme, övülme ihtiyacı? Nasıl bir kompleks var bu putta? Bu put bu sonsuz gücü ve imkanları bir çaba harcarak mı elde etmiş sanki, havadan vermişler puta. O da hiç bir şey beklemeden versin bize. Söyle bakalım, bu put bu sonsuz gücü ve imkanı neye göre hakketmiş? Ne yapmış, ha? Kendisine bu sonsuz güç ve imkan bedavadan verilirken hangi mantıkla bizden hakketmemizi bekliyor?
 8. Kim yakıyor, başka bir tanrı mı? Hakketsin, etmesin, sonuçta insanı yakan bu Allah denen sapık değil mi? Baştan yaratmasa zaten hakkediyor mu, etmiyor mu diye tartışmaya bile gerek olmayacaktı. Hakketme meselesine gelelim, bir insanın başka bir insana inanmaması nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor? Özgür irade meselesine gelelim, her şeyi bilen bir tanrı nasıl özgür irade yaratıyor? Mesela bizzat kendi tasarladığı insanın tüm hayatı boyunca neleri yapacağını, nasıl seçimler yapacağını biliyorsa nasıl o insana özgür irade vermiş oluyor?
 9. Sen ilk önce sana sorulan soruya cevap ver: Bu sapık tanrı yakacağını bile bile neden insan yaratmış? Ayrıca bu manyak tanrının bir insanı cennete koyup mutlu mesut yaşatması ona başka bir insanı sonsuza kadar yakma hakkı mı veriyor? Bu ne salakça, sapıkça bir düşünce tarzı? Demek ki sen mesela bir çocuğa bir iyilik yapınca başka bir çocuğa kötülük yapma hakkını kendinde bulabiliyorsun bu mantıkla. Nasıl çarpık bir zihniyete sahipsin sen?
 10. Yahu bu Allah daha insanı yaratmadan önce o bizzat kendi yarattığı insanı yakacağını biliyor mu, bilmiyor mu? Biliyor, o halde soru şu: Kendi yarattığı insanı yakacağını bildiği halde neden bile bile o insanı yaratıyor? Aslında bu sorunun gayet basit bir cevabı var, ama o cevabı verdiklerinde inandıkları tanrının aşağılık bir sadist, bir manyak olduklarını itiraf etmiş olacakları için kıvırmaya başlıyorlar. Bir tanrı neden kendi yarattığı insanı yakacağını bile bile o insanı yaratır, çünkü o sadist, manyak bir bir tanrıdır, kendi yarattığı insanı yakmaktan sadistçe bir
 11. Madem kendisi emek sarf etmiyor, neden bizden emek sarf etmemizi istiyor? Kendisine emeksiz verilmiş, o da emeksiz versin, emeksiz verince servetinde azalma mı olacak cimrinin? Bir de bu zımbırtı o kadar mükemmelse neden ürettikleri kusurlu, eksik oluyor? Beceremiyor mu mükemmel üretim yapmayı? Nasıl demedin, bizim put en adildir diyerek basbayağı o küçük bebek sakat doğmayı hakketti diyorsun. Bir insanı daha iyi, diğerini daha kötü yapmak nasıl adalet oluyor? Şimdi açıklaman gereken yeni doğan bir bebek neden ve nasıl sakat doğmayı hakketmiş oluyo
 12. Hala ne zırvalıyorsun? Madem bu zımbırtı yakacağını biliyor, o halde niye yaratıyor? Bu put "Bak seni yakmak için yarattım." demek için mi yaratıyor? Ne çeşit bir manyak bu? Bu tanrı denen manyak ne bok yediğini görmek için mi insan yaratıyor? Bu put dışarıdan bir göz mü? Eylemi bizzat kendisi yapmıyor mu? Yakacağını bile bile yaratan o, yakan da o. Hani nerede bu dışardaki göz? Sana göre iki tanrı var demek ki. Biri yaratma ve yakma işini yapıyor, diğeri o yarattıktan sonra yaratılan insanın yakılacağını biliyor sadece. Bunu mu diyorsun yani?
 13. Şimdi bu put beni yaratmadan önce yakacağını biliyor mu, bilmiyor mu? Cevap biliyorsa daha neyi anlatıyorsun? Bir tanrının yakacağını bile bile o insanı yaratması yakmak için yaratmak değil de nedir? Bir eylemin faili yani öznesi sensen o eylem senin bildiğin şekilde gerçekleşir. Mesela elindeki bir tabanca ile karşındaki insanın kafasına ateş ettiğin zaman o insanın öleceğini biliyorsan ve yine de ateş edip o insanı öldürüyorsan bu senin bile bile insanı öldürdüğün anlamına gelir. Sen "evet, ben o insanın kafasına ateş ettiğimde o adamın öleceğini biliyordum ama ölmeyi
 14. Muhteşem, en merhametli, en adil, en ulu, en büyük, hiç bir şeye ihtiyacı olmayan koskoca tanrı öyle tek başına takılırken canı sıkılmış, "Öff hayat amma sıkıcı, bari insan yaratayım da yakayım, neşeleneyim." demiş. Tanrıya bak tanrıya! Sizce hiç bir şeye ihtiyacı olmayan bu yüceler yücesi tanrı neden yakmak için insan yaratmış olabilir? Neden bir tanrı yakmak için insan yaratmak ihtiyacı duyar? Ne gerek var böyle bir yapmaya?
 15. sağduyu

  Mükemmel bir ateist olmam lazım...

  Kanıtlayamadıktan sonra bu iddiaların hiç bir değeri yok, sadece boş laf. Ancak film veya dizi senaryosu olarak işe yarar.
×
×
 • Yeni Oluştur...