Jump to content

Pitaya

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.018
 • Katılım

 • Son ziyaret

Pitaya kullanıcısının paylaşımları

 1. Pitaya

  Kuran bir kez daha doğrulandı

  Ben ayetten meteor değilde daha cok dolu denemek istedigini anladim. Üst üste yigilmis bulutlar mantiken baska neyi ifade edebilirki. Yagmur ve kar dışında. Kaldıki bu saydiklarimiz günlük yasantimizda zaten gordugumuz şeyler. Mucize değil yani.
 2. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Belkide deneme ve yanilma yontemini uygulamistir. Buda bi ihtimal olarak ele alinabilir.
 3. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Mümkün olmamasi icin bi aykirilik görmüyorum.
 4. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Bilmeyi cok isterdim ama diger herkes gibi bende bilmiyorum. Böyle bir varligin olmasi fikri aykiri degildir.
 5. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Kimse kimseden yok olan birseyi ispatlamasini beklemiyorki. Konusulan o seye KESIN yoktur diyen birinin o kesinlige nasil vardigini bekliyor. Göt var mi onu dillendirmeye? Yok dedigini duyar gibiyim. Sana anlayacagin sekilde bi örnek vereyim. Bizim evrenimizin aslinda baska bir evrenin icinde nebula boyutlarinda birsey oldugunu düsün.orda yine gezegen tarzi birseylerin oldugunu düsün. Jüpiter kadar büyük olan canlilar düsün. Sonra o evreninde icinde bulundugu baska bir evren düsün. O evrenin icinde nebula gibi kalan yine. vee bu sekilde git gidebildigin kadar. Simdi sen benim tüm bu söylediklerim icin KESIN yoktur diyebilirmisin? Ben kesin vardir diyemedigim gibi sende kesin yoktur diyemezsin! GÖT ister. Gelelim Anibalin Süper Zenci sevdasina. Bu sevgi sadece anibala aittir saniyordum ama görüyorumki baskalarida nemalanmis bu süper zenciden. Önce bana o tattiginiz seyden örnekler getirinki size fikrimi söyleyim konu ile ilgili. Bu kadar kulaginiza küpe olduguna göre, cok memnun kalmissiniz verilen hizmetten. Felsefe ile Bilim birbirine corba olmak zorunda. Kacari yok. Ikisi birbirine mecburdurlar. Aksini düsünmek fizik kurallarina bile aykiridir. Kendinizi kandirmayin bosa.
 6. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Sinifta kaldin zaten Haci. Ben seni her soruya acik modern birisi saniyordum. Amma velakin, kopurdun sende klasik dinciler gibi.
 7. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Iyide güzellikle sorulara cevap vermek istemiyorum diyebilirdi. Ama o klasik bir türk gibi asagilayarak karsilik vermeyi tercih etti.
 8. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Bende sana dedimki, evrenin % kaci hakkinda bilgi sahibiyiz? Hawkingin dediğine gore %4. Tabi oda düsündügümüz evrenin. Bende buna istinaden sana dedim ki Bircok şey! Bu o Bircok seyi bildigim anlamina geliyor demek degilki. Neden sürekli tanrı ha tanrı diye sayiklayip durmanida anlamiyordum. Ben tanrı kesin vardır demedim ki. Kesin yoktur diyebilmek icin elde tutulur kanit gerek diyorum. Ve bununda diger bilinmeyen bütün hersey icin gecerli olduğunu soyledim.
 9. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Haci cocuk degilki soru icin cani sikilsin. Kocaman adam haci.
 10. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Su teoriyi benim teorim yaptin ya bravo sana. Bu zaten bilim adamlari tarafından sorulmus bir soru. Belliki cok bilinenler dışında pek bi bok bildigin yok seninde. Işte senin gibi adamlar bilime yeni bir şeyler katamaz. Ne demis einstein? Yeni bir şeyler keşfetmek istiyorsaniz eger, onceki bildiklerinizi unutun. O sordugun soruları zaten cevapladim. Israrla anlamamazliktan geliyorsan eger daha ne yapabilirim senin icin? Biz demissin bide. Kim bu biz? Bi ekip calismasimi var?
 11. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Sinifta kaldin be haci. Dozuttun iyice. Eee buna diyecek bisi bulamayan adamin zerzenisleri desek yeridir. Ben sence bu sekilde bir adamin dediklerini kaale alirmiyim? Elbette hayir. Beni akli basinda bi adam olduguna ikna edebilecekmisin?
 12. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Hos güzel yazmissinda sona dogru biraz sacmalamissin. Benim pislik biri olduğuma dair dayanaklarin nedir? Konu ile alakasi, konuyu acan kisinin konu hakkinda düsündüklerini ogrenmek ki cevap yazacagim zaman kime yazdigimi iyi bileyim.
 13. Pitaya

  evrendeki en güçlü ve gerçeğe en yakın din deizmdir.

  Iste durdugu zaman ne olacagi konusunda emin degiliz. Durdurmak su an icin mümkün değil ama belki ileride mümkün olur oda. Soylediklerimin yapilamadigi takdirde bos safsata olmasindan bahsetmissin ve bu cok yanlis. Mantikli üretilen teorilerin bilime katkisi cok büyük. Bugün sen paralel evrenler konusunda bunlar bos safsatalar dersen o konuda arastirma yapan bilim adamlsrini hice saymis olursun.
 14. Pitaya

  OROSPULUK VE İSLAM

  Peki ya haci? Haci orospulugu tasvip edermi? Haci ahlaksizligi ve ahlaksizlari tasvip edip severmi? Haci sokak cocuklari icin ne yapar? Haci ibnemi? Ibnelik hakkinda ne düsünür? Haci yoksullari gözlermi? Onlarla paylasirmi? Onlarin kalkinmasi icin birseyler yaparmi? Haci onlarinda Hacisi degilmi?
 15. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Tabikide einstein hicten var etmedi, ama tek bir kisiye kadar yolu var onun. Newtonun elmanin düsüsüne tepkisi misal. Elma daha oncede düstü ama kimse yercekimini aklina dahi getirmedi. Bak bastan uyarayim, mesele newton un sonra dan halli veya haksiz ciktigi değil. Ortaya koydugu fikirdir. Newton tanrı kavraminin ilk ortaya ciktigi donemlere kiyasla besikte bebek kalir. Tanrı kavraminin kokeni coook eski. Belki hala tam bir insan olamamistik bile. Simdiki bahsedilen tanrılari, misal insanin tanrı olduğunu, Brahma yi Allahi tabiki dinler bicimlendirdi ve yonttu. Konu tanrılardan cok tanrı kavraminin nasil ortaya ciktigi olduuu icin, tanrılarin kim oldugunun pek onemi yok. Bosa tartismak istemiyorum artik. Bu gercek degismez. Tanrı kavrami elbetteki dinler den önce cikti ortaya ve dinlerde akabininde olusmaya basladi.
 16. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Bis baskasina sunu ögren bunu ögren diye atifta bulunmadan önce, o bahsettigin seyi kendin bi ögren. Sosyoloji Tanri kavrami ortaya ciktiktan sonra, ve bazi toplumlarin bu kavram baz alinarak kültürel evrimlesmesini konu alir. Ama sen tee basindan beri corba ettin ve yaptigin corbayida karistirmaya inatla devam ediyorsun. Sana alti yandi dedikce sen hala yok daha degil diyip karistirmaya devam ediyorsun. Sana söyle bir örnek vereyim. Evrimlesme süresinde, ilk ayaga kalkip yürüyen biri oldu ve sonra bunu icinde bulundugu toplumdaki diger kisilere ögrettimi? Atesi toplum olarak mi buldular? Yoksa 1 kisi buldu ve bunu digerlerine ögrettimi? Bir baska örnek. Einstein göreliilik kurami ni kendisimi düsünüp digerlerine anlatti yoksa, grup olarak mi? Tanri Kavram ida bu sekilde ortaya cikti. Sivri beyinli birileri bunu düsündü ve digerlerine anlatti ve digerlerinede bu mantikli geldigi veya korktuklari icin o seye iman etti. O seyin ne oldugunun hic önemi yok! Istersen yillanmis sarap olsun. Sen bugün bos bi tenekeye bile tanrisal özellikler yükleyebilirsin istersen, bunu bide baskalarinada yedirdinmi, teneke dininin temellerini atmis olursun. Ondan sonra o teneke dinine uygun bir sekilde evrillesen kültürlerini sosyolojiyla anlayip aciklayabilirsin. Basa dönelim. Neydi konumuz? TANRI KAVRAMI nasil ortaya cikti. Bunun altini doldurabilecekmisin, sen ondan haber ver. Dolduramiyorsanda bunu ehillerine birak.
 17. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  tüm hiz sacmalamaya devam. Sen sayiklaya dur güzelim.
 18. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Kisa ve öz.
 19. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Senin beynin uyusmus ve ne dedigini bilmiyorsun bile. Belliki seni daha fazla kaale almamak gerekiyor. Sen hem anlatilani anlamayan, hemde ne dedigini bilmeyen birisin. Yazdım seni kenara. Din kültürü bunu iyi malzeme edecegim komik anlatimlarima. Tanrı kavramindan alip, isi tee din kültürüne kadar getirdin ya, ne diyim ben sana. Tanrı kavrami nereeee, kültürlerini dinlere gore yapilandirmak nereeee. Azicik akil beee, Azicik akil beee.
 20. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Ne konustugunu kendin bilmiyormusunda bana soruyorsun? Soyut tanrılar bicimlendirilmis tanrılara denir. Yani zeus, yani thor, yani Odin, yani Brahma, yani Allah. Daha sayayimmi? Kavram ise ilk ortaya atilan ve o seyi tanimlamak icin ortaya atilan bir tasarimdir. Adi üstünde Kavram. Tespit. Anlatim sekli
 21. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Dinci mi? Ulan sizin ayik haliniz bile sarhos. Ne diyimki Ben size.
 22. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Din nedir? Google a soralim kisadan. 1.Tanrı düşüncesine dayalı toplumsal bir kurum. 2. insanların doğaüstü güçlere, kutsal saydıkları türlü varlıklara, tanrılara ya da Tanrı’ya inanma, tapınma biçiminde katıldıkları gizemsel olgu. 2.sik zaten birbirinden evrimlesmis olgular. Burada bana bos martaval okuma. Güneşe de tapsan, yagmurada, simsegede tapsan bu o seyi tanrisal bir güc olarak gordüklerindendir. Tanrı diyince aklina illa hersey güc yetiren tanrılar diye algilama. Cesit Cesit ve güclere veyahut gorevlere sahip olan tanrılar olmustur ve varda. Din kültürel bir olgudur lafini zaten dikkate bile almaya degmez. Birileri kalkip dünya tepsidir dedi diye onu dikkate alacak degilim. Tam bir komedi dükkani. Sen dinler den esinlenerek olusan kültürleri dinlerle corba etmissin. Dinin kültürü olur evet ama din olmadan kültürü olmaz. Kendi kendinize harakiri yapiyorsunuzda haberiniz yok.
 23. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Bu anlattigin seyler siyaset konusu. Cok konusmak istiyorsan, ateistcafe catisi altinda bir baslik olusturabilirsin.
 24. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Tüm hiz sacmalamaya devam ediyorsun. Ortada tanrı kavrami yok iken hangi din cikmis ortaya soyle bakalim? Günese tapanlar tanrı kavramina gitmez diyorsam eger ki sanirim diyorsun, bu sadece komedi filmlerine konu olmaktan oteye gitmez. Insan konusur ve konusmalida, ama lütfen biraz düsünüp tartip oyle konusalim. Sirf bisiler soyleme ihtiyacı duyup konusmayalim. Bir ateist i ele alalim, ateist olan bir kisi tanriyi inkar ettigi vakit o ateist icin dinlerin bir onemi kalirmi? Cünkü dinler, tanrı kavrami catisi altinda olusmuslardir. Siz günümüz dinlerin tanrilariyla tanrı kavrami ni hepten corba etmissiniz. Bravo yani!
 25. Pitaya

  Hayalindeki tanrının masal olduğunun ispatı

  Iyide ben TANRI KAVRAMINDAN bahsediyorum. Yani bütün argümanin tek bir iddiadan ibaret dedigin seyden. Söyledigim konu ile ilgilide evrimagaci nin üzerine büyük bir zahmet vererek özetledigi koskocaman bir yaziyi paylastim burda, daha üstüne ne söylememi bekliyorsun? Soyut tanrilara gelince, soyut tanrilar dün ki cocuk dedim ve hala da diyorum. Orta da bir kavram var ve o kavrami kendine göre yontmak derler ona. Tanri yi bicimlendirmek demek denir. Ama ondada yine tanriyi bicimlendirmeden, o din in temelini atamazsin. Haaa dinde diger dinlerden esinlenerek olusacaktir tabikide. Zaten genel olarak ele aldigimiz zaman ortak yanlarinin cok oldugunu basitce görebiliriz. Saygilar
×
×
 • Yeni Oluştur...