Jump to content

KafaBeyinUs

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  317
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

KafaBeyinUs Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 05-12-1997

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. KafaBeyinUs

  'Banyoda çıplak olarak yıkanılır mı?'

  Malesef ki aynı sorunun ardından "Çıplakken sevişilir mi?" sorusunu da cevaplıyor. Bilimin gelişip de eşeysiz üremeyle insan yapılacağı zamanı dört gözle bekliyorlar sanırım. Mitozla bölünmek dinen caiz midir hocam?
 2. Bir kafes kuş aramaya çıkmış. [Kafka]

 3. KafaBeyinUs

  Sonsuzluk Sıkıcıdır

  Sıkıcılık öznel bir şey olduğundan kişiden kişiye değişir. İlerde insan yaşamı sonsuzlaştırılabilirse neden yapmayayım? Güzel bir şey bence
 4. KafaBeyinUs

  israili anlamak

  Robespierre söylenecek söz bırakmamışsın. Eline sağlık.
 5. KafaBeyinUs

  Bir müslümandan duyduğunuz en aptal şey?

  Seni iyileştiren doktor değildi, Allahtı. Doktor sadece bir sebep... Doktora gitmemek de yemiyor tabi. Bırak madem en başından Allah iyileştirsin seni.
 6. KafaBeyinUs

  tanrının umudu....

  O zaman senin tanrinin benden ne farki var?
 7. KafaBeyinUs

  Ateist olmayanlar masum değildir..

  Anlayan birisi buranın mealini bana aktarabilir mi yahu Müslüman mıymışım? İslam fıkhında Tanrı bilinemez diyen de kimmiş? De hele de bir öğrenelim. Henüz o kadar geniş Müslüman göremedim. Öyle diyen birisi de Müslüman olamaz zaten. Aksini iddia ediyorsa da kafayı sıyırmıştır. Doğru olan da budur zaten demişsin, o da ayrı bir muamma. İçip içip de mi yazıyorsun anlamıyorum ki. Ateizm de bir inançtır diyen Müslümanla dalga geç sen, ama gel de Agnostisizm de bir inançtır de. Canım ya . Senin yazdıklarını Müslümancaya çeviriyorum. Belki biraz empati yapasın gelir ha? Bir şekilde var dediğimiz Allah'ı bize izah edemeyip,sanki semavi dinler bir çatı altında toplanmışlar da, Müslümanlar bu birliği bozmaya çalışıyor gibi lanse etmeniz çaresizliğinizin göstergesidir..Bize laf atacağınıza,kendi uyduruk inancınızı bize açıklasanız çok makbul olacak..Hem katil/tecavüzcü/hırsız sürüleri ile aynı sofraya oturuyorsunuz,hem de Müslümanlara laf atıyorsunuz..Önce kalkın o sofradan,sonra ne yapacağımıza karar veririz.. Dediğim gibi sizler birer inançsız insanlarsınız.. Semavi bir dindenim demekle bu sorumluluktan/suçtan kurtulamazsınız..Bir Musevi'nin Yehova var demesi,bu kişinin inançsız olduğunu gösterir..Bir Hristiyan'nın İsa Allah'ın oğlu demesi bile inançsızlıktır..Mesela Yahudi alimler,kendi Tanrı'larının bilinemez olduğunu söylerler..Yahudi fıkhında bu yönde fikir belirten kişiler vardır..Doğru olan da budur zaten..Onların kendi Tanrı'ları bilinemez olduğu için Yehova inancı var..Bilinebilir olsa,zaten otomatikman Müslüman olacaklar..! Şunu da her seferinde açıklamak zorundayız..Müslümanlar diye bir şey yoktur..Müslüman vardır sadece..Müslüman olmak,bir gruba/inanca dahil olmak demek değildir.. Her Müslüman'ın söylemleri/yaptıkları kendini bağlar..Bu bakımdan benim sözlerim yüzünden bir başka Müslüman'a laf atamazsınız.. Siz bizim gibi bireysel değilsiniz..Müslüman olmayan herkes bir inanca sahiptir ve inanca sahip olanlar,toptan değerlendirilebilir..Museviler şöyledir veya Hristiyanlar şöyledir diyebilirim ama ateistler şöyledir diyemem..
 8. KafaBeyinUs

  Ateizm, "mihrâb"dır!

  Yadellerdeki Yurttaş'a katılıyorum. Kişisel olarak konuşayım, dinden çıktıktan sonra 4 ay kadar kendime gelemedim. Ama şu görüşteyim de demedim. Sadece vasıfsız dinsizdim. Bir Tanrı'nın olabileceği fikri sürekli aklımdaydı ve bazen oluyordu ki kesinlikle var diyebileceğim zamanlar olmuştu. Çünkü hayatı boyunca koltuklu değnekle yürümeye alışıp bacaklarını doğru düzgün kullanmayan bir insan da bir anda değneklerini atıp yürümeye başlayamaz. Ama neden bilmiyorum kesin konuşmadım hiçbir zaman. Var ya da yok demedim. Tanrıyı çok umursuyordum. Acaba varsa bizden ne istiyor diyordum, din yollamış mıdır diyordum. Ama bunları aşalı çok oldu. Eğer bir Tanrı varsa ve bizden bir şeyler isteseydi, isterdi. Doğanın işleyişinde de herhangi bir olağanüstülük yok. Her şey olağan, olması gerektiği gibi. Tanrı varsa bile sadece vasıfsız bir eleman olabilir. Ya da bu evren denilen makinenin düğmesine basan ilk kişi olarak görenler de vardır elbette. Ben hiçbir şeyden emin değilim. Ama emin olmak zorunluluğu da hissetmiyorum. Occam'ın bıçağını elime aldım ve derimdeki o büyük yarayı kesip attım. Varsa vardır, yoksa yoktur. Bu iş bu kadar basit. Benim hayatıma herhangi bir + sı ya da - si olmayan nötr elemanı ben ne yapayım. Ama şu konuda diretiyorum: Yok derken bu kadar emin olamayız. En azından ben bu kadar emin olamam. İşte bu yüzden ateist değil de agnostik ateistim. Tartışmaya açık bir insanımdır. Ama saldırgan ifadelerle saldırılmayı kabul edemem. Ateist olmayanı dünyadan aforoz edenlerle, hele ki beni bir komplo teorisi içine koymaya çalışanlarla [Materyalist Bilinç, NOLAN] yollarımız hiçbir zaman bir olmayacak.
 9. KafaBeyinUs

  Pandeizm ve Panendeizm Agnostik Ateizm

  Negatif ateizm, Tanrı'nın varolmasını prensip olarak mümkün görmekle beraber, varolduğuna dair hiçbir gerekçe bulunmadığı gerekçesiyle Tanrı'yı reddeder. Agnostik ateizm ya da diğer tanımıyla ateist agnostisizm, hem ateizmi ve hem de agnostisizmi içine alan bir felsefi görüştür. Agnostik ateistler, herhangi bir tanrıya ve tanrısallığa inanmadıkları için hem ateist, aynı zamanda kesin olarak herhangi bir tanrının var olup olmadığını bildiklerini iddia etmedikleri için de agnostiktir. Fark çok ince. Üstteki iki metin de vikipediden.
 10. KafaBeyinUs

  Ateist olmayanlar masum değildir..

  Zeka seviyesi yerlerde. Bu topraklarda bir sorun var ama anlamıyorum. Yazdığınız saçmalıklara cevap olarak bilimsel konuşulmaz, o yüzden cevap vermemeyi tercih ediyorum. Böyle saçmalıklar saçmalayabilmek ancak yobaz bir beyin işidir ve gereğince yobazlaşmışsınız. Türkiye'ye ne AKP'nin ne CHP'nin ne solun ne sağın faydası var. Sağlıklı düşünebilen insanların faydası var. Onu da biz dinsizler grubu olarak alıyordum ama demek ki yanılmışım. Dinsizler de sağlıklı düşünemiyor. Antik çağdan günümüze kadar insanlar putlara taptı. Somut olanı soyutlaştırıp soyut ilah putuna, Allah'a tapmaya başladılar. Zaman geçti insanlar dinsizleşmeye başladı ama sonuç aynı. Putlar., putlar ve putlar. Ne zaman putatapar olmayı bırakırsak o zaman yaşayabileceğiz. Putunuzun ne olduğunu da varın kendiniz düşünün de bulun. Dünya fethi ile Dünya'yı ayakları altına alıp hakim olmak isteyen antik çağ hükümdarları; Büyük İskender'lere benzeyin, modern Cengiz Han'lar çıkarın, çağdaş Hülagu'lar yaratın. Yakın dünyadaki size benzemeyen kitapları ve söndürün bütün mumları. Karanlıkta tek başınıza kalın. Önemli olan tek renk olmanız. Siyaha iman ederim, renkler kör olsun. Muhammed'e benzeyin, girin insanların kabesine ve Allah'ınızdan gayrı bütün putları yıkın. Musa gibi olun, diğer zihinsel milletlere diz çöktürmeyi kendinize emel edinin. İsa gibi olun, çarmıha gerilecek kadar samimi olun ve ölün düşünceniz yolunda, ama yolunuzda da milyonları öldürün. Yasaklayın, yasakçı zihinler, yasaklamayı yasaklayanlar da çıkacak elbet. Evet, belki çıkmayacak ama hayali bile güzel geliyor. Bu kadar saçmalamanın karşısında ne kadar hayret ettiğimi anlatamam bile size. Emin olun dalga geçtiğiniz Müslümanlar kadar saçmalıyorsunuz. Sizin onlara yobaz demenizdeki haklılığınız kadar onlar da size demekte haklı. Dünyadaki düşünce savaşları tarafına yeni bir kutup daha mı ekleyeceksiniz? Ekleyin madem. "Sen geçen yıl benim aleyhimde bulundun, senin kanını emmeliyim," diyorsunuz. Felsefe kin gütmez; sizin boş çabalarınıza sakin sakin güler, kendinize benzetmek için aptallaştırmak istediğiniz insanları tatlı tatlı aydınlatır. [Voltaire, Felsefe Sözlüğü sy.16, İnkılap Kitabevi]
 11. KafaBeyinUs

  Bilinmeyen TÜRK tarıhında İSKİTLER

  Hunlar'ın bile Türk olduğu kesin değilken İskitler'den bu kadar rahat Türk diye bahsedilemez. Bahsettiğimiz bu topluluklar göçebe oldukları için onlardan bize kalan şeyler az. Sadece bizim tarih kitaplarımızda bu kadar kesin Türk olarak adlandırılıyor diğer milletler. Bulgarları bile Türk yaptık. Yanlış anlaşılmasın, Tolondede'ye genelde karşı çıktığımdan Türk düşmanı olduğum çıkarılmasın. Ben de bir Türküm. Ama ırkçılığa karşıyım. Bir de bu şekilde milletleri Türk yaparak kutsamaya karşıyım. İskitlere İranî halk diyenler: ^ Херрманн, Unesco, Эрик Жüрчер, History of Humanity: From the seventh century BC to the seventh century AD, Routledge, 1996, ISBN 9789231028120, p. 181. Scythians were Iranian peoples ^ Andrew Bell-Fialkoff, Andrew Villen Bell, The role of migration in the history of the Eurasian steppe: sedentary civilization vs. "barbarian" and nomad, Vol. 1: Role Migrant History Eurasian Step, Palgrave Macmillan, 2000, ISBN 978-0-312-21207-0, p. 379.Eastern-Iranian nomadic peoples ^ Paul Robert Magocsi, A history of Ukraine, University of Toronto Press, 1996, ISBN 978-0-8020-7820-9, p. 28. a branch of Iranian people ^ Mykhaĭlo Hrushevsʹkyĭ, Andrzej Poppe, Marta Skorupsky, Uliana M. Pasicznyk, Frank E. Sysyn, History of Ukraine-Rus': From prehistory to the eleventh century, Canadian Institute of Ukrainian Studies Press, 1997, ISBN 978-1-895571-22-6, p. 83. Scythians were an Iranian people ^ Hermann Parzinger: Die Skythen (Almanca). Beck Yayınevi, Münih 2004. ISBN 3-406-50842-1 ^ Scythians is pronounced /'sɪθɪən/ or /'sɪðɪən/. Scyths are pronounced /'sɪθs/ From GreekΣκύθης. Note Scytho- /'saɪθəʊ/ in composition (OED). ^ Scythian mummy shown in Germany, BBC News İskitlere Türkî diyenler: ^ Prof. Durmuş, İlhami (2012). İskitler, s.62-66, Akçağ Yayınları, Ankara, ISBN 978-605-5413-95-8 ^ H. Celâl Güzel, Ali Birinci, Genel Türk tarihi, 1. cilt, Yeni Türkiye, 2002, s.485 ^ The Turks. Volume 1: Early Ages. Part 3: Old nomads of the steppes: Scythian age in Eurasia. Prof. Dr. A. Chay - Prof. Dr. I. Durmus, Scythians, Yeni Türkiye, Ankara 2002, s.147-166], ISBN 975-6782-56-0) ^ Mirfatih Zekiyev Türklerin ve Tatarların kökeni syf; 143-178 Selenge yayınları Ağustos 2007 ^ Tarhan, M. Taner - "Ön Asya Dünyası'nda İlk Türkler Kimmerler ve İskitler" Türkler Ansiklopedisi, C. I, Ankara 2002, s. 597 ^ Kazi Laypanov / İsmail Miziyev Türk Halklarının kökeni Selenge yaınları 2008 syf 77-101 ^ GÜLER, Ali 2001 Türklük Bilgisi, Tamga Yayıncılık, ANKARA 34 ^ MEMİŞ, Ekrem1987 İskitler’in Tarihi, Selçuk Üniversitesi Yayınları, KONYA syf 79-80 ^ Cahill, Patricia A. Unto the breach: martial formations, historical trauma, and the early modern stage (2008), Oxford University Press, sf. 45 ^ a b The geography system of Herodotus examined and explained, by a comparison James Rennell[kaynak belirtilmeli] İskitlere Osetler'in atası diyenler: ^ Victor Shnirelman, "The Politics of a Name: Between Consolidation and Separation in the Northern Caucasus", Acta slavica iaponica: Journal of Slavic Research Center, Hokkaido University, Vol. 23, Hokkaido University, 2006, p. 47. Ossetian phenomenon inherited from their Scythian-Alan ancestors... ^ Йоахим Херрманн,Unesco, Эрик Жüрчер, op. cit., p. 182.
 12. KafaBeyinUs

  Tanrıların (olmayan) gücü

  Müslümanlar yerine ben cevap vereyim. Onların tanrılarının dünyadaki insanlar üzerindeki emeli zaten onların kendisini bulup bulamayacağını test etmek olduğundan kendisi sınava müdahil olmuyor. Bu çeşitli önkabuller olduğunda makul bir cevap olmakta. Ama sınav yapmasının saçmalığı sorgulandığında da inandıkları tanrının ne kadar mantık dışı olduğu da ortaya çıkmakta.
 13. KafaBeyinUs

  Insanin kuslarla ilgisi?

 14. KafaBeyinUs

  Müzikle Açalım

  Çok güzel, kazakça.
×
×
 • Yeni Oluştur...