Jump to content

RandoM

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  806
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

RandoM Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 07-07-1961

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  İzmir

Güncel Profil Ziyaretleri

560 profil görüntüleme
 1. RandoM

  Film Önerileri

  Hazır Türkçe adlardan söz ediyoruz "Şeytanı Gördüm" de güzeldir.
 2. RandoM

  Film Önerileri

  Yönetmeninden olsa gerek. Çok yetenekli bir Koreli. Adı: Park Chan Wook Sympathy for Lady Vengeance Türkiyede "İntikam Meleği" olarak geçmiş, yine bir intikam filmidir. Şekil bir filmdir.
 3. RandoM

  Aziz Sancar'ın Çalışmaları

  Böyle bir ilaç yok , olamaz. Öncelikle, mücadele edeceğimiz kanser hücresinin atasını embriyolojik olarak keşfetmeliyiz. Hangi embriyolojik alandan türedi? Bu güzel bir soru. Bunun için embriyoloji ile kanser tanısı arasında kesin ilişkiler keşfetmeliyiz. Derimizin en üstünde 21 günde bir yenilen 7 katmanlı bir hücre yığını var. Kaynağı embriyolojik olarak ne? Bu hücrelerin, Aziz Sancar'ın da belirttiği üzere, temelde DNA onarımını yapmaları için kullandığı moleküller var. Her bir embriyolojik katman (mezoderm vs.) ayrı bir sirkadyen zaman kullanıyor. Kullanılan bütün zamanlama molekülü (criptogram) her bir doku için ayrı ayrı çalışıyor ve senin sandığın gibi ışıkla ilgili değil. Zamanın farkında olan moleküller, henüz anlayamadığımız bir şekilde, hücre yenilemesinin motorunu bazen yavaşlatıyorlar, bazen de hızlandırıyorlar. Bu yüzden örneğin deri hücrelerimiz yada mide hücrelerimiz sık sık kendilerini yeniliyorlar. Diğer taraftan, bazı hücrelerimiz daha yavaş, hatta çok daha yavaş kendilerini yeniliyorlar. Temelde, belirli bir embriyolojik dokunun hücresi olan bir hücrenin (benim hipotezim) sirkadiyen saati , kanserin ilerleyen aşamalarında aynı saati kullanmak zorunda. Öyle olmasa kendi varlığını sürdüremez. Bu durumda hem sağlıklı hücreleri korumak hem de savaştığımız hücrenin temel saati üzerine saldırmak için yeni bir bakış açımız var. Yapmamız gereken tek şey embriyolojik kökenli dokuların sirkadiyen saatini belirlemek. Kemoterapi yada radyoterapiyi uygularken bu saatlere dikkat etmek. Sen de kabul et hacım; kemoterapi sağlıklı hücreleri de öldürüyor.
 4. RandoM

  Resimler - Karikatürler - jpg formatında yazılar...

  Bu salak Araplara kalsedonu (taşı) boyayıp mercan diye satmışlar haberleri yok. Arap ne anlar mercandan?!
 5. RandoM

  İlginç Fizik Soruları

  Maden suyunun içine sigara külü atınca birden köpürüyor. Neden acaba?
 6. RandoM

  Aziz Sancar'ın Çalışmaları

  Hacım, madem kanser hücrelerinin "eş zamanı" yok, onlar heterojen dokular oluşturmuşlar almış başlarını gidiyorlar, hiç değilse; sağlam hücrelerin DNA onarım saatlerine dikkat ederek kemoterapi yapsak fena mı olur?
 7. RandoM

  İnsanlık İslam'dan Nasıl Kurtulur?

  Kurtulur. Bugün bizler Giordano Bruno gibiyiz. İnsanlık ise milyarlarca yıllık bir sürecin ürünü. İslam dediğin saniye bile değil Dünya saatine göre. Yeni bir karanlık çağ yaşıyoruz. Olan bu. Saatler de çok yavaş. Moral bozmaya gerek yok. İslam bir gün tarih sayfalarında yerini alacak ve torunlarımız bundan ders çıkaracaklar.
 8. RandoM

  vakum....

  Klasik Toricelli deneyi; bir metre uzunluğunda bir ucu açık cam tüpü ağzına kadar civa ile doldur. Sonra açık ucunu parmağınla kapa ve bu tüpü ters çevirip açık ucunu civa dolu bir kabın içine sok! https://en.wikipedia.org/wiki/Evangelista_Torricelli#/media/File:NSRW_Torricelli%27s_experiment.jpg Tüpün yukarısındaki boşluğu gözle. Buna “vakum” deniliyor. Benim modern fiziğe kafam basmıyor. Ancak şunu biliyorum ki; bilim insanları vakumu evrenin bir parçası olarak görüyorlar. Nedenlerini bilemem ama benim anladığım kadarıyla ışığı geçiriyor, yerçekimini geçiriyor,elektromanyetik alanı geçiriyor, karanlık enerjiye sahip. İşte bu yüzden diyorum ki; sen vakumu yanlış anlamışsın.
 9. RandoM

  noronlarin evrimi ve bitkilerde hafıza.

  Tesadüfen davranış oluşmaz. Küstüm otu bitkisinin davranışını evrimsel bağlamından soyutlarsanız onun davranışını anlayamazsınız. Küstüm otu bitkisi aniden ortaya çıkmadı, evrimsel bir süreç geçirdi. Daha önce de senin bir mesajına cevap verirken terliksi hayvandan bahsetmiştim. Terliksi hayvan tek hücreli bir canlıdır. Kimyasal maddelerden, basınçtan, ışıktan, yer çekiminden, manyetizmadan…kısacası her türlü kimyasal ve fiziksel olaylardan etkilenir. Bu etkilere de öyle tepkiler verir ki, verdiği tepkiler doğrultusunda hayatta kalabilir; doğal seçilimden sağ olarak çıkar. Şimdi bu hücre için şu sorular sorulabilir: Terliksi hayvanın bilinci var mı? Terliksi hayvanın hafızası var mı? Terliksi hayvanın algısı var mı?.. Aslında bu soruları sorduğumuz anda hücre teorisinin niteliği ortaya çıkar. Ayrıca, duyum, algı, zeka, bilinç gibi olguların kökeninde hücre olduğunu fark ederiz. Hücreler arası fiziksel ve kimyasal iletişim yollarını işin içine kattığımızda nereye kadar duyum, nereye kadar algı, nereye kadar zeka, nereye kadar bilinçten söz edebileceğimiz ortaya çıkar. Küstüm otu milyarlarca hücreden oluşan bir canlıdır. Evrimsel kökeninde tek bir hücrenin olduğunu bildiğimiz bu bitkinin davranışlarını değerlendirirken temelde tek bir hücrenin, genelde de hücreler arasındaki ilişkinin “olduğunu” gözden kaçırmamamız gerekir. Son tahlilde, bilincin kendisinin temel taşı olan hücreler arası iletişim bitkilerde var olduğu için, onların ilkel (primitif) algıya sahip olduklarını düşünebiliriz. Botanikte bitkilerin bu durumu fizyolojik olarak “bitki algısı” (plant perception) olarak değerlendirilir. Bitkilerin davranışlarının kökeni işte budur. Bu konu üzerinde tartışalım istiyorsun, anlıyorum. Ne yazık ki bitki davranışlarının önemli bir kısmının paranormal / metafizik anlayışla değerlendirildiği Türkçe kaynaklardan başka kaynak bulamazsın. İngilizce bilmiyorsan kaynak sıkıntısı çekersin, her türlü kaynak sorununda olduğu gibi…İngilizce kaynakların derli toplu bulunduğu bir site olarak şunu buldum: http://turingc.blogspot.de/2012/07/stefano-mancuso-evolution-of-plant.html Yine de senin şu tesadüf hipotezinin üzerine şu videoyu izlemeni tavsiye ederim. Türkçe alt yazıyı açmayı unutma: http://www.ted.com/talks/stefano_mancuso_the_roots_of_plant_intelligence
 10. Bu sitede Türkçe alt yazılı pek çok bilimsel içerikli video yer almaktadır. Bu siteye girdiğinizde “Discover” sekmesinin içindeki “Topics” sekmesini tıklayın. Açılan sayfada videoların bulunduğu konuların başlıkları listelenecektir. İngilizce olan bu başlıkları tarayıcınızın “Türkçeye Çevir” seçeneği ile Türkçeye çevirebilirsiniz. İlgilendiğiniz topiğe tıkladığınızda o topikle ilgili videolar bir sayfada açılacak. Sayfanın altına doğru “See all…talks…” linkine tıklarsanız o topik hakkındaki bütün videolara ulaşabilirsiniz. İzlemek istediğiniz videoyu açın(Play). Video açıldıktan sonra, videonun hemen altında, sağ tarafta “Subtitles” (Alt yazılar) sekmesine tıklayın. Burada Türkçeyi seçin. Örnek bir videoyu paylaştım: Richard Dawkins’in “Evren Neden Çok Tuhaf Görünüyor?” videosu. https://www.ted.com/talks/richard_dawkins_on_our_queer_universe#t-305557
 11. RandoM

  Seks'in içinde duygu varmıdır?olmalımıdır?

  Hiç tanımadığın karşı cins bir insanla içgüdülerin dolayısıyla sen seks yapabiliyorsan, biyolojiyi değil de, kimyayı esas almışsındır. Bu kadar basit. Bunun için bir iki molekül ciddi fiyatlara satılmakta... Böyle bir şey yok. Hiç bir içgüdü eşeysel çoğalmayı garantilemez. Sen istediğin kadar kadınlarla birlikte olmak iste, onların içine boşalmak iste, doğal şartların dışında bunu yapamazsın. Şimdi tutmuş, bir iki kültürel yozlaşma, bir iki kimyasal bileşik adına, kendi spermlerini bulunmaz sanıyorsun. Cinselliği de hormonlara yada falan filan şeylere bağlamışsın. Çünkü sen bildiğin gibi yaşamıyorsun; yaşadığın gibi biliyorsun. Senin yaşadığını bütün insanların yaşaması gerektiğini düşünüyorsun? İnsan bu kadar basit olmalı senin gözünde. Hadi canım. Sen kimsin ki?!
 12. RandoM

  Taksi üzerinde namaz kılan adam

  Adam sarhoş, namazı taklit ediyor. Salak mısınız siz?
 13. RandoM

  Kuran'da evlilik ve olgunluk / Nisa 6

  İlginç bir durum. Daha önce hiç bir ateistin böyle hissettiğini itiraf ettiğine rastlamamıştım.
 14. RandoM

  Dünya'da oksijen nasıl oluştu?

  Oksijen bir elementtir. Birçok bileşik halinde bulunabilir. Dünya'da da atmosferi saymazsak, suda bol miktarda oksijen var. Genel düşünce biçimi şudur; bazı organizmalar fotosentez yaptılar ve O2 gazı ortaya çıktı. Bunun için de; günümüz fotosentetik organizmalarını gösterirler: karbondioksit+su= besin+O2 Günümüz yaşam biçimlerine bakarak geçmiş yaşam biçimleri hakkında ne kadar fikir sahibi olabiliriz? Amerikan kanguru faresi hiç su içmeden, diğer fareler kadar idrar çıkarabiliyor. Yediği ise kuru tohumlar. Hiç su içmeden nasıl her memeli kadar idrar üretebiliyor? Bu aşamada sizin dikkatinize şunu sunmak istiyorum: Biyosferdeki O2 kaynağı olarak neden günümüz canlılarından başka bir canlı öne süremiyorsunuz? Yada bulduğunuz hücre duvarından ibaret bir iki canlının dışındakilerini? Siyanobakteriler bitkilerden farklı bir şekilde fotosentez yaparlar. Fotosentetik bakterilerin her biri farklı bir şekilde fotosentez yapar. Yöntemin farklı olduğunu keşfetmeniz, bir zamanlar O2 gazının artmasının kaynağını açıklıyor mu? Bence akla yatkın bir yol peşindesiniz.
×
×
 • Yeni Oluştur...