Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  635
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

2.226 profil görüntüleme
 1. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Tek tek denemek dışında sadece bir çözüm bulabildim. O da şu: 1'den 9'a kadar olan sayıların toplamı = (9*10)/2 = 45. 45'ten öyle bir sayı çıkarmalıyız ki kalan hem 3'e hem 4'e bölünsün. O sayı da 9'dur. Zaten 3 ile 4 aralarında asaldır, bu durumu sağlayan başka bir bilye yoktur elimizdekiler içinde.(21 vs. de olabilirdi.) Tabi ki çözüm burda bitmiyor. Toplamın 3 ve 4'e bölünebiliyor olması 3 grup oluşturabileceğimizi göstermez. Örneğin 1, 2, 3 kümesinin toplamı da 3'e bölünüyor ama 3 grup oluşturulamıyor. Grup oluşturmak için aynı artışların olduğu dizileri yazmak mantıklı bir yöntem. Aynı zamanda bu grupların kalanları da aynı. 0, 3, 6 -> 0 kalan veriyor. 1, 4, 7 -> 1 kalan veriyor. 2, 5, 8 -> 2 kalan veriyor. Grup toplamları 12 olmalı. Soldan sağa çapraz , yukarıdan aşağı, sağdan sola çapraz toplarsak bu grupların toplamı 12 ediyor. (0 4 8) (3 4 5) (2 4 6). 0 4 8 -> 0 kalan veriyor 1 5 -> 1 kalanını veriyor 2 6 -> 2 kalanını veriyor 3 7 -> 3 kalanını veriyor. Grup toplamları 9 olmalı. (1 8) (4 5) (3 6) (2 7 0)
 2. Bir Buçuk

  Bugün Benim Doğum Günüm

  Doğum günün kutlu olsun hacı. Seni seviyoruz.
 3. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bu çözüm çok daha güzelmiş. Tebrikler Hatta bu çözümden bazı yan sonuçlar da çıkıyor. Her sayıyı 100*k + x olarak yazmak mümkündür. Dolayısıyla, k'dan bağımsız olarak, sayının son 2 basamağının 4'e bölümünden kalanına bakmak yeterlidir. Yani herhangi bir sayının son 2 basamağının 4'e bölümünden kalan 0 veya 1 değilse, o sayı kesinlikle tam kare olamaz. Başı ne olursa olsun...
 4. İleti kirliliği yaratıp konuyu yukarı taşımaya çalışan üye bir benzeri hareketinde uzaklaştırılacak. Konu ise artık ait olduğu yere, yani tavanarasına gidiyor.
 5. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bir tam karenin bütün rakamlarının 1 olması için ne gerekiyor bilmiyorum, ama son rakamının 1 olması için, karesi alınacak ifadenin son rakamı 1 veya 9 olmalı. Eğer son rakam 1 ise, aklımızdan bir çarpım işlemi yapalım. x1 ve x1'i çarpalım. Sondan ikinci rakam 2*x olacaktır(daha fazla olursa sola devreder.) Dolayısıyla sondan ikinci rakam 1 olamaz. 21*21 = 4(4)1 , 31*31 = 9(6)1, 41*41 = 16(8)1 Eğer son rakam 9 ise... x9 ve x9 sayısını çarpalım. İkinci rakam 18*x+8 olacaktır. Dolayısıyla hep çifttir, 1 olamaz. 19*19 = 361, 29*29 = 841, 39*39 = 1521 Çarpım sonucunun son 2 hanesine, yalnızca son 2 hane etki eder. Bu yüzden bu çıkarımları yapabiliyoruz. Sanırım şu çıkarımı da yapabiliriz, son rakamı 1 olup da sondan ikinci rakamı tek olan bir tam kare sayı yoktur... Tabi bu pratik çıkarımları bir de formal olarak göstermek gerekir.
 6. Bir Buçuk

  Her zaman dürüst olmak mümkün mü?

  Bunun fakirin zenginden çalması hırsızlık sayılmaz demekten bir farkı yok... Gerçeği söylememekle yalan söylemek farklı şeylerdir. Karşındaki insan, sen gerçeği söylemediğinde gerçeği, kafasında senin planladığın şekilde kuruyorsa ve sen bunun farkında olup gerçeği biliyorsan, yalan söylemiş sayılırsın. Her gerçeği her yerde söylememek ise edeptir, yalan değil. Çevremizde hep çok dürüst insanlar istediğimizi söylesek de, insanlar böyle insanlara genellikle ihtiyaç halinde meylediyor gibi. Duyması gereken gerçekleri duyup, ardından o dürüst insanları hayatlarından uzaklaştırıyorlar(veya o insanlar uzaklaşıyor). Bilinen bir hikayedir, çünkü insanlar kendilerini dürüst ve kurban gibi görüp "insanların yalan duymayı sevdiklerinden kendileriyle olmadığını" düşünmeyi severler. Ancak mesele o kadar basit olmaz çoğu zaman. Dürüst dediğimiz insanların da dürüstlüğünden ne kadar emin olabiliriz? Aksini görmedikçe veya söylediğinin doğru olup olmadığını düşündürecek bir sebep olmadıkça söylediklerini doğru kabul ederiz. Acaba yakınımızdakiler bize yakalanmadan kaç defa büyük ve küçük yalanlar söyledi? Çevresi tarafından dürüst kabul edilen insanlar gerçekten dürüst mü? Yoksa yalan söylemekten korktukları için mi böyleler? Neden çevremizdeki dostlarımızın bize acı da olsa gerçekleri söylemesini isteriz? Acı gerçekleri merak ettiğimizden mi yoksa o gerçekleri duydukça çekincelerimiz dindiği ve güvenimiz pekiştiği için mi? İnsanlar çok güzel yalan söylüyor. Binbir yalan ve yalancı çeşidi var. Bu insanları tanıdıkça insanların dürüstlüğü hakkında daha az sonuca varır oldum. Kişinin, başka insanların dürüstlüğünü bu kadar umursamasının sebebi, aslında insanlar arasında kendini tehlikede hissetmesi ve bu belirsizlik durumunun onu rahatsız etmesidir. İnsanlar hakkında "herkes yalancıdır" veya "tamamen dürüst insan vardır" gibi sonuçlara ulaşıp, kafalarında hayatındaki bütün insanları buna göre biçmeye çalışma sebepleri budur. Belirsizliği kabul etmeliyiz. Kimseyi tamamen tanıyamayacağımızı kabul edip kendi hayatımıza bakmalıyız. Zira yalancının çeşidi bitmez. Yalancı vardır yalan söyler. Yalancı vardır, 5 gerçeğin arasında 1 yalan katar. Yalancı vardır, bütün imajını yalan ile kurar ama günlük hayatta yalan söylemez. Yalancı vardır, hem büyük hem küçük yalan söyleyip, küçükleri ele verir. "Ben yalan söyleyemiyorum" algısı yaratır. Yalanı yalanla kapatan vardır. Sadece zaman kazanmak için yalan söyleyen vardır. Kronik yalancı vardır. Vardır da vardır, tanıyamazsın...
 7. Bir Buçuk

  Müzikle Açalım

 8. Toplum, kaotik bir şekilde bir yerlere sürükleniyor. Özellikle Türk toplumunun yeni neslinin doğduğu koşullar yüzünden öncekilere göre çok daha farklı olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar hızlı bir değişim hiç tahmin edemediğimiz yerlere kadar gidecektir. Çünkü teknoloji geliştikçe, teknolojik yapım, yıkım ve o teknolojinin toplumlara ulaşım hızı artıyor. Bu yüzden henüz zihni altyapısı oluşmadan gerçekleşen toplumsal dönüşümleri tehlikeli buluyorum. Toplumsal yaşamın ideal noktası derken, toplumsal yaşama doğrusal bir fonksiyon olarak bakma eğilimindeyiz. Ancak daha teknolojik, daha az insan emeği gerektiren, ve hatta bu refahın da tabana yayılmış olduğu bir toplumda insanların daha mutlu olacağı fikrine nereden kapıldık? Bunları matematiksel olarak incelemek mümkün mü? Mümkün değilse neye göre seçim yapacağız?
 9. Bir Buçuk

  Şikayet hastalık mı?

  Şikayet artık bir sorun olmaktan çıktı, bir gereklilik oldu Türkiye’de. Çünkü insanlar artık şikayet etmiyor. Şikayet edenlerin derdi şikayet ediyormuş gibi görünmek. Gerçekten şikayet eden bir insan bir süre sonra konuşmanın pek de işe yaramadığını, bu ülkede şikayet ettiği şeyleri daha da güçlendirdiğini anlar. Şikayet ettiğin bir durum varsa, değer üretmeye çalışmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu değer bir topluluk kurmak da olabilir, bir gazete olabilir, bir ürün olabilir, bir teknoloji olabilir... Şikayet edenleri üretmeye yönlendirmeliyiz. Elini taşın altına koymadan eleştirenleri ciddiye almamalıyız.
 10. Bir Buçuk

  Sizce bu ilişki yürür mü?

  Olaya farklı açıdan bakmak gerekiyor. Öncelikle, o kızın sadece sana değil, bir sürü insana yazmış olma ihtimali çok yüksek. İkincisi, şu an sadece seninle konuşmuyor olma ihtimali de yüksek. Bu yanlış bir hareket değil, ama sen eğer başkasıyla konuşmadığını düşünüyor ve seninle konuşmak isteyen başkalarını bu yüzden engelliyorsan, işte bu yanlış. Çünkü sen konuşmak istemediğin için değil, aynısı başına gelirse "Ama ben yapmamıştım, insanlar çok kötü." diyerek kendini kendine karşı savunabilmek için konuşmuyorsun. 9 yıldır hayatımda kimse yok demiş. 25 yaşında bir insan. 14-15 yaşında sevgilisi olmuş. Yani lisede, üniversitede gençliğinin ve güzelliğinin zirvesinde kimseyle ilişkisi olmamış, hatta ve hatta senin tabirinle "bakmamış". Ve 9 yılda çevresindekileri, ona ilgi gösterenleri, sosyal medya kullanıyorsa her gün ona yazanları beğenmemiş ama bir internet sitesinde, kim olduğunu bilmediği bir adamı mı beğenmiş ve konuşası gelmiş? Yanlış anlama, şu an sana ne yazılırsa yazılsın zaten dinlemeyeceksin. Ancak olay olduktan sonra yazılanlar bir anlam ifade eder. Bu kız ya sorunlu, ya da yalancı ve seni saf yerine koyuyor, ki bence ikincisi daha muhtemel. Haksız gibi de durmuyor. Sevgiler.
 11. Bir Buçuk

  NİCK DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN KULLANICILAR

  Jan ismi kullanımda.
 12. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, şık çözüm buydu. Tebrikler Maalesef formüllere o kadar bağlanıyoruz ki, basit çözümleri göremiyoruz bazen. Ben de görememiştim bana sorulduğunda.
 13. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Son 3 takımın ikisi kendi arasında oynar, biri maç yapmadan finale çıkar. Eğer bahsettiğim şık çözüm bulunursa, bu sorunun cevabı da bulunur rahatça.
 14. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bu sorunun birçok çözümü var. En “şık olmayan” ve kötü çözüm, 512’den başlayıp, her adımda ikiye böle böle toplamaktır. Daha şık çözüm, seri toplamı formülüyle veya CinleriGorenAdam’ın çözümüdür. Bahsettiğim daha da şık çözüm ise, sayılar ve kümelerle ilgili olup, cevap söylediğinde basitliğine şaşırılacak, hatta rahatça bulunabilir gibi gelecek bir çözüm. Resimler yaşadığımız teknik sorundan dolayı gitmiş. Ancak yazıdan da anlaşılabiliyor. 1/x’in integrali lnx’tir. Lnx’in limit sonsuzdaki değeri sonsuzdur. Yani fonksiyon sonsuza giderken, alan da sonsuza gider. Bu yüzey alanı değil, fonksiyonun altındaki alan. Çevrilmiş cisimde başlangıçtaki kesit alanı, PI * 1 * 1 olup,yeni fonksiyonun her yerinde geçerlidir. Daha doğrusu, fonksiyonun x noktasındaki kesit alanı PI*(1/x)*(1/x) = PI*x^-2’dir. Bunun integrali ise -PI * (1/x) olup, sonsuzda 0’a, 0’daysa -sonsuza gider. Başlangıç noktamız 1 idi. Yani integralin sonsuzdaki değerinden 1’deki değerini çıkarırsak hacmi buluruz, ki o da PI eder.
 15. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, 4 takım katılıyorsa kazanan 2 takım bir daha maç yapıyor. Soru basit bir soru. “Şık” vurgusunu bu yüzden yaptım. Beklenmedik bir çözümü var.
×
×
 • Yeni Oluştur...