Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  656
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

2.333 profil görüntüleme
 1. Bir Buçuk

  Bir sistemi inceliyoruz.

  John_Ahmet, fizik kurallarını ihlal edemezsin. Boşuna kendini yoruyorsun. Kaçıncı defa bu iddiayla ortaya çıkacaksın bilmiyorum ama, senin yapmaya çalıştığın hesapların birçoğu zaten ihlal ettiğini düşündüğün kurallardan bulunan formüllerle gerçekleşiyor. Acaba anlatımı en iyi olan kitaplar eski kitaplar mıdır, yoksa anlatımı iyi oldukları için elimizde eski olmalarına rağmen kalmışlardır?
 2. Bir Buçuk

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Asit İnce Yağ'ın üyeliği, isteği üzerine sonlandırıldı.
 3. İddian hangisi? Ben diyorum ki, ilk alıntıladığım iddiandaki şeyi yapman mümkün değil. Sonra verdiğin örnekse ilk iddiandakiyle aynı şey değil.
 4. Bir Buçuk

  Madde mi? Akıl mı?

  Bilinç henüz çözülmedi. Fizik yasalarının keşfinden önce maddenin hareketi iyi bilinmiyordu. Fizikle beraber bu fiziğin de matematiği(calculus) geldi, veya tersi. Gelecekte de kesinlikle böyle bir şey olacaktır. Karmaşık sistemleri çözmek için yeni bir matematiğe veya fiziğe ihtiyacımız var.
 5. Merhaba, maalesef imza ekleme özelliğini çok uzun zaman önce kaldırdığımızdan bu mümkün olmaz.
 6. Ayrıca bir konuya değinelim. Integer(4 bayt olarak ele alırsak), 4.294.967.296 farklı değer alır. Aslında bunu birebir eşleme yapan bir fonksiyon olarak düşünebilirsin. Hedefin nedir? Integer'ları daha az baytla göstermek mi? O kümeyi daha az baytla ifade edemezsin. Zaten 4 baytın bütün kombinasyoları ayrı bir sayıyı ifade ediyor. Bunu 4 bayt bazında geçmen mümkün değil. Nasıl ifade etmeye çalışırsan çalış. 4 baytı farklı kullanabilirsin, tersten yazabilirsin, "her yazdığım sayının 10 katını ifade ediyor olayım" diyebilirsin, aralıkları vs değiştirebilirsin. Ama bu şekilde herhangi bir sıkıştırma yapamazsın Integer'lar üzerinde. Limit o çünkü.
 7. Bir Buçuk

  istimna rahatlama

  Başlık tavanarasına gidiyor. Başlığı açan arkadaş ise takibe alındı, bir daha benzer bir hareketi görüldüğünde atılacak. Belki öyle rahatlar.
 8. Forumda böyle işleri merak edenleri görmek çok güzel. Aslında sorulması gereken doğru soru bu değil. Zira bu bahsettiğin olasılık %99 olsa dahi, yine sayıyı 32 bitle ifade etmiş oluyorsun. Soru şu olmalı: Bu yöntemlerle 32 bitle ifade ettiğim sayıların hepsini ifade edip, üzerine ikili gösterimle gösteremediğim(32 bitte) sayıları ifade edebilir miyim? Cevabını da vereyim, edemezsin... Aynı zamanda birçok sayı için aynı diziyi kullanmış olursun. Örneğin 5 sayısını düşünelim. Bu sayıyı sıkıştırmadan gösterebilirsin, 2 ^ 2 + 1 olarak da gösterebilirsin, 2^2 +1 olarak da gösterebilirsin(2'inci yöntem) ve asal indisini tutabilirsin. 5 sayısı için birden fazla ifade var gördüğün gibi. Sayılar küçüldükçe bu daha da sorun olmaya başlar. Çünkü küçük sayılarda o üstel ve polinomal ifadeleri birçok farklı şekilde yazabilirsin. Birçok farklı şekilde yazabildiğin durumların hepsinde kombinasyonları israf etmiş olursun aslında. Tekrar ediyorum, istersen 32 bitle ifade edebildiğin her sayı bu yöntemlerden biriyle gösterilebiliyor olsun, ki kayıpsız sıkıştırma yaptığını iddia ediyorsan bu şarttır. Senin yönteminle, 32 bitle ifade edemediğim kaç sayıyı ifade edebiliyor olacağım? Bu yöntemlerle integerların hepsini göstermen de mümkün değildir. Örneğin 2^32-1 sayısını integer olarak gösterebilirsin. Ama senin yönteminle gösteremezsin. Böyle çok fazla sayı olduğunu tahmin ediyorum. Dediğim gibi sıkıştırmayla o oranın alakası yok ama tahmin ettiğin gibi %50'yi dahi bulmayabilir.
 9. Bir Buçuk

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Doğuştan İşsiz, hakaret sebebiyle atıldı.
 10. 12'li sayı sisteminin avantajı 12'nin 2,3 ve 4'e bölünebiliyor olması. 12 havari, 12 imam, 12 burç, 12 ay, 12 gök cismi... Bunlar da eskiden kalmış olmalı veya başka anlamları var. 2 elle şu anda saydığımız şekilde 2048'e, belki de daha büyük sayılara kadar sayabiliriz. Ancak mesele sadece saymak değil. Algılamak. 7 kavun düşünün. Bir de 8 kavun düşünün. Zihninizde pek de farklı olmadıklarını fark edeceksiniz. Sayılar büyüdükçe anlamları insan zihninde azalır. Hem algılamak zorlaştığı için, hem de farklar oransal olarak azaldığı için. Bu yüzden tabanı düşük tutmak çok da kötü bir şey değildir. 12'li sayı sistemi kullansaydık belki aritmetik işlemleri daha hızlı yapabilirdik. Örneğin bizim sistemimizde, 123 sayısının 3'e bölümünden kalanını bulmak için bütün basamakları toplayıp kalana bakarız, 4 için son 2 basamağa bakarız(23'ü mecburen böleriz), 6 için başka bir işlem yaparız vs. Ancak 123 sayısı 12 tabanında yazılmış sayı olsaydı, soruların hepsinin cevabının 3 olduğunu tek seferde görecektik. Bu sefer de 5'e bölmek sorun olacaktı ama 3, 4 ve 6'nın bu kadar pratik olması kanımca daha önemlidir. Belki de 5'e bölümün 12 tabanında böyle basit bir kuralı olmadığı için 10 tabanını kullanmak da avantajlı bir durum olabilir. 12 tabanında elle nasıl sayma yapılır, bilemiyorum. Ancak çok zor olacağını sanmıyorum. Tüm ellerin kapalı olduğu durumda yapılan bir jest 6'yı tanımlayabilir. Örneğin biz Türklerin hareket çekmek dediği jesti yaparak iki elinizle 12'ye kadar sayabilirsiniz. Parmakların, ellerin diziliş şekli önemliyse çok daha yüksek sayılara ulaşabilirsiniz. Çünkü her kombinasyon, karşıya bir bilgi vermektedir. Parmakların dizilimini önemli hale getirdiğiniz anda, bir parmağın verdiği bilgiyi artırmış olursunuz. En çok bilgiyi "gömebildiğiniz" durum ise, her parmağın 2'nin katları olup hepsinin sağdan sola veya sağdan sola değerlendirildiği bir durumdur. Ancak 2 üzeri 10 1024 eder, peki ben neden 2048 dedim? Çünkü 1024 dolduğunda, iki elinizi çapraz yapıp 0'dan başlayabilirsiniz. Elleriniz çarpaz ve sağ başparmağınız kalkıksa, bu 1025 demektir. Elbette bileklerinizin yukarı baktığı, bir elinizin yukarıda olduğu, herhangi bir bileğinizin yukarı baktığı durumları da tanımlayıp 16384'e kadar saymak mümkün(hatta daha fazla). Neyse ki dilimizle sayıları ifade edebiliyoruz da böyle gösterimlere ihtiyaç duymuyoruz...
 11. Dosya yükleme kapasitesi, son 1 senede aktif olmuş ve 250'den fazla mesajı bulunanlar için 3 katına çıkarıldı.
 12. Bir Buçuk

  ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Mistik Filozof, terör ve intiharı öven iletiler yazdığı için atılmıştır.
 13. Bir zamandır bu konuyla ilgili şikayetler alıyoruz. Yapacağımız ufak bir değişiklik, üye sayısına bakıldığında matematiksel olarak büyük etkide bulunabiliyor. Yine de imkanlarımız dahilinde ilgileneceğiz.
 14. Bir Buçuk

  Öz eleştiri

  Kendimi Türk olarak tanımlıyorum. Ailemde Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Sünni, Alevi kökler var. Daha bilmediklerim de vardır. Bunları dillendirmekten de çekinmiyorum. İlginç bir şekilde, bu köklerimin farkına vardıkça daha milliyetçi bir insan oldum. Fark ettiğim şey şuydu, bizi birbirimize yaklaştırıp uzaklaştıran şey ırk değil, kültür farkının yarattığı dünya görüşlerimizdeki aykırılıktır. Kendimi modern Türkiye'nin bir vatandaşı, bir Türk evladı olarak görüyorum. Irkçılık yapanlara Kürt kökenli olduğumu, köktendincilere Alevi olduğumu söylüyorum. "Özgürlük", "Barış" naraları atıp solculuk adı altında Kürtçülük yapanlardan tiksiniyorum. Kendilerine çıkış yolu olarak bir ırk veya ideolojinin mensubu olmayı bulan, ülkemizde özgürlüğün esasında en büyük düşmanlarından biri olan bu tiplerden, tıpkı ırkçılardan tiksindiğim gibi tiksiniyorum. Elbette daha çetrefilli konular da var. Zaten en büyük sorunlar her şeyi siyah veya beyaz görmemizden kaynaklanıyor.
 15. Bir Buçuk

  bana bi daha mail atmayın

  Konu tavanarasına, konuyu açan terbiyesizin hesabı ise tıpkı dilediği gibi çöplüğe gidiyor.
×
×
 • Yeni Oluştur...