Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  415
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.109 profil görüntüleme
 1. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Mega Ateist'in üyeliği isteği üzerine sonlandırıldı.
 2. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Ağzı bozuk birani, hakaretleriyle beraber atıldı.
 3. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Agnostik tanrı , trollük yaptığının tespit edilmesi üzerine atıldı. Daha önce de atıldığı anlaşılan bu kişinin 2 yedek hesabı da şimdiden sonlandırıldı.
 4. Tanrı kendi gelecegini değiştirebilirmi?

  Konu Ateistforum'a taşınıyor. Konuları doğru yerde açarsanız bizler de boşa uğraşmamış oluruz, başka önemli işleri halledecek vaktimiz olur.
 5. Arı Vız Vız Vız

  Başlık vız vız sesleriyle tavanarasına doğru gidiyor.
 6. Yeni üyeler

  Talep dikkate alındı ve eski kural geri getirildi. Eminim geri dönüşü olumlu yönde olacaktır.
 7. veri sıkıştırma hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Kafana takılan nedir? Sıkıştırmayı hepimiz her an yapıyoruz aslında, farkında olarak veya olmadan.
 8. Forumda bilgisayar programı yazan var mı?

  Parantezler karışık geliyorsa Python öğren. Hem de güncel bir dil. Çok güzel kütüphaneleri var. Hız olarak da tatmin edici düzeyde. Çiçek dürbünü programı yazmak hiç basit bir şey değil. Yazamazsın muhtemelen.
 9. Tanrının Varlığı Hakkında

  Umarım trolsündür Local mü’min. Yöneticiyim ve trol olmanı diliyorum. Durum o kadar ciddi...
 10. Matematik Soruları Paylaşalım

  O iş biraz çetrefilli. Bir yöntem düşündüm, belki daha da kolayı vardır. Önce kaç atış yapılacağına karar verirsin. Mesela 5 atış olsun. Buna k diyelim. İhtimalini hesaplamak istediğin ortalama(hatta yuvarlanmışı) da m olsun. Örneğin m'yi 2 seçelim. Yani ortalama 1,5 'tan 2,5'a kadar olan aralıkta herhangi bir şey olabilir. O yüzden bu sınırları k ile çarparız ki, o 5 zarın toplam olarak hangi değerler arasında olması gerektiğini buluruz. 1,5*5 = 7,5 2,5*5=12,5 eder. Bunlar toplam halinde olduğundan tam sayı olmak zorundalar. O yüzden alt sınırı üstündeki tam sayıya, üst sınırı altındaki tam sayıya yuvarlarız. Yani bu 5 zarın toplamı 8 ile 12 arasında olmalı. Altı 7'ye veya üstü 13'e yuvarlarsak istediğimiz gibi olmaz.(7/5 1'e daha yakındır mesela) Bu sayıları bulunca, her birini sağlayacak durumların kaçar tane olduğunu hesaplarız. 8 , 9 , 10 ,11 ,12 için zarlar yazılır. 8 için bir örneğini yapayım, kalanı da aynı şekilde yapılıyor zaten. 8 için: 1-1-1-1-4 1-1-1-2-3 1-1-2-2-2 Böyle durumlar her toplam için bulunur(sıralaması önemsiz). Sonra bu durumlar kaç farklı dizilimde gerçekleşebilir onlar bulunur. Mesela 1-1-1-1-4 zarı, 5 farklı dizilimde gerçekleşebilir(ilk atışta 4 gelmesi, ikincide gelmesi vs). 1-1-1-2-3 ,20 farklı şekilde gerçekleşebilir. Bu dizilim sayılarını her ayrı toplam için buluruz. İşte toplamı 8 eden kaç dizilim yazılabiliyor, 9 eden kaç tane yazılabiliyor, bunların hepsi toplanır. Sonra k atışta kaç farklı durum gerçekleşir onu hesaplarız. 5 atış, 6^5 kadar durum demektir. Sonra üstte bulduğumuz, seçili durumları toplam duruma bölüp olasılığı bulmuş oluruz.
 11. Matematik Soruları Paylaşalım

  1. Bunu bulmanın en kolay yolu, o sayının hiç gelmeme ihtimalini bulup 1'den çıkarmaktır. Mesela 10 atış yapacaksın. 2 sayısının gelme ihtimalini bulmak istiyorsun. (5/6)^10 yaparsın. Bu, 2 sayısının 10 atışta hiç gelmeme ihtimalidir. 1'den bunu çıkarır bulursun. Yani bu örnek için cevap %83'tür. 2. Hiç aynı olur mu? Mesela o toplamı yapıp ortalamasını alırsan ve o ortalamanın 1 olması ihtimalini bulmak istiyorsan pek seçeneğin yoktur. Ağırlıklı olarak 1 olmak zorunda.
 12. Web Sayfası için Önerisi Olan?

  Tasarımcıların çoğu yalandan iş yapar. Otomatiğe bağlamışlardır. Onlar için birkaç günlük olan projelerde binlerce lira fiyat çekerler. Gerçi serbest piyasa bu, istemiyorsan yaptırmazsın. Ama Wordpress oldukça kolay, takıldığın bir yer olursa ve çözüm bulamazsan bana sorabilirsin. Google'da sıralama istiyorsan, araştırman gereken şey SEO optimizasyonu olarak geçiyor.
 13. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Tanrısız Türk adlı haysiyetsizin üyeliği sonlandırıldı. Önceden de sayısız kez atılan bu kişi, şimdiki seferinde bizlere galiz küfürler savurmuş, "Fethullahçı" yahut liboş olduğumuzu iddia etmiştir. Hızını da alamayıp aklınca bizleri tehdit etmiş, forum hakkında her yerde aleyhte konuşacağını, forumun hacklenmesi ve engellenmesi için elinden geleni yapacağını söylemiştir. Bu şahsı kâle almamak en sağlıklısı olsa da, bazı şeylerin üstünden geçmek gerekiyor. Bu forum yıllarca o bahsettiği akımların karşısında durmuş, defalarca da engelleme girişimine maruz kalmıştır. Bizim çizgimiz bellidir. Tam karşısında yıllarca yazdığımız akımları bize yakıştırmak, olsa olsa bir haysiyetsizlik örneği olabilir. Yıllar yılı uğramadığımız saldırı kalmadı. Biz Türkiye'de Atatürk'ün en büyük ivmeyi kazandırdığı aydınlanma hareketinin bayrağını taşımak için bu forumu ayakta tutuyor, insanların fikir özgürlüğü çerçevesinde yazması için elimizden geleni yapıyoruz. Ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu kişi vasıtasıyla bunları da tekrardan yazmış olalım. Bu şahıs da, bundan sonra ilan edilmeden atılacak. Elinden geleni ardına koymasın.
 14. Atatürk'ün Kusursuz Olması ..

  Atatürk zeki bir adamdır. Türkiye'de de en az onun kadar zeki binlerce kişi vardır. Ancak televizyonla, internetle, pornografiyle, geçim sıkıntısıyla, günlük zevklerle bu beyinleri maalesef sürekli yitirmekteyiz. Cevherlerimizi işlemiyoruz. Varolan ahlaksızlık ortamı, zeki insanları kurnazlığa ve korkaklığa itmekte. Çağ değişti. Artık insanlar onun kadar donanımlı büyüyemiyor. Eğitimli oluyorlar belki ama aydın ve cesur olamıyorlar.
 15. Kesin İmkansızlıklar ve Olasılık

  Aslında senin şaşırdığın şey başka. O 3 kişinin, seçilmiş herhangi 3 günde doğmuş olma ihtimalinin aynı gün doğmuş olma ihtimaline eşit olması kafanı karıştırıyor. Esasında, düşük olan ihtimal "doğdukları günlerin senin için bir anlam ifade ihtimali" gibi bir şey oluyor yani...
×