Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  617
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

1 Takipçi

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

2.074 profil görüntüleme
 1. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, şık çözüm buydu. Tebrikler Maalesef formüllere o kadar bağlanıyoruz ki, basit çözümleri göremiyoruz bazen. Ben de görememiştim bana sorulduğunda.
 2. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Son 3 takımın ikisi kendi arasında oynar, biri maç yapmadan finale çıkar. Eğer bahsettiğim şık çözüm bulunursa, bu sorunun cevabı da bulunur rahatça.
 3. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bu sorunun birçok çözümü var. En “şık olmayan” ve kötü çözüm, 512’den başlayıp, her adımda ikiye böle böle toplamaktır. Daha şık çözüm, seri toplamı formülüyle veya CinleriGorenAdam’ın çözümüdür. Bahsettiğim daha da şık çözüm ise, sayılar ve kümelerle ilgili olup, cevap söylediğinde basitliğine şaşırılacak, hatta rahatça bulunabilir gibi gelecek bir çözüm. Resimler yaşadığımız teknik sorundan dolayı gitmiş. Ancak yazıdan da anlaşılabiliyor. 1/x’in integrali lnx’tir. Lnx’in limit sonsuzdaki değeri sonsuzdur. Yani fonksiyon sonsuza giderken, alan da sonsuza gider. Bu yüzey alanı değil, fonksiyonun altındaki alan. Çevrilmiş cisimde başlangıçtaki kesit alanı, PI * 1 * 1 olup,yeni fonksiyonun her yerinde geçerlidir. Daha doğrusu, fonksiyonun x noktasındaki kesit alanı PI*(1/x)*(1/x) = PI*x^-2’dir. Bunun integrali ise -PI * (1/x) olup, sonsuzda 0’a, 0’daysa -sonsuza gider. Başlangıç noktamız 1 idi. Yani integralin sonsuzdaki değerinden 1’deki değerini çıkarırsak hacmi buluruz, ki o da PI eder.
 4. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, 4 takım katılıyorsa kazanan 2 takım bir daha maç yapıyor. Soru basit bir soru. “Şık” vurgusunu bu yüzden yaptım. Beklenmedik bir çözümü var.
 5. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bir futbol turnuvası düzenleniyor. Turnuvaya 2048 takım katılıyor. Eleme usulü, ikili eşleşerek kazanan belirleniyor. Toplam kaç maç yapılmıştır? Not: Cevap “şık” olmalı
 6. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Artık kotanı arttırdık DreiMalAli Resmi bekliyoruz. Bir soru da ben sorayım eğer sorulmadıysa. İki matematikçi eski bir arkadaşlarının evine gider. Arkadaşlarının 2 çocuğu vardır. Yaşlarını sorarlar. Çocukların annesi de bir kağıda yaşların toplamını bir kağıda, çarpımını bir kağıda yazar ve kağıtları matematikçilere verir. Yani birinci matematikçi yaşların toplamını, ikinci ise çarpımını biliyor ve birbirlerine söylemiyorlar ellerindekini. İkisi de "Bu bilgi yeterli değil" diyor. Sonra çocuğun annesi "Bir daha düşünün" diyor ve elinde çarpım olan matematikçi "Haa, buldum." diyor. Bu nasıl oluyor? Oluyorsa ikinci matematikçinin elindeki sayı ne?
 7. Bir Buçuk

  Güncelleme

  İki durumla da ilgilenilecek. Başka bir sorun tespit eden olursa bu başlık altına yazabilir. @priest of nature , siteyi okundu işaretle butonu gördüğüm kadarıyla düzgün çalışıyor. Başka bir butondan mı bahsediyoruz?
 8. Bir Buçuk

  Ne yapmalıyım?

  Önce "rahat" olmayı öğrenmelisin. Ailenin butik oteli var, abin 5 yıldızlı otelde müdür ve halen rahat olamıyor musun? Çok güzel imkanlar elinde. İster 5 yıldızlı otelde ister butik otelde işi öğren, paranı kazan, ister orda yüksel ister aile şirketine dön. İmkanları heba etme. Hırslı insanların senin olduğun durumda başarabileceklerini görsen hiç vakit kaybetmezsin.
 9. Bir Buçuk

  NİCK DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN KULLANICILAR

  Hristiyangenç18'in adı Tengrizm18 olarak değiştirildi.
 10. Bir Buçuk

  Cumhuriyet nedir?

  Cumhuriyet pek de makul bir sistem değildir esasında. Popülizme kurban gitmesi çok kolaydır. Ve maalesef, başka yönetim sistemleri mevcutken "halkın sesinin dinlendiği" propagandasıyla reklamını yapabilir ve böyle de devam eder. O zengin siyasetçilerin fabrikası olanlarına bir teklif yapılsa... Bu fabrikayı işçilerin seçtiği biri yönetecek dense acaba kabul eder mi? Bir konu hakkında hiçbir fikri olmayan insanlardan, bu alanda fikri olan veya olmayan insanları seçecek yetkinliğe ve bilince sahip olmasını bekliyoruz. Türkiye'de kaç kişinin ekonomi, siyaset, ideoloji hakkında bir fikri var ki, kendilerini temsilen birini seçip bu düşüncelerini ülke ölçeğinde temsil etsinler? İşte cumhuriyet, bu yöneticilerin kim olacağını insanlara sorarmış gibi yaparak ağzına bir parmak bal çalıp kafana göre ülke yönetmektir. Daha da kötüsü, bu sistemde başa gelmenin yegane yolu insanlara bu "seçiyormuş" hissini vermek olup, devamında da onları aptallaştırma zorunluluğudur. Bu sistemin cezasını bütün insanlık çekecek. Alternatifler var mı? Belki de... Mümkün mü? Sanmam.
 11. İçeriksiz başlık tavanarasına taşınıyor.
 12. Zaten sorun senin lise düzeyinde bile bir matematik veya fizik bilgisine sahip olmamanda. Jartiyer hikayelerin yerine senden sistemi bekliyoruz. Bilim forumunu bu şekilde meşgul edemezsin. Sistemi yaptım diyorsan paylaş. Yorumu olan yapar. Fotoğrafını da istemiyoruz, biz forum olarak böyle bir kötülüğü haketmedik.
 13. Bir Buçuk

  Kendimizi Kandırmak

  Bu öyle bir sistem ki, senin kendini geliştirme isteğini bile sana bir şey pazarlarken malzeme olarak kullanıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Ortalama veya kötü şartlarda yaşıyorsan, sana umut aşılayacak insanların hepsi "Kendini geliştir, onlardan daha iyi ol" diyor. Kendimizi geliştirince yükselecekmişiz. Babasından kalma gayrimenkullerin kirasıyla senin 100 katın para kazanan adamlara daha fazla para kazandıracağın seviyelere yükselmekten bahsediyor sanırım. Onların altında yükselecekmişiz. Başka ne olacaktı ki? Başkalarını feda etme şansı olan iş sahiplerini, kira ile kat kat para kazananları , senin emeğinin en az yarısını çalıp başkalarına dağıtanların olmadığı bir dünya dileğiyle...
 14. Bir Buçuk

  Neden buluşları olan insanlarla alay ediliyor

  Doğru söylüyorsun adalet123. Üretmediğimiz gibi üretenleri de eleştiriyoruz. Ama karşımıza öyle fikirlerle çıkıyorlar ki insanlar, dalga geçmemek mümkün olmuyor bazen. Hem fikrin sağlamlığını öğrenmek için çoğu zaman paylaşmak gerekir. Zaten çoğu insanın cesaret edemeyeceği bir fikirdir. Saklamak çoğu zaman körleştirir. Beni rahatsız eden bir ise bambaşka. Herkesin her şeyi bilmesi durumu. Yıllardır okumuş, işin içine girmiş, matematiğini ve o mühendisliğin her katmanını görmüş adama inat etmek. Her şeyi daha iyi bildiğini düşünmek. Yahu, bir şey bulduğunu veya bulduğunu zanneden kişi bana gelip istediğini sorabilir. Ona, onun anlayacağı şekilde yaptığı şeyin teknik olarak mümkün olup olmadığını, eğer biliyorsam söylerim. Hatta bunun neden mümkün olmadığı kafasına yatmıyorsa daha ayrıntılı anlatırım. Bilmiyorsam da bilmiyorum derim. Bu iş tutar mı, yurtdışında var mı, iyi satar mı gibi konular da ilgi alanıma girmekle beraber bu konularda otorite değilim. Görüşüme katılmıyor olabilir, bunu da tartışırız. Ancak hayatında bu işe elini sürmemiş adamlar gelip, "Yok yav anlamadın sen." , "Biraz açık görüşlü ol, çok sığ bakıyorsun." , "Üniversite bir şey öğretmiyor, bence mümkün." gibi laflar ediyorsa işte orada durmalıdır. Sana o işin mümkün olmadığını söyleyip yardımcı olmuşuz. Kendini çok dahi zannediyor ve aslında o kadar aptal ki, herkesin onun dandik fikrini çalmaya çalıştığını ve onu dibe çekmeye çalıştığını düşünüyor. Zaten sormasının sebebi de mümkün olup olmadığını öğrenmek değil. Kendini onaylattırmak. Olumsuz bir cevap alınca da üstte yazdığım bahanelerle kendini kandırıyor. Elbette bunlar senin için geçerli değil. Zaten buluşunla ilgili bir soru da sormadın. Umarım başarılı olursun.
 15. Bir Buçuk

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Bilinç konusunda yapılan açıklamalar, varolan bilim düzeyinde beni tatmin etmiyor. Bu yüzden benim için halen bir sır. Kimisi bunun üzerine düşünmeyebilir ancak bunun çözülmemiş olması bence büyük bir meseledir. Böyle çözülmemiş(benim açımdan) bir mesele varken tanrı vardır veya yoktur demek bana kalırsa her anlamda imkansızdır, bu bir canlının kolunun bacağının evrilmesi gibi ufak bir problem değildir. Keşfedilmesi de bilimde büyük bir atılım olacaktır.
×
×
 • Yeni Oluştur...