Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  490
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.333 profil görüntüleme
 1. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Emires tüm iletileriyle birlikte forumdan defedildi.
 2. Böyle bir cihazı nasıl yapabilirim?

  Yaparsın da, mantıklı olur mu? Mesela batarya durumu önemli. 100 km ileriye gönderip, o kadar veriyi çekebileceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Taş çatlasa yarım saat uçuyor bunlar, hızını da düşünürsen bırak 100 km'yi, çok daha kısa menzillerde hareket edebilirsin. Uçak şeklinde olursa bir ihtimal...
 3. Afrin olayı

  Maalesef bu konudaki tartışmalar genelde kahvehane seviyesinin ötesine geçemiyor. Neden? Çünkü bir insanın işi bu değilse, hatta işi buysa bile her şeye hakim olamaz. Diğerlerinin bilmediği herhangi bir şeyi bilen bir vatandaş, o özgüvenle kendince bir model oluşturup orayı düşünceleriyle örüyor. Yapı kendince tutarlı olduğu zaman da gerçeği gördüğünü zannediyor. Ona cevap veren bir başkası da onun bilmediği bir şey duymuş, dolayısıyla onun modelini beğenmiyor, böyle sonsuz bir döngü. Her şey bu kadar basit olsaydı onlarca ülke yüzlerce kurum bu olay üzerine çalışmaz, her şey olur ve biter idi. Halen hesapta olmayan, bilinemeyen, devletlerin çözemediği durumlar var ki böyle fikir ayrılıkları yaşanıyor. Eğer her şeyi hesaba kattım, büyük oyunu gördüm diyen birisi varsa, Ankara'da Dışişleri Bakanlığı var, tez zamanda orada bir koltuk sahibi olmalılar...
 4. Varligimizin hikmeti

  Hayatın ne amacı ne de anlamı vardır. Sadece anlam arayan bir zihin var. O da çevrendeki farklılıkları anlamaya da yarayan zekandan ileri geliyor.
 5. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Edip Cevdet'in üyeliği isteği üzerine sonlandırıldı. Umarız biraz ara verdikten sonra yazmaya devam eder...
 6. Calisthenics

  Çevremde bu işi zevkle yapan birkaç kişi var. Kendinle yarışmaya müsait bir spor olduğu için, birbirlerini motive de ediyorlar. Hepsi de çelik gibi, hantal da değiller. Sakatlanmalara dikkat etmek lazım. Özellikle omuz bölgesine.
 7. Coursera

  Burası gerçekten mükemmel bir site. Herkese tavsiye ediyorum ben de. Hatta şöyle söyleyeyim... Öğrenmeye nerden başlayacağımı bile bilmediğim bir alanla ilgili, buradan bir kurs tamamladım. Şu an o alanda çalışıyorum.
 8. Afrin olayı

  Amerika güçlü bir ülke ve egemenliğini korumak zorunda. Bir yer illa kaynak var diye alınmaz. Egemenlik kurmak istenebilir. Kendi para birimini değerli kılarsın veya oraya başkalarının egemen olmasını istemezsin. Benim asıl merak ettiğim şey, forumdaki bazı vatandaşların neden bu kadar Amerikancı olduğudur. Yahu aç oku, okuman yazman var, dilin de var. Halen olayı Amerikalının canının tatlı olmasına falan bağlıyor. Evet @anibal , sana diyorum. O iletin hala aklımda. Sana yakıştıramadım. Böyle hikayelere ancak aptallar inanır. Ciddi ciddi Amerika'nın buralarda egemenlik kurma sebebinin bu bedevilerin atom bombası sallama ihtimaline falan bağlıyorsun. Amerikanların canı o kadar tatlı olsa bireysel silahlanmaya baştan izin vermezlerdi. Tabi senin de bu lafa cevabın belli, canları tatlı oldukları için kendilerini korumak istiyorlar diyeceksin...
 9. Felsefi akımlar bazen ayak bağı olabilir mi?

  Doğru söylüyorsun democrossian. Ancak bu havale esnasında sorun yaşanıyor diyorum ben de. O yukarıda sorduğum soruların cevaplarını insanlar felsefede arıyor. Birçok üniversitede seçmeli olarak var, tıpkı olması gerektiği gibi. Birçok dalıyla birlikte hem de. Etik, sanat felsefesi gibi konularda bilgilenmek isteyenler alıyor. Tenkitleri öğrenirler ama, o tenkitler de genelde eski bilgilere dayanıyor. Örneğin 1700'lerde doğmuş ve yaşamış bir adamın görüşleriyle, aynı dönemde yaşamış bir başkası arasındaki tartışmaların incelendiği oluyor. O dönemde insana dair bilgi ne kadar ki, bizim tartışmamızda taraf olabilsinler?
 10. rastar BU ARKADAŞA BİR KAÇ SORUM OLCAK?

  Güven, rastar'a bir sorun varsa özelden ona iletirsen daha iyi olurdu. Gerçi artık atamayacaksın çünkü kendisi atıldı. Başlık taşınıyor.
 11. Felsefi akımlar bazen ayak bağı olabilir mi?

  Felsefe, düşünsel bir faaliyet olarak çok saygı duyduğum bir alan. Özellikle etik okumayı severim. Ancak, felsefenin fazlasıyla abartıldığını ve tuzak soruları sorgulayan bomboş alanları olduğunu düşünmekteyim. Felsefe, bir düşünsel faaliyet. Bu doğru. Ancak insanlar bunu anlamayıp bilgi sahibi olmadan, geçmişi tekrar ederek felsefe yaptıklarını düşünmekteler. Örnek olarak: -"Özgür irade var mı?" sorusu, eskiden bilgi yokluğundan dolayı felsefecilerin cevap aradığı bir soruydu. Halen bu sorunun cevabını yalnızca felsefe arayanlar var. Bu, özünde birçok bilimin konusu olup, onların bilgisini kullanmadan cevaplamanın manasız olacağı bir alandır. Ancak üzerinde konuşmaya bayılıyoruz. -Estetik. İnsan zihnine bir şeyler estetik geliyor. Neyin estetik olup olmadığı, kimin bu konuda otorite olduğu, ortak estetik anlayışın mümkünatı gibi konular. Bu en başta bir biyoloji konusudur. Bilimsel bir sorudur. Estetiğin varoluş sebebini bilim araştırmalıdır. -Etik. Yapılan bir tanım üzerinden neyin doğru neyin yanlış neyin ahlaki olduğuna karar verme çabası(veya bu kavramların sorgulanması). Utilitaryanizmden Kantçılığa kadar geniş bir alanı var. Bilim, zamanla birçok şeyi açığa çıkarıyor. Bu alanlarda hiçbir bilginin olmadığı zamanlarda bu konuları tartışmak belki mantıklı gelebilirdi. Ancak bu sorular zamanın ilerlemesiyle iyice kelime oyunlarına dönüşmüş durumda. Bu da insanların algılarını kısıtlıyor.
 12. İnsanın doğaya dönmesi, mutlu olması mümkün değil. Kaldı ki mutlu olmanın kalıcı bir yolunun olduğunu da düşünmüyorum. İnsan mutluluğu yakalamaya çalışabilir ancak, tamamen mutlu olamaz. Herkesin her şeye gücünün yettiği bir dünyada herkes mutlu mu olacak ki? Veya daha doğal bir dengede yaşasak, herkes mutlu mu olacak?
 13. ÜYELİĞİ SONLANDIRILAN KULLANICILAR

  Ağzı bozuk rastar atıldı.
 14. Mutsuzuz ve mutsuz kalacağız zaten. Yeni bir yaşam modelinin mümkün olduğunu hiç sanmıyorum. İnsanlar neden mutsuz olduğunun farkında değil. İnsan kendiyle çelişen bir varlık. Genel olarak mutlu olması pek mümkün değil.
 15. Solak olmak

  İşte sorun da belli olmaması zaten, tam sağlak veya tam solak olmak değil. Kullandığın tarafın ya hassas ya güçlü oluyor. Futbol oynarken bile sorun yaşıyorsun.
×