Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  222
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Bir Buçuk Hakkında

Güncel Profil Ziyaretleri

580 profil görüntüleme
 1. Celal Şengör- Bigbang Öncesi Hakkında

  İnsan beyni, neden sonuç çerçevesi üzerine evrilmiştir. Nasıl ki görünen tayfın dışındaki ışıkların rengini(ki rengi beynimiz yaratır) hayal edemiyorsak, nasıl ki kütlenin 3 boyutlu uzayı bükmesini tahayyül edemiyorsak ezel ve ebedi de hayal edemiyoruz. Çünkü zihnimizde her şey neden sonuç üzerine kurulu ve her şeyin bir başlangıcı var.
 2. Celal Şengör- Bigbang Öncesi Hakkında

  Bilim forumunda dinleri ve tanrıyı tartışmak yasaktır.
 3. Toplumsal Cinsiyet Rolleri

  Bunları nerden çıkardın bilmiyorum Charlotte... Ben Türkiye'de yaşıyorum ve kız arkadaşımı hiç de düşündüğün gibi kısıtlamıyorum. Aksine, bizim gibi gelişmemiş ülkelerde kadın erkek eşitliğine önem verilmesi taraftarıyım. Konuyu açma sebebim, bu eşitlik olayının bazı bilgisiz kesimler tarafından abartılıp, insanların cinsi özelliklerini manipüle ettiklerini görmem. Ben de senin gibi düşünüyorum, kadınla erkeğin doğaları farklıdır. Bunun kabul edilmemesine, eşitlik adı altında bu gerçeğin gizlenmesine karşıyım yani.
 4. Göz Küresinin Tamamının Nakli Neden Mümkün Değil ?

  Teşekkürler hacı. Bir düşündüm de, bu olaya istisna olarak akciğer aklıma geldi. Ama o kas değil, şişiren kaslar aynı kalıyor. Bu arada bu konuyu ilginç bulanlar hacı'nın santral otorite kitabını okumalı. Ben defalarca okudum...
 5. Kaliteli Yaşam

  Sigara ve şekeri başlığı açmadan yaklaşık 1 hafta önce bırakmıştım. O günden beri disiplinli bir şekilde devam ediyorum. Bugüne kadar çevremizden gördüğümüz, "bıraktım" diyip bir daha ağzına sürmemektir. Tabi o şey genelde sürülür ağza, başarı oranı düşüktür. %90 bir daha başlanır bırakılan şey ne ise. Kendime böyle kısıtlar koymamanın daha olumlu sonuçlar yarattığını gördüm. Yine kısıtla, ama kural olarak değil, mantığınla karar ver. Eğer tamamen bıraktım dersen bir şey olur, tekrar kullanırsın ve özgüven sorunu yaşarsın bir dahaki sefere. Onun yerine, olayın farkında olduğun zaman kendini durdur. Bu 3 haftalık süreçte toplam 2-3 paket sigara içmişimdir, elbette yayılmış bir şekilde değil, bir ortamda paketin dibini görmekle olan bir şey. Tatlı yemedim. Yürümeyi alışkanlık haline getirdim. Spor olarak değil ama gideceğim yere yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum, günde ortalama 8 km yürüyormuşum. Bu kadar sigara içmeyince ağzımın tadı geldi. Şekeri de bıraktığım için, özellikle şekere karşı duyarlılığım artmış. Dün bildiğim bir yerde baklava tattım ve fazlasıyla tatlı geldi. Sigarayı bırakmak metabolizmayı yavaşlatır(nikotin). Bunun yerine bir şey koymanız gerekiyor kilo almamak için.
 6. Toplumsal Cinsiyet Rolleri

  Peki erkek olsan, kadının için aynı şeyi düşünür müydün? Yani eşin olduğu zaman, bunları kabullenmesini ondan bekler misin? Senin bazı erkekleri cinsel olarak düşlediğini vs... Eğer beklerim diyorsan, konuya cevabın evet. İnanmıyorsan konuyla alakasız içinden geçenleri yazdın...
 7. Ateizmin amacı yahudilere hizmet etmek mi?

  Oluyor elbette. Zaten başlığı tavanarasına taşıdık. Kitlemedik, silmedik. Yeri burasıydı.
 8. İstanbul depreminde yıkımları önleme yöntemi!

  Doğru diyorsun. Bakırköy tarafları çok tehlikeli deniyor. Oraya da bir tane koyarsınız artık... O enerjiyi toplaman mümkün değil.
 9. Göz Küresinin Tamamının Nakli Neden Mümkün Değil ?

  Kalpte, midede sinir yok mu? Bunlar nasıl nakledilebiliyor?
 10. Denklik ve açıköğretim

  " İlgililerin, uzaktan öğretim kapsamı dışında kalan açık, ekstern ve gıyabi öğretim gibi devam zorunluluğu bulunmayan bir eğitim‐öğretim süreci sonunda aldıkları diplomalara ilişkin denklik başvuruları gerekçesi belirtilmek suretiyle reddedilir. Ancak bu programlarda alınan derslerin en az % 70’ini örgün eğitim şeklinde alanların diplomaları denklik incelemesine tabi tutulur." Biraz araştırsan bulacaksın.
 11. Yunan mitolojisi

  Cemil Meriç kitabında bu konuya değiniyor. Maalesef bizim ülke olarak, "ülkü" eksikliğimiz mevcut. Bu sebepten bölünüp parçalanıyoruz, kültür üretmiyoruz. Tabi tam tersi de geçerli.
 12. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  Şurda 3 günde anlattığın haberleşme mühendisliği tekniklerinden ufak bir kitapçık çıkarırdın anibal... Yorumlama kısmı önemli. Mesela iletişime geçtik bir şekilde, hatta 1 ve 0 olarak bilgiyi yollamayı başardık(gerçi bunu da bilemeyiz de, neyse), devamında koca bir "eee?" gelecektir. İkilik tabanda matematik kullansalar bile haberleşmemiz çok zor olacaktır.
 13. Dusunce kayit formu

  Üzülme demiyor ki. Kanıtın olmadığının farkında ol yeter. Yoksa beni sevmediğini anlamış olabilirim, cidden sevmiyor da olabilirsin ama önemli olan kanıt değil, yazan kişiyi bu yolda düşündürmek. Objektif olarak baktırmak yani. Tabi biz psikoloji bilmiyoruz. Bilmediğim konuda fikir belirtmeyi sevmem ama öyle gibi duruyor.
 14. Dusunce kayit formu

  Belki de sen bu konu üstüne düşünüp adamın seni sevmiş olma ihtimalini göz önünde bulundur diye eklenmiştir...
 15. Müzikle açalım

×