Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  559
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.717 profil görüntüleme
 1. Bir Buçuk

  Tüy dökücü

  Konu tavanarasına gidiyor.
 2. Bir Buçuk

  BİR HABER!

  Geçmiş olsun haci... Haberlerin iyi olmasına sevindim. Evet, bize de haber vermen iyi oldu ; ne yazık ki bir dostum haber vermese başlığı göremeyecektim ve ancak yazabiliyorum. Bu vesileyle büyük bir hayranın olduğumu ve belki de erken ateistlik dönemimi en çok etkileyen insanlardan biri olduğunu bilmeni isterim. Yıllar önce bilim forumundaki tartışmalarını ve bloglarını zevkle okurdum. Eminim hala insanlar okuyorlar, birbirlerine tavsiye ediyorlar veya buradan okuduğunu bile bilmeden başka insanları bilgilendiriyorlar. Yaptığınız etkiyi ölçmek imkansız ancak binlerce kişinin hayatına dokundunuz. Herkesin bu emeğini sahipleneceğimize ve sahiplenecek insanların da var olduğuna emin olabilirsiniz. İçiniz rahat olsun. Dinlenmenize bakın, bizler sizin hayatınızı nasıl idame ettireceğinizi size öğretecek değiliz. Siz bir doktor olarak daha iyisini bilir veya bilen birilerini bilirsiniz. Umarım daha da güzel haberler alır ve tamamen kurtulursunuz. Bizleri merak ettirmeyin, haberlerinizi bekliyoruz. Sizi seviyoruz. Kendinize iyi bakın.
 3. Bir Buçuk

  Asal sayıları tespit etmek için bir formül buldum.

  Bu arada keşfi sen yaptıysan güzel, ama çok verimsiz. 7'nin asal olduğunu bulmak için 2^7'yi bulmaya gerek yok.
 4. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Aptalca yaklaşımlara gerek yok, Doğu kültürü farklı, Batı kültürü farklıdır. Öyle yıldız koyarak falan da üstün olmuyorsun... Bunlar ezikliğin tezahürü...
 5. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Değer, aynı güç gibi. Hatta daha da göreli. Örneğin Türkiye'deki en zengin 10 adamı tanıyan ama parası olmayan adam mı daha güçlü yoksa çok zengin bir adam mı? Elinde 100 tane dükkanı olan adam mı daha güçlü yoksa 100 dükkan alacak kadar parası olan adam mı? Ordusu güçlü ama ekonomisi kötü olan ülke mi daha güçlü yoksa ekonomisi güçlü ordusu zayıf olan ülke mi? Değere gelince... Atatürk sana göre cesur biridir. Ama belki savaşta kendini feda edebileceği bir anda geri durmuştur. Bir silah arkadaşı bile bile kendini feda etmiştir. Sonra Atatürk Türkiye'yi kurmuş, bu onu daha mı değerli yapıyor? Parası olan insan daha mı değerli oluyor her zaman? Veya cahil birisi değersiz mi? O doğuya bir git, insanlarla iletişim kur. Değere eğer öyle bakıyorsan, bakış açın değişecek. Değer ve güç her zaman ölçülebilir değildir. Kaldı ki ölçülebilir olsalar da yine değişebilirler.
 6. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Mesele benim çirkin olup olmamam değil, benim kendimi çirkin görmem işte. Belki hastayım. Kendimi olduğumdan daha çirkin görüyorum. Belki diğerleri kadar yakışıklıyım ama fark etmiyorum? Böyle şeyler herkeste olmuyor mu ergenlikte? Sen beğenmezsin, bir başkası bayılır bir kıza. Elbette uç durumlarda görecelilikten çıkıyor. İşte Cengiz Han değerli bir kişi mi? Değerli bir insanı değerli yapan nedir diye soran sensin.
 7. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Evet güzellik göreceli. Ama insanlar genelde aynı düşünür. Elbette bana güzel gelenle bir Alman’a güzel gelen aynı olmayacaktır, ama o başka bir konu. Büyük farklılıklarda insanlar genelde aynı düşünür.Şimdi sen benim sorumu cevapla.
 8. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Değersizlik diye bir şey olmaz mı? Tabi ki var. Ama bakış açına bağlı. Sana bir soru sorayım, Cengiz Han değerli mi?
 9. Bir Buçuk

  Gelecekteki Tehlike Edilgenlik

  Sonuna kadar haklısın @Mempish , uzun zamandır bu konuyu düşünüyorum. İktisatçılara dahi yazıyorum. Ciddi sorunlarımız var. Gençlerin harekete geçmemesi çok doğal değil mi? Yıllardır, başımızda bize çaresizlik pompaladılar. Artık kimsenin bir şey değiştireceğine dair inancı kalmadı. Eski nesil "bir şey yapalım" derdi. Ama yıllardır Türkiye'de bir şey yapıp da başarılı olan göremedik pek. Harekete geçmek, gençler için anlamlı bir ifade değil artık. Kerizlik. Politik olmayı başarı zannediyorlar. Şu tarikatçılar... Gerçekten dediğin gibiler. Arı gibiler arı. Birbirlerine ucuza satıp, bir sıkıntı olunca destek oluyorlar. Bir sektöre girseler, 5 yılda tekel olurlar. Hesapsız bir dayanışma. Çalışkanlık. Halbuki 5 ateisti birleştirsen birbirlerine indirim yaptırıp yükselmelerini sağlayamazsın. Karı olmayacaksa girmez. Halbuki tarikatlarda insanların tanımadıklarına yardım ettikleri olur. Sonra o adamlar her sektörde tekel olup, bizim gibi sözde aydınların kanını her alışverişte emerler. Bir ayakkabı alırsın, derisi yeşil sermaye, kumaşı yeşil sermaye, fabrikası yeşil sermaye... Kendi içlerinden alışveriş yaparlar... Sen marketten süt alsan bile bu adamların tarikatına bağış yapmış olursun. Bizde çalışkanlık, güven, örgütlenme iradesi, disiplin olmadıkça her şeyimizi elimizden kaybedeceğiz. Bu da böyle bilinsin. Haketmiş olacak mıyız? Kesinlikle. Geleceği düşünmeyip bütün gün sözde muhaliflik yapan adam, neden çalışkanın karşısında ezilmesin?
 10. Bir Buçuk

  Değer nedir?

  Değer yalnızca bir kelime. Sen nereye çekersen oraya gider. Her şeyin göreli olduğu ortamda, kelimelerin pek önemi kalmıyor. Senin değerli dediğin şey, başkasına değersiz gelebiliyor. Tamamen hayata bakışınla ilgili. Değer pek karşılaştırabileceğin bir kavram değildir. Özellikle insanlarla ilgili konuşuyorsak.
 11. Bir Buçuk

  Homofobi

  İnsanların bazı davranışlarının bir süre sonra iğrendirmesi oldukça doğal. Kendilerinin ne kadar batılı ve modern olduğunu ispatlamaya çalışırken, diğer insanları gerici olarak etiketlemeye çalışan, sözde çağdaş bir yobaz sürüsü var bu ülkede. Gericiliğin kol gezdiği ülkemizde, bu tipler de bu gericilerin tam zıttı olayım derken, saçmalıkta onlarla yarışır hale geldiler. Ağzından çıkan her şeye bir kulp takıp, seni savunma pozisyonuna sokmaya çalışıyorlar. Öpüşen iki kadın görürsem, bende olumsuz bir duygu uyanmaz. Ama iki erkek görürsem iğrenirim. Nasıl ki bir erkek, genetik veya çevresel kökenli olarak çoğunluktan farklı isteklere sahipse, bir erkekle sevişmeyi istiyorsa ve bunu isteğine bir şey demiyorsak, o erkek de benim hissettiğim iğrentiye bir şey diyemez. Elbette günlük hayatta bu iğrentiyi dile getirmem, beğenmediğimiz diğer insanlara ve gruplara karşı her duygumuzu dillendirmediğimiz gibi. Ağzını aça aça konuşan insanları sevmem. Dizilerde karikatürize şekilde gösterilen, o zengin ailenin şımarık kızından bahsediyorum... Gerçek hayatta oranları düşüktür o tiplerin. Azlardır yani. Ama feminen davranan eşcinseller arasında çoklar. Kadınlardan daha kadınsı olmaya çalışıyorlar, sanıyorum bir psikolojik altyapısı var. Zaten bunu kadınlarda itici buluyorum, erkekte itici bulunca homofobik oluveriyorsun. Kabalığı-kibarlığı geçtim, yani sokakta yürüyen birinin yüzüne söylemek elbette kabalık. Başkasınının dış görünüşü hakkında kötü bir yorum yapmayı sevmem, çok rahatsız olurum. Ama ben bir festivale gittiğimde, eşcinsel biriyle tanışırsak ve sonrasında onun bahsi geçerse, neden sen kıllı bacaklarıyla giydiği mini şort ve parmaklarına sürdüğü ojeyi havalı bulabiliyorsun da ben tiksinç bulamıyorum? Bir şeyleri ayırmak gerek. Birçok eşcinsel, biseksüel arkadaşım var. Oturup muhabbet ettiğinizde, ufkunuzu açtığını hissettiğiniz insanlar bunlar. Birçoğunun da hayatı dram doluydu. Aileleri onları benimsememişti, insanlar onları anlamamıştı. Babaları evden kovmuştu. İnsanlar öyle hissediyor ve öyle yaşıyorlar. Buna dil uzatmak doğru bir şey değil. Ama sen, başka bir ülkeye gittiğinde orada tanımadığın, iki cinsiyetten de insanlarla grup seks yapıp bunu anlatırken "özgür bir birey" oluyorsun da, kişisel olarak itici bulduğum bir konuşma şeklini belirttiğimde neden ben homofobik oluyorum? Burada ciddi bir sorun var demektir. Bahsettiğim bu yavşak insan profili insanları radikalliğe itiyor. İki tarafı da sapkınlaştırıyor. Sevgiler...
 12. Bir Buçuk

  Yeni kısıtlamalar hakkında duyuru

  Forumun kalitesini artırmak ve trol hesapları engellemek amacıyla üyelik kısıtlarında değişikliklere gidilmiştir. 1) "Yeni üye"'lerin(20 mesaj kotasını doldurmayan üyeler) konu açma kısıtının yanına özel mesaj kısıtı getirilmiştir. Yeni üyeler mesaj özelliğini kullanamayacak, kullanıcıları rahatsız edemeyecektir. 2) Eski dönemlerde üye olmuş ancak kotalarını doldurmamış, "normal üye"ler, "yeni üye" grubuna alınmıştır. 3) Gerek görülmesine bağlı olarak, bu kısıtlar artırılabilir. Forumda başladığımız değişim çalışmaları devam etmekte.
 13. Bir Buçuk

  Bakım duyurusu

  Forum, birkaç saatliğine bakıma alınacaktır.
 14. Bir Buçuk

  Distopik bir dünya mantıklı mı?

  Nasıl ki doğa, fizik kuralları yüzünden kendi içinde bir organizasyon oluşturmaya eğilimliyse, insanın ekonomik çabaları ve o akışı da insanı organize etmeye eğilimlidir. Tarihe bakarsak bütün ekonomi, kaynakların işlenmesi ve bunların insana ulaştırılmasını gittikçe mükemmelleştirmiştir. Çünkü bu kaynağın ulaştığı insan, bunun için para verir. Para kazanmak isteyen başkaları da bu işi yapmaya çalışır. Aradaki farkı da kendi cebine alır ve masraflarını karşılar. En eski mesleklerden birinin "ticaret" olması ve en büyük amaçlarından birinin insanlara bu pazarları oluşturmak olması tesadüf değildir. İşte her "akışı" mükemmelleştirmeye eğilimli bu sistem, bizleri de robotlaştıracak. Öyle ki, robotlaşmanın alternatifini bile kendi ortaya koyar hale gelecek. Çünkü en verimli durum bu olacak. Elbette en verimli durum, en mutlu olacağımız durum değil. O başka bir tartışmanın konusu.
 15. Bir Buçuk

  Ateistlerin,agnostiklerin ve deistlerin en ciddi problemi!

  Konu tavanarasına taşınıyor.
×