Jump to content

Bir Buçuk

Ateistforum Moderatör Grubu
 • İçerik sayısı

  624
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Bir Buçuk Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

2.186 profil görüntüleme
 1. Bir Buçuk

  Şikayet hastalık mı?

  Şikayet artık bir sorun olmaktan çıktı, bir gereklilik oldu Türkiye’de. Çünkü insanlar artık şikayet etmiyor. Şikayet edenlerin derdi şikayet ediyormuş gibi görünmek. Gerçekten şikayet eden bir insan bir süre sonra konuşmanın pek de işe yaramadığını, bu ülkede şikayet ettiği şeyleri daha da güçlendirdiğini anlar. Şikayet ettiğin bir durum varsa, değer üretmeye çalışmaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu değer bir topluluk kurmak da olabilir, bir gazete olabilir, bir ürün olabilir, bir teknoloji olabilir... Şikayet edenleri üretmeye yönlendirmeliyiz. Elini taşın altına koymadan eleştirenleri ciddiye almamalıyız.
 2. Bir Buçuk

  Sizce bu ilişki yürür mü?

  Olaya farklı açıdan bakmak gerekiyor. Öncelikle, o kızın sadece sana değil, bir sürü insana yazmış olma ihtimali çok yüksek. İkincisi, şu an sadece seninle konuşmuyor olma ihtimali de yüksek. Bu yanlış bir hareket değil, ama sen eğer başkasıyla konuşmadığını düşünüyor ve seninle konuşmak isteyen başkalarını bu yüzden engelliyorsan, işte bu yanlış. Çünkü sen konuşmak istemediğin için değil, aynısı başına gelirse "Ama ben yapmamıştım, insanlar çok kötü." diyerek kendini kendine karşı savunabilmek için konuşmuyorsun. 9 yıldır hayatımda kimse yok demiş. 25 yaşında bir insan. 14-15 yaşında sevgilisi olmuş. Yani lisede, üniversitede gençliğinin ve güzelliğinin zirvesinde kimseyle ilişkisi olmamış, hatta ve hatta senin tabirinle "bakmamış". Ve 9 yılda çevresindekileri, ona ilgi gösterenleri, sosyal medya kullanıyorsa her gün ona yazanları beğenmemiş ama bir internet sitesinde, kim olduğunu bilmediği bir adamı mı beğenmiş ve konuşası gelmiş? Yanlış anlama, şu an sana ne yazılırsa yazılsın zaten dinlemeyeceksin. Ancak olay olduktan sonra yazılanlar bir anlam ifade eder. Bu kız ya sorunlu, ya da yalancı ve seni saf yerine koyuyor, ki bence ikincisi daha muhtemel. Haksız gibi de durmuyor. Sevgiler.
 3. Bir Buçuk

  NİCK DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN KULLANICILAR

  Jan ismi kullanımda.
 4. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, şık çözüm buydu. Tebrikler Maalesef formüllere o kadar bağlanıyoruz ki, basit çözümleri göremiyoruz bazen. Ben de görememiştim bana sorulduğunda.
 5. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Son 3 takımın ikisi kendi arasında oynar, biri maç yapmadan finale çıkar. Eğer bahsettiğim şık çözüm bulunursa, bu sorunun cevabı da bulunur rahatça.
 6. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bu sorunun birçok çözümü var. En “şık olmayan” ve kötü çözüm, 512’den başlayıp, her adımda ikiye böle böle toplamaktır. Daha şık çözüm, seri toplamı formülüyle veya CinleriGorenAdam’ın çözümüdür. Bahsettiğim daha da şık çözüm ise, sayılar ve kümelerle ilgili olup, cevap söylediğinde basitliğine şaşırılacak, hatta rahatça bulunabilir gibi gelecek bir çözüm. Resimler yaşadığımız teknik sorundan dolayı gitmiş. Ancak yazıdan da anlaşılabiliyor. 1/x’in integrali lnx’tir. Lnx’in limit sonsuzdaki değeri sonsuzdur. Yani fonksiyon sonsuza giderken, alan da sonsuza gider. Bu yüzey alanı değil, fonksiyonun altındaki alan. Çevrilmiş cisimde başlangıçtaki kesit alanı, PI * 1 * 1 olup,yeni fonksiyonun her yerinde geçerlidir. Daha doğrusu, fonksiyonun x noktasındaki kesit alanı PI*(1/x)*(1/x) = PI*x^-2’dir. Bunun integrali ise -PI * (1/x) olup, sonsuzda 0’a, 0’daysa -sonsuza gider. Başlangıç noktamız 1 idi. Yani integralin sonsuzdaki değerinden 1’deki değerini çıkarırsak hacmi buluruz, ki o da PI eder.
 7. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Evet, 4 takım katılıyorsa kazanan 2 takım bir daha maç yapıyor. Soru basit bir soru. “Şık” vurgusunu bu yüzden yaptım. Beklenmedik bir çözümü var.
 8. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Bir futbol turnuvası düzenleniyor. Turnuvaya 2048 takım katılıyor. Eleme usulü, ikili eşleşerek kazanan belirleniyor. Toplam kaç maç yapılmıştır? Not: Cevap “şık” olmalı
 9. Bir Buçuk

  Matematik Soruları Paylaşalım

  Artık kotanı arttırdık DreiMalAli Resmi bekliyoruz. Bir soru da ben sorayım eğer sorulmadıysa. İki matematikçi eski bir arkadaşlarının evine gider. Arkadaşlarının 2 çocuğu vardır. Yaşlarını sorarlar. Çocukların annesi de bir kağıda yaşların toplamını bir kağıda, çarpımını bir kağıda yazar ve kağıtları matematikçilere verir. Yani birinci matematikçi yaşların toplamını, ikinci ise çarpımını biliyor ve birbirlerine söylemiyorlar ellerindekini. İkisi de "Bu bilgi yeterli değil" diyor. Sonra çocuğun annesi "Bir daha düşünün" diyor ve elinde çarpım olan matematikçi "Haa, buldum." diyor. Bu nasıl oluyor? Oluyorsa ikinci matematikçinin elindeki sayı ne?
 10. Bir Buçuk

  Güncelleme

  İki durumla da ilgilenilecek. Başka bir sorun tespit eden olursa bu başlık altına yazabilir. @priest of nature , siteyi okundu işaretle butonu gördüğüm kadarıyla düzgün çalışıyor. Başka bir butondan mı bahsediyoruz?
 11. Bir Buçuk

  Ne yapmalıyım?

  Önce "rahat" olmayı öğrenmelisin. Ailenin butik oteli var, abin 5 yıldızlı otelde müdür ve halen rahat olamıyor musun? Çok güzel imkanlar elinde. İster 5 yıldızlı otelde ister butik otelde işi öğren, paranı kazan, ister orda yüksel ister aile şirketine dön. İmkanları heba etme. Hırslı insanların senin olduğun durumda başarabileceklerini görsen hiç vakit kaybetmezsin.
 12. Bir Buçuk

  NİCK DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN KULLANICILAR

  Hristiyangenç18'in adı Tengrizm18 olarak değiştirildi.
 13. Bir Buçuk

  Cumhuriyet nedir?

  Cumhuriyet pek de makul bir sistem değildir esasında. Popülizme kurban gitmesi çok kolaydır. Ve maalesef, başka yönetim sistemleri mevcutken "halkın sesinin dinlendiği" propagandasıyla reklamını yapabilir ve böyle de devam eder. O zengin siyasetçilerin fabrikası olanlarına bir teklif yapılsa... Bu fabrikayı işçilerin seçtiği biri yönetecek dense acaba kabul eder mi? Bir konu hakkında hiçbir fikri olmayan insanlardan, bu alanda fikri olan veya olmayan insanları seçecek yetkinliğe ve bilince sahip olmasını bekliyoruz. Türkiye'de kaç kişinin ekonomi, siyaset, ideoloji hakkında bir fikri var ki, kendilerini temsilen birini seçip bu düşüncelerini ülke ölçeğinde temsil etsinler? İşte cumhuriyet, bu yöneticilerin kim olacağını insanlara sorarmış gibi yaparak ağzına bir parmak bal çalıp kafana göre ülke yönetmektir. Daha da kötüsü, bu sistemde başa gelmenin yegane yolu insanlara bu "seçiyormuş" hissini vermek olup, devamında da onları aptallaştırma zorunluluğudur. Bu sistemin cezasını bütün insanlık çekecek. Alternatifler var mı? Belki de... Mümkün mü? Sanmam.
 14. İçeriksiz başlık tavanarasına taşınıyor.
 15. Bir Buçuk

  Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

  Zaten sorun senin lise düzeyinde bile bir matematik veya fizik bilgisine sahip olmamanda. Jartiyer hikayelerin yerine senden sistemi bekliyoruz. Bilim forumunu bu şekilde meşgul edemezsin. Sistemi yaptım diyorsan paylaş. Yorumu olan yapar. Fotoğrafını da istemiyoruz, biz forum olarak böyle bir kötülüğü haketmedik.
×
×
 • Yeni Oluştur...