Jump to content

Sundance

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.087
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Sundance Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 27-09-1977

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

1.367 profil görüntüleme
 1. Sundance

  Tek hücreliden çok hücreliye geçiş evrimi

  Doğal ayıklanma, oluşan mutasyonlardan ortama hangisinin daha çok uyum sağladığının süreci zaten. Mutasyon olmadan yeni oluşacak canlının genetiği değişmez, tek hücreliden çok hücreliye geçiş mutasyona örnek değil demekle ne demek istiyorsunuz anlamadım. Deney laboratuvar ortamında yapılıyor ve deney yapılan ortamda daha önce çok hücreli bulunmuyor. Bu yüzden tam olarak laboratuvarda gözlenen bir evrim olgusudur.
 2. Sundance

  Sonunda Tayland'a Yerlestim

  Kusura bakma democrassian sanıyordum seni.
 3. Sundance

  Sonunda Tayland'a Yerlestim

  @fumes hayırlı olsun democ, umarım her şey senin için yolunda gider
 4. 50 haftalık bir süreç sonunda gözlemlendi. Üstelik videoya kaydedildi. Görmek isteyen izleyebilir. https://evrimagaci.org/tek-hucreliligin-cok-hucrelilige-evrimi-videoya-kaydedildi-7627
 5. Sundance

  doğalgaz plan projesi hakkında...

  kiracı, kira kontratı ile birlikte abonelik başvurusu, ilk bağlantı başvurusu, sayaç temini yapabilir mi, yapamaz mı? ------ Evet? ------- Hayır? ------- kiracı, karamsarhuman'a sen bunları yapmazsan benim bunları yapmam mümkün değil demiş. Bu durumda kiracı doğru mu söylüyor, yanlış mı? Benim iddiam kiracının bu bedelleri ödemek gibi bir zorunluluğu olduğu değil ki? Mesajlarımın hangisinde kiracı bu bedelleri ödemek zorundadır demişim? Kiracının söylediği doğru değil, kendisi de yapabilir bunları demişim. Ancak 800.000 tl kira verecek bir insanın kira kontratını aldıktan sonra böyle meselelerde ayak diremesi seviyesizlik, basitlik, çiğlik olur demişim. Bu benim yorumum, sen böyle düşünmeyebilirsin.
 6. Sundance

  doğalgaz plan projesi hakkında...

  Doğalgaz projesini müteahhit hazırlamış olabilir ancak abonelik ve abone numarası olmadan projeyi İGDAŞ’a tasdik ettiremez. Sizden bilgisayarda bir kağıt parçası için 400 tl istenmiyor, o kağıt parçasını hazırlayıp onaylatmak için 400 tl isteniyor ki bence çok uygun fiyat verilmiş. Eğer kabul etmiyorsanız, aynı eğitim ve yetki belgelerini alıp kendiniz yapabilirsiniz. Sayaç bedeli de depozito olarak alınır. Başkasının size kullanmanız için verdiği malın güvence bedeli olarak düşünürseniz daha doğal karşılarsınız.
 7. Sundance

  doğalgaz plan projesi hakkında...

  anibal, konu sahibinin belirttiği şekilde mal sahibinin başvurusu olmadan kiracının abonelik başvurusunda bulunamayacağı ile ilgili doğru değil diyorum zaten. Dediğim gibi ayda 800 tl kira ödeyecek bir kiracının gidip de abonelik bedelini, sayaç bedelini karşılaması doğru değil elbette ancak konu sahibinin mülkünün yapısını bilmediğim için, komple bir bina ise, çok yüksek kira bedeli var ise kiracının 1000 tl gibi ekstra bir bedeli böyle pazarlık konusu yapması hoş değil şeklinde yorum yaptım. Bunu da konu sahibinin "müteahhitten bina satın aldım, kiracı abonelik işlemlerini benim yapmam gerektiğini söyledi" şeklindeki yorumuna istinaden yaptım. Bu arada yapılan işlemlerde mal sahibi tüm işlemleri yapıp gaz açımını yapsa dahi, kiracı hattı üzerine geçirdiği zaman yine depozito bebeli, aktarım bedeli vs bu paraya yakın bir para ödeyecek. Kiracı belki sayacı söküp götürmeyecek ama hattı üzerine alıp da kullanıma başladığı anda doğabilecek tüm arızalardan ve borçlardan sorumluluğu üzerine almış oluyor. Demirbaş meselesi değil bu, kiracı çıkıp da sözleşmesini iptal edince zaten geri alıyor yatırdığı parayı. OK?
 8. Sundance

  doğalgaz plan projesi hakkında...

  1- Genel olarak piyasada kombi evin demirbaşıdır ve ev sahibine aittir. Siz anlaşabilirseniz başka tabii ama kiralayacağı evlerin hemen hepsinde kombi olması nedeniyle bir kiracı başka bir eve taşıyamayacağı kombiyi almak istemez elbette. 2- Böyle bir şey yok. Kiracı, kira kontratı ile gider aboneliğini yapar. Abonelik ücretini de öder, sayaç bedelini de öder her halükarda. İlk abonelik yüzünden ilk açtırma 600 tl + plan proje 400 tl = toplam 1.000 tl fazladan bir bedel ödeyeceği için ilk aboneliği sizin yapmanızı istiyor anladığım kadarıyla. Kiranın bedelinin yanında 1.000 tl nin kaldığı duruma göre değişir sonuçta tabii bu yaklaşımın doğruluğu. Her ay 30.000 Tl kira verecek, bütün bir binayı kiralamış bir kiracı eğer bu 1.000 tl için bunu yapıyorsa bu seviyesizliktir. Ancak kirası 800 tl olan bir mülkte kiracının 1000 tl ilk bağlantı için bedel ödemesi doğru değil elbette.
 9. Sundance

  doğalgaz plan projesi hakkında...

  Kim ne kadar harç öder, nereye ne bedeli alırlar benim konum değil. Ancak doğalgaz prosedürü şu şekilde işliyor: 1- İşi uygulayacak bir ustaya iş veriliyor. 2- Usta borulamayı, tesisatı hazırlıyor. 3- İGDAŞ onayını ve gaz açma prosedürünü sağlayacak İGDAŞ onaylı ve doğalgaz tesisat yetki belgeli bir mühendise yapılan uygulama proje haline getirilerek İGDAŞ onayına veriliyor. 4- Doğalgaz abonelik başvurusu yapılarak İGDAŞ'tan sayaç temin ediliyor. 5- Usta bu sayacı monte ediyor, mühendis gaz açma randevusu için tarih alıyor. 6- Eğer mevzuata uygun, kaçak olmayan bir tesisat ise gaz açma randevusunda onayı veriliyor ve kullanım başlıyor. Şimdi sizin müteahhit 1. ve 2. adımları yapmış. Yani işin tesisatını içeren fiziksel kısmını tamamlamış. 3 - 4 - 5 nolu adımlar da piyasada genellikle aboneye düşüyor. Yani kiracınıza. 4. adım dışındakileri bina sahibi olarak siz de üzerinize alabilirsiniz ancak mühendisin projeyi onaylatabilmek için bir abone numarasına ihtiyacı olacağından kiracı bulana kadar beklersiniz. 4. adımda her halükarda kiracı abonelik başvurusunda bulunacak. Benim bildiğim kadarıyla sayaç bedeli sayaç değişiminde iade alınıyor, abonelik ücretinin de iade alınması mümkündür. Bunları siz ilk başta ödeseniz bile kiracı ile kontrat yapıldıktan sonra kiracı aboneliği üzerine alınca kiracının da bu masrafları ödeyip, sizin iade alabiliyor olmanız gerekiyor. Ben en son böyle hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim. Anlaşılan sizin kiracı ilk açtırma bedeli 600 tl ve plan proje bedeli 400 tl den kaçmak için bütün bu işi sizin üstünüze yıkmak niyetinde. Ben sizin yerinizde olsam en baştan böyle bir tavır içine giren kiracı yerine başka kiracı bakardım.
 10. Sundance

  Koşullandırılmış Evrim

  İlahiyat bilim sınıfına girmiyor. Bizim referansımız bilimdir. İkisini birbirine karıştırmayın. Onu soruyorum işte. Nerede eksik yanlar ortaya çıkmış, kim çıkarmış, nerede makalesi? Şu ana kadar evrim teorisini yalanlayan tek bir tez bile konulamadı ortaya. Siz bu görüşlerinizi nereden edindiniz? Bu kısmın konumuzla alakasını anlamadım. İndirgenemez karmaşıklıkla, abiyogenezin anlık olmamasıyla alakası ne? Bilimde bilinenler elbette değişebilir ancak görüşlerin fanatikçe savunulması bilimle uyuşmaz. Evrim teorisini yalanlayan bir tez şimdiye kadar ortaya konabilmiş değil.
 11. Sundance

  Allah'in bir başka delili

  Kadının adetinin nedeninin tüm memelilerinki gibi, yumurtalı atalarından kalan düzeneğin vücut içinde yürütülmesi olduğundan haberi olmayınca, adetten bile hikmet yumurtluyorlar. Adet dediğin şey memeli dişilerin vücut içinde yumurtlaması, aynı bir tavuk veya timsah gibi. Kuluçka da vücut içinde gerçekleşiyor. Döllenme olmazsa da dışarı atılıyor. Böyle olmasının sebebi de memelilerin, yumurtlayan atalarından evrimleşip yumurtlama düzeneğini devam ettirmeleri.
 12. Sundance

  Allah'in bir başka delili

  Hikmeti bol Allah'ınız ona da bir çözüm bulabilirdi herhalde. Kolayı var, vajina içinde boşalma olursa keyif, vajina dışına boşalma olduğunda acı verseymiş. Dışarı atılan yumurta nasıl acı veriyorsa, dışarı atılan spermi de acı verecek şekilde dizayn etseymiş. Bak ben sıradan bir ademoğlu olarak düşünebiliyorum, sizin her şeye kadir Allah düşünemiyor mu? Madem, bu kadar muhteşem, bu kadar harikulade?
 13. Sundance

  Allah'in bir başka delili

  Dininizin şartı gereği erkekler de sünnet oluyor. Allah erkeklerin de sünnet acısına alışması için sperm fışkırtırken verseymiş ya biraz acı? Madem bu kadar şahane, harikulade bir şey, neden kadınlara iltimas geçmiş de erkekler sperm boşaltırken acı vereceğine keyif vermiş Allah'ınız?
 14. Sundance

  Allah'in bir başka delili

  Adet dedğiniz şey, kadınların döllenecek olsun veya olmasın her ay üremeye hazır yumurta üretmesi, bu yumurtanın döllenmemesi durumunda vücuttan dışarı atılması. Yani kadınlar bütün hayatları boyunca her ay çocuk yapmaya hazırlık yapıyorlar. Peki bir kadın kaç çocuk doğuruyor? 1 - 2 - 3 hadi bilemedin 4 - 5 Kalkıp da bunu ne güzel bir dizayn, ne harika bir şey diye sunuyorsunuz.
 15. Sundance

  Koşullandırılmış Evrim

  Şimdi ortaya çıkıp da bilim dünyasında böyle bir genel kabul olduğu yönünde bir iddia attığınızda, sizin iddianızı destekleyen bilimsel kaynakları paylaşmanız gerekir. Hangi üniversitede evrim yalanlanmış, hangi üniversitede koşullu evrim diye bir tez ortaya atılmış? Eğer iddianızı geçerli kaynaklarla destekleyemiyorsanız konudan tek çıkacak sonuç geyik muhabbeti olacaktır. Siz basit bir protein zincirinin bile doğada oluşması imkansız olarak belirlendi diyorsunuz ama benim bildiğim zamanında protein zincirlerinin indirgenemez karmaşıklıkta olduğunu öne süren yaratılışçılar bile daha basit protein zincirlerinin de benzer işlevleri görebileceği kanıtlandıktan sonra indirgenemez karmaşıklık iddialarından vazgeçtiler. Bkz. Michael Behe. https://evrimagaci.org/indirgenemez-karmasikliktaki-yapilarin-evrilmis-olabilmesi-mumkun-mu-5513 Aslında gök gürlemiş ve aaa bir baktık yaşam başlamış dediğiniz süreç milyarlarca yıllık bir süreç. Bu süreçte cansızdan - canlıya geçiş için gösterebileceğiniz bir ayrım da yok. Doğanın yapısı gereği gerçekleşen olaylar silsilesinin birikiminin bir sonucu. Aynı peri bacalarını kimse dizayn etmediği halde rüzgar ve erezyon sonucu günümüzdeki şeklini alması gibi. Ortada bir plan, bir tasarlayıcı yok.
×
×
 • Yeni Oluştur...