Jump to content

Expecto

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  60
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Expecto Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

274 profil görüntüleme
 1. Expecto

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Yaşamı oluşturan koşulları birebir nasıl oluşturalım şimdi? Ki oluşturmamıza gerekte yok. Yaşamı şuan simüle edemememiz yaşamın olağanüstü bir şekilde oluştuğunu göstermez. Ha şimdi diyeceksin ki aynı şekilde doğaüstü bir güç ile oluşmadığını da göstermez. Ama şu var. Bir şeyin doğaüstü bir güçle oluşmadığını gösterecek hiçbir şey yok. Zaten bundan mütevellit doğaüstü güçleri direk reddetmek işin doğru olanı. Günümüzde bilgiye bilim ile ulaşılır. Dış dünyayı öğrenme yolu bilimsel ilkelerden geçer. Bu metotlar değişene kadar elimizdeki en akıllıca felsefe bu.
 2. Expecto

  Dunyanin alayi agnostiktir

  Simülasyoncu evrenin ötesinde olduğu için ona tanrı denebilir. Tanrıdan kasıt zaten fizik kurallarının ötesinde olan demek değil midir?
 3. Expecto

  Mutlak Determinizm Var Mı?

  Hocam mutlak determinizme kanıt nedir?
 4. Merhabalar sizce mutlak determinizm var mı? Heisenberg ilkesi ve kuantum buna engel mi? @anibal
 5. Expecto

  Bölümümle alakasız konularda kitap yazamaz mıyım?

  Görüşlerin aşırı radikal çünkü. Aşırı milliyetçi ve cinsiyetcisin. Bence şengör ile olan benzerliğin kemalizm ve düşüncelerini empati kurmadan pat diye söylemenden ibaret. Gerçekten tamda radikal bir kemalistsin ama belkide böyle olman kemalizme aykırıdır (hatta aykırı olduğuna eminim). Bu şekilde yazı yazman kemalizme zarar verir.
 6. Expecto

  Bölümümle alakasız konularda kitap yazamaz mıyım?

  Kemalizm bir ideoloji mi? Bence bir tartışma konusu.
 7. Expecto

  Hacı'yı Kaybettik

  Işıklar içinde yatsın... Tüm sevenlerinin başı sağolsun.
 8. Adam Russel çaydanlığı nın farklı versiyonunu yapmış işte. Sizin demeye çalıştığınız şeyin aynısını size daha hakaretvari şekilde yansıtıyor. Ama cevap vermemişsiniz.
 9. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  o yapılanlarda detay yoktur heralde demi? Kuantum dünyası es geçiliyordur? Birde süpersimeti sorumu biliyorsanız cevap verir misiniz? "-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir?"
 10. Expecto

  Bu Teknoloji İle Neredeyse Ölümsüz Olunabilir Mi?

  Buradan kasıt dijital ortama aktarılmak değil demi? Üstte değil demişsiniz. Buradan kasıt mutlak sağlık mı?
 11. Neuralink gibi çip teknolojileri ileride daha da gelişip kendimizi dijital ortamlara aktarıp ölümsüzlüğe yakın bir deneyim yaşayabilir miyiz? Bu olmadı telomerlerin kısalmasını önleyerek bunu yapmak mümkün mü? @haci @anibal
 12. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Hayır. Musk bildiğimiz bilgisayar kodunu kastetti. Hatta ileride bizlerde simulasyon yapıp içinde yaşarız dedi.
 13. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  @anibal 1-Bizler şuan evren simüle etmeye meraklı olduğumuza göre bunu muhtemelen sürekli deneyeceğiz. Ve gelecekte belki bu teonolojiye ulaşacağız belki ulaşamayacağız ama ulaşamasak bile bunun en kötü ihtimalle çözünürlüğü düşük bir versiyonunu yapabiliriz herhalde? 2-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir? 3-Kaku , Popper, ve sanırsam Hawking de indeterministik imiş. Ben şahsen herkesin deterministik evren görüşüne sahip olduğunu sanıyordum. Inde
 14. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Yani, aslında bu argüman olasılık argümanı gibi duruyor. Argümandaki asıl bomba insanın büyük potansiyele sahip evrimi ile ulaşacağı teknoloji. O zaman daha küçüğünü ederiz. Daha dandik bir versiyon.
 15. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Bunun sonsuza kadar gideceğini sanmam. Hiçbir bilgisayar sonsuz veriyi kaldıramaz. Er yada geç bu döngü kırılır.
×
×
 • Yeni Oluştur...