Jump to content
Ateistforum

Expecto

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  56
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Expecto Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

140 profil görüntüleme
 1. Expecto

  Bölümümle alakasız konularda kitap yazamaz mıyım?

  Görüşlerin aşırı radikal çünkü. Aşırı milliyetçi ve cinsiyetcisin. Bence şengör ile olan benzerliğin kemalizm ve düşüncelerini empati kurmadan pat diye söylemenden ibaret. Gerçekten tamda radikal bir kemalistsin ama belkide böyle olman kemalizme aykırıdır (hatta aykırı olduğuna eminim). Bu şekilde yazı yazman kemalizme zarar verir.
 2. Expecto

  Bölümümle alakasız konularda kitap yazamaz mıyım?

  Kemalizm bir ideoloji mi? Bence bir tartışma konusu.
 3. Expecto

  Hacı'yı Kaybettik

  Işıklar içinde yatsın... Tüm sevenlerinin başı sağolsun.
 4. Adam Russel çaydanlığı nın farklı versiyonunu yapmış işte. Sizin demeye çalıştığınız şeyin aynısını size daha hakaretvari şekilde yansıtıyor. Ama cevap vermemişsiniz.
 5. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  o yapılanlarda detay yoktur heralde demi? Kuantum dünyası es geçiliyordur? Birde süpersimeti sorumu biliyorsanız cevap verir misiniz? "-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir?"
 6. Expecto

  Bu Teknoloji İle Neredeyse Ölümsüz Olunabilir Mi?

  Buradan kasıt dijital ortama aktarılmak değil demi? Üstte değil demişsiniz. Buradan kasıt mutlak sağlık mı?
 7. Neuralink gibi çip teknolojileri ileride daha da gelişip kendimizi dijital ortamlara aktarıp ölümsüzlüğe yakın bir deneyim yaşayabilir miyiz? Bu olmadı telomerlerin kısalmasını önleyerek bunu yapmak mümkün mü? @haci @anibal
 8. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Hayır. Musk bildiğimiz bilgisayar kodunu kastetti. Hatta ileride bizlerde simulasyon yapıp içinde yaşarız dedi.
 9. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  @anibal 1-Bizler şuan evren simüle etmeye meraklı olduğumuza göre bunu muhtemelen sürekli deneyeceğiz. Ve gelecekte belki bu teonolojiye ulaşacağız belki ulaşamayacağız ama ulaşamasak bile bunun en kötü ihtimalle çözünürlüğü düşük bir versiyonunu yapabiliriz herhalde? 2-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir? 3-Kaku , Popper, ve sanırsam Hawking de indeterministik imiş. Ben şahsen herkesin deterministik evren görüşüne sahip olduğunu sanıyordum. Inde
 10. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Yani, aslında bu argüman olasılık argümanı gibi duruyor. Argümandaki asıl bomba insanın büyük potansiyele sahip evrimi ile ulaşacağı teknoloji. O zaman daha küçüğünü ederiz. Daha dandik bir versiyon.
 11. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Bunun sonsuza kadar gideceğini sanmam. Hiçbir bilgisayar sonsuz veriyi kaldıramaz. Er yada geç bu döngü kırılır.
 12. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Soruyu değiştirsem. Biz insanlar ileride evrenler simüle edecek seviyeye gelebilecek miyiz? Yoksa yok olma ihitmalimiz mi daha fazla? Sadece bu soruma cevap verin lütfen.
 13. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Evet bilimsel bir argüman değil bu yönden. Ama onlarda diyorki insanlık çok hızlı gelişiyor. İleride simulasyon yapabilecek kadar gelişecekler. Ve simulasyon yapabilecek kadar gelişen uygarlıkların sayısı az da olsa sürekli simulasyon evrenler yaratacaklar ve gerçek evrenlerden fazla simule evren olmuş olmalı diyorlar.
 14. Forumda bunun hakkında sorular sormuştum. Lakin derli toplu sorular sormamıştım. En azından baktığım türkçe kaynaklardan en iyisini paylaşacağım. Site kuralları gereğince copy paste yapamam. Çünkü biraz fazla uzun. Mecburen link paylaşacağım. Lakin sizler hızlıca okursunuz pek vakit kaybetmeyeceksinizdir. İnternetteki birçok videoya göre daha iyi hazırlanmış. Bir göz atarsanız sevinirim. @haci @anibal https://khosann.com/evren-bir-simulasyon-mu-elon-musk-matrix-dunyasinda-yasiyoruz-dedi/ (Linkin yazarı da simülasyona inanmıyor. Bunun nedeninin entropi ze
 15. Expecto

  Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

  Kesinlikle böyle bir şey demiyorum. Sadece aşırı tepki verdin buna. Benim bilgim çok çok aşırı yüzeysel. Ama en azından gördüğüm kadarıyla aşırı popüler bu kuram. Dolayısıyla bu kurama düpedüz saçmalık demek hele Kaku gibi birinin de içlerinde olduğu topluluğa hakaret gibi. Sonuçta bu adamlar işinin en iyilerinden saçmalık olsa terk ederlerdi diye düşünüyorum. Veya bir sürü fizikçi bu kurama sallardı heralde.
×
×
 • Yeni Oluştur...